No 4585 45steJaargang. Woensdag 25 Nov. 1931 TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Geen Sunderkiaas- Maskerade MARKTBERICHTEN Uw advertentie In dit blad wordt op Texel huis aan hpjs gelezen. TEXELSCHECOURA INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van N. Dros te Eierland, om vergunning tot het oprichten van een slagerij in het per ceel, gelegen aan den 3en Dwarsweg door Eierland, kadastraal bekend in sectie A., no. 2324. Op Dinsdag, den 8 December 1931, des middags te 12 uren zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen ait verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowei de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. Texel ,den 24 November 1931. Burgemeester en Wethouders voorn. W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Sportnieuws. Men schrijft ons: Texel IN.Niedorp 31. Een verdiende overwinning na een spannende wedstrijd. Texels kans op het kampioenschap stijgende Op tijd liet scheidsrechter Augusteijn die deze vlugge wedstrijd zeer goed leid de, beginnen. Texel gaat direct op het doel van N.N. af, maar de keeper en backs zeulden de bal retour. Het blijft voorloopig verkennen, tot W. door een mooi doorgegeven bal no. 1 in de touwen jaagt (1—0 voor T.). Een geestdriftig ge juich breekt los. Maar door het goede spel van N.N. is men nog niet gerust., T. wordt luide aangemoedigd. Men zwoegt om een puntje, doch vergeefs. Even voor rust moet gestopt worden voor een speler van N.N., die een bal tegen de maag krijgt. Na eenige tijd uit het veld te zijn geweest, kan hij zijn plaats weer innemen. Er moet dan nog 2 minuten voor de rust gespeeld worden. Niemand rekent meer op een 2e punt, maar Stern weet met een beetje geluk uit een hooge bal (welke door hem eerst tegen de paal gekopt wordt en dan in het doel ver dwijnt) het 2e puntje te scoren. Zoo gaat de rust in met 20 voor T. Na de thee wordt er weer vinnig aan gepakt. T. speelt een fijne partij, alles sluit als een bus. T. maakt er nog éér» puntje bij (30). Nu is men gerust, maar N.Niedorp geeft zich nog niet gewon'nen. Beide doelen beleven nog gevaarlijke oogenblikken en zelfs weet N.-Niedorp nog een tegenpunt te maken (3—1). N. Niedorp en T. gooien er nog een extra; schepje op, maar de baks en vooral de1 keepers waren in prima conditie. Met T. Jneest in de aanval, verstrijkt de tijd. Het is voor beide partijen een opluchting, als de scheidsrechter einde fluit. T. heeft er weer 2 puntjes bij, dus uit 10 wedstrijden 19 punten. Succes I heeft met 41 van W.Waard I gewonnen, dus blijft er nog spanning in de bovenste af- deeling, nu tusschen Texel I en Succes I daar N.Niedorp nu 6 puniten bij ,,T.'" achter staat en dus zeer weinig kans meer heeft; dan moet T. er al drie verliezen. De wedstrijd werd door veel publiek bijgewoond, dat zeker heeft genoten. o De wedstrijd werd gespeeld tusschen twee gelijkwaardige partijen. T. heeft de puntjes niet cadeau gehad, maar er hard voor moeten vechten. De N.-Niedor- per- en de T.-keeper waren zeer goed en hebben beiden prachtschoten verwerkt. De backs van T. waren soms zeer onzuiver in het wegwerken, die van N.N. zeer goed en slecht te passeeren. Ér werd soms evenwel te veel uitgetrapt. De voorhoede van T. was iets beter dan die van N.N.,, alhoewel hun midd-voor gevaarlijke scho ten op het T.-doel kon gewen. Gras was echter op zijn post. De T.