MEEREI- @n KINDERCONFECTIE N.V. Pli. Vlessing, den Burg brengen wij het aanstaande seizoen in Engelsche bewerking, niet te onderschei den van maatwerk, in prijzen vanaf f5,- en 114,50. 5 pot korting a contant. onderhoud zijin met grooter percentage gedaald. We kunnen op leger en vloot bezuinigen en tevens zorgen voor be trouwbare manschappen, goed en .dege lijk oorlogstuig, vooral vliegmachines. Onze heele vloot gaat er aan, als b.v. een paar vijandelijke vliegtuigen wat bommen laten vallen. Geen recruten uit de kringen van tan, die met roode vlaggen demon- stneeren. De Ihooge pensioenen zijn spr. een doorn in ihet oog. Waarom genieten amb tenaren daarvan alleen? vraagt hij. Een man als de Minister van Onderwijs ver dient f 16000 's jaars als minister en krijgt nog f720 kindertoeslag. Boven dien betaalt het Rijk jaarlijks f2480 voor zijn pensioen. De regeering, aldus de heer Braat, maakt op die manier het geld op en trapt jullie in een hoek. De Zuiderzee- droogmaking kost tonnen. Elk vliegtuig, dat naar Indië vliegt, kost de schatkist f 2500. De groote politieke partijen doen niets tegen dat euvel. In verkiezingsmanifesten beloven ze van alles, ze zijn overal goed voor, net Haarlemmerolie. Door wie al die ellende? Door de kie zers zelf, die onderling verdeeld zijnen zich laten overheerschen. Is regeeren zoo'n kunst? Geef mij een 15 man naast mij en gij zult zien gebeuren, wat ge niet had verwacht. We worden nu door ge leerde heeren geregeerd. En het resul taat? Symen betaalt, werkloosheid, een Volkenbond zonder macht, een Ontwap. Conferentie zonder voortgang. Terecht staat geschreven „Geleerdheid en wijsheid wordt dwaasheid." Het gaat in het parlement om de macht. Wijk daarom niet terug maar steunt onze Partij, die met alle macht voor het boe- renbelang wil opkomen en tal van mis standen uit de weg wil ruimen. Spr. memoreert wat zijn programma inhoudt daarbij afschaffing van de zomertijd niet vergetende en wijdt ten slotte nog uit over cumulatie van salaris sen en pensioenen. (In ons verslag van, sprekers partijgenoot Fikse schreven we hierover reeds. Wij kunnen er nu over zwijgen). Met de opwekking als lid toe te treden, eindigt spr. (applaus). In de pauze geven zich plrn. 35 leden op. Daarna wordt gelegenheid tot debat gegeven, waarvan de heeren M. D. D ij t en H. Braam gebruik maken. De heer D ij t merkt op, dat het stre ven van de heer Braat naar ihooger in voerrechten funest is en dat de heer Braat b.v. Texels schapen- en bollenteelt over het hoofd ziet. De lieer Dijt voor ziet 'een heftige belangenstrijd, wanneer een aparte partij van boeren alleen naar voren treedt en herinnert aan de geschie denis van het oude Romeinsche rijk, waarin eenzelfde streven ten verderve leidde. Misdadig noemt de heer Dijt het streven van landen, die zich van andere staten geheel onafhankelijk willen ma ken. Waarheen moet de bevolking der groote steden, indien in- en uitvoer aan banden zijn gelegd? Wat zouden 20boe ren tegenover 80 stedelingen in de Ka mer uitrichten? De heer Dijt adviseert ten slotte: Blijt bij je eigen partij en tradht daarin het gezond verstand te doen zegevieren. De heer H. Braam betoogt, dat in het sluiten van de grenzen geen heil te zoe ten is. Hij