Philips Philector TANDARTS net dagmeisje. H. H. BoSIenkweekers. Aanbesteding. fngezondfeii De Algemeene Texelsche Middenstandsvereeniging zal afdeelingsvergaderingen houden op Hoofddoel dezer vergaderin gen is niet leden van de noodzakelijkheid van toe treding te overtuigen. De tijdsomstandigheden noopen er toe. 5-j. vos-merrie ADVERTENTIÉN Kost thans slechts f 9,75 Eenige perceelen wei- en hooiland, het bouwen van een zomer verblijf a d. Minister Ruijsweg Oordeel Plantenziektekundige Dienst: Agral, een goed, goedkoop en onschadelijk hechtmiddei. H. BRUIJN, den Burg worden uitgewerkt. De vereen, is „La norda stelo" (De Noordster) gedoopt en zal 19 Maart te den Helder vergaderen. (Voorz.: K. Roggeveen; secr.: mej. C. M. Molenaar, Twisk; penn.: C. Govers, den Helder.) AAN DE HEER B. J GELDER. De heer Gelder gaat op mijn vragen betreffende paling, bot en garnalen abso luut niet in, maar kan niet anders dan de „onderdanen" van de S.D.A.P. verdacht maken. Wat dit betreft: ieder lid, groot ot klein, kan zijn meening vrij uiten in de S.D.A.P. (zie onze volledige Congres- voorstellen voor 't Maart-congres). Ik weet niet, of G. inog partij-lid is, maar in geen geval lid van de S.D.A.P., anders kon G. weten, dat het vrije woord in onze partij gewaarborgd is, terwijl het in an dere partijen vaak van bovenaf gedicteerd wordt. De kiezers kunnen het slikken. Nu schrijft G.: Wij lieten de fatale datum 31 Dec. 1932 voorbij gaan. Dit is klare onzin. Wij moeten met feiten kunnen aan- toonen, dat de visschers van Texel door de afsluitdijk gedupeerd zijn. Die feiten zijn thans aanwezig en dit was de mee- ning van B. en W. en de heele raad vat| Texel. Ik heb mijn waardeering uitge sproken over het werk van wethouder De Boer e.a. om afzetgebied te verkrijgen. Wel heb ik gewezen op de onmogelijkheid voor de Texelsche visschers om hiervan, gebruik te maken. Het spreekwoord zegt intusschen„wat het vat inhoudt, levert het uit". J. HENKES. Oudeschild, 27 Febr. 1933. Woensdag (heden) in „Het Wapen van Amsterdam" te OOSTEREND; Donderdag 2 Maart a.s. in „de Hoop" te DE COCKSDORP; Vrijdag 3 Maart a.s. in „de Toekomst" te DE KOOG telkens des avonds HALF NEGEN Belangrijke onderwerpen zullen behandeld worden. De vergaderingen zijn voor een ieder toegankelijk ook voor niet-leden. De opkomst van alle zakenlieden is drin gend gewenscht. TE KOOP: 9-j. bruine merrie. Benevens puike voeraardappelen 50 ct per HL. P. J. GEENSE, „Wamberg", Eierland. tallen van dezelfde clubs ging niet door. Het kleine getal aanwezigen speelde een oefenpartijtje. o Zondag a.s. wordt te Amsterdam He Interland wedstrijd Holland-Hongarije ge speeld. Het Ned. elftal is nog niet precies bekend. De wedstrijd zal weer per radio worden uitgezonden. Verslaggever de heer Hollander. o De firma Niemeijer heeft de eerste re clame op ons sportterrein aangebracht. De heer W.Vlas, Groeneplaats heeft deze firma met succes bewerkt en zoo de be langen der sportvereen. op voorbeeldige wijze gediend. Nu het eerste schaap over de dam is, zullen de anderen volgen. Reeds werd een groot gedeelte reclame vlakte 'besproken. o Voor de adsp.