Sport „De Texelsche visscherij met ondergang bedreigd". 'W WIE WORDT KAMPIOEN? De Texelsche IJsclubs organiseeren bij aanhoudende vorst een hardrijderij op De Geul om het kampioenschap van Texel. (zie adv.) over. Mej. Gr. Kalf en de heer Ybema hebben zich naar behooren van hun n.et gering te schatten taak, de pianobegelei- leiding, gekweten. Naar men ons ver zekerde, hee.t de vleugel het hun niet ge makkelijk gemaakt. —o Volledigheidshalve vermelden we nog, dat de uitvoering werd bijgewoond door directeuren en bestuursleden van plaatse lijke muziekvereenigingen. De heer Burge- mester woonde, door verhindering, slechts het eerste deel van het conoert bij. Ten slotte nog een enkel woord over het blijspelletje, dat het programma be sloot. Het was niet biezonder geestig, maar er is van gemaakt wat er van ge maakt kon worden. Het voert een rijke oom, een suikeroom, (W.Boon) ten too- neele, die aan vrouwvolk het land heeft en die zeker neef Bruno (Simon Zijm) onterven zou, indien hij wist, dat die in de huwelijksboot was gestapt. Bruno's vrouw (Aafje Jellema) en haar tante (Annie Zijm) weten de norsche, maar rijke vrouwenhater te doen veranderen als het blad van een boom. Hij ontheft Bruno van zijn dure verplichting en het slot is, dat zij, die elkaar reeds hadden, elkaar nu in oom's oogen eindelijk krij gen. Tusschen de tafereelen door maken we kennis met oom's bediende (N. de Jong), een oude vrijer met verleidelijke bakkebaardjes, die tante het hot tracht te maken. Het blijft echter bij een poging. Alles tezamen: vlot spel met nu en dan vermakelijke tooneeltjes. Als tooneelster- ren van de eerste grootte mogen we de heeren De Jong en Boon extra vermel den. De Jong vooral is, we vermelden het al meer, een reuze-tooneelist. De diefstal op Z.-Haffel. Ter verduidelijking van ons bericht over de diefstal op Zuidhaffel, opgenomen in ons blad van Woensdag 1.1., verzoekt men ons te melden, dat met Z. iniet Zijm be doeld wordt, die in de buurt van de be nadeelde veehouder Schraag woont, maar iemand, die zich sinds eenige maanden van elders hier gevestigd heeft. Imsdhrijv'ngem Hamdchreg's'e —Alkmaar. In de week van 17 tot en met 23 Jan. 1933 werd ingeschreven: N.V. Handel Mij. Dros en Co., Texel, Weverstraat 4. Aan het adres: Steenen plaats 6 te den Burg: winkel in huis houdelijke en luxe artikelen, tevens siga renmagazijn onder de handelsnaam „Dros' Magazijn". IJSSPORT. Zaterdagmiddag werden door IJsclub Den Burg op de baan in de Hemmer wed strijden georganiseerd, waaraan kinderen van de lagere school konden deelnemen. Het aantal deelnemers was niet groot, maar talrijk waren de kijkers. De jongens van 1114 jaar moesten 'n hemd aantrekken en een hoed opzetten en vervolgens trachten het eerst de eind streep te bereiken. Voor jongens "beneden 11 jaar had men blokjes hout op de baan gelegd, die in liet voorbijrijden moesten worden opgepikt, terwijl de meisjes een lepel met een ei er op in de hand moesten jiemen en zoo haar baantje moesten rij den. Dat gaf natuurlijk aanleiding tot komische tafereeltjes. Vaak schoot zoo'n jongen zijn blokje voorbij in zijn ijver om toch maar no. 1 te zijn en ook bleek dat ei zich in die platte lepel niets op, zijn gemak te gevoelen. Het danste tegen de grond, wat de rijdster veel tijdverlies berokkende. We laten de uitslag hier volgen: Jongens 1114 jaar: 1. S. Keijser; 2. Henk Boon; 3. Klaas Kikkert. Jongens beneden 11 jaar: 1. Dick Huizinga; 2. Arie Lap; 3. Simon H. Zijm. Meisjes 1114 jaar: 1. Guurtje Bak ker; 2. Cath. Witte; 3. Frouw Zoetelief. Meisjes beneden 11 jaar: 1. Lies van Zeijlen. De baan was goed en werd behoorlijk onderhouden. Zondag vooral is er een dankbaar gebruik van gemaakt. Een draai orgel was er present om de ijspret nog te verhoogen. Het ziet er intusschen naar uit, dat de vorst voorloopig nog geen afscheid zal nemen. Giften Algemeene Wijkverpleging. J. B., Oosterend f 5.—. Giften voor de Ziekenauto. J. B., Oosterend f 5.