De inbraak bij D. G. Bakker Als een loopend vuurtje verspreidde zich Zaterdagmorgen het nieuws door den Burg en daarbuiten: „Er is ingebroken bij Dirk Bakker en ze hebben goud en zil ver meegenomen". Zoodra ons dit ter oore kwam zijn we naar de plaats des on- heils getogen, met het resultaat, dat we dezelfde morgen nog in het grootste deel van onze oplaag een bericht van de in braak hebben kunnen opnemen. (U moet weten, dat we om zes uur v.m. reeds aanvangen met ons blad af te drukken, en dat wij met het oog op de post daarbij geen vertraging mogen ondervinden.) Er was eenig geld meegenomen, ver telde de heer Bakker ons. Later vernamen we, dat het in totaal een bedrag van f312.50 moet zijn geweest. De dief heeft zijn slag geslagen, toen Dirk Vrijdagavond tusschen 8 en 12 uur, zijn damavond, afwezig was. Het was bar slecht weer. die avond, hagel, onweer en zware regenbuien wisselden elkaar af. De omstandigheden waren voor een inbreker dus gunstig, vooral daar hij zich in het donkere Middelwegje door het vernielen van 'n vermolmde poort gemakkelijk toe gang tot Bakker's erf kon verschaffen. Door de achterdeur, welke niet gesloten was, begaf hij zich naar de kamer, waar (zich in (het kabinet een doosje met eeni briefje van f 300.bevond. Ook lag daarin een gouden tientje. De sleutel be vond zich in een fluweelen zak op de beddeplank. De inbreker schijnt hiervan op de hoogte te zijn geweest. Hij be diende zich althans van de sleutel, welke hij na gebruik weer op de oude plaats de poneerde Behalve de f310 werd nog een portemonnaie met een rijksdaalder mee genomen, welke bij de sleutels was opge borgen. Tevens maakte de indringer zich meester van een gouden horloge (een ge dachtenis, waaraan Dirk biezonder ge hecht was), dat op de tafel lag. Een tweede gouden horloge en eenige ringen, Welke in een doosje eveneens op tafel lagen, werden niet aangeroerd. Waar schijnlijk zijn die in de haast over het hoofd gezien of in de spaarzaam ver lichte kamer niet opgevallen. Door de ver broken poort moet de dief het erf weert hebben verlaten. Toen de heer Bakker 's nachts thuis kwam, ontdekte hij onmiddellijk, dat men hem bestolen had. Na vergeefs te hebben getracht het vermiste terug te vinden, deed de heer Bakker te kwart voor één aangifte bij gemeenteveldwachter Ooënga, die onmiddellijk op onderzoek is uitgeto gen, daarbij geassisteerd door rijksveld wachter De Bliek. We zouden niet gaarne het politie-on- derzoek moeilijkhden bezorgen door liet doen van voorbarige mededeelingen. Veel aanwijzingen zijn er niet. In de tuin zijn vreemde voetstappen gevonden. Ook het feit, dat de diefstal wel iniet door een geheel vreemde zal zijn gepleegd, wijst in een bepaalde richting. Het politie onderzoek duurt voort en strekt zich ook buiten Texel uit. Een draadje heeft de politie reeds te pakken. Officieel veilingsberidht der Coop. P.T.V. „Texel". Ofschoon de toestand van de eierenhan- del minder bevredigend is, konden wij Maandag toch weer verhoogde prijzen be steden. De steeds afnemende productie is hierop wel van groote invloed. De aan voer was Maandag weer beduidend lager dan de vorige week. De kleine eieren komen ook meer los en hiervoor werden ook flinke prijzen betaald. Zoolang de productie nog afneemt, zullen de prijzen zich wel handhaven. Nog een maand en dan is het laagste punt weer voorbij. Maximum-snelheid. We ontvingen deze vraag: Zou het geen aanbeveling verdienen de paal met „Maximum-snelheid 20 K.M." welke