Crisis-Comité Texel. Gemengd Nieuws Ingezonden. „IN DE EERSTE PLAATS VOOR ONZE EIGEN MENSCHEN". Onder voorzitterschap van de burge meester werd gisteravond ten raadhuize een samenkomst gehouden, waartoe een 30-tal personen, voornamelijk voorgan gers van verschillende kerkgenootschap pen en partijen, vertegenwoordigers van de polderbesturen en van verschillende corporatiën en vereenigingen, uitgenoo- digd waren. Een verzoek van het natio naal crisiscomité, om mededeeling te doen van de gemeentelijke plannen, was de aanleiding tot deze bijeenkomst. Hoewel momenteel de crisistoestand nog niet van die aard is, dat direct ingrij pen noodzakelijk was, meende de voorz. toch, dat het reeds thans wenschelijk was om tot bijeenroeping van een gemeente lijk comité over te gaan en wel: le. omdat de dagbladen herhaaldelijk op steun aan het nationaal comité aan dringen, hetgeen tengevolge kan hebben, misschien reeds heeft gehad dat bij dragen aan het Nat. Crisiscomité te den Haag gezonden worden, welke dan voor ons plaatselijk comité verloren zijn. Het is niet de bedoeling zoo schrijft men ons ons op het egoistische standpunt te plaatsen, dat wij alleen voor eigen ge meentenaren willen zorgen, doch wel in de eerste plaats voor onze eigen inen- schen 2e. omdat, alhoewel de malaise zich thans nog niet te scherp afleekent op het eiland, wel te vreezen is, dat voor Texel moeilijke en zware dagen zullen komen. „Verzamelen in de dagen, dat er nog bij velen overschot is, om te kunnen steu nen, als de nood aan de man komt.!" DOEL. Het meervoudig doel, dat men zich voor het gemeentelijk comité gedacht heeft, is A. Steun verleenen aan hen, die door de slechtere tijdsomstandigheden in moei lijkheden zijn geraakt, waarbij het niet in de bedoeling ligt om de taak van de werk loosheidsbestrijdingsorganen, of die van het armwezen of de kerken over te ne men. Aanvullend en verheffend zal het comité moeten werken. B. Zoo mogelijk ook steun te verleenen: buiten de gemeente indien elders de el lende grooter mocht zijn dan hier. C. De werkloozen behulpzaam te zijn, waar noodig en mogelijk, om hun tijd nuttig en aangenaam door te brengen. WERKWIJZE. Het is de bedoeling, dat de uitvoering van die plannen mogelijk gemaakt zal woiden met behulp van een oentraal co mité, dat bij gedeelten bijeengeroepen zal worden ter beoordeeling van de verschil lende steunaanvragen en andere voorstel len, die binnenkomen bij een der9sub- comité's. Deze sub-comité's strekken elk hun bemoeiingen uit over een der negen wijken, waarin de gemeente voor dit doel gesplitst is en waarvan de grenzen sa menvallen met die der stemidistrieten. Elk inwoner van deze gemeente kan door tusschenkomst van deze sub-comité's vernemen, waar hij kan geven en waar hij kan vragen. Sportnieuws Men schrijft ons: Texel II speelt morgen tegen M.L.D. I om 12 uur met dit elftal: Jo Bruin D. Keijser Jb. Geus K.deVeij, M.Koorn, Th.v.Heevwaarden N.N., A.Dros, Keur, God-dard, A.Bakker Hoewel M.L.D. wel te sterk zal zijn voor onze jongens, hebben we toch het vertrouwen, dat allen hun best zullen doen om een zoo goed mogelijk resultaat te behalen. Jongens, denkt er aan, dat het meer gebeurt, dat een op papier sterkere van een zwakkere verliest. Wiens pop werd dat? De pop, welke mej. de wed. W. P. Lap, handel in luxe huishoudelijke artikelen alhier, verlootte onder