TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Voor allen die Sukkelen JAMMER. ZOO ZIJN ER. Texelsche Berichten Mijnhardt's Laxeertabletten JUIST NU! Is dat ook niet iets voor U Srsgezondfei! Zaterdag 25 Februari 1933. Er wordt te veel ge-jammer-d. Van alles wordt jammer gevonden. Jammer is dit en jammer is dat. Maar met een beetje nadenken, een beetje be leid, een beetje voorzichtigheid hadden veel jammer's voorkomen kunnen worden. We doen te veel zonder er bij te den ken. En dan is het natuurlijk gevolg: veel wordt verkeerd gedaan. Jammer! Voor negentig procent een overbodig woord. Want het had ongebruikt gelaten kun nen worden, indien men gewild had. Dit is misschien wel het ontmoedigend- ste in het leven (hoewel het aan de an-< dere kant ook troostend is) dat er zoo veel mis gedaan wordt, niet uit boos aardigheid, maar uit domheid en onna denkendheid. Troostend is het te bedenken, dat bij zóóveel geen boosaardigheid in het spel is, maar uiterst ontmoedigend is het te vens, dat er zooveel bejammerd moet worden, hetwelk best ongedaan had kun nen blijven. Jammer! Met de z.g. „bereidwillige" en „bemin nelijke" menschen heeft men soms veel te stellen. Zij zijn altoos beschikbaar voor iedereen, alleen maar niet op het juiste oogenblik. Niets is zoo lastig en moeilijk, ot zij zullen het wel uit de weg ruimen. Zij wachten zelfs uw verzoek niet at, maar bieden zich uit eigen beweging aan. Komt het echter op de uitvoering aan, dan is de belofte al lang in het ver geetboek geraakt, en als ze hun nog te binnen schiet, is het meestal te laat. Heil ontbreekt hun aan de gave der onder scheiding van het wat, het wanneer en voor wie. Wij kunnen niet boos op hen worden en toch drijven zij ons soms tot wanhoop. Het zij verre van ons deze goede, gedienstige menschen te krenken. Daarom slechts een paar woorden. Zij vergeten helaas, dat tot beminnelijkheid ook een weinig betrouwbaarheid woord houden behoort. Dat zonder stiptheid de schoonste eigenschappen kunnen ont aarden in wanorde en overlast voor de medemensch. Verstonden die beminne lijke menschen de kunst zichzelf te beheer- schen, hun bemoeiingen te beperken tot het noodzakelijke en zich liever het ver wijt te getroosten een dienst geweigerd te hebben, dan iets te beloven wat ze waarschijnlijk niet volbrengen kunnen, dan zou hun beminnelijkheid veel verdienste lijker, van veel meer nut zijn. SPORTNIEUWS. D.D. schrijft ons: Hoewel we de laatste dagen geregeld getracteerd worden op lichte sneeuw- buitjes, waardoor de gedachte aan ter reinafkeuring voor a.s. Zondag niet mis plaatst is, zullen we ons toch gereed maken voor de reis naar Q..S.C. Het Q-terrein is wel het moeilijkst te bespelen. Vlug combineeren over alle liniën is hier geboden. Als deze wed strijd eens gewonnen werd, zou de pres tatie zeker gewaardeerd worden door onze getrouwen, die in de zekerheid van de kracht van ons elftal weten, dat, zij 't met wat geluk, het wel zou kunnen. Dit is de laatste der uitwedstrijden tegen clubs uit de bovenste helft. We hopen, op goed weer en veel sucoes. Vertrek 11 uur boot. „Het Groentje" schrijft: In de 4e klasse A zullen de kampioenen ook wef in Alk maar tegen de club van deze naam zege vieren. Schagen zal thuis in E.V.C. haar meerdere moeten erkennen. QSC zal in Wormerveer wel van Texel kunnen win nen, terwijl een overwinning van Zilver meeuwen op DTS in de lijn der verwach tingen ligt. Eindelijk zal Vrone thuis door Uitgeest geklopt worden. Texel 2 gaat op bezoek bij Oudesluis I. Uitslagen 19 FebnMTH.V.B. 2e kl. E.: Oudesluis 1HRC 4 13; Watervogels- JVC 2—2. o Programma a.s. Zondag: HRC 4 Schagen 2; Oudesluis—Texel 2; HRC 5- JVC 1; Helder 4Watervogels 1. o We herinneren ons nog de thuiswed strijd, die door T. 2 gewonnen werd. Dit geeft ons de moed, om bij eendrachtig werken ook nu een gelijk spel, misschien zelfs een kleine overwinning te verwach ten. Doe je best, jongens. Elftal: Br. Daalder Jac.Helsloot J.Molenaar M.Vlaming A.Dros Bz. M. Koorn P.Keur Verheijen Holtappel v.d. Heiden Jb. Geus. Res.: A. Huizinga. Aanvang 2 uur. Vertrek "boot 11 uur. o Van deze plaats willen we onze leden nog even opwekken tot deelnemen aan de 35 K.M. afstandsmarsch op Zondag 2 April. Laat onze vereen, flink vertegen woordigd zijn. Laten de deelnemers zich ook even opgeven, opdat wij weten, wie van de partij zullen zijn. Misschien kun nen we dan als vereen, meemarcheeren. o— Adsp.