Steun aan de Schapenhouderij. Gemengd Nseuws SPOEDVERGADERING—L.T.B. Onze R.K. lezers, leden van de L.T.B., worden opgeroepen tot bijwoning der spoedvergadering in hotel De Zwaan, (zie adv.) Past op de kwartjes. Museumnieuws. Men schrijft ons: Door Simon J. Dogger, varende bij schipper van der Vis, werd voor het Mu seum aangebracht een 77 cM. lang exem plaar van de zoo zeldzame Octopus vulga- van een kwartje, wanneer ge in het begin, van de volgende week de eerste helft betaalt van de inkomstenbelasting 1932- 1933, indien de biljetten gedateerd zijn November 1932 en gij nog niet van uw belangstelling jegens de fiscus hebt doen blijken. Houtverkooping. Vanwege StaatsbosChbeheer werden Donderdag in „Bosch en Duin" plm. 450 peroeelen staakhout, slieten, boonstokken en brandhout openbaar bij afslag ver kocht. Er waren veel koopers, maar het beste hout bleek reeds aan de Zuiderzee werken verkocht te zijn. Er werd hoofd zakelijk licht hout verkocht, dat, de tijds omstandigheden in aanmerking genomen, nog een goede prijs opbracht. De totale opbrengst was f 728.75. De Boeren en de Politiek, Men verzoekt ons nog plaatsing van -het volgende, betrekking hebbende op de causerie, welke de lieer Fikse Maandag in hotel Texel hoopt te houden: Ieder die belangstelt in bovenstaand onderwerp, is welkom. Spreker is land bouwer te Achterveld (Geld.) en be- heerscht zijn stof volkomen. Hij sprak o.m. op de boerenbetoogingen te Den Haag op Houtrust en te Alkmaar en weet door zijn vlotte behandeling zijn toe hoorders te boeien. Hij neemt de nood toestand, waarin de boerenstand verkeert geducht onder de loupe en tracht de de middelen aan te geven om uit de misère te geraken of althans de nood zooveel mogelijk te lenigen. Het zal een propaganda-avond zijn voor de Plattelandersbond (het Groene Front). Debat zal zijn toegestaan. ALLERLEI. De uitslag van de wedstrijd, door de N.V. Vlessing op touw gezet, publioeeren we Woensdag. Dinsdagavond weten we „hoe laat het is". Zie adv. o U moest vandaag alvast een programma voor „Reepelsteeltje" koopen. Het zal wel druk worden. Plaatsbespreking op de dagen der uitvoering om twee uur n.m- a 10 cent per plaats in hotel Texel, o De Coop. Boerenleenbank verzoekt toe- zendnig van de Spaarbankboekjes voor controle en rentebijschrijving. o I.L.B. voert Woensdag en Donderdag een mooi tooneélspel op. Ge weet: de leden verstaan de kunst terdege. Morgen a(Teen zijn kaarten verkrijgbaar. Waar? Zie adv. Het Sdhapempotje. Het Kon. Ned. Landbouw-Comité heeft ten aanzien van de Steun aan de Schapen houderij vrijwel ongewijzigd het voorstel van de heer E. Govers Dz. aangenomen tot verdeeling van het z.g. „schapenpotje", als gevolg waarvan per oudere ooi zai worden uitgekeerd f2.terwijl voor de speciale sdhapenbedrijven in Zeeland en Groningen wellicht een extra toeslag zal worden gegeven, evenals voor de schapen- houdersbedrijven, waar per H.A. 6 ot meer gedelete ooien worden gehouden. Op deze wijze zullen de Texelsche bedrijven, die op geen enkele andere wijze gesteund worden, ook een extra toeslag ontvangen. Een en ander staat intusschen nog geens zins vast. o Nader vernemen wij, dat de telling van de schapen wel eens 50 pet. tegen ka;n zijn gevallen, waardoor de uitkeering be langrijk lager zal moeten zijn. Bij de