Coijp.ZiiivelfabiekJeEendraclit" TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Zaterdag 12 November 1932. Aan het Tweede Verslag der Coop. Zui velfabriek „De Eendracht" (boekjaar 1 April 1931—1 April 1932), een dezer da gen in druk verschenen, is het volgende ontleend. De concentratie van Texelsdhe Zuivelfabrieken. Waar men in de laatste jaren op bijna elk gebied concentratie van krachten cn kapitalen kon waarnemen om daardoor méér te kunnen bereiken, behoeft 't eigen lijk niet te verwonderen, dat de idee voor samenwerking bij de zuivelbereiding op Texel steeds sterker werd. Meenden velen, dat rente en aflossing van het grootere kapitaal bij de Een dracht te sterk op de exploitatiekosten zouden drukken, de practijk heeft duide lijk aangetoond, dat door de beschikking over een best ingerichte fabriek deze extra kosten door een voordeeliger exploitatie ruimschoots werden vergoed. Wij meenen, dat deze concentratie da gelijks vele voordeelen geeft, niettegen staande de Vereeniging voor overname der bezittingen van „de Hoop" en nood zakelijke uitbreiding barer fabriek een lee ning van f40.000 moest aangaan. Waar reeds in Sept. 1931 wegens te geringe aanvoer de zuivelfabriek „de Sa menwerking" te Eierland werd stop ge zet, werken thans op Texel dus nog twee zuivelfabrieken. Ook aan „de Onderneming" te den Hoorn is een kern van aandeelhouders, welke de wenschelijkheid van één zuivel fabriek bepleit. Velen zijn daar echter niet voor stopzetting van 't plaatselijk be drijf, waardoor van algeheele concentratie niets kwam. In de tegenwoordige onzekere omstandigheden is het niet zoo erg, dat voorloopig beide bedrijven naast elkaar op Texel werkzaam zijn. De kosten van uitbreiding zijn daardoor aanmerke lijk lager gebleven. De tegenwoordige Vereeniging heeft thans gelegenheid zich in haar nieuwe vorm te consolideeren en te toonen, dat de concentratie een werke lijk groot belang is voor al haar leden en leveranciers. Wanneer dit duidelijk blijkt, dan is het logisch, dat mettertijd alle veehouders van Texel gaarne in één verband wen- «chen samen te werken. Niettemin is door de bereikte resultaten 't fundament der Vereeniging belangrijk versterkt en zal zeer zeker in de toekomst het groote nut hiervan voor de veehouder op Texel steeds duidelijker blijken. Naast allen op ons eiland in en buiten de Vereeniging die medewerkten tot bovengenoemde concentratie, past ons nog een biezonder woord van dank en erkentelijkheid aan de heenen H. K. Koster te Wieringer- waard, G. Nobel te Lutjewinkel en J. Dokter te Alkmaar, voor hun deskundige adviezen en welwillende medewerking. (Zie ook volgende blz.) Adres afd. Texel Ned. Bouwarbeidersbcnd aan de Raad van Texel. Onderstaand adres werd aan de Raad van Texel gericht. Onderget., resp. voorz. en secr. der afd. Texel van de Ned. Bouwarbeidersbond komen met het beleefd verzoek, in ver band met de steeds grooter wordende werkloosheid onder de bouwarbeiders in het algemeen en dat van de leden in het biezonder: 1. de inwilliging van verzoeken om bouwvergunning van particulieren zooveel mogelijk te bespoedigen; 2. mochten er eventueel bouwrijpe plan nen in voorbereiding zijn voor de ge meente zelf of andere openbare instellin gen, polderbesturen, enz., die als het mo- gelijk is, deze winter nog te laten uitvoe ren, daar dat reeds een gedeeltelijke op heffing van werkloosheid ten gevolge kan hebben 3. om het plan goedkoope bouwgrond voor goedkoope woningen in erfpacht uit te geven zooals reeds in vele andere gemeenten met succes geschiedt eens in overweging te willen nemen. Daar dit alle factoren zijn, die de werkloosheid in het algemeen en van de bouwarbeiders in het biezonder voor een deel kunnen lenigen, geven ondergetee- kenden uw College in ernstige overwe ging hieraan eens de volle aandacht te schenken. Hetwelk doende, E. M. KERKHOF, voorz. H. H. LONDON, secr. Den Burg, 9 Nov. 1932. „Het Valsche Etiket". Woensdag-en Donderdagavond werd in 't St. Janshuis alhier voor de jongens- en