-middenlinie was zeer goed en steunde vooral na de rust de voorhoede goed. Over het geheel kan T. op een zeer goed gespeelde wed strijd terugzien. r Naar de heer burgemeester Oort ons meedeelt ligt het in zijn bedoeling op 5 en 12 Dec. a.s. (Sunderklaas) de_ tradi- tioneele maskerade te verbieden. Het geldt hier een tijdelijke maatregel, ver band houdende met de omstandigheid, dat er op het oogenblik vrij veel Zuiderzee- werkers van elders hier vertoeven en het feit, dat de Sunderklaasdagen juist op 'n Zaterdag vallen. De tooneelen, welke zich te de Cocksdorp en den Hoorn heb ben afgespeeld en de overweging, dat die zich bij de maskerade waarschijnlijk zou den herhalen, braditen de burgemees ter tot bovenvermeld besluit. Op welke wijze het feest nu zal mogen worden ge vierd en of in de hotels zal mogen wor den gedanst, wordt nader overwogen. Ge maskerd zal men zich in geen geval op straat mogen begeven. We meenen er goed aan te doen onze lezers daarmee, nu reeds in kennis te stellen; dit voor komt vergeefsche moeite en uitgaven, wel ke men zich anders voor die maskerade zou willen getroosten. Tweede Nutsavond. Het Ensemble voor Vroolijke Intieme Kleinkunst, uit Amsterdam, dat gister avond in hotel Texel optrad, heeft de Nutsleden en anderen een avond van ge not geschonken. Geboden werd hetgeen was beloofd: luchtige „lieve" chanson kunst, beschaafd en gedistingeerd; het na tionale en internationale lied, gelijk Pi'- suisse dat in zijn eerste tijd bracht, als uiting van volkskunst, als weergave van volksgeest. Het programma was varieerend en werd uitgevoerd op een wijze, welke ze ker der meesten goedkeuring had. Todi ware een meer Hollandsch repertoire ons meer welkom geweest; het zij opgemerkt met waardeering van alle goeds in de „chansons d' amour", in de vroolijke en sentimenteele Fransche liedekes, van wel ke we „Les Cloches de Nantes" en „Le Temps de Cerise" zouden willen noe men; ook het „Dort unterm Baum" was o.i. uitstekend (het werd gezongen in Biedermeijer-costuum) Chris Reumer was een kranige tenor1 en konden we zeer waardeeren. Zijn col lega, de bariton Leonard van Rheinauen, vond ook veel bijval. Maar de ster van 't troepje was zeker de fijnzinnige Marijke van Tooren, een cabaretière van groote begaafdheid. Haar levensliedjes waren eenvoudig en toch sprankelend van geest, beschaafd en aantrekkelijk; haar zang wel luidend, vlot en pittig. Kortom haar op treden was een succes en droeg voor 'n groot deel bij in het slagen van deze avond. Billy Brown (hebben we goed verstaan was de danseur van het ge zelschap; een lenige baas, die voor afwis seling van het zangmenu zorgde zijn vak verstaat en als kunstenmaker ook geen kwaad figuur zou slaan. Verder Carl Tobi als conférencier (of eigenlijk niet, zooals Marijke immers zeide) en voordrachtkunstenlaar. En tot slot Rie Reumer, het zusje van Chris, die de on dankbare taak had op, wat Tobi niet geheel ten onrechte met „spijkerkist" be titelde, de zang te begeleiden. Het ging haar nochtans best af. Opgeteld alzoo: een goede avond. Te recht bracht de voorz., de heer W. B., Oort, het Gezelschap daarvoor dank. Een gezellige avond F.F.F. Maandag werd, zooals aangekondigd, de dames en heenen, die zich zooveel moeite gaven tot het doen slagen van de fancy fair van Texelsch Fanfare, een „heerlijk avondje" bereid (niet te ver warren met dat van Sint Nicolaas). Met veel waardeering gewaagde de heer Jb. Schrama in zijn openingswoord van de steun, door comité, burgerij en zooveel anderen verleend. Als belooning daar voor dit fuifje. Het was er, zoo deelt( men ons mee, echt gezellig, de stemming was onverbeterlijk. Er werd gedanst, een blijspelletje opgevoerd, kortom het was een knusse boel. De heeren Boom en Bur ger zorgden voor kostelijke muziek. Een verrassing was zeker de huldiging van de heer N. de Jong, die deze avond voor de tiende maal „op de planken" verscheen. We hebben reeds meermalen verteld, dat de heer De Jong zich voor het voetlicht goed thuis gevoelt en immer succes heeft, wanneer hij in een of andere klucht een. rol te vervullen heeft. Het Fanfare kan altoos op hem rekenen. Vandaar die hul