TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT HET OPTIMISM E WINT VELD Gemengd ISSseuws Texelsche Berichten Woensdag 18 Januari 1933. ALLERLEI. n Hedenavond wordt door de K. K. Dansciuo in „de Zwaan" een soiree ge geven. De heer J. Bakker Cz. besteedt de bouw van een duobei woonnuis aan. o Donderdag heeft de candidaatstelling plaats ter voorziening in de vacature-C. bruin Pz., commissaris „Viod." L> Door de heer N. Schermer wordt voor zijn prmcipaai aanoesteed ue bouw van n woonnuis naoij Oudescniid. o— Morgenavond vergadert de Onderl. Runaveeverzen.ering lexel in De Zwaan. WAT IS DE WEG? We willen op lexel o zoo graag ge spaard blijven voor verdere vervuiling van ons strand üoor vuimis, aikomstig van üe Heidersciie gemeenieremiging, welke de rommel bij baxKen vol m.n oi minuer vei van de kust in zee stort. We Uieooen op diverse manieren reeds gepoogd daarvooi een sioxje ie doen stenen. uemeenieoe- stuur, Middenstanusvereemging, V.v.V.en Kamer van Koopnandei neuten gepro testeerd. Ook de inspecteur der Volks gezondheid en de Vereen, tegen Water-, bodem- en Luciuveron.re.niging kwamen er aan te pas. Maar a.iemaai viscinen we bot of achter net net. Van bevoegde zijne geeft men ons thans in overweging nog eens een tun.ce actie op touvv te doen zenen. Wanneer al de corporat.es, bovengenoemd, met kraclu en kiem zich tegen ü.e stranuvervuil.ng verzet.en en gemeenschappelijk protes. aan.eexenen bij net gemeeniei-estuur van den tieider, moet het toen al slecht loo- pen, wanneer dat geen succes heett. Alg. Tex. Middenstandsverean. be leden van de A. f.M.V. worden uit- genoodigd morgenavond ter vergadering te komen in hotel 1 exel. Het bestuur dr.ngt met klem op opkomst in grooten geta.e aan, omdat de agenda eenige ui.erst be.angrijxe punten ve.meldt. Op- l.e.fing Z.V.b., Winkeismning, Postbestel ling, enz. Is het nog noodig over de be- teexenis van deze onderwerpen uit te weiden? Ze zijn voor onze gemeente van groot betang. Moge dit door een grooie opkomst worden gedemonstreerd. Na de Sdhapem inventarisatie. Bij de zaakvoerder Ned. Varkensoen- tra.e, met de schapeninveniarisatie belast, kwam van hoogernand bericht in, waarin de verzexertng werd gegeven, dat van de 1330 districten, waarin de lijsten binnen kwamen, het district Texel met zijn goed verzorgde staten en het aantal dieren bovenaan stond. Verder werd er op ge wezen, dat aan hen, die geen opgave de den, hiervoor alsnog gelegenheid wordt geooden, doch dan onverwijld, aangezien voor Zaterdag de staat op zijn bestem ming moet zijn. Laat deze kans niet voor bijgaan., het is uw belang Adrps: J. C. Kager, den Burg. Werkverschaffing en vorst. Door de vorst is Maandag de 'werkver schaffing in onze gemeente vrijwel stop gezet. Machinaal. De Coop. P.T.V. Texel beeft gisteren, 'n e.ectr. e.erschouw-, stempel- en sorteer- machine in gebruik genomen. Ze verwerkt per uur plm. 3000 eieren, welke op ge wicht in zes partijen worden gesorteerd De machine vraagt weinig ruimte en wordt gedreven door een éunphase-motor, we.ke op het lichtnet aangesloten wordt Een mooie aanwinst voor onze veiling, we ke haar goede naam ten goede zal ko men - M.ts tijdig aangevraagd, is de/e vernultige machine, merk Hollandia, fabri kant F.Klomp, te Amsterdam, voor be langstellenden in bedrijf te zien. „Oefening kweekt Kunst". G\mn. Vereen. O.K.K., van den Helder, geeft Zaterdag 4 Feor. een uitvoering in hctel 'Texel met muzikale medewerking v. de Amateur-Jazz-Band The Tune oha- kers, van den Helder. Entree 60 ct. p.p. Er zal bal na zijn. OP DE SCHAATS. We zitten in de winter en gisteren zelfs