zich aan de Koogerstraat voor het perceel van mej. de wed. Huisman be vindt, te verplaatsen naar „Buitenlust"? Thans wordt er op tiet weggedeelte tus schen „Buitenlust" en gemelde paal niet zelden door motor- en autorijders met groote snelheid gereden, hetgeen een ge vaar oplevert voor de bewoners en op regendagen bij gebrek aan een trot toir de modder tegen de ruiten doet vliegen. We hebben te bevoegder plaatse ge- informeerd en kunnen meedeelen, dat de plaats van zoo'n paal door de motor en rijwielwet aangewezen wordt. Wordt ze verder geplaatst, dan wordt de grens van de „bebouwde kom" overschreden, hetgeen de wet niet gedoogt. Wel zou een tweede bebouwde kom kunnen wor den ingesteld en de snelheidsbepaling van toepassing kunnen worden verklaard op het daarin gelegen weggedeelte. Wie zal hiertoe het initiatief nemen? Wat de trottoirs aangaat: ze zijn niet overbodig, maar ze vorderen een aan zienlijk bedrag en de gemeentekas wordt nu toch al op zoo'n zware proef gesteld! Steun aan de Sdhapenfokkeirs. Naar de heer A. Commandeur, secr. der afd. den Burg van de L.T.B., ons mee deelt, heeft het Hoofdbestuur hem er mee in kennis gesteld, dat steun via de wol nog wel mogelijk is. Rundvee-t.b.c. bestrijding. Om een vlotte gang van zaken te bevor deren, wordt de leden van de Vereen, tot Bestrijding der Rundvee-t.b.c. lezing der voor hen bestemde annonce in dit nummer met nadruk aanbevolen. SPORTNIEUWS. Men schrijft ons: De wedstrijd Texel 11Schagen II is voor velen een teleurstelling geworden. Hoewel S. werkelijk door een beter spel en forscher bouw der spelers een over winning verdiend heeft, was de uitslag 25 wel wat geflatteerd. Scheidsrechter Any as was bepaald zwak. Hij trad veel te weinig op, waardoor het spel te forsch werd gespeeld. Even over 2 wordt begonnen, waarbij al spoedig opvalt, dat S. een goede kans op de overwinning heeft. Toch maakt T. het eerste doelpunt, dat echter door buiten spel verloren gaat. Ook S. scoort spoedig daarna, eveneens offside. S. komt nu keer op keer terug, htegeen vrij gemakkelijk gaat, daar de vleugelspelers vrijwel onbe waakt blijven. S. weet driemaal te doel punten, echter geen fraaie goals. Toch gaat de T.-voorhoede ook eenige malen ten aanval en moet de S-keeper er dan aan te pas komen. Een hard ingeschoten voorzet wordt op biez. gelukkige wijze gekeerd. Tot de rust komt geen verande ring in de stand. Na de hervatting speelt T. iets beter, vrij spoedig weet T. te doel punten en zelfs de stand op 23 te bren gen. Toch komt S. terug en weet nog 2 doelpunten te maken, door slecht afwer ken der achterhoede. Het T-elftal viel ons tegen. Maarten heeft een goede wedstrijd gespeeld, de backs waren ook goed. Wim heeft er mooie schoten uitgehouden. Kanthalfs waren te zwak. In de voorhoede klopte het nog lang niet. Waren de spelers niet in al te beste conditie, langs de lijn waren er enkele personen geducht in actie. Met getier en gekrijsch trachtten zij de tegenpartij aan te moedigen. De tegenpartij zal het echter wel niet begrepen hebben, waarom hun die eer te beurt is gevallen. Deze enthou siastelingen waren leden van de voetbal vereen. „Zeemeeuwen". Met welk doel zij dit deden is ons niet recht duidelijk. Toch ware het beter, zulks alleen reeds om de goede naam van hun club, om zich voor taan te beheersdien. Er is een spreek woord dat zegt: „Aan de vruchten kent men de boom" Als dit op hen van toe passing zou zijn, zou de beoordeeling niet erg gunstig