TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Gemengd Nieuws Woensdag 15 Februari 1933. Ons Texelsch dialect. Prof. Blanquaert te Qent maakt studie van de Nederlandsclie en Vlaamsche dia lecten en zou o.m. gaarne weten, wat op Texel de dialectische benaming is voor: de spin het spinneweb de ragebol. We verzoeken onze lezers, die hier van dienst rneenen te kunnen zijn, hun ant woord te willen richten aan de heer P.B. Riteco, hoofd der school te den Hoorn, die zich met de vraag van de Gentsche professor tot ons richtte. DIENST—T.E.S.O. Een adv. in dit nummer laat zien, hoe de dienst van T.E..S.O.. wordt in het a.s. seizoen.. Met ingang van Maart vaart de boot op werkdagen vijfmaal daags. Laatste boot: 5,35 van Texel, 6,55 van den Hel der. Met ingang van 1 April wordt de dienst op Zon- en feestdagen uitgebreid tot viermaal daags. Eerste boot 6,van Texel, 7,van den Helder.. Gedurende Juli en Augustus wordt zevenmaal daags gevaren, op Zon- en feestdagen zesmaal.. Dan zal men zelfs om acht uur 's avonds Texel nog kunnen verlaten en om kwart over negen 's avonds nog naar Texel kunnen gaan.. Voor „dagjesmenschen", ook voor hen, die per fiets of auto over de Zuiderzee- afsluitdijk komen, een prachtgelegenheid om verscheidene uren in onze gemeente door te brengen.. VOOR EEN GOED DOEL. Een adv. in dit nummer kondigt een derde opvoering van het tooneelspel „Wantrouwen" aan en wel ten bate van het Ziekenautofonds. We wenschen I..L.B. een volle zaal toe.. Niet alleen terwillevan de Ziekenauto, maar ook omdat de wijze waarop het stuk voor het voetlicht wordt gebracht, veel belangstelling en waardee ring. verdient. De uitv. is voor iedereen toegankelijk. Nadere biezonderheden bevat de adv. ALLERLEI. 'Blijkens een adv. in dit nummer heeft de heer S. de Waard zich alhier geves- vestigd als cand. belasting-consulent.. Te vens belast hij zich met het inrichten van boekhoudingen, opmaken van balansen, enz.. We vestigen er op verzoek uw aan dacht op. n Let wel, aannemers: De aanbesteding van het kindervacantiehuis te de Koog is vervroegd. Ze zal reeds a..s.. Dinsdag plaats hebben, (zie adv..) o U leest toch ook aandachtig de adver tentiekolommen? Ze bevatten heel veel nnieuws. Te de Koog wordt door arch. Igesz nog aanbesteed de bouw van woonhuis voor Gebr.. Groenhof. Huis aan huis wordt het „Tesselaartje" gelezen. Maak dat u ten nutte, adverteer ders. Architect Schermer besteedt voor de heer Dros, van „Bern", de bouw van een boerderij aan de Hoornderweg aan. o Tal van organisaties beleggen vergade ringen. Ook de uwe? Zie onze adv.. ko lommen. TEXELSCH GRONDBEZIT. Gisteravond heeft de heer C. D. Grijns, adj.-secr.. van de vereen.. „Het Grond bezit", in café den Burg een lezing ge houden over „De positie van de grond eigenaar in Nederland". De vergadering werd bijgewoond door plm. 35 personen. Na een kort openingswoord van de heer J. Keijser Ai.., voorz.., verkreeg de heer Grijns het woord. Spr. begint met er zijn vreugde over uit te spreken, dat ook op Texel een aantal grondeigenaren zich rekenschap gegeven heeft van de noodzakelijkheid, om zich aaneen te sluiten en brengt dank aan de voorz. voor de gelegenheid om te kunnen uiteenzetten, wat niet alleen voor hun belangen, maar ook voor die van de grondeigendom in geheel ons land dien stig is. De grondeigenaar in Nederland neemt geenerlei biezondere of bevoorrechte plaats in en is zich zijn positie