No 4616 45ste Jaargang. Zaterdag 19 Maart 1932 m DERDE BLAD. HET GESTOLEN KIND Texels<:he Berichten Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huls aan huls getaan. BS SB LENTE. BB ffl Nog twee dagen, dan is 't lente, BB 't Nieuwe leven breekt zich baan. BB EB En de koude, naakte winter, EB EB Heeft alsdan weer afgedaan. EB EB Alles is weer aan 't ontwaken, EB EB Vogels jubelen weer blij. EB BB En de dart'le jonge lamm'ren, EB BB Tooien weer de groene wei. EB EB Lente 't spreekt weer van nieuw ES BB leven, EB SB Nieuwe schoonheid, kleur en pracht. EB BB Lente, stort ook in ons leven, EB BB Frissche geest, vernieuwde kracht. EB m HU1B DE RIJMELAAR. BS BB ffl Waar is Lindbergh's baby NEW YORK, 13 Maart. („Tel".) Vier onderling vijandige bandietenbenden zijn op het oogenbhk bezig te onderhandelen over de losprijs voor Lindbergh's baby. Twee benden weten inderdaad, waar het kind zich thans bevindt, terwijl de twee andere slechts trachten de ouders op te lichten voor het losgeld. (Reuter). Als een staaltje van Amerikaansche cul tuur en „zakendoen" ontving het Alg. Handelsblad uit New York een kiek van een vliegmachine met het opschrift: „Gaat het huis van Lindbergh zien. Eén dollar voor een rondvlucht boven het ter rein, waar de misdaad plaats had". (Nadere berichten in de dagbladen van gisteravond en "hedenmorgen). Eierenzoeken. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat de Milni's- ster van Binnenlandsche Zaken en Land bouw bepaald heeft, dat in het gehede rijk: a. het zoeken, rapen en buiten de open bare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholek sters, grutto's, tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes is toegestaan tot en met 28 April 1932; b. het ten verkoop in voorraad hebben te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en langs openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van het onder a. ge noemde waterwild is toegestaan tot en met 30 April 1932; c. het zoeken, rapen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, ver koopen, afleveren of vervoeren van eieren van zwanen, ganzen, eenden (alle soorten), duikers, watersnippen en goudplevieren NIET is toegestaan. Voorts wordt 'er de aandacht op geves tigd: a. dat ingevolge art. 4 der Jachtwet het zoeken of rapen van eieren van boven genoemde vogelsoorten op gronden van derden slechts geoorloofd is in gezelschap van den eigenaar of rechthebbende of met diens schriftelijke toestemming. b. dat het rapen van eieren van kievi ten, ingevolge het bepaalde van art. 4 der Vogelwet is toegestaan, jaarlijks van 1 Februari tot en met 28 April, doch volgens art. 30 dezer wet op gronden van derden slechts in gezelschap van den eigenaar of rechthebbende of met diens schriftelijke toestemming; c. dat het ten verkoop voorhanden heb ben, te koop aanbieden, verkoopen, af-t leveren en binnen de bebouwde kommen der gemeente en langs de openbare wegen en voetpaden vervoeren van kievitseieren geoorloofd is tot en met 30 April of, in dien deze dag op een Zondag valt, tot en met 1 Mei; d. dat krachtens art. 3 der Vogelwet het rapen, uithalen, ten verkoop voor handen hebben, ten verkoop aanbieden, verkoopen, afleveren of vervoeren van eieren van andere, in Europa in het wild levende soorten van vogels verboden is, uitgezonderd de eieren van de schollevaar, blauwe reiger, sperwer, woudduif, kraai, ekster, vlaamsche gaai, huismusch en ringmusch, welke eieren te allen tijde geraapt mogen worden. Texel 18 Maart 1932. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. Uitslag Damwedstrijd O.K.K KLASSE A. 26 20 2 4 44 C. Dijker 26 16 7 3 35 C. v. Heerwaarden 28 14 9 5 33 J. IJ. Witte 28 11 8 9 31 D. Lap 25 13 8 4 30 S. Ros 2S 13 11 4 30 S. Hin 24 12 10 2 26 Hooijberg 25 10 9 6 26 M. Bakker. 