De gestage drop. Onze Kerst-Kruiswaord-Puzzle. TWEEDE BLAD TEXELSGHE COURANT Oude Spreekwoorden in een nieuw pak. heeS Texe! zag het weten. TexeSs»:he Berichten De Werkverschaffing bij Staatsboschbeheer. De inbraak bij D. G. Bakker. Woensdag 11 Januari 1933. Schijn bedriegt meestal niet lang. Beter één plan in uitvoering dan tien op papier. Haastige spoed is ook wel eens goed. Beter één advertentie in de krant, dan honderd in uw hoofd. Spring niet verder, dan uw stok lang is, maar zoek een stok die langer is. Reclame maken kost geld, Dat zal een ieder weten. Maar veel meer kost het u, Als men u gaat vergeten. o Adverteeren is noodzakelijk, in deze tijd meer dan ooit. Maar het is heelemaal niet noodzakelijk, dat u telkens een kolom (144 regels) of een halve kolom vol plaatst. Wie voor een zeker bedrag per jaar wil adverteeren, zoeke niet zijn heil in enkele groote annonces. Met een reeks kleine ad vertenties, goed opgesteld, goed gezet en te juister tijd geplaatst, bereikt hij voor HETZELFDE QELD veel meer. Voortdu rend moet ge op hetzelfde aambeeld ha meren. Dat kunt ge ook met een kleine hamer doen. Bij contract voor een jaar plaatsen we voor nog geen f 3.per maand een „kleine annonce" in ieder nummer van ons blad (2 maal per week), terwijl ge de tekst telkens wijzigen kunt. „De stage drop holt de steen". Wat baat het u, wanneer ge goed gesorteerd en goedkoop zijt, wanneer ge goed werk levert, wan neer ge alleen prima waar verkoopt? Hang het aan de groote klok. Qa adver teeren en „Adverteeren doet verkoopen"! Let maar op wie dat verstaan. Wie 't verzuimt raakt heusch op achter, Adverteerders gaan vooraan. ADM. TEXELSCHE COURANT. We brengen u hier de oplossing van onze kruiswoordpuzzle, die zoo velen op de Kerstdagen en de uren rond de Oude jaarsavond en op andere tijden gezellig prettig, genoeglijk moet hebben bezig ge houden Ze was niet „voor de poes", maar hier aan juist danken we dat ge er u zoo lange tijd aan hebt gegeven. Het was heusch wat je noemt „hersen-gymnastiek" We steken van wal Achtereenvolgens vullen we in: jol, bacove, asyl, humor, nol, ja, kaan, tui, uk, Ada, (Adi), ad, Are, achten, nood (leed), Sien, akker, bur- ries (burnoes), corporatie, cape, Saito, huif, otter, Etna, ent, lotus, onze, gids, S O.S., al; kajuitskachel, Isak, bun, Cor, ent, klif (klip), oud, adel, arena, schor pioen, at, de Axel, hé, eik, si drie, bos, staren, otters, ik, auto's, oto, int, stel, Augsi, os. Naar aanleiding van eenige inzendingen nog het volgende: Met aak of ark duidt men geen „licht scheepje" aan. Groote moeilijkheid schijnt „bacove" te hebben gegeven. „Pisang" en „banaan" brachten met hun zes letters menigeen op het ver keerde pad. Bij de samenstelling van deze puzzle hebben we niet overwogen of wellicht een of meer andere woorden ook aan bepaalde definities konden vol doen. Vandaar dubbelwoorden als „klip", „leed" en „burnoes" (Arabische mantel),' welke ook als accoord aangerekend zijn. „Kurig" inplaats van „humor" kan niet door de beugel, evenmin als „bamboe" in plaats van „bacove". Dan krijg je bo vendien als verkorte jongensnamen„Moz" of „Cid", die we niet kunnen goedkeuren. Een „huif" is een kap, een „huik" een kapmantel. „De" is een lidwoord, „te" niet (dit is öf een vooraetsel öf een