reeds zoo, dat omroeper Polak den vollce namens IJsclub Den Burg bericht kon doen, dat de ijsbaan in de Hemmer voor de leden was opengesteld. De baan bleek in goede conditie te verkeeren. Ze is aan merkelijk grooter dan de Ilemert en was reeds zeer in trek. Kinderen van leden had den vrij toegang. Indien de omstandig heden gunstig zijn, wordt de baan van daag ook voor n.et-leden (tegen entree) open gesteld. J. M. KEYNES een van de gezagheb bendste economen in Engeland lezen we in „H. n e sbelangen", weekblad voor han del en nijverheid heeft in de „Daily Mail" eenige voorspellingen gedaan over de loop van zaken in 1933, voorspellin gen, die m.n graag in vervulling zou zien gaan. Hij is overtuigd, dat 1933 een heel wat beter jaar zal blijken, dan '32 en '31, hij ziet teekencn die wijzen op kentering en reden.ert: „afgaande op vroegere pe rioden van depressie, kan men vaststel len dat wij het laagste punt in 1932 heb ben gehad, en die vroegere ervaringen mag men niet miskennen. Het gaat altijd zoo, dat wij in de eerste dagen van terug val te optimistisch zijn en dat wij ons later te gemakkelijk laten ontmoedigen. In 1929 waren er Amerikanen die zichzelf wijsmaakten, dat de hausse van blijvende aard was, thans gelooven zij hetzelfde van de baisse, maar een baisse, loopt even goed ten einde als een hausse, zoo is het a.tiians steeds geweest. Het is waar, dat cieze crisis feller is geweest dan vroegere, maar ze heeft tot nog toe niet langer ge duurd dan vroegere. Een baisse draagt de kiemen voor een hausse altijd met zich mee en omgekeerd en daarom mean ik dat men het verstandigst doet met een mi croscope te speuren naar de geringste teekenen van herstel en de kleinste aan-i wijzing in die richting als betrouwbaar te beschouwen." Vervolgens geeft Keynes aan wat z.i. teekencn van herstel en gunstige factoren voor handel en industrie zijn, de resulta ten van de conferentie te Lausanne, de stabilisatie der Indische financiën, de terugkeerende rust in China, de wijze waarop Australië en Duilschland zich herstellen (in verband hiermede spreekt hij van „het bovenmenschelijk geduld" der Duitschers), de verbeterde toestand n de textiel-industrie enz. Amerika is een zwarte wolk aan de e onom'sche horizon, maar Amerika heeft ,e veel vitaliteit en is een land te rijk aan hulpbronnen om er niet meer boven op te komen. •Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllll OUDESCHILD Aangevoerd aan de vischafslag alhier Vrijdag: 1011 Kg. wulken 916 ct. 4 baten krukels 13.per baal; 104 Kg. zoute garnalen 17 ct. Zaterdag: 81 Kg. zoute garnalen 16 ct. Maandag: 299 Kg. wulken 18 ct. Propaganda avond N.V. en J.V.O. Zaterdag hield de Ned. Vereen, tot Atsch. van Alcoholh. Dranken en de J. V.O. een propaganda-avond in de oude O.L. School alhier. Er waren ruim 80 aanwezigen, toen de voorz. der N.V., de heer P. Kriek, de avond met een woord van welkom inleidde. Daarna -volgde het programma. Daar dit ook te den Burg is vertoond .kan bespreking achterwege blij ven. Het gebodene viel zeer in de smaak. Te.kens volgde een hartelijke applaus. Vooral met het tooneelstukje „Een Moe der" en de film „Fakkelgang" leefden de aanwezigen geheel mee. Met een tableau werd hier besloten. In de pauze werd nog een taart ver loot, d.e door de heer Elion werd gewon nen en onder de liefhebbers verdeeld. Het was een zeer geslaagde avond. Soireé T.O.G. Zondag gaf Dansclub T.O.G. onder lei ding van de heer D. C. Kooij een soiree in de Zeven Provinciën. Er waren plm. 80 bezoekers, waaronder vete ouders van le den. Nadat de heer Kooij geopend had, werd een