merkt op, dat we in veel opzichten de groote staten na-apen en ziet hierin ©en nieuw bewijs voor de Dar- win-theorie, volgens welke de mensehvan de aap zou afstammen. De heer Braat beantwoordt eerst de heer Braam. Hij blijft bij zijn idee: door de nood gedwongen moeten we de in voerrechten verhoogen. In andere landen blijkt men land- en tuinbouw daarmee te kunnen dienen. Daarne bestrijdt spr. de heer Dijt. Hij .yraagt ot b.v. de S.D.A.P. geen belangen groep is en of ook zij geen profijt van haar organisatie getrokken heeft. Wat dat oude Romeinsche rijk betreft: ook thans gaat de boerenstand zijn ondergang tegemoet, zonder dat nog van een op de voorgrond komen van een boerenpartij sprake is. We kunnen er dus slechts bij winnen. Over de steden maak ik mij niet bezorgd. Er is toch ook nog transitover- teer (doorvoer) en bovendien: bekommert de stad zich om het arme platteland? De heer Braat spreekt van oer-conservatiet en totaal in de war en betoogt, dat b.v. 20 boeren in de Kamer wel de macht van 40 kunnen ontwikkelen. De minder heid regeert. In Tsjech o zijn er 16 op de. 100 en is hun 'invloed reeds groot. Spr. eindigt met de raad: Boeren stemmen! Dan komt het in orde. De heer S.C.Eelman sluit dan met dank aan de heer Braat en debaters de ver gadering. T.B.C.-bestrijding onder het Rundvee. Men schrijft ons: Nu het officieel onderzoek voor dit sei zoen teneinde is, acht het bestuur het nuttig de leden nogmaals te wijzen op hun verplichting, de in hun bedrijf aan wezige reactiedieren nauwlettend te ob- serveenen. Zoodra zich bij zoo'n dier in de algemeene gezondheidstoestand een afwijking voordoet, wijzende op tubercu- leuse verschijnselen, dient direct de vee arts hiermee in kennis te worden gesteld, waarop deze aanstonds tot een grondig onderzoek zal overgaan. Teneinde onaangenaamheden en teleur stellingen te voorkomen, worden de leden er 'eveneens nogmaals aan herinnerd, dat bij aankoop van een dier of dieren, de zelfde verplichting tot aangifte geldt als boven bedoeld. Wordt deze aangifte nagelaten en bij een dier als laatstbedoeld daarna de open vorm geconstateerd, dan verliest de eige naar van zoo'n dier alle rechten, hem' krachtens het lidmaatschap toegekend. Men neme dus van deze wenken goede nota. COOP. ZUIVELFABRIEK DE EENDRACHT. Nadat 's morgens in de ledenvergade ring teen voorstel tot wijziging der sta tuten aangenomen was, volgde 's mid dags de gewone algemeene voorjaars ledenvergadering. Het aantal aanwezige leden bedroeg 60. Na opening door voorz. Stoepker volgt voorlezing van een ingekomen stuk, af komstig van de Bond van op coöp. grond slag werkende zuivelfabrieken in Noord- Holland, behelzende het verzoek geen melk te willen verwerken van z.g. „be smette" bedrijven. Bedoeld worden boer derijen, welke door de hypotheekboer buiten eigen schuld verlaten moesten wor den. Elk geval zal nauwkeurig moeten worden beoordeeld. Het verzoek vindt instemming bij het bestuur. Er wordt niet over gediscussieerd. Blijkbaar gaat de ver gadering er ook mee accoord. REKENING. Namens de financ. comm., bestaande uit de heeren Jn. Roeper Jbz., J. G. Flens en P. Koorn, wordt bij monde van eerstgenoemde een gunstig rapport uitgebracht. Verwerkt is van 1 April31 