TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT DE ZONZIJ. Texelsche Berichten Gewestelijke Tarwe-Organi- satie voor Noord-Holland. U VINDT GEEN gtTERE ;i! F; n GtttAMtRDTiNNENThEtBUSJE Zaterdag 18 Februari 1933. We beginnen de dag mistroostig door de druk der zorgen, waartegen we weer te worstelen hebben. We eindigen de dag ontmoedigd, dooi de dagelijksche tegenslagen. Somber zijn we gestemd. Doch we vangen een opwekkend woord op van 'n goede kennis of we lezen enkele kernachtige levensgedachten, die als 't ware op onszelf slaan en onze stemming keert. De lust tot werken en slagen her leeft. Gelukkig degeen, die op het juiste oogenblik zulk een woord opvangt. Te midden van onheilspellend leed van elke dag, temidden van de daverende dingen, onzer dagen komt de rust over ons van de bezinning, waaruit de daadkracht gebo ren wordt voor de gestage dagtaak. Zooveel is betrekkelijk. Zooveel ver andert naar gelang we de zaken, perso nen toestanden bezien. Een levenswoord kan ons de diepere beteekenis van iets ontraadselen, de juiste zin helpen ontdek ken, de zonnige zijden van veel "ontsluie ren. Een levenswoord schenkt durf óm te leven. De zingende krekel heeft zijn beteeke nis. Dinsdag vergaderden in hotel Texel de telers-aangeslotenen bij de Gew Tarwe-Organisatie in district I. Na een woord van welkom tot de 30 aanwezigen, geeft de 'voorz. een inleiding OVER DE TARWEWET in het alge meen. Deze wet heeft zeer gunstig ge werkt. Van de bezwaren, bij de bestrijding naar voren gebracht, als: duur en slecht brood, de grootste boeren het meeste voordeel en dure uitvoering, is weinig ge bleken. Het platteland, niet alleen de bewoners, maar ook de middenstand en de arbeiders zijn er mee geholpen. Het doet daarom zoo vreemd aan, dat de arbeiders-verte genwoordigers er tegen waren. Vastge steld werd ©en vermengen van hoogstens 25 pet. met inlandsch meel en een tarwe- prijs van f 12,50. De meelprijs werd dat bedrag met de te maken kosten. Door de uitbreiding van de tarweteelt, kwam de berekening in gevaar. Een gedeelte moest op de vrije markt gebracht worden en de prijs werd bepaald op f 12. Maar door de groote oogst zou de rekening nog niet sluiten. Zoo werd de uitbetalingsprijs voorloopig f 10,50. Nu de Tarwewet de wijziging gebracht heeft van 40 pet. maal-peroentage, na weinig tegenstand zeker door beter in zicht voorloopig zal het 35 pet. zijn, wordt de uitbetalingsprijs zeker weer f 12. En de nabetaling zal spoedig volgen. Een woord van hulde aan de organisatie is hier op zijn plaats. De uitvoering van de wet heeft de Minister opgedragen aan de organisatie van telers en afnemers. Hierop werd vertrouwd en het kostte het rijk geen geld. Dat vertrouwen is niet beschaamdde Regeerings-Commissaris heeft zijn tevredenheid betuigd. Detarwe- telers zijn vereenigd in de Tarwe-Cen- trale en de koopers in de Ver. van In- landsche Tarwe-afnemers. De T.C. omvat 8 gewesten. In ons gewest zijn de be stuursleden aangewezen door de 3 land bouworganisaties. Het is verdeeld in 5 districten, waarvan het onze 15 door de afdeelingen gekozen vertrouwensmannen heeft met een dagelijksch bestuur van 3, een secretaris en een controleur. In afwijking met andere gewesten leve ren hier de telers rechtstreeks aan de V.I.T.A. via de G.T.O. en aan de handel. Deze regeling maakt goedkoop werken mogelijk. Van de beschikbare som blijft geld over, een bewijs van goede organi satie en beleid. Aller medewerking is daartoe noodig. In aller belang 'is stipte navolging der voorschriften de plicht van ieder teler. Na deze inleiding vervolgt de secretaris met een uiteenzetting over de monsters: bij de boer, op zijn kantoor en bij de la ding. HET MONSTER, dat de boer