BERTELS Ruwe handen „RATIO ZON 193098 Doos 30 en 60d. Ideale Schapenvoedering Gemengd Nieuws Juist in donk're, somb'rc dagen, Juist in akelige tijd Juist bij troostelooze wolken Juist bij nane narigheid, Juist in dagen van depressie, Waar de vreugde verre is, KOMT UW GIFT ZOO ZEER GELEGEN, GELD BRENGT LICHT, WAAR HET DUISTER IS. ANWB, TOERISTENBOND VOOR NEDERLAND Het giro-nr. van Texels Crisis-Comité in bewerking is en ten spoedigste zal worden bekend gemaakt. De regeering is levendig overtuigd, -dat de vorige steun regeling onder d-e huidige omstandighe den niet meer voldoende is. Waar 'het natuurlijk buitengewoon te betreuren is, dat de bietein-negeling ook dit jaar weder te laat komt, meen-en wij te -moeten b-ekand mak-en, dat de voor- uitziditen op -een redelijke bietenprijs zoo danig zijn, dat aan de landbouwers ge adviseerd mag worden, voldoende bieten- land beschikbaar te houden. Blezonderhe- -den over de regeling ontbreken nog, doch ihet is bekend, dat in totaal in Nied-er-, land weder een gelijke hoeveelheid bieten- als bij -de regeling van vorig jaar was toe gelaten, met r-egeeringssteun zal kunnen- worden geteeld. Giften voor het Witte Kruis. J. K.,-den Burg fl. Giften voor de Ziekenauto. „I.L.B.", -den Burg f 63,59. Uitmuntende Texelsdhe tarwe. In de vergadering van de Gew. Tarwe Organisatie in district I, Dinsdag te Soha- gen gehouden, gaf d-e lieer N. Raap, secr., o.m. een overzicht van d-e kwaliteit der in dit -district geteelde tarwe. Daarbij bl-eek, dat vooral de tarw-e van Texel van uit-, muntende kwaliteit was: T-ex-el 40 pet A, Anna Paulowna 17 pet A, Waard en Groet 7 pet. A. De Ih-eer P. Dros Bz. schreef die goede kwaliteit van de Tex-elsch-e tarwe to-e aan -het gebruik van kali, doch d-e heer Jb, Kistemak-er m-erkte op, dat z.i. in Waard -en Groetpolder de grond geen gebrek aam -kali had, doch -dat -de minder goede re sultaten geweten moesten worden aan de regenval in Juli. „Schager Crt." MET JAN P. STRIJBOS NAAR LA CAMARQUE. Uit uw schooljaren herinnert u zich misschien van de Rhón-e-delta geleerd te hebben, dat ze La Camarqu-e h-eet, door sneden wordt door dood-e rivierarmen en kreken en rijk is aan poelen en plassen: maar ook aan muskiet-en en v-elerlei ge vogelte. Misschien w-eet ge ook nog, dat Saintes-Mari-es-de la Mer er het -eenige- plaatsje van beteekemis is, al heeft -het ook maar een goeie duizend inwoners. Verder strekt over 'h-et algemeen onze kennis van dat Fransche pl-ekje grond niet. Het was danook een openbaring en -een blijde v-errassing tegelijk, toen de Ih-eer Jan. P. Strijbo-s daarover Dins dagavond voor 't Nut aanving te vertel len. We hebben er v-eel van geleerd, we 'hebben oprecht behagen gevonden in de prettige verhaaltrant va-n d-e heer Srijbos, die niet alleen -een eerste deskundige en -een scherp waarnemer is, maar ook waar dat pas geeft, -een geestig causeiu. We hebben met wijd open oogen „ge smuld" van de prachtige foto's, ju weeltjes van fotografisch kennen -en kun nen, waarmee d<e spr-eker zijn boeiend re laas nog aantrekkelijker maakte. (We mo gen w-el verklappen, dat Boekhandel Park straat destijds verzocht heeft zijn foto's in -de hand-el te mog-en brengen -en daar mee zooveel sucoes had, dat eenige dui zenden nieuwe kaarten -moeten worden aangemaakt om aan de aanvragen te kunnen voldoen. Zoodra de nieuwe eta- lagekast gereed is, zull-en v-el-e nieuwe Strijbos-foto's op groot formaat in lijst worden geëxposeerd. We willen hierop gaarne nu r-eeds d-e aam-dacht v-estigen). Om bij het begin te beginnen: De heer C. Jonker leidde de heer Strijbos met een kort woord in. (Voorz. en secr. waren deze avond verhinderd!) Jammer, z-ei hij,dat de opkomst niet grooter is, maar daaraan is zeker de gri-ep schuldig, di-e thans -nogal rondgaat. Van de taak, -de lieer Strijbos te intro-duoeenem, meende de voor zitter zich ontslagen te achten- daar de- heer Strijbos geen onbekende is en zich ■door zijn artikel-en in dagbladen en tijd schriften, waarin -hij meermalen de lof van Texel verkondigde, op genoegzame wijze zich zelf heeft geïntroduceerd. De heer Strijbos, het woord verkrij gende, ving aan met ons -een algem-een-e besohrijving te geven van La Camarqu-e, waaraan hij in het voorjaar van "1932 met eenige anderen -een bezoek bracht. Een vrijwel onbewoonde streek is h-et, ter grootte van 720 vk. K.M. -moerassig en daardoor ongezond; rijk aam „étangs", zoutwatermer-erq met zeer w-einig planten groei; rijk aam zoutwaterpiassen, „ma rais" geheeten, met een groote planten- versdi-ei den beid. Ondanks die ombewoon- baarhei-d, is La Camarque volgens spr. toch -maar een kostelijk lamdj-e. Aan d-e randgebieden alleen is van eenige cultuur sprake (druiv-en, rijst, v-eeteelt; zoutziede rij als eenige industrie). Aan al clez-e om standigheden is nu juist toe te schrijven, dat dit oord met zijn uitgestrekte broed gebieden en vo-edselterrei-n-en een ideaal land is voor waadvogels, steltlo-opers,-een den, -meeuwen -en sterns, zonder tal. Maar de fauna is veel rijker m-og. Je vindt er- vossen, bevers -en wilde zwijnen; slangen, hagedissen en boomkikvorsch-enen insec ten bij miljarden -en in een verscheiden- Ihieid om van te watertanden (nu ja, voor wie daarop verlekkerd is. Red.) En dan niet te v-ergeten de flora in haar gamscbe veelsoortigheid met haar overgangen van zout naar brak en zoet water, te veel om er door -een opsomming ook maar een flauw id-ee van te geven. De heer Strijbos gaf -een karakteristiek beeld van d-e bewoners -en schetste hun- geestesh-ouding tegenover d-e schatten der natuur. Wanneer men weet, dat in dit kleine gebied -elk jaar 17000 jachtactes- uitgereikt -en o.m. 800,000 zwanen neer- gepaft worden, geeft dat veel te denken. Vermits aante-ekening-en mak-en in de duisternis moeilijk gaat en ons geheugen ook zijn grenz-en heeft al hebben we ons in dit opzicht al vrij aardig getraind imo-eten w-e ons w-el tot -een samenvat ting bepalen, hoe interessant d-e causerie in -menig opzicht ook was. We bezoeken -eerst m-et spreker als gids, het oude stadje Arles, aan -d-e Rhöne gelegen 25 K.M. van de zee, een dier merkwaardigste steden van Zuid-Frankrijk (Romeinsdi-e bouwwerken, o.m. amphithe ater, zeker wel 2000 jaar oud). W-e wo nen -een stierengevecht bij, door spreker als weerzinwekkend en m-ensChonteerend gekwalificeerd. En dan gaan we La Ca marque i-n, waar w-e geruime tijd zullen verblijven i-n „Les grand-es Caban-es" en kennismaken met de joviale jachtopzie ner Establ-et. Waf we dan allemaal te zien -krijgen -en