Moe maak ik voor mijn narcissen hef meeste geld Um T^niiwpn komen tot rust> kal- t; ..iüWtO meeren en worden daarbij tevens gesterkt door't gebruik van Mijnhai; t's Zenuwtablet en Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth en Drogisten RUITER-AVOND. Men verzoekt ons mee te deelen, dat hedenavond als attractie op het tooneel in hotel Texel een dressuurproet gere den zal worden met negen Friesche pon- jjy's. Dit zal zeker een nummer zijn dat aller bewondering zal wekken. Op deze vraag hebben Donderdagavond de heeren D. van Egmond Jr., hoofdcon troleur van „De Narcis" en de heer Angevaren, veilingmeester van de Veiling' „Hillegom", beiden uit Hillegom, een helder antwoord gegeven. De vergadering, welke zeer goed be zocht mocht heeten, werd geleid door de heer D. van Egmond, die op Texel geen onbekende is, daar hij hier een paar jaar terug voor bollenkweekers een cur sus heeft gegeven. Eerst behandelde de heer Van Egmond de narcis, zooals die aan de veiling het meest gevraagd wordt en dus het meest opbrengt. HET PLANTEN is een kwestie van gewicht. Meestal wordt op Texel te on diep geplant, met als gevolg een gedron gen bolvorm. De Texelsche narcis staat bekend om haar blankheid en haar gaaf heid. Wanneer ze nu ook op de juiste diepte wordt geplant, plm. 1014 cM„ zand op de kop, krijgt ze een behoorlijk gevormde bol (hooger in de neus), waar door de vraag naar deze bollen nog zal toenemen. In drassige grond zal men niet dieper dan 56 cM. kunnen gaan. HET ROOIEN. Het op de kuil rooien mag alleen geschieden, wanneer de bol len tegen de zonnestralen meteen worden beschut. Dan verbrandt de blanke huid en worden de bollen minder goed toon baar, hetgeen de prijs drukt. Men kan ze ook in luchtige kratten laten drogen. Wie de gerooide narcissen roekeloos aan de zon blootstelt, benadeelt zichzelf ge ducht al komt soms na 23 weken pas uit, hoe ze daarvan geleden hebben. HET SORTEEREN moet heel zorg vuldig geschieden. Door koopers wordt daar heel goed op gelet. Wie het zoo nauw daarmee niet neemt, zal dat in zijn portemonnaie bemerken. De prijs wordt gedrukt, wanneer een partij slecht gesor teerd blijkt te zijn. Besteed er dus alle zorg aan. Het is in uw eigen belang. De Texelsche narcis staat hoog aange schreven. Er is veel vraag naar, vooral aan de Hillegomsche veiling, waar ze veelal niet talrijk worden aangevoerd. Aan de Texelsche telers de taak te zorgen voor mooi gesloten en goed gesorteerde narcissen. „KRANSEN" schijnen nogal veel voor te komen onder de Sions. Die kunnen, wanneer ze in een aangevoerde partij voorkomen .de prijs bederven. Daarom: gooi ze er in het voorjaar te velde uit. Teel alleen het beste goed. Duld geen klistermakers, geen fijn of grijs kruid. Je gave leverbaar mag door „kransen" niet worden ontsierd. Het wekt bovendien geen vertrouwen. VEILING. H.B.G.-veiling en Hobaho staan gunstig bekend en hebben het volle vertrouwen. Maar ze krijgen soms gewel dige massa's narcissen te verwerken, wat de prijs niet ten goede komt. De Hille gomsche veiling heeft niet zoo groote aanvoeren en is meest duurder. Voor Si- ons liepen de prijzen soms 20 pet. hoo ger dan aan de Hobaho of H.B.G. Eerste soort ,goed gesorteerde bollen, brengen de prijs op of zelfs meer. Daarom stuur ook eens wat marcissen naar de veiling te Hillegom. Het zal u bevallen. Tot zoover de heer Van Egmond, die Ihierop gelegenheid gaf tot het stellen van vragen. We laten deze vragen met de antwoorden in het kort hier volgen: De beschikbaarstelling van emballage en de verrekening daarvan kan als bij H.i B.G. en Hobaho geschieden. De heer M. Koorn Cz. merkt op, dat onder de kransers in de