Nog maar twee TEXELSCHE COURANT Bijna voor niets DERDE BLAD. MAAR... ALS KINDEREN. Texelsche Berichten Boekhandel Parkstraat. Zaterdag 26 November 1932. nummers van ons blad verschijnen ervoor 5 Dec. Doe wijs en laat uw St. Nic.-adv. daarin niet ontbreken. De meeste inkoo- pen doet men immers in de volgende week. Reeds stapelen voor die nummers de opdrachten zich op. Doe mee. Indien OOIT, adverteer dan op 30 Nov. en 3 Dec. St Nicolaas maakt Maandagavond een rondgang langs de etalages van allen, die Woens dag a.s. met feestgeschenken adverteeren, doet dan zijn inkoopen en zal van deze tocht verslag uitbrengen in dat nummer van Woensdag a.s., daarbij al die adver teerders vermeldende. 9 VOORWAARDE is echter: Uw adv.-opdracht (hoe klein of hoe 9 groot ook) moet vóór Maandag- 9 9 avond in ons bezit zjjn. Adverteeren in St. Nic. tijd beteekent geld verdienen. Maak vandaag nog uw advertentie in orde. Adm. Texelsche Courant. Oplaag 2345 ex. 't Is een trek in de meeste der menschen Die onedel en laf zijn en naar Dat zij veel liever laken dan prijzen En niet prijzen, of 't is met een: maar.... Neen, doof niet de lichtjes van 't jeugdig gemoed, Het kinderlijk vertrouwen, het doet ons zoo goed. Dat echte geloof, dat men nergens zoo vindt, Die heerlijke glans, van 't verwachtende kind. Neen, doof niet de lichtjes, de tijd komt zoo gauw, Dat 't licht der verbeelding al meer en meer flauwt, Dan is de St. Nic'laas de oude niet meer, Dan liggen de lampjes in stukken terneer. Houdt brandend het licht in de ziel van 'het kind, Het licht der verbeelding, 't geloof in de Sint. Zij kennen geen crisis en voelen zich rijk O, waren we in dezen de kinderen gelijk! HU1B DE RIJMELAAR. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinderkunnen veroorzaken. Burgmeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van A. Kalf Dz. te den Burg, om in zijne brood-, koek- en ban ketbakkerij, gevestigd in het perceel, ka dastraal bekend in sectie K., no. 1114 een oliestookinrichting te mogen aanbrengen, door hen is verdaagd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel 24 November 1932. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. GORT. De Secretaris, W. N. KELDER, Lo-S. Winkelsluiting. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat door hun College in gevolge art. 9 sub 5 der Winkelsluitings wet aan de Commissie voor verwarming der Ned. Hervormde Kerk te Den Burg ontheffing is verleend van de verbodsbe palingen der winkelsluitingswet ten aan zien van winkels op de door deze Com missie te houden bazar, in het perceel Den Burg, Julianastraat no. 11, op 26 November 1932. Texel 24 November 1932. Burgem- en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder resorteerende bijkantoren werd gedurende de maand October '32 Ingelegd f 24469.40 Terugbetaald 10130,77 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 9 9 Herinnert U zich nog onze prijs- 9 vraag „Wiens hoofd is dat 9 Woensdag een nieuwe puzzle SPORTNIEUWS. Uit het wedstrijdprogramma voor mor- igen afd. I 4e klasse A blijkt, dat Texel I E.V.C., Uitgeest en Vrone een vrije ronde hebben: D.T.S.Q.S.C.; AlkmaarZilver meeuwen SchagenBeverwijk. T. I speelt kwart voor 12 een vriend schappelijke