beleven grenst aan het onge looflijke. Miljarden bloedzuigers tien soorten slangen 55 soorten muskieten zoo nu en dan een gevaarlijke ontmoe ting met verwilderde stier-en of wilde zwijnen -een (sub) tropische hitte soms urenlang waden door deinende plas sen (waarbij dan-een onzer zeeziek wordt) enz. Wie dat zoo oppervlakkig beoor deelt, zou zeggen: Het lijkt w-el een hel, maar de heer Strijbos -en v-ele ingewijden -m-et hem zien dat anders en nemen die, ongemakken op d-e koop to-e, want zij allen k-enn-en voor La Camarque slechts deze twee woorden „paradijsachtig mooi". En wann-eer j-e dan zoo luistert naar wat de heer Strijbos daarvan te vertellen heeft -dan kom je indien niet blind voor wat -men natuursc'hatt-en noemt tot dezelfde conclusie, al is h-et aan twijfel onderhevig of we ons allen deswege di-e opofferingen zouden willen getroosten. Want dit zij met nadruk vermeld: we h-ebben diep re spect voor mannen als d-e heer Strijbos, die met zooveel enthousiasme, onverdro ten ijv-er en opofferingsgezindheid, -de natuur doorvorsdh-en met geen ander doel -dan om de natuur-historische kennis steeds maar meer uit te br-eiden, aan te- vullen, te verdiepen. Om de wetenschap te -dienen, -maar ook om er ons vain te* vertellen, om de liefde tot -de natuur aan te kweeken ot zoo noodig. t-e wekken met als uiteindelijk resultaat: Natuurbe scherming. Onbekend maakt onbemind. Men ontkomt zeker niet aan de bekoring welke uitgaat van een causerie als deze van de heer Strijbos. Hij gaat in zijn stof geheel en al op, sleept je mee en opent je de oogen, waar di-e wat traag zijn in het opmerken van schatten, welke moe der natuur zoo ruim-elijk biedt. In ons land, maar zeker ook in La Camarque. We zullen het hierbij laten en niet ver der uitwijden over -de geheimzinnige kwak; de ranke steltkluut op zijn hooge pooten, die zich tusschen de Salicornia verschal ken liet ondanks Establet; flamingo, zilverreiger; d-e buidelmees; de karakteri stieke tamarisken, -enz. W-e meenen de heer Strijbos op hem waardige wijze „verslagen" t-e hebben, hopen op een weerzien en „wiederhören" en dan opeen overvolle zaal. Want dat verdient hij zeer zeker. De heer C. Jonker sloot met 'n woord van hartelijke dank voor deze onderhou dende, leerzame causerie. Bouwvergunningen. Sinds onze vorige opgaat verleenden B. en W. d-eze vergunning-e :n Weverstraat, lunohroom met woning, N. de Graaf; Oudeschild, garage, P.Kaan; Hoogeb-erg, land-huis, Joh. Dogger; Oos- ter-end, woonhuis, A. Brans Jz.Ooster end, schuurtj-e, P. Kuiper Pz.Oudeschild, woonhuis, P. Moojen; With. Laan, dubb. woonhuis, Jn. Koorn Mz.De Koog, woonhuis, Gebr. Groenhof; De Koog, autogarage, J. Kast-eleijn; den Hoorn, ver bouw woonhuis, W. Bakker; Wilh.-laan, woonhuis, J. v. Meekeer-en; d-e Koog, pension, L. Ig-esz; Hall-erweg, dubbel woonhuis, Jn. Bakker Cz.Oudeschild, woonhuis, G. Blom Jz. Oliefabrieken N.V., Amsterdam. OUDESCHILD. .Reepelsteeltje". „Voortreffelijk" was in één woord de opvoering van d-e kinderopenett-e „Rec- pelst-eeltj-e" door d-e leerlingen van de O. L. School te d-en Burg in d-e „Zeven Pro vinciën". De kleine actrioes en acteurtjes -hebben uitstekend hun best gedaan. De leiding zorgde er voor dat alles in goede banen gi-ng. Hulde, want wat hier