De Nieuwe Texelsche Courant lo. 4713 46ste Jaargang Woensdag 22 Febr. 1933 Van week tot week Duitschland en de buitenlandsche pers. Gevaarlijke toestand in Duitschland. Er broeit wat in Europa. Resultaat straks in Genève Het Japansch-Chineesch gevaar. Texelsche Berichten op Texel Ihuls aan huls gelezen. is sinds 1 Juni 1930 In dit blad opgenomen. UI TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.j iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1losse nrs. 4ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8.—; 11.20; 2.40- Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.15; 5.20. Van den Helder: 9.— 12.20; 6.30. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer y> uur later.) 23 24 25 26 27 28 1 Maart 8,11 8,54 9,29 10,02 10,34 11,05 11.33 LICHT OP RljWIELEN en RIJTUIGEN 5 58 ZATERDAGAVOND. Een der gematigdste en deftigste dag bladen van Zweden schreef van rijkskan selier Hitier, dat deze „een beleeding van het Duitsche volk" was. Hierop zond de Duitsche minister Goeriing een ge duchte telegrafische uitbrander aan het Zweedsche blad onder bedreiging dat hij als het voortging met dergelijke „smerige uitingen", andere maatregelen zou ne men. Om dit te voorkomen, verzocht hij persoonlijk mededeeling van de redactie of beterschap te wachten is. Wel verre van de Duitsche minister iets mee te dee- len, publiceerde de redactie 't ministeri- eele telegram en wijdde er een hoofdar tikel vol spot en hoon aan. Daarop sloeg de heele Zweedsche, Noorsche en Deen- sche pers alarm en vroeg wat die Duit sche nationaal-socialistische minister zich wel verbeeldde en of hij wel eens terdege wou bedenken, dat Skandinaviërs geen Duitschers zijn. Het Gotanburgsche blad zelt antwoordde o.a. in een hoofdartikel. „Een dergelijk optreden van een Duitsch minister, die buldert en dreigt alsot hij iets over de Zweedsche pers heeft te ver tellen, behoeven we waarlijk niet te cri- tiseeren. Dat hij zich gekrenkt gevoelt ■maakt ons iniet berouwvol noch verlegen". Aldus het liberale Zweedsche blad. Toen heeft de Duitsche regeering de gebruike lijke weg gevolgd en zich bij de Zweed sche beklaagd over de houding der Zweedsche pers. Ze kreeg echter in Stock holm nul op het rekest, de Zweedsche re- geering antwoordde, dat de Zweedsche pers vrij was en zij haar kon noch wilde beïnvloeden. In Duitschland wordt de toestand met de dag ernstiger en gevaarlijker. De on derlinge haat wordt steeds grooter, het aantal aanslagen dito. Zelfs een ramp als van Neumkirchen, welke de heele we reld met mededoogen voor de slachtoffers en het Duitsche volk vervulde, vermocht de Duitschers niet tot bezinning te bren gen, het bloedige spel wordt verder ge speeld, en het kabinet Hitler-Von Papen is klaarblijkelijk riiet in staat de orde in het land té handhaven. Dat de ontwikkeling der dingen in Duitschland niet bevorderlijk is voor de rust in de wereld, vooral in Europa, ligt voor de hand. En dat zij aanleiding geeft hot wijziging in de internationale poli tieke constellatie ligt eveneens voor de hand. Deels zichtbaar, deels onzichtbaar althans voorloopig nog. Tot de reeds zichtbare dingen behoort b.v. nauwere aaneensluiting van Roemenië, Polen en Zuid-Slavië, misschien ook Tsjechië, on derling met Frankrijk. Onvoorzichtige ui tingen van Rijkskanselier Hitler, later ten deele herroepen, of weer ingeslikt, of verloochend, hebben Duitschland veel kwaad gedaan doordat zij Duitschland's heele of halve tegenstanders ongerust maakten en op een hoop dreven. Waarbij men overigens niet mag uit het oog ver liezen, dat de binnenlandsche toestand in Roemenië en in Zuid-Slavië van die aard is, dat daar elk oogenblik „iets kan ge-' beuren", zoodat deze landen minder zijn, als bondgenoot en als vijand, dan zij onder normale omstandigheden zouden kunnen zijn. In Polen spreekt men de laatste tijd heel openhartig over een mo gelijke oorlog met Duitschland. Voorts zou Rusland wegens de behan deling der communisten in Duitschland en vooral bij een niet onmogelijk verbod der partij zijn houding tegenover Duitsch land wel eens kunnen herzien, hetgeen een even groote strop voor Duitschland zou zijn als een meevaller voor Frankrijk. Waartegenover