Wat DBheurt ar met onze Z.V.S. TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texe!sehe Berichten V.V.V. Texel. Gemengd Nieuws Woensdag 25 Januari 1933. Voor Staatspensioen. Ter aanbeveling van een bezoek aan de Propaganda-avond, op a.s. Zaterdag te orgamseeren door de afd. Texel van de Bond 'voor Staatspensionneering, verzoekt men ons plaatsing van liet volgende: TBeter propaganda dan de bondsfilm „OUD EN ARM" zou men voor de B. v. S. niet kunnen bedenken. Deze film, op genomen op het Friesche platteland, wordt gespeeld door eenvoudige boerenmen- schen. Ze laat u zien, hoe twee jonge kinderen, een jongen, bij zijn vader op de boerderij en een meisje bij haar vader, een zandschipper, hard moeten meewer ken om het toch reeds schrale loon van vader te schragen. Ouder geworden ko men zij beiden op eenzeltde boerderij als arbeider en dienstoode. Na eenige jaren huurt de ïonge man een eigen plaatsje, waarna de jongelui besluiten te trouwen. Vol toekomstplannen bekjjken zp op de dag van hun huwelijk hun huis en hun vee. Als zoovelen hebben ook zij te kampen met tegenspoed. Doel van de film is op te wekken tot toetreden als lid van de Bond voor Staatspensionneering. Medewerking ver kenen Jasper en Meraike, van St. Pan- cras, Westffiesche voordrachtkunstenaars, die uitsluitend met eigen repertoir wer ken. Hun één-acter „Vooravond" is een prachtstukje propaganda-werk. Een ieder zal in „Vooravond" een geschiedenis zien, welke zich bijna dagelijks herhaalt. Ver der zullen zij vroolijke Hollandsche en Westlriesche liederen aan de piano doen hooren. Wij verzoeken onze adv. met aandacht te lezen. Kamerlid Braat komt spreken. Keeds eeruer werd oris meegedeeld, dat „Boer Braat" hier een spreeKoeurt zou vervuilen. Door onvoorziene omHandig- neden Kon daarvan maar steeds n.ecs ko men, want de besenue „Piauerander" gaai gedurig „de boer op" en kwam aan rexei n.et loe. Uisteren vernamen we echter, dat de heer braat aan de neer S.C.Eeiman alhier verzocht heert een propaganda-avond te wiuen vooruereiden en wei tegen Viijdag 24 reoruan a.s. Er zal 2o ct. emree worden gevraagd. Weuicnt dar reeds eerder hier optreedt de heer Fikse, uit Achterveld, eveneens een voorvechter van de PiattelandersbonJ (het üroene From.) LOOP DER BEVOLKING GEDURENDE 1932. Mannen Vrouwen Totaal 31 Dec. '31 4184 3787 7971 Geboren te Texel 65 85 150 Geooren elders 2 3 5 Ingekomen 202 128 330 Totaal 4453 4003 8456 Vertrokken 246 150 396 Overleden 40 286 35 185 75 471 31 Dec. 1932 4167 3818 7985 31 Dec. 1931 41S4 3787 7971 17 13 14 Ondanks het vertrek der gezinnen van verscheidene Zuiderzeewerkers wegens beë.ndiging der werkzaamheden toch nog een stijg.ng derhalve. Zullen we dit jaar boven de 8000 komen? Bouwvergunningen. Sinds onze vorige opgaat verleenden B. en W. deze vergunn.ngen: Grceneplaats, n.euwe werkplaats, C. Visser; Oudeschild, woonhuis, C. Kars- man; Weverstraat, winkelhuis, J. C. Roe per; nabij de Koog, garage, J. Kaste.e,n (de Koog); den Hoorn, verbouw gevel, W. Bakker. De uitersten raken elkaar. Het zal de aandacht van de lezer ge-- trokken hebben, dat in ons nummer van Zaterdag naast een advertentie, betrekking hebbende op „schaatsenslij+en", reeds een voorteexen van de naderende zomer te ontdekken viel: Landhuisje gevraagd te de Koog van 20 Juli—20 Aug. Een lichtpumje voor hen, die zuchten