30 CENT per V2 PONDS PAKJE Het forceeren van Bloembollen 'N 46 MILLiOEN GULDEN. Bestrijdt het gevaar der Ruradvee-i.b.c. Mm 75 Blue Band uit de allerbeste grond stoffen - met 25 allerfijnste Roomboter onder Rijks controle - bereid volgens een karnproces, waarvan de Blue Band fabrieken het geheim bezitten. Gebruik daarom uitsluitend Holland's beste standaardmerk Bij dit nummer behoort een TWEEDE BLAD. Nader bericht uit de Cocksdorp De Sport Zondag tegen Oudeschild is door het ongunstige weer niet geheel ge slaagd. De korfbalwedstrijd kon 's morgens doorgang vinden, hoewel de sterke wind, die dwars over het veld stond, veel afbreuk aan het spel deed. S.V.C. mag op een uit stekend gespeelde wedstrijd terugzien. Voortdurend waren de Oranje-zwarten in het offensief en na een langourige belege ring van de O.K.C -korf maakte F. Stolk met een prachtschot 1—0, waarna de score werd opgevoerd tot 3-0 De adspiranten- voetbalwedstrijd is grootendeels verregend. Na 20 minuten spelen werd voorgoed ge staakt. Stand 2—0 voor S V C. De wedstrijd S.V.C. I—Zeemeeuwen I had geen doorgang. DEN BURG. Men schrijft ons: Ook de wedstrijd TexelVrone heeft nog steeds niet de zoo begeerde over winning gebracht. Het is op een punten verdeling uitgeloopen. Het weer is bij ons voetbalspel nog altijd een belangrijke factor, maar slechter dan het deze Zondag- was, kon het niet. Een harde wind stond in de lengte van het veld, terwijl terrein en bal door de vele regenbuien zeer glad waren. Opmerking verdient, dat belde partijen hier evenveel last van hadden, waardoor in zulke wedstrijden de geluk kige meestal winnnaar wordt. Als om even over twee de heer Kok, die zieer goed leidde, laat tossen, verkiest Niek voor de wind te spelen. Vrone trapt af. Het begin is tamelijk onzeker en al vrij spoedig weten de gasten enkele aan vallen op te zetten, welke lang niet zonder gevaar zijn. Bij V. blijken d.e vleugel spelers van goede kwaliteit, te zijn. Al spoedig weet T. het spel wat over te ne men en gesteund door de wind denken we T wel spoedig te zien doelpunten. Ook hier een paar goede aanvallen, uit een waarvan J. Kiljan van dichtbij tegen de bovenhoek schiet, waardoor een goede kans verloren gaat. T komt terug en als dooreen wonder weet de keeper te redden door zich tusschen Winter en de bal te werpen. Door het hard werken van backs en midhalf weet V doelpunten te voor komen en het spel te verplaatsen. De rechtsbuiten geeft door, de rechtsb. neemt de bal met de hand mee. Jo Ran, meenen- de dat het hier een „handsbal" tegeji V' betreft, vangt de bal met de handen op. Een handsbal tegen T is het gevolg. Een schuivertje vlak langs de paal glipt door Jaap's handen en V. leidt met 0l.Even blijft, door dit succes aangemoedigd, V. in de aanval, in welke periode de achter hoede en halflinie de kluts kwijt zijn. In korte tijd wordt menig corner op het T-doel genomen. Toch weet T. zich weer los te werken, waardoor het laatste kwar tier voor de rust T. geheel het spel in handen heeft. Aanval op aanval volgt, maar succes blijft uit. Telkens is er een been of in de laatste instantie de keeper. We vermelden nog een mooi hard schot van W. en een dito kanjer van Henk. De tijd verstrijkt en met de rust is de stand nog 01. We hadden verwacht, dat T. het, na de rust tegen wind spelend, wel zeer moeilijk zou krijgen. Toch blijkt al spoedig, dat T. goede bedoelingen heeft. Aan alle kanten wordt hard gewerkt, om toch maar niet te verliezen. Het samen spel op de linkervleugel is zeer goed, goed afgemeten voorzetten volgen en wonder boven wonder ontkomt het Vr.