Dec. 3,573,831 Kg. melk, waarvan de producten opbrachten 1 185,427,04 (1 5,19 per Kg.). naar Amsterdam. Met het oog op de toe nemende concurrentie is plaatsing van een koelinstallatie zeer doelmatig. Tijdens het badseizoen was de vraag naar onze boter enorm. Wij vertrouwen, dat de kos ten en moeite, aan de bereiding en de verpakking besteed, naar waarde worden geschat. Toten met 25 Febr. werden afgeleverd: 25378 L. consumptiemelk, 3358 L. cons, karnemelk, 111520 L. voerkarnemelk, 242 L. slagroom, '450 L. koffieroom, 5286 L. karnem. pap. Sinds 10 Febr. wordt voor kostprijs pap gekookt voor het crisis comité. Voor leden is de prijs 5 ct. per L. (Maandags en Vrijdags). Daar de fabriek af en toe moeilijkheden ondervindt met leveranciers, die bij een 'hoogere straatprijs der melk zelt gaan venten, of aan slijters gaan verkoopen, kan het niet uitblijven ot de fabriek is verplicht zelf ©en slijter aan te stellen. Niet om een melkstrijd te beginnen, maar om te bevorderen dat er een redelijke ver houding blijft bestaan tusschen straat- en fabrieksprijs. Het tegenwoordige sy steem leidt tot steeds meer slijters, voor wie het steeds moeilijker wordt een be staan te blijven vinden. Wanneer daar mee begonnen wordt, zal dit beslist een blijvend karakter verkrijgen. MELKVERVOER. Tot en met 28 Jan. werd aangevoerd 3796252 Kg. melk, waarvoor door de fabriek aan de melk rijders werd betaald f 10558,14, dat is gem. 27,8 ct. per 100 Kg. (vorig jaar 31,1). Over de rijders kwamen geen klaoh- ten binnen. PERSONEEL. In het personeel kwam hoegenaamd geen verandering. Met in gang van 1 April wordt de controle van de melkwinning op de boerderijen belang rijk uitgebreid en een vaste 2e boter- maker aangesteld. HET BESTUUR vergaderde steeds eens in de vier weten. Voorzitter en directeur! Denk om onze kleurechte series. Onze prijzen zijn beneden iedere concurrentie. Elders koopen beteekent geld verspillen. Voor onkosten is ingehouden f 51,S20,55 (f 1,45 per 100 Kg.), waarop een saldo, overblijft van f 17,906,31. Voor de melk is betaald f 131,710,59. Hierna verkreeg directeur H. Boer ge legenheid tot het doen van mededeelingen DE MELKAANVOER was plm. 10 pet. hooger dan geraamd. Aangevoerd van 1 April-tJjn- IS Febr. 1.1. 3,934,632 Kg.., dat is bijna 1,7 ;miljoen Kg. meer dam vorig jaar t.rn. 20 Febr. Hiervan werd door z.g. orermelkleveranciers geleverd 187,036 Kg.; door slijters en melkhande laren 128,999 Kg. Uit deze melk zijn geproduceerd: 172885 E. 40 plus, 707 Ed. 20 plus kruid-, kaas, 757 comm. 40 plus, 2S2 Goudsche randkazen 40 plus, 9528 Gouda lunch- kazen 40 plus, 354 brikket-lunchkaas 40 plus. Van de Ed. 40 plus werd plm. 80 prooent verkocht over de kaasmarkt te Alkmaar; plm. 16 pet. rechtstreeks aan, de kaashandel in N.