TexeSsche Berichten dit komt later aan de orde. Voorloopig bouwen we op luchtvaartgebied nog maar luchtkasteelen. Tot zoover de mede- deelingen van de voorz. o Als eerste spreker voert hierop dhr Lap het woord: Ik kan mij met het voorstel vereenigen, zegt hij, al weet ik niet, in, hoeverre hier van een noodzakelijke be hoefte sprake zal zijn. Regeeren is echter vooruitzien en voor de luchtvaart is een groote toekomst weggelegd. Ben daad van wijs beleid is het maatregelen in die richting te treffen. Wat ook een, woordje meespreekt, is het gebrek aan water, waardoor soms ook de boot niet varen kan, wat ook in gevallen van ern stige ziekten en spoedoperaties funest kan zijn. Een vliegveld hier geeft ons de zekerheid, dat te allen tijde van een vlug vervoer sprake is. Een ander geval zou liet zijn als we hooge kosten zouden moe ten maken. Maar zoo is het hier niet.-. Ook als de grond niet voor vliegveld ge bruikt zou worden, behoudt die zijn waarde. De koopprijs is bovendien rede lijk. Dhr De Qraaf: Ik acht het mijn plicht een gelukwensch en een woord van dank te richten tot BenW., voor de voortva rendheid, door hen in deze aan de dag! gelegd, en wegens het te juister tijd waar nemen van de gelegenheid om door te bijten. In de aanleg van een vliegveld zie ik geen direct voordeel, maar indirect aöht ik het van groote beteekenis. Ook uit een oogpunt van werkverruiming krij gen we hier een gelegenheid, als elders bijna niet geboden wordt. Werk voor de toekomst wordt hierdoor niet uit handen genomen. Bovendien zal Texel door het bezit van 'een vliegterrein zeker meer vreemdelingen trekken. Zelfs deze zomer zullen vele sportvliegers naar Texel koer sen oim de plaats te verkennen, waar ze binnenkort hopen te kunnen neerstrijken. Loopt het mis met de aanleg van een vliegterrein, dan hebben we hier altijd grond, welke voor zeer billijk prijs ge geven kan worden, terwijl de grond in het hart van het eiland ligt. Mijn conclu sie is, dat de koop geen filiatie, nadeel; zal opleveren en een gelukwensch waard is. Dhr S. Keijzer: Ook ik kan er mij best mee vereenigen. Ik hoop, dat deze eerste stap op luchtvaartgebied Texel vooruit en vooraan zal brengen in de rij der wadden eilanden. Voorz.: Dan kunnen we het besluit als genomen beschouwen. Ik breng dank aan de sprekers en zeg u, dat het mij buiten-, gewoon veel genoegen doet, dat Texel binnen afzienbare tijd een goed vlieg veld rijk zal zijn. Het zal immers strek ken tot de bloei van bet eiland. Maar ik moet hieraan iets toevoegen, dat mij al sinds lang hoog zit. Hier blijkt zoo duide lijk, dat we in zaken, die de belangen van Texel raken, EENDRACHTIG moeten zijn. Er is hier sprake van bevordering van het vreemdelingenverkeer. In het be lang hiervan hebben BenW getracht een groot werk voor Texel tot stand te bren gen. Dit moét de V.V.V.'s op Texel, die niet eensgezind, zijn, doen voelen, dat hier SAMENWERKING past. Als er een goed garantiefonds is, zal het vliegterrein bij goede samenwerking te exploiteeren zijn. Dhr 'Kikkert: U bracht dank aan de sprekers, maar ook de zwijgers stemmen met het voorstel volkomen in. Voorz.: U heeft gelijk. Ik verbeter daar om en breng dank aan de heele raad voor de wijze waarop ons voorstel ontvangen is. Dhr Leber: Ik hoop, dat binnen niette lange tijd Texels vliegveld een belangrijke plaats inneemt tusschen de diverse vlieg velden in ons land. Voorz.: Het is nog op zijn plaats dhr De Graaf te danken, voor de wijze, waar op hij getracht beeft elders op Texel voor de gemeente voordeelig land mach tig te worden. Dhr De Graaf: Het doet me genoegen, dat het voorstel zoo eensgezind beoor deeld wordt. Maar wat die V.V.V.'s be treft, hangt het maar van één vereeniging af, dat van eensgezindheid geen sprake is. Noem gerust maar man en paard (De Koog). Een kapitaalkrachtige instelling (T.E.S.O.) heeft de open portemonnaie aangeboden, maar de onwillige vereeni ging wees die af. 