cTlaam TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten De Verdeeling van het Schapenpotje. Zaterdag 11 Februari 1933. Hoe dikwijls gebeurt 't ons niet We lezen een naam, we hoo ren een bekende klank. Ja, die naam hebben we meer gelezen meer gehoord Maar: wie was 't ook weer? Vroeger stond die naam menig keer in de krant, z'n portret ook, maar wat drom mel wat deed die mensch.toch bij z'n leven. Zoo gaat 't u en mij vele malen! Was die mensch een kunstenaar, een geleerde, een weldoener, een een misdadiger De naam komt me bekend voor, maar maar wie was 't ook weer? Och, later betreft het misschien ook u. Ge hebt thans een vooraanstaande plaats in uw organisatie., ge wordt geëerd als musicus, als Schilder, als dichter. Ge zijt een gezocht geneesheer, wiens raad veelvuldig wordt ingeroepen. Ge hebt als advocaat naam gemaakt aan de balie. Ge zijt in de sportwereld een der „sterren": ge zijt Maar over 'n paar jaar na uw dood vraagt uw eigen geslacht nog: „Wie was dat ook weer?" Wat is ons werk! Wat een naam! De wereld vergeet ze gauw de we reld herinnert zich slechts enkel héél grooten. In elke stad, in elk dorp wonen per sonen, die zich gewichtig achten. En toch, wie kent ze? We worden opgenomen in de massa Vergeten! Slechts de ooren zullen zich nog ons herinneren het goede van ons moet in then voortleven. Met het doel mededeelingen te doen in verband met de a.s. verdeeling van het bekende „Schapenpotje" belegden de be sturen van de afd. Texel en Eierland der H.M. van Landbouw een alg. vergadering in de Oranjeboom. Een groot aantal per sonen gaf aan de oproep hoewel pas in ons blad van Woensdag 1.1. geannon ceerd. gehoor. De groote en kleine zaal waren vrijwel geheel bezet. De heer C. Keijser Hz., voorz., opent met een woord van welkom, in het bie- zonder jegens de heeren wethouders Par- levliet en Vlaming als vertegenwoordigers van het gemeentebestuur. Spr. verheugt zich over de groote opkomst en hoopt, dat ook op andere vergaderingen der H. M. zooveel belangstelling aan de dag zal worden gelegd. Spr. vervolgt met het doel van deze vergadering uiteen te zetten en geeft de strekking van het oorspronkelijk voorstel van de heer E. Dz. Govers weer. (Om de belangrijkheid van het onderwerp laten we het elders in dit nummer volledig volgen. Let wel: Zoo luidde het oor spronkelijk. Een geheel nieuw voorstel is in de maak. Toch verdient het hier be doeld artikel de volle aandacht. Red.) Wie minder dan 6 schapen per H.A. houdt, zou geen uitkeering ontvangen. Bij velen op Texel, zoo gaat spr. verder, 'heeft dat voorstel veel verontwaardiging gewekt. De L.T.B. belegde Zaterdag reeds een spoedvergadering en Maandag hebben we gezamenlijk een bestuursvergadering belegd om een actie op touw te zetten ten doel hebbende te bewerken, dat per oudere gedekte ooi eenzelfde bedrag zal worden uitgekeerd. Van de beschikbare f20.000 zouden de houders van 10.000 oudere fokschapen kunnen profiteeren. Er zijn wel 29000 oudere gedekte fok- ooien op Texel, wat een uitkeering van f58000 vereischen zou. Zooveel is er op Texel niet te verdeelen, tenzij schapen houders aan de vaste wal met minder ge noegen nemen. Hoe het zijH.M. van L. en L.T.B. zouden zich tot 't resp. Hoofd bestuur wenden met de mededeeling zich wat betreft de extra uitkeeringen met het voorstel-Govers te kunnen vereenigen. Op Texel is extra steun hoogst noodig, maar met de regeling, dat alleen in aanmerking kunnen komen degenen, die zes óf meer schapen per bunder houden, gaan wij niet accoord. Velen zouden dan uitgesloten worden, b.v. die op lichte grond boeren Dus was het voorstel in dit opzicht on- sociaal. Verzocht is alle gedekte oudere fokooien op Texel voor een extra som in aanmerking te willen doen komen. Zeker 7080 pet. van de Texelsche boe ren vindt in schapenhouderij zijn hoofd middel van bestaan. Overgelegd is deze rekening. Beschikbaar f 380.000 Kosten inventarisatie f15000 Kosten uitbetaling 5000 Reserve voor kosten 5000 f 25000 Extra uit te betalen 29(100 Texelsche fokschapen a f2.