PUROL TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT handen VORST. Texelsche Berichten Gemengd Nieuws DE MARSDIEP BIJ IJSGANG AAN HET HORNTJE. Zaterdag 28 Januari 1933. Daar gaat een kreet door land en stad O, wat een kille kou is dat. 't Is maar één roep door stad en land Om turf en hout en kachelbrand. De waterpomp is één brok ijs, De klok vriest ijskoud van de wijs. De muur splijt met een kraak vaneen, De sokken vriezen aan je been. Het ei, dat in de ketel lag, Kwam als hard ei-ijs voor de dag. Mijn tante Saar met Puk op schoot, Zegt: griep-bacillen vriezen dood. Oom zegt: Wat heb ik aan die pnet, Nu komen ze bij mij in bed. Een felle wind, die niets ontziet, Brengt kou, ellende en verdriet. Vorst! Denk aan 't arme huisgezin En toom uw koude drift wat in. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IIIIIIIIIIII HYGIENE en VEILIGHEID. !||||||||in llllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllltlllllllllllll VEILIG VERKEER. De Minister van Justitie richtte een missive tot de burgemeesters, waarin ge vraagd wordt, de politie tot een meer intensief toezicht op de naleving van de verkeersvoorschriften door het rijverkeer aan te sporen. Scherper controle op de weggebruikers is dus te verwachten. Houdt hier rekening mee. Een gewaar schuwd man telt voor twee. Zijn bel of rem ot reflector niet in orde, verblindt uw licht of haalt ge verkeerd uit. O wee Ge raakt onherroepelijk op de bon en vervolgens, behalve veel tijd, veel centen kwijt. Dit is te voorkomen. WINTERHANDEN. Dr. J. Pinkhof schrijft: Winterhanden berusten op onvoldoende bloedsomloop in de huid van de handen. Personen, die reeds uit hun eigen consti- stitutie een slechte bloedsomloop in de handen hebben, zijn er het meest aan onderhevig. Dit komt vooral bij jonge meisjes, voor, die ook in de zomer min of meer paarse handen hebben. In deze aan leg kan onder geneeskundige behandeling verbetering worden gebracht, zoodat men met deze soort winterhanden beter naar de dokter kan gaan dan hulp zoeken bij uitwendige middeltjes. Onder invloed van koude en winterweer en het werken in water of veelvuldig handenwasschen, krijgen echter ook nor male handen barsten, kloven, of zwellin gen aan de vingers, die zeer hinderlijk zijn. Ter voorkoming hou de men de hand soepel door na het afdrogen de handen met glycerine of een mengsel van glyce rine en kamferspiritus in te wrijven. Voor eenmaal bestaande kloven helpt dit niets. Wanneer, als gewoonlijk, de gelegenheid ontbreekt, om de kloven eenige tijd ver bonden en droog te houdien (hetgeen, bij gebruik van boorzalfverband, voldoende zou zijn) behelpt men zich door de han den na afloop van het werk of desnoods alleen gedurende de nacht in boorzalf verband te houden, hetwelk het meest practisah met een wijde handschoen op zijn plaats kan worden gehouden. Wintervoeten doen zidh meestal voor als jeukende, roode zwelling. Het houden in zalfverband geeft hier geen -moeilijk heden. Men gebruike 10 pet. ichtyolvase- line. (Uit: „Huis- en Reisapotheek". In de Boekhandel f0.60.) Meer steun voor werkloozen verzocht. Door de Texelsche Bestuurdersbond is navolgend adres aan het gemeentebestuur gericht: De thans geldende uitvriesregeling is naar onze overtuiging geheel onvoldoende en is geheel niet toereikend om het leed van de talrijke gezinnen, waar werkloos heid heerscht, te verzachten. Temeer is dit het geval, daar de vorst gedurende reeds bijna twee weken met alle hevigheid en strengheid aanhoudt, waardoor de nood in deze gezinnen