FLANEL voor 50 cent. Speciale aanbieding 10 el voor f2,00 speciale petten-week een PRIMA pet Noteering C. R. Keijser &Co. Gemengd Nieuws DAT IS KRAS. Afstammingsbewijzen van Stierkalveren. Ingezonden. Nieuwjaarsgroeten. Fa. I. MOERBEEK Zonen. Gebruikte doch zoo goed als nieuwe Philips Luidsprekers Profiteert van onze Fa. I. MOERBEEK Zonen. I predikbeurten. MARKTBERICHTEN Pyjama Nachthemden Overhemden Witte Jaeger en dan heeft U een prima kwaliteit Zaterdags 10 uur van Texel Dinsdags 2 uur van Amsterdam OUDESCHILD. Een Roode Zangclujb. Zaterdag zal hier worden overgegaan tot stichting eener sociaL Zangclub. De heer C. M. Plomp, te Z.-Eierland zal als directeur optreden. Reeds meer dan 25 leden meldden zich aan. Voorloopig secr. is de heer G. Heldt alhier. Uit de dagbladen van Maandag: In de Oudejaarsnacht is van een goe derentrein tusschen Loenen en Abcoude de koppeling van een wagen gebroken, waardoor de lijn zoo beschadigd werd,, dat zij gedeeltelijk onbruikbaar werd. De arbeider Jorissen is bij Maastricht door een auto aangereden en gedood. De auto werd zwaar beschadigd. De districten Groningen, Assen, Winschoten, Delfzijl, Stadskanaal, Veendam, Wilder- vank en Emmen hebben zich van de Nèd., Padvindersbond afgescheiden om de ge wijzigde belofte. Het aantal te Rot terdam opgelegde zeeschepen bedroeg op 31 Dec. 1U8, waarvan 85 Nederlandsche. Volgens het jaarverslag van Het hoofd kantoor der douane te Aken zijn aan de Duitsch-Nederlandsche grens van Gillrath tot Sief (56 K.M.) 25.000 strafprocessen wegens smokkelarij ingesteld. In totaal 60.000 smokkelaars. Onder de in beslag genomen waren bevinden zich o.m.zes miljoen cigaretten, 74.000 Kg. koffie, 174.000 Kg. Suiker, 40.000 Kg. graan, 36.000 Kg. meel, 32.000 Kg. brood en 12.000 Kg. tabak, 800 fietsen, 105 luxe auto's, 24 vrachtauto's en 3S motorrijwie len. m het Chineesche gebied van de Cordilleros bij de Argentijnsche grens, heerscht groote hongersnood. Oorzaak, aschregens na de jongste vulkanische uit barstingen die honderden vk. K.M. weide land hebben bedekt, waardoor het vee is verhongerd. Chineesche regeeringstroe pen hebben aan de spoorlijn Hankau— Peking na drie dagen een afd. van hei Chineesche „roode leger" omsingeld en ontwapend. Aantal gevangenen 4000. Aan boord van een Japansch tankschip op weg naar Sachalin brak brand uit. Het sohip werd vernield en acht man kwam om. Saito, voorz. v. d. Jap. mi nisterraad heeft verklaard, dat hij het sluiten van een nonagressïepact met Sov jet-Rusland beschouwt als een noodzake lijkheid voor de handhaving van de vrede in het Verre Oosten. President Hin denburg noemde het herstel van hetwe- derzijdsche vertrouwen voorwaarde voor het economisch herstel. Uit de dagbladen van Dinsdag: Naar aanleiding van een conflict met Groot-Brittannié over de Anglo-P^r- sian is er iri Perzië een beweging ont staan tegen buitenlanders. In verschil lende plaatsen der Spaansche prov. Ovie- do zijn bomaanslagen gepleegd. België zal een einde maken aan de abnormale invoer van room. De socialist Kamiel Huysmans is tot burgemeester van Ant werpen benoemd. Een duiker heeft uit de haven van Valparaiso tien lijden opgehaald, aan spoorstaven vastgebon den. Een politieke massamoord? In de haven van Bombay vernielde een brand 1000 balen katoen. Scha twee ton. Bij Stonehaven werd een Schotsche treiler op de rotsen geworpen. Negen dooden. Te Rotterdam is het P. C. Hooft-wrak reeds door 3000 personen bezocht. In de Vereen. Staten is bij proeven de