TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Hoofdpiin en Kiespijn DOE DAT DADELIJK ADVERTEEREN Texelsche Berichten Belangrijk bericht voor de Schapenhouders. Wat bracht en nam het oude jaar? VOOR VEERTIG JAAR. Opheffing Texelsche [Zeevaartschool. Woendag 4 Januari 1933. Gelü verdienen is geen boffen, Maar het logisch resultaat Van de handigheid, waarmee men Zich door moeilijkheden slaat. Adverteeren doet verkoopen Is een oude, wijze les. Let op hen, die deze kennen! Zij toch hebben 't meest succes! Wie 't niet doet, wordt wis vergeten, Anderen dringen hem op zij. Wie betaalt de advertenties? Niet wie adverteert, maar HIJ! Al hebt ge de laagste prijzen, 't Beste goed, de grootste keus: Wilt gij daarvan vruchten plukken? zij uw leus. Wie 'n „kleine annonce" laat plaat sen in e 1 k nummer van ons blad en dat een jaar lang, behoeft nog geen t3.— per maand te betalen en heeft ZEKER SUCCES. ADMINISTRATIE TEXELSCHE CRT. „Truusje Meijer". „Truusje Meijer", die de hoofdrol ver vult in het gelijknamige blijspel, dat van avond door T.O.P. in hotel Texel ten voordeele van het Ziekenautofonds wordt opgevoerd, deelt mee, dat nog slechts en kele programma's (tevens bewijs van toe gang) alleen voor gehuwden en ouderen, verkrijgbaar zijn. Op een rondgang met muziek van Tex. Fanfare heeft het be stuur er reeds een groot aantal kunnen plaatsen. Ten einde bij eventueel aan de scha penhouderij te verieenen steun naar recht en billijkheid te kunnen handelen is het van groote belang het aantal schapen te weten, dat in ons land gehouden wordt. Er zal een telling moeten plaatsvinden, welke in het biezonder op Texel veel tijd en zorg zal eischen. Om op tijd gereed te zijn en toch heel Texel te kunnen „af doen", heeft de zaakvoerder der Ned. Varkenscentrale, de heer J. C. Kager, met de inventarisatie in onze gemeente belast, een regeling ontworpen, welke elders in dit nummer is afgedrukt. Ieder belanghebbende zal zich daaraan zeker gaarne houden. Immers: wie niet verschijnt, krijgt van eventueele steun geen cent, terwijl hij, die opzettelijk een onjuiste opgaaf doet, met de strafrechter in aanraking komt. Lees dus de desbetref fende advertentie aandachtig. Het is IN UW BELANG. Giften Algemeene Wijkverpleging. N.N., Oosterend f7.50. o Dat 's voorwaar een goed begin Voor de Wijkverpleging. Dankbaar memoreeren wij Dat 't jaar zoo in zee ging. Giften voor de Ziekenauto. N.N., den Burg f2.50. N.N., Oosterend f 1.— Giften voor het Witte Kruis. N.N., Oosterend f 1.50. (Zie ook le pagina). Propaganda-avond N.V. De Ned. Ver. tot Afschaffing van Al coholische Dranken, afd. Texel, gaat pro paganda maken. Ze belegt een filmavond op 15 en 16 Jan. a.s., resp. te den Burg' en te Oudeschild en zal dan de film Fakkelgang vertoonen. Verder zal het pro gramma zang en declamatie en een korte toespraak van J. Harders, van het Rei zend Drankweer-Museum vermelden. VARA-Propaganda-Avond. „Oome Keesje" (Willem van Cappellen) en de Notenkrakers komen, laatstgenoemd muziekgezelschap onder leiding van Daaf Wins, en wel op Zondag 19 Februari ia hotel Texel, waar de afd. Texel van de VARA een propaganda-avond zal beleg gen. Wie als spreker zal overkomen, Zwèrtbroek of Lebon, staat nog niet vast. Ons Texelsch dialect. De heer S. de Boer heeft aan Texelsch Museum een nieuwe bewerking van zij n verzameling woorden en uitdrukkingen in het Texelsch dialect ten geschenke ge geven. Ze is aangevuld met een omschrij ving van de klanken, zooals ons dialect die kent; rijmpjes (Meierblis, Luilak,enz.) en eenige brieven in Texelsch dialect, zooals die in ons blad van eenige abon- BINNENLAND. JANUARI: Een hevige Zuidwesterstorm over ons