wedstrijd tegen Adelborsten. Van zulke ontmoetingen hebben we altijd aangename herinneringen. Laten we ho pen, dat ons niet alleen een prettige wed strijd wacht, maar dat voor de elftal- comm. goede gezichtspunten worden .ge opend, voor het samenstellen der eltial- len. In onze voorhoede moeten alle spe lers een behoorlijk schot meester zijn, terwijl iedere speler het initiatief moet kunnen nemen voor een goede aanval. T. II speelt thuis tegen H.R.C. V, dat de vorige week wist te winnen van Hel der 4 met 32. Programma voor a.s. Zondag: Helder IVH.R.C. IV; Watervogels IOude- sluis I; Texel II—H.R.C. V. Uitslagen van 20 Nov. luiden: Oude- sluis I—Watervogels I 3—2; I.V.C.I— Schagen II 5—3; Texel II—H.'R.C. IV 2—8; Helder IV—H.R.C. V 2—3. T. II zal nu eens uit een ander vaatje moeten tappen. In het veld zijn ze meestal vrijwel opgewassen tegen hun tegenstan ders, maar elkaar de kans geven om te doelpunten niks. hoor. Toch is dit de weg. We laten hier de stand van ons 2e elftal volgen (resp. gesp. wedstr. en punten): H.R.C. IV 711 punten; J.V.C. 16 8 pnt.Oudesluis 17 8 pnt.: Schagen 11 6 7 pnt.; Watervogels 7 76 pnt.; H.R.C. VI 55 pnt.; Helder 4 7—5 pnt.; Texel 2 62 pnt. Er zullen dus minstens 2 wedstrijden gewonnen moeten worden. Doordat Oudesluis niet meewerkte door snel de kleedkamer vrij te maken, voor de spelers van Alkmaar, waardoor de wedstrijd Texel IAlkmaar even latei- aanving hebben we 10 gld. boete gekre gen. Wel prettig, zulke sportieve mede werking. Doordat K.V.C.-adsp. nog geen wed strijdformulier over K.V.C.Texel B heeft ingezonden, gaat de voor morgen aange kondigde wedstrijd KVCTexel A niet door. Ook Zeemeeuwen AS.V.C. A en Texel BTexelsche Boys om dezelfde reden niet. Zoolang deze form, niet zijn ingeleverd, worden voor de nalatige clubs geen wedstrijden vastgesteld. We blijven rustig afwachten. We laten hier de stand volgen van deze comp. gesp. gew. gel. verl. punten Texel A 3 3 0 0 19—2 6 Zeemeeuwen A 4 2 11 4—11 5 Texel B 2 110 9—2 3 S.V.C. A 2 1 0 1 5—3 2 Texel Boys 3 10 2 8—10 2 K.V.C. 3 0 0 3 0-16 0 Voor Zaterdagmiddag half drie Texel DZeemeeuwen C. Texel I (tegen Adelborsten): Jb. Gras D.Zuidewind Jo Ran J.Kiljan H. Ran R.Ran Verheijen N.de Graaf B.Stern W. Winter Chr. Stern NED. INDIE en de VEETEELT aldaar. Op initiatief van de landb. org. in deze gemeente hield Donderdagavond de heer Dr. K. Eijkman. oud-gouvernements-vee- arts, een lezing in de Lindeboom over Ned. Indië en de veeteelt aldaar. De zaal was zeer goed bezet, toen de heer C. Keijser Hz. namens de drie organ, spr. hartelijk welkom heette. Vele dames van leden waren tevens aanwezig. Spr. begon met zijn waardeering te betuigen voor het feit, dat de platte landsbevolking van Texel zooveel belang stelling betoonde voor dit onderwerp, in tegenstelling met die in andere stre ken in Nederland, waar de menschen zelfs niet te bewegen zijn vergaderingen te be leggen of te bezoeken, waar zaken be sproken worden, die hen niet direct aan gaan. Alvorens met de vertooning te beginnen van de lantaarnplaatjes, waar bij de heer Klimp zoo vriendelijk was zijn medewerking te verkenen, vertelde spr. eerst enkele zaken over Indië zelf, De meeste menschen beseffen niet, dat Ned. Indië