—. Officieel veilingsberidit der Coop. P.T V. „Texel". Door de vorst liepen de eierenprijzen in de afgeloopen week flink naar boven. De gemiddelde prijs was per Kg. 10 ct. hooger dan de vorige week. De aanwezige eieren gingen vlot van de hand. Wanneer de winter aanhoudt zullen de prijzen nog wel hooger worden. Uitslag aanbesteding. Door de heer J. Bakker Cz., Waalder- straat, werd openbaar aanbesteed de bouw van een dubbel woonhuis aan de Haller- weg alhier. Het werk is opgedragen aan L.Bruin en Zn., metselwerk; G. Zoetelief timmerwerk; P. Oe.e loodgieterswerk; J. Vonk schilderwerk; J. Reij electr. lichtinst. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer G. Homs, thans te Bergen-op-Zoom, schrijft ons: SPORTMAKKERS! 't Is aardig, als je het turnblad leest, maar diep treurig, daarin iets te vinden, als het volgende: „Gymnastiekvereemging O.K.K., uit den Helder zal 1933 inzetten met een buiten- propaganda-uitvoering en wel op Texel, waar zeer tot ons leedwezen de turnzaak in jaren geen waardeering meer heeft kunnen vinden, door het in stand houden eener vereeniging, die het lichamelijk wel zijn door middel van de gymnastiek be vordert". Juist voor mij treurig, omdat ik nog steeds dezelfde sportman ben, crisis ten spijt, al voel ik nu de zee nog im mijn beenen. Ik denk daarbij dikwijls met ge noegen aan de jaart/es, op Texel gesleten Waar is de tijd, dat ik voor een mooie vereeniging „Sparta" stond en de eerste uitvoering gat in hotel Texel De zaal bleek te klein en er moest een tweede uitvoering voor een stampvolle zaal vol gen. Daarna in Oudeschild. Is er dan op Texel niemand meer te vinden, die in staat is zoo'n vereen, in stand te houden? 't Is al weer precies acht jaar geleden. O bootje, vaar me over naar dat mooie kleine stukje grond, opdat ik ze daar eens flink door elkaar kan schudden. Mis schien is er ook crisis, ('t Is zeker, helaas. Red.) maar dan moet je juist in sport ontspanning zoeken. Je moet die zieke gedachten uit je hoofd werken door gym nastiek of een andere soort van sport. 't Is op Texel altijd „skarrele weest" met vereenigingen, maar dat ligt in hoofd zaak aan de leiding. Ik ben nu secretaris van de bijna 40 jaar bestaande vereen. „Sparta" te Ber gen-op-Zoom; 22 jaar geleden kwam ik er als broekje bij, maar nooit is ze uit mijn gedachten geweest. Door werkloosheid zoek ik door sport juist ontspanning en ik prakkedenk m'n kop niet suf. Ik zou op Texel willen zijn, ik zou de lainven weer eens sportmuziek in de ooien willen blazen. 't Is jammer, dat Bergen-op-Zoom zoo ver is van jullie plekske, want ik zou met onze Spartanen de Texelaars eens gaarne de oogen willen openen en op Texel zeker nieuwe Spartanen kweeken. Door deze paar woorden van een oud- Texelsche sportkomediant wakkert mis schien het vuur bij een paar oude makkers weer aan en grijpen ze naar de toestellen) om de stijve spieren en de gesteven her senen weer soepel te maken, want jonge lui, dames en heeren, denkt aan de wijze spreuk: Sport staalt spieren, gymnastiek helpt je aan een paar flinke, gezonde lon gen en verwerkt je kromme rug in 'je borstkas. Met groeten, G. HOMS. Bergen-op-Zoom, Zuid-Singel 18 A. SPORTNIEUWS. Korfbal. Wegens de voetbalwedstrijd Texel I— Beverwijk op Zondag a.s. gaan dan alle korfbal-competitiewedstrijden niet door. De Comp.-leider. Voetbal. D.D. schrijft ons: Het voetbalprogramma wordt voorloo- pig niet afgewerkt. Deze tak van sport meet tijdelijk ruimte maken voor de win tersport. Schaatsrijden is het nu en menigeen heeft z'n hart al flink kunnen opha.en. Het spreekwoord „ijs en visch moet je nemen als het er is", doet nu op geld. In ieder geval blijven de spelers van Texel in training. Het begint er op te lijken, dat degroote wedstrijd, waarnaar het voetballievend pu bliek al zoo lang heeft uitgezien, n.l. Texel Beverwijk, uitgesteld moet worden. Dit beteekent in meer dan één opzicht een tegenvaller, daar wij deze match liever gespeeld zouden zien, vóórdat definitief de beslissing in deze afdeeling is gevallen. In ieder geval zullen we stappen doen, om zoo spoedig mogelijk een nieuwe vaststelling te krijgen. o Nederland heeft met 2—0 van