TESO-vervoer in 1932. Om het behoud van onze Zeevaartschool. Onze Oudejaarspuzzle. Gemengd Nieuws men verheugen Jaar Personen Auto's Rijwielen 1929 94317 2129 17621 1930 105413 2962 20803 1931 122307 3694 24675 1932 122691 3779 25691 op ons terrein. Toch hebben we alle ver trouwen in onze ploeg, en we weten, dat ze zich niet zoomaar zal laten klop pen. Het belooft «een spannende strijd te worden tusschen twee gelijkwaardige elt- tallen. Dat iedere speler in de beste con ditie zij en het resultaat daarvan zal ge wagen, hopen we van gansciier harte. Op ons verzoek wordt de wedstrijd om 1 uur gespeeld, waarvoor we direct de medewerking van E.V.C. kregen. Onze dank daarvoor. Het getuigt van de goede wil tot het dienen van elkanders belangen. Denkt allen er om: de boot vertrekt om half acht. Veel succes. Uitslagen 8 Jan. 2e klasse E: Texel 11 J.V.C. I 2—4; Oudesluis IHelder 4 3-0; H.R.C. 4H.R.C. 5 3—1. Programma 15 Jan.: Texel 2Helder 4; Schagen 2—Oudesluis 1; J.V.C.l—H.R. C. 5. Texel 11 speelt thuis. Wanneer T. deze keer mocht winnen, krijgt ze een gelijk aantal punten als Helder 4 en is er weer, kans de onderste plaats te ontloopen. Met het tegenwoordig elftal moet liet kunnen. Het beste beentje dus voor. o Adsp.-competitie: Ontvang ik van Zee meeuwen nog bericht, of haar terrein te bespelen is a.s. Zondag? Mocht het wen- schelijk zijn, dat de wedstrijd op het ter rein van fexel gespeeld wordt, dan hoop ik nok dat te vernemen. Comp.-leider. Elftal Texel A: D.Oeense l.Boon Jn. Bruin G.Coevert P.Kikkert N.N. A.Pen D.D.ros W.Mulder H.Boon K.Kik- kert. Texel B: D.Visser (aanv.) Jb. Coevert N.Huisman P.Slikker S. de Porto I. Hillen D.Huizinga P.Vlaming K. de Porto Joh.v. Heerwaarden P. Keesom We vragen de aandacht van ware sport liefhebbers voor Zaterdagmiddag 2.15 uur. Zeemeeuwen CTexel D. Dit zijn zeer interessante wedstrijden. o— Vermoedelijk kan volgende week met het aanbrengen der reclame op de nieuwe schutting aan het Middelwegje begonnen worden.(a t2.— per str. M.. Inlichtingen bij Q. Dros, penn.) Morgen spelen om half 2 te de Cocks- dorp S.V.C. ATex. Boys. Om halt drie te de Cocksdorp Veteranen S.V.C.Vete ranen Texel. o Zondag 22 Jan. gaat T. II op bezoek naar Schagen II. T. 1 is dan vrij. Op 29 Jan. ontvangt T. I Beverwijk, welke club nog ongeslagen aan de kop staat. Houdt vooral die middag vrij. ALLERLEI. Donderdag vergadert de Onderl. Rund vee-Verzekering „Texel" alhier. Men ver zoekt de aandacht van belanghebbenden op de adv. in dit nummer te vestigen. o— Dinsdag vangt aan de postkantoren de verkoop van de reeds genoemde Crisis- Briefkaarten aan. Adverteerders: De Tesselaar wordt over het heete eiland huis aan huis gelezen 11! o Leest aandachtig de adv. We kunnen onze lezers meededen, hoe veel personen, auto's, en rijwielen in het afgeloopen jaar door T.E.S.O. zijn ver voerd. Tef vergelijking plaatsen we de getallen over de voorgaande drie jaren er bij. Ondanks de ongunstige tijden, welke we doormaken, mogen we over de gansche linie wederom een stijging con- stateenen, waarover we ons slechts kum- Het aantal ziekenauto's was in deze 4 jaren resp.: 96 196 284 302 (in-i begrepen in bovengenoemde getallen). Een verontrustend verschijnsel behoeft men in deze toename niet te zien. Ze houdt ten deele verband met het gratis vervoer, dat T.E.S.O. de laatste jaren voor ziekenauto's toestaat, terwijl on der „ziekenauto" ook