Abdijsiroop ;j No 4612 45ste Jaargang. Zaterdag 5 Maart 1932 TWEEDE BLAD Wat Rundveefokkers interesseert. Een Koester heeft Abdijsiroop noodfg? NIET TE KOOP Samenlezers Wordt Abonnee! WAAROM Runderhorzelbestrijding? 0UD-H0LLANDSCHE WIJSHEID Texelsche Berichten „Voor de Borst" op Texel huis aan huls gelexeo. TEXELSCHE COURANT Volg uw overtuiging Strijd daarvoor als man; Weet ervoor te lijden, Als 't niet anders kan. Ding niet naar de gunsten Van de groote hoop. Bied uw vrije meening Nergens voor te koop. Aanbesteding, Zanguitvoering, Stroomafsluiting door de T.E.M. Boelhuis, „Koopjes", Landverhuring, Iets voor „haar" en iets voor „hem". Koe te koop, een beurs verloren, Huis, een kalf, een knecht gevraagd. „Jan geboren", „Piet gaat trouwen", Groente, vleesch in prijs verlaagd. ENZ. ENZ. Illlll© De Texelaar zonder „Texelaar" llllll© zou met de mond vol tanden staan, illlll© Heel Texel leest de Texelsche Cou- lllll!® rant. Wie „samen-lezer" is, iiÜji© abonnee re zich met ingang van j|||||® 1 April. Hij ontvangt de krant dan Üiilie tot die datum gratis. Schrijf even llllll® een kaartje en ge ontvangt de krant llllll® op tijd en regelmatig: voor zes ililli® cent tweemaal per week (buiten iillli® den Burg nog geen acht). Omdat het rund door de larven van de horzelvlieg, die leven en groeien in en onder de huid van het dier, aan marteling bloot staat. Omdat bij 30 pet. van de 2.710.000 run deren, van 18981907 in Nederland ge slacht, de huid door die larven bleek te hebben geleden. Omdat de mindere waarde van zoo'n beschadigde huid (z.g. wormhuid) plm. f 1.80 bedraagt, waardoor het nationaal vermogen in die 10 jaren een schade van bijna twee miljoen gld. leed. Omdat het vee door het zoemen der horzels onrustig wordt en zich onvol doende voedt. De melkafscheiding wordt dientengevolge veel geringer. Omdat het wel voorkomt, dat het vee de pooten breekt of te water loopt bij zijn pogingen om aan de runderhorzel- vlieg te ontkomen. (De getallen zijn ontleend aan een boek van dr. L. Heyermans). Dat veeverbetering door middel van de melkcontrole tot goede resultaten leidt, blijkt bij vergelijking van de uitkomsten van een oude vereeniging als Loosdrecht, (opgericht in 1909) met een jonge als Harmeien (opgericht in 1924, uitgebreid in 1930). Voor Loosdrecht was de gemid delde melkopbrengst in 1929 en 1930 resp. 4424 en 4050 Kg., en het gemiddelde vet gehalte 3.49 en 3.39 pet. Voor Harmeien waren deze cijfers 2967 en 3328 Kg. melk en 3.26 pet. in beide jaren. Vele boeren zoeken het voornamelijk in uitbreiding van het aantal koeien, doch letten daarbij niet voldoende op de kwa liteit. Dit is een groote fout. Bij het hui dige prijsniveau is het kortweg gezegd, onverantwoordelijk met een geheel on bekende veestapel te werken. Geen enkele gelegenheid tot verlaging van pro ductiekosten mag worden verwaarloosd. Het is thans voor iedere veehouder drin gend noodzakelijk door toetreding tot de melkcontrole en door toepassing van daaraan aansluitende maatregelen zijn veestapel te verbeteren. (Dr. Ir. P. N. Boekei). Het gras onzer weiden heeft tegen woordig in het vroege voorjaar dikwijls een ondoelmatige samenstelling en bevat niet zelden vrij veel salpeter. Bovendien blijkt, dat de dieren in de winter dikwijls zeer onoordeelkundig gevoederd worden, met name in mineraal opzicht. Hierdoor is een deel der dieren verzwakt en niet bestand tegen ongunstige omstandighe den. Het sterk toenemen van evenwichts- verstoringen, als bij grastetanie (kop- ziekte) voorkomen, houdt nauw verband met veranderingen in het veehoudersbe- drijf. (Prof. Sjollema.) Jonge kalveren worden als regel dool het voedsel met t.b.c. besmet, met name door besmette melk, ondermelk of wei. (Dr. J. H. Picard). GEHAD. 