'Tegen zoomin vereen, moet krachtig opgetreden worden. Voorz.: Ik geloof niet, dat we de zaak moeten aanscherpen. Weth. Parlevliet: Ik heb nog nooit zoo veel pluimpjes gehad als nu. Dhr De Graaf: En ik heb nog nooit zooveel 'op mijn kop gehad als in die vergadering met de V.V.V.'s. Het voorstel tot aankoop van de grond wordt hierop in stemming gebracht en met alg. stemmen (dhr Dros onthoudt zich, daar hij belanghebbende is), aan genomen. Dhr Lap verlaat de vergadering 3. Goedkeuring begrooting en rekening Van de Texelsdhe Algemeone Wijk verpleging. Wordt goedgekeurd. De rekening over 1932 sluit met f770,82 nad. saldo, be grooting 1933 met f762,49 nad. saldo. Deze tekorten worden door de Prov. Comm. voor de Wijkverpl. aangezuiverd. 4. Benoeming leden en plaatsvervan gende leden stembureaux. Benoemd worden voor den Burg (vac.- R.P.Keijaer), Joh. Parlevliet, voorz.; den Burg II J. Daalder, plaatsvervanger; Z.- EierL, J. de Vries, lid; Oudeschild S.W. Dokkurn, lid, en J. Bruin, plv.; den Hoorn T. Dogger, plv.; de Koog W. Dalmeijer, plv. 5. Aangaan van een rekening-courant overeenkomst. De overeenkomst met de Rott. Bank- vereen. vervalt binnenkort. Besloten wordt deze te hernieuwen. Crediet tot f35000. Debetrente 54,5 pet., creditrente niet minder dan 2,5 pet. beneden promesse disconto Ned. Bank max. drie pet. 6. Verhuring van grond. Besloten wordt aan P. Bakker Jbz. te de Koog voor twee jaar als weiland te ver huren 0,46,50 H.A., ingaande 20 Maart, voor f 17,50 per jaar. (Het land was grooter; ©en deel is aan L. Igesz ver kocht.) Ingaande 20 Maart zal de heer G. Witte Fz. voor 1,15,80 H.A. weiland aan de Emmalaan t60 per jaar te betalen heb ben. (De heer W. had om vermindering van pacht gevraagd. Bij openbare verhu ring verwachten BenW geen hooger pacht te kunnen bedingen). '7. Verkoop van groind. De heer J. C. Ran wil van de gemeente koopen ©en perceel van 35 bij 7,5 M. aan de Emmalaan, Z.W. van het perceel van ■de heer W. A. Geus voor f775.BenW vinden het goed, mits er een huis van f2500—f3000 wordt gebouwd. Dhr De Graaf maakt tegen dit bedrag bezwaar en zou liever bepalen, dat een huis gebouwd moet worden volgens een plan, dat de goedkeuring heeft van B. en W. ((Volkomen juist, o.i., want niet het bedrag in de eerste plaats bepaalt het uiterlijk schoon. Een bouwsel van f3000 kan wel foei-leelijk zijn, terwijl een wo ning van f 2300 ons aesthetisch gevoel, best kan voldoen. 'Het hangt er maar van at, wie de ontwerper is. De veronderstel ling „hoe duurder, hoe mooTer" komt ons niet juist voor. Red.) Voorz. ziet er geen bezwaar in voor taan in zijn geest te handelen. Dhr Dog ger vindt met f2500 de eisch niet hoog gesteld. Hierna volgt sluiting. Rondvraag ver meldt de agenda voor deze spoed- eischende vergadering niet. Voor Staatspensioen. Men verzoekt ons nog plaatsing van deze perscritieken, betrekking hebbende op het optreden van de Westfriesche voordrachtkunstenaars „Jasper en Me- raike", die Zaterdag in hotel Texel de propaganda-avond van de Bond voor Staatspensionneering zullen opluisteren met hun voordrachten en liedjes: Alkmaarsche Crt.: Uitbundig succes hadden ze met hun „Klaagzang over de Belasting" en „Ons rais mei de Haag". Wij voorspellen het duo nog vele lauwe ren! De Westfriesche liedjes sloegen geweldig