HEEREN-BAAI De Nieuwe Texelsche Courant No 4585 45steJaargang, Woensdag 25 Nov. 1931 VooruitOpschieten Van 'iveek tot week G. SCHOTANUS Wiihelminalaan 16 Texelsche Berichten I Wolken verschaft U wrtketi mm genot. Een centralè drinkwater voorziening voor Texel. Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. is sinds 1 JuE 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 et.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer uur later.) 25 26 27 28 29 30 1 Dec 8,43 9.06 9 40 10,16 10,57 11,43 0.08 LICHT OP RIJ WIELEN en RIJTUIGEN 4.29 WINTERDIENST T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 7.45 11.20 2.35. Van den Helder: 10.00 12.20 4.15. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 8.00 - 11.15 - 3.15. Van den Helder: 9.00 12.20 4.15. Nog 1 dosis tegengif. Onze samenleving is ziek. De samenle ving is de som der individuen; herzien wij dus onszelf. Energie verdrijve futlooze slapheid; opgewektheid vervange moede- looze levensangst onwrikbaar blijve ons vertrouwen in een betere toekomst. Economen, journalisten, politici en an dere menschen, die overal verstand van meenen te hebben, waar oreeren zij over Over de crisis natuurlijk. Wie piekert er tegenwoordig nog over iets anders? Het gevolg? Dat onze stemming even hard zakt als rubber-, suiker- en andere pa pieren; zoodat alleen de zenuwspecialis ten een schoone toekomst tegemoet gaan. De nieuwsbladen bevatten kolommen beschouwingen over de malaise. Nieuwe gezichtspunten worden niet geopend. Ver zuchtingen worden geslaakt, moedelooze stemmingen verlammen en dooden het initiatief. Betoont moed, energie, volhar ding en ondernemingsgeest, maar bovenal vertrouwen in de toekomst. DR. K. OPOP. Zaterdagavond. Een fraai begin! De 1ste dezer maand is de „bewape- ningsvacantie" ingetreden, volgens de Volkenbond. Maar 16 dezer heeft de Fransche minister van marine bekend ge maakt, dat hij een wetsontwerp zal indie nen strekkende tot de bouw van een pant serschip van 26.000 ton. Mooier kon het eigenlijk niet. Dat is te zeggen, mooier kon het eigenlijk wèl, maar typischer, teekenender en pikanter kon het eigenlijk' niet. Wat zullen onze „onbeschaafde" gele, bruine en zwarte broeders gnuiven, wanneer ze kennis nemen van deze en soortgelijke streken, die wij blanken dag in dag uit uithalen. Dat ze van al die din gen kennis krijgen, daarvoor schijnt goed te worden gezorgd. Zoo leidt Frankrijk de bewapeningsvacantie in. en de vraag is nu: wie volgt, wie gaat evenzeer op zulk een knusse en gezellige manier va- cantie nemen? Gelukkig dat de mensch- heid zoo verarmd is, want dientengevolge zal Frankrijk wellicht alleen blijven in zijn vacantie. Toch eigenaardig („aardig" is anders): armoede geluk; rijkdom en overvloed van koren, koffie, thee, sui ker, petroleum, tabak, rubber, steenkolen en allerlei andere kostelijke zaken die Moeder aarde ons zoo gul schenkt een ongeluk. Hoe staat het met Duitschlanjd Van Frankrijk nemen we u mee naar Duitschland, dat, vreemd genoeg, juist in deze dagen van bedrukking wederom aan de spits kwam der grootste exporteerende landen, tolmuren ten spijt. Maar deze groote uitvoeren brengen ons weder in de oude vicieuze cirkel. Wanneer Duitsch land dit kon bereiken, met bijna zes mil joen werkloozen, welk uitzicht is er dan dat die werkloozen ooit volop werk zul len vinden? Want steeds sterker wordt de strooming in de richting van rantsoe neering van exporten, en geen land zal bereid zijn Duitschland maar steeds meer te laten invoeren ten koste van eigen in dustrieel welzijn. Juist het economisch wereldcongres, waarop men hoopt, zal in Gorgel ook op straat I die richting regelingen moeten maken, en ook Duitschland's uitvoer zal moeten worden gerantsoeneerd. Doch het kan ai- leen betalen met exportenen zoo blijven wij hulpeloos in een kringetje ronddraaien. Het is van belang hierover eens na te denken. Duitsche partij-verhoudingen. Een andere kwestie, van niet minder be lang, is deze: de uitslag van de algemeene verkiezing voor de Landdag van Hessen. Aanzienlijk succes van de communisten ten koste van de socialisten, overweldi gend succes der nationaal-socialisten ten koste der burgerlijke partijen met uit zondering