De Nieuwe Texelsche Couran No. 4715 46ste Jaargang Woensdag 1 Maart 1933 PUROL er op Van week tot week Duitschland doet de deur dicht. De Volkenbond baas De strijd om Mandsjoerije. Waar gaat dat heen Texelsche Berichten De Suikerbietenbouw op Texel in 1932. Uw advertentie In dit blad wordt op Texel (huls aan huls gelezen. is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. UITO.: N.V. Boekhandel en Drukken; v.h. Langeveld en De Rooii Den Burg. Tel 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.} iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.-; 8.-; 11.20; 2.35; 5.35 Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15; 6.55. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.15; 5.20. Van den Helder: 9.— 12.20; 6.30. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Vs uur later.) 2 3 4 5 6 7 8 Maart 0,06 0,40 1,21 2,17 3,43 5,15 6.36 RIIWIELEN en RIJTUIGEN 6 06 ZATERDAGAVOND. Met (het aan het bewind komen van de nationale regeering in Duitschland was te verwachten, dat de grenzen voor bui- tenlandsdhe landbouw- en veelteeltpro- dueten nog verder gesloten zouden wor den, ter bescherming van de eigen land bouw en veeteelt. Het voorspel leverden op de tariefverhoogingen voor vroege aardappelen, welke laatste van 2 tot 6 mark per 100 Kg. verhoogd werden. Ver der voor boter, haring, naaldhout en be reide visch. In 1932 exporteerden wij nog 47,8 miljoen Kg. aardappelen voor 11,572,525 en 48,895,000 Kg. witte en sa- voye kool voor f 1,2 miljoen. De nieuwe tariefverhoogingen betreffen het invoer recht op vee, dat van 24,50 tot 50 mark per 100 Kg. verhoogd wordt, op scha pen van 22,50 tot 55 mark, varkens van 36 tot 50 mark, versbh vleesch van 55 tot 100 mark. Telkenmale hebben wel de ver tegenwoordigers der industrieele belan gen in Duitschland, die een terugslag vreesden op de uitvoer hunner fabrikaten, gewezen op het gevaar, dat hieruit voor de Duitsche industrie zou kunnen ont staan, doch zij moesten steeds wijken, alle redelijke vertoogen ten spijt. De om standigheid, dat de afloopdatum van ver schillende door Duitschland gesloten handelsverdragen in zicht kwam, bood dit land de gelegenheid zich op korte ter mijn te ontdoen van tariefreducties, die daarin waren opgenomen voor agrarische producten. In luttele maanden kon Duitsohland zich vrijmaken van tal van handelsovereenkomsten, ook van die met ons land. Het mislukken der voorbespre kingen over een nieuw 'handelsverdrag tusschen Duitschland en ons land, wijst er met onmiskenbare duidelijkheid op, hoe weinig wij van die zijde meer te wachten hebben. Na de bovenjbedoelde verhoogingen van het invoerrecht op vee, vleesch en reuzel, kwam o.m. midden Fe bruari de verhooging van 20 op 30 mark per 100 Kg. op kaas, één onzer belang rijkste exportproducten, waarvan over '31 ruim 34 duizend ton met een waarde van 20,5 miljoen gulden en over 1932 nog ruim 32 duizend ton met ©en waarde van ruim 14 miljoen gulden naar Duitschland werd uitgevoerd. Wellicht ligt in het ver- ffrag van Oslo de mogelijkheid om ge zamenlijk met Scandinavië tegen deze be dreiging van bestaansvoorwaarden van een groot deel van ons platteland op te komen, mits zulks tijdig geschiedt. Terwijl Japansche troepen van Mand- sjoekvvo, de nieuwe staat, uit Jehol bin nendringen en Peking zoo dicht naderen, dat de Chineesche regeering voor alle zekerheid reeds een groot aantal kunst schatten naar het station heeft vervoerd; terwijl de militaire operaties tusschen beide rijken na een „kalme" periode met nieuwe heftigheid zijn begonnen; ter wijl daarbij Japan gewis de meerdere js van China is in Qenève China on betwist de meerdere van Japan. wij staan voor groote feiten: Japan verlaat de Volkenbond en de gevolgen daarvan zijn nog geenszins te overzien, wèl heeft het naaste verleden de „zwak heid van de vredesmachinerie", zooals een Amerik. blad onlangs de aard van 't samenstel van pacten en procedures, ba seerend op de Volkenbond, omschreef, gedemonstreerd. Er schuilen daarin zoo veel uitlegmogelijkheden wat is oor log? wat zelfverdediging? wat bescher ming van onderdanen? wat noodzaak? dat alleen de vredeswil tenslotte de oor