inventarisatie kwam men tof een aantal van 240.000 schapen, 'terwijl bij de opgezette verdeeling met 150.000 stuks gerekend werd. Pachtbureau H. M. van Landbouw In ieder der provincies Noord- en Zuid- Holland heeft het Hoofdbestuur der H.M. v. L. een Centraal Pachtbureau ingesteld. Voor het district Texel zijn benoemd de heeren ir. M. D. D ij t, Eierland, voorz. en Jb. Eerman, Oosterend, vioe-voorz., tot wie men zich voor taxaties en andere doeleinden, het onderwerp rakende, kan wenden. Veiling „Amaliahoeve" en „Johanneshoeve". Door notaris Mulder zullen beide hof steden, gelegen in de P.'H. polder, pu bliek worden verkocht. Woensdag 1.1. had de inzet plaats. Woensdag a.s. zal bij toe slag worden geveild. Uitslag van Woensdag 1.1.: A. „Amaliahoeve" met 20.07.10 H.A. land, f13000, J.Keijser Az. q.q., den Burg. B. 20 H.A. land, t.o. deze hoeve, f7000, J. Keijser Az. q.q. den Burg. C. „Johanneshoeve", groot 40.24.H.A. f22000, C. P. Molenaar, Haarlemmer meer. soort wordt een heel enkele maal Noordzee gevangen, maar is dan gewoon lijk veel kleiner. In Leiden vond men het iets zeer biezonders. Door de heer C. A. Keijser, te de Waal, werd ingezonden een op het land van de heer Roeper in Waalenburg gevonden wervel, met een breedte van 23 cM. Een teekening ervan is naar Leiden opgezon den, waarna bericht is terugontvangen, dat de wervel afkomstig is van een pas na opzending van de wervel te determi- nen dolfijnachtige. De Contact-Commissie. De in ons blad reeds meermalen ge noemde Contact-Commissie is thans com pleet. Van werkgeverszijde werden als leden aangewezen de heeren H. J. Keijser Molenbuurt; A. Commandeur, den Hoorn en P.Stoepker, Eierland. Van werknemers zijde werden benoemd de heeren R. Schaap, Eierland; J. Schraag, den Burgen R. Smit, „Tubantia". Voorz. is de heer Jo:h. Parlevliet, wethouder. Aanvragen Landarbeiderswet. Ingevolge de Landarbeiderswet zijn aanvragen om een voorschot ingediend door de landarbeiders Jan Vos Nz., den Burg; Pieter Koopman Jz., P.H.-polderen Joh. van Leeuwen, Z.-Eierland. De iheer Vos verzoekt een voorschot van f2790. Hij kan van de heer Jn. Bruin Pz. voor f800 0.5 H.A. grond koo pen aan de Waalderweg bij den Burg. Begrooting woningbouw f 2200. De heer Koopman vraagt een voorschot van f2330 voor een plaatsje in Wester geest, tegen de dijk van het Waterwegje. Hij kan er van de heer D. Bakker Gz. voor f 600 0.25 H.A. land koopen. Kosten woningbouw door fa. Bakker en Koorn geraamd op f 2000. De heer Van Leeuwen vraagt f2300 voorschot voor een plaatsje aan de eerste Dwarsweg te Z.-Eierland. Hij is daar eigenaar van 1.01 H.A. land, een jaar geleden voor fSOO gekocht en betaald. Woningbouw wordt begroot op f 2300. Aller drie aanvragers voldoen aan de eisch ,door de wet gesteld. Jaarvergadering Texelsdh Fanfare. Men schrijft ons: Woensdag vergaderde Tex. Fanfare in de Oranjeboom onder voorzitterschap van de heer N. de Jong, die 26 leden en twee donateurs welkom kon heeten. Hij gaf zijn voldoening te kennen over de voor uitgang van het Corps en zag de toe komst met vertrouwen tegemoet. Hierna volgde lezing van notulen en jaarverslag door secr. G. J. Bruin. Ge memoreerd werd wat 1932 bracht: vier zomerconcerten, drie taptoe's, en een win- terconoert, medewerking feest T.E.S.O., Volksfeest en concours W.