zangvoordracht ten beste ge geven, n.I. Amalia, Rosalia en het Juweel. Daarna zong mevr. Kooij-Kuiper „Fat soen ij ke armoede". De heer Nic. de Jong, die tevens medewerkte aan het muzikale gedeelte, droeg voor: „Een rare geschie denis". Verder vermelden we nog: „De voetbalcluo van Knuppelveen", een heeL komische nabootsing van 'n voetbalmatch, Dienstbodenstaking, etc. Het gebodene viel zeer in de smaak en er heerschte danook een gezellige stem ming. Met een gezellig bal werd deze gced geslaagde avond besloten. De Muzi- ka.e medewerking verleende Smidt's Band. OOST FR END. Lezing—Ds. Ter Schegget. Vrijdagavond hield Ds. Ter Schegget van Flarkema-Opeinde -een lezing over üe Arme Friesche Heide. Om halt acht opende ouderling Eelman de vergadering. Gezongen wordt: „O, machtige Evangeliewoorden". Daarna feest ce heer Ee man Mattheus 22, vers 11:14 en gaat hij voor in gebed. Nadat hij nog meegedeeld heeft, dat er aan de uitgang een collecte zal worden gehouden voorde arbeid op de Friesche hei, geeft de heer Ee.man het woord aan Ds. Ter Schegget. Ds. begint met zijn blijdschap uit te spreken over d-e groote opkomst. Ds. Buskes had hem al eenige tijd geleden ge vraagd eens te komen spreken over zijn arbeid in Friesland. Er is dit bezwaar aan verbonden, aldus spr., dat ik moet spre ken van mijn werk. Wil het echter zoo zien dat met wij het doen, maar God. Hij maakt onze arbeid voorspoedig. Men krijgt wei eens d-e indruk, dat onze arbeid Betere tijden op komst. Het betoog van de lieer Keynes, die liet verlaten van de gouden standaard als een zegen beschouwt en belastingverlaging tot iedere prijs predikt, is lang niet vrij van, eenzijdigheid, maar er zijn ongetwijfeld teekencn van herstel en zijn theorie berust zeker op een juiste basis. Want wij doen nu wel net of de wereld op zijn eind loopt, of onze voorouders nooit met zulk een malaise te kampen hebben gehad en of in de goede oude tijd alles van een leien dakje ging en alles stabiel was, maar dit is een merkwaardig misverstand. Er heeft nooit een „go-ede oude tijd" bestaan, onze voorouders hadden met pre cies dezelfde moeilijkheden te worstelen, een 100- of 80-jarige oorlog, een Napo leontisch tijdperk, een wereldoorlog 1914 —'18, natuurrampen, beroeringen, staat kundige verwikkelingen, enz., bestemmen het aardsche lot der menschlieid, niet liet in.nst in materieel opzicht en wat Keynes zegt, is zeer juist: op iedere teruggang is altijd opleving gevolgd en omgekeerd. 00 Het verschil tusschen voorheen en thans is in hoofdzaak, dat er, bij gebrek aan snelpersen en sociaal besef, in voorbije eeuwen minder ophef gemaakt werd van en m.nder ruchtbaarheid gegeven werd aan ontbering en verarming, maar het is een totaal verkeerde voorstelling van za ken liet verleden af te schilderen als een zorge.ooze pen ode en liet lieden als een hel. 00 Zooals het altijd geweest is, zoo is het -nu nog, op deze felle depressie zal -een reactie volgen en als het waar is dat er zicli steeds meer teekenen voordoen, die het naderen van deze actie aankondigen, gaan wij een tijd voor voorspoed tegemoet. 