uitvallen. Ook op de tribune was onze Max weer eens bezig. Hij schijnt te denken, dat hij recht heeft, door zijn geschreeuw de stemming van anderen te bederven. "Gaarne geven we toe, dat er slecht werd gespee'ld, maar dat geeft nog niet het recht om je op onbehoorlijke wijze te uiten. Hij zal zijn houding dienen te wijzigen. Zondag werd alleen de wedstrijd Zil vermeeuwen—E.V.C. gespeeld met als uit slag 33. A.s. Zondag gaat Texel I op bezoek naar Beverwijk I, de kophouder van onze afd. Met nog geen enkele verloren of gelijkgespeelde wedstrijd staat zij aan de spits. T. heeft a.s. Zondag haar sterkste: opstelling. We hopen hierdoor het ver schil zoo klein mogelijk te maken. Texel II gaat naar Oudesluis met een veranderde opstelling. Mocht het 2e nog vrij krijgen voor a.s. Zondag, wat we niet gelooven, dan gaat dit elftal naar de Cocksdorp. Het definitieve antwoord komt Zaterdag in de krant. Zij, die T. 1 willen vergezellen naar Be verwijk moeten zich voor Vrijdagavond acht uur aanmelden bij secr. A. Dros Az., Steenenplaats. Afberichten voor 'de elftal len uiterlijk datzelfde uur, alleen om gel dige reden, bij Dapper. Opstelling Texel I: Jb. Gras J. Kiljan Jo Ran J.Vroegen D.Zuidewind N.de Graaf H.Ran J.Gieles W.Winter Verheyen G. Witvliet. Texel II: W. Ran Jac. Helsloot J.Broekman P.Bruin M.Vlaming A.Dros Bz. Jn.Bruin P.Keur E.Lap A.Geus Jb.Geus (Wordt vervolgd.) ALLERLEI. De Emmalaan heeft een electr. lan taarn gekregen, die al dienst doet ook. Ter verlichting van de Wilhelminalaan wordt een lamp bevestigd aan een over de weg gespannen kabel. o Onze administratie sloot de laatste we ken verscheidene nieuwe advertentiecon tracten af. Een lichtpuntje, dat zeker vele andere neringdoenden zal aanlokken door adverteeren hun omzet te vermeeren. Om de Arr. Rechtbank te Alkmaar: We laten hier de tekst volgen van een telegram, dat Maandag door de A.T.M.V. aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal werd gericht: „De Algem. Texelsche Middenstands- vereeniging meent met klem te moeten protesteeren tegen een verplaatsing der Rechtbank Alkmaar naar Haarlem. De verste afstand van hier naar Haarlem be draagt plm. 115 K.M. zoodat belangheb benden plm. 230 K.M. ;.ulien moeten af leggen. Daarbij komt de geïsoleerde lig ging van Texel, hetgeen vooral in de win termaanden, zijn bezwaren heeft, doordat dan de laatste boot uit den Helder ver trekt om 4.15. Gezien bovendien het groote aantal inwoners van het arr. Alk maar (plm. 244500), verzoekt zij der halve uw vergadering de Rechtbank in het centrum van Noord-Holland te laten. I. VLESSING, voorz." Belastingverhoogi ng. Naar we vernemen zullen B. en W. de raad voorstellen over te gaan tot ver hooging van de opcenten op de personee- le belasting van 50 op 75; opcenten op grondbelasting der gebouwde eigendom men van 60 op 80 en opcenten gemeente fondsbelasting van 60 op 80. Prof. Keesom weer Leidenaar. We lazen Zaterdag in de dagbladen: Prof. dr. H. W. Keesom, die ruim drie weken in Zuid-Amerika heeft vertoefd en daar o.m. als vertegenwoordiger der Ne- derlandsche regeering het Int. Koudecon- gres heeft bijgewoond, is hedenmorgen met het s.s. „Aurania" in ons land terug gekeerd. Landelijke Rijvereen. „Texel." De leden van de L.R. Texel zullen Zaterdag wederom een jachtrit maken. Kosten van werkverschaffing. Voor 1933 worden de kosten van werk verschaffing door B. en W. geraamd op f57.000, in welk bedrag door het Rijk dan voor f 32500 zou worden bijgedragen. nffltllllll VOOR ONZE DAMMERS. De vriendschappelijke ontmoeting tus schen de damclubs „Den Helder" en "Texel" is bepaald op Zondag a.s. DE COCKSDORP. Ten teeken van rouw wegens het overlijden van de Insp.