diging. De jubilaris werd vereerd met een boerenkool-bouquet, versierd met papieren blommen, getooid met een heer lijke worst en bij wijze van surprise, achter een groot visitekaartje verscholen een kistje sigaren. Het heeft aan hartelijke woorden van de voorz. natuurlijk niet ontbroken. Een verdiende huldiging, hoor! Tegen één uur nam het welgeslaagde feestje een eind. zal worden „Onze jongens", een blijspel in drie bedrijven. Zakennicuws. De heer P. Kalis Cz., Wilhelminalaan alhier, heeft een van zijn vrachtauto's doen voorzien van een motorisch gedre ven hydraulische herinrichting, met be hulp waarvan de laadbak naar links, rechts en naar achter gekanteld kan wor den. Het lossen van grint, zand, etc. zal op deze wijze weinig tijd vragen. Daar de helling van de bak gemakkelijk kap worden geregeld, kan men het materiaal, zonder moeite ook voor een gedeelte lossen. Iets nieuws voor Texel. OOST. Onfortuinlijk"sscV.ci s. De Gebr. Slik, van Nieuweschild, wa ren zoo onfortuinlijk bij het visschen op alikruiken een zwaard te breken. Zij wis ten evengoed de wal te bereiken en kon den na een ander zwaard geleend te heb- bne, wederom ter visscherij gaan. Toch een leelijke schadepost. OOSTEREND. Kerknieuws. Tot kerkeraadslid der Ned. Herv. Ge meente alhier werd herkozen ouderling P. Vonk en gekozen voor diaken P.Daal der Cz., van Oost in d plaats van H, Stijgstra, die aftrad en niet herkiesbaar was. Beiden hebben hun oenoeming aan genomen. DEN HOORN. Sportnieuws. Zondag speelde de Zwaluw tegen OKC OKC was ver in de meerderheid. De Zwaluwen speelden slecht en hadden eenige invallers. De rust ging in met 2-0 voor OKC. Na de rust doelpuntte OKC nog éénmaal, zoodat zij verdiend wonnen met 3—0. Scheidsrechter R.Daalder (de Koog) leidde tot aller genoegen. M. OUDESCHILD. „Het Verleden spreekt." Zondag gaf de R.K. tooneelclub „Inter Nos" een goedgeslaagde uitvoering in het Bondsgebouw. Opgevoerd werd „Het Verleden spreekt", toon)eelspel in vier bedrijven. Als het scherm opgaat, zien we Jozet Stenker (C.Bakker) met een doek voor de oogen en zijn vrouw Agnes (M. Bakker Gd.). Jozef is een zoon van een rijke bankier, doch heeft een huwelijk aangegaan beneden zijn stand, waarom zijn vader hem verstooten heeft. Zij heb ben ook een dochtertje Greetje (G uurtje Bakker). Een vriend van Jozef, Fred Jonkers (M.Timmer) is medicus; hij be handelt Jozefs oogen. Zij hebben een kamertje gehuurd van vrouw Roelofs (A.Timmer), een biezonder goede vrouw. Daar Jozef al enkele weken aan zijn oogen lijdende is, moet Agnes de kost verdienen, ftgnes is vroeger aan het toonieel ge weest. 'Daar was een tooneelknecht Van Dalen (C.Smit), (we zien hem nu als theaterdirecteur), die iets van Agnes weet, wat zij voor haar man heeft verzwegen. Hij dwingt haar nog weer eens haar rol te spelen, hoewel haar man daar zeker op tegen heeft. Dokter Donkers komt binnen om het verband van Jozefs» oogen te nemen en dan blijkt dat Jozef blind is. Zijn zuster Irma (Tr. Witte) tracht steeds haar vader wat milder je gens Jozef te stemmen en zoo zien we dan bankier Stenker (H.Timmer) in het armzalige kamertje van Jozef, maar hij heeft het al gauw aan de stok met juffr. Roelofs, zoodat hij weer spoedig ver trekt. Op Agnes' verjaardag, als de plan nen voor een feestje zijn gemaakt, komt Van Dalen haar zeggen, dat zij diezelfde avond moet optreden. Zij laat een briefje voor haar man achter, doch Van Dalen komt even terug en verwisselt het met een briefje, waarop een mededeeling staat, die Jozef Agnes van zich af doet stoo- ten. Vrouw Roelofs offert zich als het ware op voor Jozef en Greetje en als zijn vader komt vragen, of Jozef weer thuis wil komen/bedankt hij. Het wordt nu voor Agnes en Jozef een bittere lij densweg. Jozefs vader wordt