hen, die derzelver naam raadde, viel ten deel aan mej. C. van Koningsveld. De pop, welke naar ons wordt verzekerd kon loopen en praten, „luisterde" naar de naam van;: J antina. Overzicht veemarkten, 3—9 December. Wanneer December in het land is, geven de veemarkten in de regel weinig drukte. Algemeen is de aanvoer dan vrij beperkt en de handel van weinig omvang. Dit jaar is de stemming al biezonder luste loos. Van alle kanten komen maatregelen waardoor de omzet op de markten tot een minimum wordt teruggedrongen. Aller- wege hoort men klachten over de slechte toestand in de veehandel. De handel is kapot, terwijl de veeprijzen nog dalen en zoo langzamerhand zijn gekomen op een ongekend laag peil. De marktberichten zijn vrijwel allemaal en voor alle veesoor ten gelijk, n.l. „slecht en lager". WOLVEE. Algemeen was het aanbod zeer beperkt, de handel slecht en de prij zen laag. Over het geheel was de stem ming lusteloos. Een enkele markt, waar iets voor België werd gekocht, was voor de zware vette lammeren nog tamelijk. Het wachten is thans op 1 Januari. Dan hoopt men, zij 't dan op consent, weer iets aan Frankrijk te kunnen leveren. Af wachten dus! Hoopvol ziet het er intus- schen voor de afzet van de laatste vette lammeren en schapen voor dit seizoen niet uit! Esperanto in de practijk. De Texelsche Esperanto-Bond heeft Woensdag een z.g. briefavond gehouden, speciaal gewijd aan de correspondentie, welke naar aanleiding van een annonce in een der Esperanto-weekbladen werd ontvangen. We laten hier een lijstje vol gen van de steden, van waar brieven, kaarten, couranten en andere dingen wer den toegezonden: Tokio (Japan), Los Angelos (Ver.St.), Leipzig, Essen, Grim- mitschau, Meissen, Chemnitz, Karlsruhe, Pasing en Scheinfürt (Duitschland), Lin- desberg, Stockholm, en Brache (Zweden), Praag (Tsjécho-SL), Annecy (Frankrijk), Luik (België), Sosnowice (Polen), Riga (Lethland) en Innsbruck (Oostenrijk.) De leden zullen de brieven alle beant woorden. Verscheidene brieven zal zeker de Japanner ontvangen. Zijn brief genoot aller belangstellingen algemeen was men benieuwd meer van hem te vernemen. Inte ressant was ook een brief uit Polen, ge ïllustreerd met uitknipsels uit een Pool- sche illustratie. Alle correspondentie ge schiedt natuurlijk in het Esperanto en is zonder moeite te lezen, welk landsman zich van deze mooie wereldtaal ook be dient. Hoezeer Esperanto in Japan opgang maakt kan blijken uit dit bericht, voorko mende in „de Telegraaf": Voor de onlangs in Japan per radio uitgezonden Esperanto-cursussen werden 20.000 luisteraars ingeschreven. De eerste uitgave van het leerboek 8000 ex. was onmiddellijk uitverkocht, de tweede uitgave 10.000 e.x eveneens in enkele dagen. Tentoonstelling Prijzen Nutsbewaarsdiool Het bestuur der Nutsbewaarschool ver zoekt ons te willen meedeelen, dat van lieden af de prijzen, verbonden aan de loterij ten voordeele van de bewaarschool, tentoongesteld zijn in de etalage van de heer Jan Bruin, Weverstaat. Allerlei. Coöp. Zuivelfabriek De Eendracht ves tigt de aandacht op haar annonce „in schrijving van nieuwe leden". o Kinderkoor „Op Hoop van Zegen" kon digt in dit nummer zijn uitvoeringen op Woensdag en Donderdag aan. De en treegelden zullen voor de aankoop van een piano voor het Koor bestemd worden, herhalen we. OOSTEREND. HET LEVEN VAN PROF. GUNNING. Een