in. Schager Crt.: Het heele programma boeide. Men vergeet er de tijd bij. Hoornsche Crt.: De auteur moet iemand zijn, die Noord-Holland en West- Friesland door en door kent. Het dialect is ongekunsteld. Zijn éénacter is bekroond. Uit Schellinkhout: Meesterlijk werk hebben Jasper en Meraike geleverd. Ze lieten ©en goede indruk achter. Ze brach ten ernst ©n scherts. Uit Middelie: Het publiek was dood stil en luisterde met aandacht. Met volle teugen werd genoten van het buitenge woon afwisselend programma. o— Gaat gij ook naar hotel Texel Za terdag? Dan ziet ge bovendien de film „Oud en Arm". De kosten zijn gering. Er is giélegnheid tot plaatsbespreking. De lente komt. Ter gelegenheid van het a.s. 25-jarig jubileum van de afd. Texel van het H.B. G„ werd het Park, zooals bekend, met bloembollen beplant. De sneeuwklokjes bloeien thans reeds en de crocussen zijn al zoover gevorderd, dat ze binnen een paar weken alle in bloei zullen staan. Wanneer ook de andere bollen het zoo ier gebracht zullen hebben, belooft dat een fraaie aanblik te zullen opleveren, Maar dan mag er wel wat -grint op; de paden komen en mogen bandzoden om de perken niet lang op zich. laten wachten Anders komen die bloeiende bol len zeker onvoldoende tot hun recht. VOORWAARDEN VOOR VRIJDOM VAN IN- EN UITKLARING VAN VISSCHERSVAARTUIGEN. De Inspecteur der invoerrechten en accijnzen te den Helder verzoekt ons het navolgende ter kermis van de visscherij te brengen: Visschers, die ter vischvangst op de Noordzee uitgaan of vandaar terugkeeren, zijn, wanneer zij geen andere da tot die vsichvangst behoorende en vereischte voorwerpen aan boord hebben, niet aan uit- of inklaring onderworpen. Zij zijn evenwel krachtens art. 24 en 56 der Alge meen© Wet van 26 Augustus 1822, St.bl. no. 38 VERPLICHT, om zoowel bij het uitgaan als bij het binnenkomen, teneinde onmiddellijk te kunnen worden onderkend van andere schepen, die wèl moeten uit en inklaren, een ORANJEVLAG te voe ren van tenminste 80 cM. lengte en 50 cM. breedte, waarin in een BLAUWE kleur de aanvangsletter ter grootte van tenminste 30 cM. van de plaats waar het schip thuisbehoort, dient te zijn gesteld. Deze oranjevlag moet aan de top van de mast worden gevoerd, of aan de achtersteven, bij het roer, of aan de gaffel, mits deze vlag zoowel bij het binnenkomen als bij het uitgaan op behoorlijke afstand nog duidelijk herken baar is. (Zie uitvoeriger in vorig nummer.) SPORTNIEUWS. De Texelsdhe Afstandsmarsch. Een Wandelsport-Vereen, opgeridht. Maandagavond werd voor deelnemers aan de a.s. Texelsche afstandsmarsch en andere belangstellenden een vergadering belegd. Ze werd door plm. 30 personen* bijgewoond en stond onder leiduig van de heer G. Michels, die meedeelde, dat de marsch door Verdo-Nigro zal worden ge organiseerd. Het initiatief ging uit van de heenen Piet Eelman en Jan Snieder (den Helder.) DE ROUTE werd aldus vastgesteld: Groeneplaats, Parkstraat, Weverstraat, Hoogerstrat, Warmoesstraat, SChildereind, Schilderweg tot de puffabriek, Hooge- herg, Z.-Haffel, den Hoorn, fietspad on der de duinen, Bosch-en-Duin, Wester slag, langs het strand, de Koog, Pijpers- dijk, Waalenburg, de Waal, Boomendijk, Waalderweg naar den Burg, Wittekruis- laan, Koogerstraat, Binnenburg, Groene plaats. Totaal 35 K.M. Aanvang half elf (met oog op de deelnemers van de vaste wal). Eerste rust te plm. half één op Bosdh-en-Duin. Te de Koog zal bij Den Braven worden gerust. Om 4,15 hoopt men weer te dan Burg te zijn. Deelnemen kunnen dames en hee- ren van 16 jaar -en ouder. Er kwamen reeds inschrijvingen in uit Haarlem en van de