-CompetitieDoordat lieden nog .geen bericht over het nieuwe terrein van Zeevogels in mijn bezit was, kan hiervoor nog geen wedstrijd worden vastgesteld. In hoofdzaak moet Zeevogels A thuis alle wedstrijden nog spelen, zoodat ik hoop, dat hiermede spoedig kan worden begonnen. Vermoedelijk speelt morgen 12 uur vriendschappelijk Texel ATexel Boys A. Texel A.: D.Visser A.Pen Jn.Bruin D. Qeense P.Kikkert D.C.Dros I.Boon W.Mulder B.Mulder Th.Lap P. Keesom. Res.: O. Coevert. Zondagmiddag 2 uur: „Rest" tegen Tex. Boys. „Rest" J.v.Huizen J.Broekman A.v.d.Slikke O.Dros W.Stiggelbout M.Bakker J.Bruin W.v.Zeijlen P.Bruin P.Kok Br. Geus. Res.: K. Linhosen. Lichtpuntentarief T.E.M. Van het nieuwe lichtpuntentarief van de T.E.M. schijnt men niet algemeen een juist begrip te hebben. We willen daarom nog eens in het kort herhalen wat we daarover in onze nummers van 4 en 18 Febr. 1.1. hebben verteld. Wie aangesloten is volgens het licht puntentarief betaalt 10 ct. per afgenomen kwh. en bovendien aan vastrecht (meter- huur inbegrepen): voor één lichtpunt tl2.twee f23; drie f31; vier f38; vijf f45. MAAR BEDENK WEL, dat de gelegen heid om stroom at te nemen voor één lichtpunt en betaling volgens het licht puntentarief alleen geboden wordt voor perceelen met DRIE OF MINDER VER TREKKEN. (We wezen hier reeds op, toen we 4 Febr. een uitvoerig artikel aan de nieuwe tarieven wijdden). Zie ook niet over het hoofd, dat voor perceelen met MEER dan vijf vertrek ken, aangesloten volgens het lichtpunten- tarief, per opname minstens 40 cent per kvvh. moet worden betaald. Ook hier op werd in ons blad van 4 dezer reeds de aandacht gevestigd. Conclusie: „Het vertrekkentarief is toch voordeeliger" in vele gevallen. Wolveemarkten 16—22 Febr. Leiden, Leeuwarden, Rotterdam en Purmerend waren vlugger en ruim zoo hoog. Utrecht slecht. Zwolle vrijwel prijs houdend; Sneek ook met de beste soort doch afwijkende soorten bij afloop iets lager. Groningen minder vlug, maar vrij wel prijshoudend. met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatiger Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. Moderne Landarbeidersbond. De afd. De Cocksdorp en Eierland van de Moderne Landarbeidersbond hield Dinsdagavond een propaganda-feestavond in hotel De Hoop. Toen de heer W. Wassenaar, voorz. van b.g. afdeeling met een gepast woord de vergadering opende, was de zaal tot in de uiterste hoeken bezet. Velen moes ten zich met een staanplaats tevreden stellen. Nadat de mandolineclub uit Oude- schild eenige nummertjes ten gehoore had gebracht en een van de Oudeschilder dames een mooi zangnummer ten beste had gegeven, werd door de tooneelver- eeniging P.A.L.V.U. ten tooneele ge voerd de dramatische schets in 1 bedrijf: „Het loon van de Arbeid". Het was een aangrijpend stuk uit het leven van de arbeider, dat uitstekend werd vertolkt., Hierna kreeg de heer Vink, uit Utrecht, het woord. Deze gaf een duidelijke uit eenzetting van het werk der S.D.A.P., ook op het gebied van de landbouw, hierbij een blik werpende op het verleden, het heden en de toekomst. Aan de hand van verschillende voorbeelden toonde spr. de aanwezigen, hoeveel verbeteringen er in de loop van 'n aantal jaren reeds tot stand waren gebracht en hoeveel er door de organisatie reeds was bereikt. Spr. drukte de arbeiders vooral op het hart, zich in steeds grooter getale aaneen te sluiten en beval naast de vakstrijd ook de politieke strijd aan. Ook gij vrouwen van Texel, aldus spr., zijt verplicht u achter de mannen te scharen, ook op gebied van vakorganiastie en in de politieke strijd en niet, zooals helaas nog maar al te vaak gebeurt, daarop remmend te wer ken. De