minstens zoo groot is als Eu ropa en dat de afstand Deli-Makassar en Atjeh-Java zoo groot zijn als van Am sterdam-Moskou. In de tweede plaats werd gewezen op het zonnige klimaat. In tegenstelling met het kille, grillige, vaak s'ombere klimaat van Nederland, schjjnt in Indië ook in de regentijd elke dag toch nog wel even de zon, hoewel aan de andere kant het eeuwige groen en het feit, dat de zon elke dag om zes uur opgaat en ook om zes uur ondergaat een eentonige indruk wekt. De invloed van de tropische warmte is individueel verschillend; de een is spoe dig afgemat, vooral komt dit nogal eens voor bij blonde Europeesche vrouwen, anderen schijnen zonder eenig bezwaar de hitte te kunnen trotseeren. De omstan digheid echter, dat men er op gekleed is, en dat elke dag een of meermalen een bad genomen wordt, waarna men weer schoone kleeding aantrekt, maakt dat men zich 's avonds weer frisch voelt. Op vele plaatsen heeft men steeds heerlijk koele avonden, gedurende welke men rustig bui ten kan zitten. Van de aard en gewoonten van Be bevolking werd wat meer verteld en met voorbeelden verduidelijkt. Het spreekt vanzelt #dat men geen uniform karakter kan beschrijven van volkereu, die zoo verspreid zijn over de tallooze eilanden van onze archipel, evenmin als men kan spreken van het karakter van de Euro peaan, indien men daar zoowel een Turk als een Rus of Spanjaard mee bedoelt. Wel valt na jarenlange kennismaking bij verblijf in de binnenlanden op, dat zij eigenlijk een 'benijdenswaardige levensop vatting hebben, in zooverre, 'dat zij zoo echt van net leven weten te .genieten Wij Westerlingen zjjn liefst steeds in actie, zijn eigenlijk nooit bevredigd, om dat wij meer leven bij het streven naar een doel dan in het bereiken er van. terwijl de Oosterling zijn tijd kan verdoen in urenlang zalig niets-doen. Omdat zij liefst zorgeloos van de eene dag in de andere leven, heeft hun karakter iets kin derlijks en vandaar danook, dat die mees ter door hen op handen wordt ge dragen, die streng en rechtvaardig, maar vaderlijk hen verzorgt. Materieele rijk dom vinden ze gemakkelijk, maar zich er er voor inspannen bekoort hen minder De Bijbelsche uitspraak: „Gij zult werken in het zweet uws aanschijn,s" is een ty-i pisch voorbeeld van een Oostcrsche vloek. Hun zorgelooze levenswjjze treedt dui- dejijk aan de dag in hun wijze van vee houderij: indien het gouvernement niet de noodige maatregelen had genomen, waren zij rustig hun gang gegaan met het be stemmen voor de slacht of voor de ver koop van de beste fokdieren, omdat het nu eenmaal iii hun aard ligt de kip met de gouden eieren te slachten. Er zijn uit zonderingen, maar als regel kan men aan nemen, dat zij niet tevreden zijn, voor zij tot over de ooren in schulden zitten. (Slot volgt.) Giften Algemeene Wijkverpleging. Familie B., Oosterend, f5, St. Nicolaas en de Winkelsluiting. We deelen nog eens mee, dat de Win kelsluitingswet de neringdoenden veroor looft hun (haar) zaak van 25 Nov. tot en hiet 5 Dec. tot 10 uur de avonds geopend te houden. (Zondags met.) Opvoering „Pantoffelpijm" door LL.B. Woensdag en Donderdag werd door de R.K. Tooneelvereeniging I.L.B. opgevoerd het tragisch-blijspel „Pantoffelpijn", welk