00 Aan 'n wereld zonder leed gelooven wij niet, -een aardscli paradijs is fictie; aan wisselwerking gelooven wij wel en dat betere tijden op komst zijn, is onze vaste overtuiging. Illllllllllllllllll'llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll» in Harkema wordt beschouwd als het werk van een evangelisatieverceniging, maar die indruk is onjuist. We willen n et anders zijn dan kerk van Jezus Chris tus. Maar wij doen doen niet aldus: „Wij bemoeien ons alleen met onze leden en de rest laten we links liggen". We zoeken con'act met iedereen, omdat geen mcnsch buiten Jezus kan. We zeggen tot de men- sci.en: Het is niet aigeioopen, als de kerkdeur weer achter jullie dichtvalt, maar dan begint het pas. In liet leven van, alten dag moet ge toonen, dat ge een christen zijt. Onze gemeente telt 575 zielen, waarvan 125 belijdende leden en 30Ü doopleden. De overige plm. 150 mensehen komen trouw in de kerk. Ze zijn nooit gedoopt. Dat komt zoo: Het is een ruw, stug volk, daar bij ons. Dronkenschap en straat schenderij komen heel vaak voor. Er is geen gezin, of een van de leden kaïn u, wel vertellen, hoe de gevangenis er van binnen uitziet. Dit moet een 25 jaar ge leden nog veel erger geweest zijn. Toen is daar een oude man geweest, die ge zegd heeft, zoo kan het niet langer. Hij begon de kinderen zondagsschooionder- wijs te geven. Het duurde niet lang, ot de ouders van deze kinderen vroegen: Kunt gij ook niet iets voor ons doen? Nu, dat wilde die oude Warmels web Zoo heeft hij daar een soort kerkje ge sticht. Maar die oude baas nam het zeer ernstig op. Hij vond het maar niet goed, als ze Zondags naar hem luisterden, neen, ze moesten ook in hun teven toonen, dat er iets met hen gebeurd was. Als daar menschen kwamen, d.e belijdenis wilden deen of gedoopt worden, dan ging dat zoo maar net. Eerst moest je dit hebben ondervonden en die ervaring hebben ge had. Oude Warmels voerde dit te ver door, met als gevolg, dat er langzamer hand -l.eei veel menschen kwamen, die trouw meelee.den maar geen belijdenis gedaan hadden. En hun kinderen bleven ongedoopt. Ziedaar de verklaring. En nog steeds zit dat er bij de menschen in.- Men vindt het heelemaal verkeerd, als jonge menschen belijdenis doen, want als je jong bent, dan wil je genieten van -het leven en ben je niet geschikt om belijdenis te doen. ik wil u vertellen, hoe ik aan aanraking kom met de menschen. Ik stap op mijn fiets en rijd de hei op. Dan gebeurt het heel vaak, dat de menschen me mcar eens aanhouden, een praatje maken en mij op de thee vragen. Als je dat aanneemt, zijn de menschen heel dankbaar. Een dominee meet vooral goed thee kunnen drinken. En omdat de menschen denken: Voor Wat hoort wat, mag je bij je vertrek vra gen: Komt u nu ook eens bij mij? Heel vaak gebeurt het dan, dat je ze de vol gende Zondag ziet zitten. Op deze ma ner hebben wij al heel wat menschen in de kerk gekregen, die nu trouw komen. Dan kom ik in aanraking met de men schen door middel van genen. Er heerscht bij ons veel armoe. Kom ik in een gezin, waar gebrek is aan het allernoodigste, dan geet ik dat. Er zijn zooveel vriendelijke menschen in ons land, die mij telkens wat sturen, dat ik die arme menschen helpen kan. Er zijn wei eens menschen, die mij dat kwalijk nemen, omdat ik op die ma il er reclame zou maken voor de kerk, maar ik zie het zoo: Toen de schare Jezus volgde, heeft Hij ze te eten gegeven. Als d.e menschen dan later weer komen, om dat zij van de brooden gegeten hebben, dan gaat Jezus tot hen zeggen: Ik ben l.et brood des levens. Zoo wil ik nu ook doen. Als de menschen naar de kerk ko men, nadat ik gegeven heb, ga ik tot hen spreken van de grootste gift, die God ge geven heeft. Tenslotte nog iets over de begrafenis sen. ledereen heeft graag een dominee op zijn begratenis. Wanneer menschen, die met toi mijn gemeente behooren, mij vra gen de begraicnis te leiden, weiger ik nooit, omdat ik dan mooi gelegenheid heb, om liet Evangelie te brengen. Juist dan zijn de menschen zoo ontvankelijk voor c.e blijde boodschap. 