««••Abdijsiroop No 4588 45steJaargang. Zaterdag 5 Dec. 1931 Voor de Zondag. Bestrijdt toch die Bronchitis! EERSTE BLAD. WERK EN SUCCES TWEELINCBROEDERS G. SCHOTANUS Wilhelminalaan 16 Texelsohe Berichten Vogelbescherming Dit jaar geen catarrh I ^^wanneer U ftjggggf Voor de Borst" ie* Uw advertentie In dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. TEXELSCHECOUR WINTERDIENST T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 7.45 11.20 2.35. Van den Helder: 10.00 12.20 4.15. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 8.00 11.15 3.15. Van den Helder: 9.00 12.20 4.15. Werk en succes zijn tweelingbroeders. Als de mensch zich heilig bewust is van de belangrijkheid van zijn werk, zal het succes zeker niet uitblijven. Dit succes hoeft niet uitbundig te zijn al het werk, dat tot een goed resultaat leidt, brengt reeds succes, maar het is jammer, dat de mensch zoo ontevreden is. Dit woord zal wellicht dadelijk bestreden; worden, want niemand hoort zich gaarne veroordeelen, maar dieper be schouwd, mogen we onszelf wel eens door elkander schudden en zeggen: „Maken wij onze ontevredenheid niet zelf en is er eigenlijk wel een grondige redert voor?" Maar naar de reden van iets wordt heel weinig gevraagd, wel naar de uiterlijke verschijnselen. En zoo is het ook met het werk. Het hangt af van de wijze waarop de mensch tegenover zijn werk staat en van de beweegredenen, waardoor hij wordt geleid, hoe de uiterlijke ver schijnselen zullen zijn. Vooral met gees telijke arbeid speelt de mate van tevreden heid een groote rol. De mensch verlangt altijd naar dingen, die hij niet heeft, en ziet zoodoende het mooie, dat voor hem voor het grijpen ligt, over het hoofd en alleen zij, die zich niet al te veel aan dit euvel te buiten gaan (een beetje doen wij het altijd), kunnen een geestelijke ar beid verrichten, die voor anderen iets te beteekenen heeft. Want, hoe zal men mooie dingen aan anderen kunnen bren gen, als men zelf grijpt naar het onbe reikbare en zoodoende hetgeen men heeft, verwaarloost en niet waardeert Bij gees telijke arbeid moet de schoonheid van eigen ziel te voorschijn treden, wil hij iets al is het ook nog zoo weinig, brengenj aan anderen. En dat is juist het mooie. Als er waarachtige schoonheid is, zal een ieder er iets voor zichzelf in kunnen vin den. Aldus blijkt, dat er in het product van die geestelijke arbeid zooveel schoone mogelijkheden liggen, dat er niet één ding doch vele dingen in te vinden zijn. En als ieder mensch slechts één ding daaruit voor zich behoudt, dan heeft de arbeid reeds volop vrucht gedragen. Er is niets zoo eenvoudig als de waar heid en niets zoo waar als de eenvoud. Voor geestelijke arbeiders zal dan ook slechts de eenvoud leiden tot succes. Bij de materieele werker speelt de winst een groote rol. Terwijl voor de een het werk alles is, is voor de amlder de winst de grootste factor. En toch kan de winst! slechts ontstaan uit het werk. Daaropa zijn ook succes en werk zoo nauw aan elkander verwant. Het gaat erom, hoè men het werk doet en daarnaar bepaalt zich het succes. ZONDAG, 6 December 1931. Zijn uw zolen door en hakken scheef Geen noodbrengt ze ter re paratie bij Die maakt ze uiterst billijk, net en vlug. VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG. Twee harten begrijpen elkander gemak kelijker dan twee hoofden. MAANDAG. Wie tot u over anderen schimpt, zal bij' anderen u beschimpen. DINSDAG. Maak van uw kind eerder een eerlijk dan een behendig mensch. VAN ZON EN MAAN. MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder: Z. 6 Dec. 3,57 1,42 7,50 3,48 M. 7 5,30 2,01 7,51 3,48 D. 8 7,04 2,27 7,52 3,48 IV 9 8,32 3,07 7,53 3 48 ).10 9,44 4,05 7.54 3,47 '■11 10,37 5,18 7,55 3,47 12 11,11 6,40 7,56 3,47 Woensdag 9 Dec.Nieuwe Maan. WOENSDAG. Wilskracht is de ziel van elk groot ka rakter. DONDERDAG. Mij dunkt, om geheel en al ongelukkig te zijn, moet men niemand meer bezitten, die men lief kan hebben. Fr. C o p p e. VRIJDAG. Het leven is schoon, al zeggen onte vredenen ook, dat het bitter is: Men ver geet de smart zoo spoedig, want er zijn zooveel rozen naast de doornen. ZATERDAG Vijandschap met verwanten is veel druk kender dan die met vrienden. m neemtr Omiid 25,43 tn D3«a> INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van P. A. van 't Hoog, te den Burg om op het perceel kadastraal bekend in sectie D., no. 31S7 een inrichting voor machinale houtbewer king te mogen oprichten, door hen is verdaagd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 2 December 1931. