(j{Uéén<rtti Jg fmrulii&J HEEREN BAJU Voor de a.s. Feestdagen IK BLIJF ZE ROOKEN verschaft U wolken van genot. „Amandelboom" Texels Ouwe Suiiderklaas. Gemeenteraad van Texei ECHTE FRIESCHE 20-50 CT. PER ONS °P de buitendorpen. B74' U koopt (zonder prijsverhooging) een half pond DE Echte Friesche Heeren-Baai, misschien mede om de fraaie trommel, waarin wij tijdelijk deze tabak verpakken. 't Meest voldaan zult U. echter zijn over de kwaliteit van DE Echte Friesche Heeren-Baai. De rooktabak bij uitnemendheid I Reeds na de eerste pijp is het oordeel van iederen rooker„Ik blijf ze rooken Alleen om de kwaliteit I" Uw Winkelier heeft ze in voorraad vanaf 65 ct. per 'A pond. nrnjnuuiauBUMii vindt u in de Kerstbrooden Weihnachtstollen Banketkerstkransen Banket-stukjes Gevulde koeken Gevulde Punten Amandelspritsen Cocosmacronen Appelbollen Gebakjes 50 en 75 ct. 50—100 ct. 16 ct. p. ons 16 ct. p. ons PER STUK 6 ct. 6 ct. 3 ct. 4 ct. 7 ct. 6 en 7 ct. C. TIMMER Jz. Ongeval bij de T.E.M. Best afgeloopen! Maandagmiddag om half drie werden velen in den Burg opgeschrikt door een dot gedreun ,dat het eerst aan het ont ploffen van een zeemijn deed denken. Wij trokken op informatie uit en belanden zoo op het terrein van de T.E.M, waar ons de plaats des onheils werd aange wezen. Stel u bij voorbaat gerust, lezer Er had een ongeval plaats, dat aan een toeval te wijten is en zich niet licht zal; herhalen. Nabij de centrale zijn een drietal tanks opgericht, bestemd voor olie, welke de straks nieuwe motoren tot mondvoorraaad strekken zal. Zoo'n tank heeft een hoogte van zes M. en een doorsnee van vier M.'de wanddikte bedraagt 6,5 m.M. en die van het dak (het deksel) vier m.M. Twee van de tanks werden met olie gevuld. Al vorens tot het vullen van de derde tank over te gaan zou men met een laschappa- raat nog een herstelling uitvoeren aan de toevoerkraan, die lek bleek te zijn. "En toen is het gebeurd. Er moet zich in de tank eenige olie hebben verzameld, welke door de hitte van het laschapparaat ver gast is; het gas zette uit en kreeg ten slotte zoo'n spanning, dat het deksel rondom bij de klinknagels werd afgereten, de lucht in vloog en eenige meters verder gelukkig aan de tegenovergestelde kant van de plaats, waar men bezig was over een heining neerplofte. De tank werd verwrongen en kwam scheef te staan. Overigens deed zich niets biezonders voor. Wel kondigde de explosie zich aan door een hevig suizen, veroorzaakt door het gas, dat zich door het nauwe uitlaat- pijpje bovenin de tank een uitweg zocht. Gelukkig deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Volgens berichtgevers elders moet de ontploffing tot op groote afstand zijn ge hoord. Zelfs op de Westermient, ver zekert men ons. Men dacht daar met een mijn te doen te hebben. E>e tanks zijn met z'n drieën in een put geplaatst, een M. beneden de begane grond, welke put nog door een dijkje van 75 c.M. wordt omgeven. Dit om bij even- tueele lekkage of brand de schade tot een minimum te kunnen beperken. Eenige voor dit nummer bestemde berichten kunnen we pas in het volgend nummer opnemen. - RED. „Ramon Tamello". Op 2e Kerstdag noodigt Tooneelver- eeniging „Texel" liefhebbers uit in hotel Texel te komen zien en luisteren naar de opvoering van „De Held van het witte doek", alias „Ramon Tamello", een dramatisch blijspel met komische ver wikkelingen en merkwaardige situaties van A tot Z. Twee zakdoeken meenemen, vanwege de lach-tranen. Medewerking wordt verleend door de dames Jany Hujs- man en Neeltje Zuidewind en de heeren Siein de Waal, Adr. Stiggelbout, Anne Olivier, Piet Roeper en Gerard Bakker Kookcursus „Volksonderwijs". Alhoewel sinds jaren her de Kerst