ver toond werd, getuigde van in d-e puntjes verzorgde studie. Er wanen kinderen bij van 7 jaar. Dus kan m-e-n zich ind-enken. wat e-en inspanning het gekost moet heb ben, ze zoover te krijgen. Veel hebben- we al over „Reepelsteeltje" in de „Texe laar" gelezen. Dus kunnen w-e kort zijn. Een hoeratje gi-ng er op, toen „Reepel steeltje" zich verraden voelende, vertwij feld -neerviel -en in -een oogwenk alle ka bouters verschenen om hun m-eester te helpen. Gaarne hadden we -meer Oude- SChilders g-ezi-en. De thuisblijvers hebben heel wat gemist. Een alleraardigst schouw spel was -d-e -dans voor -d-e werkende leden. Flet was -een koddig gezicht, al -dat kleine grut op de baan. We willen besluiten met de wensch, dat het ni-et bij -deze avond zal blijven, maar dat we nog vele malen van het aantrekkelijk kinderspel mogen genieten -en de „Zev-en Provinciën" da-n te klein -moge zijn, om d-e belangstellen den te bergen. De taart werd gewonnen door mej. A. Bruin-Hoogerh-eide. DE COCKSDORP. Af-d. De Cocksdorp S.D.A.P. Vanavond spreekt -hier d-e heer J. Wes- tefhot over de S.D.A.P. Doel is t-e ko men tot oprichting een-er af-d-eeli-ng alhier. „Nooit Gedacht" voor het voetlicht. Toomeelveneen. „Nooit Gedacht", welke in „De Hoop" het tooneelspel „Een, die niet geteld wodt", zal opvoeren, is er een die wel get-eld wordt en dit verklaart, dat algemeen op een goed bezette zaal wordt gerekend. VLIELAND. Wrak aangespoeld. Bij dam 58 spoelde een groot wrak aan, waarschijnlijk afkomstig van de in 1872 bij Vlieland gestrande bark „Franklin", welk sdhip met landverhuizers op w-eg was naar Zuid-Amerika. 197 personen werden toen door de Vli-elanders gered of kwamen in d-e -eigen booten op ons eiland aan. „Harlinger Crt." TERSCHELLING. Het goud van de Lutine. - Met de lossing van de materialen voor de te bouwen installatie voor h-et bergen van de goudlading van de Lutine is reeds een aanvang gemaakt; ze worden opge slagen langs d-e haven in d-e nabijheid van de scheepswerf. Dagelijks worden ze door belangstellende nieuwsgierigen be wonderd. Men is zeer benieuwd naar de resultaten va-n deze nieuwe onderneming; we hopen, dat ze mag slagen. „Harlinger Crt." Uit de dagbladen van Woensdag: JAPAN heeft de laatste drie jaar 76 oude buitenlandsche lijnbooten, tanksche pen en vrachtbooten gekocht, totaal een halt miljoen ton, om z-e te sloopen en het ijzer en staal er van te verkrijgen. Se dert h-et midden van verleden jaar heeft ITALIË er 80 gekocht. CHICAGO'S burgemeester Cermak, bij de aanslag op Roosev-elt zwaar gewand, is er slecht aan toe. Zijn temperatuur is zeer hoog. DE PORTLJGEESCHE kanonneerboot „Lidador" -heeft de Spaansche treiIer,,Se- gunda", die bij Faro in verboden water aan het vissch-en was, tot zinken gebracht. Zoodra de kanonneerboot in h-et zicht kwam, haalde de treiler de netten in, doofde -de lichten en maakte zich in de -duisternis uit d-e voeten, achtervolgd -door de „Lidador". Met het zoeklicht van de „Lidador" was de tr-eiler -evenwel spoedig ontdekt, waarna een schot op de mast gelost werd. Toen de 'kanonneer boot een sloep had uitgezet, trachtte de treil-er het bootje te rammen, waarop de „Librador" -naderbij kwam -en met zooveel kracht tegen d-e treil-er opvoer, dat -deze zonk. De bemanning