Texelsche Courant van Zaterdag 12 Dec 1931 FBISO- BAAI TWEEDE BLAD Goed materiaal 5 RAKE ZETTEN. Tijdspiegel. mm Texelsohe Berichten m Ingezonden „WIE DE SCHOEN PAST.../' Een luiaard is als een horloge zonder wijzers; even waardeloos of het loopt of het staat stil. De man, die alles doet om elk risico te vermijden, is ook degeen, die zich be klaagt, dat hij nooit een kans kreeg. o Ik houd er niet van een leelijke bakkes te zetten als men niet op vilten sloffen naar de hemel wandelt. Bet je Wolff. Men dekt de waarheid, maar zij rust niet voor zij naakt is. Vonde 1. Wie niet meegaat met zijn tijd, moet zich niet beklagen, dat zijn gezelschap voortdurend kleiner wordt. ZEG HET MET GASMASKERS! „Ideale Kerstgeschenken". Dat men eigenlijk een veel merkwaar diger tijd meemaakt, dan men zelf wel beseft, moet soms geconcludeerd worden uit de wonderlijkste dingen, die naast de gewone gebeurtenissen verschijnen. Zoo bieden Parijsche en andere Fran- sche magazijnen thans als „ideaal Kerst geschenk" aan: gasmaskers! Te Charleville heeft een magazijn er zelfs een volledige uitstalkast aan gewijd, terwijl voor de ramen een geweldig plak kaat het volgende den volke kond doet: „Beschermt hen, die u lief zijn en na staan tegen de verschrikkingen van de chemische oorlog. Legt bij al uw uitgaven in deze dagen zooveel terzijde als er noodig is, om u en de uwen een gasmas ker te kunnen koopen. U zult er geen spijt van hebben. Wacht niet tot morgen. Zien beteekent koopen; koopen beteekent gelukkig zijn. Want uw geluk ligt in uw gevoel van veiligheid." En daaronder hangt een verklaring, ge publiceerd door een wetenschappelijk con gres, onlangs in het Instituut Pasteur gehouden: Ieder, die in een Europeesche stad woont, is verplicht, er een gasmas ker op na te houden, wil hij in een toe komstige oorlog veilig zijn." Inderdaad zullen gifgassen in eeneven- tueele nieuwe oorlog welke stellig de laatste zal zijn een voorname rol spe len. Aan eventueele beloften van ze niet te zullen gebruiken, moeten moeten we maar niet te veel waarde hechten. Dat leerde de practijk in "de wereldoorlog" duidelijk genoeg. Wat zou er dan van die beloften terechtkomen in een nieuwe krijg, die alle voorafgaande in afschuwelijkheid, dierlijkheid, enz., enz. zal overtreffen? Nog minder natuurlijk. Men zal zich zelfs niet ontzien gebruik te maken van bom men met bacteriën, welke in korte tijd gansche steden en landstreken aan be smettelijke ziekten als typhus en pest ten offer kunnen doen vallen. Gasmaskers? Hoe hoeden we ons brooze lijf bij een aanval met mosterd gas? Voor zoover we weten, heeft de wetenschap der gansche aarde daartegen nog geen beschermingsmiddel gevonden. En ware het zoo, vermoedelijk zouden niet alle strijdende partijen daarmee be kend zijn. Bovendien kunnen iedere dag nieuwe verdelgende gassen worden uitgevonden, waartegen men zich alleen met succes zal kunnen wapenen, als men weet, waarin ze bestaan. En dit zal de vijand wel zoo lang mogelijk geheim houden. We betwijfelen derhalve of gasmaskers wel zulke ideale Kerstgeschenken zijn, als men ons wil doen gelooven. Kersttijd wil zeggen: „tijd desvredes". Ach, mocht tegen de Kerst het uitzicht op de a.s. Ontwapeningsconferentie, de ontwikkeling van de strijd China-Japan, van de crises, welke de wereld doorwor stelen moet, enz. wat bemoedigender zijn. SPANNENDE DAGEN. De donkere dagen voor Kerstmis....' Is er een jaar geweest in de moderne geschiedenis, dat er zulk een angstwek kend duister over de menschheid hing als in deze Decembermaand 1931 De on heilsberichten stapelen zich torenhoog op, geen lichtpuntje is te ontdekken. De staatslieden van de voornaamste landen ter wereld hebben slechts één taak, een bovenmenschelijk zware taaktrachten 't onheil, dat over de menschheid dreigt los te breken, te verhoeden. Met angstige blikken kijkt men naar elkaar welke mid delen worden uitgedacht om in de ergste nood tegemoet te komen. De afgeloopen week heeft de leider der nationaal socialisten in Duitschland, Adolf Hitler, zijn intrek genomen in 'n hotel in Berlijn en daarop de persvertegenwoor digers van Amerika en Engeland bij zich laten roepen om hun een intervieuw toe te staan. Hitler is er vast van overtuigd, dat hij binnen afzienbare tijd aan de re geering komt en wel langs absoluut wette lijke weg. Wat hij zal doen als hij aan de regeering komt? „De handelsschulden zul len de nat.