-Friesche Bond (2e prijs). Herdacht werd het overlijden van oud-directeur G. Smidt, een der op bouwers van het corps. Van het concert in het Park op 31 Aug. verscheen een „critisch verslag" in de reis over het Marsdiep willen onder nemen om ons te laten geniet en en vooral om propaganda te maken. Maar is een opwekking nog wel noo- dig? O.K.K. heeft een naam die klinkt als een klok. O.K.K. heeft een leider, de heer Jn. van Loo, doorkneed in zijn werk. Die garandeert ons met zijn wakkere_werkers (sters) een avond van louter nut en ge noegen. Er zal bal na zijn en goede mu ziek, maar dit is wat je het „dessert" zou kunnen noemen. Hoofdschotel vor men die mooie oefeningen op paard en op brug, met staven en halters en knot sen; de rhythmische oefeningen, die zoo zeer aantrekkelijk kunnen zijn, vooral wanneer ze als hier door pittige muziek van de Tune-Shakers-Band worden bege leid. Ter afwisseling: vioolsoli van de heer L. F. van Loo, die Schumann en Dvorack zal vertolken. Moeten we nog meer vermelden opdat de zaal uitverkocht zal zijn Het is nu toch welletjes. De advertenties zijn niet vergeefs geplaatst. De programma's hebben voor een groot deel hun weg al gevonden. Wie komt de laatste koopen? Adressen Apotheek Bakker, Schoen- handel Rab en Boekhandel Parkstraat. Prijs 60 ct. Plaatsbespreking hedenmid dag twee uur in hotel Texel. Gebrek aan plaatsruimte noopt ons eenige berichten te laten liggen tot Woensdag. Red. ziekinstrument: AEIOLMNND. 4. En van deze letters een stuk gereedschap: AAA EIC GHM ZN. Veel groeten van jul lie OOM KO. Uit de dagbladen van Donderdag: Frankrijk staat weer invoer van Ned. fokstieren toe. Door twee jaar aan houdende droogte in Bushmanland in Z. Afrika vervielen veel boeren daar tot de bedelstaf. De laatste drie maanden kwa men er van de schapen vele om, men schat van de HELFT. Volgens Para guay werden bij Herrara, Corrales, enz. de lijken van 929 Bolivianen gevonden. Die „beschaafde" blanken. Te Terhey- den kwam in de pastorie pater Eusebius door kolendamp om. Hindenburg ont bond de Rijksdag. Nieuwe verkiezingen 5 Mrt. Hitier hield een radiorede, waar in hij bestrijding van het communisme aankondigde. de Texelsche Crt., hetgeen, naar de secr. meedeelde, zeer op prijs wordt gesteld. Tevens worden vermeld de serenade aan ihet echtpaar Kortenhoeven en het winter terconcert, een der mooiste, welke het corps ooit gaf. Penn. P. Zijm deed hierna verslag. Ontvangen f 1066.93; uitgegeven f 1358.52. Nadeelig saldo f291.59. Generale kas f780.06. Namens de controle-commissie bracht de heer W. Boon een gunstig ver slag uit, waarna de heer Zijm dank werd gebracht. De contributie wordt op 10 ct. bepaald en wordt per week geïnd. De heer P. Zijm werd als bestuurslid herkozen. De heeren H. Koorn en D.P Koorn, niet herkiesbaar, werden opgevolgd door S. Zijm en A. Vonk De begrooting voor 1933 werd vastge steld op f1170 uitgaven en f1070 ont- ontvangsten. Tekort f100. Het werkplan werd aldus vastgesteld: vier zomerconcer ten, drie taptoe's en een winterconcert. Deelgenomen wordt aan het concours W. Fr. Bond. Met bijna alg. stmemen wordt besloten om de kosten niet naar een nationaal concours te gaan. Om het tekort aan te zuiveren zal vermoedelijk een bloempje worden aangeboden tijdens de bloemententoonstelling