51 „TEXEL" Competitiewedstrijd de Zwaluw dameskapsalon Rustig en kalm, Adventsavond MAISON EMILE een vette koe. s.s. Texelstroom naar Alkmaar en Purmerend. Waarom „Ouwe" Sunderklaas Rechtsvragen. ADVERTENTIEN Texel I - Schorpioen petroleumhanglamp kinderledikant Coöp. Pluimvee- en Tuinb.- vereeniging „Texel" W A. a. s. Maandag al opgehaald aan den Kanaalweg 174, Den Helder Verhuring bij inschrijving het woonhuis met schuur Portret-atelier Jac. de Boer Keizerstraat 75, den Helder. beheerscht in uw denken, handelen en spre ken zult ook gij zijn en blijven na het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Buisje 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten. nu en dan onderbroken en dan hoorden en zagen we in levenden lijve de vader en moeder van Klein Duimpje en zijn zes broertjes (Nettie Nieuwenhuizen en Ina Moerbeek), Klein Duimpje (de kleine Jan van den Berg, die heelemaal niet benauwd was hoor), de Wildeman (Jan de Waal), die menschenvleesch rook en de ver dwaalde houthakkerskindertjes meteen maar opeten wou, de vrouw van de Wildeman (Rika Bruin), enz. Het was 'n aardige vertooning, die met belangstelling werd gevolgd en waarin vooral Jantje van den Berg aller oogen op zich ves tigde. Met zijn roode jasje aan en een jagershoedje op, met vee ren getooid, was hij een edit Klein Duimpje, die aller har ten stal. De heer J. Visser en mej. J. Grisnicht werden op hartelijke wijze gehuldigd. Jantje van den Berg, nog in Klem Duimpjescostuum, bood beiden met een paar vriendelijke woorden namens de Kinderzang een keurige cyclaine aan. Ds. Visser voegde er nog eenige waardee- rende woorden aan toe. Mede namens de Comm. van toezicht, waarin ook de lieer Slort zitting heeft. Hierop bracht de heer Visser mede namens mej. Grisnicht dank voor deze hulde. Tevens sprak hij de' wensch uit, dat nog menigmaal zoo'n avond zou kunnen worden belegd. Daar klonk uit de kring van de jeugd een „Geen dank hoor". Inderdaad was dank betuigen, hoezeer verklaarbaar, vrij wel overbodig, want hadden de kinderen, dank zij de hun verleende hulp, niet een heerlijke avond gehad? Met het zingen van de Avondzang werd de bijeenkomst tegen elf uur gesloten. Donderdag zijn dhr Visser en mej. Gris nicht namens de ouderen gehuldigd en met resp. een fraai vulpotlood en een doos luxe post vereerd. En niet zander reden! Adventsavond-Nëd. Herv. Kerk. Men verzoekt ons de aandacht van be langstellenden te willen vestigen op de annonce in dit nummer, waarin nadere biezonderheden omtrent de Adventsavond op Dinsdag a.s. wonden meegedeeld. Het programma, zoo verzoekt men ons te melden, bevat mooie Kerstliederen, te zingen door het Kerkkoor en door allen; klassieke muziek voor cello en orgel; kerstverhalen van Peter Rosegger en Selma Lagerlöf. Een fraai verlichte en versierde kerstboom zal te midden van allen zijn. Jong en oud worden harte lijk uitgenoodigd, in het biezonder cate chisanten. De toegang is vrij, program ma's (niet verplicht) met de tekst der liederen zijn van te voren aan de Pastorie en in Boekhandel Parkstraat verkrijgbaar. De opbrengst van programmaverkoop en collecte bij de uitgang komt aan het Kerk- verwarmingsfonds. ten goede. Giften voor de Ziekenauto. Legaat van f200. Ten behoeve van het Ziekenautofonds werd van wijlen de lieer J. Kuiper Jz.t oud-Texelaar, overleden in het hospitaal te den Helder, een legaat ontvangen ter grootte van f 200.—. Giften voor het Witte Kruis N.N., de Waal, f 2.