land. Op de Zuiderzee vergaat met man en muis het Ned. schip Stan- tries 4. FEBR,: De leidekkerspatroon M., ver dachte uit het Majellatorendrama, hoort door het Amsterdamsche Hot levenslange gevangenisstrat tegen zich eischen. MAART: In de Wieringermeer oud heidkundige vondsten gedaan, welke aan- toonen, dat ook dit deel der zee vroeger bewoond land moet zijn geweest. De linkervleugel der S.D.A.P. scheidt zich at en sticht een nieuwe partij. APRIL: Te den Haag overlijdt op 75- jarige leeftijd dr. J. Tn. de Visser, oud- mmister. De eerste boomen in de Wie- ringermeerpolüer geplant; het eerste rund vee, t.w. bUO koeien in de weiden. MEI: De jachtopzieners H. en M. v. d. E. staan terecht, terzake het teit, dat ze uit een Hinderlaag 3 mannen hadden neergeschoten te Putbroek. Levenslange gevangenisstraf geëischt. Later veranderd in resp. 15 en S jaar. JUNI: 12 Juni overlijdt te Utrecht op 79-jange leeitijd mr. Th. Heemskerk, olie minister. ie Bussuin de schrijver Fr. van Eeden overleden. Het Welter-be- zuinigingsrapport verschijnt. JULI: De Pachtwet-Ebels in werking. De jonge actrice Ciska Kremer sinds eenige dagen vermist; dood aangespoeld te bcheveningen. AUG.: De schrijver Is. Querido te Amsterdam overleden. De crisis-var- kens-wet in werking. SEPT.: De regeering stelt accijns op rundvet en reuzel. Kardinaal van Ros- sum overleden en met groote luister te Maastricht begraven. Te Utrecht, 77 jaar oud, de musicus dr. Julius Röntgen overleden. Einde der staking in het Scheepvaartbedrijf. De Rijksbegrooting 1933 wijst een aanvankelijk geraamd te kort aan van 147.6 miljoen. OCT.: Te Zenderen een laffe roof overval o)p ide bejaarde zusters J. en D. Pol, resp. 80 en 84 jaar oud. De 80- jarige bezweek. De onverlaat werd gegre pen. In het laatst van deze maand geweldige regenval. NOV.: Ontzettend auto-ongeluk bij 11- pendam, waarbij een auto in liet Noord- Hollandsch Kanaal rijdt, eischt vier men- schenievens. Op de 8 Nov. houden de S.D.A.P. en het N.V.V. een geweldige be- tooging te den Haag. Zesdaagsche wie lerwedstrijd te Amsterdam. Van Kempen en Pijnenburg winnen. VAN KEMPEN. PIJNENBURG. DEC.: Mislukte aanslag op de Duitsche ex-keizer te Doorn. Uit een postzak te Winschoten 120.000 vermist. Drie ar restaties, maar het geld nog zoek. Il<ll BUITENLAND. PROF. PICCARD. DOUMER t JANUARI: Briand gaat heen als mi nister. Rijkskanselier- Brüning kondigt aan, dat jj Duitschland geen her stelbetalingen meer zal' kunnen verrichten. Nieu- we gisting in Br.-Indië. Ghandi gearresteerd; vele bloedige botsingen. Japansche troepcajy^ landen te Sjanghai. He- BRIAND f vige strijd. Aanslag op keizer Hiroluto. De britsche duikboot M. 2 vergaan niet 54 man. FEBRUARIOntwapeningsconlerenlie geopend. Engeland zet de protectie- poauek in niet invoerrecht van 10 pet. De hee.e maand strijd bij Sjangnai. Japan boniuarueert Nanking. MAAK briand stent. Bij de eerste stemming voor rijkspresident krijgt Hinueiuuig 7 miljoen stemmen meer uun timer; niettemin is een herstemming noo- dig. Bij Sjangnai trekken de Camee- zen terug; de vij andelij kneden gestaakt. Het zoontje van Lindüergn ontvoerd. Zedmoord van Ivar Kreuger. APkiL: Rijkspresident 'Von Hinden burg herkozen. MEI: Ue Fransche president Doumer vermoord door Gorgoeiot. Opvolger Le brun. Rijkskanselier Bruinng ven val georacht. Von Paj>en volgt op. De japansciie premier lnoekai vermoord. tiet lij kj e van Lindoergn's bauy gevon den. Amena Earnari vliegt als eerste vrouw alleen over de Oceaan. JUNI: De comerentie van Lausanne be gint: Duitschlands moratorium wordt voor ue duur der conierenue venengd. JULI: le Lausanne, schreven wc, slui ten Lngeiand en Frankrijk