bij woord). Over het geheel is er van de oplossin gen veel werk gemaakt, alhoewel in dit opzicht in het geheel geen eischen waren gesteld. Eervolle vermelding verdient zeer zeker de inzending ten name van mej. Emy Langeveld, alhier. Hier is een be kwame hand aan het werk geweest, bedre ven in het gebruiken van teekenpen en kleurkrijt. Ook zeer verzorgd waren de in zendingen van D.M. en G.S. Jammer, dat ze niet geheel klopten. Een pluimpje komt Hans Noordijk toe, die des avonds op de dag van verschijning reeds de juiste op lossing kwam brengen. Enkele abonnees zonden een 2e, ver beterde oplossing in. Oplossingen kwa men van heinde en verre. Kolossaal, wat is er gepuzzeld. In totaal telden we 51 inzendingen. Hiervan waren er echter maar 24 geheel in orde. De prijswinners werden bij loting aangewezen, waarmee (boek in prachtband) zijn in aanmerking postdirecteur, belastte. Voor de prijzen (Doek in prachtband) zijn in aanmerking gekomen: Th. Tiessen, Warmoesstraat en C. v.d. Werf, Everstekoog. Een troostprijs kunnen we zenden aan Willy Boon, den Burg; Emy Langeveld, den Burg; A. M. van Liere, Oost; C. Bak ker, Panorama; G. v.d. Kooij, de Cocks- dorp; C. D. Keijser, Sonnevanck; Wed. B. Koorn-Lap, Julianastraat; Neelie Ties sen, Schildereind; D. Zuidewind Mz„ de Kamp; L. Kalis, Laagte. Toevallig geen enkele prijswinner van buiten Texel, hoe wel ook van elders goede oplossingen binnenkwamen. Opname van enkele rijmpjes volgt nog. Wij waardeeren het zeer, dat de lezers onze puzzle zoo gunstig ontvangen heb ben en zullen gaarne met niet te lange tusschenpoozen meer puzzle-kost opdis- schen, zoo mogelijk telkens een inieuw gerecht, smakelijk toebereid. Aardige ideeën zijn hartelijk welkom. Zaterdagmiddag, toen het loon zou wor den uitbetaald aan de werkloozen, die bij Staatsboschbeheer tewerkgesteld zijn, plm. 90 man, ontstond groote ontevreden heid. Men verwachtte algemeen op meer loon 'aanspraak te kunnen maken men rekende vast op 27 ct. per uur en wilde het geld alleen onder protest in ont vangst nemen. Hiervan wilde de waarnemend bosch wachter Kieft niet weten, waarop de meeste arbeiders zich' naar den Burg be gaven, waar zij postvatten voor het raad huis. Een deputatie van vier personen, de arbeiders Van der Star, Van Tatenhovevi, W. van Sijp en K. Bonne verzochten en kregen gelegenheid tot een bespreking met het gemeentebestuur, dat vertegen woordigd was door Burgemeester Oort en weth. Parlevliet. Inmiddels was bericht ge zonden aan het soc. dem. raadslid Jb. Bruin met het verzoek naar den Burg te willen komen, waar ook tal van ingezete nen bij het raadhuis te hoop liepen, nieuwsgierigen en belangstellenden, be nieuwd te weten, wat zich zou afspelen. Teen het raadslid Bruin arriveerde, sprak hij de tewerkgestelden van de stoep van het raadhuis toe. Hij maande hen tot kalmte aan en zeide; toe het N.V.V. te zullen inlichten, opdat gezamenlijk hetge- wenschte resultaat zou kunnen worden bereikt. Het resultaat van de conferentie ten raadhuize was, dat de arbeiders besloten hun geld in ontvangst te nemen in af wachting van wat de nieuwe week brengen zou. Toen wethouder Parlevliet zich na die bespreking naar huis zou begeven, werd hij door eenige arbeiders niet zeer vriendelijk toegesproken. „Ik heb wel een