EEN MAN, DIE ER KWAM. uren prettig bezig gehouden". „Dit raadsel was lang niet zoo maar voor het opschrijven, dus een reuzetijdpasseering". „Ik heb heusch bewondering voor wie deze puzzle uitgedacht heeft. Ik ben er menig uur mee bezig geweest en hoop al kom ik niet voor een prijs in aan merking dat u ons nog weer eens in de gelegenheid stelt." (Kijk, dat 's je ware puzzlaar. Niet uit hoop op beloo ning, maar om iiet puzzlen zelt. Onze prij zen, hoewel begeerenswaard, zijn eigen lijk bijzaak. Puzzle-doel is: het verschaf fen van prettige bezigheid in anders ver loren oogenblikken, „hersen-gymnastiek", verstrooiing. Red.) Moderne Landarbeidersbond. Ter aanvulling en verbetering van 'het verslag, dat we ontvingen van de oprich tingsvergadering v.d. Moderne Landarbei dersbond, afd. den Burg, verzoekt men ons opname van het volgende: Omtrent 1888-'89 leefde niet de S.D. A.P. op, omdat deze toen nog niet be stond. Gezegd is: de Soc. Dem. Bond (S.D.B.), deze liep naderhand dood in de anarchistische politiek, waardoor de op richting van de S.D.A.P. in 1894 nood zakelijk werd. In 1918 kwam de Ar beidswet (Aalberse) tot stand, die wel belangrijke veiligheidsvoorschriften be vatte. De z.g. Veiligheidswet kwam in 1895 tot stand. Van de miljoenen, die de broodeters door de Tarwewet extra moe ten liet alen, komt ongeveer de helft aan de boeren, belangrijk meer dan een halt mil joen. Tenslotte werd door eenige ver- gaderingbezoekers er over geklaagd, dat bij liet Staatsboschbeheer in gewone idienst 2 a 3 zoons uit één gezin worden aangenomen, terwijl er vele kostwinners zijn, die geen werk hebben. Deze klacht gold dus met de werkverschaffing. Propaganda-avond Ned. Vereen, tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken. De zaal van hotel Texel was vrij goed bezet, toen de afd. Texel van boven genoemde Vereen, daar Zondagavond een vergadering belegde. Wie het doel van deze samenkomst met kennen mocht, werd al dadelijk er mee op de hoogte gebracht door een tweetal vlaggen, welke naast reclame voor Bols en Advocaat de locali- teit sierden. De heer P. Kriek, voorz., sprak ter in leiding een kort openingswoord, waarin hij zich over de goede opkomst zeide te verheugen en de wensch uitsprak, dat deze actie vrucht zou afwerpen. We heb ben al veel jaren propaganda gemaakt, aldus spr., we hebben veel gezaaid, overal in Nederland, in alle lagen der maat schappij. Met de opkomst van het zaad is liet echter nog niet schitterend ge steld Het ontbreekt hiertoe aan zon. En daarom hoop ik, dat deze avond zal zijn als een stralende zon, in wier koesterende stralen het zaad ontkiemen moge. We ho pen, dat veel nieuwe leden zullen toetre den. In het biezonder richten wij ons tot de jeugd. Voor haar staat de Jeugdbond voor Onthouding gereed, om leden in te schrijven. Ziet toe en luistert en sluit u zooveel mogelijk aan. (applaus). Met een tweetal zangnummers, te zin gen door de J.V.O., wordt vervolgens met uitvoering van het programma een aan vang gemaakt. (Wij Jonge Onthouders en Marschlied.) Dan volgt het optreden van de Mandolineclub met Wandellied en Wals. Mej. Griet Wassenaar declameerde „De Daad", de dames Jannie Hemelrijk en Tetje Bruin tezamen „Geloof" en „Werkers". Hierna komen nog twee zang en twee mandoline-nummers, waarna mw. BackerVan Putten met het declameeren van „Te Wapen" het eerste deel van het programma sluit. Zang en muziek legden van vlijtige stu die getuigenis af. Het klonk goed en kon het publiek zeker voldoen. Ook de vier dames, die declameerden, hadden er slag van. In het biezonder „Te Wapen" ont lokte de luisteraars een daverend applaus Het tooneelspel „Een Moeder" werd opgevoerd door de dames Backer