-Generaal van het Loodswezen, C. D. de Haes, woei Maan dag de vlag op de vuurtoren alhier half stok. Sportnieuws. Uitslag van de bekerwedstrijden, gehou den op Zondag 16 Oct., aanvangende halt twaalf. De wedstrijd S.V.C.H.K.C. eindigde met 12 voor H.K.C.om half drie ving aan de wedstrijd Verdo-Nigrode Zwa luw, welke eindigde met 100 voor Verdo-Nigro. (D.T.S. lootte voor de eerste ronde vrij.) D.O.H. heeft volgens 't regle ment met 5—0 gewonnen, daar O.K.C. niet opkwam. Na loting werd de tweede ronde gespeeld. Eerst Verdo-NigroD.O. H., eindigende met 2—4 voor D.O.H. gelijkertijd speelde H.K.C.-—D.T.S.. welke wedstrijd toen eindigde met 2voor H.K.C. In de finale kwamen uit H.K.C. en D.O.H. D.O.H. trad met 20 als overwinnaar uit het veld. Deze club is hierdoor in 't bezit gekomen van de wis selbeker. We wenschen D.O.H. geluk met het behaalde succes. Voor de drie clubs^ die het eerst waren: uitgevallen, was een medaille beschikbaar gesteld door de opgeheven club U.D.L, destijds uitgeloofd door de heer A. C. Rab. Aan deze wedstrijd namen deel de Zwaluw en D.T.S. D-T.S. won "(10). Ook D.T.S. gelukgewenscht met de me daille. Lm flinke prestatie, (de club be staat nog maar 4 maanden). Alhoewel we 's morgens door een en kel regenbuitje verrast werden, kunnen we op een goedgeslaagde sportdag terug zien. Op 23 October wordt de tweede wisselbeker onder de voetbalclubs ver speeld en 's avonds op feestelijke wijze in hotel „de Hoop" met de andere beker uitgereikt. C.W.K. o Programma voor de seriewedstrijden om de voetbalbeker op Zondag 23 Oct. a.s. te de Cocksdorp: a. van 10.30—11.30 de Mok-S.V.C. I b. van 12.301.30 Texelsche boys&V. C. II; c. Zeemeeuwen vrije ronde. Demi-finale: d. winnaar A tegen Zee meeuwen; e. B. vrije ronde; f. E. tegen winnaar D. Na Tex. BoysS.V.C. II volgt na iedere wedstrijd een half uur rust. Indien T. 11 meespeelt is de indeeling als volgt: a. van 10.30—11.30 S.V.C. Il-de Mok; b. van 11.3012.30 ZeemeeuwenTex. II; c. van 12.30—1.30 S.V.C- I—Tex. Boys. Demi-finale: d. winnaar B. ronde vrij. e. A tegen winnaar C; finale: winnaar E. tegen winnaar D. (- C.W.K. -) Nog meer kippen gestolen. De heer Jac. Reuvers vermist sinds (eenige tijd een dertigtal kippen. En hij schijnt niet de eenige gedupeerde hier te zijn. Het komt ons voor, dat het dringend igewenscht is, dat van iedere ontvreem ding zoo spoedig mogelijk bij de politie aangifte wordt gedaan. Ze kan dan een onderzoek instellen en een oogje in het zeil houden. Denk niet „Er zijn toch geen aanwijzingen, het is onbegonnen werk". Hoe nauwkeuriger men de politie op de hoogte houdt, hoe grooter de kans, dat zij de dader(s) op het spoor komt. In lichtingen, welke hiertoe kunnen leiden, zijn de politie altijd welkom. OOSTEREND. Zakennieuws. De heer L. Vonk vestigt de aandacht op zijn annonce, waarin hij meedeelt, de kapperszaak van de heer A. Bakker te hebben overgenomen. HET NOORDEN. De weg Zeezidht-loswal. De nieuwe weg van „Zeezicht" naar de steiger is geheel geteerd en vorige week gereedgekomen en opengesteld. Voor het vervoer van stroo en turf is er al direct een druk gebruik van gemaakt. De weg is zeer goed, de bermen echter zijn nog on berijdbaar. DEN HOORN. De Zendingsfilm. Evenals op de andere dorpen mocht ook hier de 