veelal nauwelijks bewust. Er zijn dan ook grondeigenaren in velerlei schakeering en daarom is niets moeilijker dan hen tot organisatie te bewegen.. De vereeniging Het Grondbezit is op gericht in Dec. 1911.. De oprichters voor zagen, dat organisatie het eenige middel was om te voorkomen, dat hun belangen worden geschaad. Spr. is van meening, dat het eigendomsrecht in een geordende staat steeds beperkt moet zijn en verge lijkt de aantasting van dat recht, zooals we dat de laatste jaren zien, bij een roestplek, die steeds verder vreet.. Zoo'n roestplek, aldus spr., is de crisis-pacht wet.. Spr. gaat liet ontstaan van deze wet na. Het beginsel, aanpassing der pacht aan de bedrijfsresultaten, kan zijn sym pathie hebben, maar dan: geen publiek rechterlijke, maar civiel-rechterlijke arbi trage; geen terugwerkende kracht en geen langer uitstel van betaling dan tot de voorbehandeling voor de kantonrech ter. Aan deze wenschen is niet tegemoet gekomen. Men beoordeelt de grondeige naar \erkeerd: hij legt geen beslag op het nationale productiemiddel. Indien hij zelf het landbouwbedrijf niet uitoefent, maakt hij dat toch anderen mogelijk. „Groot-grondbezit" komt hier op de cul tuurgronden wéinig voor. Eigenaars zijn meest eigen exploitanten, kleine spaarders, oud-landbouwers, enz. Vandaar het groot aantal slachtoffers van de C.P.AVet. De verhoudingen worden verscherpt, doordat de bijzitters in de Kamers van Crisis pachtzaken niet het vertrouwen van beide partijen hebben.Bij vele kleine verpach ters ontstond een paniekstemming en groote verbittering. We weten, hoe slecht het in de land bouw gesteld is, maar ook dat er aan het beheer van veel pachters door ondeskun digheid en onvoldoende direct overleg veel mankeert. Enkele politieke tinnegie ters kunnen veel schade doen, door te beweren, dat de C.P..W.. er is om alle pachten meteen omlaag te brengen. Er is aan deze wet o.i.. nu niets meer te re- pareeren, waarom wij in Nov.. om intrek king hebben verzocht. Ze is slechts een voorproefje van wat ons te wachten staat. Het is onjuist liet Marxistisch beginsel op pachter en verpachter toe te passen. Zij zijn beide ondernemers. .Het socialis me heeft de boer niets te bieden. Wel tracht het veld te winnen door de pachter tegenover de verpachter te steunen. Zoo dra echter socialisatie van de grond is bereikt, zullen beiden weer tegenover el kaar staan.. Zie in Rusland, waar de boe ren de vijanden van Stalin's regiem zijn. Spr. staat stil bij de noodwetten uit de oorlogsjaren, „Scheurwet", „Teeltwet", >nz„ toen hoofdzakelijk, maar het gevaar bestaat z.i. dat ze ook bij mindere nood zaak voor de dag worden gehaald. Spr. wijdt uit over het wetsontwerp tot beteu geling der lintbebouwing, woningwet, we gen wet, natuurbeschermingswet. Bij dit alles moet het eigendomsrecht voor de „gemeenschap" wijken. 'Maar wat doet deze voor de grondeigenaar? De fiscus vergeet hem niet: grond- en vermogens belasting, dijks- en waterschapslasten. Doorgaand autoverkeer rijdt zijn wegen stuk, hij moet betalen. Z'n stemrecht in pol derzaken is in N.