- f5S000 10000 a fl.— 10000 f68000 Gaat totaal van de f380000 af: f93000. Blijft over f287000. Dit bedrag te ver deelen over alle in Nederland (ook op Texel) per 1 Jan. 1933 aanwezige ooien (gedekte). Dat wordt dan f 1.75 per stuk Texel zou totaal f3.75 ontvangen. In overleg met weth. Vlaming hebben wede zaak bij het gemeentebestuur aanhangig gemaakt, met het doel, dat aan ons voor stel adhaesie zou worden betuigd. Dit doel werd bereikt. Gem.-secr. Jonker waarschuwde er echter voor dat men voorkomen moest, door het onderste uit de kan te willen, dat het lid op de neus valt. Het verschil Texel-vaste wal f3.75 —f 1,75 is ook nogal groot. Van 125 uur werd Maandag met BenW geconfereerd. Daarna besloten we de volgende morgen advies te gaaan vragen aan de heer Go- vers, alvorens ons adres aan het Hoofd bestuur te richten. De L.T.B. zou bij zijn Hoofdbestuur in Haarlem om raad aan kloppen. Van deze plannen werd mede deeling gedaan in de voortgezette ver gadering met BenW, waarin we het ech ter niet eens werden over een nieuw voor stel. Dinsdag bezochten wie de heer Go- vers, met wie we de heele morgen van gedachten wisselden. Van een ontmoeting te Alkmaar met de heer Commandeur, die naar Haarlem zou reizen, kwam niets, omdat hij naar den Haag bleek te zijn doorgereisd voor een bespreking met de heer Mr. van Haastert, lid van de Fran- sche Commissie. Zeer tot zijn spijt kan voorz. geen cij fers meededen uit het nieuwe voorstel- Govers. Hij moet ze voorloopig n.l. ge heim houden op verzoek van de heer Go- vers. Het oorspronkelijk plan (elders in dit nummer) is totaal gewijzigd, hetgeen voorz. ten deele bejammert, omdat zijn berekening toch op dat voorstel gebaseerd was. Reeds was het nieuwe voorstel ge- teekend door K.N.L.C., L.T.B. en Chr. B.T.B. De geschatte 160.000 gedekte ou dere fokooien waren zeer veel talrijker, 't scheelde geweldig veel en veel varkens maken de spoeling dun. Aan Texels grief met betrekking tot die 6 schapen per H.A. wordt tegemoet gekomen. De rege ling wordt soepeler. Wie er minder dan zes houdt, krijgt een wat geringer extra uitkeering. Ons voorstel om over alle oudere gedekte fokooien een uitkeering te geven, bleek niet voor inwilliging vat baar, omdat de extra uitkeering bedoeld was voor bedrijven, waar intensief werd geboerd en die dus de grootste scha ge leden hadden. Wordt per ooi uitgekeerd, dan vervalt dat motief voor een extra uitkeering. We moesten met dit principe dus wei rekening houden. Bij ons vertrek naar Texel gaf de heer Govers ons nog de verzekering, dat de toestand er voor Texel eerder slechter dan beter op zou worden, wanneer de actie tegen de voor gestelde verdeeling niet wordt gestuit, Woensdag hebben we weer met de L. T B. en weth. Vlaming vergaderd. De heeren C. de Wit en A. Commandeur brachten een bezoek aan den Haag, maar kwamen niet veel wijzer terug. Zij wil den de actie voortzetten, hetgeen ik ech ter, om het gevaar, daaraan verbonden, afgeraden heb. We. zullen ons moeten neerleggen