-. Laat het geen Kersttijd worden, zon der dat ge Witte Kruis, Wijkverpleging ot Ziekenauto met 'n kleinigheid („groo- tigheid" als het even kan) hebt bedachte °<n drukte en boete te voorkomen. Van Dolitiewege wordt op liet volgende de aandacht gevestigd: Het komt meermalen voor, dat een vee houder ol jongen, op de fiets gezeten, een paand bij de teugel leidt. Zulks is bij politieverordening strafbaar gesteld uit hoofde van ongevallen, welke daarvan het gevolg kunnen zijn (men kan immers het paard niet in zijn macht hebben op deze wijze). Een paar maal is reeds pro ces-verbaal opgemaakt. Recensies. Wij ontvingen een weekkalender van de Red Star Line, welke de verbinding van Engeland met Vereenigde Staten en Ca nada onderhoudt. Op het fraai uitgevoerd schild vertoont zich een machtig zeekas teel, dat verwelkomd wordt door een groep Zeeuwsche vrouwen en jongens, die op „de blanke.top der duinen, schitt' rend in de zonnegloed" hebben postgevat. Het blok is in zijn soberheid voor het doel zeer geschikt. „Van alle gemakken voorzien". Dit kan men met recht van Douvve Egberts Maand- kalender getuigen: de Zonsop- en onder gang, gestalten der maan, ruimte voor aanteekeningen, opgaaf van feestdagen, posttarief, etc. komen er op voor. Aan de achterzij tafels, waarop je met één oog opslag de afstand Amsterdam—Kopenha gen, Amsterdam—Parijs, Den Helder— Den Haag, etc. kunt aflezen. Typografi sche verzorging is „af". Een begeerens- waaidig bezit voor kantoor- en huiskamer. Ook de Nationale Levensverzekering- Bank doet ons haar kalender toekomen: een maandkalender met groote bladen met naast iedere datum voldoende ruimte voor notities. Vermelding van de gestalten der maan en feestdagen ontbreekt niet. Het geheel maakt een frissche indruk. Aan de eisch van een goede kantoorkalender, „duidelijk", voldoet hij zeker ook. Onze vraag aan het slot van ons bab beltje over de oorsprong van de naam „Ouwe" Sunderklaas heeft tot heden twee antwoorden opgeleverd, een van een Haagsche abonnee en een van een abonnee te Leiden. Onze Hagenaar schrijft aldus: Een herinnering aan de R.K. Kerk. Meneer de kranteskriever, In de krant van Zaterdag skreef uwe 'n stikkie over Ouwe Sunderklaas. Ik hew er ok ol meer as iens over docht, hoe ze toch an dot ouwe Sunderklaasfeest komme. Ok hew ik ol heel wat fan die „verklaringen" leze, maar ik ken maar niet gloove dot ze 't bé 't rechte end. ihewwe. Wat uwe skreef, is ok wel aardig bedocht, maar ik ken ok ol weer slecht denke dot 't zoo komme is.. Laat ik echter eerst effe sêge, dat ik hillegaar gien uut- pluuzer ben van ouwe dinge. Allien hew ik er altemet wel-er-is skik in om in ouwe boekles te strune, maar wat ouwe Sunder klaas beteekent, hew ik er nag nooit in fonlde. Deerom sêg ik allien maar, wat ik zelf denk. Kiek, Sint Nicolaas, (Sunder klaas sêge ze op Tessel), wordt in de Roomsche kerk vereerd as een heilige. In Holland is die vereering altied erreg' groot weest. Kiek maar naar Amsterdam.! dat ok Sint Nicolaas tot beskermheilige hod. In de Roomsche kerk wier dot feest zelfs zoo hoog ansloge, dot 't vroeger hilleinaal mit 'n octaaf fiert wier, dat be teekent zooveul, os dot dot feest acht dage duurde. Op de achtste dag na 't eigenlikke Sunderklaasfeest hod je dan de sluting van 't octaaf en dot beurde don weer mit ienige plechtigheid. (Na tuurlik niet zo erreg os op 't feest zelf). Nou docht ik zoo bé mien eige: Zoow 't nou niet kenne weze, dot 't Tesselsohe Ouwe Sunderklaasfeest nag 'n herinnering is an de sluting van dot octaaf. Het Sun derklaasfeest" wos ondertusschen oud worre in deerom zowe ze dot dan „Ouwe, Sunderklaas noemt hewwe, om 't uut me kaar te houwwe mit 't eigelikke Sunder klaasfeest. Wot er nag bé komt, dot ik zoo denk, is dutte: Bé ons tuus in ok bé are Tesselsche men9e wier altied seit, dot Sunderklaas tot Ouwe Sunder klaas op Tessel bleef; don ging-ie weer na Spanje in os wé don in die week niet erreg lief w.eest wazze, nam ie alles weer wot ie brocht had. Deerom zorgde wé altied, dot we onze ketaai in are snobbe- ré foor die tied ophadde in stopte we de are spulle - foor olie sekuurigheid - Ouwe Sunderklaasévend oltied geducht weg. 