Wandelsport-Vereen, te den Hel der. Ieder, die de tocht volbrengt ont vangt een medaille. Bovendien zijn voor groepen van minstens 12 personen plus een leider extra prijzen beschikbaar. Deel name in sporttenue wordt aanbevolen. Elk ontvangt een z.g. startkaart. Wie aan ce marsch deelneemt, maar geen inleggeld betaalt (75 ct. p. p.), kan geen aanspraak op ©en der diensten voor de ingeschreve nen ingesteld (eerste 'hulp bij ongevallen, ophaaldienst voor uitvallers, enz.) maken E>e totaal beschikbare tijd wordt nader bepaald. Het hoofdpeleton wordt gevormd door de Verdo-Nigro-anen. Het mag door geen der anderen worden gepasseerd. Er zullen twee controleposten zijn, waar de startkaarten zullen worden afgestempeld. Door de neringdoenden Wed. Schuma ker en de heer A. C. Rab alhier is 'een medaille uitgeloofd. Wie volgen De vereenigingen met het grootst aantal deel nemers an die met 'het grootst aantal, dames, zullen voor een extra prijs in aan merking kunnen komen. De afd. Den Helder van het Roode Kruis (Eerste Hulp), heeft haar medewerking toege zegd. Een van de artsen te den Burg zal, de tocht geheel of ten deele meemaken. De beer Michels wijst nog op de nood zakelijkheid van training en deelt mee, dat aanmelding kan geschieden bij de heer P. Eelman ©n de dames Cathr. Roeper en Annie Breesnee voor of op 25 Maart. Dan tevens het inleggeld betalen. Voor de 40 K.M. marsch van St. Christophorus te den Helder (zie vorig nr.), staat deel-i name opien tot en met 10 Maart bij dei heer J. Angenent aldaar. De heer Michels stelt voor een Texel sche Wandelsportvereeniging op te rich ten. Na korte bespreking wordt hiertoe besloten. Een plm. 20-tal leden geeft zich reeds dadelijk op. De contributie zal 10 ct. per maand zijn, waarvan 5 ct. afge dragen moet worden aan de Kon. Ned. Atlethiek-Unie (K.N.A.U.), waarbij de vereen, zich zal aansluiten. Tot bestuurs leden worden benoemd de heer P. Eel man ©n de dames M. Dekker en Cathr. Roeper. Over de naam zal nader worden beraadslaagd (De Tippelaar, Peddelaar, De Kilometer-eter, Wandelvreugd, Jong Leven, Steedsbeter, Volharding, Houdt moed, Zet door, Stap aan, Nog verder? De lijst is gemakkelijk uit te breiden. Wie heeft een goed idee?) Het inleggeld voor de marsch is zoo laaag mogelijk gesteld. Niet alleen moe ten de medailles er van betaald worden, maar ook nog diverse andere zaken als reiskosten, autobus, dokter ©n verband middelen, enz. Voorz. deelt nog mee, dat bij stormach tig weer niet langs het strand gewandeld zal worden maar langs de Min. Ruysweg, nieuw fietspad naar de Ruigedijk, de Waal, enz. Hierna volgt sluiting. VoetbaL D.D. schrijft ons: Zondag heeft ons 2e elftal het onder spit moeten delven tegen HRC 5. Het eerste kwartier werd werkelijk goed partij gegeven. Zlefs wisten onze jongens tegen zon en wind in spelend, de leiding te ne men. Uit een fout van Jan maakte H. de gelijkmaker, terwijl H. even later van een misverstand tusschen keeper en back pro fiteerde. Uit een goede aanval wisten de gastheeren voor de rust de voorsprong tot 3—1 te vergrooten. Na de rust was het eerste begin voor T., maar in de voorhoede boterde het niet erg, terwijl Arie maar steeds in de buitenspel val liep. Door G. werd een van de keeper terug springende bal ingeschoten. Verheijen was echter doorgéloopen en deze goal werd wegens buitenspel geannuleerd. Verheijen schoot een keer geweldig tegen de paal, hetgeen onze jongens de moed benam. De stemming werd er niet beter onder en het gevolg was, dat de wil tot samenwerken, welke de eenige redding moest zijn, zoek raakte. Ieder speelde zijn eigen kanslooze spelletje, op