-Holland tot één stem teruggebracht, maar betalen doet hij naar oppervlakte. In commissies, die over de grond-eigendom mede beslissen, is hij niet vertegenwoordigd. Organisatie is liet eenige middel tot verweer. Spr.. zet uiteen wat de vereen, reeds voor de leden be reikte en hoe zij werkt. Ze heeft haar adviesbureau met vertakkingen door het llieele land en staat geheel ter beschik king, ook van de Texelsche grondeige naren, die lid zijn. Spr. eindigt met de opwekking aan het adres van niet-leden om toe te treden., Hoe meer leden, hoe lager contributie, hoe meer kracht van hen kan uitgaan. Daarom: organiseeren en met spoed. ".In antwoord op een vraag deelt spr. nog mee, dat de vereen, zich geheel bui ten partijpolitiek houdt. Hierna volgt sluiting met dank voor de belangstelling (plm. 35 personen) en vooral aan spr. voor zijn belangwekkende lezing. „Texelsch Grondbez t" telt thans meer dan 30 leden en is collectief aangesloten bij „Het Grondbezit", dat 800 leden telt. Contributie resp. f 1,— en 'f5,— per 'jaar. H.B.G.Jubileum. "Vrijdag brengt de afd. Texel van 't H.B..G., behoudens goedkeuring door de algemeene vergadering, ter gelegenheid van het 25-j. bestaan van de afd. voor rekening van de kas een bezoek aan de tentoonstelling te Sassenheim. Heen mét de boot van 8 uur, terug per extra boot. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder resorteerende bijkantoren werd gedurende de maand Januari 1933. Ingelegd f 16488.70 Terugbetaald 8701,71 Derhalve meer ingeleg dan terugbetaald 7786,99 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 11 Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staalsschuldboekjes ingeschreven nominaal 400, en afgeschreven 3000,— Derhalve minder in- dart afgeschreven 26C0,— DE WAAL. Sportnieuws. De wedstrijd DTSZwaluwen werd door DTS gewonnen met 2-1. Direct wa ren de Z. in de aanval en was DTS over bluft, maar doelpunten bleven uit. Na plm. 20 minuten spelen gaf Kikkert DTS de leiding. De Z. kregen echter ook mooie kansen, maar konden de korf niet vinden, tot dat even voor de rust gelijk gemaakt werd. Na de rust was DTS het meest in de aanval maar de Z. waren niet zwakker tot eindelijk Koopman DTS de leiding weer gaf.. Met deze stand kwam het einde Jammer, dat de vinger van de heer Roos, toen hij een bal wegwerken zou, achter over ging en naar alle waarschijnlijkheid gebroken werd. Het was voor de lieer Roos zijn laatste wedstrijd op Texel.. Scheidsrechter Kiewiet voldeed uitstekend. B.v.d.B.. OUDESCHILD Visscherij. Aangevoerd aan de vischafslag -alhier: 10 Febr.: 1798 Kg. wulken 2533 ct.; 71/2 baal krukels f4f 4.15 per baal. 11 Febr. geen aanvoer. 13 Febr.: 2543 Kg. wulken 17Vb32 ct. 59 Kg. garnalen 22b ct. OOSTEREND Anti-Rev.-P'ropagainda-Avond- Het verslag van de A. R. Propaganda- avond alhier, gisteren met de laatste post ontvangen, wordt in ons volgend, nummer opgenomen. ARR. RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van gisteren. Oud-wet houder van den Helder wegens verduistering voor de strafrechter Onze verslaggever schrijft: De eenige strafzaak, welke gisteren door de officier werd aangebracht, betrof de 50-jarige ex-wethouder van financiën van den Helder, Dirk Christiaan Anthonie de Zwart. Hem werd verduistering ten laste ge legd van plm. f 18734,07, welke gelden hij als bezoldigd bestuurder van de Bond van korporaals en andere schepe lingen der Kon. Ned. Marine, dus anders dan door misdrijf, onder zich had. De verduistering zou gepleegd zijn in het tijdvak Jan. 1923 tot Aug.. 1931. Ver dachte was aanvankelijk in voorarrest ge steld, doch werd, dank zij de krachtige pogingen van zijn verdediger, mr. "j.A.E. Buiskool te Schagen, uit de voorloopige hechtenis ontslagen. Als getuigen a décharge waren gedag