Seen mist. cTariefsverlaging S.C.Sït. TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT TexeSsche Berichten Lager T.E.M.-Tarieven. ij Griep b|i Zaterdag 4 Februari 1933. PEPERMUNT Wat U bijna volbrachtwat U bijna geluktedat is waardeloos. Om Uw werk steeds geheel te vol tooien, om Uw energie zoo voor- deelig mogelijk te kunnen be nutten, moet U altijd „fit" zijn. U bereikt dit door het geregeld gebruik van King-pepermunt. urn Geen mist. De morgen begint helder. Een klare dag van zon en blauwe lucht begroet ons. Ineens is ons gemoed opge ruimder. We zien blijder 't leven in. En tegen de avond, wanneer 't weliswaar donkert, maar de lucht sereen blijft en een klare avondstemming ons bevredigt, dan is er een groote kalmte over ons geko men. Klaarheid in ons leven schep zielerust. Die klaarheid zij voor alles een symbool. Klaarheid moet er zijn Ln ons doen en spreken, in ons bedoelen en willen, klaar heid in ons streven en gansch ons optre den. Klaarheid moet ons leven richten. KOST DE T.E.M. EEN GROOT BEDRAG, MAAR Behoudens goedkeuring door de raad we meenen hierop vast te kunnen reke nen zullen de tarieven van de N.V. Texelsche ELectr. Mij. niet onbelangrijk worden verlaagd. We hebben reeds eerder hiervan gewag kunnen maken, doch thans zijn we in staat, na het inwinnen van nadere informaties, hierop wat dieper in te gaan. B. en W. zijn op grond van mededeelin- gen van de Raad van Commissarissen van de T.E.M.van meening, dat verlaging door de tijdsomstandigheden noodig mag worden geoordeeld. Wel is hiermee een groot bedrag gemoeid, maar hier door zal blijkens de exploitatie-begroo ting de rentabiliteit van de T.E.M. niet in gevaar worden gebracht. Extra-groote winst maken achten B.enW. bovendien in deze tijd minder goed te verdedigen, waarom B. en W. voorstellen, de aange boden nieuwe tarieven goed te doen keu ren door de afgevaardigde der gemeente ter vergadering van de T.E.M. BETER STRAATVERLICH TING VOOR HETZELFDE GELD. Een uitzondering wordt gemaakt voor de straatverlichting, omdat de gemeente zich 14 Mei 1927 voor tien jaar verbond stroom te betrekken tegen fO.10 per kwh. 'plus f150 per kw., hetgeen neerkomt op gemidd. 18 ct. per kwh. Echter is de T.E.M. bereid voor rente, afschrijving en onderhoud der straatlantaarns voortaan f 10.50 inplaats van f 1S per lantaarn te berekenen, mits't verschil van plm. f 1100 besteed wordt door meer stroom voor straatverlichting tegen het bestaande ta rief af te nemen. Bij het sluiten van het contract voor tien jaar zat n.l. de bedoe ling voor de T.E.M. een vrijwel con stante ontvangst uit de straatverlichting te verzekeren. Dit mag niet vergeten wor den, aldus de directeur, nu de verlaging van het gewone tarief een aanmerkelijk bedrag kosten zal. De gemeente zal nacht verlichting kunnen invoeren en hier en daar lampen kunnen versterken zonder dat het haar op meer geld komt te staan. B. en W. voelen wel voor een overeen komst als door de directeur voorgesteld. Nachtverlichting op de dorpen, vooral te den Burg, heeft reden van bestaan. Ze komt de veiligheid ten goede. Oudeschild heeft ze sinds enkele jaren. B. en W. stellen voor het voorstel te aanvaarden, doch vertrouwen, dat de T.E.M. nog voor de tien jaar om zijn verder tot finan- cieele tegemoetkoming bereid zal zijn indien haar positie dat gedoogt. HET LICHTPUNTENTARIEF MOET UITSTERVEN. De stijging van de stroomafname, sinds de oprichting van de T.E.M. in Oct. 1927 kwam in Sept. 1932 tot staan en werd inmiddels gevolgd door een geringe da ling. Ook het aantal aansluitingen werd niet grooter meer (we vernamen zelfs van ingezetenen, die zich lieten afsnijden om dat zij de kosten niet