't Is troosteloos gezegd: 'k Heb dit of dat gehad." Wat baat ons nu de wijn, die gist'renwas in 't vat? Zwijg liever van de stroom, wanneer 't verloopen tij is, De molens malen niet met wind, die al voorbij is. PRATERS. Wiens tong een lange reeks van woorden samenrijgt, Heeft dikwijls min verstand, dan hij, die stillezwijgt. Een welgehersend hoofd zal luist'ren, weinig praten: Men vindt de meeste klank bij d' aller- leêgste vaten. VERANDERING. Verander niet te licht van woning, staat' of nering, Ofschoon 't u erger gaat, dan gij voorhenen dacht. Verand'ren heeft er veel in 'l onderspit gebracht. Die vrij raakt van de koorts, valt dikwijls in de tering. BELOFTEN. Wie op beloften steunt, of die van waarde schat, Bedriegt zichzelf en maakt, dat and'ren hem beschimpen. Indien men laken koopt, het krimpt ge meenlijk wat; Maar 't geen ons wordt beloofd, zal door gaans alles krimpen. VAN HET U.L O.-FEEST. Voorste Rij: 1. Piet Kikkert; 2. Maarten Vlaming; 3. Dirk Dros; 4. Nelly Dros; 5. Betsy Roeper; 6. Trijntje Koorn. Achterste Rij: 1. Ben Mulder; 2. Jannes Broekman; 3. Jannie Hemelrijk; 4. Reindert Meindertsma. (Foto—JAN BRUIJN.) Goed gras en hooi, gras en hooi met een hoog gehalte aan aschbestanddeelen, zijn voor een goede minerale voeding van ons rundvee van groote beteekenis. Met 't oog op de opbrengst der dieren niet al leen, maar evenzeer met het oog op de gezondheidstoestand, op het weerstands vermogen der dieren tegen allerlei scha delijke invloeden. („De Boerenvriend".) Bosma en Gowen controleerden bij een groot aantal stamboekkoeien de melkgif- ten. Dit staatje is het resultaat van hun onderzoek: Leeftijd pet. v.d. gemiddelde opbrengst 2 jaar 72 3 85 4 98 5 106 6 110 7 113.5 8 114 9 113.5 10 112 11 108.5 12 103.5 13 97 („Rust Roest"). Overzicht veemarkten, 25 Febr.-2 Maart. Het wordt er met de veehandel nog niet beter op. Verschillende markten ge ven nog meer teruggang, meldt het Alg. Holl. Landbouwblad. Kortgeleden dachten velen: we zullen nu stellig zoo langzamerhand de prijsda ling wel hebben gehad. Lager zal het welhaast niet kunnen. En toch. Ook deze week wederom teruggang. Ook de koeien dalen thans flink in prijs en als straks de groote aanvoeren loskomen, ziet het er wel heel slecht uit. Allerwege hoort men van slechte handel met zeer lage prijzen, terwijl op sommige markten al het aange voerde feitelijk onverkoopbaar blijkt. De w o 1 v e e- afdeeling was te Leiden alhoewel zeer kalm, toch ongeveer prijs houdend gestemd. Te Leeuwarden was de handel wederom zeer gedrukt met eerder nóg iets lagere noteering. Utrecht was voor schapen slecht, terwijl uit Purmer- end ook een stugge handel wordt gemeld met iets lager prijsnoteering. Rotterdam was bij beperkter aanvoer en flauwe han del misschien iets vaster in prijs. Sneek en Groningen gaven beide bij beperkt aan bod een zeer traag handelsverloop. Als Gij hoest, als Uw ontstoken keel U het spreken moeilijk maakt, als Uw borst vol slijm zit, dat niet los wil komen, als U 't slapen wordt belet door hoestbuien of het gevoel alsof er een blok op Uw borst ligt: dan hebt Gij Abdijsiroop ncodig. Een balsem voor Uw borst. Abdijsiroop heeft door haar overtuigende resultaten zich vanzelf een weg gebaand. Wordt door hare aangenaam slijmoplos- sende, verzachtende, hoeststillende werking geroemd bij: Hoeat, Broncbitie, Aathma. Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, f 1.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 cl.