stuk, mits goed opgevoerd, de spelenden succes verzekert. Nu heeft op dat ge bied I.L.B. reeds haar sporen verdiend en ook deze avonden werd weer keurig spel gegeven terwijl tooneelaankleeding en grime uiterst verzorgd waren. Vooral de typen Jansen, Piet, Mathusius en Jaap kwamen zeer goed tot hun recht. In het eerste bedrijf maken we kennis met mevr. Jansen (L. de Porto) en haar nichtje Nelly (R. Dernison) en al spoe dig blijkt, dat mijnheer Jansen (C.Bakker) aardig onder de pantoffel zit van zijn vrouwtje Bij het binnentreden wordt hij al direct „op zijn plaats gezet" en hem het rooken verboden, aan welk verbod hij zich lijdelijk onderwerpt. Een jeugd vriend van Jansen, Piet Beukelaar (Jb. de Graaf), komt uit de „rimboe" na 15 jaren terug en neemt bij J. zijn intrek. Deze kent zijn oude vriend haast niet terug. Vroeger was hij een vroolijke klant, en thans een pantoffelheld! Piet weet te bewerken, dat Jansen met hem „op stap" gaat, waardoor deze de volgende morgen vreeselijke haarpijn heeft. Mevr. en Nelly verwijten Piet deze leelijke daad. In het tweede bedrijf tracht Piet het weer goed te maken, wat hem aanvankelijk niet gelukt. Pas in het derde bedrijf, als „liefde" Piet en Nelly tot elkaar brengen, en Piet, door een slang (een echte?), die naar binnen glijdt, te grijpen en naar bui ten te brengen, aller bewondering af dwingt, komt alles in orde. Verder komen in het stuk voor een bijziende, rustend dierenarts (H. Zijm), die zich door Nelly laat bepraten en voor inbreker fungeert. Het meisje wil zich eens kordaat toonen tegenover Piet. Dit plan mislukt echter, doordat een echte moreker (Jb. Gomes), hem voor is, die reeds eerder ten tooneele verscheen en meteen een paar mooie beeldjes wist te gappen, zonder dat het dienstmeisje (L. Gieles), die graag romannetjes leest, er iets van merkt. upmerkelijk mooi werden vertolkt de scènes Piet en Nelly, waarin haar held haftigheid wordt geslagen, doordat Piet enkel maar over een muis „spreekt"; het verbieden door Jansen aan zijn vrouw om nog meer koffie te drinken; het roo ken van een dikke sigaar door inevr. Jan sen en de tooneeltjes tusschen Nelly en Malthusius. De belichting was heel goed. Vooral het schijnsel van de maan was schitterend nagebootst. Menige hartelijke lach klonk op, waaruit bleek, dat het pu bliek, meeleefde en zich kostelijk amu seerde. Voor goede balmuziek werd ge zorgd door de heeren Boom. Het waren een paar goedgeslaagde avonden, en de thuisblijvers hebben veel gemist. Jammer, dat er niet meer publiek was. 9 St. Nic.-pakketten 50-100 c. (Zie vorig nr. Ze vliegen weg.) leekenuoek, in carton, linnen rug, best teekenpapier 35 c. Schetsboek, met vloei doorschoten kost maar 17Va Ned. Zakwoordenboekje 65 c. Eransch, Duitsch of Eng. 95 c. Mooie uamsteenen in etui 34 c. Scnooiklok, zwaar carton, met metalen wijzers 30 ct. Schooltasscnen, sterk 135 c. GenonUen leesboeken, geïllustr. met pim. lionderd Dlz. 38 c. Ta.ens' vertduozen, gitvrij 24 c. Portretlijstjes, brieikaart 15 c. Luxe vuipotlooden, 25 ct. Mooie zakseliaartjes 40 ct. Briefopeners 12 ct. 9 ALLES is goedkoop in HET IS MAAR EEN GREEP 99 99 HET IS MAAR EEN GREEP Officieel beridht P.T.T.