een groote partij afbraak, Texelsch Fanfarecorps werkplaats in de Hieuwstraat. Prime Margarine 11 kunt niet direct zien, Voor 1ste klas materiaal Dansclub T.O.G. Verkiezing. slechts 52 ets. p. pond. Geen SO maar 5ct Schipper BRUIN Het „potje" voor de Schapenhouderij. De inzameling voor het misdeelde Texelsche kind. ingezonden ADVERTENTIEN Deurwaarder PRINS publiek verkoopen Propaganda-avond van de Ned. Vereen, tot Afsch. v. Alcoholh. Dranken en Jeugdbond voor Onthouding de prachtige film „FAKKELGANG" Spreker: dhr. J. Harders, „Een moeder Verder Zang, Muziek en Declamatie. Van de Cocksdorp vertrekt Zondag 7,15 uur een auto bus naar den Burg. Uitvoering op Vrijdag 20 en Zaterdag 21 Januari in Hotel Texel. UITVOERING BAL NA. ééndags kuikens Alles is goedkoop in Boekhandel Parkstraat. Vereeniging tot Uitkeering bij overlijden „Vooruitgang is ons Doel" Donderdag 19 Januari 1933 de Candidaatstelling voor de boterham en de keuken Niet gekleurde Margarine 45 cent per pond. J. SCHRAMA, voor een prima eigengemaakte Handwerk sigaar. L. POLAK, of uw fotomateriaal goed is, doch uw opnamen toonen het. Fotohandel Wed. D. SCHUMAKER vertrekt Donderdag naar Rotterdam. Naar wij van welingelichte zijde ver nemen, zal op 19 Januari a.s., in de vergadering der drie centrale landbouw organisaties het plan tot bestemming van het Crisis-heffingsfonds (van de scha- penuitvoer naar Frankrijk) worden be handeld. Aangezien niet vermoed mag worden, dat de Minister van Economische 'Zaken a la minute gereed zal staan om de definitieve beslissing te nemen, kan deze niet vóór 1 Februari a.s. tegemoet gezien worden. Het „potje" schijnt nog iets grooter dan 3y2 ton te zijn. Woensdag is over 'heel Texel de aan gekondigde inzameling ten behoeve van het Misdeelde Texelsche kind gehouden, |n.l. ten behoeve van Texelsche kinderen, wier ouders tengevolge van langdurige werkloosheid of aanzienlijke vermindering van inkomsten hen niet van het meest noodige kunnen voorzien, In acht uur tijds werden alle dorpen „afgewerkt", waarbij bovendien aan de hoofdwegen op verscheidene punten werd uitgestapt om geld en goederen in ont vangst te nemen. Er werd gebruik ge maakt van een autobus, door de heer Boekei tegen gereduoeerde prijs beschik baar gesteld. Toen men thuis kwam was de auto vrijwel geheel met pakken met goed bruikbare kleeding, met schoeisel en heddegoed (we zagen ook ©enige goede matrassen) volgestapeld en bleken de col lectebussen bovendien nog f156 te be vatten. Een prachtig resultaat, waar voor op deze plaats HARTELIJK DANK wordt gebracht, zoowel aan de gulle ge- Viers als aan de dames en heeren, die zich ondanks het regenachtig weer hiervoor zooveel moeite hebben getroost. Er werd gecollecteerd door de dames Nelly Eelman, Annie Witte Dd., Marrie Langeveld Ad en Trijntje Dros en de heeren M. S. Langeveld, en Jac. Eelman (tevens chauffeur). Oebr. Eelman zorg den voor goede laccordeon-muziek en droegen zoo mede tot het goede piesul- taat hun steenen bij. Met voldoening mogen de dames e|n heeren terugzien op deze arbeid, welke immers menig Texelsch kind, door de crisis zwaar getroffen, en van veel nut-> tigs en noodigs verstoken, ten goede zal komen. PLANMATIGE ORDENING DER WERELDPRODUCTIE In de cursusvergadering van oud-leer lingen der R L.W.S. te Schagen, heeft Zaterdag 11. aldaar de heer dr. F. M. Wi- baut, uit Amsterdam, over