verstaan wordt, een gewone luxe wagen, waarmee een niet ernstige patiënt over het Marsdiep wordt vervoerd. De groote toename van passagiers van 1930 op 1931 houdt verband met de Zui derzeewerken op Texel, waarbij veel ar beiders aan de vaste wal werkzaam wa ren. Nu zij grootendeels vertrokken zijn, is achteruitgang van het aantal passa giers over 1933 wel te verwachten. R.K Bouwvakarbeidersbond. Men schrijft ons: Donderdag werd in een vergadering van R.K. Bouwvakarbeiders, belegd in het St. Janshuis, besloten, tot stichting van een afd. den Burg van de R.K. Bouwvak- arbeidersbond. Er waren 19 personen aan wezig, van wie er 15 als lid toetraden. Een viertal was werkloos en kon daar door niet als lid ingeschreven worden. Als spreker trad op het Hoofdbestuurs lid A. J. Vollaerts, die doel en beteekenisi van deze organisatie uiteenzette. Mede waren aanwezig de voorz. en secr. van de afd. Den Helder en de secr. van de Alg. Bond, afd. Den Burg. Tot leden van het voorloopig bestuur werden benoemd de heeren H. Zijm, W. van Heerwaarden en S. Rijk. Foto-Atelier Warmoesstraat. Óp verzoek hebben we een bezoek ge bracht aan het modern geïnstalleerde Foto-Atelier, Warmoesstraat no. 28 al hier. Wie verwacht in een nuchter en koud vertrek te stappen, vergist zich. We werden aangenaam verrast door de smaakvol en gezellig ingerichte kamer, waar de heer J. Bruin zijn opnamen doet. Door van kunstlicht gebruik te maken weet hij het juiste effect te bereiken, zoo als blijkt uit diverse uitstekend geslaagde foto's van dames, heeren en jong volkje, welke ons werden getoond. Ook op tecir- nisch gebied is de fotograat terdege thuis. Kosten noch moeite worden gespaard om goed werk te verkrijgen. Alle opnamen blijven bewaard. Met behulp van een kaartsysteem kunnen ook foto's, welke jaren geleden gemaakt zijn, spoedig wor den nageleverd. Nadere biezonderheden vermeldt de adv. in dit nr. We deelden reeds mee, dat ons ge meentebestuur ernstige pogingen in het werk stelt om de Minister te doen terug komen op het noodlottig besluit, waarbij met ingang van 1 April a.s. aan onze gemeente verdere subsidie ten behoeve van haar Zeevaartschool (f15000 per jaar, zijnde driekwart van de netto begrooting der school) onthouden wordt. We zijn op nadere informatie uitgegaan het geld hier het belang van velen en menigeen zal benieuwd zijn te weten, hoe getracht wordt, het leven der school, waarop een aanslag dreigt, te rekken, zoo mogelijk voor jaren te sparen. Bovengemeld Ministerieel besluit da teert van 30 Dec. Het heeft onmiddellijk gemoederen en pennen in beweging ge bracht. Van actie van gemeentebestuur en Comm. van Toezicht gewaagden we reeds Ook de Alg. Tex. Middenstandsvereem. zit niet stil. o— Het gemeentebestuur wendde zich met een uitvoerig schrijven tot de Minister. Het spreekt hierin zijn groote teleurstel ling uit, in het biezonder, wijl opheffing reeds zoo spoedig voor de deur staat, wanneer de Minister bij zijn besluit blijft. Wel werden bij schrijven van 14 Maart 1932 door de Minister diverse bezuini gingsmaatregelen t.o. van onze school aangegeven en verscheen kort daarop het Rapport-Welter, dat zelfs tot opheffing adviseerde. Echter werden bezuinigings maatregelen getroffen (ontslag aan twee leeraren), welke dés Ministers goedkeu ring verwierven. Bij brief van 30 Aug. 1.1. werd opnieuw verzocht zooveel moge lijk op de school te bezuinigen, maar ia de Mem. van Toelichting op de Staatsbe- grooting werd van opheffing niet gerept. 