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) Zakennieuws. Door onderhandsche koop is de heer P. Sluisman, alhier, eigenaar geworden van het woon- en winkelhuis in de Bin- nenburg, thans bewoond door de heer D. van Deventer (Bloemenmagazijn „De Iris"). De heer Sluisman is voornemens de zaak op dezelfde voet voort te zetten, doch blijft in functie bij de P.T.V. Texel als directeur-boekhouder. Dat scheelt u een kwartje. Van de aanslag in de belasting naar Inkomen en Vermogen, moest 1 Maart 1.1. de helft zijn betaald, wanneer de biljetten gedateerd zijn December 1931. Wie het verschuldigde nog in de loop van de volgende week voldoet, ontloopt nog net de aanmaning en kan dus een kwartje verdienen. Pas op de kleintjes. (In de abojjne- Dokter D E. W C BOSWIJK. Dokter Boswijk herdenkt Maandag a.s. de dag, waarop hij zich voor 12'. jaar als geneesheer hier vestigde. (Zie ook vorig nr.) mentsprijs van ons blad zijn de kosten van deze goede raad begrepen!....) jubileum dr. O. Norel. Uit Amsterdam vernemen we, dat dr. O. Norel aldaar zijn zilveren jubileum in intieme kring gevierd heeft. (Zie vorig nummer.) SchoolnleuwB. Onze vroegere plaatsgenoot, de lieer L. J. Vonk, onderwijzer te Beverwijk, werd benoemd tot hoofd van school IV (met centraal 7e en 8c leerjaar) aldaar. „Obelus" van de „Paardensport". Naar men ons meedeelt, is de hengst „Obelus", eigendom van de Paardensport vereeniging alhier, Donderdag te Anna- Raulowna voor drie jaar goedgekeurd. De algemeene indruk, welke de hengst maakte, was zoo verzekert men ons een zeer gunstige. Regenwater hartelijk welkom. Menig Texelaar ziet verlangend naar wat regenwater uit. Het staat er met de drink- en waschwatervoorraad over het geheele eiland ook slecht voor. Een grappenmaker opperde het plan meneer Veraart, „de regenmaker", uit te noodigen zijn kunsten boven Texel 'te vertoonen. Binnenkort gaat hij immers met zijn proeven weer beginnen boven de Zuiderzee, bij Amsterdam en ook bij Kat wijk? Wij geven er echter de voorkeur aan nog maar wat te wachten. De regen druppels, op z'n „Veraart" 'sch eventueel te fabriceeren, konden wel eens wat kost baar zijn. Bovendien hebben we van zijn grootsche plannen, gelezen de uitvoerige berichten van zijn „regenmakerij" in 1931, geen hooge verwachting. Voor „volks tuintjes" kan hij misschien wat uitrich ten, maar dan blijft nog de groote moei lijkheid, de bui daar te projecteeren, waar het land van dorst versmachtStel je voor, dat Waalenburg de eer van zoo'n kunstregen te beurt viel! Terwijl we dit schrijven, pakken regen wolken zich boven het eiland samen. Daar hebben we meer vertrouwen in. OOSTEREND. Vergadering Anti-Rev. Kiesvereeniging. De Anti-Rev. Kiesvereen. kwam hier Dinsdagavond in vergadering bijeen. De voorz., de heer H. P. Bolt, opent de ver gadering door te laten zingen Ps. 65:5 en faat voor in gebed. Gelezen wordt het chriftgedeelte Jozua 23 vers 1—11. Voor zitter heet de aanwezigen hartelijk wel kom, waarna hij te spreken aanvangt over het onderwerp: „De volksvertegenwoordi ging". Ons Nederland blijkt hierin wel een van de meest bevoorrechte staten te zijn. Spr. noemt voorbeelden uit de hi storie van Rusland en wijst op de ver schillen bij ons land vergeleken. Bij ons vormen de Eerste en Tweede Kamer van de Staten-Generaal de volksvertegenwoor diging. Door de leden van deze Kamers worden de zuivere gevoelens der partijen weergegeven. De wetten, door de regee ring gegeven, worden gecontroleerd door de St. G. en dan door het volk aanvaard. In Zwitserland moet echter over een voor gestelde wet, ten laatste door het volk worden beslist. Zoo is het in de jaren 19101915 gebeurd, dat 13 maal een si garetten- en sigarenbelasting door het volk werd verworpen. Nederland wordt ons geteekend als het meest bevoorrechte land, ook in zijn wetgeving. Na deze inleiding krijgt de heer A.v.d. Brink gelegenheid, de notulen te lezen, welke onveranderd worden vastgesteld. Vervolgens geeft de secretaris in eeA

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1