-comp. zie Tex. Courant a.s. Zaterdag. Eventueele af berichten, al leen om geldige reden, bij het gewone adres, Schildereinde 63. Officieel veilingsberioht der Loop. P.T.V. „Texel". De veiling van Maandag had een zeer traag verloop. De prijs der eieren wasi plm." 50 tot 60 ct. per honderd lager. Dit betrof de eieren van 58 tot 64 gram. Bijl de lagere gewichten was het verschil niet zoo groot. De vooruitzichten voor deze week zijn niet erg bemoedigend en han gen grootendeels af van de toekomstige regeling met Duitschland. DE COCKSDORP. Wat wil de S.D.A.P.? De zaal van hotel De Hoop was ge vuld, toen de heer A. Backer de aanwezi gen het welkom toeriep, waarna de spr., de heer v.d. Vall, uit Alkmaar (de heer Westerhof was verhinderd) direct begon met zijn propagandarede. De arbeiders, zoo "begon spr., krijgen thans aanschouwelijk onderwijs. Woorden als rationalisatie, mechanisatie, etc., vroe ger klanken voor hen, oefenen nu hun verderfelijke invloed uit jegens de arbei dersklasse. Tallooze arbeiders worden door de machines verdreven en onnoem lijk veel arbeid (kapitaal dus) vernietigd. En dat komt telkens weer terug. We heb ben de crises op de groote golf, die om de 25 jaar komen en die op de kleine golf die om plm. 7 jaar komen en de bezit tende klasse beweert, dat dit onvermijde lijk is. Doch wij ontkennen dit ten sterk ste. De Tvventsche fabrieken werken slechts enkele dagen, omdat er geen vraag is naar katoentjes, doch wie de linnenkas ten der werkloozen bekijkt, weet wel beter. Het graan wordt vernietigd en in Azië sterven jaarlijks eenige honderddui zenden van honger. Men gaat hooge tol muren oprichten en ieder land probeert voor zichzelf te produceeren. Dit is ge vaarlijk voor heel de menschheid, want het is zeker, dat de landen elkaar niet kunnen missen. Hetverkeers- en produc tie-apparaat is internationaal. Ons land was op weg de voorraadschuur te worden van groenten en fijne zaden voor een groot deel van Europa, speciaal Duitsch land. Door de tolmuren is alles lamgelegd en wordt er op het platteland bittere armoede geleden. Toen de ar&eiders 25 jaar geleden in verzet kwamen ten tijde van de crisis zei een boerenafgev. in de. Kamer: Leg er 'de sabel maar over. Men bedwong zoo het verzet, doch men ver gat de oorzaak op te ruimen. Thans is het even erg. Er wordt bittere armoede ge leden en daarvan is allereerst het arbei derskind de dupe. Onvoldoende voeding is de wegbereider voor de t.b.c. Het plattelandsproletariaat is het meest uitge buite deel der arbeidersklasse. Doch ar beiders, tuinders en kleine boeren begin nen te begrijpen, dat zoo hun heele bezit zal verdwijnen. Jaren geleden zei een ken ner van het landbouwvraagstukNu er vraag naar land is en dit duur verkocht kan worden, zal men de pachters dwin gen het land te koopen, de hypotheekban ken zitten vol geld en willen wel helpen. Maar er komt weer een slechtere tijd; dan kunnen de hyp.-lasten niet meer betaald worden en de executies komen. Het grond- kapitaal koopt dat weer voor een beetje op, wat het eerst duur heeft verkocht en de boer is zijn spaarduiten kwijt, on danks jaren van noeste arbeid. Deze voor spelling is thans bewaarheid. Executies durft men nog niet volledig uitvoeren, omdat het hyp.- kapitaal vreest, de hypo theek niet er uit te zullen halen, doch bij een opgaande conjunctuur zullen echter slachtoffers vallen. Ziedaar de zegening van het kapitalisme. Velen gaan inzien waar de fout schuilt, doch de burgerlijke partijen denken de zaak slechts te kunnen redden met loons verlagingen. Oud-referendaris Smid zei: De loonen omlaag, de prijzen omhoog. Ir. Kalff van de Werkgeversbond het zelfde liedje. En in dit trio zingt Braat mee, die alle ambtenaren weg wil hebben Hij meent, dat het dan beter zal zijn. In derdaad, de loonen van sommigen zijn veel 'hooger, dan die der landarbeiders, doch deze Laatste verbeteren wel, wanneer he't loon naar "boven gaar, doch niet wanneer dat van anderen vermindert. In gustige tijden moeten de arbeiders zich aan de loonen der ambtenaren naar boven trek ken. En nu ziet men in de Kamer, waar wij slechts Vi van de zetels bezetten, groote en onverantwoordelijke afbraak der loonen, doch in de provincie van N.