vaard: H. Jore, destijds voorz. van de Bond; G.W. Groothof, boekhouder; G. J. van Pappelendam, oud-hoofdbestuurslid; mej. J. Mulder, oud-bestuurslid; D. v. d. Mast, kantoorbediende; Klaas Tiemes, bankdirecteur; J. J. Jansen, onderwijzer en vergaderingsstenograaf, en A. C. G. Engelgeen, accountant te Haarlem, die als getuige-deskundige vanwege de justi tie belast geweest is met het boeken onderzoek. De dagvaarding was kort, doch de behandeling duurde ontzettend lang, criterium voor dergelijke verduisterings- zaken in groote stijl. De heele :ttingsdag moest er aan worden opgeof.erd. POLITIERECHTER—ALKMAAR. Zitting van Maandag 1.1.: Onze verslaggever schrijft: Een Texelsche dame, schitterend mis schien door schoonheid, maar in elk geval door afwezigheid, luisterende naar de naam van Fred. K. A. Kr., echtgenoote van A.J.L., had 18 Sept. de 18-jarige dienstbode Brechtje Wijngaarden een scheldwoord toegevoegd, heelemaal niet in overeenstemming met de mooie voor namen van verdachte. De beleedigde jonge dame diende een klacht in met het resultaat, dat mej. L.Kr. tot tlO boete of 10 dg. veroordeeld werd. Uit de dagbladen van Zondag: FRANEKER's gemeentebegrooting sluif- met een tekort van f70.000 door de groote bijdrage voor de werkloozensteun. Ged. Staten wezen de raad er op, dat wanneer rijkssteun wordt aangevraagd, de opcenten op de personeele belasting tot 200 opgevoerd moeten worden, waar toe de raad nog niet heeft besloten. BIJ GEERTRUIDENBERG is door on bekende oorzaak een klipperschip ge zonken. Twee jonge mannen, gebr. Van Dongen, uit Made, 23 en 26 jaar oud, werden in hun slaap door de dood ver rast. TE ARNHEM brandde een groot vei lingsgebouw uit; 300.000 eieren, 20.000 manden en 10,000 kisten werden '11 prooi der vlammen. De brandweer werkte met 16 stralen; maar aan blusschen was geen denken. Oorzaak? NEW-YORK. In officieele kringen voor ziet men een Japansch-Chineesche oorlog in verband met krijgsverrichtingen in Jehol (Is die er al niet sinds vele maan den DE RAMP in het Saargebied (zie ook het W eek-overzicht) heeft zeker ruim 100 dooden geëischt. De stad Neunkirchen biedt een vreeselijk beeld van verwoes ting. De straten zijn bedekt met glas scherven, puin en stukken ij^er. De licht en trammasten verbogen of gebroken. De Neunkircher Ijzerfabriek zal een jaar het werk moeten stopzetten, waardoor de werkloosheid in het Saargebied aanzien lijk zal toenemen. WASHINGTON. Door daling der prij zen voor landbouwproducten in de laatste drie jaren werd bijna 1 miljoen van de totaal 6 miljoen Amerikaansche boerde rijen met hypothecaire verkoop bedreigd, daar. er voor meer dan de helft hunner oorspronkelijke waarde hypotheek op ge nomen is en zij nu tot over de ooren in de schuld zitten. Twee miljoen andere boerderijen zuchten ook onder de rente last, doch niet in zoo gevaarlijke sterke mate. De bruto-inkomsten der Ameri kaansche boeren in het afgeloopcn jaar worden geschat op ongeveer 5'/a milliard dollar, de helft van die van 1929. TE WE EN EN hebben de afgeloopen drie maanden 10,501) eigenaars van auto's hun wagens buiten gebruik gesteld we gens de crisis. TE AMSTERDAM vervoerde de train in Januari 1933 vergeleken bij Jan. 1932 bijna 1.5 miljoen passagiers minder. (Een beetje eigen schuld? De trams bleven on danks de koude-periode onverwarmd. Red.) LONDEN. Slotserie wolveilingen.. De prijzen voor vette merinos waren 5 5 7'/a pet., voor vette