dan misschien zou staan, dat Duitschland troost zocht en vond, bij Japan, hetgeen weer tot gevolg zou kun nen hebben, dat Rusland en Amerika na der tot elkaar kwamen in beide landen bestaat trouwens overigens reeds geruime tijd een streven in die richting en dat zich ten slotte twee groote troepen vorm den, verdeeld over drie werelddeelen, als Engeland mee zou doen, over alle vijf. Zoodat, wanneer het gevreesde conflict werkelijk te kwader ure mocht uitbreken onmiddellijk de heele wereld in lichte laaie zou staan hetwelk ongetwijfeld een stevige vooruitgang zou beteekenen ver geleken bij 1914, toen alles veel lang zamer ging, meer van lieverlede En het welk er wellicht ook toe zal leiden, dat, de verantwoordelijke personen deze druk der mogelijkheden steeds zekerder zul voelen, 'tengevolge waarvan conflictkansen natuurlijk geringer zouden worden. De internationale toestand is er op politiek evenals op economisch en financieel ge bied gedurende de laatste weken niet hel derder ot beter op geworden; liet water is bedenkelijk troebel en onder zulke om standigheden staan altijd visschers op de loer om hun slag te slaan, hetgeen men zelfs in Genève, dat tot dusverre vaak een slechte barometer was, begint te ge voelen, tot vreugde, van ieder, die van, Genève heil verwacht, ot nóg heil ver wacht, ondanks alle teleurstellingen. In de ontwapeningsconferentie begint nu eenig schot te komen, in zooverre de vergaderende algemeene commissie dap per moed der wanhoop? op beslis sende besluiten aanstuurt. Woensdag ver gaderde de politieke commissie. Zij moest heslissen in welke volgorde zij de veilig heidskwesties zou behandelen die tot haar competentie behooren. De heeren putten zich uit in beleefdheid en meegaandheid. De geest in de vergadering was zoo on gewoon goed, dat de Canadeesche afge vaardigde Riddell er door ontroerd was en in warme bewoordingen uiting gaf aan zijin gevoelens van dankbaarheid en voldoening. Hij putte uit een en ander zelfs de hoop, dat de conferentie nu wel spoedig tot een bevredigende overeen komst zou komen inzake veiligheid en ontwapening. Het is te hopen, dat dit optimisme door de feiten niet zal worden getorpedeerd, wanneer we deze uitdruk king mogen gebruiken in verband met de ontwapeningsconferentie. Zij is de vorige week haar tweede jaar ingegaan, naar we weten, en slaat daarmee wat dit betreft) het record van alle Geneefsche conferen ties. Moge zij alle Geneefsche records slaan voor zoover er iets goeds bij te pa$ kwam. En dat is bitter weinig. De Commissie van XIX die tot taak heeft een oplossing van het Chineesch- Japansche geschil voor te bereiden, schiet niet hard op. Door Japan's opdringen naar Jehol staat een groote oorlog, die ook oorlog genoemd zal worden, voor de deur. Uit Chineesche bron verluidt, dat een buitengewoon bloedige veldslag op handen is. De Chineesche minister van financiën tracht voorloopig 20 miljoen dollar bijeen te krijgen om oorlog te voe ren. Voortdurend stroomen Japansdie troepen naar Jehol. In Japansche kringen wordt er rekening mee gehouden, dat de operaties de 26e van deze maand een aan vang zullen nemen. De Japanners wen- schen reeds flink aan de gang te zijn op de eerste Maart, welke datum de eerste verjaardag is van de onafhankelijkheids verklaring van Mantsjoekwo. De Chinee- zen hebben mu in Jehol een sterk leger. Men neemt aan, dat de Japanners, voor zij met vechten beginnen, zullen eischen, dat de Chineesche troepen Jehol ontrui men, maar het schijnt absoluut buiten alle verwachting te zijn, dat China aan zoo'n eisch zou voldoen. De Japanners zullen opnieuw beloven, dat zij de krijgs bedrijven niet verder zullen uitstrekken dan tot aan de Groote Muur, die zij be schouwen als de zuidelijke grens van Mantsjoekwo. Maar nu vraagt men zich af, of dit niet tevens in zal houden, dat Japan ook de hand gaat leggen op andere stukken van het eigenlijke China, die b.v. in de provincies Kansoe en Sjansie, even als in Mongolië bezuiden de Groote Muur liggen. De Chineesche pers dringt er op aan, dat de Chineesche regeering een oorlogsleening zal uitgeven, waaraan iedereen in China zal willen deelnemen. Aldus staan de zaken volgens de Clii- neezen. En