neemt, moet overeen komen met de af te leveren partij, die geschoond moet worden afge leverd. Dus is het van belang: geen groote partijen te bemonsteren, het zaad te zuiveren van onkruid en andere zaden en van de fijnste korrels. Wat meer zorg vuldigheid is gewenscht. Bij het verzen- den_ (1 Kg. ongeveer) gebruike men geen papieren zakken. Men voege er een kaartje bij (veiligheidshalve in de zak) met op gaat van naam van de teler en grootte van de partij. De ontvangen monsters worden ingeschreven, en ter gelegener tijd gekeurd, soms door de controleur al leen, maar in de regel met de voorz., of het dagelijksch bestuur, naar door de T.C. en V.I.T.A. vastgestelde standaard monsters. Deze keuring is natuurlijk strikt onpartijdig. Van de uitslag wordt aan de telers bericht gedaan en de goedgekeurde monsters worden genummerd en inge schreven om te dienen bij het vaststellen, van een lading. Na het ontvangen van 'n bestelling, b.v. 100 ton B., zoekt het dag. best. uit wie zullen leveren. Het moet daarbij rekening houden met de juiste verhouding van beste, gewone, en minder goede partijen B., met leverings recht, met de geschikte laadplaats, met de beschikbare laadruimte ter plaatse, enz. Dat is een zeer moeilijk werk en geeft de buitenstaander gemakkelijk aanleiding tot verkeerd oordeelen, wanneer zijn beurt voorbijgaat. Is de keuze bepaald, dan worden de leveringskaarten verzon den. Bij de inlading wordt de partij vergeleken met het ingeleverde monster en dan de juiste kwaliteit bepaald, waar naar de uitbetalingsprijs berekend wordt. Om de teler gelegenheid te geven te re clameeren, wordt van de partij een ver- laadmonster genomen, dat te zijner be schikking blijft. De ondervinding heeft geleerd, dat het zeer wenschelijk is voor de teler zijn bas cule te controleeren. Herhaaldelijk was het gewicht onjuist. Op de secr. volgt de CONTROLEUR. Hij begint met de beteekenis van de stan daardmonsters uiteen te zetten. In de monsters A en B., die geheel schoon moeten zijn en alleen in kleur en type verschillen, mag geen tarwe van mindere kwaliteit voorkomen. Monster C bevat de mindere kwaliteit, maar gezuiverd van vuil en achterst. A, B en C is dus niet le, 2e en 3e soort. B is de gemiddelde kwaliteit van een oogstjaar. De taxatie van een geleverde partij aan de V.I.T.A. geschiedt bij de fabriek door een graanfactor. De ontvanger heeft het recht van reclame op: te fijn zaad, vuil, te hoog vochtgehalte (boven 17 pet.) en reuk. Mogelijke korting moet betaald worden door de G.T.O., dus door de te- Iers zelf. Voor de aflevering is alleen de controleur verantwoordelijk. Hij regelt de lading en zorgt voor een goede doorsnee door op één plaats te laten leveren en voor de telers de juiste tijd van lading vast te stellen. Daarom is het ook een noodzakelijke eisch, dat geleverd wordt overeenkomstig het monster. Een beste B met een slechte C kan nooit B worden bij de lading en A plus C geeft nooit B. Daarom is net in ieders belang, geen partijen te mengen, maar elke partij afzonderlijk te schoonen, en wel zoo zorgvuldig mogelijk. Aan het slot geeft de controleur een statistiek van alle Texelsche monsters en een vergelij king van de taxatie dier monsters met die uit Anna Paulowna en Waard en Groet. (Slot volgt.) SPORTNIEUWS. Morgen zal de wedstrijd Texel 1-Sparta I (Schagen) gespeeld worden. Hoewel Texel, tegen dit elftal spelend, meestal de sterkere was, mocht het haar nog maar weinig gelukken om de winstpunten binnen te halen. Hierdoor waren deze wedstrijden altijd vol spanning en deze hebben we nu eenmaal noodig. Het ver hoogt dikwijls het spelgehalte. Dat deze match gelijk gesteld kan worden met een z.g. plaatselijke ontmoeting tussohentwee elkaar beconcurreerende clubs, is overbe kend. Menigeen zal danook deze wedstrijd tegemoet zien met eenzelfde gedachte als tegen Beverwijk. We verwachten groo'te belangstelling. Voor zoover "bekend, zal T. geheel compleet verschijnen. Veel suc ces, jongens. —o „Het Groentje" schrijft: In de 4eklasse A is de oorspronkelijk vastgestelde wed strijd EVCAlkmaar, uitgesteld. Bever wijk ontvangt QSC. Na de kleine misstap tegen EVC zullen de adsp.