van het katholieke oentrum, dat vrijwel bleef wat het was die een vernietigende nederlaag hebben geleden en practisch bitter weinig meer meetel len, met het vooruitzicht, dat zij binnen kort ongeveer geheel van het politieke tooneel zullen verdwijnen. Uiterst links en uiterst rechts hebben dus wederom de overwinning behaald, de zooveelste sinds Augustus van het vorige jaar. En de strijd in Duitschland loopt nu feitelijk nog tus- schen vier partijen: de communistische, de sociaal-democratische, de katholieke en de nationaal-socialistische. Van deze vier is de sociaal-democratische partij mis schien nóg de grootste, maar achteruit gaande: de nation.-soc. misschien reeds de grootste en daarbij vooruitgaande; de communistische, waarschijnlijk de derde en sterk vooruitgaande; de katholieke waar schijnlijk de vierde en ongeveer gelijk blijvende. De rest, liberalen, conservatie ven, enz., ongeveer niets meer. Waar zal dat op uitdraaien? Wie van dag tot dag zijn dagblad leest, zal zeker met be langstelling deze politieke strijd volgen, Volkenbonds-spuitenzonder water. We trekken van Duitschland naar China, waar Japansche en Chineesche troepen elkaar nog geducht in het nauw brengen. De moeilijkheden, hebben de omvang en beteekenis aangenomen van een oorlogje, hoewel direct-belangheb- benden en omstanders vermijden het woord „oorlog" uit te spreken. Zooals elke botsing tusschen troepenafdeelingen van verschillende nationaliteit zijn ook hier reeds meer dooden en gewonden te betreuren dan in de gegeven omstandig heden wellicht noodig ware geweest. De Volkenbond heeft, wat het conflict tus schen China en Japan betreft, inderdaad groote blusschingsijver getoond; maar tot nu toe werkte de Bond met spuiten die weinig water gaven. De brand in Mand- sjoerije heeft zich dan ook van de spuit gasten weinig aangetrokken. Er hebben troepenbewegingen plaats, men gooit met bommen uit de lucht op legerafdeelingen van de vijand en er vallen dooden. Het kan voor de nabestaanden van deze ge sneuvelden, toch bezwaarlijk een opbeu rend besef zijn dat de beminde verwan ten zijn gevallen in een oorlog, die eigen lijk geen „oorlog" is. Het Japansch-Chineesche geschil wordt met de dag neteliger en gevaarlijker. Voor Japan, voor China, voor Rusland, voor de V.S., voor de geheele verdere wereld en niet het minst voor de Volkenbond. Tot overmaat van ramp is de sfeer van Parijs veel minder gunstig voor onder- delingen als de onderhavige dan de sfeer van Genève, omdat de Parijsche pers op enkele uitzonderingen na partij trekt voor Japan tegen China. Van de verlegenheid des Volkenbonds trekken de Japanners handig partij, om zich in Manidsjoerije zoo groot mogelijke voordeelen te ver zekeren. Wel verre van het land voor half November ontruimd te hebben, vech ten de Japanners zooveel het hun belieft en hebben zij het bezette gebied stevig uitgebreid. Japan's doel is klaarblijkelijk Mandsjoerije voor goed van China te scheiden en er zelf, zij het niet formeel, de baas te worden. Intusschen zit de Volkenbond er mee. Zijn prestige staat op het spel. Lukt het de Bond niet, ge steund door de V.S., Japan langs de weg van overreding tot vrede te brengen, - praktisch is een andere weg niet denk baar dan krijgt hij een leelijke knauw, hetgeen te minder van pas zou komen om dat de groote ontwapeningsconferentie voor de deur staat. Zijn uw zolen door en hakken scheef? Geen nood brengt ze ter re paratie bij Die maakt ze uiterst billijk, net en vlug. Mlli van genot en bovendien gratis 'n fraaie Imit Oud-zilveren Tabakstrommeli Samenwerking in Zuivelbereiding. Het advies van Dr. L. T. C. Schey, rijkszuivelconsulent in de provincie N.