meisjesleden van de Maria-Congregatie een gezellige bijeenkomst belegd, waarin als hoofdschotel bovengenoemde klucht werd opgediend. Door de Eerw. heer kapelaan Boelrijk werd met een kort woord geopend, waarna met liet spelen een aanvang werd gemaakt. Uit het herhaald applaus bleek, dat de spelenden eer van hun werk had den. Er was een tooneeltje opgericht in een der lokalen en onder leiding van de heer J.v.d. Aakster was het stukje inge studeerd. Doordat de heer Jb. v. Heer waarden Hz., die de hoofdrol moest ver vullen, thans elders werkzaam is, werd zijn rol door de heer J.v.d. Aakster ge speeld Overige meespelenden waren Wim Rijk Wz., Gerrit Witte Pz., Piet Graaf, Piet Kuip, Dirk WitteDz., Ko de Veij, Theo Sambeek en Jan Hin. Beide avonden kenmerkten zich door een gezellige stemming. Overzicht woiveeinarkien 3—9 Nov. De Leidsche markt was voor wolvee evenals Rotterdam, „iets williger" wegens ruimer vraag voor export. Andere mark ten, zooals Zutphen, Zwolle en Leeuwar den verliepen vrijwel stationnair. Utrecht echter gaf een flauwer stemming, terwijl ook Purmerend min of meer stug ver liep. Groningen voor vette lammeren iets beter met iets hooger prijzen, doch overi gens vrijwel prijshoudend. Sneek zette voor vette lammeren wel iets beter in, doch sloot later stugger. Afd. Texel, Bond van Landpaditers. De zaal van de „Oranjeboom" was ta melijk flink bezet, toen bovengemelde afd. daar Donderdagavond een algemeene ver gadering belegde. Ze werd geopend met een welkomstwoord van de voorz., de heer H. Klimp, die doelende op de niet- openbare vergadering van de Verpach- tersbond „Texelsch Grondbezit" de nadruk legde op de openbaarheid dezer vergadering. Wij vree zen geen critiek. Onze vergadering is voor ieder toeganke lijk en het debat is vrij. Wij hadden ech ter, ging spr. verder, grooter opkomst verwacht. Moet de crisis eerst nog meer slachtoffers maken? Toont u solidair! Dat hieraan nog heel wat ontbreekt, is onlangs bij de verpachting v. domeingron den gebleken. Verschillende verpachters hebben reductie toegestaan, waarvoor wij zeer erkentelijk zijn, maar over het ge heel stelde de behandeling der zaken door de Kamer van Crisis-pachtzaken te leur. Hoogstens werd 40 pet. toegestaan, maar de overige 60 pet. kan niemand betalen. Ik geloof niet, dat de Kamer van Crisis pachtzaken (hier verder aan te duiden met K.van C.) te den Helder de zaken serieus heeft onderzocht. Ze wil te veel in eens afdoen en gunt zich voor ernstig onderzoek geen tijd. Spr. eindigt met de opwekking lid te worden. Niet klap- loopen, niet parasiteeren, maar meestrij den als lid zij de leus. De 10.000 leden, moeten er 100.000 worden. Hierna verkreeg de heer Rinzema het woord, de Bondspropagandist, van Woer den. We leven nog steeds in een crisistijd, vangt spr. aan, en ik ben het danook in het geheel niet eens met de bijdragen in zcKer elders verschijnend blad, welke een wel zeer optimistische geest ademden en van het landbouw- en veeteeltbedrijf een beeld gaven, dat in het geheel niet aan de werkelijkheid beantwoordde. (Wij [hebben ze ook ter plaatsing ontvangen, doch meenden er geen ruimte voor te moeten afstaan, omdat we er een stroom van ingez. stukken op verwachten, onaan genaamheden, welke we liever vermijden. Red.) De algemeene toestand is nog lang niet rooskleurig en brengt de vraag soms naar voren: Hoe worden we verlost uit dit economisch gekkenhuis. Het komt wel voor, dat de bijzitters in een K. van C. niet deskundig zijn op padhtgebied. Dan protesteeren wij, want dan kan geen recht geschieden. Hoe het er in den Helder toegaat, weet ik niet. Ik zal er eens een paar zittingen gaan bij wonen. De K. van C. moet informeeren (art. 6 Crisis-Pachtwet) naar vroegere, inkomsten. Doet ze dit niet, dan pleegt ze een ernstig verzuim. De Bond beschikt over een inlichtingen bureau, dat informaties verstrekt omtrent vrijwel alle te huur staande boerderijen (land, ligging, eigenaar, enz.) Het resul taat is wel eens, dat zoo'n hoeve niet