-soc. erkennen en betalen, maar de oorlogs- en herstelschulden, daarvan wordt geen pfenning betaald. Het be stuursapparaat zal geheel worden veran derd en alle politieke verplichtingen ge schrapt. „Over de verhouding ten opzichte van Frankrijk liet hij zich niet al te vrien delijk uit." Duitschland kan zich niet inla ten met politieke afpersing. In de oorlog van 1S70 is Frankrijk wel verslagen, maar niet weerloos gemaakt enDuitsch land is geen Carthago en Frankrijk Rome niet. Met andere woorden, Duitschland is niet weerloos, Duitschland zal vechten en niet dulden dat zijn land ineenstort/' We weten dus, waar we aan toe zijn, als de nat. soc. aan de regeering komen. Zoover is het nog lang niet. Want de soc. dem. en de communisten zullen niet dul den dat de nat. soc. aan de macht komen. Het Centrum zal waarschijnlijk wel een passieve houding aannemen daarbij. Intusschen: Men voelt het in het buiten land en in eigen boezem: de regeering Briining loopt op haar laatste beenen„Als laatste stuiptrekking kan men wel be schouwen de nieuwe noodverordening, die Dinsdagmiddag 8 Dec. bekend is gewor den en die men moet beschouwen als een laatste wanhoopspoging om het econo mische leven in Duitschland staande te houden en de Mark voor inflatie te be hoeden. We gaan spannende dagen in Duitsch land tegemoet, dagen, die waarschijnlijk beslissend zullen zijn over de vraag, revo lutie of geen revolutie. Handhaving van de Mark of inflatiewaanzin, waar Neder land eveneens ernstig van zal hebben te lijden. Wat er uit die kolking zal voort komen kan geen mensch voorspellen.; GEEL 30 rf GROEN 35d. ROOD 40 d. TgZikvopeVZbakf Inschrijving voor den dienstplicht. De Burgemeester van Texel vestigt di aandacht van belanghebbenden op de aan geplakte openbare kennisgeving betref fende inschrijving voor den dienstplicht in de maand Januari a.s. van personen, die geboren zijn in 1913. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid worden ge geven ter gemeente-secretarie op Woens dag 6 Januari 1932, van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 1 uur; Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de aangeplakte openbare ken nisgeving. Zij, die aanspraak meenen te kunnen 'maken op vrijstelling van den dienst plicht wegens broederdienst, kunnen die vrijstelling bij de aangifte aanvragen, waarbij zij, zoo mogelijk, moeten over leggen het zakboekje van den broeder die het laatst gediend heeft. Texel, 10 December 1931. De Burgemeester voornoemd W. B. OORT. Geen rozengeur en maneschijn. De 43-jarige landarbeider Corn. K., voorheen wonende te Texel, thans te den, Helder, was door de Kantonrechter te den Helder veroordeeld tot f30 boete of 30 dagen, omdat hij op 1 Maart te Texel was aangetroffen op openbare wegen, ter wijl hij in het bezit was van een twee loops-jachtgeweer. De appellant, Dinsdag bij de Arr, Rechtbank te Alkmaar in hooger beroep gekomen, beweerde niet over de middelen te beschikken om die hooge boete te vol doen. Voorts gaf hij te kennen, in 't bezit te zijn geweest van een acte, die hem ver gunning gaf tot het jagen op schadelijk gedierte, doch zijn weggeloopen vrouw had al die paperassen meegenomen. Gevorderd werd bevestiging van het vonnis. Mr. v.d. Loos, verdediger van appellant, bracht eenige motieven tot verzachting der opgelegde straf naar voren en stelde in het licht, op welke schandelijke wijze de man was behandeld. Pleiter verzocht voor hem 'n voorw. straf. „Schager Crt." Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken. We maken onze lezers, die ter gelegai- heid van Kerst- of Nieuwjaar met familie ot kennissen in Ned.-Indië per radio-tele foon een praatje zouden willen maken, er op attent, dat zij zich van heden af ten postkantore kunnen vervoegen om de wensch daartoe kenbaar te maken. Aldaar worden nadere inlichtingen gaarne verstrekt. Hier deelen we alleen nog mee, dat de kosten voor Java en Madoera f 15 per 2innt. bedragen (voor N.-Sumatra f IS) en dat van 21 Dec. af gelegenheid tot het houden van zoo'n babbeltje (over „zakelijke aangelegenhe den" mag niet gesproken worden) wordt gegeven in volgorde van aanvraag. Wie zal Texels eersteling zijn, tl ie door de lucht verbinding met de Tropen zoekt y ffl In samenwerking met de Commissie voor Controle op het adverteeren voor Genees middelen en Geneeswijzen worden slechts die adverten ties op dat gebied geplaatst, waartegen harerzijds geen bezwaren bestaan. ffl (Secretariaatder Commissie: Van Aerssenstraat 176, DEN HAAG.) ffl Si Si ffi ffl ffl ffl ffi ffl ffl ffl ffl ffl De landbouw op Texel in 1931. De heer A. Dros Dz., die in het vorig nummer over de landbouw op Texel schreef, verzoekt ons daarin deze wijzi gingen te willen aanbrengen. Waar ge schreven werd over „rente- en invalidi- teitszegels en ongevallenpremie" moet ge lezen worden „rentezegels, ongevallen- en; ziekteverzekeringspremie". Verder wordt voor le kwaliteit fl. per 100 Kg,- (en niet per Kg.) meer betaald. Gebrek aan beschaving. „Een vogelvriend" verzoekt ons te plaat sen: De heer Strijhos verwijt aan Dogger gebrek aan beschaving wegens het neer schieten van de Flamingo. Het kan zijn doch 't feit zinkt in het niet bij de moord op groote schaal, van fasanten, eenden, etc. door heeren die weinig werk en veel geld hebben en dit eenvoudig als tijd verdrijf doen. Van beschaving gesproken. Welke protesten leest men daartegen!! Maakt men deze drukte, omdat het nu juist een flamingo was? DE KOOG. Veel zware mijnstutten aangespoeld. In de loop dezer week is voojral opliet Noorderstrand een hoeveelheid zware mijnstutten aangespoeld Het hout heeft, naar het schijnt, niet lang iti zee gedre ven en is vermoedelijk van een deklast afkomstig. (Zie ook onder Oudeschild.) DEN HOORN. Taptoe. Donderdagavond hield het fanfarecorps D.E.K. hier een taptoe. Niettegenstaande het minder gunstige weer was er toch veel- volk op de been. Het zou wel inslaan, wanneer er eens een keer meer taptoe werd gehouden. Drankmisbruik op Sunderklaasavond. Geachte heer redacteur. Mag ik een klein plaatsje in uw veelge lezen blad. Bij voorbaat oprechte dank. Gaarne spreek ik mijn bevinding uit aangaande het Sumderklaasfeest van Maandagavond, dat, jammer genoeg, weer werd ontsierd door drankmisbruik. Er waren personen, die om tien reeds „vol" en werkelijk „dronken" waren. Nu vraag ik: „Is dat vreugde?" Deze is m.i. alleen bestaanbaar met helder hoofd en niet met door drank beneveld verstand, want dan is men tot alles in staat, behalve tot iets goeds. En dan zou, dunkt mij, in deze slechte tijd, en in verband met de komende winter het geld toch wel nutti ger besteed kunnen worden. Laat men het niet wegsmijten aan het menschverlagend drankmisbruik. Ik doe een beroep op alle weldenkende ouders, om dat euvel, dat een blaam werpt op onze goede; Texelsche reputatie, aan hun groote kin deren met klem te ontraden. Dan zal het bij voorkomende gelegenheden werkelijk feestvreugde zijn. Hoogachtend, EEN GOEDGEZIND ABONNEE. Wordt men dan nooit wijzer? Telkens, wanneer er een vergadering van de Vrijw. Landstorm plaats vindt, komt het revolutiespook op de proppen., Zeker om de niet al te groote belangstel ling voor het instituut wat aan te wakke ren. Door wie wordt dat vermeende ge vaar echter veroozaakt Door de Vrijw. Landstorm zelf. Weet men wel, dat bij 'n optocht der vrijdenkers in Limburg de geweren der Landstormers werden