Van Putten, Griet Wassenaar, Jannie Hemel rijk en Tetje Bruin en de heer Wilke Wassenaar. De rollen zaten er stevig in; het spel vlotte goed, hetgeen voor ama teurs, die een min of meer tragische ge beurtenis moeten weergeven, niet weinig zeggen wil. De strekking laat zich gemak kelijk raden. Tot welk een ramp drank misbruik leidt in het familieleven werd op welsprekende wijze gedemonstreerd. Na de pauze kregen we de film Fakkel- keigang te zien, waaraan de heer J Har-< ders, propagandist der N.V., een toelich ting en propagandawoordje voorat liet gaan. Spr. gat in korte trekken het ontstaan: der Vereen, weer. Ze werd opgericht in 1842, maar bestreed oorspronkelijk alleen de sterke drank. Van 1899 dateert de actie in zijn huidige vorm en dus tegen alle alcoholhoudende dranken. In 1932 bestond de Vereen. 90 jaar ter gelegenheid waar van de leden het Hoofdbestuur de film hebben aangeboden, een modern en krach tig middel in de strijd tegen de drank. De Vereen, telt nu 20.000 leden en stelt zich op een neutraal standpunt (we ver oorloven ons de opmerking, dat het dan niet goed is een J.V.O.-hed te zingen op „CHARLIE" SCHWAB, de schep per van de U.S. Steel en Bethlehem Steel. Als de baan van een meteoor is Schwab's carrière geweest, zelfs in Ame rika. Koetsiersjongen, winkelbediende, dan arbeider in de Edgar Thomson Works op een loon van f2.50 per dag. Hier ging Schwab zijn stelregel toepassen: „Als je nooit iets méér doet, dan je bevolen wordt, zal ook niemand vapje verwachten, dat je tot iets biezonders in staat bent". Zes jaar later was hij superintendant van dezelfde fabriek in die dagen de grootste der V.S. en toen hij aan Car negie werd voorgesteld, kon zijn baas zeggen: „Andy, hier is een kerel, die evenveel van de fabriek weet, als ik" Bevordering tot hoofdingenieur der ge- heele Carnegie-organisatie volgde, en eenige jaren later verklaarde Carnegie: „Schwab weet meer van staal dan iemand anders op de wereld". Hij ontwierp en bouwde de Homestead Steel Works, grooter en technisch beter dan eenige an dere staalfabriek ter wereld, en was toen amper vijt en twintig jaar. Na deze technische prestatie volbracht hij een nog grooter meesterstuk op psy chologisch gebied: de heropening van de Homestead Works na de bloedige staking van 1892. Carnegie was plots afgereisd naar zijn dierbaar Scotland, Frick, op een haar aan een moordaanslag ontkomen, durfde wel, maar was onmogelijk. Een man was er nog, die èn de moed had en ook in staat was de stakers te overreden, de man, die altijd voor ieder een kwinkslag of een raad had gehad om voor hoog en laag „Charlie" was gebleven. Op zijn vijt- en-dertigste had Schwab, president van de Carnegie Steel, reeds de hoogste sport van de staal-ladder bereikt. Na enkele jaren van betrekkelijke rust, stroopte Schwab zijn hemdsmouwen weer op. Hij verkreeg de controle over de bankroete Bethlehem Steel, maakte vijf tien jonge employé's van die fabriek part ners en ging aan de slag. Langzaam, cllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll de wijze van het Vara-strijdlied: „Hallo, Hier Hilversum, hier is de Vara", waar door men noodeloos niet-Vara-, wellicht anti-Vara menschen tegen zich inneemt Verslaggever). In Friesland zijn plaatsjes, met op 700S00 inwoners 125150vol- wassen en 7080 jeugd-leden. Van de Wadden-eilanden was Texel het eerste, waar een afd. werd opgericht. Ten on rechte meent men wel, dat zij, die lid zijn, drinken zouden, wanneer zij niet georga niseerd waren. Het omgekeerde is het ge val. Zij drinken iniet en schenken ook an deren geen alcoholhoudende drank. Om ook anderen hiertoe te brengen, organi- seeren zij zich in N.V. of J.V.O. Over de film het