Sions soms heel beste voorkomen. De heer Van Egmond blijft bij zijn advies. Ze geven zwakke bloemen en bloeien niet op tijd. De heer H.Bruijn vraagt naar de resultaten van Agrol. Dit blijkt een kleefmiddel te zijn, met behulp waarvan men de Bor- deausche pap, ter voorkoming en ter be strijding van vuur, op de bladen doet hechten. De pap moet samengesteld zijn uit 1,5 Kg. kopervitriool en 2 Kg. kalk. Dus niet minder kalk, zooals Wagenin- gen aanbeveelt, omdat dan je kruid ver brandt. De heer P. de Graaf ontving voor 1000 drietjes uit een slechte partij te Hillegom net zooveel als voor twee kis ten met resp. 600 en S00 stuks te zamen en vraagt opheldering. Het blijkt toeval te zijn. De kist was opgehouden en had juist een koojrer gevonden, die ze prach tig gebruiken kon. Vei'ingspercentage en uitbetaling zijn te Hillegom als aan de andere veilingen geregeld. In Mei is 85 pet., in Nov. 100 pet. betaald. Door het verlaten van de gouden standaard in Engem-nd zijn groote verliezen geleden, waarvan alle veilingen de terugslag on dervonden. Met Mei hoopt Hhlegomniet ver van de 100 pet. af te zijn, indien het geen 100 wordt. Cheques komen geregeld binnen. Met Amerika is het zeer slecht gesteld. Er is nog zoo goed als -niets ver kocht. Reizigers komen terug. Afge keurd wordt een te hooge ophoudprijs op te geven. Dan blijft de partij keer op keer staan. Op de duur wordt ze niet meer aangekeken. Het veilingspercen tage moet nog vastgesteld worden maar zal niet lager zijn. Desgevraagd zal op de veilingsbriefjes, die de aanvoerder ontvangt een bemerking omtrent de sor teering -en kwaliteit worden geplaatst. SANEERINGSPLAN. De heeren N. Schermer en S.C.Eelman vragen, hoe de veiling tegenover het saneeringsplan staat. Voorz. antwoordt, dat de veilingen daarbuiten gehouden worden en -dat hij zelf het noch afbreken noch aanbevelen wil. Spr. hoorde kleine exporteurs, die het plan uit den booze achtten, terwijl groot-exporteurs -en groote kweekers ver deeld bleken te zij-n. Voor Sions en Spur- ren ziet spr. er geen kwaad in. De kleine man krijgt door het plan wat bedrijfs kapitaal. In de streek zullen enkele ge meenten het hem geven als het plan niet doorgaat. Kapitaalkrachtigen echter leve ren niet in, maar breiden juist uit en werken zoo de uitbreiding in d-e hand, terwijl het plan zich juist „gezondma king" door inkrimping ten doel stelt. (Een gekke boel. Red.) RISICO. Op een vraag van de heer J. Jac. Rab, wordt uiteengezet, hoe de vei ling zich omtrent de betrouwbaarheid van koopers vergewist. Ze worden gerubri ceerd in: A. d-e kapitaalkrachtigen; B. solied, maar niet kapitaalkrachtig; C. moeten onherroepelijk zekerheid stellen; C.C. koopen alleen a contant. Absoluut onbetrouwbaren worden niet toegelaten. De heer W.Schumaker d-eelt in-ee, dat van ouds bij het H.B.G. deze regeling geldt. Bij de seer, d-er af-d. is -de lijst ter inzage. De heer Van Egmond merkt nog op, dat in twijfelachtige gevallen -een rechtsge leerd raadsman beslist. VOOR GROENE VEILINGEN worden deze kosten berekend: voor de verkoop-er 5 pet. plus het plokgeld. Voor de kooper 10 pet. In biezondere gevallen naar over eenkomst. NA HET OPHOUDEN van een partij wordt deze de volgende ot daarop vol gende keer toch geveild, tenzij de aan voerder tevoren verklaard heeft hiermee niet accoord te gaan. De beste weg is: geen minimumprijs stellen. De directie is zelf wel zoo verstandig te trachten er de hoogste prijs voor te maken. EEN VOORSCHOT van 50 pet. wordt desgevraagd verstrekt. De heeren MAV. de Graaf en F. Kikkert kregen onge vraagd 50 pet. voorschot, maar dit moet op een vergissing berusten. KISTEN van een mud