■HMHHBHMHHHBBHRfl Hij gaat door! UITVERKOOP N.V. Ph, Vlessing, den Burg H De Nieuwe Texelsche Courant D0UWE EGBERTS No. 4703 46ste Jaargang Woensdag 18 Jan. 1933 FRISO- BAAI Van week tot week WERK VOOR GENÈVE. Een lach of een traan Bezoekt onze groote jaarlijksche ENORME KOOPJES ook in meubelen ledereen raadt mee. Dertig millioen werkloozen. Meer werk in minder tijd. Texelsche Berichten Onze Oudejaarspuzzle. ra Ks? Uw advertentie In dit blad wordt op Texel Ihuls aan huls gelezen. TEXE CHECOU is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. UlTü.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.j iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.-; 8.-; 11.20; 2.40; Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.15; 5.20. Van den Helder: 9.12.20; 6.30. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer V> uur later.) 18 19 20 21 22 23 24 Jan 0,32 1,12 1,59 3,02 4,47 6,05 7 23 LICHT OP R1IWIELEN en RIJTUIGEN 4 38 Kostelooze Vaccinatie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zaï opengesteld zijn tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden op Woensdag 18 en Vrijdag 20 Januari 1933, des namiddags van 2,30 uur tot 3,30 ten huize van Dr. Boswijk te Den Burg. op Woensdag 18 en Vrijdag 20 Januari 1933, des voormiddags 9 uur ten huize van dokter G. Westbroek te De Cocksdorp. Teneinde abuizen bij het opnemen van i amen en voornamen te voorkomen moeten trouw boekjes, waarin namen van belanghebbenden vermeld zijn, worden medegebracht. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat het thans niet noodig is, dat kinderen, om als leerlingen tot de scholen te kunnen worden toegelaten, gevaccineerd zijn. Texel, 13 ]anuaii 1933. Burgemeester en Weihouders voornoemd, W. B. OORT. De St Cretans, JONKER. ZATERDAGAVOND. Wij wachten op uw practische daden Het jaar 1933 zet voor Genève in met bergen werk. De voorbereidende commis sie voor de economische en financieele wereldconferentie (commissie-Trip) en de conferentie tot bestrijding der werkloos heid zijn reeds aan de arbeid getogen Dan komen verschillende commissies van de ontwapeningsconferentie bijeen, de commissie inzake het geschil China-Japan en de buitengewone Assemblee. Er is dus genoeg werk aan de winkel en er zal in 'de komende weken weer veel worden ge praat en beraadslaagd in de Volk-enbonds- stad. Of er ook veel zal worden gedaan, of ook maar voorbereid met goede kans, dat daden zullen volgen, daaromtrent zijn de verwachtingen niet hoog gespannen. De teleurstellingen, die de Volkenbond in het treurige jaar 1932 de menschheid; heeft bereid, zijn zoo talrijk en zoo ern stig, dat ook voor 1933 weinig wordt ver wacht. Dit heeft de Volkenbond aan zich- zelt te wijten. Juister nog: het is te wijten aan de Staten, waaruit de Bond is samen gesteld, in de eerste plaats aan de groote staten, welke daarin de toon aangeven;: verschillende kleine leverden meer dan eens het bewijs, dat zij een beter inzicht hebben in de belangen van de Bond en de menschheid, die eigenlijk dezelfde zijn En toch Houd er de moed maar in. In de commissie Trip werden tot heden verschillende redevoeringen gehouden, waarin menigmaal gezonde denkbeelden werden verkondigd, doch de sprekers wa ren meestal vertegenwoordigers van re geeringen .die bijna niets anders doen dan ongeveer het tegenovergestelde, van het geen zij haar mannen in Genève laten, aanbevelen. Als het niet zoo droevig was dan zou het om te lachen zijn. Wanneer men de Engelschman een lofrede hoort houden op de vrijhandel en de Duitscher en de Italiaan in dezelfde trompet hoort blazen, dan weet men niet ot men lachen moet of huilen. Eveneens wanneer de Brit verklaart, dat Engeland in beginsel be reid is tot de gouden standaard terug te keeren. Dan was de Italiaan, die directeur is van de economische afdeeliug. van de Volkenbond in elk geval eerlijker toen hij plechtstatig verklaarde, dat de voorzich tigheid nog steeds de moeder is van de poroeleinkasten, dus ook van de econo mische en dat de voorbereidende comm. er derhalve goed aan zouden doen door een zeer beperkt plan op te stellen. Loonderving 52 miljard gulden per jaar. Met de Commissie tot bestrijding der werkloosheid ging het weinig beter. Eigenlijk is dit een conferentie. Alle Europeesche staten plus nog een paar buiten ons werelddeel, in het geheel 2S, nemen er aan