een vertrou wenspact, dat voor alle landen openstaat en waartoe o.a. Duitschland toetreedt. Staking in het Beigisctie mijn- en m- dustnegeuied. De burgeroonog tn Brazilië leeit weer op; nieuwe strijd tus- schen Bonvia en Paraguay om de Chaco. De Franscne dumooot „Prometliee" met 66 man en liet Duitsche opleidings schip „Niobe" met 69 opvarenden ver gaan. Gorgoelot ter dood veroordeeld tin iept. voigde de executie). AdGUSIoS: Te Ottawa worden over eenkomsten gesloten ï.z. Britsche Rijks- preierentie; textiel-confhct m Lancashire. Piccard's tweede vluent naar de stra- tosleer. SEPTEMBER: Duitschland besluit niet meer deel te nemen aan liet ontwape- mingswerk, tenzij eerst zijn rechtsgelijk heid wordt entend. Einde der stakin gen in Lancasinre en in België. Aard- neving in Unekeniand; orkaan boven Por- tonco; trein-catastrophe in Algiers. OCiOBER: Het Lytton-rapport inzake Manüsjuerije gepubliceerd. NOvemöEk: bij de Rijksdagverkie zing verliest Hitier 35 zetels; Von Papen treedt at. Roosevelt behaalt een groote zege op Hoover (472 tegen 59 kiesman nen) bij de verkiezing voor het president schap der V.S. Bloedige ongeregeld heden te Genève. Perzie trekt de con cessie van de Anglo-Persian Oil Cy in. Orkaanramp op Cuba: 2700 dooden. DECEMBER: Von Schleicher vormt 'n Kabinet. Op de 15e December betaalt Enge,and Amerika in goud; de schulden- kwestie veroorzaakt hernot's val (Paul- boncour volgt hem op); behalve Frank rijk betalen ook Belgie en Polen niet. Duitschland keert terug naar de ont- wapemngsconierentie. GANDHL DE EX-KEIZER. nees verschenen. De heer S. de Boer, die van 18901902 onderwijzer was te den Burg, en wiens vrouw tot haar 28e jaar op Texel woonde, heeft van ons dialect een diepgaande studie gemaakt. Hij meent volstrekt niet, dat hij er nu alles van weet en dat fouten maken uitgesloten is. Integendeel, op tal van vragen moet hij nog het antwoord schuldig blijven, terwijl verscheidene ver klaringen, zooals hij die geeft, voor be strijding vatbaar kunnen zijn. Vandaar zijn verzoek hem op- -en aanmerkingen niet te willen onthouden. Zijn adres is thans: Blöemstraat 18, te Sneek. Ee? afschrift van zijn werk (146 bl'z. schrift in breed kwarto cahier) zond hij aan de dialecten-commissie van de Ko ninklijke Academie van Wetenschappen. De Inbraak-historie. Op Dinsdag a.s. zullen H.N.K. en A. de C., alsmede S. R. zich voor de Arr. Recht bank te Alkmaar te verantwoorden heb ben ter zake van inbraak met diefstal llllllllllllllllllllllllillllllllllflllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllle. resp. medeplichtigheid in de nacht van 14 op 15 Oct. 1.1. ten nadeele van D. G.. Bakker alhier. Als getuigen a charge worden gedag vaard onze plaatsgenooten D. G. Bakker, Dirk Hillen, Jac. Coevert, W. Bruin (Oudeschild) en de Heldersche caféhou ders Bont en Nimwegen. In Januari 1893 werd hier een prik- sledenwedstrijd gehouden. Of Koning Winter ons ook deze maand van 1933 :dat pretje bereiden zal? Misschien oor deelt hij het wel beter met het oog op ■de alom heerschende werkloosheid en de weinige centen, voor huisbrand beschik baar, zijn scepter wat minder heftig te zwaaien en at te kondigen, dat sleden en schaatsen niet in hun winterslaap die nen te worden gestoord. Van bevoegde zijde deelt men ons mee, dat met ingang van 1 April a.s. het Rijk aan de gemeente Fexel geen subsidie ten behoeve van haar Zeevaartschool meer zal verstrekken, zoodat de school dan zal moeien worden opgeheven. Een slecht bericht in ons eerste nummer van liet nieuwe jaar, voor onze gemeente in het algemeen, voor de leerlingen, wier studie onderoroken wordt, en voor vele neringdoenden en pensions