zouden volgens d-e heer S.C.Eelman bij de exporteurs niet gewild zijn. Hij stelt daarom voor 1A muds te nemen. Voorz. beeft dat be zwaar nooit ontmoet. Indien het bestaat, zouden de veilingen samen dit punt kun nen bespreken, daar o.m. Texel m-eest in mudskisten zendt. KEURINGSDIENST. De heer P. Dal- meijer brengt in het midden, dat het sa laris van de keurmeesters van „de Nar cis" verlaagd is (22Va pet.), terwijl de kosten vier ct. per R.R. blijven. De Ihe-er Van Egmond geeft -een verklaring. Er moet bezuinigd worden terwijl toch de dienst in tact gehouden moet worden. In de h-eer J. van Leeuwen heeft Texel een le klas vakman, die zijn taak met veel zorg verricht -en wie geen moeite te veel is. Hij voelt zich hier thuis en verheugt er zich in, dat zijn raadgevingen zoo goed opgevolgd wor den. De ziektetoestand is hier dan ook zeer gunstig. Ook elders in het land moet de dienst echter werken en -door-de uitbreiding van d-e teelt in b.v. West- Friesland en Zeeland gaat dat met groote kosten gepaard. Toch moet de keuring nauwkeurig blijven geschied-en. Anders loopt onze uitvoer naar Zweden, Noor wegen en Engeland gevaar. Gezond ge was moeten we hebben, opdat we gereed zijn als Roosevelt met de borrel ook de bol weer toegang verleent tot Amerika. De heer Van Egmond wekt nog op voor f 1 per jaar lid van „De Narcis" te worden en sluit dan met dank voor de belangstelling en -een aanbeveling van de Hillegomsche wiling -deze voor onze bloemisten belangrijke vergadering. Namens de aanwezigen brengt d-e heer W.Schumaker beide heeren nog dank voor hun leerzame mededeelingen. Alg. Tex. Middenstandsv-ereeniging. Men schrijft ons: Wij verwijzen naar d-e adv. in dit blad, waarin de Alg. Tex. Middenstandsvereen. haar voornemen te kennen geeft op de daarin genoemde dagen afdeelingsverga- d-eringen te houden te Oudeschild, Oos- ter-end, de Cocksdorp -en -d-e Koog. In verband met de laatste tijd behandeld-e I en in de toekomst te behandelen belang rijke onderwerpen, zooals postvervoer, strandv-ervuiling, winkelsluiting, weelde belasting, enz., wordt iedere zakenman, zonder onderscheid, dus ook niet-leden, uitgenoodigd op die vergaderingen aan wezig te zijn. De vereen, beweegt zich op strikt neutaal terrein en werkt uit sluitend voor de belangen van handel en industrie, zoodat het in het belang van alle zak-enmenschen is, zich aan te sluiten. Laat niemand dus thuisblijven; het welbegrepen eigenbelang eischt het. Huisbroei van bloembollen. Donderdag -en Vrijdag LI. heeft de jury uit de Vereen, voor Bloembollencul tuur, bestaande uit de heeren N. Schuma- ker, S.J.Flens, Jn. List, Joh. Parlevliet en H. Bruijn, alle 13 Texelsche scholen be zocht om het resultaat te beoord-eelen van de huisbroei van de plm. 10,000 bollen, welke over de plm. 1300 Texelsche schoolkinderen zijn gedistribueerd. Haar algemeene indruk is, dat de proef heel goed is geslaagd, zelfs boven ver wachting. Het best kwam d-e Cocksdorp voor de dag, terwijl ook Oudeschild „heel goed" werd bevonden. De narcissen en -hyacinthen vooral deden het uitstekend. In totaal konden aan vv-el 130 kinderen prijsjes worden toegekend. (Uitreiking volgende week). Neringdoenden, -dieprijs jes willen uitloven, gelieven dat aan de 'h-eer H. Bruijn op te geven. De N.V. Vlessing -en d-e fa. Frans Zegel gaven reeds het goede voorbeeld. Wie volgen? Kamerlid Braat spreekt. Gisteravond sprak voor -een goed bezet te zaai in hotel Texel Kamerlid Braat, na een inleidend woord van d-e h-e-er S. C. E-elman. Spr. deed zich kennen als een door de nood gedrongen voorstander van hooge invoerrechten. Hij wil de kosten van d-e sociale wetten ten laste