- doel voorloopig aan een doorboring. Me nig corner, goed genomen, brengt niet het verwachte succes. Weer een voorzet van Gom, een snel doorloopen van W. en de bal is fraai langs de keeper gekopt: 1-1. Twee min. later 'n prachtaanval, besloten met een goede schuiver, wordt wegge werkt. De rechtsb. loopt vele malen in de buitenspelval, dat was jammer. Toch leverde hij werkelijk goede voorzetten. De aanvallen van V. zijn niet talrijk en ook niet zoo gevaarlijk. Wel zorgde Dirk door valpartijen voor variatie. Jaap gaat zich nog al eens te buiten aan onzeker weg werken. T. houdt het beste van het speL, maar het verdiende doelpunt komt niet. Met 11 komt het einde, waarmede Vrone tevreden kan zijn. Als we de spelers willen bespreken, moeten we, beginnende bij de keeper, ver melden, dat het zeer moeilijk werk is; met een natte gladde bal. Toch heeft hij zijn vorm van het vorig jaar nog niet te pak ken. De achterhoede was in orde. Het dikwijls goed terugspelen bewijst, dat het vertrouwen in elkaar zeer goed is. De halflinie is door Joop Vr. versterkt, Niek was goed; toch zijn er momenten, dat we hem wat vinniger wenschten, Ab. wordt steeds beter. In de voorhoede was J.Kiljan niet kwaad; in het begin wat onzeker, werden zijn voorzetten later beter; hij moet bedenken, dat bij gelijkstaan met de achterhoede van de tegenpartij de bui tenspelregel dreigt. Henk is nog steeds een goede voetballer, toch speelt hij te veel verdedigend, waardoor het mij voor komt, dat hij in de halflinie zich beter thuis zal gaan voelen. Winter was weer snel en heeft weer menigmaal geprobeerd met zijn verrassend schot de keeper te ver schalken. Jn. G. was vooral na de rust goed; hij moet echter niet afwachten. Van Gommert kunnen we nog veel plezier heb ben; vooral zijn spel na de rust wasgoed. Bij Vrone kunnen we in het biezonder de rechts- en linksbuiten noemen, snel en zuiver. Dan de midhalf, de backs en kee-i per, die goed partij gaven. Een kleine overwinn ng had Texel ech ter wei verdiend. Texel II is op bezoek geweest naar J.V.C. en verloor met 23. De aangewe zen scheidsrechter was er niet, waarom onder leiding van Tiggelaar werd ge speeld. Onze jongens waren niet de min ste. Op gelukkige wijze wist J. voor de rust tweemaal te scoren, T. eenmaal uit een corner. Na de rust was T. het meest in de aanval. Een schot van J. Br. werd, T.'s 2e doelpunt, echter had J.V.C. het 3e goaltje al gemaakt. Tegen't einde was J. uitgespeeld en als een wonder bleef de gelijkmaker uit. Het begin is niet slecht. Laat a.s. Zondag maar zien tegen Scha- gen II, dat ze danig rekening met jullie moeten houden. Zondag a.s. krijgt Texel I E.V.C. op bezoek Dit is een der sterkste tegenstan ders. Dan zal ons le elftal een zwarei proef hebben te doorstaan. Uitslagen der gespeelde wedstrijden op 2 Oct., Afd. 1, 4e klasse A. Beverwijk Uitgeest 21Q.S.C.Alkmaar 50; SchagenZilvermeeuwen 12; E.V.C. D.T.S. 4—2; Texel—Vrone 1—1. De stand is als volgt: gesp. gew. gel. verl. p.v. p.t. gem o— Uitslag adsp. Groen-Zwart—Wit 4—3. Benjamins idein 33. Het slechte weer was ook hier oorzaak van minder goed spel. o Texel 1 speelt tegen E.V.C.: Jb. Gras D.Zuidewind Jo Ran J.Vroegen N.de Graaf Alb. Dros Bz. H.Ran J.Kiljan W.Winter J.Gieles G. Wit vliet. Texel II zoo tegen Schagen II: W. Ran Jac. Helsloot J.Broekman A.Pen M.Vlaming A.v.d.Slikke P.Bruin P.Keur Jan Bruin J.Bruin Jb.Geus Res.: J. Molenaar. Afberichten alleen om geldige redenen vóór Vrijdagavond 8 uur bij D. Dapper, Schildereind. Met de N.H.V.B. zal over de aanvang van