HING Scfiaóuw. WEET WAT U EET I IN ELKE BRANCHE DOET EVENALS ZIJ Griep Influenza. A1 watunoodig PEPERMUNT 30 ets. per DAT IS KRAS. Hedendaagsche Sotternij. zijn firma's die wel en die niet adverteeren. Hebben de niet- adverteerders wel eens gelet op de gang van zaken hunner concurrenten die wèl geregeld adverteeren En stemt hen dit niet tot nadenken Het „Texelaartje" komt op Texel huis aan huis. Voor enkele dubbeltjes bereikt ge IEDER INGEZETENE. MIDDENSTANDERS Een abonnement bij de i N.V. PROVINCIAAL BELANG Handelsinformatie-en Incasso-1| Bureau voor den Middenstand, opgericht 1864, biedt u in deze s I tijden groote voordeelen. Een volledig prospectus, waar-s uit zulks duidelijk blijkt met een exemplaar van de veertiendaag-j| sche zeer verzorgde courant, s wordt op schriftelijke aanvrage p.o. verstrekt. NV. PROVINCIAAL BELANG S Lijnbaansgracht 231 AMSTERDAM C. 1 g= Voor Middenst. Federaties en Bonden n H kan een speciale overeenkomst getrof- Üfen worden ten behoeve hunner leden lllllllllülllllllllllllillllllllllllllllIHHIIIIIIllllllllllllilllllllllllllllimiH week, dat hij niet werkt, geen uitkeerimg' krijgt. De iheer R. Smit merkt nog op, dat aan B. en W. verzocht is de ongeorganiseer den twee dagen minder te laten werken en aan georgainiseerden, die f8.40 trek ken, f 2 toeslag te geven. Tevens wordt meegedeeld, dat de kolentoeslag voortaan in ontvangst kan worden genomen bij de penningm. van de afdeeling. Het afd. bestuur is bevoegd uit te maken, w|ie daarvoor in aanmerking komen. (Een uiterst moeilijke taak, volgens de heer Simons.) o Hierna sluit de.heer R. Smit de verga dering met een krachtige opwekking aan het adres van niet-leden om als lid toe te treden. Leden werden opgewekt actief te zijn en mede te helpen de Bond groot te maken. o In huishoudelijke vergadering werd tot stichting van een afd. Den Burg over gegaan. heeft om spoedig te herstellen, zijn een paar Mijnhardt's Poeders. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij uw Drogist HIJ KON ER NIET AFBLIJVEN. Gevangene: De dokter heeft mij voor een jaar alle sterke drank verboden. An ders zou ik niet lang meer leven. Cipier: Hoe lang moet je hier zitten? Gevangene: Drie maanden wegens dief stal. Cipier: Voor je gezondheid zou het beter geweest zijn, wanneer je wat meer had uitgehaald. Verwijt Uzelf geen slapheid, indien U zich juist op de be slissende momenten van Uw arbeid moe en mat gevoelt. Voorkom die futlooze oogen- blikken door het dagelijksche gebruik van King-pepermunt. De winter heerscht oppermachtig. Hij komt ditmaal wel zeer ongelegen, want zoo ooit, dan ziet men over het algemeen thans liever zijn hielen dan zijn teenen. Winter beteekent kou en gebrek lijden voor velenals 'het winter is striemt de geesel, welke werkloosheid en broodsge- bnek heet, feller dan ooit. De vreugd, welke hij bereiden kan, wordt zwaar over schaduwd, wanneer men eens tot zich laat doordringen, dat die vreugd, voor zoo velen ook in onze gemeente niet ge deeld wordt, ja plaats maakt voor bitter leed. Het moet zijn nut hebben ook op deze kant van de medaille het licht te laten, vallen. Wat doen wij om dat leed te helpen keeren, althans te verzachten? Offert gij elke week of elke maand een bedrag naar vermogen aan Texels Crisis- Comité of staat gij op andere wijze de behoeftigen bij Gaaft gij gevolg aan de oproep van het Comité tot leniging van de nood van het misdeelde Texelsche kind ot werkte gij op andere wijze mee tot verbetering van huin lot? Het is maar