17 12 5 0 24 S. v. Heerwaarden 25 10 14 4 24 Joh. Hillenius 28 10 15 3 23 W. Hillenius 26 10 14 2 22 E. M. Kerkhof 20 4 11 5 13 G. Keijser 6 4 1 1 9 C. Roeper 22 2 18 2 6 S. Kuiper 26 1 21 4 6 G. P. Koorn KLASSE B. 16 11 5 0 22 G. Held 13 8 3 2 18 J. Stam 16 9 7 0 18 G. Dros 18 7 7 4 18 J. P. Standaart 15 8 6 1 17 J. Schaatsenberg 18 7 9 2 16 J. Kikkert 14 5 5 4 14 N. Schumaker 14 4 7 3 11 J. Daalder 9 2 6 1 5 D. de Ruiter 7 1 5 1 3 D. G. Bakker (Resp. gespeeld, gewonnen, verloren, remise en aantal punten). Sportnieuws. Morgen speelt Texel II tegen B.K.C. II. Elftal: Chr. Stern D. Keijser Van den Berg M.Koorn, A.Dros, Jb. Geus Fangman G.Witvliet P.Keur Goddard A. Bakker Reserve: Cor Ran. Texel II zal aan haar eer verplicht zijn van B.K.C. II te winnen. Om 12 uur speelt Rest Texel Juniores tegen Ulo-elftal. Elftal T.: W. Ran Jac. Helsloot A.v.d. Slikke Cor Ran, Th. v.Heerwaarden J.de Veij M.Bakker, J.Molenaar, A.Hüizinga (aanv) F. Kaczor, W. Vlas. Res.: S.v.Heerwaarden en J.Slikker. Allerlei. Wie ons blad met anderen samenle- zen, noodigen we nogmaals uit „abonnee" te worden. Gij ontvangt dan de krant op tijd en regelmatig en tot 1 April koste loos. „Voor de prijs van één sigaartwee maal per week de Texelaar". Bollenkweeker! Ge hebt toch wel ge lezen wat er in het le blad van de nar- cisvlieg wordt verteld? Adverteerders! Brengt voor het vol gend nummer uw opdracht Maandag reeds. Dan zijt gij zeker van een opval lende plaatsing. De uitgever van het N. Modeblad stelt voor nieuwe abonnees op dat blad (voor minstens een half jaar) een half pond heerlijke thee kosteloos verkrijgbaar. verpakt in imitatie-zilveren trommel De combinatie „mode-dames-thee" is nog zoo kwaad niet. Schrijf ons vandaag nog. Ziekenfonds Texel. Gisteravond werd in „de Oranjeboom" door liet Ziekenfonds Texel een ledenver gadering belegd. Tegenwoordig waren 27 van de meer dan 2600 leden. De heer W. v. Heerwaarden, voorz., opende met een hartelijk welkomstwoord. Vervolgens las de heer P. Sluisman, secr., de notulen, welke onveranderd en onder dankzegging werden goedgekeurd. Daarna bracht de secr. zijn jaarverslag slag uit, waaraan we het volgende ont- leenen Begin 1931 zijn de Cocksdorp, Eierland en het Noorden in het fonds opgenomen. We hebben geprobeerd ook Oudeschild en Oosterend er bij te krijgen, Oudeschild was er voor, doch Oosterend geheel te gen. Zoo is samenvoeging achterwege gebleven en deze zal wel uitblijven tot de Ziekenfondswet in werking treedt. Dat door ons gewerkt is om geheel Texel in het fonds te krijgen, blijkt wel uit het laatste succes, zoodat op 1 Januari van dit jaar practisch gesproken iedereen, die daarvoor in aanmerking kwam, in ons fonds kon worden opgenomen. Dr. Prak ken verliet ons op 1 October. We hebben met hem aangenaam samengewerkt. Het reglement is langer onderweg geweest, dan wij hadden vermoed, maar het moest door de Mij. tot Bevordering der Genees kunst goedgekeurd worden en er kwamen steeds wijzigingen. Zelfs nu het eindelijk gedrukt is, moeten er weer veranderingen in komen. Toen jn October de penning meester met de boodschap kwam, dat we niet uit zouden komen met de financiën, is er door ons direct werk van gemaakt, om hierin te voorzien. Het bestuur stelde een extra-heffing aan de leden voor: 50 cent per betalend lid, met de gedachte, dat HET TEXELSCH SCHAPENSTAM BOEK IN NOORD-HOLLAND. Het Texelsch Schapenstamboek in Noord- Holland hield een dezer dagen zijn jaar vergadering onder leiding van de heer D. Schoenmaker, te Hoogkarspel. In zijn openingswoord wees de voorz. erop, dat aanvankelijk de financieele re sultaten van de schapenfokkerij in 1931 niet zoo ongunstig waren, doch dat de prijzen der schapen gedurende de beide laatste maanden van het afgeloopen jaar zoodanig zijn gekelderd, dat de vooruit zichten