bovengemeld onderwerp gesproken. Aan de discussie, volgende op zijn alge meen interessant en leerrijk geoordeelde voordracht, werd o.m. deelgenomen door de heer ir. M. D. Dijt, van Eierland. Aan de Schager Courant, welke een zeer uit voerig verslag publioeerde, ontleenen we het volgende: Ir. Dijt aam het woord. De heer Dijt beaamt, dat men als straks de cultuur moCht opbloeien, zich daar over niet zoo blij moet maken, want door het gebrek aan internationale samenwer king, zal de productie afgebroken worden en een blijvende werkloosheid 'heerschen. Spr. is blij, dat dr. Wibaut ook gewezen, heeft op de noodzakelijkheid van intern, samenwerking. Vooral Nederland heeft daar behoefte aan en spr. waarschuwt ook tegen de autocratie. Grootere behoeften bevrediging is alleen mogelijk, door in ternationale samenwerking en spr. wijst er op, dat de heele maatschappelijke toe stand in de loop van de vorige eeuw is op gebouwd op die internationale samenwer king. Wij leven in een critieke crisis ener moet dus ook orde komen in de wereld productie. Maar hoe Als de een dit mag verbouwen en de ander dat, dan vreest spr. voor een verstard economisch leven, waarin geen mogelijkheid voor nieuwighe den is. Spr. is niet zoo bevreesd voon een te veel aan productie; landbouw- en tuinbouwproducten zijn er nog lang niet genoeg. Aan de andere kant voelen we de be hoefte aan orde in de wereldproductie. Als nu de prijs van de tarwe is geregeld, is er al veel geregeld, doordat daarmee) is verkregen een koopkracht-stimulans. En de koopkrachtkwestie is de belang rijkste kwestie. Spr. vraagt zich af, of dr, Wibaut, wat zijn idee over nationale rege ling betreft, niet te veel gedacht heeft aan de industrieel© productie, door de studie welke dr. Wibaut heeft gemaakt over de trusts, kartels, enz. Volmaakt is spr. het eens met dr. Wibaut dat de menschen moeten leenen denken aan internationale samenwerking en spr. deelt mede, dat op Texel danook is opgericht 'een vereeni- ging voor internationale samenwerking. Nog veel te weinig heeft bij de vooraan staanden postgevat de groote beteekenis van internationale samenwerking en de opgerichte vereeniging heeft dan ook tot doel op die groote beteekenis te wijzen en de oogen der leidende regeeringsper- sonen daarvoor te openen. Antwoord van dr. Wibaut. Dr. Wibaut is het eens met Ir. Dijt, dat Nederland onmogelijk blijvend kan doorgaan met autarchie, al meent spr. dat de wijziging van de tarwewet een stap in die richting is. Ook spr. wil niet ko men tot een verstarring, hij wil niet tot een dictatuur komen en wenscht danook overleg tusschen de productiegroepen. We moeten hebben een regeling, waarbij soe pelheid wordt betracht, in het biezonder wat de landbouw betreft. Spr. ziet als zwaktepunt in de Sovjet regeling de agrarische productie. Met de groote staatshoeven scheen het eerst goed te gaan, maar de laatste berichten luiden, dat 't nu veel minder goed gaat en dat men veel meer tot het individueel© moet terugkomen. Of spr.'s idee niet te sterk gericht is: op industriëele productie? Het kan best wezen, maar spr. lijkt het toe, dat ir. Dijt zich al te zeer op de landbouwproductie richt. Spr. herinnert ir. Dijt aan de pole miek wat de goederenschappen betreft, een regeling, waarin veel goeds zit. Het lijkt spr. toe, dat het geschilpunt is, dat) ir. Dijt vooral het producentenbelang naar voren