Se Nieuwe Texelsche Courant No 4583 45steJaargang. Woensdag 18 Nov. 1931 Is Uw arm akker s Kloosterbalsem zoo goed" Samenwerking! in Zuivelbereiding. Texelsche Berichten G. SCHOTANUS ^^Wilhelminalaan 16J TEXELSCHE COU Doen alle spieren U pi)n en hebt Ge het gevoel of bij iedere beweging Uw arm uit het lid gaat? Dan moet U eens Kloosterbalsem nemen. Vocht en tocht hebben U parten gespeeld. Wrijf die kou eruit, maar doe het dadelijk zoodat de pijn voor goed weg blijft en dat bereikt Ge met Klooster balsem. Gij zult U daarna als een herboren mensch gevoelen. lllllll.lllllllllllllllllllllllillllllllllilliillillllillllllllllliiiiiillllll is sinds I Juli 1930 in dit blad opgenomen. blinden zeer beklagenswaardige stakkers zouden zijn. Wel zijn er zulke, maar over liet geheel hebben zij zich volkomen met hun lot verzoend. Spr. zelf was 17 jaar, toen hij blind werd, doch weldra drong het besef tot hem door zich in zijn lot te moeten schikken. De Bond stelt zich ten doel de blinden te doen beschouwen als normale medemenschen, die zich ge heel willen aanpassen en streven naar verbetering van hun lot op de grondslag' van algemeen gemeenschapszorg. Ook de blinden hebben recht op een plaats aan de maatschappelijke disch. Praat niet van .ongelukkige" blinden. Wie geeft ons het recht een oordeel te vormen over het geestelijk leven van anderen? Ons geluk immers wordt bepaald door omstandig heden des geestes; ons geluk is niet van uiterlijke, van lichamelijke toestanden af hankelijk. De Groninger militair, die eens bij militaire oefeningen op de Ve- luwe beide oogen en beide handen ver loor, voelde zich zelfs niet ongelukkig. (Spr. had hem opgezocht en vertelde nu daarvan). Bedenk, dat ons land 4000 blin den telt ,die thans nog voor het rneeren- deel 'van particuliere liefdadigheid afhan kelijk zijn. Reeds in 1808 werd in ons land een blindeninstituut geopend, we hebben twee tehuizen voor alleenstaande blinden; alles echter gebaseerd op partic. liefdadig heid. De blinden zouden zoo gaarne hier van niet afhankelijk zijn en op gemeen schapszorg willen rekenen. Over de verbreiding der blindheid gaf spr. eenige getallen: In Engeland 32000, in Duitschland 38000 vóór de oorlog, welk getal (o, schande) door de oorlog nog met 4000 werd vermeerderd. In Perzië 34000. Per 100.000 zielen in Nederland 4ó, in Finland, Rusland en Egypte 300 400. Over de heele wereld zijn er plm. 2300.000 blinden, d.i. 147 per 100.000 zie len. De Blindenbond tracht tot beter toe stand te komen door le. leerplicht te vragen ook voor het blinde kind, 2e. vak- onderricht ,3e. nazorg voor blinden, 4e. steun aan ouden en niet meer werkkrach- tige blinden. Van wat op dat gebied buiten onze grenzen geschiedde gat spr. een duidelijk beeld: In Duitschland bestaat sinds 1911 leerplicht voor het blinde kind. Er zijn 27 blindenscholen, met 2500 leerlingen. In Marburg heeft men de Universiteit voor Middelbaar en Hooger onderwijs aan blinden en reeds telt Duitschland 50 blinde advocaten, 14 blinde predikanten, drie blinde professoren, enz. In Zweden bestaat sinds 1896 leerplicht voor blinden van 714e jaar. In Nederland houdt men het blinde kind nog steeds voor abnor maal en acht men leerplicht niet noodig. Wel sprak de Staatscommissie Cort van der Linden zich in 1919 hiervoor uit, maar tot heden kwam de regeering geen stap verder. Voor blinden ligt toch een groot ar beidsveld braak. Blinden werden opge leid tot masseur, marconist, rijwiel- en radio-monteur. In Duitschland zijn de industriëelen verplicht vijf pet. arbeiders te nemen uit de kringen van blinden en andere niet volwaardige arbeiders. In de brieken van Siemens en Schuckert te Ber lijn werken ruim 300 blinden. Ook bij Henrv Ford werken er vele; volgens Ford zouden er in de industrieën meer ge plaatst kunnen worden dan er zijn. Spreker gewaagde van de onvermoeide propaganda van de Bond. Hij trad deze week al voor de zesde maal op, in totaal deze maand