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. GORT De Secretaris, JONKER. Als elk Jaar opnieuw een bronchitis U komt waarschuwen dat het koude jaar getij is Ingetreden, waarom dan geen Abdijsiroop genomen Menschen met sedert jaren telkens terugkeerende bronchitis vonden daarbij baat. Abdijsiroop is weten schappelijk samengesteld, verwijdert de taaie met ziektekiemen bezoedelde slijm en helpt Uw ademhalingsorganen. Sedert menschen-heugenls geprezen bij pijnlijk en veelvuldig hoesten, Bronchitis, vastzitten de kou, Kinkhoest, Influenza, Asthma. Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, Fl. 4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 cl.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) Uitslag aanbesteding. Het bestuur van polder Waalenburg heeft Woensdag aanbesteed de bouw van een machinistwoning nabij het gemaal De uitslag was als volgt: Metselwerk L.Bruin en Zonen f2634; Gebr. Schoen maker en Logman f2575; C. Keijzerf 2470 T. Buisman f2070; I. Voigt f2025. Timmerwerk: Gebr. Schoenmaker en Logman f2160; W. Bruin f1823; H.H. London f 1783; Jac.Drijver Cz. f1690; P.J. Kooger f 1350. Schilderwerk J.'C.Roeper f400; J. G. Dekker f398; D. G. Toolens f369,84; C. Bremer en Zn. f345; Z. Graaf f324. Loodgieterswerk Nic.de Graaf f 118.75P.Oele f 114.50. Perceel 1 en II: Gebr. Schoenmaker en Logman f4690; Jac. Drijver Cz. f4235; W.Bruin f3893. Perceel I, II en IV: I. Voigt f 3500. Massa. Jac. Bakker f4650; N. Graaf f4475; Jb. Daalder f4322. Het werk is gegund aan de laagste in schrijvers, de heeren I. Voigt, P.J.Kooger, Z.Graaf en P.Oele voor in totaal f 3813.50. Nationaal Crisis Comité. „Wie tijdig geeft, geeft dubbel." Een crisis van ongekende hevig heid, uitgebreidheid, en duur teis tert het economisch en maatschap pelijk leven, teistert ook ons huid, veroorzaakt stoornis en stilstand in het bedrijfsleven, werkloosheid en armoede in menig gezin. Een ruim veld van hulpbetoon staat hier ter bearbeiding open en steun dient te worden geboden aan degenen, die buiten hun schuld ten gevolge van de buitengewone om standigheden behoeftig zijn gewor den of dreigen ten onder te gaan. o Geeft! Geeft met gulle hand, om aldus uw kaarsje bij te dragen tot het licht, dat in deze donkere dagen zoo brood-noodig is! Het Comité is gevestigd: Kneuterdijk, den Haag (giro 186000) J. W. VAN PETEGEM, Cand. t. d. H. Dienst te Dinxperlo, wordt morgen door Ds. A. Oskamp be vestigd als predikant in de Ned. Hierv. Gemeente te den Hoorn, 's Middags zal Ds. Van Petegem zijn intree doen. Inspectie Landelijke Rijvereen. „Texel". Zaterdag 1.1. heeft de secr. der Ned, Fed. van L. R. zijn eerste inspectie ge houden over de L.R. „Texel" alhier. Om, 12.15 uur stonden 13 groen-zwart petten aangetreden, present gemel d door de oud ste der vereen., J. Witte, die gevolg had gegeven aan het verzoek de vereeniging' niet te verlaten, om een reden reeds eer der vermeld. De buitenmanege was door het ijverige bestuur van „Texel" keurig bijgewerkt. Hierna nam de les een aanvang. Ze had het gewone verloop als iedere andere les. Stap, draf, galop, wendingen, volte's, op stijgen, afstijgen, enz. Tot slot werd af- deeling gereden. Er werd niet gespron gen, maar dit zal zoo noodig a.s. voorjaar worden beschouwd. Na afloop hield de secr., de lieer Slob, een korte maar krachtige toespraak, waar in hij met lot gewaagde van de prestaties der amazones en ruiters en instructeur. Ze kwamen er nogal genadig af. Zeer zeker moet er nog zeer veel worden ge leerd, voordat de prestatie „af" is. Toch roemde de secr. de vereen. „Texel", omdat de wil om er