terwijl de zaken aldus staan, komt de commissie van XIX met voor stellen en aanbevelingen, die dwars in gaan tegen de eischen van het dol gewor den Japan. De vraag is, zal de commissie voet bij stuk houden en zal de buitenge wone Assemblée die de volgende week bijeen zou komen, voet bij stuk houden? En als zij dit doen, wat zal Japan dan doen? In Japan is de toestand zoodanig, dat Woensdag de beurzen te Tokio en Osaka gesloten moesten worden omdat de koersen in elkaar stortten, als gevolg van de berichten uit Genève. Afstandsmarsch over 35 K.M. In aansluiting op het bericht in ons vorig nummer deelt men ons nog het volgende mee: De route voor de afstandsmarsch, die op 2 April op Texel gehouden wordt, is als volgt: Vertrek van Oudescliild om 10 uur, na aankomst van de deelnemers van de overkant. Langs de nieuwe weg, langs het Doolhof, door Zuidhaffel, langs de Hoornderweg naar den Hoorn. Fietspad onder de duinen en langs het Westersiag, strand, de Koog, Pijpersdijk, Waal-en- Burg, de Waal, den Burg, Oudeschild. Onderweg zal tweemaal korte tijd wor den gerust. DEELNEMERS kunnen zich opgeven te den Burg bij P. EELMAN, Koogerweg3. Te den Helder bij J. Sn ieder, Schagen- straat 100, des avonds van half zeven tot acht uur. Het inleggeld bedraagt f0.75 per persoon. Iedere deelnemer, die de marscli binnen de vastgestelde tijd van 7 uur volbrengt, ontvangt een medaille. Zakenlieden, die vereenigingsprijzen willen uitloven, kunnen zich daarvoor aan bovenstaande adressen vervoegen. Vergadering Landpadhters afd. Texel. Te bijna halt 9 opent de voorz. der af- deeling, de heer H.Klimp met een kort woord van welkom de vergadering. Spr. zet hierna het doel van de Bond van Landpachters uiteen en wijst op organi satie, zoonoodig in een tijd als de onze, nu rondom elke groep zich organiseert en opkomt voor zjjn eigen belangen. Als de pachters zich niet vereenigen, zal er met hun belangen geen rekening kunnen worden gehouden. Vooral zal er gewerkt moeten worden voor een Pachtwet. Een Bond van Landpachters, die opkomt voor huurders van boerderijen en los land, is in deze tijd onmisbaar. De Bond is neutraal. Iéder kan tfus lid zijn van onze bond. Elke pachter kan zoodoende medewerken aan een organisa tie, die voor zijn belangen opkomt en strijdt voor een menschwaardig bestaan van de pachter. 'Alle andere _personen, die sympathie voor ons streven gevoelen, kun nen als buitengewoon lid (begunstiger) toetreden. De Bond werkt reeds meer dan 10 jaar om te komen tot een Pachtwet. We heb ben wel een Crisis-Pachtwet-Ebels, welke wet de een zegen, de ander teleurstelling brengt. Doch wanneer betere tijden ko men, zal deze wet hebben afgedaan en dan zar er een Pachtwet moeten zijn om de zorgen, dat pachtopdrijving e.d." niet meer kan voorkomen. De rechten van de pach ters moeten onaantastbaar worden. We moeten dus blijverf werken, tot dit voor opgestelde doel bereikt is. De Pachtwet wil voorkomen, dat hooge hypotheken en rente de pachter gaan, vermoorden. Zij wil schatting van gron den door een commissie. Zij wil voorko men, dat door opjagen van prijzen de pachter wordt verjaagd. Bij mislukking van de oogst,e.d., moet reductie worden toegestaan. Door machtsvorming zal te gen „Het Grondbezit" gestreden kunnen worden. De Bond telt thans 11000 leden, doch meerdere malen dat getal moet er bij komen; dan kan er wat bereikt worden. De Crisis-Pachtwet werkt goed voor de pachters, vooral voor kleine pachters b.v. Toch zou zonder de C.P.W. door velen wel niet de volle pachtprijs zijn betaald, omdat er toch geen geld is. Volgt de bespreking van de agenda voor de alg. vergadering te Zwolle. (Zie vorig nummer.) Stilgestaan werd vnl. bij de punten: Toelating hypotheekboeren tot de bond (tot nog toe begunstigers) en oprichting van een Staatshypotheekbank. Vooral het oprichten van een dergelijke bank zal kunnen voorkomen, dat de pachters wor den uitgezogen, aldus de voorz. Inning contributie wordt gehandhaafd. Het innen door de afd. zélf is voor Texel met zijn uitgestrektheid een groot be zwaar. Verlaging vaa contributie zal niet de goedkeuring hebben. De Bond wordt reeds zoo zuinig mogelijk beheerd. Geld voor allerlei ambtenaren behoeft niet te worden uitgegeven. Geroemd wordt de groote werk- en werfkracht van de heer Van Houten, die voor een zoo laag sala ris steeds op de bres staat waar het geldt de belangen van de Bond te behartigen. Dat de Bond iniet rcvolutioniiair of com munistisch is, blijkt hieruit, dat er vele leden A.