't Soo mé niks verwondere, of dut wiest ok nag op die octaaffiering. 'k Gloof, dot dut wel 'n betere ver klaring is, in ieder geval is het 'n are. in deer froeg uwé immers na. Skrief dut Imaar in de krant in fraag er-is, of er nag meer net zo over deruke os ik. Dag meneer Duunker, veul plezier mit Ouwe Sunderklaas! Van 'n abbenee uut den Haag. We danken de geachte schrijver voor zijn epistel en de vriendelijke wensch, in het slot daarvan neergelegd. Gaarne vol doen we aan zijn verzoek de vraag te stellen, of er meer lezers net zoo over de oorsprong van de naam „Ouwe Sun derklaas" denken als hij. Red. Oude en nieuwe stijl. Dr. A. Beets, een onzer abonnees te Leiden, schrijft ons naar aanleiding van Ouwe Sunderklaas. Ik houd het er voor, dat ouwe Sunder klaas beteekent: de feestdag van den Heiligen Nicolaas, gevierd volgens den ouden (Juliaanschen) stijl van tijdrekening die in 1582 in Italië, en in volgende jaren allengs ook in andere landen, vervangen werd door den nieuwen (of Gnegoriaan- schen) stijl. Om den tijd in overeenstemming te brengen met de juiste lengte van het om loopsjaar en het samenvallen van de lente dag- en nacht-evening met den 21 sten Maart voor het vervolg te verzekeren, sloeg men als eersten maatregel in Octo ber van het genoemde jaar tien dagen over en schreef (in Italië) na den 5den October terstond den 15den. In landbouwkringen zijn, of waren, tot voor korten tijd nog als datums voor verhuringen of verhuizingen (wisseling van dienstpersoneel) de volgende termijn- bepalingen volgens den ouden stijl in ge bruik: Oude Lichtmis 12 Februari (Lichtmis volgens den nieuwen stijl 2 Februari); Oude Mei of Oud-Mei =12 Mei (1 Mei volgens N. Stijl de tegen woordige 1ste Mei); Oud Allerheiligen 12 November (Allerheiligen, N.Stijl 1 November). Daar de 6de December de heilige dag van Sint Nicolaas is 5 Dec. is de St.-Nicolaasavond zou men zoo zeggen, dat Oude Sunderklaas op 16 December zou moeten vallen, maar hoe dan ook precies en anderen zullen deze moeilijkheid misschien kunnen ophelde ren voor mij zelf geloof ik vast, dat wij den oorsprong der Texelsche bena ming in^ de datumbepaling volgens den Ouden Stijl van tijdrekening moeten zoe ken. Ook Dr. Beets zijn wij erkentelijk voor zijn schrijven, waarvan onze lezers stellig eveneens met belangstelling zullen kennis nemen. Weer een nieuw gezichtspunt dus. Bij voorbaat heeten we welkom ieder lezer, die in deze kwestie nog meer of ander licht ontsteken kan. Wij houden er van ons in dergelijke puzzle's te verdie pen en weten bij ervaring, dat deze lief hebberij zich niet tot ons redactiebureau alleen bepaalt. Vuurwapens! Vraag: Mag ik een vuurwapen in mijn bezit hebben, bij mij thuis, of bij mij dragen? Antwoord: Dat zal niet gaan. Het zou er raar uitzien in de wereld, wanneer ieder maar een geweer of revolver in huis haal de of er mee rondliep. Neen, dat is al-t leen veroorloofd, wanneer men in het bezit is van een daartoe strekkende ver gunning, welke door de burgemeester uwer gemeente kan worden uitgereikt. Invaliditeitswet. Vraag: Ik heL een arbeider eenige da gen per week, die zelf eenig kapitaal be