schuift. Ir. Dijt schudt ontkennend, waarop dr. Wibaut zegt, dat tusschen ir. Dijt en spr. dan geen verschil bestaat. Ook bij voor radenregeling kan het algemeen belang voldoende invloed krijgen. Op Texel is ©en vereeniging gesticht voor internatio nale samenwerking. Spr. zegt, dat Texel dus concurreert met Alkmaar. Spr. heeft lang geleerd dat van Alkmaar de victorie kwam, maar in dezen komt de victorie van Texel. Spr. wenscht ir. Dijt geluk met dit initiatief en gelooft, dat er niets moet worden nagelaten om de geesten rijp te maken voor internationale samenwerking. Eerst als de volkeren de internat, samen werking willen, zal er in hoogste instan tie een organisatie kunnen komen, die, de dan gerijpte denkbeelden kan uitwerken. Dat er dus in bepaalde kringen propa ganda wordt gemaakt voor internat, sa menwerking, juicht spr. toe en ilyj gelooft, dat ir. Dijt daarmede goed werk doet. We deelden onlangs mee, dat de lieer Jb Bruin Pz. ontslag nam aïs lid van 't Texelsch Crisiscomité Ter toelichting wordt voor het volgende plaatsing verzocht Red. Oudeschild, 12 Januari 1933. Waarom uit het Crisiscomité? Als voorzitter van de afd Texel der S.D.A.P. werd mij persoonlijk gevraagd een vergadering bij te wonen tot oprich ting van een C.C. te Texel. Uit principe zijn wij zeer sterk tegen dergelijke bureaucratische liefdadigheids instellingen, want wij vragen recht voor de arbeiders en geen bedeeling en ik voelde er dan ook weinig voor om mede te werken. De afd., hoewel van hetzelfde gevoelen, meende toch, dat ik zitting- moest nemen, om eenigszins te kunnen controleeren waar het geld bleef. En on der voorwaarde, dat bij eventueele steun-. verleening elke schijn van liefdadigheid zou worden uitgesloten en steunverlee- ning aan modern georganiseerden via de vakorganisaties zou geschieden, zooals bij de opzet van het Nationaal C.C. was toe gezegd. Enkele andere sociaal-democraten wer den benoemd in het sub-comité, ik kwam in het hoofd-comité. Mijn verwachting was gering, doch het resultaat nog veel minder. Met veel moeite heb ik deze zo mer een vergadering bij elkaar gekregen, nadien heb ik nooit meer iets gehoord, Deze ééne vergadering vond plaats, om dat ik er op aangedrongen had, de werk- loozen een tegemoetkoming te geven in de loonderving, ontstaan door de véle regens van die tijd, waardoor niet ge werkt kon worden in Waalenburg. Hier over is heel veel gediscussieerd, doch na lang volhouden van mijn kant er toch eindelijk doorgekomen. Van de werking der subcomité's hoorde ik nooit iets. Het subcomité te Oudeschild droeg de ontvangen gelden steeds af, doch de andere comité's naar ik hoorde, niet. Die beschikten over het geld naar goed dunken. Toen ik bovendien vernam, dat groote bedragen werden uitgegeven, zon der dat het hoofdcomité in zijn geheel daarover had beslist, zakte mijn animo tot beneden het nulpunt en besloot ik te bedanken. Mijn indruk is, dat het Texelsch crisis comité zelfs de laagst gestelde verwach tingen nog teleurstelt. Ik hoop, dat de arbeiders zullen be grijpen, dat het mij op deze wijze on mogelijk was, langer in het C.C. zitting te nemen en dat zij zullen begrijpen, dat ook zij zullen moeten vechten tot het uiterste om te verkrijgen als een recht, wat ze nu in de vorm van bedeeling krij gen toegewezen. Met dank voor de plaatsing, J. BRUIN Pz. VERDRAAG GEEN RUGPIJN! 