onder de last van de winter. „Het zal reg kom" en zomer worden. We leven snel, we moeten vertrouwen hebben en vooruitzien. Terwijl de grimmige vorst vergeetsche pogingen deed om bloemen te tooveren op zijn winkelruiten, bestelde de boekhan- de.aar reeds zijn prentbriefkaarten voor het zomerseizoen en maken V.V.V.'szich op, om de aandacht des vreemdelings op Texel te vestigen. Terwijl de verkoop van schaatsen en wanten een hoogtepunt bereikt, de ijs banen lokken met onweerstaanbare kracht en scholen ijsvacantie geven, heeft de Jeugdherberg reeds meer dan 50 trekkers voor een verblijf op de a.s. Pinksterdagen te boek gesteld. Zou dat geen voorteeken van een druk vreemdelingenverkeer in de a.s. zomer kunnen zijn? Laat ons het hop>en. Doch voorloopig zijn we daaraan niet toe. Morgenmiddag hardrijderij op de Geul om het kampioenschap van Texel. WIE WORDT KAMPIOEN Wie zal morgenmiddag met de wissel beker en de 40 pop gaan strijken Le den, vergeet uw bewijs van lidmaatschap niet. Indien de wedstrijd op de Geul niet doorgaat, wordt dit op de dorpen be kend gemaakt. DE BILDT seinde gisteravond: Verde re vooruitzichten „Matige tot strenge vorst". Naar aan'eiding van diet onderhoud, dat de heeren 1. Vlessfng, Joh. Parle- vliet en W.H.Lap Maandagmiddag na mens de Alg. Tex. Middenstandsvereen. met de Minister hadden welk onder houd circa drie kwartier duurde, heeft Z. Exc. in verband met de opheffing me degedeeld nader te zullen overwegen, in hoeverre er termen aanwezig zijn, om 'iet tijdstip van opheffing der school te ver schuiven. Flet ligt in de bedoeling der Alg. Tex. Middenstandsvereen. zoo spoe dig mogelijk een Adres te laten circu- leeren voor het voeren van verdere actie. Ned. Ghr. Landarbeidersbond. Gisteravond is hier van deze bond een afd. den Burg opgericht (zie volgend nr.) Zakennicuws. Het perceel in de Weverstraat, bewoond geweest door de heer C. Room, eigendom van de heer J. C. Roeper, zal verbouwd worden. Het wordt een woon- en winkel huis, dat de heer Roeper Jr. betrekken zal. Geen woninggebrek. Wanneer men de beide vorige nummers van ons blad leest en dat van lieden, komt men tot de ontdekking, dat van woninggebrek hier geen sprake meer is. N et m nder dan een dozijn woningen, alle staande te den Burg, worden te huur aangeboden. Bovendien wachten nog eenige plannen voor woningbouw te den Burg op uitvoering. Uitslag aanbesteding. Zaterdag werd door architect N.Scher- mer aanbesteed de bouw van een woon huis te Oudeschild. De uitslag was: T immerwerk: P. v. 't Hoog f1140; P. J. Kooger I 1270W. Bruin T134S; Gebr. Timmer 11510; G. Zoetelief f1540; J. Drijver f1575. Metselwerk: J. Trap f 1806; 1. Voigt f1925; L.Bruin en Zn. 1 2036; W.A.Geus f2135; H.Koorn f2139; Th. Buisman f2220; A. de Kort 12311. Schilderwerk: C. Timmer f260,— C. Bremer f284,— Van 't Noordeinde f315; J. Vonk f368. Loodgieterswerk: N. de Graaf f 186,50; J. Agter f212; P. Oele f229. Electra: P. Hemelrijk 141.25; J. Witvliet 143.50; A. Knopperts f44; Gebr. Dros 145.50; R. Daalder 146; J.Agter 155.50; J. Bruin f 59.50. Perc. I en II: J. Daalder f3540; I, II en III P. J. Kooger f3445; 1 en III M. Blom 11640. Aan de laagste inschrijvers gegund. Niet zoo driftig. On.e plaatsgenoot Jan M. moest Maan dag door de politierechter te Alkmaar tot 120 boete of 20 dg. worden veroordeeld ter zake van het