meer konden op brengen. Red.) Zulks wijst er op, dat tariefverlaging moet plaats hebben. Op de vraag „hoever?" is het antwoord van de Raad van Comm.: De tijdsomstandig heden in aanmerking genomen zoover ais mogelijk is zonder de rentabiliteit van 't bedrijf in gevaar te brengen. Na aanwen ding van alle reserve staat het bedrijf nog te boek voor f412000.op grond, waarvan de R. van Comm. met tariefver- laging nog wat zou willen wachten als de tijdsomstandigheden het toelieten. Ech ter mag het genot, dat de T.E.M. de ge meente 'heeft willen verschaffen, niet in «en last verkeeren. Bij een gang van zaken als in '32 zou door de T.E.M. over de eerstvolgende jaren f25000 a f26000 netto winst per jaar worden gemaakt. Hiervan zal f 18000 voor tariefsverlaging bestemd worden. Bij de vaststelling van deze ver- Lager T.E.M.-prijs stelt tevreden Leidt tot grooter stroomverbruik. Geeft meer licht in 't duister lieden Neen, maar: Zoo'n bericht is puik. Texels raad zal 't nu besluiten: TEM'mers worden nu ontlast 't Lang verlangde wordt verkregen G'loof dat vreugde hier wel past. laging is er naar gestreefd de verlaging voor de gemiddelde lichtverbruiker in elke groep zooveel mogelijk op een vrijwel gelijk bedrag te stellen met handhaving van dezelfde eenheidsprijs per kwh. Deze prijs is voor een gemidd. verbruiker ge steld op f0.30 per kwh, afgenomen voor verlichtingsdoeleinden. Deze f 0.30 is voor de tarieven A en B geplitst in een vast recht en 10 ct. per kwh en voor de ta rieven F. en G. in een vastrecht en drie: ct. per kwh. Er wordt naar gestreefd de aansluitingen zooveel mogelijk tot stand te brengen volgens het drie-cts.- tarief. Perceelen met meer dan elf ver trekken zullen enkel in de gelegenheid worden gesteld volgens dit tarief aan te sluiten. De belangen van het bedrijf bren gen mee, met betrekking tot het lichtpun ten-tarief het z.g. uitstervings-systeem toe te passien. Het zal voortaan alleen voor perceelen met drie of minder vertrekken ken kunnen gelden. Ook is de verlaging van het vastrecht voor het lichtpunten- tarief minder groot dan die voor het ver- trekkentarief, vooral bij meer dan één lichtpunt en de aangeslotenen zullen vol gens dit tarief met perceelen, meer dan drie vertrekken bevattende, per opname tenminste 40 ct. per kwh betalen moeten. Daarentegen is er naar gestreefd het be woners van peroeelen met drie of minder vertrekken mogelijk te maken althans in !hun woonkamer een goede verlichting te hebben. METERHUUR. In de nieuwe tarieven zal de meterhuur voor de lichtverbruikers in het vastrecht begrepen zijn. DE KLEINE „MAN". Prooentsgewijs komt de verlaging de kleinste afnemers van stroom voor licht het meest ten goede. GEBRUIK MEER STROOM De Raad van Comm vertrouwt, dat de aangeslotenen deze verlaging op prijs zul len stellen in die zin, dat, waar niet noo dig, op het verbruik niet bezuinigd zal worden, opdat deze verlaging ook in de toekomst gehandhaafd kam worden DE NIEUWE TARIEVEN We kunnen de nieuwe tarieven hier niet in hun geheel afdrukken en bepalen ons daarom tot slechts enkele voorbeelden, waaruit echter de beteekenis van de ver laging duidelijk naar voren treedt: O Vertrekkentarief A Verlaging van de Kwh-prijs van 15 op 10 ct en van vastrecht Gemiddeld zal de verlaging voor perceelen met twee vertrekken f 11 bedragen: drie vertrekken f 11.40; vier f 12.55; vijf f12.85;1 zes f 12.50; enz. tot: voor 11 vertrekken f 14.20. Vertrekkentarief F. (woonhuizen). Verlaging van de kwh-prijs van 5 op 3ct. en van het vastrecht. Het vastrecht wordt verlaagd voor twee vertrekken van f32.60 f23; drie vertrekken van f39.80 op f30; vier van f45.80 op f37; vijf van f52.40 op