de wedstrijd Texel II—Schagen 11 ge correspondeerd worden. We lezen in het weekblad De Tabaks koerier: Alleen door de sigaren-, sigaretten- en tabaksindustrieën is in de Ver. Sta ten in het eerste kwartaal 1932 uitge geven aan advertenties in periodieken en aan reclame in de radio-omroep een bedrag van 46 miljoen gulden. Dat is 17 pet. meer dan in het eerste kwartaal 1931. Gaat het op deze voet door, dan zal het door de Amerikaansche tabaks industrieën aan advertenties en radio reclame uitgegeven bedrag over liet geheele jaar 1932 bedragen 184 mil joen gulden. Zulke berichten staan niet alleen. Enorme bedragen worden aan reclame ten koste gelegd, hetgeen ten duidelijkste be wijst, dat die reclame onmisbaar is. Let eens op de zaken, die geregeld advertee- ren. Het zijn die, welke het meest flo- reeren. Advertenties vormen EEN RENDABELE geldbelegging. Kunt ge geen groote advertenties plaat sen. Plaats dan kleine advertenties. Ook de drop, de gestage drop, holt de steen. Ge moet steeds op hetzelfde aambeeld hameren en onophoudelijk wijzen op de goede kwaliteit van uw artikelen, uw daaraan evenredige prijzen, uw sorteering. en andere voordeelen. Dan MOET ge winnen. Een voor viermaal opgegeven adv. wordt slechts driemaal berekend (vier adv. op miniuihmaat voor ISO ct. Winkeliers kunnen een advertentiecontract afsluiten per jaar, hetgeen de kosten tot een minimum beperkt. Denkt er eens over en laat de daad op de gedachte volgen: „Adverteeren", Duizenden in den lande hebben er hun opkomst aan te danken. Adm. TEXELSCHE COURANT. Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen en kan zijn doel niet missen. DOOR P. J. 'T HOOFT, Insp. v.d. Veeartsenijkundige Dienst. De belangstelling voor de tuberculose bestrijding onder het rundvee beweegt zich in stijgende lijn. Dat stemt tot tevre denheid, maar we zijn niet voldaan. Zoo ais 'oekend is het systeem van de t.b.c.- bestrijding onder de rijksvoorschriften 'n vrijwillig systeem, wat vooral onder de tegenwoordige omstandigheden het beste is, omdat wij bij de t.b.c.-bestrijding moe ten hebben de absolute medewerking, en die is het beste te verkrijgen bij vrijwil lige bestrijding. De bestrijding bestaat uit de opsporing en het onschadelijk maken van die dieren, die smetstof verspreiden, van de openlijders dus. De weg der be smetting is tweeërlei, n.l. door contact en de indirecte weg, de zuivelbesmetting. Laat nooit achterwege het onderzoek van nieuw aangekochte dieren en draag verder zorg, dat het jonge vee opgroeit zonder met tuberkelbacillen te worden besmet. Alleen op deze wijze zullen wij een geheel tuberculosevrije veestapel krijgen. Nauwelijks kan voldoende onder de oogen worden gezien, dat gesloten 'tuber culose kan overgaan tot open tuberculose. Laat men toch zorgen, dat de reactiedie- ren voldoende gescheiden worden van de niet-reageerende dieren. Ook met het toedienen van voedsel moet men er reke ning mee houden, dat niet-reageerende dieren niets krijgen van wat de reactiedie- ren reeds hebben gehad. Van groot belang is de tuberculose vrije opfok van het jonge vee. Dit alleen kan leiden tot een t.b.c.-vrije veestapel. En ook hier moet men angstvallig waken voor aanraking met reactiedieren en geen voedsel toedienen, dat door tubercelbacil- len is besmet. Let in verband hiermee op de stijging van het percentage reactiedie ren onder het jonge vee, vereenigingen n.l. waar het percentage steeg van tot 3 pet. van 6.8 tot 15.8, van 3.0 toft 12 enz. Gelukkig zijn er ook andere gevallen te noemen, b.v. te Opmeer, waar met 1300 dieren beneden 2 jaar het reactiepercen tage 5.2 was en het jaar tevoren met ruim 100 dieren 7.9. Bij de t.b.c.