paar jaar voor je over", zoo werd er geroepen, „maar ik moet om mijn vrouw en kinderen denken". Een ander informeerde toen belangstellend naar de „kerstverrassing" welke zou zijn toege zegd. Er werden vuisten gebald en meer bedreigingen geuit. Hierbij bleet het ech ter. en de 'beer Parlevliet ging zijns weegs. (Tusschen haakjes: we benijden hem als wethouder geenszins. We wagen ons niet m het strijdgewoel, maar mogen zeker wel opmerken, dat het niet „alles" is ©en wethoudersfunctie te bekleeden in crisistijd. En wannjeer je dan nog nabij het raadhuis woont, ben je in het geheel geen baas van je tijd bovendien). Er waren arbeiders, die de tweede helft van de week bij Staatsboschbeheer werk ten, doch Zaterdag geen geld ontvingen, omdat het Woensdags" betaaldag is. Aan hen werd f5.voorschot verstrekt. (We herinneren er aan, dat de arbeiders om, de week werken en om de week trekken uit de werkloosheidskas). De arbeiders, die hun loon geweigerd hadden, werden ingevolge besluit van de burgemeester met autobussen naar de Koog gereden en vervolgens omdat zij de boschwachter daar eerst moesten opzoeken naar de Cocksdorp, omdat het anders voor de veraf wonenden te laat zou worden. Naar de Texelsche corresp. van het „Volksblad" (soc. dem.) meldt, zou het uitsluitend aan het kalmeerend optreden van de heer Bruin te danken zijn, dat er geen ongelukken zijn gebeurd. Naar hij meedeelt werd het loon onder protest ontvangen en is het laatste woord hier over nog niet gesproken. Deze week wordt nog op dezelfde basis gewerkt. Het hangt er maar van af, wat nu het gemiddeld uurloon zal zijn. Weth. Parlevliet deelt ons mee, dat vol gens rijksvoorschrift 27 ct. mag worden betaald bij flink werken. Hij heeft de stellige indruk, dat dit loon inderdaad bereikt kan worden. Het voorval van Zaterdag, zoo zeide ons de wethouder, heeft mij hoogst onaangenaam getroffen, daar ik naar beste weten de belangen ook van de arbeiders behartig, waar en wan neer ik kan. Van het bezoeken van de werkverschaffing zie ik voorloopig af, tenzij door de meerderheid der arbeiders wordt getoond, dat zulks op prijs wordt gesteld. In dit geval, besloot de weth., ben ik gaarne bereid als steeds mij op de plaats van de werkverschaffing om trent de wenschen en grieven der arbei ders te laten inlichten. Crisis-Briefkaarten. t Ten bate van liet Nat. Crisis-Comité worden van 16 Jan.—31 Dec. a.s. brief kaarten verkrijgbaar gesteld met een voorstelling, op het doel der uitgifte be trekking hebbende, met een ïramkeer- waarde van 357G ct., kostende resp. 5—S11 ct. Ge zult ze straks aan alle postkantoren kunnen koopen. Vergaderingen. Hedenavond belegt voor leden en niet- leden de Alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond een vergadering. Morgenavond vergadert de R.K. Kies- vereen. den Burg. Ook de Moderne Land- arbeidersbond belegt hier morgen een ver gadering. Adv. in dit nummer geven nadere bie- zonderheden. Biljartwedstrijd. Vanavond wordt weer een biljartwed strijd gespeeld in hotel Texel: Den Burg -Oudeschild. Aanvang 8 uur. Tiexelsdh Fanfare. De uitvoeringen van ons Fanfare zijn bepaald op 20 en 21 Jan. a.s. Leest vooral de adv. in dit nummer. SCHAPEN-INVENTARISATIE. Naar we vernemen, heeft de Schapen inventarisatie, dank zij algemeene