enkele uitzonderingen na. Het parool zijaanpakken, eensgezind en met eenzelfde wil om te winnen. Dan gelukt het zeker. Dit spreken we dus voor a.s. Zondag af. Dan gaat T. II op bezoek bi] Schagen 2. Stelt ons niet teleur. Speelt je beste spel en zorgt, dat de beide puntjes mee komen naar Texel. Het kan, dus zorgt er voor. Adsp. ATex. Boys A.: In een pit tige wedstrijd won Adsp. A van Boys A. Vrij spoedig zet T. eenige aanvallen op, welke wat slordig worden afgewerkt. En kele aanvallen van de B.'s leveren ook nog geen gevaar op. De aanvallen van T. zijn talrijker, maar vooral Piet op de linksbuitenpl. is voorloopig nog niet op dreef. Een goede voorzet van de rechts buiten wordt door B. ingeschoten, terwijl even later Theo met een mooi schot voor no. 2 zorgt. Ook de B.'s weten, vooral door hun goede open opzet gevaarlijk door te breken, maar ook hier geven de backs en in laatste instantie Dick, niet thuis. Rust 2—0. Na de rust weet B. het spel wat meer te verplaatsen en moet Dick af en toe flink aanpakken om erger te voorkomen. Een goed hoog schot springt van de paal terug voor het doel langs, maar kan nog net worden weggewerkt. De vele T-aan- vallen gaan meestal door slecht schieten verloren. Het op elkaar aansluiten, het elkaar beste kansen scheppen, werd nog vergeten. Een prachtkans wordt door Wim in 's keepers handen geschoten. Dan zien we Dick opdrijven en met een keurig schot zorgt hij voor no. 3, terwijl even later Piet eveneens ©en mooi schot inzendt, dat ook doel treft. Hoewel de juiste samenstelling nog niet gevonden was, zajn we nu toch op weg, om ons elf elftal op zijn goede sterkte te krijgen. Texel I heeft Zondag voor de Comp. vrijaf. Een vriendschappelijke wedstrijd zal gespeeld worden tegen HRC 2. Dit elftal maakt een zeer goede kans voor de bovenste plaats in haar afd., n.I. res. 2e klasse K.N.V.B. H. heeft een mooi slui tend elftal en zal ons le een lesje geven. Dat voor deze wedstrijd zeer groote be langstelling bestaat, laat zich begrijpen Houdt dus uw middag vrij Er is wat moois te zien Texel II trekt naar 'Scha gen 2. Vertrek 11 uur boot. T. 1 speelt met deze opstelling. Elftal: Jb. Gras D.Zuidewind Jo Ran J.Vroegen N. de Graaf R. Ran H.Ran G.Witvliet Winter J.Gieles A.Stem T. II Br. Daalder Jac. Helsloot Jb.Geus G.Dros A.Dros Bz. M.Koorn M.Vlaming J.Bruin Wz. Verheijen P.Bruin Wz. J.Molenaar Res.: A.Huizinga. Afberichten uiterlijk Vrijdagavond 8 uur Schildereinde 63. Alleen om geldige reden Aan de huurders van reclamevlakten deelen we mede, dat de huur ingaat per 1 Maart '33. Van de bestuursvergadering: In principe is besloten tot deelname aan de eventueel door de K.N.V.B. uit te schrijven Bekerwed strij den De athletiekwedstrijden zullen deze zo mer vroeg worden gehouden met enkele nieuwe nummers. Waarschijnlijk een feestavond in Maart in hotel Texel. Medegewerkt zal worden door jongens, die geregeld de trainings avonden bezoeken. Groote plannen zijn in voorbereiding voor een Propaganda-wedstrijd tusschen twee bekende le klassers. Het Nederl. elftal heeft zich j.l. Zon dag in het Olympisch Stadion te Amster dam kranig gehouden. De Hongaren speelden een spel van de beste soort, maar ook Nederland stelde daar iets ge weldigs tegenover. Van den Broek maakte het Nederl. doelpunt. Uitslag 1—2. Door de vereen., die met elftallen aan de Adsp.-competitie deelnemen, wordt morgenavond 8,15 uur in de Oranjeboom een vergadering belegd. Daar zal de ver dere regeling dezer competitie besproken worden. Misschien dat a.s. Zondag het competitierad weer draait. O O

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2