in April a.s. Aan de feesten wegens 10-jarig bestaan van Helders Fanfare zal deelgenomen worden. Aan de gemeente Texel zal om een nieuwe muziektent worden verzocht, sa men met Oost-Oosterend-den Hoorn. De heer N. Kortenhoeven stelde voor meer jonge leden aan te werven. De directeur drong op flink repeteeren aan, opdat het corps op 't a.s. concours goed voor de dag kan komen. Hierna volgde sluiting Op naar O.KK- Of we nog eens een opwekking willen plaatsen, opdat toch vooral hedenavond de zaal van hotel Texel uitverkocht zal zijn? Natuurlijk, zelfs gaarne, want we voelen veel voor gymnastiek en waar- deeren het zeer in de O.K-K.'ers, dat zij/ OUDESCHILD. Vissoherlj. Aangevoerd aan de vischafslag alhier: 31 Jan.: 213 Kg. wulken 25 ct.; 36 Kg; garnalen 25 ct. 1 Febr.: 324 Kg. wulken 28y2-30 ct.; 150 Kg. garnalen 3141V2 ct. Het oude havenkantoor. Het oude havenkantoor, nu door een mooi steenen gebouw vervangen, is gister morgen vertrokken. Het is aangekocht door timmerman Jb. Geus, die het op een wagen van Kalis, in zijn geheel heeft weg gereden. De „Marsdiep" loopt op het havenhoofd. Woensdag liep de Marsdiep met de laatste dienst naar Texel tijdens de harde Z.W.-wind op het havenhoofd. Het hoofd gehavend, maar de boot liep geen schade op. Veel vaart via den Helder naar Friesland Hoewel op Texelstroom geen ijs meer te zien is, is de vaart Friesland—A'dami over het IJsselmeer waarschijnlijk nog niet te doen. Langs de Texelsche wal gaan geregeld nog schepen naar Friesland, gisteren wel een 20-tal, stoombooten, motor- en zeilschepen achter elkander. Een aardig gezicht van de Texelsche wal af. EIERLAND. Een kwart eeuw. Op 1 Maart a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer W. v.d. Hoek, arbeider en hulpmachinist, bij het waterschap Eier- in dienst trad. OOSTEREND. NIEUW LEVEN. Nieuwe baten voor twee nuttige instellingen. Tot stijving der kas van Wijkverpleging en Ziekenauto geeft „Nieuw Leven" onder leiding van directeur M.Kikkert heden avond een zanguitvoering in de N. H kerk alhier. Hoe grooter opkomst, hoe meer personen zullen van de werkelijk goede zang genieten en hoe grooter de bijdrage voor de goede doeleinden. Zakennieuws. We namen een kijkje in de modem in gerichte kruidenierswinkel, het filiaal van de heer C. Huisman, te den Burg, voor heen K. Bakker. Buiten reeds heeft dit winkelpand een groote verandering onder gaan: een groote spiegelruit met daar boven glas in lood, alles in teakhouten omlijsting; onderaan afgezet met tegels; de deur in een portiek ingebouwd en door een Lips apparaat automatisch sluitend. De winkel is tweemaal zoo groot gewor den als voorheen, heeft een granieten vloer en met tegels bezette toonbank, met granieten bovenblad. Tevens zal nog een glazen toonbank worden geplaatst. De muren zijn bekleed met Ten-Test platen. Er zijn stofvrije etalagekasten aan gebracht, afgesloten door deuren met glas in lood. De etalageverlichting is in het plafond aangebracht, voorzien van reflec tors. Ook is de winkelverlichting in orde. Onder de winkel bevindt zich een flinke kelder met ingang in de winkel, waarvan de zaak veel plezier kan hebben. Het geheel geeft een goede indruk, ook door de goed gekozen kleuren der verf. Het schilderwerk ziet er schitterend uit. We willen gaarne getuigen, zoo