groot man. In de Herv. kerk alhier hield ds. Groe- nenberg Donderdagavond 1.1. een lezing over: „Het leven van prof. Gunning", waarvoor veel belangstelling bestond. De verkorte inhoud laten we hier volgen. Er staat geschreven, „Gedenk uw voor gangers, die u het woord Gods gespro ken hebben en volgt hun geloof na, aan schouwende de uitkomst hunner wandel". Zoo gedenken wij Gunning, die spreekt nadat hij gestorven is, die nog steeds in vloed uitoefent op het geestelijke leven in ons vaderland. Hij is één der vaders ge weest van de z.g. ethische theologie.; Maar het kind lijkt niet in alle opzichten op de vader. Wij spreken altijd van prof. Gun ning. Inderdaad bezat hij een enorme ken nis en een zeer eigen kijk op de dingen. Velen begrepen hem niet, wat hem groot verdriet deed. Hij had juist zoo'n sterke behoefte aan gemeenschap. Zijn geloof werd gedragen door het geloof der ge meente. Hij had heelemaal geen behoefte aan succes, preekte met voorliefde in de minstbezochte kerken. Steeds voegde hij zich bij al wat leed en in verdrukking was, Gunning heeft iets van een middeleeuw- sche ridder, die het zwakke en verdrukte beschermde. Hij zag het goede ook in die dingen, die hij zelf fel bestreed. Zoo b.v.l in de moderne en „gereformeerde" rich ting. Hij streed altijd een heilige strijdi Hij liet z'n wapenen niet zegenen door God, maar ontving die wapenen uit de hand van God. Toch ligt het wezenlijke niet daarin, dat hij professor was. Maar dat hij was een kind van God. Er waren menschen, die spraken van „de heilige Gunning".; Het is onjuist, dat hij het leven stelde boven de leer. Deze twee waren voor hem één. Levensloop. Woensdag 28 Mei 1829 is hij in Vlaar- dingen geboren, waar z'n vader predikant was. Hij ontving de naam: Johannes Her- manus.. Werkelijk is hij een JohanmesTna- tuur geweest. Z'n jongensjaren bracht hij door in Leeuwarden, waarheen z'n vader was beroepen. Hij was een vroolij'ke kwa jongen. Later heeft hij die geweldige ernst over zich gekregen, die echter niet ont aardde in onnatuurlijkheid. Bij z'n propo nentsexamen werd hij eerst afgewezen van wege z'n ongeloof, maar op een goed woord van één der examinatoren toege laten tot het predikambt. Hij trouwde en nam het beroep aan naar Blauwkapel. Daar is hij door worste lingen heengegroeid. Meer en meer werd hij zich bewust het eigendom van Jezus Christus te zijn. Vandaar vertrok hij naar Hilversum, waar de strengere richting hem niet begeerde. Maar waar hij ook z'n tegenstanders won door z'n priesterlijke toewijding in de dagen van typhus, pok ken en cholera, overal ging hij binnen., Ook is hij soms grof bejegend. Iemand spuwde op straat eens over z'n schoe nen en zei: Ik moet m'n bek eens uitspui- gen van jouw preeken". In Hilversum schreef hij het prachtige boekje: Het kruis des Verlossers. Vandaar gaat hij naar den Haag, waar hij men schen van allerlei rang tot zich trekt: van. Koningin Sophie tot de eenvoudige werk vrouw. Hij had geen groot, maar een uit gelezen gehoor. Niet omdat hij te geleerd was, maar door de diepte van geestelijk leven die in zijn preeken tot uiting kwam. Hij hield ook lezingen in de salons van de Haagsche adel en sprak felle woorden tot hen. Bij hem kerkten steeds Mr. Groen van Prinsterer en Dr. A. Kuijper. Fel keerde G. zich in den Haag tegen Dr. Zaalberg, de moderne predikant. Toch