bij het nieuwe plan. Actie zal niet baten. Het kan er slechts slechter door worden. Wij hebben, vervolgt spr., nog voor de duinboeren gepleit, maar de nieuwe rege ling blijkt ook met hun belangen rekening te houden. Hierna eindigde de heer C. Keijser Hz. zijn uiteenzetting, welke tot het eind met onverdeelde aandacht werd aangehoord. Op zijn vraag, of iemand nadere inlichtin gen wenschte, gaf de heer Herm. Keijser te kennen, dat de leden eigenlijk onver richter zake moesten vertrekken. Getal len kon de voorz. immers niet verstrek ken. De heer Govers werkt de boel uit en moeit er Texel niet in. Hij vindt dit ver-, keerd en stempelt het heele geval als voor leden en bestuur onplezierig. Voorz. dient spr. van antwoord, zeg gende, dat de heer Govers op Texel heel goed bekend is. Als anderen de lakens moesten uitdeelen, zou Texel er z.i. be kaaid afkomen. Door een extra uitkeering voor Texelsche bedrijven in uitzicht te stellen, heeft hij Texel ten zeerste aan zich verplicht. Texel wordt bevoorrecht, waarvoor wij hem dankbaar moeten zijn. Bij Hoorn en op diverse andere plaatsen Holland wordt groote actie tegen de be voorrechting van Texel gevoerd. De heer M. D. Dijt acht het niet on dienstig er op te wijzen, dat de uitkeering uit het „potje" geen steun mag heeten zooals de tarwesteun en de zuivelsteun. Het geld is bijeengebracht door heffing op naar Frankrijk uitgevoerde schapen. Het komt de boeren dus toe. Misschien ligt het op de weg der organisaties te trachten naast deze uitkeering nog steun van regeeringswege te bekomen. Voorz. ontvangt staande de vergadering bericht, dat ook de L.T.B. zijn actie ge staakt heeft en doet hiervan mededeeling aan de vergadering. Daar hierna niemand meer het woord verlangt algemeen werd verwacht, dat men nog wel wat op het gemoed had sluit de voorz. met dank voor de be toonde belangstelling, de vergadering. De heer P. W. Swama maakt dan nog de opmerking, dat eigenlijk de Fransche Commissie door adviseurs van Texel moest zijn ingelicht omtrent de plaatse lijke toestanden. Voorz. ziet dit niet zoo in. Hij venvacht zelfs, dat de toe stand er niet door verbeterd zou worden, omdat ook andere schapengebieden dan hun vertegenwoordigers zouden zenden. SPORTNIEUWS. D.D. schrijft ons: „Het Groentje" schrijft: De leiders boekten op Texel een benauwde overwin- ning. Nu Zilvermeeuwen van QSC won met 31, vindt het blad het jammer, dat voor Z. het kampioenschap niet meer be reikbaar is. De o'fficieele naam van dit sportblad is Algemeen Sportblad. Zaandamsch sport blad ware beter. Over het programma voor a.s. Zondag lezen we: In de 4e klasse A zal Bever wijk op eigen veld natuurlijk met EVC geen groote moeite hebben. Schagen ont vangt Alkmaar, dat noodig voor een paar punten dient te zorgen. Dat Schagen ech ter een gewillig slachtoffer zal worden, gelooven we allerminst. Zilvermeeuwen krijgt de eiland-club op bezoek. Op Texel speelden de partijen 3—3, zoodat nu ter reinvoordeel wel ten gunste der Zaand, zal beslissen. Wij achten Uitgeest in staat op eigen veld van DTS te winnen, ook omdat Oudkarspel de punten voor de volgelingen van Schregardus (Uitgeest) waren. —o Op het oogenblik, dat wij dit sohrijven, weten we nog niet, in hoeverre de griep onze spelers voorbij gaat. Ook weten we nog niet, of Jaap en Rein beschikbaar zijn We hopen echter, dat allen van de partij kunnen zijn en dan Zondag zullen be wijzen, dat ze tegen de sterksten onzer afdeeling opgewassen zijn. De prestaties van Zondag garen ons voldoende ver trouwen. We vertrekken met de boot van 11 uur. Texel 2 gaat niet a.s. Zondag maar Zondag 19 Febr. naar Schagen. Een oefen wedstrijd zou wel nuttig zijn. Misschien is dit nog wel voor elkaar te brengen. 