-Hol land, waar wij een derde vertegenwoordi gen, hebben wij de afbraak weten tegen te houden. Vormt daarom tegen het een heidsfront der. burgerlijke partijen het eenheidsfront van het socialisme, niet ge baseerd op geweld en onderdrukking, doch op liefde en geestelijke vrijheid. Hiermee besloot spr. het eerste deel van zijn boeiende rede. In het tweede deel behandelde spr. de woningtoestanden van 25 jaar geleden. Troostelooze krotten, vooral in de plag genhutten in Drente en elders was de eenige vreugde de jenever en het mes. De moderne arb. beweging heeft gevoch ten en vecht nog voor mooie, frissche woningen en er is al een reuze vooruit gang. Doch in politiek achterlijke streken zijn nog treurige toestanden. In Egmond aan Zee zijn nog krotten, zoo treurig, dat geen bloem er wil bloeien en zoo zijn er nog tallooze plaatsen. Waar de ar beidersklasse een vuist op tafel kan leg^ gen, is de verbetering ook het snelst ge komen. Ook het onderwijs heeft onze zorg. Ook Minister Terpstra breekt thans at, wat wij in al die tijd hebben opge bouwd. En alweer is het plattelandskind hiervan het ergst de dupe. En dit wordt gedaan door een regeering, die geen ver antwoordelijkheid draagt, doch door de Chr. en Kath. partijen wordt gesteund. Er is de werkloosheidsvoorziening die lang niet is, zooals wij die wenschen: ruim 300,000 werkloozen telt Nederland. Vele jonge menschen van in de 20 jaar hebben nooit een slag werk gedaan. Ze moeten geholpen worden. Er is geen geld, zegt men, doch in de oorlog kon men wel geld vinden voor vernietiging van miljoe nen menschenlevens en kapitaal. Thans hebben we de economische oorlog, die weer tot de catastrope zal leiden. De loonen verlaagt men tot beneden levens peil, ook van de arbeiders in uniform en als deze, jongens nog, een demonstratie houden, ondoordacht, dan zegt de lieer Colijn: schiet er een 'torpedo op at en de A. Rev. zingen hem toe voor dat moedige woord. Men nam een bom. De techniek is vooruitgegaan. Vroeger de huzarenlat, thans de bom. En zoo zal het doorgaan, aldus spr., wanneer gij geen eensgezinde macht vormt tegen deze chaos. De burger wachten en landstormers zijn de huidige- steunpilaren van deze ontredderde maat schappij, verblind door valsche voorstel lingen en misleid door godsdienstige leu zen. Stellen wij daartegenover onze vak bonden en politieke organisaties. De bur gerlijke partijen zullen thans herdenken Willem van Oranje, de rebel bij uitne mendheid, die opstond tegen het wettig gezag. Thans gaan ze hem eeren, omdat het in hum kraam te pas komt en ze deze herdenking tegen ons willen gebruiken. Doch een partij die in hondenweer 90,000 arbeiders bijeenbracht om voor hum ide alen te getuigen, laat zich niet meer te rugdringen. Wij eischen ons deel op. Wij willen gezag op geestelijk terrein en niet door de bajonetten. Als uw kinderen straks grooter zijn, loopt u de kans, dat ze straks door het militarisme worden opgeëischt. In de wereldoorlog werd het kanongebulder als 't ware overstemd door het geroep „moeder" van de jongens, die in het prikkeldraad hingen. Een volgende keer kunnen het uw eigen kinderen zijn, die daar in het prikkeldraad hamgen. Moeders, voorkomt deze lawine van el lende, door mee te strijden in het leger van het socialisme. Haat het militarisme, zooars ik dat doe, terwille van uw e'igen, doch ook van andermans kinderen. De rede lokte een daverend applaus uit. De voorz. verzocht daarop degenen, die lid wilden worden, 'te blijven zitten. Er gaven zich 38 persomen op. In huish. ver gadering werd daarop een voorloopig be stuur vastgesteld, n.l. J. Westdorp, voorz., Griet