een vraag, gemakkelijk ge steld. Papier is geduldig. Maar wat is uw antwoord? Overleg in uw binnen kamer wat u kunt doen. Velen gingen reeds voor. Maar groot is de nood en er moeten meer handen toegestoken wor den aan hen, die zich zonder hulp niet of nauwelijks meer staande kunnen houden. Helpt, zoo ge kunt, waar en zooveel ge maar kunt. Het wintert en wie weet, hoe lang nog. De inood klimt met de dag. Kunt gij helpen? DOE HET DAN. Wie weet ter meer van? Bij het lezen van „Evensen" van Elias Kraemmer ontmoetten we deze merkwaar digheid, die we gaarne even onder de aan dacht van onze lezers brengen. Het ging over een schipper, Emihus Evensen geheeten. Van zijn vele beroemde daden werd altijd speciaal verteld, hoe hij eens twee arm geworden reeders geluk kig had gemaakt, door met een paarhoog geassureerde schepen uit te varen. Een daarvan was een brik met ballast, die hij- en nu komt het, lezer „met hoog water en Noordwestenwind had neergezet in een uienbed op het eiland Texel in. Holland. Het sdhip staat er nu nog en is ingericht als badhotel." Eerlijk gezegd snappen we er niet veel van. Hoe moet die schipper dat klaarge speeld hebben en zoo hij er al in slaagde waar bevindt zich dan dat uienbedbadhotel. Of is het altegaar ont sproten aan de fantasie van de Noorsche schrijver Wellicht dat hij onbemerkt nog een propagandist voor ons vreemdelingen verkeer is, want de vreemdeling zal wel benieuwd zijn het Texelsche „badhotel" in dat „uienbed", eenmaal als een goed verzekerde brik 'het ruime sop bevarende, van nabij te bekijken of zelfs te betrekken. Ons Texelsch dialect. (Vervolg). Tilevree jongensspel („Verlos"), mis schien afgeleid van het Fransche „dé- livrer" (bevrijden). Dit spel zou al leen aan den Hoorn gespeeld wor den. Titeloos, titelroos narcis (niet te ver warren met tijloos). Tjakker jonge merel. Tjerk tureluur. Tjompe, tjoempe in het water plom pen. Engeisch: to jump —springen. In de todde weze netjes gekleed zijn. Toet, toetje varken, big. Travalie hoefstal. Fransch: travail hoefstal. Treeroop teugel. Triem spaak van een stoel. Troet meel in melk of karnemelk gekookt, stijve kost, geen pap. Trol wankel. Troortje wandkastje; vgL tnezoortje. Fransch: trésor schat, schatkist. Truul sukkel. Ze moet haar tule maar tule laat haar maar alleen met haar slecht humeur. Middel-Ned.: tulen slempen, bras sen. (Gevolg: haarpijn, slecht humeur). Tuun, tuunwol aarden walletje om de landerijen te scheiden. DuitschZaun heg, heining. Garten tuin. Een tuin is dus een omturnde gaarde. Tune een „tuun" opzetten. Tuushale als kind aannemen. Tuutjesmelk dunne sagomelk. Uur uier. Uutheinig gezegd van wie graag uit gaat. mMÊMm Uutlaag ruimte naast het hooivak. Uutspraak zegswijze. Wie weet het beter? Wie weet er woor den, die in ons alfabetische lijst nog ontbreken OUDESCHILD. De Zuiderzee wordt langzaam droog, Al kost het ook miljoenen. En zóó ontwoekert Neerland weer De grond aan 't zilte nat. Waar botters uitgaan op de vangst Loopt men weldra op schoenen; Waar eens de visch zoo lustig zwom. Komt alles groen in 't blad. De Zuiderzee wordt langzaam droog, De wereld staat verwonderd, En onze vlijt en energie Zijn weer met eer genoemd, Want gelden wij op plemp-gebied Niet voor het volle honderd? Wordt onze kunst in waterbouw Niet buitenslands geroemd. De Zuiderzee wordt langzaam droog, Maar één ding wordt vergeten, Dat daar een kranig visschersvolk Iin armoe zal vergaan. Wil men de eer, dan eischan ook De plicht en het geweten, Dat thans ook tot het volle pond Dit volk wordt recht gedaan. (Ingezonden.) Veevervoer. Sinds onze laatste opgave zijn van Texel verzonden: 203 varkens, 14 kalveren, 53 schapen, 6 paarden, 4 biggen. DE KOOG. V.V.V. Texel. We laten de contributieregeling der V.V.V. Texel, gevestigd te de Koog, hier nog eens volgen, daar deze geheel af wijkt van die, welke voor 1932 gold: Eigenaars van hotels en pensions, ver huurders van gemeub. huizen, strand tenten en kampeerhuizen, betalen fl.