No. 4714 46ste Jaargang Zaterdag 25 Febr. i933 De Nieuwe ïexelsche Courant Voor de Zondag. 00K DIT GAAT VOORBIJ. Texelsche Berichten EERSTE BLAD. Gewestelijke Tarwe-Organi- satie in Noord-Holland. Uw advertentie In dit blad wordt op Texel huls aan huls gelezen. is sinds 1 Juni 1930 fat dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langevekl en De Rooij Den Burg. Tel 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 d. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ri. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Hekter v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8. 11.20; 2.40- Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.15; 5.20. Van den Helder: 9.— 12.20; 6.30. AUTOBUSDIENSTEN. DEN BURO—DE KOOO v.v. Van den Burg: 8.15 3.45* 5.30. Van de Koog: 8.45 4.15* 6.00. DEN BURO—DEN HOORN v.v. Van den Burg: 10.10 5.30. Van den Hoorn: 10.30 6.—. (Ondem.: E.Boekcl, den Burg, telef. 13). DE COCKSDORP—DEN BURO v.v. Van de C. 8.— 10.— 1.— 4.15. Van den Burg: 8.45; 11.3.45*; 5.30. Zondags van de C.: 9.30 vm.; van den Burg 10.30 v.m. beteekent Woensdags en Zaterdags 1.15. Spoordienst Den Helder - Amsterdam v.v. Den H. Amsterd. Amsterd. Den H. 6,32 8,28 6.26 fl 8,33 7,25 8,58 7,59§B 9,34 7,38 8,58 9,14 10,44 9,38 11,28 9,59 11,50 10,58 12,28 11,59 13,32 12,32 14,28 13,59 15,50 13,13 14,33 15,59 17,55 13,51 m 15,28 17,17 fl 18,33 15,56 B 17,18* 18,59 20,52 20,59 fl 22,32 16,44 fl 18,51 21,30 Q 23,05 18,36 20,28 21,59 fl 23,41 23,30 O 0,51 (x) 19,51 21,28 21,29 22,56 'Zaterdags 17,28 21,31 fl 23,28 Zaterdags 8,15 Markttrein naar Schagen: vertrek Don derdags 7,56; aankomst te Schagen 8,31 fl Niet Zon- en Feestd.; Alleen Zon en feestd.; Alleen Zaterdags; Eg Alle werkdagen behalve Zaterdags; (x) Alleen van Zondags op Maandags en in de nacht na een feestdag. We lazen onlangs in een reisbeschrij ving: Als we deze zomer wakker werden 's morgens in het aardige huisje in de kleine badplaats imissdhiein wel de Koog? dan viel onze eerste blik op de spreuk, die daar zoo zorgvuldig met groene en zwarte letters geteekend hing boven de waschtafel. Voordat we inslie pen, hadden we er iedere avond opnieuw naar liggen kijken, naar deze gelijkmatig geschreven letters, omlijnd door een smal bloemenrandje en we "hadden liggen mij meren over de beteekenis van deze spreuk „Ook dit gaat voorbij". Menig uurtje was er besteed aan het teekenen van deze woorden, menige vrije avond was er op geofferd aan de keurige afwerking van deze spreuk. Waren die vier woorden dan de moeite waard om er zooveel tijd aan aan te besteden? Wat gaat er dan voorbij in dit leven? We weten er maar één antwoord op: ALLES. Inderdaad. Onze sombere, moeilijke uren, vol strijd en verdriet, wanneer het lijkt of alles ons tegenloopt, of er voor ons geen voorspoed en geluk meer weggelegd zijn, waarin wij twijfelen aan onszelf, aan iedereen, aanhetheele leven; ze schuiven voorbij, langzaam, heel langzaam, voor ons gevoel haast onmerkbaar, maar ze VAN ZON EN MAAN. »ll! Zaterdag 4 MaartEerste kwartier gaan, en ze maken plaats voor nieuwe uren, misschien met nieuwe, andere moei lijkheden, maar ook met nieuwe andere mogelijkheden voor een beter en gelukki ger leven. En onze mooie, heerlijke dagen, waarin we ons tevreden, evenwichtig en gelukkig voelen, in harmonie met onze medemen sehen en met het groote al-leven om ons heen, waarin wij niet twijfelen, maar met energie recht op ons doel afgaan; ook die dagen gaan voorbij. We zouden ze zoo graag willen vasthouden om onszelf een blijvende rust en vrede te bezorgen, maar het gelukt ons niet, onverbiddelijk gaan ze voorbij, misschien om plaats te maken, nu of later, voor nog intensiever geluk, misschien ook om gevolgd te worden door dagen van nieuwe strijd, van nieuwe ne derlagen en nieuwe overwinningen, die op hun beurt weer zullen moeten wijken. Zoo wordt ons leven een eindeloos verglijden en verwisselen van