Zwitser land verloren, hoewel N. steeds het meest in de aanval was. In een der bladen werd onze stelling, dat verdedigen soms de beste aanvalstactiek is, verdedigd. Het technisch hoogstaand spel der Z-verdedi- ging en het buitengewoon keepen van de Z-dcelman, benevens de goalpalen, zorg den er voor, dat van een doorboring niets kon komen, terwijl aan de andere kant doelman Van der Meulen het juiste mo ment van uitloopen niet kon vinden, waar door Z. handig 2 goals maakte. In ieder geval is de traditie gebroken. Over het algemeen heeft ons elftal minder goed gespeeld dan in vorige wedstrijden. Het spel werd onvoldoende open gehouden, waardoor het overrompelende element zoek bleet. Ons elftal heeft weer veei goed te maken. Bonsema en Pelikaan waren de beste. O Oproep aan de leden: Zaterdag 4Febr. a.s. komt gymnastiekvereemging O.K.K. uit den Helder naar hier om een uitvoe ring te geven. Groote kosten zijn daaraan verbonden. Het is noodig, dat ieder, die voor sport gevoelt, meewerkt tot het wel slagen van deze avond. O.K.K. komt met een gezelschap dames en heeren, die allen een slaapplaats moeten hebben. Een ver- zeek om ook een gedeelte bij onze leden onder te brengen, bereikte ons. Laat ieder, die gelegenheid heeft, even opgeven voor hoeveel personen plaats is. Het gezel schap komt Zaterdags en vertrekt Zon dags om 11 uur. Opgaven worden inge wacht tot a.s. Zaterdag 8 uur, Schilder einde 63. Doe je best, lui, en laat dit in orde komen. HELDEN DER ZEE-FONDS „DORUS RIJKERS". Gevestigd te Den Haag. (Slot.) Zooals het meer gaat in de samenleving er ontstaat door enkele futiliteiten wrij ving, waarmede het groote publiek zich bemoeit; er ontstaan partijen, er is een commissie benoemd tot onderzoek, de di verse kleine verschilletjes zijn weer bijge legd, althans in schijn, maar het slot van het liedje is dan toch, dat op diverse algemeene vergaderingen alle oprichters er stuk voor stuk uit worden gestemd, al of niet op verzoek. In ieder geval: ze zitten er niet meer in en hebben plaats, moeten maken voor eenige „hoogstaande mannen". En deze zullen nu voortaan hun gaven der liefde over onze Helden der Zee uitspreiden. Een niet gemakkelijke taak: zorgvuldig, op de minst kwetsende wijze, aan zulke menschen ondersteuning te verkenen; maar niet minder moeilijk is het reuzen werk om hetgeen men weggeeft, eerst te verkrijgen. Het valt zeer te betwijfelen, ot het tegenwoordige Bestuur, thans be staande uit „hoogstaande personen", zoo als het rapport-Tak zegt, er dezelfde slag van heeft ook in de vólgende acht jaar een ton of vijf uit de grond te stampen Toen ondergeteekende indertijd meende, dat de hoofdzetel van het Helden der Zee-Fonds feitelijk in den Helder thuis hoorde, met het oog op het zeer groote aantal Helden der Zee, hier in deze con treien, werd dat in twijfel getrokken, want het aantal was toen niet bekend, zoo werd beweerd Voor me ligt het Jaarverslag over 1931: Er is uitgekeerd aan 150 personen een totaal bedrag van f37 758. Onder die 150 zijn er 88 boven de 70 jaar en 53 boven de 60 jaar In den Helder zijn er 27 met een to taal uitkeeringsbedrag van f7824. In Terschelling 26 met een bedrag van f62.40. in Ameland 13 met een bedrag van f2991 In Callantsoog 6 met een bedrag van f1872. In Texel 6 met een bedrag van f1716. In Vlieland 3 met een bedrag van f702. In Schiermonnikoog 2 met een bedrag van fL>24. In de Zijpe 2 met een bedrag van f390. In Harlingen 1 met een bedrag van f312 In Anna-Paulowna 1 met een bedrag van f312. In Schagen 1 met een bedrag vanf234. De overigen zijn verspreid over de vele kustplaatsen om de Zuid. Dat zijn dus de menschen, die daar als Helden der Zee zijn blijven wonen en die je er met geen handspaak wegkrijgt. Ook zijn er eenige bij, afkomstig uit het Noorderkwartier, die hun zeekven hebben verlaten en nu bij hun kinderen wonen, in Naarden, Amster dam, Beemster, enz. (mij bij name bekend). Telt men nu van bovenstaande 88 stuks de bedragen bij elkaar, dan komt men tot een bedrag van f23.217, dat is ongeveer 62 pet. van alk uitkeeringen. Houdt men i bovendien nog rekening met hen, die el- 1 ders wonen, maar inderdaad „geboren Helderschen" zijn, en hier hun reddingen hebben verricht, dan kan vrijwel aangeno- I men worden, dat 70 pet. van alk uitkee ringen worden uitbetaald „in de Kop van Noord-Holland". Is het dan zoo slecht gezien, als ik be- f weer, dat de Hoofdzetel van het Helden der Zee-Fonds „Dorus Rijkers" niet in Den Haag maar in Den Helder moet zijn? E Een eere-saluut aan de oprichters en noeste werkers, die echter thans uit het Bestuur verdreven zijn. KL. F. OORTGIJSEN, secr.