f44; zes van f57.90 op f51. Vertrekkentarief G (woon-, winkel huizen, hotels en cafe's). Verlaging kwh- prijs van 5 op 3 ct. en van het vastrecht. Voor twee vertrekken wordt liet vastrecht van f37.60 op f29 gebracht; drie van f45.80 op f37; vijf van f60.40 op f52.50; zeven van f67.40 op f60. Vastrecht pen logeerkamer voor hotels is f 1.25. Lichtpuntentarief B. Verlaging kwh- prijs van 15 op 10 ct en van het vast recht. Verlaging vastrecht voor één licht punt van f 17.60 op f 12; twee van f 26.S0 op f23; drie van f32.80 op f31; vier van f39.40 op f38; vijf van f45.40 op f45. Seizoentarief voor de Koog. Voor vertrekken in gebruik tusschen 1 Mei en I Oct. wordt volgens de oude regeling het halve vastrecht volgens A, F en G be rekend. Voorgesteld wordt voor pensions met meer dan 11 vertrekken en aangeslo ten volgens tarief A (10 ct. per kwh) het vastrecht te berekenen voor 6 vertrekken volgens tarief A en voor elk volgend ver- vertrek f 1.50. Lichtpuntemtarief B (plus 10 ct. per kwh). Voorgesteld wordt: a. de gelegen heid, om aan te sluiten op één lichtpunt voortaan alleen te bieden voor perceelen met drie of minder vertrekken; b. percee len met meer dan vijf vertrekken, aange sloten volgens het lichtpuntentarief B be talen per opname tenminste 40 ct. per kwh. Vertrekkentarief G (plus drie ct. per kwh) voor zooveel betreft uitsluitend woon-winkelhuizen. Voorgesteld wordt te bepalen, dat peroeelen met meer dan, II vertrekken, aangesloten volgens tarief G., niet meer dan 30 ct. per kwh betalen, berekend over een jaar (het teveel be taalde wordt aan het eind van hiet jaar; terugbetaald.) Tarief voor klein-krachtverbruikers: C: In en buiten de speruren (thans 20 ct.). Voorgesteld wordt eerste 25 kwh per maand 18 ct.tweede 25 kwh 16 ct. derde 25 kwh 14 ct.vierde 12 ct.ver-! dere kwh 10 ct. D: Uitsluitend buiten de speruren (thans 15 ct.). Voorgesteld wordt: eerste 25 kwh per maand 12 ct. tweede 25 10 ct.derde 25 8 ct.vierde 6 ct.verdere kwh 5 ct. Meterhuur. Eénphasemeters van f3.60 f6 op f4; driephase-meters van f9.60 118 op f7f 15. Sperschakelaars Van f 15—f25 op f 10—f20. WAT KOST DIE VERLAGING? De T.E.M. zal door die verlaging ruim f 18.500.minder ontvangen (door ver laging vertrekken- en lichtpuntentarief f6000, door overgang van A naar F en G f 270, minder van kerken, scholen en ver- eenigingsgebouwen f78, minder huur van meters voor krachtstroom f750, minder van pensions, hotels en café's f300, min der door strooinprijsverlaging f11150. EXPLOITATIEREKENING 1933. Ten slotte: Hoe zal het de T.E.M. fi nancieel gaan in het thans loopende jaar? De raming is als volgt: Afschrijvingen f 17801.13 Verschuldigde rente 16711.50 Dividend 7.75 pet. van f 50.000 3875. Salarissen, brandstof, onderh. 38000. Totaal f76387.63 Inkomsten zonder tariefsverlaging: f102000.— Gaat af door verlaging tarief f 18553.10 Dus inkomsten 1933 Uitgaven 1933 f83446.90 76387.63 Beschikbaar saldo voor eventueele tegenvallers f 7059.27 DAAR MOET HET HEEN. De voorspelling, dat de verlaging van de T.E.M.-tarieven niet onbelangrijk zou zijn, is hiermee zeker bewaarheid. Er moest echter heel wat gecijferd worden, eer het ontwerp kant en klaar was om aan de raad ter vaststelling te kunnen wor den aangeboden. Een woord van waar deering voor dat omvangrijke werk is zeker niet misplaatst. Als nu ook maar het doel wordt be- MIDDENSTANDERS Een abonnement bij de g N.V. PROVINCIAAL BELANG ff Hlllllflllll Handelsinformatie-en Incasso- Bureau voor den Middenstand, S opgericht 1864, biedt u in deze tijden groote voordeden. Een volledig prospectus, waar- uit zulks duidelijk blijkt met een exemplaar van de veertiendaag-g sche zeer verzorgde courant, wordt op schri telijke aanvrages p.o. verstrekt. 