feit, dat hij 5 Sept. de 24-jarige veehandelaar S. D. een slag in het gezicht gegeven had. D. zou na latig zijn geweest in h-et teruggeven van kisten, waarin hij pluimvee ontvangen had. OOST. Fanfarecorps V.I.O.S. is toegelaten als lid van de Westlriesche Bond. DE KOOG. Het ledental. De N'euwe Gids. De financiën. Wat T.E.S.O. deed. Nieuwe contributierege- ling. Maandag 1.1. vergaderde V.V.V. Texel, gevestigd te de Koog, in het hotel van de heer L. den Braven, alhier. De voorz., de heer R. J. Daalder,heette om ruim acht uur een veertigtal leden haite ijk welkom en gaf het woord aan de seceretaris voor het voor.ezen der notu len, die ongewijzigd werden goedgekeurd. H.erna kwam het jaarvers.ag aan de orde. Hieruit stippen we aan, dat de ver- eeniging, die in Maart 1932 met 29 leden begon, op 't oogenblik 60 leden telt, van wie 50 woonachtig te de Koog en 70 do nateurs, van wie 50 van den Burg, 10 van de overkant en 10 van de andere Texelsche dorpen. In de loop van het jam- werden 2 algemeene en 10 bestuursverga deringen gehouden. Voorbereid werd de uitgave van een Gids, die vermoedelijk hait Febr. verschijnen zal. Een eenvoudig drukwerkje, waarin de aandacht gevestigd wordt op de badplaats Koog en voor in lichtingen naar het secretariaat van dever- eeniging wordt verwe en, werd toegezon den aan de he! en Je relsburcau's in ons land in vrijwel alle belangrijke plaatsen. Ten- e nde in het voorjaar tijdig een aanvang te kunnen maken met de reclamecam pagne werd in '32 contributie geheven op grondslag van 10.50 per lid. De voorz. dankte, onder instemming dei- vergadering, de secr. voor z'n uitvoerig verslag en stelde vervolgens de rekening en verantwoord ng van de penn.ngmeester aan de orde. Daar de heer Hillcnius meestentijds n et aanwezig was, hadden voorz. en secr. zijn taak overgenomen. De laatste stelde de vergad. op de hoogte van de stand van zaken, voorzoover 't de financiën betreft. Het bleek dat de jonge vereen, over een niet onbelangrijk saldo op de R'damsche Bank te beschikken heeft. De boeken en bescheiden werden door de kascommissie in vo'maakte orde bevonden. Hierna kon overgegaan wor den tot bestuursverkiezing. Behalve de heer L. den Braven trad ook de heer F. van Twisk at; beiden werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. Het ontwerp huish. regiement werd vervolgens uitvoerig besproken. Tijdens de behande ling hiervan gat de secretaris inlichtingen over het onderhoud, dat hij met het T.E. S.O.-bestuur had. Voor de con.e.entie van de besturen der bestaande vereen, voor vreemdelingenverkeer, waartoe T.E.S.O. '1 prijzenswaardig initiatief nam, vroeg en kreeg het bestuur vrij mandaat, 't Huish. reglement werd ten slotte met alg. stem men goedgekeurd. Ook hechtte de ver gadering haar goedkeuring aan het ont werp con tributiene geiing '33, waarvan in grove trekken het volgende de inhoud is: Eigenaars van hotels en pensions, ver huurders van gem. huizen, strandtenten en kampeerhuizen beta'en tl.per bed. Met 1 bed worden gelijkgesteld 2 strandtenten Eigenaars van zaken, winkels, kiosken, enz. beta'en m nstens t 3.en belangstel lende leden m nstens fl. De minimum- bijdrage voor de donateurs wordt 12.50. Bij de rondvraag werd geklaagd over de onverantwoordelijke snelheid, waar mee auto's in 't seizoen door het dorp p egen te racen. Ook werd gevraagd