haast> niet meer te dra gen is. Het is danook te begrijpen, dat fl.voor brandstoffen bij zulk een hevige koude beslist ontoereikend ge noemd mag worden. Daarbij komt nog, dat iedere bron van inkomsten is uitge schakeld. Dus zal Uw College moeten begrijpen, dat nu de tijd wel gekomen is om krachtig in te grijpen. Wij hebben altijd aangedrongen op een voldoende steunregeling en Uw College heeft steeds beweert, dat de werkverschaf fing wel de juiste methode was om de gezinnen voor algeheele ondergang te be hoeden. Het kan niet ontkend worden, dat thans op verschrikkelijke wijze gebrek wordt geleden door wel het overgroote deel van de Texelsche arbeiders. Daarom) vragen we boven de uitvriesregeling, nog f 2.50 extra steun voor hoofden van ge zinnen. Hierdoor zou het leed eenigszins verzacht kunnen worden. Ons bestuur zou Uw College willen verzoeken, zooals reeds meerdere gemeenten met het oog op deze barre tijd ge'daan hebben, bij de Minister er op aan te dringen, deze extra ge vraagde steun toe te staan en ook voor de arbeiders, die buiten de uitvriesrege ling vallen, een gemeentelijke steunrege ling in het leven te roepen. DE CONTACT-COMMISSIE. We hebben eens geïnformeeerd naar de Contact-Commissie, met de samenstelling waarvan het gemeentebestuur zich belast heeft. Ze heeft ten doel, het overleg tus- schen werkgevers en werknemers te ver gemakkelijken en te bespoedigen. Naar we vernamen zijn van werknemerszijde door de organisaties benoemd: R.Schaap, voor de Moderne LandarbeidersbondJ. Schraag voor de R.K. Landarb. Bond; R, Smit voor de Chr. Landarb. Bond. Het gemeentebestuur zal in deze Comm. door wetli. Parlevliet vertegenwoordigd zijn. Meerdere benoemingen zijn spoedig te verwachten. Avro-Avond. Men schrijft ons: Het lag in de bedoeling van de Avro hier dit seizoen een (derde) propaganda- avond te geven met medewerking van Kovacs Lajos. Hiertoe is de zaal van hotel Texel echter niet groot genoeg. Men zou dan de kosten niet kunnen dek ken. Kovacs komt bovendien met een groot gezelschap, twee veugels en eigen décors, waartoe het tooneel onvoldoende ruimte biedt. Besloten is nu de avond te geven in het volgend seizoen, waarin hotel de Oranjeboom met een groote schouwburgzaal zal zijn uitgebreid. Een kunstavond wordt het zeer zeker. Avro- leden en Radiobode-abonnees zullen eenig geduld moeten oefenen. Een kranig stuk werk. De gansche verdieping, welke op de zaai van hotel de Oranjeboom rustte, is in de loop van Donderdag in haar ge heel plm. 56 cM. omhoog gebracht. De zaal heeft hierdoor belangrijk aan hoogte gewonnen ze was voor vergaderlokaal eigenlijk te laag en bovendien zal het plafond nu aansluiten bij het er naast te bouwen gedeelte, hetgeen het aanzien ten goede komt. Een moeilijk, ja hachelijk stuk werk was het, want de verdieping beslaat een oppervlakte van 6 bij 12 M. en moest op gevijzeld worden op een muur van slechts leen halve steen dikte. Onder de ver trouwde leiding van timmerman-aanne mer J. van Wessem, is het karwei echter op vlottte wijze volbracht. o— Men deelt ons inog mee, dat de heer Van Wessem de kap van de Graanmalerij der fa. Langeveld alhier destijds wel 3 M. omhoog gebracht heeft. ZIJN VROUW HAD HET WOORD. Mijn vrouw gaf me vannacht zoo'n duw, dat ik er wakker van werd. Ze be weerde, dat ik in mijn slaap praatte. En wat heb je haar toen gezegd? Ik heb gevraagd of ik ook niet eens aan de beurt mocht komen. De Zuiderzee-Steunwct en Texel. Het gemeentebestuur richtte een adres aan de Minister van Waterstaat, waarin het op de noodtoestand wijst, waarin de visscherij en het zeegrasbedrijf door de afsluiting van de Zuiderzee dreigen te ge raken. Thans reeds wordt de schadelijke invloed aan den lijve gevoeld. Verzocht wordt de getroffen Texelsche ingezetenen in aanmerking te willen doen komen voor een uitkeering ingevolge de Zuiderzee- steunwet. 