5 Febr. speelden in de afd. van Texel 2: Schagen 2—Watervogels 0—5; Helder 4 —JVC 1 1—7. In deze afd. is de stand: Zoo langzamerhand wordt het tijd voor de werkzaamheden der comm. voor SCHOOLvoetbal. Spoedig zal ze bijeen worden geroepen. Zij hoopt in ieder ge val op de medewerking van de hoofden en onderwijzers der sdholen. De meesten hunner zijn wel bekend met het feit, dat voor de schooljeugd iets mooiers niet be dacht kan worden. Het vorige jaar waren er maar 4 scholen, die deelnamen n.l. R. K. Sdhool den Burg, O.L. School den Burg, O.L. de Cocksdorp en O.L. den Hoorn. Dat ditmaal ook Oudeschild weer van de partij zal zijn en dat ook enkele an dere scholen in combinatie elftallen zul len laten deelnemen, zal door de comm. zoo mogelijk bewerkt worden. Aan de ouders der schooljeugd zouden wij willen vragen: Laat uw kinderen mee doen. Maakt voor hen de middagen, die noodig zijn, vrij. U weet niet hoe dank baar ze u er voor zullen zijn. De sym pathie der onderwijzers voor dit werk, moet u ten opzichte van de sport vol doende vertrouwen geven. In deze wed strijden leeft het zuivere 'enthousiasme in de jongens op om in ieder geval de beste te zijn. Het voetbalspel is een spel van snel denken en handelen. Steunt de com-i missie, waar noodig is. Adsp. Texel A is als volgt samenge steld D. Visser A.Pen Jn. Bruin D.Geense P.Kikkert D.C.Dros I.Boon W.Mulder Th.Lap B.Mulder P. Kees om Texel B. W.Geus Jb. Coevert N.Huisman S. du Porto G.Coevert I.Hillen K.Kikkert (aanv.) P.Vlaming K. de Porto D. Huizinga D. Noordijk De adsp. moeten bij verhindering, al léén om geldige redenen, afberiChten bij hun aanvoerders, maar vroegtijdig. Leger des Heils Den Helder. Men schrijft ons: Zooals reeds gemeld werd, zal er a.s. Vrijdag een Film-avond gegeven worden in de Groote kerk alhier, welke geleid zal worden door Kolonel J. P. Rawie. E>e ko lonel was gedurende vijf jaren „Algem. Secretaris" van het Leger des Heils in Ned. Indie en heeft als zoodanig alle Zendingsterreinen in Ned.-Indië afge reisd. Omtrent het programma vertelt de adv. in dit nummer een en ander. Het zal worden afgewisseld door samenzang en orgelmuziek. De kolonel heeft met dit programma ïeeds verschillende steden van ons land bezocht, o.a. Amsterdam, Rotter dam en den Haag en mocht zich overal in groote belangstelling verheugen. VerwaMcht wordt, dat de kerk wel vol zal worden, daar reeds een aantal kaarten in de omliggende dorpen verkocht is. Zeer zeker zuilen door verschillende auto bus-eigenaren schikkingen gemaakt wor den, om de bezoekers te vervoeren. Zoo als uit de adv. blijkt, zal er om 5.15 film gegeven worden voor kinderen, om 8 uur voor volwassenen. ALLERLEI. Dinsdag a.s. lezing vanwege „Texelsch Grondbezit". Adverteerders: Het Tesselaartje wordt hier huis aan huis gelezen, gespeld. Veiling bij toeslag van Amalia en Jo- hanneshoeve door notaris Mulder blijft bepaald op volgende week Woensdag. AFD. TEXEL. WITTE KRUIS. Donderdagavond vergaderde in hotel Texel onder voorzitterschap van de heer G.J.B. Mulder, wegens verhindering van de heer D. H. Hellema, de afd. Texel van 'liet Witte Kruis. Na opening, gevolgd door lezing der notulen, door secr. J.G.Ph. Pisart, deed de voorz. een belangrijke mededeeling omtrent de ZIEKENAUTO. Het bestuur besloot tot aanschaffing cener nieuwe zie