hier in het biezonder. De benoeming van de heer De Groot te Harlingen (zie le blad) moet boven gemeld besluit hebben verhaast, terwijl ook het feit, dat de school meestal door maar enkeie leerlingen van lexei wordt bezocht, een woordje ten kwade zal heb- cen meegesproken. Vermoedelijk zullen de meeste leerlin gen naar Harlingen overgaan en daar uus hun studie onder dezelfde directeur kunnen voortzetten, maar ook dan nog zal aan hun studie groote schade worden berokkend. Of die opheffing alsnog kan worden verhoed We willen het hopen. Vooral in deze tijd mag ook voor Texelsche in gezetenen geen enkele bron van inkomen ie loor gaan. Maar vooral: de leerlingen worden door onverhoedsclve onderbre king van hun lessen ten zeerste gedu peerd. Opschorting der opheffing tot zij afgestudeerd zijn, verdient o.i. danook ernstige overweging. In elk geval zou de schooi toch wel tot de eerstvolgende eind examens (Sept.) op de been gehouden kunnen worden. En gesteld, dat de leerlingen naar "Harlingen konden over gaan: zuilen de ouders van de Texelsche leerlingen zich de daaraan verbonden kosten kunnen veroorloven Getracht wordt alsnog krachtige po gingen in het werk te stellen om te be houden, wat te behouden is, waarbij op de volle medewerking wordt gerekend van allen, die de schoot een warm hart toedragen en haar beteekenis voor onze gemeente beseffen. Dat de direct belang- i.eubenden deze pogingen naar vermogen zulien steunen spreekt wel vanzelf. Reeds gaan geruchten op van ©en be- slemmen der school voor U.L.O. Hier aan zijn we echter nog niet toe, hoe noo- dig een beter huisvesting van deze tak van onderwijs ook moge zijn. Eerst op de bres voor onze Z.V.S. R.K Kiiesverecmlging, den Burg. De R.K. Kiesvereen. verzoekt ons de aandacht op haar annonce in dit nummer te vestigen. Volgende week zal het be stuur een vergadering beleggen. zullen spoedig bedaren door Mijnhardt's Poeders. Vraag daarom Mijnhardt's Hoofdpijnpoe ders en Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Al leen echt als op doos en poeders de naam Mijnhardt staat. Let bij het koopen hierop. Per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij uw Drogist. OUDESCHILD. De „Marsdiep" aan de grond. Door de lage waterstand geraakte de „Marsdiep" gisteren op haar eerste dienst van Texel buiten de haven aan de grond. Achteruit stoomende kwam de boot weer vlot en toen kon met ruim een half uur vertraging de reis weer worden voortge zet. (Zuiderzeedijk-misère? Red.) Visscherij'. Aangevoerd aan de vischafslag alhier: 30 Dec.: 295 groote oesters 1 ct. p. stuk 43 Kg. wulken 31/» ct. p. Kg.; 139 Kg. zoute garnalen 20 ct. p. Kg. De oesters en wulken waren afkom stig uit de Noordzee. Ze waren van bui tengewone grootte. Men beweert echter, dat de smaak niet zoo lekker is als van die van binnen. Bovendien is er voor dit goed maar één koopman en dit zal ook wel invloed op de prijs hebben. 31 Dec.: 1970 Kg. wulken 12—17 ct.; 242 Kg. zoute garnalen 171/218 ct.; 2 Kg. krukels f2.75 per baal. 2 Jan. 1933: 504 Kg. zoute garnalen 171/220 ct.92 Kg. wulken 8 ct. De visscherij blijft maar steeds slecht. De vangst bedraagt van 25—40 Kg. pier schuit en dit kan geen dagloontje op brengen. Wanneer er iets meer gevangen werd, zou de visscherij voor de huidige prijzen nog loonend zijn. Meestal daalt de prijs echter sterk, zoodra er wat meer aan de markt gebracht wordt. Maandag wilden de wulkenvisschers hun wulken niet verkoopen, omdat de prijs zeer laag was en men hoopt dan weer op een ruwe dag, waardoor de prijs meestal iets beter wordt. Het is te hopen, dat er spoedig eenige verbetering komt.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5