1 NV. PROVINCIAAL BELANG 1 Lijnbaansgracht 231 §3 s AMSTERDAM C. O Voor Middenst. Federaties en Bonden s kan een speciale overeenkomst getrof- s g fen worden ten behoeve hunner leden g reikt, dat mét deze verlaging wordt be oogd: Geen bezuiniging op stroomver- Druik waar dat niet noodig is, opdat de verlaging een blijvende kan zijn. We hopen, dat de aangeslotenen finan cieel bij machte zullen blijken dat ver trouwen niet beschaamd te maken, opdat de T.E.M. blijvc een goedgcfundeerd, ge zond en levenskrachtig bedrijf, de trotsch van onze gemeente, in dubbele beteekenis een ,,Lichtpuntjes"-Leverancier. Wol veehandel van 26 Jan.1 Febr. De wolveehandel was té Schagen stug, te Zwolle vrijwel prijshoudend en te Utrecht flauwer gestemd. Te Leiden vlug ger met iets hooger prijzen door een exportvraag zoowel voor België als voor Frankrijk. Ook Leeuwarden zette eerst iets beter in, doch liep bij grooter aanvoer toch weer iets minder af. Rotterdam wel zoo goed, doéh niet bepaald duurder. Groningen bij gering aanbod vrijwel sta- tionnair, Purmerend en Sneek bij iets korter aanvoer vrij vlug en iets vaster in prijs. en Influenza, Rheumatische pijnen, gevatte Koude, Hoofdpijn, Kiespijn, Aangezichts- pijn en vastzittende Hoest, zullen Mijnhardt's Poeders. U spoedig helpen. Prijs per poeder 8 ct. Doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. SPORTNIEUWS. Morgen zal "de wedstrijd van het sei zoen" worden gespeeld. Texel I—Bever wijk. Beverwijk stevent regelrecht op het afdeelingskampioenschap aan, het aan de overige elftallen overlatend ernstige po gingen aan te wenden om een, misschien eens 2 puntjes, afhandig te maken. Toch verdient Beverwijk alleszins te promo- Veeren. Reeds driemaal eindigde B. als goede 2e op de ranglijst en telkens zag zij zich de kans juist ontsnappen. Intensieve training, onder leiding van een le klasse speler heeft dit elftal de groote kracht bezorgd, waarmede het nu zooveel succes heeft. Met groot vertrou wen zien we de wedstrijd tegemoet. Be verwijk komt met plm. 50 man naar Texel. We hadden een grooter gezelschap ver wacht, maar heel sportlievend Texel zal morgen zeker getuige willen zijn van deze ontmoeting. We hopen op een zeer spor tieve wedstrijd en zeer groote belang stelling. o— Texel 2Schagen 2 is uitgesteld tot 12 Februari. Houd hier alvast rekening mee. o Het Groentje schrijft: In de 4e klasse A zal het tusschen Zilvermeeuwen en QSC wél spannen. Wij hebben zoo'n idee, dat de Zaand. ditmaal hun nederlaag in Wormerveer zullen uitwisschen. Uitgeest achten wij in staat thuis van Schagen te winnen. EVC krijgt tegen Vrone ook de beste kansen. De zeereis, welke Bever wijk onderneemt, zal Texel wel geen winst opleveren. o— De schutting aan het Slingerwegje is gereed. De reclame's kunnen worden aan gebracht. Dit is een doeltreffende re clame voor uw zaak, want aller oogen zijn gericht op het doel, waardoor uw reclame in het oog moet vallen. Nog plaats beschikbaar a f2 per str. M. In lichtingen: G. Dros, penn. O Het is zeer wel mogelijk, dat heden middag niet kan worden geoefend. De doelen mogen ook niet gebruikt worden. O De aangekondigde wedstrijd adsp. C tegen D wordt gespeeld Zaterdag 11 Febr. Adsp. S.V. Texel: Elftal voor morgen tegen S.V.C. A. Texel A: D.Geense I.Boon Jn.Bruin G.Coevert Th. Lap D.C.Dros A.Pen W.Mulder B.Mulder P.Kikkert N.N. Res.: D.Visser, K.Kikkert, N. Huisman. Doe je best, jongens. Speel je beste spel en wie weet, S.V.C. is een sterke tegenstander. De wedstrijd vangt om half 12 aan, zorgt er dus voor, dat je op tijd bent.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5