mede werking, op Texel een vlot verloop. Zij, die nog geen opgaaf deden in him wijk, waar reeds zitting werd gehouden, kunnen zulks nog doen bij de zaakvoerder J. C. Kager, te den Burg, maar in geen geval later dan morgenmiddag 12 uur. Op dit tijdstip worden de staten afgesloten en verzonden. Wie geen opgaat deed, wordt van eventueele steun uitgesloten Laat hierin een aansporing liggen. Voor de Arr. Rechtbank. Gisteren hadden zich voor de Arr. Rechtbank te verantwoorden wegens in braak met diefstal ten huize van D. G. Bakker alhier H. J. K. en A. de C. en wegens medeplichtigheid S.R. Eerstgenoemd tweetal sloeg zijn slag, toen Dirk Bakker als lid van O.K.K. aan het dammen was in hotel Texel, waar het mede-lid S.R. een oogje op hem hield om bij naderend onheil als Bak ker aanstalten maakte om naar huis te gaan zijn vriendjes tijdig te kunnen verwittigen. Het resultaat kennen we. Meer dan f300 en een gouden horloge, waaraan Bakker zeer geheoht was, werden buit ge maakt en zijn nog steeds zoek, maar drie zwaar verdachte personen, werden aange houden, die na veel moeite allen tot vol ledige bekentenis werden gebracht. Eenig houvast gaven Dirk Hillen en Jac. Coevert, jongelui, die op de bewuste avond nabij het perceel van Bakker H. J. K., hadden aangetroffen. Zij vatten eerst in het geheel geen achterdocht op, maar later pas bleek, wat daarachter zat. Zij hebben gisteren getuigenis afgelegd,even als de benadeelde D. G. Balkker en W. Bruin ,de kostbaas van A. de C. te Oude schild. Ook de Heldersche caféhouders Nimwegen en Bont legden verklaringen af, verband houdende' met het bezoek, dat De C. hun bracht op zijn Amsterdam- sche reis. Hij leschte er zijn dorst en wisselde er wat geld. Hij ruilde er halve guldens tegen bankpapier, een der feiten, waardoor de politie in deze aanvankelijk duistere zaak klaarheid heeft gebracht. De zitting duurde van 10.15 tot 12 uur. Voor elk der verdachten heeft een advo caat gepleit. Merkwaardig was wel dat K- beweerde, dat De C. de sleutel uit de zak op de beddenplank nam, De C. gaf K. de schuld. Ook omtrent de vraag „Wie heeft het geld" werden zij het niet eens. Het' klokkie zei K. over de dijk te hebben ge gooid, omdat hij door S.R. bang was ge maakt. Het geld zou onder het drietal verdeeld worden. S.R. heeft echter geen cent gezien, hetgeen de anderen be-aam- den. De C. zou het te Amsterdam wisse len, maar kwam onverrichterzake terug. Hij belandde in een café te den Helder, waar hij f300 wisselde en als belooning 15.fooi gaf. Hij gat voor bollenhande- laar te zijn, tevens loog hij, onlangs voor f30.000 bestolen te zijn. Dank zij de po litie, had hij zijn geld weer gauw terug. Dit verhaal moest blijkbaar dienen om die rijkdom van f300 te verklaren. Het resultaat was, dat tegen K. 2 jaar gevangenisstraf geëischt, tegen De C. 1 jaar en tegen S.R. Bovendien werden wegens diefstal ten nadeele van de heer VLUG. NET, LAGE PRIJS. WIJ LEVEREN U Aanplakbiljetten. Adreskaarten. Bunboeken. Briefkaarten. Briefpapier. Catalogussen. Circulaires. Convocaties. Doorschrij f boeken. Diploma's. Enveloppes. Etiquettes