of er geen paal en perk gesteld kan worden aan het hinderlijk parkee. en, speciaal op Zondagen, van luxe- en vrachtauto's, die vaak door de bestuurders bij de bewoners vlak voor ramen en deuren geplaatst wor den, zoodat men nauwelijk in- en uit kan en op z'n minst, dikwijls gedurende de gehee'e dag, in zijn uitlicht belemmerd wordt. Het bestuur zegde toe,' aan deze kwestie zijn volle aandacht te wijden. Dit was evenzoo het geval met eenige andere zaken, die ter sprake gebracht werden, o.a.: aan'eg fietspad naar de Mui, ver betering bestaande fietspaden, verbetering van het Kaapwegje, plaa'sing handwijzers, strandvervuiling en opheffing Z.V.S. In zijn slotwoord sprak de voorz. zijn voldoening uit dat de besprekingen de gehee'e avond in prettige geest gevoerd waren en het had hem, zoowel als andere bestuursleden aangenaam getroffen, dat de vergad. meerma'en duidelijk blijken gegeven had van haar vertrouwen in het bestuursbeleid. Om de Zeevaartschool te behouden. Door de V.V.V. Texel alhier is een adres gericht aan de Minister van Onder wijs, waarin met nadruk wordt verzocht de Zeevaartschool te den Burg niet te willen opheffen. Door opheffing der school daalt de gemeente in aanzien en zou het vreemdelingenverkeer aanmerke lijk worden geschaad. Tegen de strendvervuiljng. Op de vergadering van V.V.V. Texel is met klem geprotesteerd tegen de ver vuiling van ons strand, welke klaarblijke- ke'.ijk (bewijsstukken zijn in groote me nigte voorhanden) door de He'.dersche ge- meentere'niging ons wordt aangedaan Aan het gemeentebestuur van den Helder werd een adres gericht met het verzoek hie mee n et te willen voortgaan Aan de Kamer van Koophandel te Alkmaar is een aiscnrift gezonden. OUDESCHILD. Aangevoerd aan de vischafslag alhier Vrijdag: 1247 Kg. wulken 15V218 ct. Zaterdag: 53 Kg. zoute garnalen 16 ct. Maandag: 921 Kg. wulken 18—23 ct.; 199 Kg. garnalen 15 ct. OOSTERFND. De A.-R.-Kiesvereen. vraagt de aandacht voor haar adv. in dit nummer. IIIIHIIIIIUIIll RECENSIES. Illlllllllllilllll Voor de afnemers van haar koffie, t' ee en tabak stelt de bekende firma Douwe Egberts bij inlevering van 100 punten een fraai sprookjesboek, dat te vens een kleurboek is, kosteloos ver krijgbaar. Wij ontvingen er vijt ter ken nismaking (Klein Duimpje, Sneeuwwitje, De gelaarsde Kat, Roodkapje en Assche- pcester) en kunnen u meedeelen, dat de boeken er zeer verzorgd u.tzien. Niet al leen uiterlijk, maar ook de tekst, welke op zeer bevatleiijlce wijze geschreven is door mevr. Antoinette van Dijk. De zeer goede platen zijn van Af. Gütschmidt. Een stel aantrekkelijke kinderboeken in groot formaat. GENEVE. De Int. Arbeidsconterentie verwierp het voorstel van de arbeiders groep tot handhaving der maand- en weekloonen 'bij invoering van de 40-urige werkweek en neemt het voorstel van een groep regee.ingen inzake verkorting van de arbeidstijd als middel tot bestrijding der werkloosheid aan. GERECHTELIJK onderzoek naar de brand op de Atlantique heeft niets opge leverd, dat op brandstichting wijst. VARKENS zijn er nog veel te veel. De Varkensccntrale zal drastische maatrege len nemen, vooral ten aanzien van de groote fokkers. Desnoods zullen dra gende zeugen door haar worden geslacht. Het aantal biggenmerken voor kleine fok kers blijft onveranderd, doch zal over een langere periode worden verdeeld. Uit