op 25 en 26 December wordt gevierd, en men kerstmaaltijden nu eenmaal op een of op beide kerstdagen pleegt aan te richten, hebben we reeds een voorproefje gehad op Dinsdagavond 1.1., toen we daartoe vriendelijk uitgenoodigd mochten aan zitten aan de kersttafel, door de dames van de kookcursus van „Volksonderwijs" in gereedheid gebracht. We hadden ons daartoe naar de Lagere Landbouwschool begeven, waar onder leiding van nrej. Wynia, van Schagen's R.L.W.S., een disch was aangericht, zoo smakelijk en fleurig en frisch en, bij het licht van kaarsen in zelfgefabrioeerde kandelaars, in hangers geplant en in eigen-gebak; zoo knus en bekoorlijk, dat je bij het zien van dat al, omstrengeld en versierd met hulst en sparregroen, als vanzelf in een kerststemming raakte. We hebben ons het aangebodene het menue voorspelde Huzarensla Appel beignets Cake uitstekend lateui smaken; alsmede de wafels, noten en het truit, waarop de gasten werden getrac- teerd. Tegenwoordig waren, behalve mej. Wynia, veertien cursisten, de echtgenoo- ten van de 'gehuwde dames, bestuursleden van Volksonderwijs, bestuursleden van Jeugdherberg „Panorama", dhr en mevr. Oort, de heer en mevr. De Rode en de heer H. Klimp, dir. L.Landbouwschool. Zooals dat aan officieele maaltijden te doen gebruikelijk is werd ook hier ge speecht. Na een kort woord ter inleiding van de leerares, sprak de heer Burge meester, die met waardeering van Volks- onderwijscursus gewaagde; vervolgens de heer Klimp, die in het biezonder op de prettige sfeer de nadruk legde, welke met eenvoudige middelen zooals hier aan de liana werden gedaan kan worden geschapen, een sfeer, welke onontbeerlijk is waar het kerstfeest zal worden gevierd; de heer W.H.Lap schertste, dat mej. Wynia, gedachtig aan het spreekwoord „De weg naar het hart van de man gaat door zijn maag", een. groote verantwoor delijkheid op zich nam, waarop de leera res snedig antwoordde: „Als ik er beide dan maar mee dien"; ds. Vis merkte op, dat mej. W.'s grootste voldoening wel moest wezen hier personen van zoo ver scheiden richting in echte kerststemmiing vereenigd te zien dank zij haar kook kunst, waardoor zij deze menschen hier Ons eerstvolgend nummer ver- schijnt wegens de Kerstdagen op Donderdag a.s. (Oudejaarsdag) bijeen gebracht heeft; notaris Mulder sprak zijn biezondere voldoening uit over de resultaten van de cursus en ook de persman deed een duit in het zakje door toe te zeggen op deze cursus gaarne de aandacht te vestigen, dank te zeggen voor de invitatie en mej. Wynia en haar! kook-sterren (men spreekt toch ook van film-sterren) een pluim op de hoed te steken, („een kerstkrans om de slapen te leggen", om in kersttaai te spreken).. Mej. Wynia bracht de sprekers dank, in het biezonder burgemeester Oort en de heer Klimp; zeer dankbaar was zij laatst genoemde, die, door met een beperkte ruimte genoegen te nemen, het geven van kooklessen hier mogelijk maakte. Tevens wekte zij op te trachten hier tot een breeder opgezette cursus te komen, ook voor voedingsleer en hygiëne; vooral voor Texel zijn deze lessen van onschatbare waarde. Maakt dus propaganda en wekt uw kennissen tot deelname op. Nog deelde mej. W. mede, dat de T.E.M. gratis stroom voor de kooktoe- stellen leverde, en dat mevr. De Rode de lekkere wafels beschikbaar stelde (ge bakken in een Inventuin electr. wafel ijzer.) Omstreeks half Januari vangt de 2e serie kooklessen aan. Eenige dames kun nen nog toetreden. Namens .Volksonder wijs worden de cursisten uitgenoodigd voor zoover noodig lid te worden van deze vereeniging, opdat zij meer van der gelijk nuttig werk kan verrichten. Wat een kei! Op initiatief van de heer W. H. Lap, comm. T.E.S.O. en