1 Oct. 1.1. telde onze school niet het mini mum-aantal leerlingen. Maar zoo was het ook met de meeste andere Z.V.S. in ons land. Voor Texel is bovendien van in vloed, dat zooveel leerlingen van buiten komen (kostgeld.) Op 30 Dec. had burgemeester O art een conferentie met de Minister, om de belangen van Texel en zijn school te be pleiten, maar van dezelfde datum dateert het besluit, waarbij liet subsidie werd in getrokken. Bij het ontslaan van leeraren! moet een termijn van 3 mnd. in acht ge nomen worden en dus zou dan 30 Dec nog vergaderd moeten zijn met oog op de datum van opheffing: 1 April, hetgeen niet doenlijk was Het gemeentebestuur geeft een opsom ming van de belangen, welke door ophet- fing worden geschaad In de eerste plaats die van de leerlingen en hun ouders (stu die benadeeld, extra kosten voor de ouders, f1000 per jaar als zoo'n leerling een jaar achterop raakt Den Burg is bovendien egn goede plaats om er te stu- deeren) Maar er worden ook andere be langen geschaad, hetgeen te meer naar voren komt. waar Texels bevolking geacht moet worden in ons land het zwaarst door crisis getroffen te zijn Onder deze omstandigheden kan het hebben van een Z.V.S. een uitkomst zijn. De slechte uit komsten van de visscherij doen verwach ten dat vele visschers naar andere bron nen van bestaan moeten omzien. Ook voor hen blijve de Z.V.S. bestaan. Beter be zoek van Texelsche leerlingen in de toe komst achten B. en W. geenszins uitge sloten. Verscheidene groepen der bevolking zul len door opheffing getroffen worden (kosthuizen, neringdoenden, ambachtslie den). Globaal mag aangenomen, dat den Burg door opheffing f40.000 minder ont vangen zal, door vertrek van leeraren komen groote woonhuizen leeg, enz. Bo vendien vervalt de gelegenheid tot het omvangen van privaatlessen van vakleera- ren. De school is samengegroeid met de economische belangen der nevolking. Op- heitmg zou een gevoelige slag zijn. Voor- ai voor den Burg. Ook net vreemdelingen verkeer zal onuer de opheffing lijden, terwijl de gemeente hierdoor aan betee- kenis inboet. Aan de eind-examens namen de laat ste 10 jaar deel: lexel 115, Groningen 116, den Helder 80, Harlingen 129, Schier monnikoog 76, 'lerschelling 108. Texel maakt geen slecht figuur en zou bij op- heifing de minste bezuiniging geven. ("1 o- taal t 511000 subsidie, lexel f 15000) foch zijn de onderwijsresultaten alleszins bevredigend, vandaar de groei. Met in begrip van ieerl. 3e stuurman: 26 in 1926, 25 1927; 34 1928; 35 1929; 36 1930' 39 1931. Is het dus billijk Texel zijn Z.V.S. te ontnemen, vragen B. en W. Met betrek king tot de regeling der financ. verhou ding tot het Rijk verkeert Texel door zijn zuinig beheer in een wei zeer ongunstige positie, zoo ontvangt b.v. Den Helder een uitkeering van r 21.53 per inwoner, Texel maar f 0.13. Texel ziet zich danook tot beiastingverhooging verplicht. De Comm. Weiter adviseerde tot opheffing omdat den Helder zoo dicht bij ligt, maar deze stad is toch alreeds zoo bevoorrecht. B. en W. hopen, dat al deze argumen ten de Minister kunnen doen besluiten terug te komen op zijn besluit en dat de kwestie van de opherring voorshands tot het eind van de loopende cursus zal wor den aangehouden. Consultatiebureau. t< Het Consuitauebureau voor Zuigelingen dat gisteren