-kantoor. Met ingang van morgen zal het post kantoor op Z o n- en Feestdagen voor de postdienst uitsluitend geopend zijn van 8—9 voorin, leiegraaf- en telefoon dienst blijven ongewijzigd, evenals de re geling voor het afhaien van correspon- uentie. Cassatieberoep verworpen. De Hooge Raad lieett onlangs het cas satieberoep van Wabcke, die door het Hof te Amsterdam wegens verduistering tot zes maanden was veroordeeld, ver worpen. Wolvedhandel 17—23 Nov. De woiveeliandel was overal nog zeer gedrukt. De meeste markten stug en mis- scliien nog met moeite prijshoudend. Lei den alleen voor beste vette schapen vrij goed en ruim prijshoudend, overigens traag, vooral voor vette lammeren. Rot terdam bij sleepende handel minder in prijs. Bleven Leeuwarden, en Sneek voor lammeren misschien nog prijshoudend, de slachtschapen brachten daar ook iets min der op. Een St. Nicolaas-surprise. loen de groeinennandelaar H. Maas Woensdagmorgen op zijn bouwland te Driehuizen kwam, waar hij drie hokken met konijnen had staan, kwam hij tot de ontdekking, dat een hok omver lag en een groot wit konijn van zeker wel 1U—12 pond spoorloos was verdwenen. De om trek werd afgezocht, maar zonder succes. Is het hok omgewaaid en heeft langoor zijn biezen gepakt? Of lange vingers? Gapperij? In elk geval: geen pret tige verrassing. ALLERLEI. Ds. Visser vraagt de aandacht van be langstellenden voor de „Uitverkoop" in Eben Haezer (Zie derde blad, le kolom) Vara en S.D.A.P. verzoeken de attentie te vragen voor haar adv. in dit nummer, waarin twee films worden aangekondigd en schrijven over „Kameraadschap" het volgende. In het Comité van aanbeveling voor deze film namen o.m. zitting Chef van de Landstorm R. Bodewijk, den Haag, Ds. Hugenholts, Prof. dr. Kors, (voorz. R.K. Vredesactie), Pater Weiter, Luit- Gen. Jhr. Wittert, enz. Een zeer btezondere film is het. Ze speelt in de mijnwerkerswereld aan de Fransch-Duitsche grens en is boeiend, meesleepend van begin tot het eind. Een vredesfilm is het als wellicht geen tweede. Duizenden hebben haar aanschouwd. Ho tel Texels zaal, zoo laat zich voorzien want de kaarten vliegen weg zal te klein blijken en zal straks gevuld zijn met een opgetogen publiek. DE COCKSDORP. Sportnieuws. Na de 30 nederlaag tegen EI.K.C. Zondag 13 Nov., smaakte S.V.C. Zondag j.l. het genoegen dezelfde club op eigen terrein een gelijk spel af te dwingen. De eerste helft is voor H.K.C., of schoon ook S.V.C. af en toe uitstekend werk laat zien. Door het toekennen van een strafschop maakt mevr. Kunst 10 voor den Helder. De rust komt met 20, Na de rust komt S.V.C. iets meer opzet ten. Vooral de verdediging doet uistekend werk. G.Bakker maakt 21. Steeds snel ler wordt het spel. Weer weet S.V.C. met een keurig schot van H.Stolk de korf te vinden. De stand is nu gelijk: 2—2. Maar H.K.C. laat het er niet bij zitten en het is al spoedig 32. Er is nog 10 mnt. te speen. S.V.C. spant alle krachten in en laat een prachtig staaltje korfbal zien. De belooning bleef niet uit. Kn. v.d. Kooij scoort het derde doelpunt: 33. Spoedig daarna komt het einde. Een mooie wed strijd met aan weerszijden uitstekend spel. De leiding was in zeer goede handen. J.A.B. (Voor vorig nummer te laat ontvangen. Red.)

Texelsche Courant | 1932 | | pagina 9