volgende: Ze telt vier deelen, waarvan het tweede geheel aan de Vereen, is gewijd en de hoofdbestuurders op het doek brengt. We krijgen geen ver haal met wat „liefde en min", zooals men misschien verwachtte, maar een reeks wel gekozen beelden, welke de drankellende, die nog immer groote omvang heeft, in schrille kleuren, afschuwelijk, erbarme lijk, te zien geeft. Het matige gebruik kan tot misbruik leiden bij wie te zwak is om de verleiding te weerstaan. Daarom wordt de strijd tegen alle drankgebruik aangebonden. De jeugd sluite zich aan, zoo propageert de film, en leere beseffen, dat er een duivelsch gevaar in de alcohol schuilt. Daarom jong en oud op ten strijde voor een drankvrije samenleving, weg met de armoedige pleziertjes door alcohol verschaft. De mensch is te schoon, vermeldt het filmprogramma omzijn lichaam en zijn geest weg te werpen als rotte appelen. De bezielende gedachte aan de schoonheid der aarde, eens erfdeel van een gelukkige menschheid, geve de roep „Iedere dag één kameraad" steeds ■meer kracht. De film gaf van de organisatie en van de strijd, van wel en wee een natuur getrouw beeld. Ze werd zonder haperen vertoond en was goed te volgen. De Film fabriek „Visie" heeft in deze rolprent een knap stuk werk geleverd, dat de N.V. zeker een krachtig wapen zal zijn in de strijd tegen het drankmonster. Voorz. Kriek bracht in zijn slotwoord hulde aan de Film-Commissie voor haar kranig werk; aan de heer Harders voor zijn uitnemende, prettige uiteenzettingen hoopte, dat de film diepe indruk had ge maakt en tot de juiste consequenties zou leiden. Concert Texelsdh Fanfare. i Van directeur Th. C. Lugtenburg ont vingen we op verzoek deze toelichting op het programma, dat Texelsch Fanfare Vrijdag en Zaterdag ten gehoore zal brengen. Ze moge haar nut hebben: I. Odeon marsch, van Ant. Tierolff. Deze bekende componist en muziekuitge ver, te Roosendaal, verzocht Texelsch Fanfare deze marsch daar ons corps volgens Tierrolff tot de goede muziek corpsen behoort op zijn programma te plaatsen, wat wij met genoegen doen, omreden het een zeer mooie, goed ge- maar gestadig, begon de Bethlehem weer omhoog te komen. Wederom bewees hij zijn genie en kocht het Gray-patent voor de fabricage van constructiestaai. Voor dit patent, dat door alle belangrijke staal producenten was afgekeurd, zette Schwab 15 miljoen dollar op het spel en won de eerste plaats als producent van con structie-staal. WAAROM IK WERK? „Waarom ik werk? Ik heb meer geld dan ik ooit kan opmaken. Ik heb geen kinderen en mijn vrouw is zelf rijk, zij heeft het evenm.n noodig als ik. Ik werk om het genoegen, dat ik in mijn arbeid zelf vind, om de voldoening, die het mij geeft, iets tot ontwikkeling te brengen, iets te scheppen ADVERTEEREN. De geschiedins leert, dat Schwab van adverteeren, van reclamemaken, een nut tig gebruik heeft gemaakt en dat hij een groot deel van zijn succes daaraan heeft toe te schrijven. Hij verleende bekendheid aan zijn producten, die aan goede kwali teit een lage prijs paarden. Zonder ad vertenties was zijn afzetgebied beperkt gebleven. Schwab was een leepe baas, die de groote macht van het adverteeren niet onderschatte. Hij stelde haar in zijn dienst en met succes. Weet heel den Burg, heel Texel, zaken man, wat gij verkoopt? Hoe goed uw ar tikelen en hoe laag uw prijzen zijn? Weet ieder Texelaar hoe prima werk gij levert? Het zou u zeer zeker ten goede komen. Door adverteeren kunt gij dat bereiken. Bij contract voor een jaar berekenen wij bij wekeujksche plaatsing van een advertentie van deze omvang nauwelijks f 3.per maand. DOE HET NU: Het moet u baten! Aarzel niet; Kom gauw eens praten ADM. TEXELSCHE COURANT lllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllNIlllllllllllllllllllllllllllllla nuanceerde en geïnstrumenteerde marsch is. II. Ouverture van de Opera Tancrède van Rossini (geb. 1792, overl. 