't Beste voor de handen. DOE AAN GYMNASTIEK. In ons vorig nummer heeft de heer G. Homs, een oud-ingezetene, getracht de smeulende vonkjes, nog restende van vroegere gymnastiek-activiteit, tot een vuurtje aan te wakkeren. Het schijnt beml te zullen gelukken, want reeds bespeurden we, dat er plannen in die maak zijn onv de oude adspirantafdeelingen van onze algemeene gymnastiekvereeniging des tijds zoo prettig en nuttig werkend onder de bekwame leiding van de beeren J. Kiljan, G. Michels, Joh. Roeper en ande ren nieuw leven in te blazen. Bij leenige doeltreffende propaganda zal dit zeker tot het gewenschte doel leiden, Zoodra zich dan weer eenige vertrouwde krachten als leider (leidster) beschikbaar stellen, kan de mooie gymnastiek weer in eere hersteld en regelmatig beoefend worden. Dood is ze nog geenszins. We hebben hier twee dames-clubs, die voor gehuwde dames wordt door de heer Kraai geleidr die voor jongeren door de heer R. Zan der. Ook is er nog een R.K. Jongensclub, welke van de heer H.C.A. Kievits gym- nastiek-onderriCht ontvangt. Maar dat is alles en terecht heeft de heer Homs op deze leemte gewezen. We hopen spoedig te kunnen berichten dat het gymnastiekleven hier weer op bloeit als weleer. De barre kou, welke we nu beleven, hoeft daarvoor geen beletsel te zijn. Moge in elk geval de uitvoe ring van O.K.K. op Zaterdag a.s. in dien ijs en weder ons tegemoet komen, figuurlijk gesproken daartoe de stoot geven. Zakennieuws. Door de heer N. de Graaf wordt aan besteed de bouw van een lunchroom in de Weverstraat op de plaats van de per- ceelen, eerder bewoond door J. Boon en imej. de wed. Huizinga. Zie adv. in dit nummer. DE COCKSDORP. Vergadering Moderne Landarb. Bond. De Moderne Landarbeidersbond, afd. de Cocksdorp en Eierland, vergadert Woensdag a.s. Tooneelclub P.A.L.V.U. en de Mandolineclub van Oudeschild zullen haar medewerking verleenen. Waarschijn lijk zal de heer Vink, hoofdbestuurder, als spreker optreden. Entreeprijs 10 cent. Bij genoegzame deelname rijdt een extra bus. (Ingez.) DEN HOORN. Jaarvergadering Fanfare D.E.K Woensdagavond hield D.E.K. haar jaar vergadering in 't Loodsmanswelvaren. De voorz., de heer P. Drijver Sr., heet alle aanwezigen welkom en hoopt, dat de vergadering een vredig en gezellig ver loop mag hebben. Door ongesteldheid van met Purol Harde, ruwe of gesprongen handen worden in één nacht, gaaf en zacht met de secretaris, de heer D. C. Drijver, wer den de notulen door de voorz. gelezen en na een kleine wijziging goedgekeurd. Hierna doet de penningm., de heer I. Bruijn, verantwoording. De ontvangsten plus het batig saldo van 1931 bedroegen f482.91, de uitgaven bedroegen f429.39. Alzoo in kas op 1 Jan. 1933 t'53.52. Bij de uitgaven was een aflossing, groot f200. Door de heeren A. Slegh en J. D. Troost was de rekening nagezien en in orde bevonden. Toen volgde verkiezing van 2 bestuursleden, aftredend de heeren P. W. Lap en A. Commandeur. Beide werden mét algemeene stemmen herkozen. De heer P. W. Lap neemt zijn herbenoe ming aan; de lieer Commandeur, niet ter vergadering aanwezig, zal met zijn her benoeming in kennis worden gesteld. Tot re ken i n g o p ne me r s over 1933 worden aan gewezen de heeren