-penn. Heldersch Reddingsfonds. Een adres aan de Minister. Door de heer J. Henkes en 78 anderen allen visschers te Oudeschild, leden van de Visschers-Vereen. D.E.T.V. alhier, is aan de Minister van Waterstaat een adres ge richt, waarin zij Z.Exc. onder de aan dacht brengen, dat zij door de afsluiting der Zuiderzee in hooge mate zijn gedu peerd. Toen de Zuiderzee met de Wad- I denzee nog in open verbinding stond, kwamen veel garnalen en visch uit de Zuiderzee naar Texelstroom. Dit is nu geheel opgehouden, waardoor aldus het adres heel de Texelsche visscherij met algeheek ondergang wordt bedreigd. W Zij spreken de wensch uit, dat de Mimis ter een onderzoek zal instellen naar de schromelijk slechte toestand, waarin de Texelsche visschers thans verkeeren. o— Mede werd aan de Minister van Water staat een adres gericht, onderteekend door KI. Vlaming en 81 anderen, inwoners van Texel, visschers en anderen, werkzaam in het zeegrasbedrijf. Zij maken er Z.Exc. op attent, dat de Zuiderzee-afsluiting een zeer nadeelige invloed blijkt uit te oefe nen op de groei en het aanspoelen van zeegras. Hiervan ondervindt het zeegras- bedrijf op Texel de zeer schadelijke ge- h volgen. Indien geen verandering ten goede intreedt, aldus adressanten, zal dit bedrijf weldra aan geen enkel persoon op Texel meer een broodwinning opleveren. Reeds nu zijn de gevolgen zoo nadeelig, dat verscheidene zeegrasvisschers genoodzaakt zijn naar andere middelen van bestaan om te zien. Z.Exc. wordt met de meeste aan drang verzocht het daarheen te willen leiden, dat ook aan de personen, op Texel woonachtig, en door de afsluiting der Zuiderzee in hun broodwinning ge schaad, een vergoeding kan worden toe gekend. Aan het adres is een memorie van toe lichting toegevoegd. Tevens wordt mee gedeeld, dat het verzoek gaarne monde- j llng zat worden toegelicht. —o Moge de Minister een open oor hebben voor deze beide verzoeken en bereid zijn een onderzoek in te stellen naar de nood lottige gevolgen, welke de Zuiderzee-af sluiting voor visscherij en zeegrasbedrijf ma zich blijkt te sleepen. o In zijn Nieuwjaarsrede deelde de voorz. van de Kamer van Koophandel te Alkmaar mee, dat algemeen van de af sluiting der Zuiderzee een verbetering van de visscherij te den Helder en omgeving wordt verwacht. De heer J. Henkes deelt deze meening geenszins en verzoekt ons opname van het volgende: Al eerder heb ik mijn meening hierover in uw blad kenbaar gemaakt. De voorz. van de K.v.K. is in dit opzicht niet zoo pessimistisch als ik. Wat de paling betreft: Is het de voorz. ooit bekend geweest, waar de grauwe pa ling zich 9 maanden van het jaar op-j? hield? Nu weten we het door de afsluit dijk. U geeft toe, dat er groote hoeveel heden aan de binnenkant (zuidkant) zijn gevangen. Die kunnen toch zeker Texel niet bereiken. Nu bent u van meening, dat wanneer de spuisluizen in de trektijd goed functionneeren, de vangst regelmati ger zal worden. Dit moeten we nog af wachten. Een feit is, dat het een groote; schade zal blijven voor onze Texelsche en Heldersche palingvisschers, daar er aan de binnenkant veel gebruik van deze- visscherij gemaakt wordt. U beweert, dat er meer Zuiderzeebot in voorjaar 1932 werd gevangen op Texelstroom. Het is echter opvallend, dat er op 't oogenblik geen enkele bot op Texelstroom is te vangen. Wel is veel bot in het najaar van 1932 aan de binnenkant gevangen. Ik verzoek u te bewijzen, dat in 't verleden

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2