arbeider heeft de macht in han den door middel van het stembiljet;toont dit bij de a.s. verkiezingen door uw stem uit te brengen op een candidaat van de S.D.A.P. Maakt onze leuze: Een voor allen en allen voor een, ook tot de uwe. Na de pauze werd nog door P.A.L.V.U. opgevoerd het blijspel in één bedrijf: „Een fraai stel" en het kluchtspel: „De burgenvacht van Knuppeldam". Beide stukjes deden de aanwezigen schateren van 't lachen. Tenslotte volgde nog een paar muzieknummertjes van de mando lineclub, waanne de voorz. te ongeveer 12 uur de vergadering sloot. Joh. D. Rockefeller, de rijkste man van Amerika, maakte er geen geheim van, dat hij zijn grootste succes juist in crisis tijden bevochten heeft. Wanneer anderen dutten, zette hij door. Wanneer anderen bij de pakken neer zaten, pakte hij aan. Wanneer anderen de armen slap lieten hangen, stak hij ze "kordaat uit de mouwen. Wanneer concurrenten alle hoop lieten varen, zette hij door. Hij begreep, dat hij onder die omstan digheden juist de meeste kans van sla gen had. Hij begreep, dat hij in de laat ste plaats bezuinigen moest op RECLAME MAKEN, omdat hij dan het paard achter de wagen spannen zou. Onvermoeid zette hij door. Ook met ADVERTEEREN. En hij kwam er, hij bracht het ver, veel en veel verder danl wie geld dachten te winnen door niet meer ot minder te gaan adverteeren. Wie zich aan een ander spiegelt. Hoe staat het met uw reclame-plannen Laat advertenties ook u helpen! Heel Texel leest ze. Ons krantje toch komt huis aan huis. De oplaag is wel twee maal zoo groot als in 1925, terwijl ge naar verhouding veel minder betaalt. Eenzelfde adv., voor viermaal ineens op gegeven (de data kunt u zelf bepalen), behoeft slechts driemaal te worden be taald. Neringdoenden kunnen door een jaarovereenkomst aan te gaan hooge re ductie bekomen. Dan kost b.v. een adver tentie van deze groote, wekelijks twee maal te plaatsen MAAR ZEVEN STUIVERS. Ook al zoudt ge 100 maal in het jaar een andere tekst wenschen. Kom eens even met ons praten; Een weet niet zooveel als twee; 't Is gewis, ge zult besluiten: Daar doe ik beslist aan mee. ADM. TEXELSCHE COURANT. UIT DE OUDE DOOS. Hoe de „Ruitersplaats aan haar naam kwam. Of het precies zoo gegaan is, weten we niet, maar de heer S. Franke die heel wat over folklore geschreven heeft en de jeugd ook met menig boek heeft verrijkt geeft er in „Buiten" dit relaas van: De oude boerenplaats aan de Waalder- weg, versoholen in haar verwaaide bos schage heet de „Ruitersplaats". Heel een voudig, want vroeger stond er een plaats, een eindje het land in, op een heuveltje. Maar, zooals meer voorkomt, verbrandde die plaats. En bij het opruimen van het puin en het uitgraven van de oude 'fun damenten vond men daar allerlei dingen, die aan Michiel Adriaansz. de Ruiter her innerden, b.v. een zwaard, dat, nu ja, niet de initialen van de groote admiraal droeg, maar toch best aan hem behoord kon hébben. Ot misschien aan iemand uit zijn gevolg. Wie kan dit alles precies weten. In ieder gevaf is het zoo geloopen, dat de nieuwe pfaats de „Ruiterplaats" gedoopt werd. Die kwam dus heel een voudig aan zijn naam. Maar hoe is de Doodemansweg aan zijn vreemde naam gekomen. De heer Franke heeft dat nagepluisd en komt met deze verklaring: Op een keer liepen langs Doodemans weg, die toen nog geen Doodemansweg heette, eens twee mannen, 't Was avond en stikdonker en die twee mannen kwa men van den Burg. Ze hadden daar hun zaken gedaan, natuurlijk, maar ze hadden ook eens opgestoken. En zooals dat meer gaat, in de herberg merk je er niets van, maar als je buiten komt, in de frissche wind en in het vrije veld, ja, dan kan het in het koren soms zoo wonderlijk ruischen. Ook kan het zelfs gebeuren, dat je dingen, ziet, die er heelemaal niet zijn. Zóó ging het misschien die twee mannen.'Ze liepen dan mét z'n tweeën en zeiden niets, want het was zoo'n wonder lijke avond. Er waren zulke wonderlijke geluiden en de wind steunde en zuchtte zoo vreemd. Maar ze dachten allebei zoo veel te meer. 