dagen, ieder met eigen gewaarwordingen, met eigen ondervindingen. Ze gaan voorbij, maar laten ze dan niets, geen enkel spoor ach ter? O ja, iedere strijd, ieder verdriet en gelukkig moment laat zijn indruk ach ter in ons en uit al deze gewaarwordin gen tezamen bouwen we stukje voor stukje ons een levensbeschouwing op, een levensrichting, telkens iets wijzigend of aanvullend, wanneer er weer nieuwe spo ren zijn achtergebleven van dagen, die voorbij gegaan zijn. We mogen aan dit materieele bestaan niet een te groote waarde hechten, we mogen ook in onze moeilijke uren niet bij de pakken neerzitten, maar ook mogen we in onze gelukkige, voorspoedige tijden niet overmoedig worden, want we moeten onszelf steeds voor oogen houden, dat dit alles vergankelijk en niet blijvend is. Een groote steun kan het in ons leven» zijn, wanneer we ons in het vervolg op het juiste moment zullen kunnen herinne ren: „Ook dit gaat voorbij." ZONDAG 26 Februari 1933. VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG. Wie vruchten wil plukken moet de bloe sem ontzien. MAANDAG. De avond van het leven ontleent zijn licht en schoonheid aan de dag, die haar voorafging. DINSDAG. De imensch is al te dikwijls dwaas voor zichzelf, verstandig, waar het anderen geldt; hij heeft raad voor iedereen, slechts niet voor zichzelf. Goethe. WOENSDAG. Ik heb altijd getracht en zal altijd trachten het onschuldig genot zooveel mo gelijk in de wereld te vermeerderen. Dickens. DONDERDAG. In de kleine wereld, waarin kinderen leven, wordt niets zoo fijn opgemerkt en zoo fijn gevoeld, als een onrechtvaardig heid. Dickens. VRIJDAG. Het mensdhenleven is, alsof men tot één telt. ZATERDAG. Liefde en achting zijn de ouders van het vertrouwen. Tiexelsdhe Bestuurdersbond. De Tex. Bestuurdersbond belegde Maan dagavond een vergad. in hotel Texel. Als spreker trad op de heer Albers, hoofd bestuurder N.V.V. met het onderwerp „De Boodschap van het N.V.V." De heer Jb. Bruin sprak een inleidend woord waarin hij tot organisatie aan spoorde, opdat iedere aanslag op het levenspeil der arbeidersklasse kan wor den verhoed. De heer Albers ving aan met er op te wijzen, dat dank zij de arbeidersbeweging de laatste 30 jaar heel wat te hunnen! gunste veranderd is, maar, ging hij ver der, we zijn er nog niet. Veel kinderen; gaan nog slecht gekleed en slecht ge voed naar school; veel jongelui loopen zonder werk; veel ouderen missen alk bestaanszekerheid; oud geworden zijn velen afgesloofd en arm. Daarom moeten we blijven strijden. De grondslag van de samenleving is niet in orde. Het gaat nu alleen maar om geld verdienen; niet om de vraag: Wordt de gemeenschap erdoor gebaat. Neem de machines, die heel veel werkloosheid hebben veroorzaakt. Aan de arbeiders de taak orde te scheppen waar nu de boel gansch in de war ligt We moeten daartoe meer macht kunnen ont wikkelen. en dus propaganda maken. De typografen hebben zich dank zij hun or- ln goed vertrouwen denkt U „ASPIRIN" gekocht te hebben, terwijl het soms zeer dikwijls „namaak"- tabletten zijn. Weigert elke verpakking, waarop het Bayerkruis niet voorkomt. Weigert even eens losse tabletten. Het is in Uw eigen belang. „ASPIRIN" is uitsluitend verkrijgbaar in oranje-zakjes met 2 tabletten 10 centen oranjeband-buisjes met 20 tabletten 70 ct. ganisatie een behoorlijke positie verze kerd. De landarbeiders deden daar niet of weinig aain en zijn er daardoor zoo slecht aan toe. Aan de organisatie is te danken, dat de werklooze arbeider nu niet op partic. liefdadigheid aangewezen is. (Werkloozenbesluit 1917). Aan de be zittende klasse is dat niet te danken. Maar we zijn er nog niet: we staan op de bres voor steunregeling en werkver schaffing, omdat het besluit van 1917 in deze tijd onvoldoende helpt. Van de 1000 gemeenten zijn er steunregelingen in 400 gemeenten. Niet op Texel wegens het conservatief bewind. Als de arbeiders hier een machtige organisatie