1868). Een werk, dat men veelvuldig voor de radio kan hooren. Een geliefd nummer voor vele di.ettanlmuziekkorpsen. Het was verleden jaar op het concours te Wieringen hei verplichte nummer voor de Eere-ard. Fan fare. Het arrangement voor fanfare is van Gadenne. De inleiding 4/4 rnaaT is sterk genuanceerd en vergt veel van het gehoor der muzikanten. Vooral de laatste maat vóór het thema, geschreven in allebrève maat. Alles licht gespeeld, zelfs spottend, komt het door blaasinstrumenten eenigs- zins tot zijn recht, omreden het voor symphonic gecomponeerd is. De sopr.- sax, solo en le bugeis hebben steeds het. hoofdmotief. De pistons, baritons en tu ba's vervullen de tertsen (2e stemmen)). 4 wee motieven, flink voorgedragen door de bassen, geven een enorm contrast met de fijne hoofdmelodie. Het zal door Texelsch Fanfare als zelfgekozen nummer op het concours van de Westtriesche Bond gespeeld worden. III. Fantasie op de Opera „Faust" van Gounod, gearrangeerd voor Harmonie en Fanfare door M.J.H. Kessels. De heer Kessels is onlangs te Tilburg overleden. Hij was de nestor der dilettantmuziek- korpsen. Aan hem hebben de Nederland- sclie concoursen in hun huidige vorm hun ontstaan te danken. Met dankbaarheid moeten wij deze doode gedenken. De heer Kessels arrangeerde vele werken voor Harmonie en Fanfare, voor de meeste korpsen heel geschikt. Zoo ook deze Fan tasie Faust, waarin de solo's verschillende personen uit de opera voorstellen (piston en trombone meestentijds). Ook zijn er twee gedeelten uit het bekende Ballet in- gelascht. Het geheel lijkt echter meer op een potpourri dan op een Fantasie. Men zal hopen, dat Texelsch Fanfare met zijn solisten zijn uiterste krachten zal inspan nen om dit werk uit te voeren. IV. Duo voor bugel en bariton, met pianobegeleiding, resp. door Simon Zijin, Jan Dek'ker en mej. Gr. Kalf. Het duo (Opus 7 van Canivez) is speciaal gecom poneerd voor bovengenoemde instrumen ten en samengesteld uit verschillende dee len, eindigend met 'n Bolero, een Spaan- sche nationale dans in 3/4 maat. Derge lijke nummers zijn voor de leden een goede studie om zelfstandig te leeren spe len. De pianobegeleiding is in goede han den. IVb wordt verzorgd door de heer Bousma en zijn vriend, de heer IJbema, resp. bugel en piano. Wij kunnen dit met een gerust hart overlaten aan deze mu sici. We verwachten een mooi nummer bugel en een gelijkwaardige pianobegelei ding. V. Een flinke Fransche militaire marsch van Volant, geen onbekende bij ons pu bliek. VI. Fan'taisie-Ballet, van Montage. Een zeer geschikt nummer voor tantare, be staande uit verschillende dansgroepen. De introductie zult u terughooren in het slot gedeelte, dat scherp met „Fransche geest- bij de corhoorns, trombones en pistons te hooren is. De bassen treden daar ook zeer op de voorgrond. Als fantaisie wat 't juiste woord is voor dit nummer goed ge slaagd. Vil. kunnen allen naar hartelust mee zingen. Dat zal niet gaan. Eenige dagen terug vermiste de vee houder S. te Zuidhaffel van zijn land een paar schapenschuilen, welke hij niet lang daarna gesloopt en ten deele 'vertimmerd zag aan het kippenhok op het land van zijn buurman Z. Gemeenteveldwachter Goënga deed onderzoek en maakte pro cesverbaal op. De schuilen, welke nog gemerkt waren bovendien, werden perti nent herkend. „Een goeie buur is beter dan een verre vriend", maar buurman Z. moet dan van andermans spullen afblijven. Inschrijving-an Handelsregister Alkmaar. Ons wordt deze wijziging gemeid: Rotterdamsche