de 'dagbladen van Zondag; ROTTERDAM. Zaterdag heeft de 20- jarige J. H. Tabbernee zijn poging om van de 68 M. hooge hefbrug van de Ko ningshaven te springen met de dood moe ten bekoopen. Met een luide slag viel hij op het water neer. Zijn lijk is opgehaald. Het slachtoffer had een schedelbreuk en bloedde hevig uit mond en ooren. Uit de dagbladen van Maandag: WEGENS IJS is de veerdienst Enk- hui. en—Stavoren gestaakt. DE STRIJD Bolivia—Paraguay is her vat. Er woedt een hardnekkige strijd om .et lort Narwana. Bij DE IN 1ERN. wedstrijden op de schaats te Davos heeft de Nederlander S. Heiden een nieuw wereldrecord ge vestigd op de 50U0 M.: 19.2 sec. Uit de dagbladen van Dinsdag: ARNHEM. De gemeenteraad heeft be sloten de polder Malourgen, gelegen aan i_e overzijde van de Rijn, in te dijken en te bestemmen voor een nieuw stadsge deelte, waar 25.000 menschen zullen kun nen wonen. Er zal ee.i hooge winterdijk ge egd worden, waarvoor een bedrag van f v2j.000 is toegestaan-. Het werk zal door Am. einsche werkioozen worden uitge voerd. Gedurende enxe.e jaren zullen uaar tweehonderd man werk vinden. KOOSEVELi wil dat met de vertegen woordigers van Groot-Brittannië niet at- leen over de schulden maar ook over de internationale ecnomiscne problemen zal worden gesproken. IN ZWI TSERLAND heerscht hevige koude, gepaard gaande met sneeuwstor men. In Savoye zijn drie menschen dood gevroren. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliliüülllilllllllll llllll LANDBOUW EN VEETEELIIlllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Machinaal melken van schapen. De „Union Ovine" maakt melding van de resultaten, op een Fransch bedrijr ver kregen met liet machinaal melken van schapen, waar sedert Maart 1932 250300 schapen aldus gemolken worden. De machine berust op hetzelfde prin cipe als die voor het kceienmelken. Een groote moeilijkheid vormde de vo.m, de groot.e en de plaats der tepels. Een van de belangrijkste punten, die bestudeer.ng eischten, was de cadans van de machine. Bij de eerste proeven werd deze ge.ijk genomen aan die van de ge wone melkmachine. Hierbij bleek even wel, dat dit een sterke massage van de tepel was, die opzwol, hetgeen ernstige pijnen veroorzaakten. De onderzoekers zijn op het denkbeeld gekomen een zuigena lam tot voorbeeld te nemen en de duur der zuigbewegingen met een chronomeier vast te leggen. Na veel proeven is men er tenslotte in geslaagd een machine te construeeren, die voldoet en die, naar de meening van c'e gebruikers, voordeeien biedt, boven het me.ken met de hand. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hllliüllll Van de Boekenplank. Illlllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllil In de serie „Pro en Contra" versche nen: „E>e gouden standaard", pro: prof. mr. A. M. de Jong; contra: prof. dr. C. Ver rijn Stuart. (Een zeer belangrijk vraag stuk). „Is belastingverhooging in ons land nog mogelijk?"-» pro: J. J. Bekaar; contra: prof. dr. H. Bordewijk. „De Crisis en de Detailhandel. Vrij heid of gebondenheid?" Vrijheid: Mr. B. Slotemaker. Gebondenheid: Dr. E. Tobi. „Wordt het platteland uitgebuit door de hooge stedelijke en industrieloonen pro: J. Smid, oud-ref. Directie v.d. Land bouw; contra: J. W. Matthijsen, red. van „Het Volk". (Prijs van elk deel fl.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5