weer zitting hield, heert nu in totaal 55 baby's onderzocht en te boek gesteld. Een verheugend aantal, ook voor ons, die immers het initiatief tot de stich ting namen. Eerstvolgende zitting heeft plaats op Vrijdag 3 Februari van 111 uur (niet meer tot 2 uur.) Zakennieuws. De heer N. Graaf, aannemer-metselaar en betonwerker alhier, heeft zich te den Helder gevestigd (Breewaterstraat.) We moeten ons door plaatsgebrek ge dwongen, tot een kort bericht bepalen (Woensdag uitvoeriger): We hebben niet minder dan 87 oplos singen ontvangen, waaruit we zeker wei mogen afleiden, dat onze puzzle in de smaak is gevallen. De vulpotlooden zullen ontvangen: de heeren E. SCHOT, Molenstraaat, den Burg, en C. M. BAKKER Wz., Kapberg. De troostprijzen: de dames Marie Graaf, Hoogerstr.Wed. R. Koorn-Lap, Julianastraat; en de heeren D. M. Vlas, Oudeschild; P. Smit, Oudeschild; A. Eel- man, Koogerstraat 58. Uitslag aanbesteding. De heer K. Pen deelt ons mee het beton werk voor de uitbreiding van zijn hotel te hebben opgedragen G. de Boer te Wolvega Fakkelgang. Ter aanbeveling van een bezoek aan de N. V. Propaganda Avond (zie adv.) wordt nog plaatsing verzocht van deze perscri- tieken De Film „Fakkelgang" is een kunstwerk dat diepe indruk maakte, boeiend tot het einde. Het publiek in Rotterdam was geestdriftig en de pers ook. De film sleepte mee en bracht ons in vervoering. De film draait dag aan dag. 9 Dec. reeds waren alle dagen tot Maart bezet. Of ze ook voldoet! Ga ook heen. Ze kan niet teleurstellen. OUDESCHILD. Veevervoer. Gedurende deze week werden van Texel verzonden: 6 kalveren, 50 varkens, 2 koeien, 1 paard 3 schapen. Uitvoering T.O.G. De uitvoering van Dansclub T.O.G. al hier is bepaald op morgen en wordt ge geven in De Zeven Provinciën, (zie adv.) Visscherij. Aangevoerd aan de vischafslag alhier: Dinsdag: 159 Kg. garnalen 211/2 ct. Woensdag: 2102 Kg. wulken 71/281/2 ct Donderdag: 2028 Kg. wulken 710 ct. Er worden de laatste dagen in het ge heel geen garnalen gevangen. Vele garna- lenvisschers zijn aan 't wulkenvisschen ge gaan, waarmee nog iets verdiend wordt, hoewel de spoeling daar ook dun is. DE KOOG. Bouwplannen. Een gunstig teeken. Ondanks de nog onzekere tijden schijnt de lust tot won.ngbouw zich ook hier in stijgende lijn te bewegen. Naar wij van officieele zijde vernamen, meldt onze corresp., zijn weldra niet minder dan vijt plannen voor nieuwbouw gereed, alle van de bekwame hand van architect Igesz, alhier. Helder's vuil op Texel's strand. Wie mocht denken, dat bovengenoemde kwestie sinds lang voor goed van de baan is, komt bedrogen uit. Bij een wandeling aan het strand alhier heert men weer voiop kunnen genieten van een groote hoeveelheid vuilnis, door de Helüersche gemeeniereiniging in zee gestort en met een N.W. wind hier aan land georacht. HOE LANG zal dat nog duren Het badseizoen is nog verre en dus is er nog aile gelegenheid om afdoende maatregelen te treffen. Moet de zaak nu hier niet eens flink aangepakt en het euvel voor goed uit de wereld geholpen worden? Het aangespoelde vuil is absoluut afkomstig uit den Helder. We wijzen ten over vloede nog op de pakken hooi van de „Zaanstroom", door de sluizen in de Heldersche buitenhaven gespuid en ver volgens zelfs bij de Koog terechtgeko men. Stille getuigen, die iedere ontken ning haar kracht ontneinen. OOSTEREND. Een ongeval. Toen Donderdagmorgen de heer J. Dij ker