verhuurd kan worden. Dan komt de pachtheer wel tot inkeer. Goede verpach ters zijn er bitter weinig. Toch treedt onze bond niet tegen verpachters, maar tegen het onbillijke pachtstelsel van thans op. Men oppert bezwaren, daar wij de eigendomsgrenzen zouden wegvagen en noemt ons 'n „communistische bende". Dit stoort ons echter niet. Wel beweerde Mr. Thijsma te Leeuwarden dat beide par tijen de strop samen moesten dragen, en dat hoogstens 50 pet. reductie gegeven EEN BLIK IN DE CENTRALE DER TEXELSCHE ELECTR MIJ. Ons kiekje geeft een duidelijk beeld van de kolossale com uessor- looze Dieselmotor, welke door de N. V. Werkspoor te Amster dam gebouwd cn in de centrale der T.L.M. op gesteld is. Hij i eeft ze ven cylinders en een ca paciteit van 715 P.K. De hoogte bed ra a i plm. 3.5 M., de lengie phn. S M. De moto; drijft een draaistroom genera tor (fabrikaat-Smit, Slik kerveer), met ecu capa citeit van 6000 Volt, 500 K W. De diameier van deze generator, welke gij rechts op ons kiekje kunt zien, bedraagt plm. 3.5 M. De centrale is met twee van deze machine-complexen uitgerust cn be schikt bovendien over twee locomobielen, zoodat de bedrijfszekerheid stellij niets te wenschen overlaat. „Werkspoor" en de fa. Smit hebben hier prachtwerk gele verd. Zoowel motor als generator zijn kranige staaltjes van 's menschen vernuft. Moge de T.E.M. en haar directeur er plezier aan beleven, mogen zij strekken tot nog meerdere bloei van de T.E.M., tot heil van de gansche gemeente. kan worden, de Bond protesteert, want er wordt in de Wet eenige malen van ge- heele vermindering van pacht gesproken Er zijn K. van C., welker leden per soonlijk een onderzoek instellen, ook naar vroegere inkomsten. Blijft dit achter wege, laat de pachter deze gegevens dan verstrekken. Spr. geeft een voorbeeld, waaruit blijkt, dat padhters, dank zij de Bond geen 30 maar getnidd. 73 pet. re ductie kregen. De K. van C. moet uitgaan van het standpunt: De pachter moet pach ter kunnen blijven. De samenstelling van die K. moet in orde zijn. Wanneer zij alleen verpachters telt is dat in strijd met de wet. Geen der groepen mag im mers overwegend vertegenwoordigd zijn. Kamerlid Van den Heuvel zou de leden willen laten kiezen uit eigen boeren, maar die hebben er juist belang bij, dat de pachten hoog blijven. Het is laster, wanneer men beweert, dat onze Bond de schuld van de crisis op de verpachters werpt. Wel meenen wij, dat de crisis zwaar op de pachters drukt bij ge brek aan een goede pachtwet. Ook in nor male tijden is zoo'n wet echter gewenscht; niet om de financiën alleen, maar ook b.v. om het recht van continuatie (we- der-inhuur). Zonder dit recht is een pacht wet boerenbedrog, een wassen neus. Een sprookje is, dat hypotkeekboer en pachter tegenstrijdige belangen zouden hebben. Spr. gaat na, hoe de hyp.-boeren in de wereld gekomen zijn (gedwongen tot koopen veelal) en deelt mee, dat er aan een oplossing van hun moeilijkheden ge werkt wordt. De Bond wil trachten tot een staatshypotheekbank te komen, rente hoogstens 3 pet. Men moet niet zeggen: We kunnen de pachters niet meer reductie geven, want waar moeten die 'hypotheek- boeren dan heen? Voor deze boeren wordt immers niets gedaan en dan is het gemakkelijk hen tegen de pachters uit te spelen. Dat zal echter verbeteren, zoodra die boeren zich met de pachters in groo- ten getale vereenigen in de Bond. Dan kan er wat bereikt worden. (Applaus). Van de gelegenheid tot stellen van vra gen wordt een sChaarsch gebruik gemaakt. Op de vraag, of er al veel pachters en ihyp. boeren samen georganiseerd zijn, antwoordt spr., dat vergeefs getracht is tot een aparte bond van hyp. boeren te komen. Daarom wordt geadviseerd in grooten getale de Bond te komen ver sterken. De heer C. Bruin, de Waal, vraagt, of de 'heer Rinzema de pachters voor de K. van C. niet kan bijstaan, waar de resul taten zoo tegenvallen. Spr. antwoordt, dat te Julianadorp de voorz. eenige leden zou bijstaan. Hijzelf kan moeilijk een uit zondering maken