't Was toevallig, maar ze dachten allebei hetzelfde: dit n.L, „Het is net öt we hier met z'n drieën loo- pen". Maar 't was niet zoo, ze wanen echt met z'n tweeën. Zoo maar tussdien hen in liep echter net die derde en hij zweeg als het graf. Griezelig. Nu, de tweeman nen zwegen ook, dat is te begrijpen. Een ijselijkc toestand. Ja, als er zoo maar een dooie met je meeloopt, dan varen er van zelf koude rillingen langs je rug. Een dooie man, hu. Een dooie die met je meeloopt en niets zegt. Zooiets is later nooit meer voorgekomen, daarvan niet, maar de Doodemansweg had zijn naam. MIJNHEER C. KEIJSER Hz. Naar aanleiding van uw ingezonden stuk in het nummer van 22 Februari, wensdli ik u op te merken, dat ik even voor onze gecombineerde vergadering op j.l. Maandagavond inzage kreeg van een klein stukje, liet door u genoemde schrij ven, dat bedoeld was om iets tegemoet te komen aan de wenschen van C. Keij- ser Hz. Het leek me zooiets als toegeven aan een verwend kind. Ik heb het echter niet anders be schouwd dan als 'n VOORSTEL en wel een voorstel, dat ik NIET AANNEMELIJK achtte. Dat er in de gecombineerde ver gadering een besluit dienaangaande ge nomen is, is mij niet bekend. Ik ver moed, dat het meerendeel onzer be stuursleden er evenmin mee bekend zal zijn. Het heeft bij ons ook geen punt van bespreking uitgemaakt. IK WIJS UW BESCHULDIGING VAN WOORD BREUK BESLIST AF. Als bestuurslid wenschte ik niet, dat bedoeld stukje werd gepubliceerd en schreef daarom als volgt: „Vriend C. Keijser. Bij nader over wegen kan ik geen vrijheid vinden het stukje, als door u bedoeld, te publicee- ren. Onze voorz. verklaart, dat de door Ihem gebezigde woorden op uw eigen mededeeling berusten. Als er iets valt recht te zetten, is dat dus voor u. Wat geeft het ook, wanneer we meer stof opjagen? Laat rusten, wat rust." Hoogachtend, M. Kuip. Was dat nu die drukte waand Konden we nu onze tijd niet nuttiger besteden? Is dat nu de inkt waard? Storm in een glas water. Wat uw laatste zin betreft, waarin u spreekt van mentaliteit, laat ik het oor deel maar aan de lezer. U, mijnheer de redacteur, dankend voor de plaatsing, teeken ik, hoogachtend, De Westen, 23 Febr. '33. M. KUIP. WOORDBREUK? Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik plaatsing van het volgende Nu de heer C. Keijser ons in het blad van Woensdag van woordbreuk beschul digt willen we hieromtrent een en ander onder de aandacht der Texelsche scha penhouders brengen. Na de verg. van het Schapenstamboek heb ik met eenige schapen houders als toehoorders met de heer C. Keijser ge sproken over mijn woorden, geuit in de vergadering van de L.T.B., waar ik ge zegd heb, dat genoemde heer drie maan den terug bekend was met de regeling betreffende de speciale bedrijven. Dit zijn woorden, zooals die door de heer C. Keijser zelf zijn gesproken in het bijzijn van twee bestuursleden van „Eierland", twee van „den Burg" en twee van de L.T.B. Ik had daar dus niets aan miszegd. Naar de heer C. Keijser meent, is door deze woorden een ver keerde indruk gewekt onder de schapen houders. Nu wilde hij dat ik dat recht zou zetten. Maar bij nader inzien zal toch ieder begrijpen, dat er niets was recht te zetten Later kwamen personen, die tegenwoordig waren geweest bij bo vengenoemd gesprek, bij mij om te con- stateeren, dat er voor mij niets viel recht te zetten. Indien de heer Keijser meende, dat deze woorden wantrouwen brachten onder de schapenhouders, moest hij ze zelf verdedigen. Dit is de oorzaak, waar om wij zoo besloten. In dezen deel ik de meening van de heer M.Kuip, dat het verstandiger geweest was, de zaak te laten rusten. WAAROM denkt de heer C. Keijser steeds,dat hij gewantrouwd wordt? Waar om moest hij op de verg. van 15 Febr., dus voor mijn woorden gerehabiliteerd worden Waarom noemt u dit WOORD BREUK? Hoe noemt u dan het feit van Maandag 6 Febr., toen de geheele dag is gewerkt, ook ten gemeentehuize, om een geTijke uitkéering te krijgen en uzlch 's avonds terugtrok? C. DE WIT. O OE COCKSDORP.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5