-Rev. zijn. Vaak wordt de Bond wel van rev. ot comm. neigingen be ticht, omdat zij opkomt voor de rechten van menschen, die door hun harde wer ken alle recht hebben op een mensch waardig bestaan. In de toekomst ziet men voor de bou werij en veeteelt nog niet veel licht. Ook de aardappelenverbouw zal dit jaar geen winsten kunnen afwerpen. Allerlei belem meringen worden haar in de weg gelegd. Er zal heel wat moeten veranderen, eer de toestand weer wat beter is. Eerste eisch blijft dus, samenwerken voor één doel: VERBETERING VOOR DE PACH TER. Dat doel is te bereiken door lid te worden van de Bond van Ned. Land pachters. TEXELSCH SCHAPENSTAMBOEK. Het Texelsdi Schapenstamboek belegde Maandagmorgen in De Zwaan een alge meene vergadering. Ze werd bezocht door een vrij groot aantal leden en stond on der leiding van de lieer E. Dz. Govers, voorz. Buiten de voorz. en de secr., de heer J. Sijp, waren de aanwezigen allen Texelaars. Wanneer ik de/je vergadering zou ope nen, in een andere kwaliteit, dan waarin ik nu voor u sta, zou ik als motto kiezen „Laat afgunst u niet leiden". Gelukkig hebben we nu een ander onderwerp. We moeten opbouwend werk leveren. Het gaat om liet Texelsche Schapenstamboek en aller medewerking is noodig. Vooral nu in deze donkere tijd zooveel bezuinigd wordt, hetgeen licht tot afbreuk leidt. Met deze woorden leidt de 'lieer Go- vers de besprekingen in. En hij vervolgt: We beleven benarde tijden. Te San Juan, zoo kan men vandaag in de bladen lezen, worden 60,000 schapen verbrand. Zoo hoog is daar de nood gestegen. Zoo erg zijn we er hier nog iniet aan toe. En, moet er opgeruimd worden, dan blijft ons toch altijd nog de kwaliteit van het Texelsche sohaap, van de Stamboekers, waaraan we dan ook steeds onze bie- zondere zorg moeten blijven wijden. Voor al de 'lieer J.Sijp en zijn assistent de heen Roeper hebben daarvoor te waken. Ik vertrouw, dat nu de 'heer J.Sijp door de varkens in beslag genomen wordt, Roeper de Texelsëhe smaak zoo goed te pakken krijgt, dat hij de Texelsche schapen nog beter maakt, dan ze thans reeds zijn. OP TEXEL wordt ditmaal voor het eerst vergaderd. Het is een proef. Mis schien dat voortaan om beurten op Texel en te Alkmaar vergaderd wordt of dat we twee vergaderingen houden. De proef schijnt niet heel slecht geslaagd. We heb ben nu tenminste Texelaars in de ver gadering. Ik hoop, dat de besprekingen opbouwend zullen zijn en dat we na afloop met genoegen zullen terugdenken aan deze vergadering, gewijd aan de ver betering van het schaap, dat ons zoo lief is. De notulen, hierna door de secr. gele zen, worden goedgekeurd. MEDEDEELINGEN. Voorz. deelt mee, dat Avro, K.R.O. en Vara zich bereid verklaarden, in hun kooklessen mede de aandaéht te vragen voor het verbruik van meer sChapenvleesch. De Chr. Omroep bleek hiertoe niet bereid. In de plaats van de heer Schoenmaker werd de heer E. Dz. Govers tot voorz. benoemd. Ir. L. 'de Vries, was verhinderd aanwezig te zijn. Van het Prov. Bestuur was be richt ingekomen, dat op het verzoek om subsidié afwijzend is beschikt. Voorz. voegt hieraan toe, dat dit resultaat ge vreesd werd. Wellicht hebben we meer succes als de toestand wat verbetert. De oud-voorz. Schoenmaker is door ziekte verhinderd aanwezig te zijn. Voorz. ver trouwt ,dat de vergad. er mee accoord gaat, wanneer het bestuur hem spoedig herstel wenscht. Het Centraal Bureau zal de keuring op afstammelingen natio naal regelen gaan. Aan het JAARVERSLAG ontleenen we het volgende: Het aantal ingeschreven ooien bedraagt thans 794 (vorig jaar 789), aantal rammen 99 (vorig jaar 95). Dus ondanks malaise vooruitgang. Het aantal fokkers daalde met vijf en is nu 150. De eenige Lincoln fokker werd erkend en is ingeschreven. Groote zorg is door het Stamboek be steed aan hetgeen de Vereen, ziüh tot doel stelt. Bij 141 fokkers werden de TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1