van de schatkist brengen en pleit voor meer steun aan de landbouw. Hij wil bezuini gen op ambtenarensalarissen, leger eni vloot en luchtvaart. Hij verzet zich tegen verdere drooglegging der Zuiderzee en tegen opstapeling van pensioenen. De heeren ir. M. Dijt -en H. Braam traden in debat en werden van ontwoor-d ge diend. E-enige personen gav-en zich als lid op. Te 11,15 uur sloot de heer S. C. Eelman d-e vergadering (Ons verslag ver schijnt in het volgend nr. Zakennieuws. De heer Trager, uit Duitschland, lijdelijk woonachtig te den Helder, is voornemens in het perceel van mej. de wed. Bakker- Maas in de Gravenstraat een fotoatelier te openen. Texels kiezers. Het aantal stemgerechtigden bij de a.s. verkiezing voor de'Tweede Kamer bedraagt in onze gemeente 4484. DE COCKSDORP. Gaat niet door. Tooneelver. „Nooit Gedacht" zal morgen avond de aangekondigde uitvoering niet kunnen geven „Wel gedacht", moppert ge misschien die verduivelde griep heeft daar wel schuld aan. OUDESCHILD. Visscherij. Aangevoerd aan de vischafslag alhier: 21 Febr. 1831 KG wulken 13 15p2 cent. 23 Febr. 128 KG wulken 15 ct. Veevervoer. Sinds onze laatste opgave zijn van Texel verzonden: 19 kalveren, 7 koeien, 60 varkens, 1 lam, 35 schapen. DE KOOG. Verpachting grasland. Gisteren werden door Staatsboschbeheer acht perceelen grasland verpacht. Drie wer den er toegewezen en wel aan T. Koorn, G. Zoetelief en C. Eelman. Zie adv. aanbesteding vervoer 27000 palen. Gediplomeerd. Onze plaatsgenoote mej. F. Kelderhuis, behaalde deze week te Hoorn het diploma als huisbezoekster voor de t.b.c.-bestrijding. Woningbouw. De heer J. Kasteleijn te den Haag, heeft hier een perceel bouwterrein aangekocht gelegen tegenover „Casa Cara" aan de Koogerweg. De heer Kasteleijn heeft het plan er een garage te plaatsen en er later eventueel een woonhuis bij te bouwen. Het werk is opgedragen aan de heerjb. Daalder, aannemer te Den Burg. Uitslag aanbesteding. Staatsboschbeheer heeft .Dinsdag aanbe steed het vervoer van compost van de gemeentebelt en van kunstmest van de haven naar de Westermient. De uitslag was als volgt Per M;i compost: 1 1. Bonne 0,945. 2 A. Eelman 0,93. 3 J. Witte 0,87. 4 C. Kalis 0,87. 5 R. Kooi man 0,72. 6 N. Kikkert 0,662 Per 100 KG kunstmest 1. A. Eelman 0,19. 2. I. Bomne 0,145. 3. R. Kooiman 0,13. 4. N. Kikkert 0,12,9. 5. C. Kalis 0,097. Gegund aan de heeren N. Kikkert en C. Kalis. iiiiimiüi voor de jeugd, intuinm De uitslag van de laatste 12 raadsels en -liet nieuwe viertal verschijnen in het volgend nr. OOSTEREND. Sdhool met de Bijbel. Men schrijft ons: Woensdag werd alhier in het Gebouw voor Chr. Belangen de jaarlijksche le denvergadering gehouden van de ver- eeniging tot stichting en instandhouding van Scholen met de Bijbel. Na het zingen van Ps. 77:3 opende de voorzitter Joh. A. Eelman de bijeen komst met het lezen van Ps. 7S:1— 8 en gebed. In zijn openingswoord wees hij er op, dat we bij de terugblik over het afge- loopen jaar overvloedig reden tot dank hebben aan God. Een wensch, al reeds geruime tijd gekoesterd, was in vervul ling gegaan. Naast de nieuwe school was een nieuw woonhuis voor het hoofd der schooi verrezen, opr. hoopte, dat het onze school verder moge welgaan en wijst er op, dat we alleen onze hoop moeten stel len op God en naar Zijn geboden trach ten te leven. Onze kinderen dienen we er op te wijzen: Gods daden niet te verge ten en hun te vertellen van 's Heeren gunst aan onze ouders en aan ons volk bewezen. Door woord, voorbeeld en ge bed moeten we onze jeugd leeren haar hoop alleen te stellen op God. Vervolgens las secr. C. Timmer Jz. de notulen der laatste twee vergaderingen. Op