wilde hij deze niet helpen afzetten. Het geestelijk leven moest zoo sterk in de gemeente zijn, dat ze deze dwaling kon overwinnen. Daarna werd hij kerkelijk hoogleeraar te Amsterdam en vervolgens staatshoog- leeraar te Leiden, waar hij door profes soren en studenten zeer onvriendelijk werd ontvangen, omdat hij orthodox was. Maar al spoedig veroverde hij eerbied en sympathie. Als ouderling bleef hij pree ken en werken. Na zijn ontslag vestigt hij zich te Arnhem. In zijn laatste levensjaren (maar ook gedurende z'n geheele leven) ijvert' hij voor het belijdend karakter van de Herv. Kerk: Ze moet Christus weer er kennen als haar Heer. Dat deed hem vele vrienden verliezen. Hij stierf 21 Febr. 1905. Het middelpunt van zijn leven was het kruis van Jezus Christus, dat ook het middelpunt moet zijn van ons leven. Deze lezing werd toegelicht met een 15-tal lichtbeelden. EIERLAND. Verkoop „Akyab" en Eendenkooi. Omtrent de verkoop van „Akyab" en Eendenkooi (aan de heer Jac. Buijs q.q. voor f19900; zie Tex. Crt. van Woens dag), kunnen we thans nog meedeelen, dat de Eendenkooi met 16 bunders land op 8 Jan. a.s. overgaat in handen vanj de heer Dirk Korver, kooiker te't Zand< (gemeente Zijpe). Hij zal de exploitatie van de Texelsche eendenkooi op de oude voet voortzetten. De arbeiderswoning met twee bunders land werd het eigendom van de heer Corn, van Harn Hz. De hofstede „Akyab" met het restee- rende land werd gekocht door de heer1 Jan Thomassen. OUDESCHILD. Veevervoer. Sinds onze vorige opgave zijn van Texel verzonden: 20 varkens, 15 kalveren, 4 koeien, 5 schapen, 2 paarden. Mijnstutten in drift. Donderdag dreven onder de Texelsche wal nog al wat mijnstutten. Met verschil lende vletten werd gejut en ongeveer een) honderdtal buitgemaakt. Visscherij. Met de prijzen der garnalen gaat het nog steeds aan de lage kant. Om de Zuid worden nogal wat garnalen gevangen. Hier komt men door de groote afstand altijd later. Een der visschers op Oude- schild heeft nog getracht gepelde gar nalen te verhandelen, maar het is hier te lastig om ze gepeld te krijgen. Misschien was hierin wel wat te doen, nu de prij zen in het buitenland zoo laag zijn. Oudeschilder te Davos op de schaats. Naar de Kon. Ned. Schaatsenrijders- bond meedeelt, behoort onder de zestien rijders, die vanwege de Bond maar Davos zullen worden uitgezonden, ook onze plaatsgenoot, de heer C. Jongert. De overige rijders komen uit den Haag, Am sterdam (4), Tilburg, Wieringerwaard, Oudkarspel, Winkel, IJsselmonde (2), Bloemendaal, Warmenhuizen, Zuidlaren, en Lochem. (Het verwondert ons, dat de provincie Friesland, het traditioneele land van de schaatsenrijderssport en de Elf-steden tocht, niet vertegenwoordigd is. Heeft Friesland misschien een eigen Bond? Red.) Weer een kassier overvallen. De dagbladen van Donderdag komen weer eens met een relaas van een bankoverval, nu weer te Katendnecht, waar drie mannen de kassier te lijf gingen, die alleen op zijn kantoor zat. De man werd' door een pistool niet ernstig gewond. Doordat een werkster, die verdacht ru moer hoorde, het op een schreeuwen zette, sloegen de boosdoeners op de vlucht. Ook de kassier riep luidkeels om hulp. Een van hen werd door een agent gegrepen en opgebracht. Het was een 33-j. loodgieter, die volledig bekende. De man was werkloos, net als de andere twee, van wie er later nog een