ook van deze tak van landbouw zeer duister zijn. Met welgevallen wordt herinnerd aan de gunstige indruk, die onze collectie schapen op de Groote Fok- veedag te Hoorn heeft gemaakt. Uit de mededeelingen bleek o.a., dat in de plaats van de heer C. Keijser Hz., die periodiek is afgetreden en niet her kiesbaar was, de heer G. Appel te Bur- gerbrug, tot voorz. is gekozen. Op de algemeene vergadering van het Centraal Bureau voorde Schapenfokkerij in Nederland, is door onze vertegenwoor digers gewezen op de bezwaren van het inschalen van schapen in de Wieringer- meerpolder. Het bestuur is van oordeel, dat met het inscharen voor de schapen houders wel stroppen maar geen voordee- len zijn te behalen. Overwogen wordt 'n persoonlijk onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid, de uitvoer van fokmateri- aal naar België te bevorderen. In 1933 zal de Alg. Vergadering te den Burg op Texel worden gehouden. Aan het jaarverslag hebben wij het vol gende ontleend: Het aantal inschrijvin gen neemt de laatste jaren nog steeds toe. Ook is dit het geval met het aantal aangesloten fokkers. Totaal zijn thans bij het stamboek aangesloten 155 fokkers met 2627 ooien en 190 rammen. Ingeschre ven werden niet minder dan 2374 lamme- dan het tekort geheel gedekt zou zijn. Daar ©en groot gedeelte van de leden in Eierland, de Cocksdorp en het Noorden woont, werd eerst een voor-vergadering gehouden aan de Cocksdorp. Op de algemeene vergaderingen, waar dit voorstel behandeld werd, i,s door de aanwezigen wel ingezien, dat zij niet bui ten bijbetalen konden. De extra-heffing van 50 ct. en een contributiieverhooging Ivan 2 ct. per lid en per week voor 1932 werden aangenomen, zij het dan ook niet zonder onverkwikkelijke discussies. Het bestuur kreeg zelfs het idee, dat het 't bestuur moeilijk gemaakt werd. Verwijten hebben niet gemankeerd. Het bestuur is verzekerd, dat alles naar beste weten is geregeld. Alle verplichtin gen zijn stipt nagekomen, het fonds rolt nu al bijna 2 jaar, tot heil van de lijdende mensch. In vele gezinnen brengt het uit komst door uitkeeringen aan Ziekenhui zen en specialisten. Het is niet aangenaam om dan op een algemeene vergadering te moeten hooren, dat het bestuur geen ruggegraat heeft. Zooiets kan alleen maar verweten worden door menschen, die niet met de werkjng van ons Zieken- en Verplegingsfonds op de hoogte zijn. Als men nagaat, hoeveel patiënten alleen reeds naar de overkant geweest zijn om door specialisten behan deld te worden, krijgt men daarvan een kleine indruk. De ontvangsten, met inbegrip van de extra-heffing bedroegen voor het Zieken fonds f 19,836,88 De uitgaven 20,164,22 ren. Het geboortecijfer was 1.8S tegen 1.78 in 1930. Van 132 rammen en 5S kop pels ooien werd de wol gecontroleerd. De vachten der rammen wogen gemidd. 6.50 Kg. Bijna de helft was prima en de rest eerste kwaliteit. Voor binnenlandsche rekening bestond foede vraag naar fokmateriaal. Enkele leine zendingen gingen naar België, Frankrijk, Mexico en Zuid-Afrika. Ver moedelijk mede in verband met het ver schil in prijs tusschen de betere en minder goede kwaliteit voor Frankrijk bestemde slachtlammeren, waren de geregistreerde ramlaminerren voor de fokkerij .gezocht. Speciaal werd stilgestaan bij de mede onder de auspiciën van het Stamboek ge houden keuringen en tentoonstellingen van fokschapen te den Burg, Hoorn en Alkmaar. Zij waren voor de lokkers en de Vereenigiing een groot succes. De rekening sloot met een voordeclig saldo van f20.68. Zij weid op voorstel van de financieele commissie bij monde van de heer G. Waiboer uit de Wogmeer goedgekeurd. Tot bestuurslid werd wegens periodieke aftreding van de heer Schoenmaker (niet herkiesbaar) gekozien de heer E. Dz. Go- vers, te Alkmaar. De financieele comm. werd samenge steld