reeds 23 maal. Hij sprak van de gezegende beteekenis van liet Braille schrift en besloot met een dankwoord aan allen, die aan deze avond hadden meege werkt, en een opwekking om tegen be taling van f2.per jaar abonnee te wor den op de Blindenbode: zoo steunt ge ons en bouwt ge mede aan de Tempel van het menschelijk geluk voor blinden en zienden Een spontaan applaus volgde op deze gloedvolle rede. Gedurende de pauze gaf een 25-tal personen zich als abonnee op. Het tweede deel van het programma wed geopend door het Instrumentaal Quintet met „Humoreske" van Dvorak, gevolgd door „Salut d' Amour" van Elgar en „Heinzelmannchens Wachtpa- rade" van Noach, van welke nummers vooral het laatste veel bijval verwierf. i De heer Krijgsman speelde nog „Spaansche Dans" van Moszkowsci en Wals in des gr. terts van Chopin. Het applaus gaf hem aanleiding nog 'n extra nummer te spelen. In plaats van 't Falklandje „Angst avond" (H. Heyermans) gaf de heer Van den Heuvel wegens het vergevorderd uur, afgewisseld door eenige grapjes, eenige Ruize-Rijmen van Charivarius, „Menno, de Trekhond", „Celibatair-wee" en „De Ridder van Granada" (opgedragen aan alle prul-poëten) en verder een Afri- kaansch geschiedenisje op rijm van een boer, wiens huis in brand raakt; de man rent in allerijl naar een assuradeur om alsnog een verzekering daarop af te slui ten, maar vangt natuurlijk bot. Met „Wij willen 't haesken jagen", van J. Röntgen; „O, jubel mijn hart", van Cor Kuiler; „De Beiaardier" en „Tineke van Heulen" var. Hullebroeck eindigde de heer Bresser, die ook in deze nummers: toonde over een goed geluid te beschik ken en de juiste voordracht te kunnen kiezen, het welverzorgde programma. Met een woord van dank aan allen, die in de organisatie en het slagen van deze avond een werkzaam aandeel had den, sloot de heer W. B. Oort deze pro- paganda-kunstavond, welke zeker tot beter begrip en tot steun van de Ned. Blin denbond en zijn streven heeft mogen strek ken. Behalve aan het Quintet komt een woord van dank en waardeering stellig toe aan de dames, die zich door de ver koop van programma's verdienstelijk maakten. Met het doel de leden van de Coop, Zuivelfabriek de Eendracht in de gelegen heid te stellen zich in principe uit te spreken voor „samenwerking in zuivel bereiding", noodigde het bestuur hen uit tot bijwoning eener daartoe op Maandag 16 Nov. in „de Zwaan" te beleggen ver gadering. De bijeenkomst werd door plm. 50 personen bijgewoond, leden en losse le veranciers. De meerderheid der aandeel houders we meenien 23 van de 32 was aanwezig. De vergadering werd geopend door de heer C.Stoepker, voorz., die in het kort het doel nogeens uiteen zette en de wensch uitsprak, dat de vergadering een aangenaam verloop zou hebben en tot nut zou strekken. Na het lezen der notulen door de heer P. Meindertsma, welke onveranderd wer den goedgekeurd, bracht de voorz. in her innering, dat van de Waal onlangs een verzoek was binnengekomen, waarin ge vraagd werd onder het oog te willen zien zien, op welke wijze de Hoop en de Een dracht zouden kunnen samenwerken. Ge memoreerd werd de causerie van de heer Koster, waarvan ieder belanghebbende, niet ter vergadering aanwezig, door het uitvoerig verslag van de Texelsche Cou rant kennis heeft kunnen nemen. Het gaat er nu om, „zich in principe uit te spreken vóór samenwerking". Over na dere biezonderheden kan later van ge dachten worden gewisseld. Er is meer te bereiken. Vervolgens verleent de voorz. het woord aan de heer H. Boer, directeur, die op de voorgrond stelde, dat het be stuur geheel accoord gaat met wat door de heer H. K. Koster is betoogd. Vooral nu de boer aan zijn bedrijf weinig hou vast meer heeft, is samenwerking zeer gewenscht. Het is altijd de bedoeling van ons bestuur geweest, de voordeelen van een goed ingerichte fabriek aan heel Texel ten goede te doen komen. Eierland is destijds gedwongen zelf de zaak ter hand te nemen. Tevergeefs werd aanslui ting bij de Waal gezocht, verzending naar 't Zand was te duur en kon niet bevredigen. Toen bleef er nog één weg j open: de bouw van een eigen fabriek, waartoe op advies van dr. Schey werd U1TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Vj uur later.) 