Jeugdherberg, is de groote kei, (plm. 3.5 ton zwaar, 1 M. bij 1.5 M. groot), opgegraven uit de Hooge- berg, door vrachtrijder P. Kalis Cz. naar „Panorama" getransporteerd en op het terrein voor de Jeugdherberg als curiosi teit gedeponeerd. Een Texelsche „Amers- toortsche" kei aldus. Een tweede exemplaar (plm. zeven ton zwaar en 2 M. bij 1.5 M. groot) wordt voor gemeenterekening naar den Burg vervoerd en zal op het pleintje aan de Koogerstraat bij Witte-Kruislaan te kijk worden neergelegd!1 Een nog grooter merkwaardigheid dus en zeker een be zienswaardigheid. Voortaan zal het hee- ten: Eerst Texelsch museum en.... de keien zien en dan.(pas naar huis.) De keien waren het eigendom van de heer Witte, „Plassendaal", die ze gaarne afstond voor het goede doel. Het is Maandagavond ter gelegenheid van de viering van Ouwe Sunderklaas vrij druk geweest in den Burg, maar zeer talrijk waren de gemaskerden niet. Wel veel kijkers, maar weinig Sunderklazen. Misschien wel uit wangunst jegens het kerstmannetje, dat het feest van St. Nico- laas hier en daar immers door de Kerst viering schijnt te willen vervangen. Hoe het zij, het was gezellig druk in het dorp en we vonden wel eenige stof voor een causerietje. Origineele ideeën zagen we maar schaars in practijk gebracht. De aandacht trok een met paard bespannen wagen met een reusachtig radio-toestel, antenne, omroeper, etc., bedoeld als een reclame voor Telefunken-radio. Verder een dwang arbeider in boevenpak, moeizaam voort sjokkend achter een kruiwagen; een oude heer in nachtcostuum, op zoek naar zijn bedstee, zich daarbij van een nachtlichtje bedienend; meisjes, wier jurkjes met keur van papieren bloemen bezaaid waren; drie vroolijke keukenprinsessen, die ons om strijd drie-in-de-pan, oliebollen en nog wat anders aanboden (we hebben eens op gestoken ook; „Recept-Huishoudschool", werd er bij verteld; dat gaf moed); een' juffer, propageerend voor het Volksblad; een ander, idem voor de Avro; een propa gandist voor „Ontwapening" (volgens het bord met opschrift), oude jongedames en jonge oude heertjes ontbraken, als steeds, ook nu niet op het appèl, schoor steenvegers, schoenpoetsers, straatvegers enz. volgens van ouds bekend recept, weinig biezonders. Wil Sunderklaas zijn stand ophouden, dan moeten de beoefe naren van zijn sport eens voor de dag komen met iets nieuws, wat oorspronke lijks. De bladen van vrijwel iedere dag geven inspiratie te over. Met veel genoegen vermelden we de sympathieke medewerking van Texelsch Fanfare. Daaraan en aan de dames collec- trices heeft de Wijkverpleging te danken, dat haar kas met fl07,69Vs is versterkt, Namens het bestuur hartelijk dank voor deze gewaardeerde stun. Zie hiervoor het volgend nummer Overal had de viering een rustig verloop. DE WAAL. Zuivelfabriek „De Hoop". De heer K. Bosma, directeur van „De Hoop", gaat omstreeks 4 Januari van hier in verband met de samensmelting van „de Hoop" en „de Eendracht" en vestigt zich dan te Alkmaar als firmant eener Kaasexport-Mij. aldaar. Een ijsbaan op „de Besakkers". Eenige jongelui hebben het plan opge vat op „de Besakkers", drie bunders land Z.W. van het dorp, op korte afstand van' Zond gij ons uw Nieuwjaars- Q«rQ groet reeds, ter plaatsing in de krant van 31 December a 45 ct. ?- Mijnhardt's Laxeertabletten regelen zonder Kramp of Pijn. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten de Boomendijk, vlak bij de Aye-sloot en dus gunstig gelegen, een ijsbaan aan te leggen. Reeds is men begonnen het land met een benzinepomp, tegen billijke huur door aannemer [.Daalder beschikbaar ge steld, onder water te zetten. Het ligt in de bedoeling de baan bij ijs tegen gering entree een dubbeltje misschien open te stellen en bij gunstig verloop en mede werking van de T.E.M. electrisch te ver lichten. OUDESCHILD. Weldadigheidszegels. De zegelverkoop ten behoeve van het misdeelde kind heeft hier f50.10 opge bracht. Dijk- en havenwerken. De dijk- en havenwerken liggen op het oogenblik stil. De glooiing is reeds klaar, tot om de kop van de westelijk havenin gang. Het laatste zinkstuk voor de west kant in de havenmond is de vorige week gezonken en de palen zijn geheid. Voor de Bewaarschoolkas. Het zingen ten voordeele van de Be waarschoolkas heeft te Oosterend opge bracht f 24.89'/) en te Oudeschild f59,16. De zangers kunnen alzoo met genoegen op hun werk terugzien, de moeite is niet vergeefs geweest. Een woord van dank is hier zeker op zijn plaats aan de heeren F. Zegel Kz., J. Vlas Cz. en R. Timmer (L.T.B.) voor het belangeloos afstaan van hun auto om de zangers naar Ooster end te brengen. Als men daarvoor auto's moet huren, blijft er voor het goede doel niet veel over. OOSTEREND. Dat komt er van. Vrijdagavond kwam het zoontje van de heer Trap bij het stoeien zoodanig te vallen, dat hij zijn been brak. Geneeskun dige hulp werd verleend door dokter Vellinga. De volgende morgen is de patiënt in het ziekenhuis opgenomen. OE COCKSDORP. Motorschoener gestrand. Gistermorgen 9 u. strandde door mist - bij de Vliehors - de Ned. Motorschoener „Presto", geladen met brouwgerst van De nemarken op weg naar Rotterdam. Door de „Oceaan" en „Texel" van Dros-Doek- sen werd het schip vlotgebracht. Kerknieuws. Zondagmorgen zou ter voorziening in de vacature-ouderling der Ned. Herv. gemeente 'n herstemming gehouden wor den tusschen de heeren K.Kikkert en J, de Waard. Deze stemming kon echter niet; doorgaan, omdat ze bij voorbaat ongeldig werd verklaard wegens familiebetrekking tusschen een der candidaten en een oudei» ling, die reeds zitting heeft. Bij de vrije stemming, die toen gehouden werd, werd gekozen de heer P. v .Exel. DE KOOG. Sportnle-nvs. De heer A. Daalder bedankte voor de functie voorz.-secr. van U.D.I. De functie wordt tijdelijk waargenomen door de heer P. Vermeulen. A.D. Beknopt verslag. (Uitvoeriger in volgend nummer). Zitting van Woensdag 23 Dec. 1931, aanvangende nam. 2 uur. Voorz.de heer W. B. Oort, burge meester. Secr.: de heer C. Jonker, gem.-secr. Eerst afwezig dhr Lap, die echter na het lezen der notulen (hetgeen een half uur duurde) ter vergadering kwam. 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. De voorz. opent de vergadering en doet na lezing der notulen mededeeling van de ontvangst van deze stukken: Adres van de raad van Wehl om ad- haesiebetuiging aan hun verzoek aan de Kroon om instelling van een Dep. van Landbouw. In handen van B. en W. gesteld. 4 Verzoek om adhaesiebetuiging aa,. het besluit van de raad van N.-Schar- woude, waarbij aan Ged. St. verzocht wordt de salarissen van burgemeester en secr. met 5 pet. en dat van de gem.-ontv. met 10 pet. te verlagen. Schrijven van de Ned. Bond van Gem. ambtenaren met verzoek op het bo venstaande niet in te gaan. B. en W. stellen voor deze stukken als afgedaan te willen beschouwen in verband met de behandelde interpellatie-Parlevliet. Deze vraagt echter opnieuw behandeling. De S.D.A.P. verklaart zich tegen. Er wordt geen adhaesie betuigd. 2. Benoeming Commissaris van de N.V. T.E.M. Burg. Oort met alg. stemmen benoemd. 3. Idem lid van de Commissie van toe zicht op het Nijverheidsonderwijs. Voordracht: 1. P. Ebbinge Wubben (af tredend); 2. I. Pais. Benoemd eerstge- Schrijft ons uw oordeel eens over ons blad, hetzij goed ot niet. We leeren van beide.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 6