Wassenaar, secr., T. Buis, penn. Voor de afd. Texel een zeer geslaagde avond. OOSTEREND. School met de Bijbel. In ons verslag blijkt een fout te zijn geslopen. We herstellen deze hier: „Uit hetgeen hij (de penmingm.) meedeelde bleek, dat we nog m i e t te klagen hebben over tekorten, m.a.w. dat de toestand van de schoolkas alleszins bevredigend is". Ilillllllllllllllllllllllllllllllülllllllllillllllill lllllllllllllllfllllllil ESPERANTO. |||f||||l||||||||||||||| lllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Propaganda-plamnen. Op 19 Febr. had te Schagen 'm vergade ring plaats van Esperantisten uit Hol lands Noorderkwartier. Ze kwam bijeen op uitnoodiging van de heer K. Rogge veen, leeraar Esperanto aldaar, en had ten doel plannen te beramen tot ver breiding van de kennis van deze wereld hulptaal. Na breedvoerige besprekingen werd een vereenigimg gesticht, die maandelijks ver gaderen zal in verschillende plaatsen van Holl. Noorderkwartier, misschien ook op TEXEL. Op die bijeenkomsten zal al leen Esperanto gesproken worden en zullen verdere plannen voor propaganda SCHAPENPOTJE. Wij zullen het debat inct mijnheer M. Kuip en mijnheer C. de Wit niet langer voortzetten, doch de zaken, onze afdee- ling betreffende, in onze eerstvolgende afdeelingsvergaderimg bespreken. C. KEIJSER Hz. 27 Febr. 1933. A GEBOREN: HENRIËTTE WILLY dochter van H. W. HOOGERHEYDE en G. HOOGERHEYDE-Bakker. Oudeschild, 25 Febr. 1933. A GEBOREN: ANNA CORNELIA dochter van A. WITTE—Veeger en F. WITTE. Burger-Nieuwland 25 Febr. '33. Ü3 „Stikstof is de vulling voor uw ban- S den", belangeloos doch met geest- Eg drift door de gebruikers aanbevolen. m J- WITVLIET Az. EU De naam RINGERS op de verpak- E3 king is waarborg voor le kwaliteit EU CACAO. Prijs 55 ct. p. pond. Banketbakkerij J. H. KIKKERT. Rijwielbuitenbanden zonder montage E-3 vanaf fl.Binnenbanden dito vanaf Bi f 0,65. S3 J. KUIPERS, Schildereinde 84. VRAAGT UITSLUITEND M. WITTE's ROGGEBROOD. S Weverstraat 20. Gravenstraat 16. (voor het uit elkaar hotfden der stations) in prijs VERLAAGD. Voldoen uitstekend op toestellen 2511, 2601 enz. H. BRUIJN, Den Burg. TE HUUR gelegen achter de Veen. Te bevragen bij j. ROEPER, Wilhelminalaan, Den Burg-Texel. zoekt te Den Burg heel of gedeeltelijk huis te huur, ongemeubileerd en ongestoffeerd. Brieven onder no. 819 aan het bureau van dit blad. Ondergeteekende is voornemens om na mens den heer D Eehnan te Den Burg op 11 Maart a s. openbaar in Hotel „Texel" AAN TE BESTEDEN te De Koog (Zonder schilderwerk) Bestek en teekening a f2.50 per stel (rest. f 1,50) verkrijgbaar bij den architect N. SCHERMER- den Burg. TERSTOND GEVRAAGD Adres juffrouw DEKKER, Steenenplaats. Het bespuiten der bolgewassen tegen vuur, met Bordeausche pap zonder meei, leidt meestal tot poovere resultaten. Oorzaak is dat de B pap niet voldoende op het blad uitvloeit, (ver gelijk met een in water gedompeld vet stuk papier). Een Engelsche firma is er verleden jaar evenwel in geslaagd een hecht- middel samen te stellen (Agral), dat bovengenoemd bezwaar geheel onder vangt. Door toevoeging van een weinig Agral aan de Bord. pap, worden de gewassen geheel met de sproei-vloeistof bedekt, terwijl het er tijdens een regenbui niet afspoelt. Kosten per R.R. (14 M2) cent. Tenslotte kan men zuiniger spuiten, zoodat men minder sproei-vloei stof noodig heeft. „Zonder eenige twijfel op dit gebied het beste middel, dat ons tot nu toe bereikt heeft; onze ervaringen in 1932 zijn zonder uitzondering zeer gunstig geweest." Verkrijgbaar bij die tevens gaarne verdere inlichtingen verstrekt

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 3