deel, Rusland en de V. S. echter niet, de laatsten zonden een waar nemer. Grondslag der besprekingen is een rapport van het Arbeidsbureau, waarin het aantal werkloozen wordt geschat op 30 miljoen en de dientengevolge gederfde loonen en salarissen op 52 miljard gulden per jaar. In dit rapport wordt verder gezegd ,dat beperking van de werkweek tot 40 uur, overal ingevoerd, moet leiden tot aanzienlijke beperking der werkloos heid. Daarover gaan in hoofdzaak de de batten. De werkgevers en de Engelsche regeering zijn tegen die verkorte werk week. Anderen zijn er weer voor. Overi gens is die nu in Ge/lève b-edebatteerda werkweek van 40 uur al weer achterhaald tenminste in de V.S. en in theorie. Daar wordt onder leiding van ingenieur Scott een nieuwe economische leer verkondigd, die reeds zeer veel aanhangers telt en „Technocratie" werd gedoopt. Volgens deze leer zou Amerika gered zijn Europa valt er buiten als onnedbaar vol gens Scott met een werktijd van 12 uur per week van 5 werkdagen voor alle vol waardige arbeiders van 25 tot 45 jaar. De jongeren en de ouderen mogen geen be roepsarbeid verrichten in dat stelsel. Wordt dit stelsel ingevoerd, dan is Ame rika gered en leven de Amerikanen tien maal Deter dan vóór de crisis. Wordt het niet ingevoerd, dan stort de heele kajuta- listische samenleving ineen. Scott, zijn 36 ingenieurs en anderen oor- dee'en, dat de mechaniseering en de ra tionalisatie van de arbeid bezig zijn de menschheid ten gronde te richten. Zij hebben een diepgaand onderzoek ingesteld en de resultaten zijn verbijsterend. Bij voorbeeld: In het hoogovenbedrijf brengt tegenwoordig één man door vernuftige werkmethoden evenveel voort als eertijds vijftig. Een arbeider in een gloeilampen- tabriek verricht nu in één uur evenveel werk als in 1914 in 9000 uur. Een Ameri- kaansche boer doet nu in één uur even veel als een eeuw geledien in 3000 uur. Honderd man per jaar zijn tegenwoordig voldoende om alle steenen te maken, die Amerika in dat jaar noodig heeft. Enz., enz. Verondersteld, dat alle Amerikaan- sche fabrieken weer op volle capaciteit konden werken, dat zou dus de gunstigst denkbare toestand zijn, dan zouden van de 12 miljoen werkloozen toch minstens de helft werkloos blijven. En elke dag wordt de toestand ongunstiger, doordat de machines steeds nog talrijker worden en door nieuwe arbeidsmethoden steeds minder tijd voor bepaalde bezigheden ver- eischt wordt, zoodat Amerika het volgend jaar zeker 30 miljoen werkloozen zal tel len. Volgens berekening van ing. Scott. Op heden overtreft Amerika met 12 miljoen werkloozen op plm. 120 miljoen inwoners vrijwel alle Europeesche landen. Ook zelfs het zoo zeer geteisterde Duitschland. Voorloopig dus is het ook in „het land der onbegrensde mogelijkhe den" niet „alles". (Prijswinners in vorig nummer.) De eerste oplossing kwam reeds enkele uren na verschijning van ons Oude- jaarsnummer binnen. Ze bleek van Truus Graat (Vischmarkt) te zijn en volko men in orde. De mooist verzorgde inzen ding was van de heer G. Schmidt, Schil der-eind, die alle persioons- en plaats namen in twee kleuren keurig op „visite kaartjes" had aangebracht. Twee pluimpjes dus vooraf aan Truus en de heer Schmidt. Van nabij en van verre kwamen de op lossingen iin, de meeste van Texel, uit alle deelen der gemeente, maar ook uit Amsterdam, Heemstede, IJmuiden, Bur- gerbrug, Edam, den Helder, Haarlem, enz. Alle rangen an standen troffen we onder onze puzzlaars aan, heel genoeglijk lagen de brieven van rood en zwart en groen, van elke gezindte, van iedere kleur door een. We laten hier de uitslag volgen. Inge komen 87 oplossingen, waarvan er 71 juist wanen. De op te snorren plaatsna men waren: Hardegarijp, Laagkeppel, Walsoorden, Finsterwolde, Veinendaal, Markelo, Krommenie, Helenaveen (ligt in N.Br.), Tinaarlo, Puttershoek, Ooster wij k. Alhoewel de puzzle niet zoo heel moei lijk was, wanen er toch nog 16 foutieve oplossingen. Deze wanen wel te voor komen geweest. Wie b.v. „VEEnendaal" schrijft, gebruikt een E meer dan er be schikbaar zijn. Wie echter van Wals oorden de N. weglaat maakt zich schuldig aan verduistering, evenals wie „Ve- n-edaal" zonder N laat gaan. Finster wolde mag niet op een N eindigen. Wie HardeRgarijp schrijft, heeft een R bin nengesmokkeld; wie „Harderwijk" vond greep bepaald mis. „Finterswolde" is ook niet in orde. Van „Ghrijpaarde" heb ben we nog nimmer gehoord, wel van grijpvingers en pijpaarde, maar deze ar tikelen worden hier iniet gevraagd. Een onzer puzzle-vrienden schrijft: no. 11 kan ik niet vinden. Indien ik dat heer schap (het plaatsje zal bedoeld zijn) tegenkom, zai lx hem de weg naar uw kantoor wel even wijzen. Tot onze spijt hebben we geen bezoek mogen ont vangen. Inmiddels is de „sinjeur" echter gevat en te „Oosterwijk" opgebracht. Niet alle inzenders hebben de namen der provincies er bij vermeld. Dit was ook niet met nadruk verzocht, waarom we dit punt bij de beoordeeling danook achter wege hebben gelaten. De -heer I. Pais hebben we wederom, verzocht zich met de loting t-e willen be lasten, aan welk verzoek hij welwillend gevolg gar. We nummerden de goede oplossingen van 1 tot en met 71 en staken ze in een enveloppe. De heer Pais noemde zeven getallen. Óp de eerste twee zouden de vulpotlooden vallen. De overigen zou den voor een troostprijs in aanmerking komen. In dit geval een houtsnede van prot. Aarts (De reddingboot gaat uit) met maandkalender op passepartout. Van de rijmpjes, welke eenige oplos singen vergezelden, trok die van de 70- jarige lueer Jb. de Vries, te Oostenendj het meest onze aandacht. We laten het hier volgen: Mijn waarde 'heer de Redacteur Ik klop ook even aan uw deur. Ik maakte in 't begin van 't jaar Uw puzzle-maaltijd heerlijk klaar. Ik heb werk'lijk met geduld, Aan 't diner eens fijn gesmuld. U noemde een elftal personen, Die allen 't platteland bewonen. Die Heeren treft gerust geen blaam, Zij dragen allen in hun naam De naain toch van liet heerlijk oord, Dat elk van hen het meest bekoort. In d' elf provinciën van ons land Vond ik er één, elk naar zijn stand. Zoo kwam ik aan in „Hardegarijp", In „Friesland" als ik 't goed begrijp, ik zette koers naar „Gelderland" En vond „Laagkeppel" voor de hand. „Walsoorden" aan de Wester-Scheldc Ligt in „Zeeland" naar men mij meldd; Ik kwam toen bij een weduwvrouw Die zwoer provincie „Groningen" trouv. Zij was 't, met wie ik in rn'n arm hold Door 't nette plaatsje „Finsterwolde' Toen heeft mij „Utrecht" zeer bekoord, Waar 'k „Vencndaal" heb opgespoord. In „Overijsel" vond ik „Markelo", Het dorp van ach en wee en o Dat door de stormen gekastijd, Van klaclit en weemoed werd bevrijd. „Noord-Holland" schonk mij „Krommenie" Wat ik gedurig nog eens zie, En „Limburg" meldt „Helenaveen". Daar trok ik toen ook even heen. „Tinaarlo" vond ik ras in „Drenthe", Dat plaatsje telt al menige lente. Toen trok ik maar weer aan mijn broei;, En landde aan in „Puttershoek", Liep door „Zuid-Holland" met gemak, Tot 'k naar „Noord-Brabant" overstak, Waar ik nog „Oosterwijk" bezocht Aan 't einde van mijn lange tocht. Al tel ik nu ook zeventig jaar, Ik kwam toch na veel zwerven klaar. Wed. L. Oenstrif Finsterwolde (Gron.) GEELMERK 30 cl per 'li pood 12 cl. per ons 6 ct. per ons lil III Will II ■iiMIIIBMI—LMI^Ml De bejaarde rijmer voegt er nog een Nieuwjaarswensch in Texelsch proza aan toe. Gaarne w-ensch-en wij hem wederkee- rig al wat wenschelijk is in 1933. We danken tenslotte hem en alle anderen voor de moeite, welke zij zich hebben ge troost en zullen een nieuwe puzzle-actie voorbereiden. O Van de rijmpjes, bij de Kruiswoovd- puzzle ingezonden, laten we volgen: Van L. J. Dijt, Koogerstr.: Geachte Redactie, Ik was direct in actie. Voor de puzzle van uw blad Is menig blaadje vol geklad. Vooral om die „vrucht" Is dagen gezucht. Maar op de laatste dag van het jaar Had ik het zaakje voor elkaar. Aan een lang gedicht van W. J. Boon, Koogereind, ontleenen we: Asyl, cape, ad, corporatie Dat al valt voor veel niet m-ee. Zet veel woorden maar in 't Hollandsch Dan doet ieder zeker mee. Zulk een werk is zeer gezellig Ge-et maar m-eer zoo in de krant. Iets gemakkelijker -en stellig Krijgt gij meerder-en dan tot klant. o Op dit verzoek willen we antwoorden, dat de kans op winnen met een goede oplossing van een moeilijke puzzle liet grootst is. Bovendien beantwoordt zij meer aan haar doel, naarmate zij meet tijd vergt om tot het eindresultaat te ko men. Wat die Hollandsche woorden be treft: in beginsel zijn wij daar wel voor, maar bij het samenstellen van een kruis- woord-puzzle zijn ze niet licht te vermij den. Ten slotte enkele critieken op onze Kerst-puzzle„De puzzle heeft mij vele

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1