uit de heeren J.M.Bakker, Jb. Eel- man Dz., L.C.Keijser en C.A.Witte Pz., allen Texelaars. Op voorstel van het bestuur werd het inschrijfgeld voor rammen met bekende afstamming f 1.50 en voor lammeren 10.10 per stuk verlaagd. De begrooting werd vastgesteld tot 'n bedrag van f3595.68, met een post van f20.68 voor onvoorziene uitgaven. Besloten werd liet eten van schapen- vleesch te bevorderen. Nadeelig saldo f 327,34 De ontvangsten met inbegrip van de extra-heffing bedroegen voor het verple gingsfonds f5,122,87 De uitgaven 5,324,24 Nadeelig saldo f 201,37 Overzicht van het aantal leden: op 1 Januari 1931 1559, op 1 Februari na aansluiting de Cocksdorp enz. 2088, op 31 Deoember na aansluiting de Miient, Gerritsland, Everstekoog enz. 2668. De secr. eindigt het verslag met de wensch, dat we over 1932 niet weer voor een tekort komen te staan. Winst behoe ven we niet te maken. Als we maar uit komen. De penningm., de heer G. Michels,deed vervolgens verslag van het financieel be heer (zie boven)SpecificatieDokters f 13781,17, operaties en consulten f4023,80 salarissen f1080, brillen f333,70, specia- lité's f482,51, breukb. f81, elast. kousen L172. Ondanks de extra heffing 1931 van f1168 is er nog ruim f500 te kort, vnl. toe te schrijven aan het groot aan tal aan de vaste wal behandelde perso den (13 leden kostten 't fonds f1400). In de plaats van de commissaris, de heer G. J. Logman, (niet herkiesbaar) werd gekozen de heer D. van der Werf, Meegedeeld werd, dat alleen 3e klas ziekenhuisverpleging en brillen met ge wone monturen door het fonds bekostigd worden (Wie anders wil, betaalt zelf) Van dokter veranderen kan geschieden in Juni en Dec. Tusschentijds kost het f 1, Er moeten gegronde redenen zijn. Er worden door net fonds geen buikbanden verstrekt (zou te duur komen). Uitvoe rig werd over samenvoeging van de drie fondsen gesproken. Dan pas zou de ge meente de tekorten bijpassen. Oosterend - wil zijn eigen fonds houden. De Mij. tot Bevordering v.d. Geneesk. wel echter pro- beeren tot één groot fonds hier te komen. Secr. wees er op, dat Oostcrend over hield dank zij driemaal een week extra contributie. Toen Oudeschild in Aug. zon der kasgeld zat, stonden wij, aldus spr., er nog aardig voor. Maar ook dit jaar zal extra betaling hier niet achterwege kunnen blijven. Eenige leden zouden willen korten op de doktershonoraria, maar hieraan meende het bestuur niet te mogen beginnen. Hierna sloot de voorz. met de beste wenschen voor 1932 de vergadering- (Uitvoerig verslag volgt). Uitslag verkooping. Gisteravond werden door notaris Mul der in hotel Texel voor de erven van de heer Paulus Kikkert Jz. publiek verkocht: A. Een huis en erf aan de Julianastraat no. 6, groot 1 A. 15 c.A. Kooper: Arn. Langeveld q.q. voor f3650, B. Een huis en erf aan het Schildereimd no. 21, groot 1 A. 15 c.A. Niet verkocht (laatste bod was f2200,-) Uitslag aanbesteding. Door de Nutsbouwstichting werd gis teren aanbesteed de bouw van een zestal woningen te Oudeschild. We laten de uit slag hier volgen: I. Timmerwerk: J. Drijver Cz. f4445; P.v.'t Hoog f4710; J.W.Bakker f5225; W.Bruin f 5270; M.Blom f5349; Bakker en Koorn f5500; J. v. Scheyen, Koegras f6380. II. Metselwerk: C.Keijzer* f4589; J. Trap Jz. f5243; I. Voigt f5680; H. Koorn f7668; T. Buis man f 7700. III. Lood en Zink: N. de Graaf* f248.65; P. Oele f294; J. Agter f328. IV. Electra: P. Hemelrijk* f 159.86; Gebr. Dros f182; R.Daalder f216; A. Knopperts: 1234,85; J. Agter f249. V. Glas- en verfwerk: C. Bremer* f1135; J.Vonk en P.Boon 11176; J.C.Roeper f1256; J. van 't Noord einde f1290. I—II—V: P. Kooger f12050; M. Blom f14400. Massa J.Daalder f13230; J.v. Scheyen, Koe- gras f15524. I en V: M. Blom f6850. 1 en II: J. Drijver Cz. f9588. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 1