11c mag op zulkoen uegraiënis een uur spreken. Meer dan eens is liet gebeurd, dat menschen er "toe gedrongen werden na zoo'n begratenis ook eens naar de kerk te gaan. Heerlijk is liet ook, dat menschen, die zelt tot de Heiland gekomen zijn, daarna gingen werken, om ook anderen dat ge mote schenken. Zoo staat daar ergens een rijtje huizen, waarvan de bewoners vroeger nooit in de kerk kwamen. Maar één tewoner werd getrokken door het Evange.ie. Hij heeft niet gerust, voordat ook die anderen meegingen naar d-c kerk. Qnder al de ruwheid zie ik een honger naar het Evangelie, en liet is heerlijk tot die menschen te mogen zeggen: Al zijt gij nog zoo slecht, ai hebt ge uw leven ver knoeid: Jezus 'is ook voor u gekomen, want Zijn bloed reinigt van alle zonden, Ds. l.et nu door middel van lichtbeel den nog iets zien van de arme Friesche l.ei, waarna de vergadering door hem met dankgebed en li-et zingen van Ps. 25 vers 2 werd gesloten. C.V.G. VLIELAND. Jeugdherbergen contra Pensions. Men schrijft ons van Vlieland Staan inderdaad pensions en de stichting „Jeugdherberg" tegenover elkaar? Zijn ze eikaars concurrenten of zouden ze misschien elkander tot steun kunnen zijn Op som mige plaatsen zijn conflicten geweest. Op Texel noemde de voorzitler van de Bond van Pensionhouders de Jeugdherberg een kwaad ding, omdat ze aan personen van 30 jaar en ouder onderdak verleenen. In Schoorl stapten dames en heeren, die in eigen auto's reisden, aan de jeugdherberg af. In Assen verhuurde men de Jeugd herberg als vergaderlocaal. Ons is een ge val bekend, dat een professor aan een onzer universiteiten, omdat de prijzen in de pen sions hem niet aan stonden, z'n intrek nam in de J. H. In Petten logeerden een week lang eenige dames, die zonder bezwaar hotelprijzen hadden kunnen betalen. Weer ergens anders werd accoord gemaakt tus schen een Jeugdherberg en een leidster van een meisjesclub voor een verblijf van een heele maand. Wij meenen, dat de Jeugdherberg een „eigen" terrein heeft en dat dus de pen sionhouders geen schade behoeft te worden berokkend. De Jeugdherberg dient voor „Trekkers", dat zijn reizigers (meestal voet gangers of fietsers), die door een streek trekken en als regel één nacht in een Jeugd herberg verblijven om de volgende dag de reis voort te zetten. Men mag er ook twee nachten blijven, maar de laatstaangekomene heeft de meeste rechten, d. w. z. als de ruimte het noodzakelijk maakt, moeten die er reeds zijn plaats maken voor die pas aankomen. Al worden aan de J. H. Centrale te Amsterdam „trekkerskaarten" afgegeven aan ieder, zonder onderscheid van leefiijd of positie, toch zijn de Jeugdherbergen in 't algemeen bestemd, huisvesting te ver leenen aan hen, die geen hotel-of pension- prijzen kunnen betalen. Zóó opgevat zal dus nooit een Jeugdherberg onder de pen sionduiven schieten, maar hebben J. H. en pensions beide hun eigen belang bij ont wikkeling van het vreemdelingenverkeer en komt ongetwijfeld de bloei van de één de ander ten goede. D. Hte'der's vuil op Vlieiand's strand. Men meldt ons van Vlieland: Als men op Texel nog bewijzen wenscht om de afkomst van het vuil op het strand vast te stellen, kan men van Vlieland wel gebruikte enveloppen enz. met namen en adressen zenden. Ze werden hier aan het strand gevonden. Uit de dagbladen van Zaterdag: BUSSUM. Een inwoner, die kippen had gekortwiekt door de slagpennen uit te trekken, waardoor de dieren veel pijn le den, kreeg 125 boete of 10 dagen hech tenis. DORDRECHT. De hoofddader van de moord te Numansdorp heeft zich in de gevangenis door ophanging aan een van zijn beddelakens van het leven beroofd.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5