-Holland. We deelden reeds mee, dat het bestuur van „de Eendracht" zich inzake samen werking in zuivelbereiding op Texel om' advies tot dr. Schey had gewend. Aan het hierop ontvangen schrijven hebben we een en ander ontleend, doch waar het advies zeer beknopt en niet geheel juist is weergegeven, geven we gaarne de des betreffende regelen uit de brief van Dr. Schey nog eens woordelijk weer: „Wat betreft „de Eendracht", welke thans op een goede basis werkt, meen ik, dat het bestuur zich goed de nieuwe toe stand voor oogen moet stellen. De coöpe ratie, die de verbouwingskosten der fa briek en de overgenomen fabriek in de Waal te betalen krijgt, moet zeker zijn van de melk van Eierland en de Waal. De verbouwing moet zoo worden opgezet dat de fabriek aan de technische eischen van het vergroote bedrijf volkomen be antwoordt. Ik weet niet, of men met de mogelijkheid rekening moet houden, dat de Eendracht de zuivelfabriek voor ge heel Texel wordt. Men moet hierbij be denken, dat een zaak, welke niet mogé- lijk leek, in deze tijd soms spoedig er ge heel 'anders voorstaat. Ik denk natuurlijk aan „de Onderneming". Ik hoop, dat er voor geheel Texel iets goeds tot stand1 komt en ben gaarne bereid, wanneer dat noodig is mijn medewerking te verleenen." We leggen er de nadruk op, dat het advies zich niet over de houding van de Onderneming heeft uitgestrekt en dat Dr„ Schey dienaangaande ook geen wensch heeft uitgesproken. Een troost voor de velen, die in ons land hardnekkig strijden voor verbetering van de drinkwatervoorziening, is onge twijfeld de rede geweest, die onlangs Mussolini hield bij de opening van de waterleiding te Ravenna: volgens de Duce verlangde Ravenna reeds 15 eeuwen naar dit heugelijk feit. Zoo lang duurt de verwezenlijking van plannen in ons land wel nimmer ook niet op Texel, hopen we. Maar toch waren er in 1930 nog enkele van de 600 nog „droge" Nederlandsche gemeenten,, die het besluit namen geen waterleiding te stichten en haar inwoners voorloopig „naar de pomp" te laten loopem. Bedenkt men, dat het onmogelijk is, reeds thans overal de waterleiding te brengen, dan ziet men in, dat dergelijke besluiten zeer nuttig kunnen werken, al thans voor zoover zij liet gevolg zijin van nog onvoldoende inzicht in dc econo mische, hygiënische en cultureele be teekenis van een goede drinkwatervoor ziening. Men kan er leeren, hoe technisch en financieel goed voorbereide projecten op zichzelf weinig vermogen, wanneer de bodem, waarop het zaad wordt ge strooid, niet voldoende bewerkt is; hoe vaarlijk het is, teveel in de spiegel te kijken, welke door de verrukte vreemde ling de laatste jaren maar al te vaak de, Nederlander op het stuk van drinkwater voorziening wordt voorgehouden. Een Fransch propagandaboekje ver meldt, hoe- „en Hollanide l'eau circule dans toutes les maisons, d' oü l'eau souil- lée est promptemenl nejetóe" (in Hol land circuleert water in alle huizen, voor vuil water bedankt men daar beslist.) „Geen wonder dan ook" zoo gaat het boekje voort „dat het sterftecijfer in Nederland zoo laag is; bereikte Frank rijk dat cijfer dan zouden er jaarlijks 300.000 minlder Franschen sterven!" Hoezeer in vergelijking met elders hier te lande reeds veel bereikt is, de tijd om op lauweren te rusten is nog lang niet gekomen en nog veel arbeid, toewijding en volharding zullen noodig zijn om ook in de deelen van ons land zonder water leiding zooals op Texel b.v. de drinkwatervoorziening op het peil te brengen, waarop men elders recht trotsch mag zijn. Juist waar het hier in het algemeen de minder dichtbevolkte streken betreft gelijk ons eiland en vaak ook minder welvarende streken, streken ook waar- watergebrek minder vaak voorkomt, al laat de hoedanigheid van het water er meestal veel te wenschen over, zuilen- zeker de laatste loodjes het zwaarst blij ken te wegen. De belangstelling der bevolking is voor het welslagen onontbeerlijk en deze kan alleen gewekt worden door personen en vooral organisaties, die het vertrouwen der plattelandsbevolking genietende gezondheidscommissie, Witte Kruis en Wijkverpleging, (elders ook Gele, Groene en Wit-Gele Kruis) en de landbouw- en zuivelorganisaties. Om op dat lage sterftecijfer terug te komen: we beweren volstrekt niet, dat dit aan dat zuivere drinkwater alleen is toe TEXELSCHECOURA li.iili O natuurlijk droog met aotsfficu. L TV B52 'S Deze fraaie Imit. Oud-zilveren Tabakstroimnel ontvangt U bij aankoop van een half-pond D* Echte Friesche Heeren-Baai vanaf 65 ct per pond. j Zachte, geurige rooktabak van voortreffelijks kwaliteit en een practisch geschenk van blijvends waarde; maak nog vandaag van dit aanbod gebruik! ECHTE FRIESCHE 20"50 CT. PER ONS O

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1