te komen doorsche mert in haar optreden; en hij vond het geheel sterk vooruitgegaan. Nog werd verzocht de staarten niet meer af te snij den, maar ze te laten groeien, en ze dan met „trekken" bij te houden. Het bestuur van „Texel", vertegenwoordigd door voorzitter Keesom en secretaris Kikkert, mede de instructeur, kregen daarna een complimentje voor de goede leiding, die ze tot nog toe aan „Texel" gaven; spr. hoopte, dat dit ook in de toekomst zoo zou blijven. Een en ander verliep zeker tot tevredenheid van de leden, want toen de heer Slob eenige tijd later in „fde Lindeboom" gezellig met het bestuur koffie zat te drinken, moest er in allerijl uitgerukt worden, om van de Rij v., nu keurig in linie op de Groeneplaats, een „Leve de Fed. en de heer Slob" in ont vangst te nemen. Al is de L. R. Texel ook op een eiland gevestigd, ze heeft wederom getoond een waardig deel te willen zijn van onze groote organisatie. Aldus de Schager Courant. Illill+llllll Sluit vriendschap met uw iillii+llllll buurman, maar breekt de schut- llllll+lllill ting niet af. (Ontleend aan het Alg. Handelsblad.) J. DRIJVER, geb. te den Hoorn op Texel, II. Zijn kracht, zijn talent in de richting van. vogelbescherming kon de heer Drijver ten volle ontvouwen, toen de Nederland- sche Vereeniging tot Bescherming van Vogels hem, een aantal jaren geleden, tot haar secretaris-penningmeester be noemde. Van dat oogenbhk af heeft hij aan het werk der organisatie zijn volle toewijding gegeven, en, stap voor stap, heeft hij de ontwikkelingsgang van de vereeniging mee kunnen leiden: daardoor het zijne er toe kunnen bijdragen om de Nederlander beter te doen begrijpen, welk een nuttige en belangwekkende plaats de vogel in onze samenleving inneemt. Iedere vogel is waard, beschermd te worden. Iedere vogel, zoo heeft de ervaring hem geleerd, is waard beschermd le worden en van harte juicht hij het toe, dat met liet oude overheidsstandpunt om de vogels uitsluitend te beschermen ter wille van het nut, dat zij stichten, te onzent thajis1 vrijwel geheel is gebroken. Dit standpunt, aldus de heer Drijver, heeft in vroeger dagen tot heel wat in consequenties aanleiding gegeven. In de eerste plaats, omdat de lijst van be schermde vogels zeer onvolledig was, zoo dat b.v. een aantal erkende insecten- vangers er niet op voorkwamen en dus buiten de wettelijke bescherming vielen. Aan de andere kant weer meende de over heid een zekere groep vogels als zóó schadelijk te moeten beschouwen, dat op het dooden een premie werd gesteld. Tot deze categorie heeft men ouder anderen, de roofvogels: valken, arenden en gieren, gerekend, wat voor bepaalde, thans vrij wel geheel uitgestorven soorten, buiten gewoon te betreuren valt. Langzamerhand werd gelukkig het be grip nut en schade grondig herzien. Thans zijn wij zoover, dat wij geen enkele vogel als absoluut nuttig, maar evenmin een vogel als absoluut schadelijk qualifi- ceeren. Zoo de meezen, om maar een enkel voorbeeld te noemen. Zij zijn prachtige insecten-verdelgers, maar zij knagen dol graag aan sommige bessenstruiken en aan andere vruchten, ook als die nog lang niet rijp zijn. Musschen zijn in dat opzicht zéér schadelijk. Maar dat de vogel in het algemeen beschermd dient te worden, staat als een paal boven water, wijl hij een factor van schoonheid vormt in het leven, vooral in de stad, waar men op sommige plekken min of meer van de na tuur is afgesloten. Men bedenke, bij die bescherming steeds, aldus de heer Drijver, dat de belangstelling in vogels nooit mag ontaarden in belangstelling voor de nesten alleen, maar dat de levende vogel, num mer één is en b 1 ij f t. DEN HOORN. Sportnieuws. Zondag speelde de Zwaluw een goede wedstrijd tegen U.D.l. Voor de rust wa ren beide partijen zoowat even sterk, doch U.D.l. wist tweemaal te doelen. Na de rust was U.D.l. sterker en doelde deze club nog vijfmaal. De leiding berustte bij de heer Ter Brugge (den Burg), wie dat uitstekend toevertrouwd was. M. (Voor het vorig nr. te laat ontvangen. Red.)

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1