170 Blijf flink en gezond Verdraag geen rugpijn aanvallen van duizeligheid, onnatuurlijke ver moeidheid, rheumatiek, ischias, spit, urine- stoornissen, blaaszwakte, bezinksel in de urine Deze verschijnselen wijzen er op, dat het bloed niet behoorlijk gefiltreerd wordt en dat gij dringend Foster's Rugpijn Pillen noodig hebt. Verwaarloozing maakt de zaak erger, urine zuur en andere schadelijke onzuiverheden kun nen zich dan in het bloed oploopen en schade aanrichten in alle kwetsbare deelen van het lichaam. Gij kunt niet gezond worden alvorens de ver zwakte organen in den rug, welke zorg dragen voor de zuivering van het bloed, weder gezond en sterk zijn. En het beste middel daartoe zijn Foster's Pillen. Dit speciale middel heeft duizenden hun ge zondheid hergeven. Waarom zoudt gij hun voorbeeld niet volgen Foster's Rugpijn Pillen zijn verkrijghaar bij alle drogisten enz. k f 1,75 per flacon. Heden overleed in het Marine-hos pitaal te den Helder na een geduldig lijden onze innig geliefde man en der kinderen zorgvolle vader, zoon, broe der en behuwdbroeder PIETER DAALDER Sz. in den leeftijd van 42 jaar. Mede namens de familie, Wed. F. DAALDER - Burger Oosterend-Texel, 12 januari 1933. BS Uw Autobanden, gevuld met stikstof, verlengt de levens- duur. S J. WITVLIET Az. Oudeschild. B RINGERS CACAO wordt bereid uit B de beste soorten cacaoboonen. Prijs H per pond 55 cent. B Banketbakkerij J. H. KIKKERT, S3 Weverstraat. Tel. 60. H2E3B VRAAGT UITSLUITEND M WITTE's BB ROGGEBROOD. H Weverstraat 20. Gravenstraat 16. Deze winter leest ge ongetwij feld veel. 1600 boeken staan u ten dienste. B Leesbibliotheek Wed. D. Schumaker. zal op Maandag 16 Januari as. desvoorm 11 uur op het terrein a.d. Zwaanstraat w o. balken, platen, planken, ribben, deuren ramen, kozijnen, enz., benevens een partij brandhout. Betaling 1 Maart 1933. op HEDEN 14 Januari in de Oude O. L. school te Oudeschild en Zondag löjanuari in hotel „Texel" te den Burg. Vertoond zal worden uit Amsterdam. Opgevoerd wordt het tooneelspel in één bedrijf Aanvang 8 uur Entree 30 en 40 ct. Directeur: de Heer Th. C. Lugtenburg. uitsluitend voor Donateurs en genoodigden Programma-verkoop en plaatsbespreker op Zondag 15 januari vm. 11,30 tot 12,30 en Donderdag 19 januari 's avonds van 8 tot 9 uur in Hotel Texel. PROGRAMMA (tevens bewijs v in toe gang) VERPLICHT in verband met ver deeling over beide dagen. Zondag 15 Jan. in „De Zeven Provinciën" Entree 50 cent. TE HUUR: G. ZOETELIEF, Parkstraat. Op bestel te leveren R. Isl, en W.L. 10 weeks jonge kippen Alles van prima legstam. Bestel nu het tijd is. Billijke prijzen H. v. HEERWAARDE Schilderweg Kwit&ntieboekje 100 KWITANTIES vanaf 10 ct 100 NOTA'S 7'/q KASBOEKIES 15 100 VEL BRIEFPAPIER 20 Het bestuur van de brengt ter kennis van stemgerechtigde leden dat op 's avonds van 7—8 uur in hotel „de Linde boom" te den Burg-Texel zal plaats hebben voor een Commissaris van Toezicht. Deze verkiezing behoort te geschieden ter voorziening in de vacature, ontstaan wegens periodieke aftreding van den heer C. Bruin Pz. (niet herkiest aar). Formulieren voor opgaaf candidaten zijn verkrijgbaar bij den Secretaris. Texel, 12 Januari 1933. D. KEIJSER Sz., Voorzitter. P. L1EÜWEN, Secretaris. uitsluitend voor de keuken Aanbevelend, Melk-, Boter- en Kaashandel. Probeert U eens I Gravenstraat 27, den Burg.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2