— per bed. Met één bed worden gelijkge steld twee strandtenten. Eigenaars van zaken, winkels, kiosken, enz. betalen mins tens f 3.en belangstellende leden minstens fl.De minimumbijdragevoor de donateurs wordt f2.50. In 1932 werd contributie geheven op de grondslag van f0.50 per bed (niet per lid, zooals eerder vermeld). Ter bescherming tegen visschen worden bij waterkrachtcentrales electrisch gela den roosters voor de instroomopèningen aangebracht. De moderne jachtvliegtuigen vliegen te snel om het schieten met een machinege weer vanuit het vliegtuig mogelijk te ma ken. Men heeft inrichtingen vervaardigd, die automatisch de straatlantaarns aansteken, wanneer de intensiteit van het daglicht beneden een zekere waarde daalt. In navolging van het waagstuk van L. Vlasblom, die toevallig niet dood viel, toen hij van de 60 M. hooge heftoren van de Koningshaven te Rotterdam te water sprong, heeft ook de Rotterdammer Tabbernee die roekelooze sprong gewaagd. Hij klom zelfs nog 5 M. hooger. Zoo als we reeds meldden, moest hij die vermetelheid met de dood bekoo- pen. Kort tevoren had men Vlas blom als een „held" in een Am- sterdamsch theater vereerd. „Het Leven" wijdde aan hem een gansche pagina met foto's en bijschriften Opgezweept door krans en hulde, Aangelokt door roem en eer, Is ook hij omhoog ge'klommen, Dook ook hij in 't water neer. Maar wat d' een door toeval lukte, Lukte nog de and're niet, En het droevig einde was ook, Dat de „held" het leven liet. Neen, niet wijzen op de springer, Met de woorden „eigen schuld". De sensatiegrage massa Heeft haar wreede taak vervuld. Laffe, eerelooze menschen, Bang voor eigen vleesch en bloed, Huldigen nu zoo'm kwajongen, Brullen nog van „heldenmoed" Waar een zware straf verdiend was, Wordt gelauwerd en bekranst, Wordt de „held" in 't rond gedragen, Om de springer heen gedanst. Hulde! voor die „fijne menschen", Die vereeren zulke sport. Door hun houding hebben zij nu Iemand in de dood gestort. Hierin komt weer sterk naar voren, 's Menschen demoraliteit: Blind voor echte roem en eere, Maar belust op zottigheid. HUIB DE RIJMELAAR. IHHllJ 1/2 pondspakje Laat dit nu eens goed tot U doordringen: „Weet wat U eet", Blue Band wordt bereid uit de allerbeste grondstoffen - 25% allerfijnste roomboter met 75% Blue Band - volgens een onge ëvenaard karnproces. De Blue Band-fabrieken staan steeds voor iedereen ter bezichtiging open. Gij kunt daar met eigen oogen aanschouwen hoe Blue Band wordt bereid en met welke buiten gewone zindelijkheid alles wordt behandeld. Zegt U dit niets? Stel altijd Uw ontbijt, Uw koffietafel en Uw maaltijden onder de be- schermlngvan het Blue Band-meisje! Eenverstandigehuisvrouwheeft altijd Blue Band in huisl Zij weet immers - bij ondervinding - dat zij niets beters kan koopen. In die hulshoudingen is Blue Band moeders rechterhandl Koop uitsluitend Blue Band - niets anders! BLUE BAND VERSCH GEKARND MET 25 0/0 ALLERFIJNSTE ROOMBOTER ONDER RIJKSCONTROLE

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2