kenauto, een Studebaker, eenzelfde auto als in de gemeente Arnhem in gebruik! is. De heeren Barends en Van der Slikke hebben de auto aangekocht. Het totaal benoodigd kapitaal (f4000) is nog niet bijeen, ook niet, nu het Witte Kruis het fonds met DUIZEND gulden gesteund heeft. De oude auto zal bij inschrijving worden verkocht. Van T.E.S.O. werd een gift ontvangen van f 1250. Op een verzoek om steun aan de Boerenleenbank, werd geantwoord, dat de ongunstige tijdsom standigheden het niet mogelijk maakten daaraan te voldoen. Van het gemeente bestuur wordt nog antwoord verwacht. Tot lid van de commissie, belast met het nazien van de rekening van de pen- ningm. van het fonds tot t.b.c.-bestrijding, zetelend te Haarlem, werden benoemd de heeren J.Pisart en S.C.Eelman (plaatsver vanger). JAARVERSLAG. Hieraan ontleenenwe: Het jaar 1932 was niet bij uitstek goed. De afd. verloor een Trouw en werkzaam bestuurslid, de heer M. Bakker, die aller achting verwierf. Het ledental vermeer derde met 37 en bedroeg 31 Dec. 1.1. 1527. De ontvangsten hebben weinig min der bedragen dan in 1931. Toch kwamen drie bedankjes in, welke elk op f 10 kwa men te staan. Totaal f 1943.30 contri butie ontvangen. Voor het hangende PROCES-BOON, waarvoor aan advocaat Mr. Langeveld al f150 is betaald, is weer f350 uitgetrokken. Vorig jaar f500. De t.b.c.-bestrijding vergde weinig meer van onze kas. Totaal f2184.27. Aan gemeente bestuur en kerkgenootschappen alle lof voor hun welwillende medewerking. Hulde aan T.E.S.O. voor haar royale gift. Be sprekingen met dokter Ten Bruggecate leidden tot stichting van een consultatie bureau voor zuigelingen alhier. Secr. be sluit met dank aan de plaatselijke krant voor haar belangelooze propaganda, waar door de inkomsten zeer vermeerderd zijn. Het jaarverslag wordt onder dankzeg ging goedgekeurd. Aan de rekening 1932 ontleenen we, dat ontvangen is f4774.91. Hiervan aan con tributie f 1943,30, giften f108 (vorig jaar f150), batig saldo vorig jaar f2615. Uit gegeven f 1707,88. Hiervan aan salaris boekhouder f300, penningm. f50, maga zijnmeester f185, bijdrage t.b.c.-bestrij ding f93,55, kosten inning contributie f97.20, drukwerk f69,45, voorschot Mr. Langeveld f150. Voord, saldo f3067,03. Rekening t.b.c.-bestrijding: ontvangen en uitgegeven f2184,27. Balans: kas f 3067,03, vaste goederen f3575, materiaal t.b.c.-bestr. f125, idem Witte Kruis f125, debiteuren f50. Totaal f 6942,03. Kapitaal f6590,13, winst 1932 f 1.90, reserve f350. Totaal f6942,03. Winst- en verliesrekening: Bijdraget.b. c.-bestr. f93,551/», ijs f65,80, gebouwen magazijn f263,36y2, aanschaffing materi aal f222,29, reiskosten f67,70, huishou delijk beheer f807,77, afschrijving vaste goederen f225, idem materiaal Witte Kruis f175, idem t.b.c.-bestr. f200, winst f 1,90. Totaal f2122,38. Rente kap. f71,08. Giften f108, contrib. f 1943,30. Totaal f2122,38. Legaat Daalder: uitbetaald tweemaal f 12,40 aan mej. G. Boon. Legaat Molijn- Roeper: uitbetaald tweemaal f22.50 aan penn. hoofdbestuur. Verslag Ziekenauto: ontvangen f 2712,25 uitgegeven f 175,10. Batig saldo f 2537,15 Van alle kerkbesturen bleef alleen het R.K. van Oosterend met f10 steunen. O JVC 10 8 0 2 38—23 16 HRC 4 10 6 2 2 42—21 14 Dosko 10 5 2 3 31—21 12 Watervogels 11 5 1 5 34—24 11 Sparta 2 8 4 1 3 25—28 9 HRC 5 11 3 2 6 25—36 8 Texe l 2 10 3 0 7 32—41 6 Helder 4 12 2 2 8 20-49 6 We kunnen nog wel een plaatsje hoo- ger komen, jongens. Daar rekenen we dan ook op.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5