keurige wijze vertolkte hij hetgeen op die bijeenkomsten behandeld en be sproken was. In zijn verslag over het heengegane jaar werd op duidelijke en zakedjke wijze meegedeeld, langs welke weg de nieuwe onderwijzerswoning klaar gekomen was. Nadat de leden een kopje thee en een sigaar was gepresenteerd, mocht de pen ningmeester G. Bremer verslag uitbren gen van d-e financiën. Uit hetgeen hij meedeelde bleek, dat we nog te klagen hebben over tekorten. Bij monde van de heer C.Timmer Az. werd door de comm. "tot nazien van de boeken meegedeeld, dat boeken -en be scheiden van d-e penn. in orde waren be vonden. Tot bestuurslid werd herkozen de -heer Joh. A. Eelman. In d-e pauze werd gezon gen en gecollecteerd voor de oud-strij ders. Hierna kreeg het hoofd -der school, H.P. Bolt het woord. Hij vertelde iets uit de geschiedenis van ons schoolleven. Ge sproken werd over: 1 e. het kind; 2e. de schoolmeester; 3e. het schoolgebouw en de inrichting daarvan; 4e. het leven in „de goede oude tijd". De bijeenkomst werd na het zingen van een psaimvers door meester Bakker met dankzegging gesloten. Begrafenisfonds „P. J. Bouvvma" -en Ziekenfonds. Donderdagavond werd door bovenge noemde fondsen -een vergadering belegd in „Het Wapen van Amsterdam". Om .ongeveer S uur opent de heer M.Kikkert, voorz. begrafenisfonds, de vergad. met 'n welkomstwoord. Het doet spr. genoegen, dat zoovelen ter vergadering zijn geko men. Spr. deelt vervolgens mee, dat het fonds zich nog in goede welstand be vindt en een gezonde, financieele basis heeft. De secr., C.Timmer Pz. leest dan de notulen, welke onder dankzegging wor gen goedgekeurd. Dan is het woord aan de penningmeester S. Keijzer Jbz.: Ontvangsten: kassaldo f 155,86; contri butie f 1320,85V2; entreegelden f 4,6S; hy potheek, spaarbank, en gemeente-oblig. rente f354,91; afgeloste hypotheek f25; reglementen f 1,50. Totaal" f 1862,80y2. Uitgaven: 11 uitkeering-en (één le klas) 1805,— salarissen f150; bodeloon f80; drukwerk, porto, zaalhuur, enz. f 31,91. Tótaal f1066. Batig saldo f 795,89. Het geld is aldus belegd: le hyp. 5 pet. f1375; le hyp. 5 pet. f1200; 41/2 pet. obligaties gemeente f3000; Boerenleenbank f4140,41; Post spaarbank f 159,58. Totaal f9S74,99. Het ledental bedraagt 659. De rekeningnazi-eners P. Dros Gz. en J.G.Vlaming getuigen bij monde van de heer Vlaming, dat d-e rekening in orde is bevonden. De staten, zooals ze naar de Verzekeringskamer moeten worden gezon den, liggen ter inzage voor de Leden in de 2e helft van Maart t-en kantore van de secr. In het vorig jaar zijn twee 1-e hypothe ken afgesloten, één van f1375 en écnvanl 11200, beide op gebouw-en m-et een aflos-1 sing van f50 per jaar. Tot rekeningna-1 zieners voor dit jaar worden benoemd I Jn. Bakker Pz. en Jn. Timmer Pz. Het I bestuur komt nu nog met een voorstel I van de Verzekeringskamer om de contri- I butie van 12 maanden op 9 maanden I terug te brengen. Het bestuur meent hier- I voor bij de gezonde fi-nanc. toestand van I het fonds, wel de verantwoordelijkheid I op zich te mogen nemen. De wiskundige I adviseur Prof. Keesom acht dit voorstel I wel geoorloofd, doch zou vooraf gaarne I weten, hoe het geld belegd is. Het bestuur verkrijgt nu van d-e leden I machtiging, behoudens goedkeuring van I Prof. Keesom, om dit voorstel uit te voe- I ren. Nu volgt bestuursverkiezing. Aftre- I dend: S.Keijzer, penn. -en A.Brans, cornm- I (herkiesbaar). Zij worden herbenoemd I -met resp. 35 en 27 stemmen van de 40 stemmen. De heer R.v.d. Vis Rz. vraagt nog, ot er wel geregeld kennis wordt ge geven, wanneer de kinderen vier jaar oud

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 6