-Holland en de rest op Texel. De Ed. 20 plus kruidkaas werd geheel op Texel geplaatst; de overige soorten geheel rechtstreeks aan de kaas handel. De kwaliteit was dooreen iets iminder dan vorig jaar, (zeer zeker on gunstig beïnvloed door de z.g. overmelk. Aan 2 leveranciers dezer melk is reeds vorige zomer de levering opgezegd, daar het risico te groot werd). De uitkomst van de bereiding van luxe kaasjes, lunchkaasjes van 1 len 2 pond, stemt tot tevredenheid De kaasafzet op Texel blijft flink toe nemen en zal dit jaar plm. tweemaal zoo groot zijn als vorig jaar. Grooter afzet wordt verwacht, daar aanvoer van het vasteland met vele kosten gepaard gaat. De boterproductie bedroeg t.m. 25 Febr. 1933 48S45 Kg. Bovendien werd nog 1000 Kg. bijgekocht. In het klein werd verkocht 36957,5 Kg., aan grossiers 13075 Kg. Wekelijks gaat nu verpakte boter bezochten de Jaarbeurs te Utrecht om zich van de nieuwste toepassingen op zuivelgebied op de hoogte te stellen. De heeren Leber «n Zuidewind bezochten met de directeur in Friesland enkele sollici tanten voor 2e botermaker en hebben er enkele fabrieken bezichtigd. FABRIEK. De koelinstallatie wordt in Maart geplaatst. De melkreservoirs in het oproomlokaal worden vergroot (vain 2500 op 4000 L.). De beste kaasbak van De Hoop wordt door de heeren Geus (den Burg) en Kuipers (den Hoorn) omge bouwd tot twee kleinere. Een Van Ber- tel-snelweger wordt aangeschaft voor het afwegen van boter. Schilders Graaf zijn bezig het interieur der fabriek te schilde ren. De fabriek wordt steeds goed onder houden, waardoor steeds aan de hoogst hygiënische eischem kan worden voldaan en de zaak niet achteruitgaat. FINANCIEN. Verwacht wordt dat van 't expl.-overschot per 31 Dec. 1.1. na aftrek voor rente, afschrijving, reserve, ledenkapi- taai en nabetaling nog 112000 overblijft Het is dus weer mogelijk de schuldenlast (per 1 Ajrril te verminderen, wat ook de rentepost voor de toekomst weer ver laagt. Als de fabriek zoo nog enkele jaren kan doorwerken zal zij een zeer gunstige positie gaan innemen en trotsch de bui tengewoon moeilijke tijden krachtig uit de crisis te voorschijn komen en van groote beteekenis zijn voor de geheele bevolking voor Texel. Voorz. dankt de directeur voor deze belangrijke mededeelingen. UITBETALING. Hierna komt in be handeling het bestuursvoorstel om naar Kg. ret te blijven uitbetalen en de subsi die voor de melkcontrole (v.j. fl per koe over 311 koeien van leden) voor het 4e boekjaar weer te verleenen. Wordt na ©enige discussie aangenomen. Voorz. wekt op tot deelname aan de controle. VERKIEZING. De heeren P.Meinderts- ma en G. Leber, aftredend als bestuurslid, en -de leden van de financ. comm., boven genoemd, worden allen herkozen. NIEUWE LEDEN. Het bestuur stelt voor deze zonder entreegeld toe te laten. Wordt goedgevonden. OVERMELK. Medegedeeld wordt, dat door 22 leveranciers z.g. „overmelk" ge leverd wordt. Dezen leveren allen aan slijters of verkoopen zelf de melk en wat zij over hebben wordt aan de fabriek ge leverd. Daardoor leveren zij voornamelijk in de zomermaanden de grootste hoeveel heden op Zondagen zoodat daardoor de melkaanvoer zeer ongeregeld wordt. Deze melk is dus voor de vereeniging minder waard 'dan van geregelde leveranciers, 't Bestuur stelt voor daarom vanaf 1 April a.s. op deze melk 25 ct. per 100 Kg. voor de extra kosten te laten betalen. Verder wordt ook veel melk verwerkt van de melkhandel. Aangezien het niet mogelijk is een doelmatige controle op deze melk uit te oefenen, aangezien de melk van vele boerderijen door elkaar wordt aan gevoerd, wordt geadviseerd gedurende de zomermaanden deze melk niet te ontvan gen. Het bestuur stelt voor deze melk on der