18 19 20 21 22 23 24 Nov 2,50 4.08 5.17 6,10 6,53 7,29 8.01 LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 4.39 PROPAGANDA—KUNSTAVOND Nederlandsdie Blindenbond. Het was Zaterdag voor de tweede maal, dat in hotel Texel ten voordeele van de Ned. Blindenbond, gevestigd te den Haag, een propaganda-kunstavond gegeven werd. De zorgen van het comité, dat zich onder leiding van burgemeester Oort met de voorbereiding heeft willen belasten, ble- bleken ook ditmaal met goede uitslag te zijn bekroond. De zaal was flink bezt. Nadat de heer W.B.Oort een kort woord ter inleiding had gesproken, waarin hij zijn vertrouwen in het slagen van deze avond uitsprak, waaraan o.m. niet minder dan drie blinden hun medewerking zouden verleenen, opende het „Instrumentaal Quintet" het muzikaal gedeelte van het programma. Door de dames Van der Meulen-Flens, piano; Emy Dijt, cello; I. Vlessing en W. j. Jouwersma, viool en J. Visser, orgel ,werd ten gehoore ge bracht de marsch „Helden der Zee" van Sam Vlessing en vervolgens een Gavotte van de Italiaansche meester Agostino Stet- fani. Ten slotte hoorden we van het trio, gevormd door de beide dames en de heer I. Vlessing, de populaire Serenade van Braga. Dat was een glorieus begin. De goede muziek werd beloond met een hartelijk applaus. Hierna vertokte de pianist, de heer A. Krijgsman, muziekleeraar te den Helder, de Wals in Cis kl. terts van Chopin en de Polnische National Tanz van Char- wenka. Een zeer b ie zonde re prestatie. Wanneer we bedenken, dat de lieer Krijgs man blind is en zich dus bij zijn studie al leen van muziek in Brailleschrift kan bedienen, kunnen we ons voorstellen, welk een enorm geduld en moeizame oefening het uitvoeren van composities als de hierboven vermelde vereischen. Er werd met veel aandacht geluisterd en de pianist gewerd een warm applaus. Toen trad de heer Henry van den Heuvel, uit Utrecht, als declamator op. Voorgedragen werden „De Dijk" en „De Gelukzoeker", twee gedichten van Adama van Scheltema en „In de Smidse" van Marie Bodaert. De heer Van den Heuvel verstond 'die kunst uitstekend en had clan ook veel succes. Hadden we niet beter geweten, we zouden hem niet voor een blinde voordrachtkunstenaar ge houden hebben. En blind was hij toch. Onze waardeering. voor wat hij presteer de is er te grooter om. Niet minder mogen wij de baritonzan ger, de heer Herman Bresser, uit Arnhem, dankbaar zijn. Hij bracht op verdienste lijke wijze ten gehoore „Tom der Rei ner", een oud-Schotsche ballade van de °m zijn balladen zoo bekende Duitsche componist Carl Loewe. (Er was een tijd, dat zijn balladen zelden op het pro gramma van 'n liederenavond ontbraken ze onderscheiden zich van het lied door grooter schilderachtigheid. De melodieën van Loewe hebben het eenvoudige en pakkende van het volkslied, waaraan de componist zijn destijds zoo groote po pulariteit dankte, ook buiten de Duitsche grenzen.) Met de rede van de heer Joh. van den Berg, de blinde propagandist van de Ned. Blindenbond, werd het eerste deel van 't Programma besloten. We zouden blijk geven, weinig ver trouwen te stellen in het geheugen onzer lezers, wanneer we weer met zoo'n uit voerig verslag van deze rede kwamen als ter gelegenheid van de in 1928 gehouden avond. Veel van wat we hoorden, werd destijds uitvoerig vermeld. We bepalen °ns daarom tot deze samenvatting. Spreker begon met de bestrijding van het verkeerde begrip, volgens hetwelk alle Uw advertentie In dit blad wordt op Texel huls aan huis gelezen. Zijn uw zolen door en hakken scheef? Geen noodbrengt ze ter re paratie bij rsxn Die maakt ze uiterst billijk, net en vlug. overgegaan. De fabriek werkt goed en heeft aan de verwachting