'Zendingsfilm „Warta Sari" zich in veler belangstelling verheugen. Het kerkgebouw was goed gevuld. De toe gangskaarten en collecte brachten ruim f40.op. Het was interessant te zien, wat door de zendeling op geestelijk en maatschappelijk gebied onder de- inland- sche bevolking van Tndië tot stand wordt gebracht. Ds. Van Petegem dankte de operateur voor de genotvolle avond, aan de bezoekers bezorgd, en sprak de wensch uit, dat de Zending steeds financieel goed gesteund mag worden, daar haar be hoeften groot zijn. OUDESCHILD. Een „watervarken". Maandag is bij het lossen van varkens aan de haven een zware zeug te water ge raakt. Na veel moeite heeft men het dier met behulp van een touw op het droge gehaald. Een ander exemplaar ging ook aan de haal, maar werd eveneens weer in gerekend. DE KOOG. Sdhoolnieuws. De heer Kooistra, landarbeider alhier, heeft bij het gemeentebestuur een aan vraag ingediend dezer dagen (ingevol ge art 13 L.O. Wet 1920) om vergoeding van de kosten van vervoer van zijn drie kinderen naar de School voor Chr. V.O. te den Burg. DE MOK. Communicatie verbroken. Tengevolge van het bar slechte weer was gistermiddag de communicatie, die anders door het „Vliegkampbootje" met den Helder onderhouden wordt, verbro ken. De manschappen werden met auto bussen van de heer Boekei naar Oude- schild en vervolgens per Marsdiep naar de vastewal vervoerd. VLIELAND. Communicatie verbroken. Onze postboot kon gisteren niet uit varen om de passagiers en de post vanj Harlingen over te nemen. Zij gingen mee naar Terschelling. @ll!lil(»llllli«llllll«llllll llllll®llllll®IUfll®IIIIIM S3 Uw advertentie in dit blad wordt S op Texel huis aan huis gelezen. 9 S3llllll®illl!l©ll!lll@llllll llllll©llllll©llllll©IIIIIIB llllllillllllllHIIÜIII BINNENLAND. |H!HI|||||||!|||]||in De Ned. Spoorwegen overwegen een tariefsverlaging van 15 pet. Te Alphen a.d. Rijn zijn bij een brand in de woning van de heer De Leeuw een kind van 10 mnd. en een van 4 jaar verbrand. Kinderen zouden met lucifers hebben gespeeld. De Min. van Fin. overweegt de in voering van 'n couponbelasting, ingaande 1 Jan. 1934. Ook heert hij aanhangig ge maakt een belasting op radiotoestellen. I.JIIllllllllllllllllll BUITENLAND. Ill||||||||||||j||||lin Het gerucht, dat Gandhi een be roerte kreeg, wordt officieel tegengespro ken; zoo lazen we gisteren in de dagbl- Op de Zambesi heeft een nijlpaard de postschuit tot zinken gebracht, door er een hap uit te nemen. De roeiers kon den naar de kust zwemmen Twee zak ken post gingen verloren. Bij Senatobia (Miss.) achtervolgde de politie een neger. Een negefhoeve, waar men hem waande, werd onder vuur genomen, de boer, zijn vrouw, twee zoons en schoonzoon gedood, NIET de neger, (een moordenaar), die er nimmer was ook. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der gemeente Texel: Gelet op art 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen, dat eene verga dering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag 22 Oct 1932, des namiddags te drie uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 18 October 1932. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 2. Aanbieding begrooting Algemeen Armbestuur voor 1933. 3. Idem gemeentebegrooting voor 1933. 4. Aanvrage om vergoeding ingevolge art. 13 der I.o. wet 1920. 5. Belastingverlhooging. 6. Verzoeken om toelagen in studie kosten. 7. Financieele regelingen dienst 1932. O

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 2