op de regel alleen in juridisch-technische kwesties als pleiter op te treden. Omtrent de indiening van verzoekschrif ten om pachtvermindering bij de Kanton rechter, deelt spr. nog mee, dat dit moet geschieden binnen 14 dg. na het vervallen van de pachttermijn. (Is deze 1 Nov, dan dus voor 15 Nov. a.s.). De H M. van Landb. adviseerde: Je kunt het ook vóór het vervallen van die termijn doen, maar spr. ontraadt dit, omdat een pachter hier van de dupe werd. (Zijn verzoek werd niet ontvankelijk verklaard, omdat het te vroeg werd ingediend). Hiermee sloot de propagandist zijn met aandacht gevolgde rede. De voorz. bracht hem hartelijk dank en wekte nog maals tot organiseeren op. Slechts één lid werd deze avond gewonnen, zoodat blijkbaar de nood nog niet hoog genoeg geklommen is, om de noodzaak als lid toe te treden, te demonstneeren. Wij gaan in middels door met ons mooie werk de nood van de pachters te lenigen en zijn er zeker van, dat de afd. langzamerhand toch groeien zal, eindigde spreker. Uitslag verhuring. Woensdag zijn door Notaris Mulder in de „Oranjeboom" voor het Alg. Weeshuis publiek verhuurd: 1.25.— H.A. Oostelijk Groens tuk: f48, KI. Langeveld Mz. 7.50.90 H.A. Kooistuk: f162.P. van Lenten. 10.30.42 FLA. Spijkerboren: f224.S.C. Eelman. 6.6S.10 H.A, Haanstuk: opgehouden. Alles gelegen in Waalenburg. De verhuring had plaats voor 2 jaar, ingaande 1 Jan. a.s. SPORTNIEUWS. Men schrijft ons: Morgen krijgt Texel 1 bezoek van Alk maar 1. Dit was onze concurrent in de kampioenscompetitie, en tweemaal wisten onze mannen de overwinning te behalen. Wei was A. in deze competitie ev .n for tuinlij keren hebben ze, met een wedstrijd minder gespeeld toch reeds 5 punten. De vorige week werd door A. een ge voelige nederlaag geleden tegen Bever wijk. Zij zullen nu alles in het werk stel-* len om het verloren terrein te herwinnen. Deze week schreven we needs: het eerste schaap is over de dam. We hopetr, dat meerdere zullen volgen. We behoeven onze jongens niet aan te sporen. We we ten, dat zij niets onbeproe'd zullen laten. Spelend als tegen Q.S.C. zal onze kans, op een overwinning niet denkbeeldig zijn. o „Het Groentje" schrijft: In de 4e klasse A. een klein programma. Schagen ont vangt D.T.S., waarvan de thuisclub dient te winnen. De adsp. kampioen Beverwijk trekt naar St. Pancras, waar Vrone wel het kind van de rekening zal worden. Alk maar trekt zeewaarts, om Texel in eigen home te bestrijden. De eilandclub bewees reeds meermalen volkomen in haar nieuwe omgeving op haar plaats te zijn en de mannen van Alkmaar zullen dan ook wel met Ieege handen naar hun kaasstedeke terugkeeren. o— Uitslagen van 6 November 2e klasse E. N.H.V.B.J.V.C. I—Watervogels 13-1; Schagen II—H.R.C. V 4—1; Helder IV— Texel II 43. Programma voor morgen: Texel II Oudesluis I; J.V.C. I—Helder IV. Nu Texel I ook thuis speelt, zal T. II om 12 uur spelen. o Met de aanbieding der lijsten voor een extra bijdrage werd deze week een begin gemaakt. Voor zoover nog niet aange boden, verzoeken wij even uw bijdrage gereed te leggen. Adspiranten-nieuwsZaterdagmiddag competitie: Met zeer veel genoegen ver namen we van het alsnog deelnemen van Zeemeeuwen E, waardoor we niet alleen een aantal wedstrijden meer, maar ook een beter verdeeling, der sterkte krijgen. De eerste wedstrijd wordt gespeeld Za terdag 19 November. Zie mededeel ing a.s. Woensdag. De wedstrijd S.V.C. A tegen K.V.C., zal niet om 2 uur, maar om 12 uur aanvangen. Zulks op verzoek van S.V.C, daar om half 2 een korfbal-comp. ge speeld moet worden. K.V.C. zorgt dus op tijd te de Cocksdorp te zijn. Of de wed strijd Zeemeeuwen ATex. Boys A door gang zal vinden, betwijfelen we, daar het Z.-terrein door de regen in slechte toestand geraakt is. Zaterdag verwach ten we nog definitief bericht. Indien de wedstrijd Texel ATexel B doorgaat: Texel A (Wit) D.Geense A.Pen D.C.Dros W.v.Zeijlen Th. Lap M.Bakker G.Coevert l.Boon B.Mulder P.Kikkert P. Vlaming O

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 5