snelheid' van 160 K.M. met stoom locomotieven en van 210 K-M. voor elec- trische treinen bereikt. O De rijkaards onder de Maya-Indianen in Jucatan lieten vroeger gaatjes in hun tanden snijden en deze opvullen met dia manten. De nieuwste lichtsignalen derAme- rikaansche vliegterreinen zijn zoo sterk/ dat bij goed weer hun licht op 80 K.M. afstand zichtbaar is. o Een Engelsch meisje heeft dezer dagen, 80 pond sterling verdiend. Nu, dat komt meer voor, zelfs in deze slechte tijden en dikwijls met minder inspanning dan deze 18-jarige miss Dot Shirley, die het n.f.' heeft bestaan met haar Amerikaansche partner, de heer Stanley, 1.080 uur, ofte* wel 45 dagen en nachten te dansen en daarmee de internationale marathondans in Toulouse te winnen. N.Rott. Crt. E)e snelste trein ter wereld rijdt tus schen Berlijn en Hamburg: 160 K.M., per uur. In Swannington is nog een stoom machine in gebruik, die in 1832 door de George Stephenson geleverd werd. O Te Eric in de Ver. Staten heeft een chi rurg zichzelf van een breuk geopereerd. We lezen het althans in een Amerikaan sche courant. Japan overweegt de eilanden Hondo en Kyushu door een brug te -verbinden. Kosten: 25 miljoen yen. o De Fransche generaal Percin bere kende, dat het dooden van één soldaat in de wereldoorlog op 160 duizend goud francs kwam te staan. De helft hiervan vloeide als zuivere winst in de zakken van de wapenleveranciers. o Bij Bologna in Italië is in het bosch het lijk van een landbouwer gevonden, die was gedood door een zwerm wespen, wier nest hij bij het spitten vernielde. Japan importeert in N.-Indië thans fiet sen, waarvan de prijs f4.50 is (buiten de banden.) O Bijna 12.000 gld. kostte John. T. Novak te Omaha het geblaf van een hond. Een dame schrok zoo hevig, dat zij viel en een herschenschudding kreeg en een verlam ming. De rechtbank wees schadevergoe ding toe. Novak moest zijn huis verkoo ppen om te kunnen betalen. o— Te Kettering in Engeland is Sarah Botferil overleden. Zij was de oudste vrouw in Engeland, n.l. 104 jaar. Het oude vrouwtje was al tien jaar bedlegerig en was twintig jaar blind geweest. Toch was zij tot het eind toe opgewekt geble ven. Zij had een groote belangstelling voor de radio. O Te Essen zijn in een smokkelproces 20 verdachten tot 8V2 MILJOEN mark boete en korte gevangenisstraffen veroordeeld. o Op Formosa vindt men kamferboomen van meer dan 1000 jaar. IIIIH LANDBOUW EN VEETEELT. DOOR IR. L. DE VRIES. Rijksveeteeltconsulent. Een dezer dagen werd door een contro leur-stamboekhouder eener fokvereeniging in Noord-Holland aan de secretaris van de Prov. Commissie voor de Rundvee- fokkerij te Alkmaar toegezonden een z.g. „koopmans-afstammingsbewijs" van een Friesch stierkalf, met het verzoek hiervan een bij de Prov. Bond gebruikelijk af stammingsbewijs af te geven. Wij achten het moodig, deze vraag hier in het kort te behandelen, alsmede het een en ander te vertellen omtrent de gegevens, welke op dit afstammingsbewijs voorkwamen. Telkenjare worden op diverse Noord- hollandsche najaarsmarkten groote kop pels Friesche stierkalveren tien verkoop aangeboden. Waar onderscheidene Noord- Holl. fokkers, soms ook georganiseer- den, leden van fokvereen., blijkbaar gamine een stierkalf koopen, afstammende van F.R.S.-ouders, maar niet de geringe extra- kosten van het officieele F.R.S.