Bankvereeniging N. V. Betreft kantoor Den Heider. Benoemd tot b.ezonder procuratiehouder van kan toor Den Helder: H. Boonstoppel te Texel (We konden het reeds eerder berichten.) Let op uw reflector. Van politiewege verzoekt men ons de aandacht te vestigen op het voorschrift der motor- en rijwielwet, waarbij aan re- f.ectoren op het achtersportbord bepaalde eischen zijn gesteld. Ze moeten het licht, dat zij ontvangen, terugkaatsen en dus moeten zij op zichzelf n.et alleen deugde lijk zijn, maar ook goed bevestigd (recht op!) Er zal streng op toegezien worden. Onherroepelijk volgt meteen verbaai bij overtreding. SPORTNIEUWS. Korfbal. Texelsche Korfbalbond. Uitslag der Zondag gespeelde wedstrijden: Den Helder: H.K.C.Verdo-Nigro 3-4; Den Floorn: de Zwaluw—S.V.C. 2—2; den Burg: D.O.H.D.T.S. 8—2. De volgorde in de competitiestand blijft onveranderd. Programma voor a.s. Zondag: Den Burg: Verdo-Nigro—O.ix.C.; de Cocksdorp: S.V.C.—D.O.H.de Waal: D.T.S.de Zwaluw. G.M. Voetbal. Men schrijft ons: E.V.C.Texel. Onder zeer ongun stige omstandigheden, veroorzaakt door de plotseling intredende vorst, is deze wedstrijd gespeeld. Ware de reis niet zoo ver geweest, zeker zou het terrein zijn afgekeurd. Onder zeer goede leiding van de lieer Leguit, wordt begonnen en al direct blijkt, dat hier vele verrassingen te wachten zijn. Het veld, waarin de voet sporen nog stonden van een vorige wed strijden, nu omgezet in harde oneffen heden, levert een voortdurend gevaar op. T. trapt af met de niet sterke wind in de rug, beide elftallen moeten zich ver trouwd maken, waarbij voorloopig beide dce.en een bezoek wordt gebracht. Na plm. 10 min. spelen komt de eerste goede aanval van E., welke besloten wordt mei een goed schot. Jaap zal de bal stopppen, maar door effect verandert deze van rich ting en hij verdwijnt in het doel: 10. Nu zijn beide doeien om beurten in ge vaar en de partijen wegen tegen elkander op. Er wordt niet roekeloos gespeeld en zeer sportief wordt jegens elkaar met de gevaren van het terrein, rekening ge houden. Uit een der T-aanvallen zendt Henk een hard schot in, dat door de prima E-keeper prachtig wordt gekeerd, terwijl Winter uit een vrije schop schit terend in de uiterste bovenhoek plaatst, welke bal eveneens keurig wordt 'gehou den. Tot de rust komt in de stand geen verandering en allen zijn nog vol goede moed. T. speelt na de rust immers haar beste spel! Na de rust neemt E. het spel in han den en wordt T. op eigen terrein terug gedrongen. Uit een aanval op T's veste vergeet Joop Vr. op de keeper terug te- speten en moet hij tenslotte de bal aan een Espeler afstaan, een schot volgt en zal naast gaan. Jaap wil de bal inhou den, maar door effect belandt deze weer in eigen doel: 20. Weer een goedkoop doelpunt voor E. Winter raakt gebles seerd en wordt vervangen door Gom Uit een corner op het T-doel slaat een E-spe- ler de bal voor de derde maal in het net, de scheidsrechter heeft dit niet gezien, en de stand is 30. Weer komt E terug Dick mist en de linksbinnen loopt door, Rem komt er aan te pas, maar met een licht tikje legt deze de bal voor de mid- voor, die onhoudbaar inschiet: 40. Ho peloos vooruitzicht. Nu echter worden de bordjes verhangen en is T. de baas. Met het geheete elftal wordt een stevig offen sief opgezet en E. geheel op eigen helft terug gedrongen. Goede aanvallen volgen elkander snel op. Uit een corner van Henk wordt de bal slecht weggewerkt. Hij komt bij Chris, en deze geeft met een goed schot de E-keeper het nakijken. 4-1. Gommert geeft zuiver door naar Jn. Gieles, die fraai inschiet. De E-keeper redt echter op wonderbaarlijke wijze. Een

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2