hadden, was hier wel een steunregeling. Invloed is alles. Maak daarom het N.V.V. sterker. Het biedt plaats voor iedereen, ook voor Chr. en R.K. arbeiders, want on-christe- Lijk is ons streven, immers niet. We heb ben nu 340,000 leden. Doch er zijn plm. 2 miljoen arbeiders. Oppermachtig zijn we nog niet, maar we krijgen toch al aar dig wat gedaan, omdat men onze voor uitgang trachtte belemmeren door hier en daar toe te geven. Zoo probeert men ons de wind uit ide zeilen te nemen. Maar daarop zijn we bedacht. We houden de vaart er in, omdat anders de reactie haar kop opsteekt en terugneemt, wat na moeizame strijd verworven is. Alleen daarom de hand aan de ploeg. Meer le den, meer macht. Bewijs door propagan da dat uw leven het leven waard is. Zit ten we futloos ineer, dan zijln we het leven niet waard. Hiermee eindigde spr. Luid applaus volgde. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd geen gebruik gemaakt, waarna de heer Bruin met dank voor de kernachtige rede en de wensch, dat zij vrucht moge dragen, de vergadering sloot. De op komst was vrij groot. HET SCHAPENPOTJE. Mededeelingen van de heer E. Go- vers omtrent het „schapenpotje" en wat daarmee in verband staat, ge daan in de vergadering van het Tex. Schapenstamboek op Maandag 1.1. Op verzoek hebben we ;in het vorig nummer hieromtrent weinig geschreven. Er Iheerscht needs zooveel duisternis en begripsverwarring (niet door onze schuld. Red.) dat de voorz. zwart op wit zekerheid wenschte omtrent hetgeen wij zouden publioeeren. We hebben die ze kerheid gaarne verschaft en komen hier met het desbetreffende relaas: Bij het geven van eenige inlichtingen stelt de voorz., de heer E. Govers, de vraag, of men op Texel wel begrijpt, waarom gesproken wordt over het „scha penpotje" en niet over het „vleesch- potje" en of men weet, hoeveel op Texel' geboren lammeren in 1932 reeds voor export geslacht zijn. De teruggave der gelden zal, als het advies der 3 Gentr. L. O. doorgaat, per oudere ooi geschieden. Daarbij allen op één lijn te stellen zou onjuist zijn. Spe ciale bedrijven, waarin de onkosten hoo- ger zijn, dienen voor een hoogere uitkee- ring in aanmerking te komen. Dit streeksgewijze behandelen, gaat niet, waar dan extra toeslag zou word<en ge geven aan bedrijven van gelijke vorm en onkosten, alsook in andere streken te vinden zijn. Derhalve moest gezocht wor den naar speciale bedrijven. 'De maatstaf hiervoor kon in deze streken niet anders gevonden worden dan in 'n aantal per H.A. Na inzage der inventarisatiestaten bleek de basis, door de autoriteiten, waartoe ook de voormannen van de landbouw van beider kleur op het eiland behoorden, te hoog genomen. Voor er van ihet eiland eenige actie uitging, was reeds 'n voorstel tot wijziging door de landbouwadvïseurs voorgesteld. Deze is thans door de 3 Centr. L.O. be krachtigd. Hoewel deze regeling ook niet een ieder zal bevredigen, is zij zoodanig, dat wel de uiterste grens van speciaal bedrijf is gezocht. Aan de voorz. van de L.T.B. moest spreker zeggenZonder het motief voor de speciale bedrijven zou voor Texel niets te bereiken zijn. Het voorstel om het bedrag voor Texel gezamenlijk te willen ontvangen en verdeeïen, zeide de voorzit ter te zullen verdedigen, hoewel hij, als hij speciale schapenhouder zou zijn, daar in principe tegen zou wezen. Spre ker brengt hulde aan Jb. Lap Kz. en D. Hin, die reeds geruime tijd de gewij zigde vorm kenden docli deze als geheim bewaarden. (Slot.) De heer N. R a a p, geeft in het kort aan, hoe en waarom de aanvragen voor VERKOOP- EN VERVOERVERGUN- N1NGEN zijn ingericht, en wijst er met nadruk op, hoe noodzakelijk liet is, dat de telers zich nauwkeurig aan de voor schriften houden. De G.T.O. moet te allen tijde precies weten, waar de tarwe zich bevindt, en kan niet met onnauwkeurige cijfers werken. De zaak is zoo omvang rijk en de geldelijke verantwoordelijkheid is zeer groot, zoodat de