-vrije opfok moet de groot ste aandacht worden besteed aan afschei ding van de reactiedieren. Het voedsel dat toegediend wordt, mag niet afkomstig zijn van reactiedieren. De toegediende zuivelproducten mogen niet besmet zijn. De maatregelen daartoe zijn niet altijd even gemakkelijk, maar alleen als hier de grootste zorg aan wordt besteed, zal het doel bereikt kunnen worden. Anders zijn de kosten, aan de bestrijding besteed, niet nuttig aangewend. (Schager Crt.) STIJGENDE WOLPRIJZEN. Onder invloed van de gunstiger berich ten, welke -omtrent wolveiiingen in het bui tenland worden gepubliceerd, is ook hier in de wolhandel eenige opleving te be speuren. Door een der wolhandelaren al hier werden eenige partijen gekocht tegen 50 ct. per Kg.; een partij fijne en schoone „polderwol" ging zelfs tegen 55 ct. van de hand. Momenteel zou de prijs zich om de 50 ct. per Kg. bewegen. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder resorteerende bijkantoren werd gedurende de maand Augustus '32 Ingelegd f 14579.44 Terugbetaald 9184,66 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 3 DOOR H. BRU1JN. Onder het forceeren of broeien van bloembollen verstaat men het vervroegen van de bloei, hetgeen meri kan bereiken door de bollen vroegtijdig aan de warmte bloot te stellen. Worden bloembollen in het najaar inde vrije grond geplant, dan zullen ze pas het volgend voorjaar bloeien, terwijl ze bij for ceering hun bloemen reeds in December ten toon kunnen spreiden, althans wat enkele soorten betreft. Hoewel de amateur zich om de z.g. voorbehandeling niet be hoeft te bekommeren, tenminste in die zin, dat hij er niets meer aan kan doen, wan neer hij in Sept.-Oct. zijn bollen koopt, is het misschien toch wel interesjsanteens na te gaan, boe de bloem van b.v. een tulp zich na het rooien gaat vormen. Op het tijdstip, dat de bollen gerooid worden (Juli), is het groeipunt binnen in de bol bezig de loofbladen te vormen; hierna begint de vorming der bloemdeelen. Dit vormen van loofbladen en bloemdeelen nu wordt zeer sterk beïnvloed door de tem peratuur. Bij bepaalde temperaturen zal dit vormen vlugger of langzamer verloo- pen. Zijn eenmaal de loofbladen en bloemdeelen gevormd, dan komt de peri ode, waarin ze gaan groeien; ook deze groei wordt sterk beïnvloed door de tem peratuur. Door nu de temperaturen zoodanig te kiezen, dat de vormperiode en de groei periode zoo snel mogelijk verloopen, heeft men de bal het vroegst in bloei. Het is nu gebleken, dat voor de bloemvorming ta melijk hooge en voor de groei vrij lage temperaturen het gunstigst zijn. Heeft de neus een bepaalde ontwikkeling gekregen (lengte plm. 8 cM.), dan geeft men weer hooger temperatuur, daar op dat tijdstip de groei weer vlugger verloopt bij hooger temperaturen. Dit nu is het tijdstip, waar op het eigenlijk forceeren begint. In het kort samengevat, komt de voor behandeling der tulpen dus neer op het volgende: le periode: na rooien 3 a 4 weken 68 gr. Fahr.; loof- en bloembladen worden gevormd. 2e periode: overbrengen naar 48 gr. Fahr.; loof- en bloembladen worden ge- 8 8.70-020" versch gekarnd met 25% allerfijnste Roomboter, onder Rijkscontrole O Beverwijk 3 3. 0 0 8 3 6 Schagen 3 2 0 1 8 4 4 E.V.C. 3 2 0 1 7 6 4 Uitgeest 3 1 1 1 10 7- 3 Zilvermeeuwen 3 1 1 1 6 6 3 Q.S.C. 2 1 0 1 5 2 2 Texel 3 0 2 1 6 8 2 Alkmaar 3 1 0 2 4 10 2 D.T.S 3 0 1 2 7 8 1 Vrone 2 0 1 1 1 4 1 O

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2