van Zevenhuizen, zich naar zijn werk begaf in de Westen, kwam hij bij het oversteken met zijn fiets zoodanig te vallen, dat hij per auto naar huis moest worden gebracht. Dr. Boswijk werd ontboden en constateerde een lichte hersenschudding. Bovendien had hij veel pijn in de rug. DEN HOORN. Benoeming. Tot kaasmaker aan „de Onderneming" alhier is in de plaats van de heer R. Roos die wegens vertrek naar elders bedankte, uit een groot aantal sollicitanten door het bestuur benoemd de heer D. Pool, thans te Berkhout. Uit de dagbladen van Dinsdag: Aartswoud. O. de KI. en V., verkoopers van hoogfrequente bestralingsappaiaten, werden beiden veroordeeld wegens het onbevoegdheid uitoefenen van de genees kunde tot t300 boete of 100 dagen hech tenis. Bij N'euwendijk (N.B.) heeft een personenauto liet 3V2-jarig zoontje van J. van Daalen, dat plotseling de weg overstak, doodgereden. Heeze. Bij een brand, die in de op slagplaatsen van de Boerenbond gewoed heeft, werd groote materiee.e schade aan gericht. Hooi- en stroopersmachines, twee tractoren en een vrachtauto werden een, prooi der vlammen. Te Assen is mevr. TimmerVan Dam door een auto aangereden, waar door zij is overleden. De chauffeur heeft veel te hard gereden en heeft eenige hoo rnen en een lantaarnpaal omvergereden. De man is aangehouden. Te IJmuiden wordt Noorsch natuur ijs ingevoerd. Bij objectiet wetenschappe lijk oliderzoek is het gevaarlijk gebleken voor een goede conserveering. Ten W. van Helsingfors heeft een brand in een vesting op een eiland zeven kazernes vernield. De vesting vloog in de de lucht. Bij Boekarest zijn twee treinen op el kaar gereden. Vijf wagons vernield. Acht personen gedood, 12 zwaar gewond. De „Atlantique"-rainp. Uri rapport van de Ned. sleepbooten blijkt, dat de Fran- schen het eerst aan boord zijn lgekomen. De gezagvoerder der „Lauwerzee" ver klaart o.a. dat hij genoodzaakt was de trossen te kappen door de beweging van de boot. Rome. Op de tweede Paaschdag zal de paus in het Vaticaan draadloos de feeste lijke verlichting ontsteken van het stalen kruis op de berg Alverna, waar Fran- ciscus van Assisi vaak heeft vertoefd; dit ter gelegenheid van het buitengewone heilige jaar der R.K.Kerk. Moskou. Stalin verklaart, dat het eerste vijfjarenplan voor 93.7 pet. is vervuld. Er zijn nu 200.000 collectieve bedrijven en 5000 staatslandbouwbedrijven. Stalin con cludeert, dat bewezen is, dat het socialis me in één land mogelijk is. o— Uit de dagbladen van Woensdag: TE OBDAM reed een vrachtauto bij het uitwijken voor een kind op een groep spetende kinderen in. Het 5-j doch tertje van slager Knijn en het 10-j. doch tertje van de caféhouder Dekker werden gedood en twee kinderen gewond. De chauffeur hevig overspannen. DEN HELDER's gemeentebegroo- ting 1933 sluit zonder belasting- of tarie- venverhooging. Er zal voor steun ten aanzien van werkverschaffing geen be roep op rijk en prov. worden gedaan. DEN HAAG. Acht organisaties ver zoeken de Minister de Varkenscentrale te verbieden in het binnenland varkens- vteesch tegen zeer lage prijzen te koopen. TE SEVILLA is de alg. staking ge proclameerd. o Uit de dagbladen van Donderdag: ATLANTIQUE. De brand op dit schip moet niet aan opzet te wijten zijn. ROTTERDAM. De jongeman, die terechtstond wegens de kindermoord in Blijdorp, kreeg tien jaar celstraf. —o—

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 6