ook blind, en door toedoen van Irma, wordt Agnes zijn verpleegster, wat hij natuurlijk niet vermoedt. Agnes neemt door haar zacht karakter zoo in, dat tenslotte alles wordt vergeten en vergeven. Er werd met animo gespeeld, elk maakte er van wat hij kon. De kleine 9-jarige Guurtje speelde heel lief, doch de schrij ver heeft de rol wel wat groot gemaakt. Zonder iemand te kort te doen, verdient; vrouw Roelofs zeker een pluimpje voor haar gemoedelijk spel. Te oordeelen naar het applaus, viel het gespeelde zeer in de, smaak en kan „Inter Nos" met genoegen op deze avond terugzien. In verband met het ST. NICOLAAS- feest bereikten ons reeds tal van adver tenties voor onze nummers van 28 Nov* 2 Dec. en 5 Dec. Wij noodigen hen, die ons hun opdrachten nog niet deden toe komen, beleefd uit, hiermee voor het eerstvolgend nummer niet langer te wach ten dan tot morgenochtend tien uur, dus: DONDERDAGMORGEN. Door groote toevloed van nieuwsbe richten en advertenties, waarvan vele te laat in ons bezit kwamen, moeten eenige stukken blijven liggen. DE COCKSDORP. Goedkoop reizen per autobus. Wie zich met Reuvers' bus van de Cocksdorp naar den Burg begeeft, kan aldaar voor TIEN cent slechts een kaar tje bekomen voor de reis met Boekel's bus naar de Flaven. Omgekeerd kan men voor tien cent van de Haven naar den Burg komen, wanneer men laai- zijn reis met de bus van Reuvers naar hier voort zet. Al weer een bmicnkansje. DE KOCQ. Restauratie kerktoren. De toren van het Kooger kerkje heeft weer een frisch pakje gekregen. Door de zorgen van de gemeente maakt hij met zijn antiek koepeltje thans een nog vrien delijker indruk dan te voren. De weer haan, zoo meldt onze corrresp. ten slotte, die sinds lang zijn kop halsstarrig naar 't Westen keérde, is weer tot reden ge bracht en doet weer wat des weerhaans is. Feestavond U.D.l. U.D.I. geeft in de tweede helft van Januari een donateursavond. Opgevoerd VLIELAND. Subsidie stoombootdienst. Bij de post der Provinciale begrooting betreffende een bijdrage aan de Stoom bootdienst van Terschelling en Vlieland naar Harlingen v.v. is deze vraag gesteld: „Is het aan Ged. Staten bekend, of er voor de verbieding met Vlieland reeds een betere boot in de vaart is gebracht?" Misschien kan onze correspondent op Vlieland deze vraag alvast beantwoorden PREDIKBEURTEN. HERV. GEMEENTE. Woensdag 25 Nov. Koog, 's av. half 8 Bijbellezing. Zuid-Eierland, 'sav. 7 uur Bijbellezing. Donderdag 26 November. Oosterend, 's avonds half 8 Bijbellezing. OnderwerpDe Openbaring van |oh. HERV. GEMEENTE. Zondag 29 November Burg 's av 7 uur Ds. Visser. Vrijdagavond a.s. 'sav. 8 uur Stemming kiescollege. Oudeschild, vin half 11 ds. v. d. Poel van den Helder Waal. vm 10 uur Ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Visser Maandcollecte. Oosterend, vm 10 uur ds. Groenenberg. Cocksdorp, vm 10 uur ds Plug. Maandcollecte. GEREFORMEERDE KERK. Ooetorend, vm. 10 uur Ds. v.d. Leer. nm. 3 uur dezelfde Burg, 's av. 7,30 uur dezelfde. gebouw Tex. Fanfare. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. 10 uur de hr. L. Nieuwpoort nm. 3 uur dezelfde DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, vm 10 uur ds- Vis Alkmaar, 20 Nov. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 672 H.L. De orijzen waren per 100 K G Tarwe Haver Gerst chevalier Bruine boonen Groene erwten (kleine) Groene erwten (groote) Grauwe erwten Eierveillng, Hollands Noorderkwartier vlkmaar 21 Nov. Kipeieren Aanvoer 0. 7.— 5,00 26,00 8,00 0,00 8 25 7 50 27,00 15,00 28.00 a 32,- 20,— a 44,00 75.000. de 100 stuks 56'58 K G. ,0 a 0. 58 60 KG. -.Oaf ,0 60/62 7,40 .0 ÖV/64 0,— a 8,00 ruin 0 00 a 0, Kleine eieren 4,50 a 5.90 Eendeieren. Aanvoer 15.000 4.20 4.40

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1