-kampioenen ditmaal wel weer voor de overwinning zorgen. Schagen onderneemt de zeereis naar Texel, waarvan wel verloren zal worden. Uitgeest speelt thuis tegen Zil vermeeuwen, dat aan haar goede positie verplicht is te winnen. DTS achten we sterk genoeg om in Oudkarspel van Vrone te winnen. Programma N.H.V.B., 2e kl. E.: Scha gen 2Texel 2 (aanvang half drie), Ou- desluisHRC 4, WatervogelsJVC 1. We hebben alle verwachting, dat ons 2e elftal zal winnen. We weten, dat het zich van zijn beste zijde zal laten zien.i Zorgt voor beide puntjes en de laatste, plaats is blijvend verlaten. Dat spreken we even af. Adsp.-Comp.De voor morgen vastge stelde wedstrijd Zeemeeuwen ATex. Boys A, wordt op verzoek van Z. uitge steld. Z. hee'ft n.l. beslag op een terrein kunnen leggen en heeft heel begrijpelijk gevraagd de wedstrijden op eigen terrein te spelen. Neemt Tex. Boys dit even over? Van KVC inog steeds geen elftal-opgave over de wedstrijd Texel B—KVC ont- Inderdaad een Reeds spoedig kan men "Theelepeltjes ofvier "Ta art vorkjes of een Tm EEZEEFJE Dij I50, PUNTEN ONTVANGT U EEN PRACHTIG vangen. Morgenmiddag 12 uur Texel B Texel A met deze elftallen: Texel A (groen-zwart) D.Visser A.Pen Jn.Bruin D.Geense P.Kikkert D.C.Dros I.Boon N.N. B.Mulder Th.Lap P.Keesom Texel B (wit) W.Geus Jb. Coevert N.Huisman S. du Porto G.Coevert I.Hillen K.Kikkert P.Vlaming H.Boon D.Huizinga D.Noordijk. Aan de huurders der reclamevlakten op de schutting zij meegedeeld, dat de beschildering kan geschieden. Nog enkele meters te huur. f2 per strekkende meter. Adres: G.Dros, Weverstr., penn. o Onze concurrent van het vorige jaar „Succes" van Wieringen, heeft beslag ge legd op het afd.-kampioenschap en zal dus volgend seizoen weer tot onze tegen standers béhooren. Radio op Texel. Blijkens ten postkantore alhier berus tende gegevens waren op Texel per 1 Jan. 1.1. 359 radio-ontvangtoestellen in gebruik. 1 Jan. 1932 bedroeg het 341, 1 Jan. 1931 305. Het aantal radio-centrale abonnees op Texel bedraagt plm. 325. We geven allen, die nog verzuimden opgaat te doen van het bezit van een radio-ontvangtoestel, in overweging niet langer in gebreke te blijven. Aangifte doen is wettelijk verplicht. Nalatigen zul len dus beboet moeten worden. Wolveehandel 9—15 Februari. Leiden was voor oude schapen iets flauwer, schrijft het Ned. Landbouwblad, overigens vlugger ien iets hooger, wegens betere exportvraag. Rotterdam en Purmer- end tamelijk vlug en flink prijshoudend, door korter aanbod. Schagen en Utrecht stug, Leeuwarden stugger en iets minder. Sneek voor de beste soort niet minder, overigens traag. Voor het Ziekenautofonds. De derde opvoering van het tooneel- spel „Wantrouwen" door I.L.B. heeft Donderdag in „de Zwaan" plaats gehad. De zaal was minder goed bezet, dan men verwachtte, maar toch kwam, met inbegrip van de opbrengst van een loterij, een be drag van f 63,59 aan het Ziekenautofonds ten goede. De heer J. G. Ph. Pisart, secr.