Geboortekaarten. Kwitanties. Labels. Ondertrouwkaarten. Programma's. Plakadressen. Prijskaarten. Prijslijsten. Periodieken. Prospectussen. Reglementen. Rekeningen. Raambiljetten. Reclamekartons. Redamebiljetten. Rouwcirculaires. Strooibiljetten. Toegansbewijzen. Visitekaarten. Winkelbonnen. DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT. C. de Lugt, in Eierland gepleegd, en kip pendiefstal, De C. en S.R. elk nog tot Va jaar veroordeeld, alles netto contant, zon der korting. K. heeft reed's 8 imjnd., 6 mnd. en 3 jaar 7 mnd. gevangenisstraf achter de rug, S. R. 4 mnd. en 2 jaar, De C. 4 jaar, waar na hij uit België vluchtte. m Onze speciale verslaggever meldt nog uit Alkmaar: Sytse Ros had aan dit kraakje niet daadwerkelijk meegedaan, dooli zijn aan deel bestond in het feit, dat hij aan Eduard en Hendrik de noodige inliohtin- gen had verschaft omtrent de finantieele welgesteldheid van de oude heer Dirk Bakker. Hij was volgens Sytse een oude potter, die pas een stuk land had verkocht voor f 5000 a f 6000. K. en De C. maakten zich onbemerkt uit de voeten. Een deel van de buit werd te Amsterdam in diverse amusemcntsgelegenheden besteed. Dank zij de groote en onvermoeibare activiteit van rijks- en gemecnte-politie, die voor zeker een loffelijke vermelding verdienen, werden de twee hoofddaders aangehou den en in arrest gesteld. Zij erkenden in hoofdzaak de feiten, wat betreft de in braak en de afspraak. De kamerdeur van Bakker werd opengestoken met een schroevendraaier. Het scheen, dat de wet vereisohte, dat 3 advocaten kosteloos moesten worden gemobiliseerd en wel rar. Seegers, uit den Helder, mrs. Dwars en Thomas uit Hoorn. De eer, wie het geld uit de bedstede had gekaapt, werd door de C. en K. beurtelings overgedaan. K. beweerde, dat De C. het geld uit de kast of bedstee haalde. K. ontkende niet, dat hij liet ge- stolene even in handen hield, doch hij had het De C. overhandigd. Voorts ver klaarde K., dat hij van De C. had ontvan gen een gouden tientje en het gouden klokje. Van de gestolen 300 pop had hij niets untvangen. S.R. erkende inlichtingen te hebben ver schaft Voor z'n moeite beweerde S. echter niets te hebben genoten, hoewel men ge lijk op zou deelen. Volgens S. hadden' K. en De C. aanvankelijk het plan ©en paar oude mensahen te berooven. Fiierna het verhoor der 6 getuigen; ©en was niet verschenen. In de eerste plaats de 66-jarige Dirk Bakker. Toen hij thuis kwam ontdekte hij het ongewenscht bezoek. Zijn gouden hor loge met ketting, waaraan een gouden tientje, benevens portemomnaie met in houd, benevens een rijksdaalder in beursje die op de beddeplank lagen, waren ver dwenen en voorts uit de kast het bank- bilje t. Getuige D. Hillen had K. en De C. ge sproken en zag dat zij in de richting van Bakkers woning gingen. Verdachte De C. had o.m. gezegd, dat hij Sytse S. nog moest spreken. De 14-jarige Jb. Coevert werkte wel met SR samen en had ,op 12 Oct. K. en De C. op het land gezien. Zij spraken ook met S.R. De heer W.Bruin uit Oudeschild deelde mede, dat De C. op 14 October hem had verteld, dat hij op reis moest. Voorts had hij uit een gesprek tusschen de drie ver dachten opgemaakt, dat zij geld wilden verstoppen. Later zag hij De C. wandelen, deftig in zijn beste spulletje uitgedoscht Zeker om in Amsterdam een goed figuur te kunnen slaan. De C. zou nog hebben beweerd, dat zij knap zouden zijn om hem

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5