pijnlijkste nauw keurigheid betracht moet worden. Dit geldt ook voor het administratiebjiljet, dat de teler moet bijhouden. Dan is liet woord aan liet lid vajn liet dag. best., de lieer P. Kistemaker, die de beteekenis van de VERTROU WENSMAN uiteenzet. Hij begint met een woord van hulde aan de vertrouwensman op Texel, de lieer P. Dros B z„ die blijkens de uitlatingen op de vergadering, tot aller tevredenheid zijn werk doet. Dit werk is deels controleerend, deels adviseerend en zoo noodig handelend op tredend bij fraude. Hij zorgt voor de in ventarisatie van de gewassen te velde, controleert de oppervlakte, taxeert de op brengst, geeft inlichtingen bij klachten, bij vermeende abuizen met de afrekening, bij het sohoonen der partijen, neemt bij het begin van die oogst dorsohmonsters, en vergadert met de andere vertrouwens mannen om de algemeene regeling, de moeilijkheden en klachten te bespreken. Hij geeft aanvragen af voor vergunningen van vervoer en verkoop, kortom hij is de leider, de controleur en de vraagbaak in zijn omgeving. Hij ontvangt voor dat alles f 3,50 per vergadering en f 1per uur, en niet f40 per week, zooals wel beweerd is. Alleen voor de vertrouwens man op Texel is een biezondere regeling getroffen, omdat die ook een gedeelte van de administratie heeft. Aan het slot wekt speker de telers op, met ihun vragen, opmerkingen of moeilijk heden zich steeds te wenden tot hun vertrouwensman. De laatste spreker is de heer P. Vis ser, lid van het dag. bestuur. Hij spreekt over d.e UITZAAI VAN TARWE, maximum een derde van het bouwland. Deze zaak is niet eenvoudig. In het alge meen moet gezegd worden, dat de steun regeling de telers de verplichting op legt, geen foefjes te gebruiken, maar zich royaal aan het voorschrift te houden. In twijfelachtige gevallen raadplege men de vertrouwensman, of het dag. bestuur. Daar wordt dan beslist, of zoo noodig het advies gevraagd van de G.T.O. Is er (meer dan een derde uitgezaaid, dan zal dit moeten worden omgeploegd; door zaaien met gerst of haver is niet geoor-, loofd. Verschillende gevallen worden ge noemd: twee bedrijven van één eigenaar, tezamen gebruikt, op het eene bedrijf meer tarwe telen, omdat het andere er ongeschikt voor is; het scheuren van wei land, wanneer dit geregeld gebeurt; wat kunstweide is; hoe het gaan moet met huren en koopen. In al die gevallen, misschien zijn er nog wel meer, is beslissing naar eigen inzicht gevaarlijk. Steeds overleggen met de ver trouwensman of het bestuur is de voor zichtige weg. Ten slotte resumeert spr. het behandelde in een aardig vers. Na deze inleidingen worden enkele op merkingen gemaakt en vragen gesteld, waaruit bleek, dat men algemeen tevreden was over de uitvoering der leveringen. Ten slotte dankte de heer Dijt voor de heldere uiteenzettingen. Alleen meende hij te moeten klagen over de eerste leverin gen, die te laat kwamen; veder opperde hij het denkbeeld, van Texel een onder district te maken. De voorz. lichtte toe, hoe het verloop geweest was bij de eerste bestelling, Hij zegde omtrent het vormen van een onder district overweging toe. Vervolgens dankte hii voor de waardeenende woorden en sloot hij, in het vertrouwen, dat het nut tig geweest was, samen te komen, de vergadering. N.R. DE SIEKERBIETENSTEUN. De heer Joh. Rozendaal, agent en con troleur van de N.V. Centr. Suikermij., te 't Noorden, verzoekt ons plaatsing van dit bericht, dat belangrijk is voor onze sui kerbietenverbouwers en verstrekt werd door bovengemelde N.V.: Met betrekking tot de bietensteun voor dit jaar zijn wij gemachtigd bekend te maken dat de Steunregeling voor 1933 TEXELSCHE COURANT MAAN ZON Datum Op: Onder: Op: Onder Z. 26 Febr. 7,22 8,12 6,53 5,32 M. 27 7,32 9,27 6,51 5,33 D. 28 7,44 10,43 6,49 5,35 W 1 Maart 7.56 11,58 6,46 5.36 D 2 8,13 6,44 5,38 V.3 8.35 1,12 6,41 5,40 Z 4 9.06 2,23 6,39 5,42

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1