-afstam- mingsbewijs er voor over hebben, is het langzamerhand bij onderscheidene hande laren gewoonte geworden, zelf afstam mingsbewijzen af te geven, zonder extra kosten oogenschijnlijk voor de kooper. Blanco afstammingsbewijzen met blanco schetsen schijnen voor dit doel gedrukt te worden. De handelaar wint bij de boer- verkooper, lid van het F.R.S., inlichtingen in omtrent de afstamming van het be wuste kalf, vult zelf het afstammingsbe wijs in en maakt de er 'bij behoorende schets. Het vrij veelvuldig in omloop zijn van dit soort afstammingsbewijzen bewijst, dat de afnemers er prijs op stellen en wellicht, dat dergelijke stierkalveren vlug ger een kooper vinden dan stierkalveren zonder deze soortgelijke afstammingsfor- mulieren. Het spreekt vanzelf, dat aan het afgeven van een dergelijk afstammings formulier gevaren zijp verbonden. Niet ieder kan bij het invullen van een der gelijk formulier zijn fantasie in toom houden, weer anderen kunnen bij vergis sing een paar minder gunstige melklijsten vergeten over te nemen. Het is dan ook onbegrijpelijk, dat zelfs georganiseerde fokkers, leden dus van een fokvereeni ging, dergelijke afstammingsbewijzen ac cepteeren. Een veefokker, die streeft naar veeverbetering levert door het lidmaat schap eener veeverbeterings-organisatie 't bewijs, dat hij deze verbetering het beste en goedkoopste meent te kunnen berei ken in vereeniging met anderen, die het zelfde doel nastreven en ongeveer de zelfde weg wenschen te bewandelen, ter bereiking van dat doel. Bovendien ver krijgen de aldus verkregen gegevens een zekere mate van betrouwbaarheid, welke voor de leden der fokvereen., aangesloten bij de Prov. Bond, nog verhoogd wordt door de controle vanwege de Prov. Oom missie. Van fokvereenigingsleden, die7 in derdaad ernstig streven naar verbetering, mag toch verwacht worden, dat zij con sequent blijven en vooral bij de keus van een stier de grootst mogelijke be trouwbaarheid der gegevens verlangen. Het aanschaffen van stierkalveren door fokvereen.-leden, met afstammingsbewij zen, afgegeven door handelaren, is niet alleen onbegrijpelijk, maar volkomen in strijd met hun eigen wijze van werken in zake de veeverbetering. De secr. van de Prov. Commissie kan voor dergelijke afstammingsbewijzen geen officieel afstammingsbewijs, in gebruik bij de Prov. Bond, afgeven. (Slot volgt.) Het Texelsbhe Schapenvleesch. Op de vergadering van de afd. Texel der Holl. Mij. van Landbouw werd heel wat gediscussieerd over het schapen vleesch, waarmee men geen weg weet. De allervoornaamste vraag werd echter niet gesteld, n.l.: Hoe krijgen we dat vleesch op tafel bij de menschen, die de gewone afnemers zijn en die daarvoor steeds goed hebben willen betalen? Men kan wel als vaststaand aannemen, dat aan de belemmeringen van de invoer niets te doen valt, maar m.j. zou men zich daarin wel wat kunnen vergissen. Praat men echter van niets anders dan van lam metjes bij de geboorte om hals te bren gen, waarmee men mooi op weg is de schapenteelt zelf te vernietigen en waarbij dan een belangrijk Texelsch natuurmonu ment vernietigd zou zijn, dan zou hetm.i. toch wel wat ver gaan, om van de lam metjes zelf te verwachten, dat die ervoor zullen gaan werken om gekookt of gebra den op de tafel der Engelschen te mogen verschijnen. Opgemerkt mag m.i. worden, dat aan meer vrij ruilverkeer en meer open grenzen door de belanghebbenden lang niet de aandacht besteed wordt, die het verdient. Dankend voor de plaatsing, H. BRAAM. Zondag 8 Januari HERV. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur Ds. Visser. Voorbereiding H. Avondmaal. nm. 7 uur ds Visser H. Avondmaal. nm 3 uur in „Eben Haëzer de heer Van Kempen van Haarlem over Evangelisatie in N.