speciale voorwaarden te ontvangen waarbij deze melk wordt gecentrifugeerd en de ondermelk direct wordt teruggege ven zoodat deze melkaanvoer buiten de kaasproductie omgaat. Hoofddoel is: de beschikking te hebben over uitsluitend prima melk, opdat een prima product kan worden vervaardigd. Het voorstel van het bestuur wordt met alg. stemmen aangenomen. KWALITEIT. Teneinde de aanvoervan uitsluitend prima melk te bevorderen, stelt het bestuur voor op melk klasse III 0,1 ct. per L. te korten en op melk klasse IV 0,5 ct. Klasse I en II wordt gelijk uit betaald. De leverancier zal door de con troleur bij ihet zoeken der fouten ter zijde worden gestaan. Tweemaal per week wordt een kwaliteitsmonster genomen en van de uitslag van 'het onderzoek hangt af ot een korting zal worden toegepast. De reinheid der bussen wordt ook in aanmerking genomen. Klasse IV komt zelden voor. Die melk kah echter veel bederven en moest eigen lijk de sloot in. Vandaar de hooge aftrek. Het voorstel wordt aangenomen. RONDVRAAG. De heer R. W. Stoep ker vestigt de aandacht op een nieuw run- derhorzel-bestrijdingsmiddel (vloeibaar) - In antwoord op een vraag van de heer D. C. Keijser wordt meegedeeld, dat leden alleen met goedvinden van het be stuur een deel van hun melk aan slijters mogen leveren. Mede namens de heer G.Leber, dankt de heer P. Meindertsma voor het in hen gestelde vertrouwen. Hierna volgt sluiting. SPORTNIEUWS. D.D. schrijft ons: Door afkeuring der terreinen van Q.S. C. en Oudesluis gingen de aangekondigde wedstrijden van Texel I en II niet ddoor. Het weer was ook niet erg aantrekke lijk voor voetbal,, terwijl met het oog op de vele invallers die noodig zouden zijn, geweest, Ihet onze vereen, ook wel wel kom was. In de afd. van Texel I zijn van de vijf vastgestelde wedstrijden 2 gespeeld, n.L: AlkmaarBeverwijk 13; Zilvermeeuwen D.T.S. 4—1. o gesp gew. gel. verl p.v. p.t. gem 16 15 1 0 67 21 31 en 15 10 2 3 42 31 22 12 6 4 2 26 23 16 13 8 0 5 40 23 16 15 6 2 7 39 40 14 13 4 1 8 29 31 9 13 3 2 8 21 4! 8 12 3 1 8 30 34 7 13 2 2 9 18 41 6 13 2 1 10 26 57 5 zal vermoedelijk a.s. Zondag Competitiestand Beverwijk Zilvermeeu E.V.C. Q.S.C. Texel Uitgeest Schagen D.T.S Vrone Alkmaar vrijaf 'hebben. O T. 2 gaat op bezoek bij HRC 5. Met goede wil, en die is er, kan er gewonnen worden. Wij rekenen in ieder geval op /minstens een punt, jongens. ElftalBr. Daalder Jac. Helsloot J.Molenaar M.Vlaming A.Dros Bz. M.Koorn Verheijen G.Witvliet Holtappel v.d. Hei- "den Jb. Geus Res.: P.Keur en A. Huizinga. Vertrek wordt nader bekend gemaald. Tusschen „Rest" en Tex. Boys werd 'n vriendschappelijke wedstrijd gespeeld, welke door T.Boys gewonnen werd met 20. Er werd slecht gespeeld. De wed strijd was nauwelijks het aankijken waard en het moet ons verwonderen, dat aan 't einde niet eens de rest van de weinige toeschouwers allang verdwenen was. On danks het feit, dat T. het meest in de aan val was, maakte de Boys 2 doelpunten door het te ver opdringen der backs. De harde wind en de koude zullen we maar als oorzaak van het slechte spel beschou wen. In ieder geval heeft de ploeg, die het hardst werkte, gewonnen. O De wedstrijd tusschen de beide A-elf-

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2