besluit onze corresp., dat de leerling-architect, de heer Jn. Vermeulen, hier iets goeds heeft be reikt. Het werk is uitgevoerd door tim merlieden Gebr. Timmer, metselaar Jn. Trap, schilders C. Timmer en Zn., electri- ciens Gebr. Dros, allen van Oosterend. lilfiliHffl VOOR DE JEUGD. HM Prijswinners laatste twee dozijnen raad sels: na loting TRUUS GRAAF, Vischmarkt, en CORN. VAN LIERE, te Oost. Ze krijgen een mooi vulpotlood in etui. De overigen een mooie prentbrief kaart. En nu vier nieuwe prijsraadsels: 1. Wie spreekt iedere taal Wat staat midden in Urk Maak hiervan een mu- Uit de dagbladen van Vrijdag: De Personeelsraad van de Ned. Spoor wegen aanvaardde de loonsverlaging. Te Soerabaya zijn 428 manschappen, in landers, wegens dienstweigering gearres teerd. Urk is door ijsbergen ingeslo ten en alleen per vliegmachine bereikbaar. Bij de Blauwe Keet onder den Helder reed een auto tewater, vermoedelijk door dat de bestuurder, S. Roohof uit Har-i lingen stierf door een hartverlamming. De andere inzittenden, twee heeren, twee da mes en een kind werden door de gara gehouder Maarten Smit gered. Te Di- dam werden in de stal van H. Schaars v ij f koeien door electr. stroom gedood doordat de leiding niet deugde. PREDIKBEURTEN. Zondag 5 Februari HERV. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur Ds. Visser. Waal, vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Oudeschild, vm. 10 uur ds. van Petegem. Den Hoorn, nm 7 uur ds. van Petegem Oosterend, vm. 10 uur ds. Kok. deCocksdorp vm 10 uur ds. Plug. Zuid-Eierland, nm. half 4 ds. Plug. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur Ds. v.d. Leer. nm. 3 uur dezelfde Den Burg 'sav. half acht ds. v. d. Leer gebouw Tex. Fanfare. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm 10 uur de hr. M. Fokkuma van Amsterdam. a nm. 3 uur DOOPSGEZINDE GEMEENTE. O osterend, vm. 10 uur Ds. Vis Den rrurg, 'sav. 7 uur ds. Vis. Den Hoorn, vm. 10 uur Ds. Smidts. IBARKTBERiCHTEN Jonge hanen 0.85 a 1,25 Oude kippen per KG 0,50 a 0,54 Jonge hanen per KG Schagen 2 Febr. 2 paarden 23 koeien (vette) 6 Gelde koeien mag. 4 kalfkoeien 16 (m) schapen 180 Overhouders 52 Nuchtere kalveren 38 vette varkens per kg 137 biggen Eierveiling Schagen Kipeieren: aanvoer 59000 Wit 3,20 a Eendeieren 3,20 a Alkmaar, 20 jan. Tarwe Haver Gerst Groene erwten (groote) Groene erwten (kleine) Grauwe erwten Vale erwten Toestand Eierhandel Het vriezend weer heeft tot resultaat gehad, dat de eierprijzen in de afgeloopen week nog vrij sterk stegen, waardoor de pluimveehouders, die in de winter eieren rapen, nog een extra premie kregen. Het lijkt er nu evenwel veel op, dat de winter ons weer gaat verlaten. De prijzen zullen dan ook wel in dalende lijn gaap. 0,70 a 0,80 100 a 140 150 a 225 80 a 140 140 a 200 17,00 a 0,00 7,- a 11,00 4,00 a 14,00 0,28 a 0,30 5 a 9,- 3.50 0, - 3,50 a 4, - 4.25 a 6. 3,00 a 4.75 17.00 a 0,- 9,60 a - ,- 10,— a 18,— 16,— a 25,- Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A. Aanvoer op 31 Jan. 75000 stuks 70 80 K.G f 4,30 èf 5,60 65-66 3,70 3,90 63'64 3,60 3,80 60 62 3.40 3,70 58 59 3.30 3,50 56 57 3,20 3,40 53 55 3,10 3,30 50 52 2,90 3,20 45 49 ,0 0,- 16000 eendeieren 3.35 a 3,50 oude kippen p. st f 1 ,00 h f 1,40

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 6