voldaan. Maar bij samenvoeging van de drie Texel sche fabrieken zou ze veel meer kunnen bereiken. Met de tijd meel De Waal was destijds niet bereid tot uitbreiding over te gaan om de Eierland- sche boeren te kunnen opnemen, maar wel zag de fabriek zich genoopt ingrij pende veranderingen aan te brengen om de concurrentie van de Eendracht het hoofd te kunnen bieden. Op de duur ver wacht men echter te de Waal meer heil van samenwerking met de Eendracht. Vandaar hun verzoex. Hoe staan nu onze leden tegenover aan sluiting van de Waal? Niet allen staan daar enthousiast tegenover, maar laat men toch bedenken, dat de gelegenheid thans gunstiger en de noodzaak thans grooter is don ooit. Later konden we hierin wel eens minder goed slagen. Er is gevraagd naar gepasteuriseerde weien schoongemaakte bussen. Daarvan kan pas wat komen, als we een groote fabriek hebben. Dan pas komen de voordeelen eener goed ingerichte zuiveliinrichtiing ge heel tot hun recht. We hopen daarom dat de leden tegenover het bestuursvoorstel een welwillende houding zullen aannemen. Bij samengaan van de Hoop en de Een dracht kan op de f 1.60 expl. kosten lOct. worden bespaard; dat geeft op drie mil joen liter melk dus een aanzienlijk bedrag. Maar eerst moet het aantal Leden grooter zijn. Het bestuur wil de fabriek niet meer uitbreiden dan noodig is. De zaak is gezond en zoo moet ze blijven. Het ledenkapitaal mag niet in gevaar worden gebracht. Gezond en sterk is onze leuze. Uitbreiding. Ook zonder toetreding van de Waal kan uitbreiding van de fabriek niet uit blijven. Op heden ontvangt ze per dag plm. 1000 kilogram meer melk dan het vorig jaar om deze tijd. Het kaaspakhuis behoeft uitbreiding; wanneer de Waal er bij komt zeer zeker. Dan moet ook het pekellokaal worden ver groot en in meer ruimte, om 's avonds de melk te bergen, worden voorzien. Komt er straks per dag 1000—3000 Kg. melk meer ('s Zomers 60007000 Kg.), dan is er, veel bergruimte tekort. De reservoirs voor de wei (thans twee van 3500 Kg.) moet verdubbeld worden. Zomers wordt er nu reeds 10.000 Kg. per dag verkaasd. Kantoor, kelder, machinekamer, ruimte voor melkontvangst en laboratorium kun nen blijven zooals ze zijn, maar het bij plaatsen van een reserveketel verdient aanbeveling (die van de Waal misschien?) Het gaat er nu maar om meer leden te krijgen. Dan is onze bedrijfszekerheid grooter, onze fabriek sterker. Het is nu wel zeker dat Texel in de toekomst één groote fabriek zal bezitten. Geen deskun dige, ot hij zal op het groote voordeel daarvan wijzen. Moge dit beset bij al onze veehouders levendig zijn. Laten we elkaar royaal tegemoet komen. We die nen toch eikaars belang. Niets mag een prettige verstandhouding in de weg staan. Van dwang, in welke vorm ook, is geen sprake. Uit eigen beweging moet men tot samenwerking willen komen. Is men dit niet van plan, dan is het beter, de oude toestand te doen voortbestaan. Wat zegt dr. Schey? Dr. Schey, rijkszuivelconsulent, is om advies gevraagd. Hij juicht samengaan van Waal en Eendracht toe. Dat is z.i. in beider belang en bovendien is de Een dracht toch ook aan verbouwing toe. Maar alleen dan mag tot fusie worden overgegaan, als een goede grondslag kan worden gevonden. Hiernaar moet door een commissie worden gezocht. Wat de Eendracht betreft moet de nieuwe toe stand goed onder het oog worden gezien. Ook de nieuwe fabriek moet technisch geheel aan de eisch voldoen. Wat de On derneming betreft, spreekt dr. Schey de wensch uit, dat ook deze zal toetreden opdat één fabriek gesticht worde voor VippI T^pypI Wat doet Den Hoorn? De heer M. W. de Graat zou bij de Onderneming krachtig op aansluiting wil len aandringen. In de verschillende finan- cieele toestand van de Waal en den Hoorn zag hij geen bezwaar. Vermeden moet worden het geval, dat b.v., nadat Waal en Eendracht één geworden zijn, den Hoorn pas verzoekt opgenomen te

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1