- penn. van het Witte Kruis, sprak voor de aanvang een woord van waardeering, we gens de steun aan het Ziekenautofonds en gaf na afloop zijn biezondere voldoe ning te kennen over het uitmuntende spel van I.L.B. De dames Sjouke Ran en Netty de Gooyer zorgden voor pianomuziek tus- schen de bedrijven en voor de opvoering van het stuk. Over Sovjet-Rusland. Op Dinsdag 14 Maart a.s. zal de beer J. E. Muntinga, landbouwkundig ingeni eur te Schagen, voor het Nut alhier een lezing houden over Sovjet-Rusland. De heer ir. Muntinga heeft deze „communis tische heilstaat" met een bezoek vereerd en zal er ons van vertellen en daarbij verscheidene lichtbeelden vertoonen. Een alleszins actueel onderwerp. Een lezing over Sovjet-Rusland van een vlot spreker ooggetuige als de heer Muntinga, zal ze ker op belangstelling kunnen rekenen. DE COCKSDORP. V.V.V. DE COCKSDORP. Tot samenwerking met „Mooi Texel" bereid. Hoewel door de afwijzende houding van de V.V.V. „Texel" te de Koog in zake de plannen tot samenwerking der V.V.V.'s op Texel het doel van deze ver gadering veel van zijn beteekenis had ver loren, meende de voorz., dat hij het be sprokene op de vergadering met het be stuur van T.E.S.O. toch de revue moest laten passeeren. Tevens sprak hij de wensch uit, dat de aanwezigen, wanneer het voorstel tot samenwerking, hetwelk door het bestuur van V.V.V. De Cocks- dorp krachtig werd ondersteund, in stem ming zou worden gebracht, allen conse quent hun stem vóór of tegen zouden uitbrengen. Nadat over een en ander uit voerig van gedachten was gewisseld, werd het voorstel van het bestuur om zich voor samenwerking te verklaren in stem ming gebracht en met 20 tegen 4 sitemme.n aangenomen. Onder de tegenstemmers waren er wel voor samenwerking, doch deze konden zich met het besluit, dat de algemeene secretaris te de Koog moest wonen, niet vereenigen. Met dank voor de prettige bespreking en een tot weerziens op de ja ar verg ad en ring in Maart a.s. sloot de voorz. de ver gadering. Nieuwe motorreddingboot „Eijerlaind". De gebroeders Jb. en G. v.d. Kooij, respectievelijk schipper en motordrijver van de alhier gestatiomneerde redding boot, arriveerden hier Donderdagmorgen met een nieuwe motorreddingboot „Eijer- land". Het was nu ruim een jaar geleden, dat door een benzinegas-explosie de „Eijerland" werd vernield. Was de oude boot er een van Deensch maaksel, de nieuwe is geheel Hollandsch fabrikaat. Het scheepje, dat van hetzelfde type is als het vorige, werd op de werf van Gebr. Kaat, te Katwijk aan Zee gebouwd. De motor uit de oude boot, die door de explosie niet werd beschadigd, is thans in de nieuwe geplaatst. De monteering ge schiedde echter op meer practische wijze: hierbij werd ook vooral rekening gehou den met de oorzaak van de ontploffing, n.l. de vorming van gassen onder in de boot. Voorts werden de handles voor snelheidsregeling en keerkoppeling onder het bereik van de schipper, (stuurman), gebracht. In de oude boot werden deze door de motordrijver bediend. Behalve, dat de motor door een ijzeren overkap ping geheel waterdicht kan worden afge sloten, wordt ze door een zeildoeken kap tegen buiswater beschermd. Op reis van Katwijk aan Zee naar hier werd in het N.-Hollandsch Kanaal een snelheid van plm. 14 K.M. per uur be reikt. De afstand Alkmaarden Helder b.v. werd in drie uur afgelegd. Propaganda-Feestavond. Men verzoekt ons de aandacht te vesti gen op de propaganda-feestavond van de Ned. Bond van Arb. in het land- en tuin bouw- en zuivelbedrijf. Medewerking ver- leenen PALVU en de mandolineclub uit Oudeschild. In de pauze wordt een ver loting gehouden. Twee autobussen en drie luxe auto's zullen langs Postweg en Hoofdweg en door het Noorden rijden. Ook vrouwen zijn welkom (zie adv.) O KEGtHEE DEVAT TEVEN5 BONS VOOR ENKELE PRAKTISCHE CHROOMSI L.VER VLEKVRIJ GEBRUIKSVOORWERPEN. SMAAKVOLLE RECLAME U KUNTZE IEDEREN DAG GEBRUIKEN. IN HET BEZIT ER VAN KOMEN. U HEBT5LECHT550 PUNTEN TE SPAREN EN U ONTVANGT REEDS EEN ZESTAL O

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5