fijne crossbreds 5 pet. en voor de overige Australische soorten pari a 5 pet. hooger, vergeleken met die der December-veilingen. Aangeboden 133,463 bn., verkocht 120,000 bn.. DE SOVJETnegeering heeft 500 mil joen roebel toegestaan voor de verfraai ing der steden in Rusland. Voor Moskou 125 miljoen, voor Leningrad 93 miljoen. VEREEN1GDE STA i EN. Een hevige sneeuwstorm heeft boven het Midden- Westen gewoed van de Rockey Mountains tot de Alleghanies. Tal van automobielen op de wegen sneeuwden in en konden niet verder komen. Treinen hadden groote ver traging. Meer dan 100 sneeuwploegen werden aan het werk gezet. De tempera tuur daalde in tal van steden in ,het Noord-Westen tot 40 graden onder nul. Uit de dagbladen van Maandag: De officieren, die tijdens de muiterij in hun plicht te kort schoten, komen ook voor de krijgsraad. Op het eiland On rust zijn 150 inlanders en 32 Nederl. ge vangen gezet, nesp. 50 en 4 geboeid.. De nieesten zijn, volgens Aneta, weinig on der de indruk. De vloot ligt nog bij Onrust. Het onderzoek zal spoedig afloo- pen De Europeesche gestraften zullen hun straf in Nederland moeten uitzitten. Te den Helder is alles rustig. Lindbergh vestigt' zich vermoedelijk in Frankrijk. .In de Ver. Staten waren in Nov. 17 miljoen werkloozen, een vierde van alle loontrekkenden. Hitier spreekt van teruggave der vroegere Duitsche ko lonies; Frankrijk moet ontwapenen, daar anders Duitschiand zich sterker wapenen gaat; het communisme moet z.i.. uitge roeid worden. Eerst nu wordt bekend, dat 26 Dec. 1.1. in Kansoe (China) door 'n aardbeving 70.000 personen omkwamen. Uit de dagbladen van Dinsdag: De Ned. regeering acht behoud van de gouden standaard een der voorwaar den tot herstel. - Het eiland Onrust met de gevangen gezette muiters vertoont 'n beeld van militaire tucht. Te Terschel ling is Maandag aangekomen de heer Beckers uit Gennep, die met speciale toe- -stellen naar de Lutine-sChat gaat zoeken. Er zou zich nog voor tien miljoen gld. 'goudstaven op 'de bodem bevinden. Illllllülllllllllllillllllllllllllliillllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllj ELCK WAT WILS. ll!l!!!ll!lll!IIII!l!l!lllllllllllllllllllllllll!llllilllllllll||| WEET GE WEL, dat er in Engeland 11,000 scholen zijn met een eigen spaarbank? dat ongeveer de helft van de wereld productie van thee door het Britsche Rijk wordt verbruikt? dat 45 pet. van de gezinnen in Amerika in eigen huizen wonen? dat de leden van het Lagerhuis in En geland telkens bij het binnenkomen of verlaten van de zaal een buiging moeten maken voor de voorzitter? dat onlangs in Zuid-Nevada een stad werd opgegraven, die 10.000 jaar oud moet zijn? dat er vlammen van 1.000.000 mijl lengte uit de zon slaan? dat deze reuzenvlammen toch nauwe lijks met het bloote oog zichtbaar zijn? dat er op de Jungfrau op de Zwitser- sche Alpen, het hoogste hotel in Europa is gebouwd, op bijna vierduizend meter hoogte dat er in de parken, onder beheer van de Londensche Graafschapsraad 695 tennisvelden zijn? dat 20 pet. van de gediplomeerde pi loten in Engeland vrouwen zijn dat men volgens een nieuw systeem kunstleder maakt uit ruwe wol? dat alle meel in Italië 95 pet. Itilaan- sche tarwe moet bevatten? dat de schrijfmachine in 1867 door Christopher L. Sholes uitgevonden weid? dat er in Amerika per jaar 5 miljard flesschen limonade gebruikt worden?

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5