-Holland, den Hoorn vm 10 uur dhr. Van Kempen Reizend Secr. der I.Z I.N. Coll voor Inwendige Zending in N.Holland Oudeschild, vm. 10 uur ds. Plug. Waal, vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Bevestiging Kerkeraadsleden. de Cocksdorp nm 7 uur ds Plug In de week van 9 J in. geen catechisatie GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm 10 uur Leesdienst n.m. 3 uur Den Burg 'sav. half acht Leesdienst gebouw Tex Fanfare OEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm 10 uur Cand. K H. Kroon van Utrecht, nm. 2,45 uur dezelfde DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, vm 10 uur ds. Vis Diakenbevestiging. Oosterend, nm. 7 uur uur ds. Vis Diakenbevestiging. Hervatting Zondagsschool. Aangifte nieuwe leerlingen. Eierveiling, Hollands Noorderkwartier alkmaar 31 Dec. Kipeieren. Aanvoer 140.000. 56/58 KG. 3,70 a 4.00 inn 58/60 K.G. 3,80 a f 4,10 dt ,00stl:iks ^0 62 4.00 a 4,30 62 64 4,20 a 4,60 64/66 4,40 a 5,00 Kleine eieren 3,40 a 3.70 Lendeieren. Aanvoer 22,000 4.00 a 0.— Eierveiling fexel, 2 Jan. Aangevoerd werden partijen, 47315 stuks Kipeieren. 58-62 3,80 4 30 62-66 4,15 4,45 48—56 3,15 3 70 Texel, 2 Jan. 1933. 2 vare koeien 90 a 105 1 kalf 10 nuchtere kalveren 5,00 a 8,— 1 ram 3 schapen 8.— a 10,— 7 biggen 4, - a 6,— Op de eerste markt van dit jaar was de aanvoer nog niet groot. Weinig handel en prijzen laag. Purmerend, 3 Jan. 398 Runderen waaronder 260 vette koeien f 0,56 a f 0,62 87 Gelde koeien 80 a 140 31 Melkkoeien 120 a 240 8 paarden 50 125 75 vette kalveren per KG 0,70 a 0,90 210 Nuchtere kalveren 6,a 17, - 298 Vette varkens per KG 0.26 a 0.31 28 Magere varkens 5,00 a 16 00 184 Biggen 5,— a 9.00 1166 Schapen 6,— a 17,— hipeieren 3,10 4,10 Lendeieren 3,35 a 0, BURGERLIJKE STAND DER BBB GEMEENTE TEXEL. van 31 Dec. '32 tot en met 3 |an. 1933. GEBOREN Dieuwertje dv Biem Jan Vla ming en Maartje Druif; Elisabeth, dv Willem Cornells de Graaf en Anna Margaretha van HeerwaardenWijnie Jacoba, dv Jan Buis en Alida Stammes OVERLEDEN Dina Hendrika Barhorst, 10 maanden. GEVONDEN VOORWERPEN. 1 broche (met kinderportret. h g R v. 1JPEREN G. M. v. IJPEREN -Kant Foreestweg 15, Julianadorp. JOH. SP1GT, Echtgenoote pf en kind. Pf H. H. SPIGT Familie SIEBEN wenscht al haar vrien den een gelukkig Nieuwjaar èn groet allen hartelijk bij haar vertrek naar Ijmuiden DIC-KY BAND DICK DE LEEUW, accordeonnist |AN SN1EDKR. pianist-acc. BRAM BROEKHUIZEN, drummer. G. N. M.S. en GREETJE, zoon en dochter wenschen U een beter Nieuwjaar. ADVERTENTIEN. TE KOOP: Lage prijs. H. BRUIJN. U koopt bij ons met leeren band en rubber klep van Vrijblijvend per 100 KG af Oudeschild Laplata en Donau-Galfox mais 3,75 Chevaliergerst 5,— Gerst Buitenl. gezuiverd 4,25 Gemengd kippep voei 5 75 Kunstkorrels Bertels le soort 10,25 Kunstkorrels Roest neemt proef 8,75 Ochtend voer 8,25 Haver gezuiverd 52-53KG 4,75 Tarwe witte 5,25 Witte Erwten Lijnzaadscliilvers Sijpestein incl. Am. koek Voorslaglijnkoeker Duyvis/Wessanen Grondnotenkoek blanke Palmpitkoek Raapkoeken Inlandsche Soyaschroot Katoenzaadmeel Suikerpulp Roosendaal ca. 20 pCt. Murwe lijnkoek W.L. Bertels Suikerkoekjes Kalvermee! A Kalvermeel B Varkensmeel A tot 100 pond B van 100 tot 200 pond Tarwegrint en Zemelen Delftsche Phosphoizure kali. Carnarina vleesch-diermeel N.S. Vischmeel Turfstrooisel fijn Zonnepitten Den Burg, Texel, 5 Jan. 1933.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 6