gevat is. No. 3 is nog voortvluchtig. Lisse stelde voor noodlijdende bol- lenkweekers in deze gemeente f25000 cre- dieten beschikbaar. Landbouw, Economie en Staatsbelang. Te den Haag werd een persbureau ge vestigd, dat zich ten doel stelt, het ver strekken van berichten en artikelen, waar in de landbouwproblemen van economisch standpunt zullen worden bekeken. Het ligt in de bedoeling door de publicatie van deze stukken in de steden grootere belangstelling te wekken voor de vraag stukken, waarvoor de boer is gesteld, en op het platteland op objectieve wijze bekend te maken, dat niet alle gevraagde steunmaatregelen kunnen worden ingewil ligd om redenen van staatsbelang en eco nomie. Er bestaat, zoo schrijft men ons, een zich verscherpende controverse tus- schen stad en het agrarische deel van ons land, een controverse die tot heel wat verwikkelingen en moeilijkheden aanlei ding kan geven. Met deze dienst, die on der leiding van de lamdbouw-eeonoom Ir. M. D. D ij t (te Eierland) zal staan, wordt beoogd het elkander beter begrij pen. Hij wil daardoor meewerken om de landbouwbelangen effectief en objec tief te dienen. HYGIENE en VEILIGHEID. Zeer ernstig gevaar voor besmetting met t.b.c. Aan een zeer lezenswaardige brochure van dr. J. H. Picard, „De t.'b.c. bij het rundvee en haar bestrijding", ontleenen we: „Voor de heele bevolking, doch nog meer speciaal voor het gezin van de vee houder beteekent de t.b.c. van het vee een ernstig gevaar. In het biezonder voor kinderen uit vee houdersgezinnen beteekenen de runderen met open t.b.c. een voortdurend en zeer ernstig gevaar van besmetting^" Daarom is het van het hoogste belang dat veehouders deelnemen aan de bestrij ding van de rundvee-t.lb.c.dat de slijter hierop bij zijn leverancier aandringt en dat de consument tegenover de slijter zijn voorkeur voor t.b.c.-vrije melk te kennen geeft. VOOR ONZE DAMMERS. Oplossing Damprobleem. De diagramstand in cijfers moet lui den: Zwart 14 schijven op 3, 8, 9, 11-13, 15-17, 19, 20, 23, 24, 29. Wit 14 schijven op 21, 26-28, 30, 32, 33, 35-39, 43, 50. Zwart's laatste zet was hier 14-20, ho pende, dat wit er achter zou loopen meit 30-25 hetgeen geschiedde. Zwart won nu op schitterende wijze zijn partij door te spelen: 13-18!, 19:10!!, 17-22, 22:44,en 16:49!! Voorwaar een kranige prestatie, om op dergelijke wijze een partij te be slissen Zwart 15 12 3 4 5 Wit: 15. Een aardige slagzet. In deze stand was wit aan de zet en speelde 30—25, waarop zwart als volgt de partij besliste: Wit: Zwart: Wit gaf verder de partij maar zeer wijselijk gewonnen. De heer Parlevliet en de arbeiders. Mijnheer de Redacteur. Gaarne wilden wij de heer Parlevliet nog even beantwoorden. Allereerst dee- len wij mede, dat het vorige stukje de goedkeuring van onze heele raadsfractie had. De heer P. had dus 3/4 van zijn be toog moeten laten vallen als toevallig een ander het had onderteekend. Ook zijn ver dachtmaking, dat wij niet vrij zijn, is ge heel uit de lucht gegrepen. De commissie van bijstand is benoemd om advies te geven in zaken, waarin wij niet geheel deskundig zijn, want niet iedereen is ip alle gemeentezaken even deskundig (be halve dan de heer P.) Van zijn scheld- O 46 47 48 49 50 124—30 2. 35X24 20x29 3. 33x24 19x30 4. 28x17 7—11 5. 22x13 11x33 6. 39x28 30x50

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 6