werd door de „Lida dor" aan boord genomen. BIJ HEDEL zijn twee goederentreinen tegen elkaar gebotst, waarbij drie per sonen gewond en 12 wagens vernield werden. OORLOG. De regeering van Paraguay zal het congr-es machtiging vragen aan Bolivia de oorlog te verklaren. AANSLAG. Postambtenaren vonden in -een pakket, bestemd voor de a.s. presi-- dent d-er Ver-een. Staten, Roosev-elt, een uit gebrekkig -materiaal samengestelde bom. HET AMERIK. CONGRES besloot Roosev-elt z.g. dictatorale volmacht t-e ver- leen-en voor het vaststellen van de be grooting en het reorganiseenen van de regeering. CHINA. Een divisie C-hin-eesche vrij willigers is in Jehol naar Mandsjoekwo overg-eloopen. HITLER heeft in -een proclamatie de nat.-socialisten aangespoord om geen ver gaderingen van de oppositie te verstoren en alle strijd op de vernietiging van -h-et Marxis-me te co-noentneenen. Uit de dagbladen van Donderdag: DEN HAAG. Een controleur heeft diefstal van gas ontdekt bij een 21-j. chauffeur in d-e V. d. N-eerstraat. De man, had -de gasmeter afgekoppeld. Hij is aan gehouden. TE DEN HAAG wordt een tentoon stelling gehouden van h-et Int. Bakkerij- Instituut. Er zijn 4000 inzendingen, af komstig uit Frankrijk, Zwitserland, Ne derland, België, Engeland, Duitschlanden Denemarken. DEN HAAG. Het trok d-e aandacht van -de politie, dat -er voor een bepaald adres in de Weimarstraat zeer veel bri-even kwamen. Deze briev-en bleken antwoord te bevatten op advertenties, waarin een betrekking werd beloofd tegen toezen ding van postzegels. De bewon-er is in -de vroegte van zijn bed gelicht. IN DUITSCHLAND waren 15 Febr. 6,047,000 werkloozen, d.i. 33000 meer dan op 31 Jan., doch ca. 80,000 minder dan vorig jaar. De Duitsehe regeering zal er zooveel mogelijk naar streven de buiten landsche artikelen, met name kl-eeding- stoffen, te verdringen door Duitsehe. HET JAPANSCHE gezantschap heeft de Chineesoh-e regeering aangeraden de Chi-neesch-e troepen binnen 24 uur uit Jehol terug te trekken. DE JAPANSCHE staatsraad heeft met algemeene stemmen het besluit -der regee- ri-ng, om eventueel uit d-e Volkenbond te treden, goedgekeurd. MIDDENSTANDERS Een abonnement bij de N.V. PROVINCIAAL BELANG =j IlItQIIUf Handelsinformatie-en Incasso-s Bureau voor den Middenstand, opgericht 1864, biedt u in dezep tijden groote voordeelen. Een volledig prospectus, waar-s uit zulks duidelijk blijkt met een exemplaar van de veertiendaag- 2 sche zeer verzorgde courant, g wordt op schriftelijke aanvrage s p.o. verstrekt. NV. PROVINCIAAL BELANG Lijnbaansgracht 231 1 AMSTERDAM C. Voor Middenst. Federaties en Bonden 2 f= kan een speciale overeenkomst getrof- g Hfen worden ten behoeve hunner leden g llllllllllIilliltlllllKlllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllHIlUyffl HOJJD OECMTS wordt bereikt door: Lammer- en schapenkrachtvoeder in blok jes geperst, waardoor bij voedering in de weide het verlies door stuiven en morsen wordt voorkomen. Deze krachtvoeders be vatten de levensnoodzakelijke mineralezouten, waardoor een goed gedijen, een hooge pro ductiviteit en beter wolgroei is gewaarborgd, terwijl dit voeder het weerstandsvermogen tegen ziekten (strongylose, wolziekte enz.) verhoogt. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2