A. Slegh en W. T. Bakker. Op voorstel van de lieer A.Slegh wordt besloten het rooken bij uitvoerin gen te verbieden. Hierna sluit de voorz. de vergadering met de wensCh, dat D.E. K. in bloei fnoge toenemen. OOSTEREND. „Nut en Genoegen". Door de ongeregelde bootverbinding zal de lieer Slikker, van Warmenhuizen, van avond niet voor Nut en Genoegen kunnen optreden. Op nader te bepalen datum ech ter zal deze humorist de leden komen vergasten. Kerknieuws. Ds. Van der Leer zal Zondag wel prediken, zoowel alhier als te den Burg. Aanvankelijk was tinders bepaald, zooals van de kansel is meegedeeld. DE ZUIDERZEE-afsluitdijk is Maan dag voor het verkeer opengesteld van zonsop- tot zonsondergang. Automobilis ten moeten nog wat storten voor het Crisis-comité, maar de overgang is vrij voor wandelaars en fietsers. TE CHICAGO zijn bij gevechten tus- scben de politie en de onderwereld in '32 negen politiemannen en 37 bandieten ge dood. In gevechten tusschen de bandie ten onderling werden 26 personen ge dood. DE WIJK. Door de fokker R. Stapel is aan een stieienvereeniging te Zeven- bergschehoek (N.Br.) een stier verkocht voor f 1500. o— Uit de dagbladen van Woensdag: TE AMSTERDAM worden van ge meentewege, ten gerieve van het publiek, op verschillende openbare pleinen groote „vuren" geplaatst. UTRECHT. De goederentarieven der Ned. Spoorwegen worden met 17 pet. verlaagd. BERLIJN. De Duitsch-nationale rijks dagfractie heeft een motie aangenomen, waarin zij het optreden eischt van een krachtige leiding, welke met doortastende maatregelen de crisis zal bestrijden. UIT FRANKRIJK en Duitschland ko men berichten over hevige koude. Parijs en Berlijn hebben ernstig van de vorst te lijden. IN DUITSCHLAND is het aantal werk loozen de eerste veertien dagen van dit jaar met 193.000 gestegen tot 5.966.000* NEDERLAND. Het Julianakanaal in ge bruikals ijsbaan. IJsfeesten en mooie banen allerwegen als symptoom, van een ouderwetsche winter. Groote stagnatie op de rivieren. Het IJssel- meer bijna geheel afgesloten. PROF. PICCARD.meent, dat de stra tosfeer de beste luchtweg voor transatlan tisch verkeer is. Daar is het weer altijd goed: geen sneeuw, geen regen, mist, vorst noch ijs, dat zich op de machine vastzet. Een vlucht over de Oceaan in een stratosfeer-vliegtuig, zal kunnen wor den gedaan met een gemiddelde snelheid) van 750 K.M. per uur. De tocht zal niet langer dan 6 uur duren. VAN DE DUITSCHE Rijksspoorwegen zijn de inkomsten in 1932 25 pet. gedaald. TE GENNEP (L.) geraakte de landbou wer A. v.d. Worle, terwijl hij met een| dorschmachine bezig was, met zijn das tussdhen de machine, met het gevolg, dat de man werd geworgd. Toen het slacht offer gevonden werd waren de levens geesten reeds geweken. De man is 48 jaar en laat een weduwe en elf jeugdige kinderen na. TE HAARLEM is bij de Burgerlijke Stand aangegeven de 125.000ste Haar lemmer. De burgemeester heeft de familie D. Harskamp—Berk te Spaarndam (gem. H.) een spaarbankboekje voor de zoom overhandigd en een couvert met inhoud voor de moeder. Het gezin verkeert in behoeftige omstandigheden. T\E GOOR maakt de V.V.V. plannen om het feit, dat een eeuw geleden te Goor de eerste weefschool voor Twente werd geopend, te herdenken. JAN HEIDEN, wereldrecordhouder op de 5000 M. gaf een demonstratie op de IJsclub Charlois te Rotterdam. JAPANSCHE bombardementsvliegtui gen vernielden de spoorlijn naar Peipiiyj door bommen. Doos 30 en 60 ct. Tube 80 ct. Bi) Apothekers en Drogisten.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5