afge nomen, omdat men van hoogerhand voor een moordpartij vreesde, door de door de Het beste middel om iets te onthouden is de innige wensch het te vergeten. is het halve werk en strekt de klant immer tot voordeel. Met veel zorg voeren we ook de geringste drukwerkop dracht voor u uit. Met prijs opgaaf, papiermonsters, let terproef en proefdruk staan wij immer voor u klaar. Be stelt vooral tijdig om van levering op tijd verzekerd te zijn. DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT. katli. pers opgehitste handhavers van de veiligheid? Dat ze in Overijsel op pas- seerende auto's schieten, omdat schijven hun waarschijnlijk te kinderachtig zijn? Dat is het gevolg van het gestook der rechterzijde, die bij een kalm verloop der gebeurtenissen haar invloed op haar werk tuigen verliest. Ook in Duitschland en Oostenrijk vormden de burgerwachten het grootste gevaar voor de vrede. Ze heb ben hun geweren en willen die wel eens probeeren op menschen, die anders den ken dan zij, njet de leus „Voor God en Vaderland". En liet treurigste is, dat hieraan menschen meedoen, die bij vre desconferenties van 't Nut pleidooien hou den voor ontwapening, die vooraan in de kerk zitten, als er door de dominees een vredesavond wordt belegd en even daarna de eene helft der natie tegen de andere opzetten met vermeend revolutiegevaar. Met dank voor de plaatsing, S.D.A.P ara. Texel. Wie betaalt de Ambtenaarssalarissen. Wie zooals ik en de andere Texelaars abonnee op en anders natuurlijk mede lezer van de Texelsche Courant is, heeft daarin kunnen lezen, dat 3 milliard gul den, zijnde liet derde deel van het belast baar vermogen 1929-'30, door het dalen der waarde van aandeelen verloren ge gaan is. Nemen we aan, dat de waarde van de meeste particuliere bedrijven ook tot op de helft gedaald is. Dat kapitaal is niet door de arbeiders verloren. En toch moeten de ambtenaren hun hooge salarissen houden Wie moet ze betalen Och, wat meer invoerrechten op benzine, die de vrachtrijders zullen moeten betalen, op levensmiddelen, die ingevoerd moeten wonden en die de arbeider koopen moet. Dus venhooging der belasting voor de mindere man, nu het kapitaal gedaald is, want het salaris der ambtenaren moet er 'komen. De arbeider moet maar zien, het van de boeren te halen, en verder waar niet te halen valt, heden niet veel ten minste. Eigenlijk zou ik meenen met een ambtenaar te doen te hebben, als men het stuk van Dogger leest. Maar neen, Dog gers naam staat er onder. En hij weet: De S.D.A.P., die ijvert voor een maat schappij, waarin werkloosheid niet meer bestaat. Jammer, dat er bij al dat ijveren, nog steeds meer werkloozen komen.. Waar Dogger schrijft van graan in Amerika en koffie in Brazilië, zou men hem geschikt eens kunnen vragen, waar om Dogger en andere visschers niet meer versche visch en gezouten haring naar Duitschland sturen. Vele menschen zijn daar, die visch erg noodig hebben en de visschers hier laten ze zwemmen of in de pakhuizen bederven, iets wat misschien een Oudeschilder ook weet. Nu kan men daarvoor heel gemakkelijk „Het Kapita lisme" verantwoordelijk stellen, een ge makkelijke zondebok, die men steeds en altijd bij de hand heeft, doch daarmee schiet men ook al precies zooveel op als met het ijveren van de S.D.A.P. voor die mooie maatschappij van hen, die steeds nog maar niet komen wil. Maar de ambtenaarssalarissen moeten er wel komen, desnoods uit de zakken van de mindere man, als het kapitaal verloren raakt. Dit zal toch zeker niet te hanjd- haven zijn. Dit is tenminste mijn mee ning. Meer wensch ik er maar niet van te zeggen.. Nogmaals mijn oprechte dank voor de verleende plaatsruimte. „DE DUISTERLING-ABONNE." IIIIIUIIIIII Het is heerlijk om door eigen iiijiwiillil kracht een vermogen te verwer- IIIIIIHIliil ven. Gemakkelijker echter is het IIIIIIBIIIIII een vermogen te erven. O per Zi pond

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 5