zit. Hoe groot moet zijn kapitaal zijn om vrij te zijn van zegeltjes plakken voor de Invaliditeitswet, wanneer hij dat zelf niet v.enscht? Antwoord: Er moet in elk geval geplakt worden, ook al bezit de arbeider geen onbelangrijk vermogen. De eenige voorwaarden. Wie ons blad als abonnee ontvangt, kan kosteloos schriftelijk rechtskundig advies bekomen. Ook in belastingzaken. De vraag moet duidelijk gesteld zijn en van twee postzegels van 6 ct. voor porto vergezeld gaan. Desverlangd publiceeren we het geval niet in de krant. WEDEROM RUGPIJN! 174 Voortdurende pijn in de lendenen, of scherpe steken als gij u bukt of opricht, wijzen op ver zwakking der organen in den rug. Des te meer als gij tevens blazen onder de oogen. duizelig heid, hoofdpijn of urinestoornissen kunt opmer ken. Verwaarloozing dezer verschijnselen kan aan leiding geven tot ernstige kwalen. Er bestaat gevaar voor maandenlange pijn of werkeloosheid door rheumatiek, ischias, spit, blaaszwakte, waterzucht enz. Laat Foster's Rugpijn Pillen de organen weder tot gezonde werking brengen, zoodat het urine zuur en de andere schadelijke stoffen weder uit het bloed gefiltreerd worden. Reeds jaren verwierf dit speciale middel naam door tallooze mannen en vrouwen van eiken leeftijd hun ge zondheid en kracht te hergeven. Bij alle drogisten enz. a f 1.75 per flacon. DE JONGE—Vlas J. DE JONGE geven hiermee kennis van de geboorte van hun dochter MARTHA JACOBA den Hoorn, 14 Dec. '31. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze dochter JANNETJE A. VLAMING-Vermeulen. |b VLAMING Bz. Oosterend, 16 Dec 1931 DANKBETUIGING. Allen die bewijzen van deelneming gaven bij het overlijden van onze geliefde echt- genoote, moeder, behuwd- en grootmoeder onze oprechte dank. Fam. K. PUIMAN. Nieuwendammerdijk 144a v.m Nieuwendam. op Dinsdag 22 Dec 1931 te 8 uur in de Ned. Herv. Kerk te den Burg. SprekerDs. F. VISSER Met medewerking van Mej. E DI|T, Violoncel, J. VISSER, Kerkorgel en het Hervormd Kerkkoor. Toegang vrij. Prijs programma (niet verplicht) 20 ct. Zondag 20 Dec (adsp. 4e kl. K.N.V.B.) Aanvang 12 uur. Entree 25 en 10 cent. Aanvang 2 uur de Coeksdorp mui min Een goede vader zal niet „drinken"! En daardoor 't huisgezin verminken. mm m mm s mm h iiiiii mm TE KOOP GEVRAAGD luxe model. Brieven onder no. 668 bureau van dit blad TE KOOP: een zoo goed als nieuw A. HU1ZINGA Pz., Warmoesstr. 61, den Burg In verband met de Kerstdagen worden de eieren van de route Oosterend en de Koog De route den Hoorn a.s. DINSDAG, de Coeksdorp a.s. WOENSDAG en Oudeschild a.s. DONDERDAG. Wij verzoeken leveranciers VOORAL DE EIEREN TIJDIG GEREED TE ZETTEN. DINSDAG 22 DEC. '31 wordt GEOPEND 6 uur namiddags dc Knippen Wasschen Watergolf Onduleeren Manicuren Wenkbrauwen behandeling Permanent Wave „EUGÈNE" Beleefd aanbevelend, D. H. V. BROUWERS. TE KOOP Kl. KIKKERT. Tienhoven. voor 3 jaar, ingaande 20 Maart 1932, van erf en eenige perceelen WEILAND aan den Haffelderweg te Zuid-Haffel, gemeente Texel, te zamen groot 8,61.50 H.A Eigendom van den heer C. Koning Jbz. De inschrijvingsbiljetten, waarbij twee gegoede borgen moeten worden opgegeven kunnen worden ingeleverd tot den 31 December a. s. ten kantore van den notaris Mr. C. J. de Lange, aan de Breedstraat, te Alkmaar, alwaar inlichtingen worden verstrekt en de voorwaarden ter lezing liggen. VAART MAANDAG A.S. D. METS Hz. Weverstraat 106. Uw adres voor 1ste klas fotowerk. FOTOHANDEL. Groote keuze camera's, statieven, enz. Steeds versche platen, papieren en films Vakkundige voorlichting.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2