log voorkomen kan. Het is ontmoedigend te moeten constateeren, dat de Volken bond Japan en China niet tot elkander heeft kunnen brengen; ontmoedigend ook, dat het einde Japans uittreden is. Moeten wij tot het faillissement van Genève con- cludeeren? Geeft daartoe mede de oor logstoestand, die tusschen twee paar lan den in Zuid-Ainerika is ontstaan, aanlei ding? Of wat anders valt van deze even teleurstellende als verontrustende gang van zaken te denken? Japan is een aan grondstof en uitbrei dingsmogelijkheid arm land met een be volking, die een jaarlijksch netto-over schot van circa een miljoen menschen op levert. Het kan zijn bewoners geen be staan verschaffen en zoekt als in Europa Italië doet, naar emigratiemogelijkheden en afzetgebieden. Mandsjoerije vormde een steeds belang rijker afzetgebied voor Japan; wel werd er zeer veel Japansch kapitaal in dit erts en steenkoolrijke, ook overigens vrucht bare gebied gestoken; als emigratiegebied heeft het voor Japan nimmer beteekenis gehad. Wel voor China. De burgeroorlo gen, de hongersnooden, de generaalstwis- ten deden miljoenen Chineezen naar Mandsjoerije trekken, die een enorme meerderheid vormen tegenover de paar honderdduizend Japanners, die er wonen. Dat Mandsjoerije heeft een wisselvallige geschiedenis achter de rug, waarin Rus sische belangen een hoofdrol spelen. Cza- rïstisdh Rusland heeft zich jarenlang 'toe gelegd op -een Aziatische politiek, die het verkrijgen van een ijsvrije haven, met het Russisch-Siberische achterland door een spoorweg verbonden, ten doel had. Van daar dat het, met wisselend succes, ge poogd heeft invloed in Mandsjoerije te verwerven. Zoo is Mandsjoerije een twistappel tusschen Rusland en Japan ge worden. Na de twee Russische revoluties van 1917 heeft het communisme getracht vaste voet in Mandsjoerije en China te verkrij gen. Japan heeft altijd zijn economische belangen in Mandsjoerije behouden en vergroot. China vendel sinds de republiek er een feit was geworden, tot de chaos, en het verband met Mandsjoerije was en bleet weinig meer dan 'formeel. Door Mandsjoerije van Russische invloeden te zuiveren en het tot de zelfstandige staat Mandsjoekwo uit te roepen- heeft Japan een dam tegen opdringend Rusland op geworpen. China was daartoe niet bij machte. Thans bezet Japan de Chineesche provincie Jehol, het verbindingsterrein tus schen het China-binnen-de-Muur en het Mandsjoerijsch gebied. Zoolang China het beheerscht, kan het de weg der Chinee sche troepen naar Mandsjoekwo blijven, terwijl het bovendien een aangewezen ver binding van Rusland naar Peking vormt. Men behoeft er dan ook niet aan te twij felen, dat Japan Jehol geheel zal bezet ten om het vervolgens tot deel van Mandsjoekwo te verklaren. Bij dit alles mag niet vergeten worden, dat eigenlijk China de laatste jaren zoozeer aan de wanorde en daardoor aan de hongersnood is ten prooi gevallen, dat miljoenen Chi neezen sinds 1927 het veiliger en rustiger Mandsjoerije gaan bevolken. Deze nog steeds voortdurende verschuiving bewijst dat het met de capaciteit der Chineesche regeering(em) om orde op de zaken te stellen, nog zeer kwalijk staat. Wat heeft het pact Kellogg-Briand, wat het Negen-Mogendheden-Verdrag, wat het handvest van de Volkenbond tegen Ja pan uitgewerkt? Japan beroept zich op noodzaak, op het recht van elke staat, om de belangen van zijn onderdanen tot elke prijs te beschermen. Amerika heeft eerst met een verscherpte uitleg van het oorlogsbegrip in het anti-oorlogspact, ver volgens met de theorie der niet-erkennïng van de vruchten van wapengeweld geant woord. Geleidelijk is Japan geisoleerd. Ook Frankrijk, dat aanvankelijk Japan gunstig gezind was, heeft het (wellicht mede in verband met een zekere neiging tot toenadering naar Russische zijde) los gelaten. Met practisch algemeene stem men geeft de Volkenbond China gelijk. Intusschen vereischt de oorlog van Ja pan fabelachtig groote sommen, gelds, terwijl zijn betaalmiddel in een jaar tijds van 43 op 21 dollar-oent is gedaald. Zijn begrooting sluit met een ontzettend groot tekort en bovendien is de schulden last nog verzwaard, doordat Japan de gouden standaard verliet. Waar moet dat heen? Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ont vellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest 1 De heer Joh. Rozendaal, agent-contro leur van Suikerfabriek „Holland" te Half weg, schrijft ons: De groei der bieten was, in vergelijking met 1931 zeer goed te noemen. In 1931 werd op Texel verbouwd 80 H.A. met een opbrengst van 1,777,5S6 Kg. brutoen netto 1,461,877 Kg. In 1932 waren deze getallen plm. 48 H A. met een opbrengst van 1,501,345 Kg. bruto en netto 1,241,166 Kg. De opbrengst der meeste verbouwers was zeer goed te noemen. Een zielfs ont ving van 2,50 H.A. nog plm. 1 1000. Hier was winst. Jammer, zeer jammer was het, in het laatst van Juni bij de conitröle te moeten constateeren, dat plm. 15 H.A., totaal verwaarloosd werd, daar de ver bouwers financieel onmachtig waren dit land te laten bewerken en de noodige kunstmest te koopen. Hier was m.i. voor onze gemeente een nuttig arbeidsveld ge weest voor de werkloozen, b.v. door liet geven van een renteloos voorschot. Ik igeet u de verzekering, dat dit geld terug was gekomen. Of mag dat niet? De polarisatie (suikergehalte) was zeer verschillend. Laagste was plm. 13,3 pet. en hoogste 19,9 pet. Gemiddeld was liet plm. 16,5 pet. Opmerkelijk was dit jaar dat degenen, die vroeg gerooid hebben, het laagste gehalte hadden. Dit zal zijn oorzaak waarschijnlijk wel vinden in de groote regenval in begin Oct. Ik heb daar steeds op gelet: hoe natter tijd, hoe lager gehalte. Steeds zijn de laatgerooide bieten het laagst in gehalte, dit jaar de vroegge- rooide. De prijs der bieten was dit jaar (1932) met de steun a f8,25 f 10,75 per 1000) Kg .met een verhooging van 10,10 per 0,1 pet. boven 17 pcf. Een_ voorloopige uitbetaling van t 7,50 werd in najaar 1932 gegeven. Later nog 13,25. De verbouwers viel deze laatste uitbetaling nogal mee, daar de meesten niet wisten, dat de prijs f 10,75 was. De verbouw van suikerbieten is dan ook (al hoewel onvoldoende) in vergelijking bij vele andere producten niet de slechtste geweest. Vast staat wel, dat de steun voor 1933 beter zal zijn en te hopen is danook, dat 't volle kwantum garantie ver bouwd wordt. Dat geeft tenminste werk. Ik ben er zeker van, dat men liever zijn broodje verdient, dan dat men 't van de steun moet halen. Niet bij de pakken neer gaan zitten, maar in 1933 weer vol moed voorwaarts, naar ik hoop met succes. Feestavond Landelijke Rijvereen. „Texel". Zaterdagavond organiseerde de L. R. „Texel" een feestavond in hotel Texel, welke zich weder door een gezellige en opgewekte stemming kenmerkte. De ver sierde zaal, de taféls en stoelen aan de- kant geplaatst, de gladde vloer tot een dansje noodigend, gaven bij 'de binnen komst direct de indruk, dat er een gezel lige avond 'te wachten stond. Boven 'het tooneei was een lie-ei aardig transparant aangebracht.' Een paardenkop met daar onder de woorden „Ons paard". Het liet geen twijfel, of de avond was aan de paardensport gewijd. De vervaardiger, D. Eelman Az„ had eer van zijn werk. Nadat de heer H.Keesom de aanwezi gen welkom had geheeten, werd door de ruiters J. Kuip, G. Koorn Tz. en W. v.d. Wal opgevoerd „Het huwelijk van Hans", een kleine klucht van een luitenant, een korporaal én een oppasser. Hierna zong D. Eelman „Vader in de Bijenkorf", waarna "6 ruiters op stokpaar den 'ten tooneele kwamen, die onder com mando van O. Koorn een dr-essuurproet reden. Ook het springconcours werd door hen zeer aardig uitgevoerd. Na de uitdeeling der prijzen van het Paardensportteest Sept. 1932, werd bij monde van W.v.d. Wal, namens de ruiters aan de heer Joh. Kikkert, secr. der Paar- densportvereen., voor de vele moeite, die hij zich ga'f, ook als leider der jachtritten, een vulpen en een commandofluitje aan geboden. Mevr. Kikkert—van Maldegem mocht voor het vele, 'bij haar aan "huis ge noten, een Fraaie pHnt in ontvangst ne men. D. Eelman zong nog „Waarom is het niet alle dagen Zondag?" en „Hengel sport". Ben Beumkes zorgde voor de mu zikale begeleiding, evenals bij het eerste zangnummer. „De opening van't testament", een ko- mische-scène, voorgedragen door een 9- tal heeren, in potsierlijke boerenkleedij, verwekte groote hilariteit. De ruiters met hun dames werd namens liet bestuur van de Paardensport een taart aangeboden. C)e twee verlote taarten werden ge wonnen door de heeren J. van Ze,ijlen en P. Boersen. Een fruitmand werd gewon nen -door de heer P. Beers, Dijkmanshui zen. De avond werd verder met een dansje doorgebracht. „The accordeon Band" zorgde voor goede muziek. DE BOEREN EN DE POLITIEK. De zaal van hotel Texel was Vrijdag avond geheel bezet, toen het Kamerlid Braat daar over „De Boeren en de Poli tiek" het woord zou voeren. Spreker werd verwelkomd door de heeren S.C.Eelman en N.Schumaker, van wie eerstgenoemde de heer Braat met een kort woord in leidde. Hij constateerde met vreugd, dat er beweging komt, ook onder de boeren en voegde er aan toe, dat er alle aanlei ding toe bestaat. Vervolgens gaf hij het woord aan de heer Braat. Alvorens tot zijn eigenlijk onderwerp te komen, memoreert spr. de muiterij op de „Zeven Provinciën". Hij spreekt er zijn félle afkeuring over uit en hoopt, dat de regeering maatregelen zal treffen om zulks in de toekomst te verhoeden. Eerst de vraag: Wat doet onze regee ring voor landbouw? 't Buitenland richt tariefmuren op en wij zetten onze grens open tot groote scha van land- en tuinbouw. Mijn standpunt is „Vrijhandel", maar onder deze omstandigheden moe ten we tegenmaatregelen nemen. We moeten de havens sluiten voor artikelen, die we zelt kunnen telen ot produceeren. In vijt dg. tijds werd 12000 Kg. boter ingevoerd. Dat drukt de prijs. Veel land ligt braak, maar het buitenland voert ton nen graan in. We moeten meer graan gaan verbouwen en dus weitend scheuren. Colijn redeneert nu ook al zoo, maar hij praat mij na. De grootste vijanden van 'de Boer zijn de groote politieke partijen. Ze plaatsen wel boeren op hun lijsten, maar de kans van benoeming, is vaak nuf, en, als ze er ko men, moeten ze aan de leiband van de leider loopen en hem blindelings volgen. Wij willen een partij apart, los van alle andere. Geen onderwijzers, advocaten of domine's om boerenbelangen 'te dienen. Twee kostbare parlementaire dagen zijn onlangs besteed aan discussies over de uitleg van art. 36 van de geloofsbel-eide- nis. Geen godsdienstgeharrewar. Ons kiesstelsel deugt ook ihcelemaal niet. We moesten personen kunnen stemmen, nu is stemmen een slag in de ruimte. Wij wil len diverse belangen dienen, maar aller eerst het belang van boeren -en tuinders. Boeren op partijlijsten plaatsen is boeren bedrog. Het Verdrag van Ouchy wil de tarief- muren tusschen de miniatuurlandjes Ne derland, België en Luxemburg neerhalen. Andere landen kunnen ook toetreden. Maar geen enk-el volgt. Gelukkig maar, want dan zou hét buitenland ons 'heele- maal de nek omdraaien. Deden de Kamers dan niets? Ja, so ciale wetten maken tot je er beu van wordt. Alleen al 1012 miljoen kost aan land- en tuinbouw de z-egeltjesplakkerij. En dat in deze tijd. Ik protesteerde, maar stond alleen. Ik wil, dat de kosten van. die wetgeving door de schatkist gedragen worden. De regeer'ing steunt de land-en tuinbouw, naar beweerd wordt, met 200— 300 miljoen, maar als je goed rekent is het maar 22 miljoen. De rest is crediet en moet terugbetaald worden. Maar de re geering doet meer, zeoverweegt. steun aan de roggecultuur, schapenpotje -het zou me niets verbazen als er maar weinig ot niets uit dit potje komt. Alle maal van nul en geener waarde. Wanneer we -de invoer niet beletten van artikelen, die we zelf kunnen produceeren, raken we al dieper in de put. 's Lands begrootingen sluiten met steeds grooter tekorten. Over 1933 mis schien wel met 140190 miljoen. O-een wonder, vele bronnen vloeien niet meer ot maar traag. Denk aan de teruggang van de cultures en van de scheepvaart, aan de daling van land- -en veeprijzem.de vermindering der successierechten. Het evenwicht moet hersteld worden door nieuwe belastingen. Hoe aan meer geld te komen? Door bezuiniging op ambtenarensalarissen. Ze zijn nu 7 a 10 pet. verlaagd, m.i. te wei nig en dus een misdaad tegenover de maatschappij. De kosten van het levens- TEXELSCHECOURA LICHT OP

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1