TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Zatardag 18 Maart 1933. Dus Doe aan melk-controle Ze betaalt zichzelf. Geef U op als lid bij secr. M Zuidewind. DusLet bij de aankoop van mannelijk fokmateriaal vooral op de mama Die moet prima papieren hebben: veel melken hoog vetgehalte. IliïilllütilNII Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder resorteerende bijkantoren werd gedurende de maand Februari 1933. Ingelegd f 15641.98 Terugbetaald 11417,67 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 4224,31 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 9 FOK- EN CONTROLE-VEREENIGING. Goedgeteld waren er 7, zegge zeven leden op de vergadering van bovenge noemde vereeniging present. Het storm achtige weer zal er die Donderdag wel eenige schuld aan gehad hebben, hoewel ook bij gunstig weer de opkomst op de meeste vergaderingen hier bedroevend slecht is. Vanwaar toch die geringe be- belangstelling? Met recht wees voorz. C. de Wit, in zijin openingswoord op het feit, dat deze vereen, een van de nuttigste op landbouwgebied op het eiland is. De kosten, aan het lidmaatschap verbonden worden door de resultaten dubbel en dwars terugverdiend, zelfs in deze slechte tijd. Het is danook verkeerde zuinigheid zich als lid om deze kosten te laten schrappen. Aan het JAARVERSLAG van secr. M. Zuidewind ontleenen we: Aantal leden daalde van 54 op 44; hiervan zijn 13 alleen lid van de Controle-Vereen. De grasgroei was goed, zoodat op voer be spaard kon worden. De Crisiszuivelwet gaf slechts geringe steun. Gememoreerd worden de subs, van de Eendracht en de keuringen. Zwarte Puk's beste eigen schappen worden meer en meer over Texel verbreid. Van zijn ziekte hersteld' zijnde, heeft monsternemer Brouwer zijn. dienst weer hervat, zeer tot genoegen van bestuur en leden. Voorz. brengt secr. dank voor het vele werk belangeloos ver richt, en dan krijgt controleur-stamboek houder Jac. Roeper het woord: Het gemidd. vetgehalte werd door di verse omstandigheden ongunstig beïn vloed: wisselend ledental, veel jong vee gemolken, door de slechte tijd minder krachtvoer. Een zuivere vergelijking is niet mogelijk. Een sinds 1927 gecontro leerd bedrijf (het bleek ons dat van J. Roeper te zijn), gaf deze gemidd. uit komsten. Resp. jaar, melklijsten, Kg. vet, gehalte, melkdagen: 1927 5 4937 151 3,06 318 1928 5 5115 152 2,97 321 1929 6 4528 142 3,13 305 1930 8 4520 146 3,23 300 1931 7 4835 154 3,19 312 1932 9 4501 151 3,35 304 Hierbij zij opgemerkt, dat in 1929 op een late winter een droge zomer volgde. Door minder voeren liep de melkgift te- terug. Het vetgehalte steeg met 0,29 pet. Van een ander bedrijf (het was dat van M. C. Keijser,) waren de getallen: 1930 4498 160 3,56 295 1931 4648 164 3,53 300 1932 4641 170 3,66 291 Ondanks een goed begin, toch nog stij ging van het gehalte. 170 Kg. vet a pirn, f 1,20 (zooals aan de Eendracht) geeft pirn. f 204, d.i. per L. plm. 4,4 ct. Aan de Eendracht zal het plm. 4 ct. zijn (niet- officieel). Indien het gehalte 3,2 pet. was, hetgeen al boven het gemidd. zou zijn, was de opbrengst f25 minder. Het zeer lezenswaardig verslag van de Prov. Bond is a f 0,50 verkrijgbaar. Het leert ons, dat de productie op Texel vrij. belangrijk boven het gemidd. aan de vaste wal is. Aan het vetgehalte., dat beneden het gemidd. is, hapert nog wel wat, al komt het door de groote melkgiften vrij dicht bij dat gemiddelde. Geschetst zijn 67 kalveren: 12 vader Cor 20, 10 Dora's Frans, 21 Donald, 1 Frans 18, 11 Zwarte Puk's Max, 4 Const. E 26, 8 Floris 37. Onderzochte dieren, resp. erkend en niet-erkend: vaarzen 1761, twenters 14 31, 3e kalfs 924, oudere koeien 6-77. Er zullen 239 melklijsten worden afge sloten, 27 werden afgebroken. Totaal 266. Er werden 2750 monsters onderzocht. Voor dekking waren 9 stieren beschikbaar. Van de 67 geschetste kalveren waren zes stierkalveren volbloed. De heer Roeper ontvangt dank voor zijn zorgvuldig werk. BESTUUR. Heroenoemd met alg. st. het bestuurslid J.M.Bakker Wz., P. H. Polder. REKENING. Ontv. f 1397,55. Uitgege ven f 1362,67 (controleur f422,20, mon sternemer f762,25, Prov. Bond f 101,66). Batig saldo, ondanks het tekort van f 17 waarmee begonnen werd f34,79. Dit is vnl. toe te schrijven aan het grooter ge midd. aantal koeien per lid (plm. één meer.) De rekening is door de heeren M. C. Keijser en A. S. Kikkert in orde bevon den. De heer Zuidewind oogst dank voor zijn beheer. MEDEDEELINGEN. Voorz. deelt mee, als rekeningopnemer, benoemd door de Prov. Bond, een gunstig rapport te heb ben kunnen uitbrengen. Op zijn voorstel wordt de heer Jo Roeper tot afgev. naar de alg. verg. benoemd. De heer S. Kuiper vraagt of de verkoop van fokmateriaal niet via de Vereen, kan gaan. Geantwoordt wordt, dat de verkoo- per kan aanraden zijn licht bij de stam boekhouder op te steken. Ook kan de eigenaar tegen betaling van 50 ct. voor de kas een afschrift van de afstammingslijst bekomen. De heer Jo Roeper stelt voor aan de Prov. Bond eventueel subsidie te vragen voor een fokveedag. Voorz. zal hieraan gevolg geven en zal gaarne zien, dat voortaan op de fokveedag ook rundvee zal kunnen worden ingezonden. Getracht zal worden samen met L.T.B. en H.M. van L. subsidie van de gemeente te be komen. Ook andere gemeenten steunen in zoo'n geval. Hierna volgt sluiting met de beste wen- schen voor de toekomst. Giften voor het Witte Kruis. N.N. den Burg f2.v. R., P.H.polder tl,Fam. v.d. V., Oosterend f5. R., den 1'oom fl,J.Z., den Burg fl.J.A.E., den Burg fl.Wed. B., den Burg f0.50. Giften voor de Ziekenauto. A. de W., Eierland f2.50. SPORTNIEUWS. D.D. schrijft ons: In de 4e klasse A. lijkt volgens het „Groentje" de mogelijkheid, dat Alkmaar zich ten slotte toch nog van de laatste plaats zal afwerken, niet denkbeeldig. In elk geval krijgt ze ditmaal nu Texel op bezoek komt wél een kansje om: 2 pun ten binnen te loodsen. DTS geven we een beste kans tegen Schagen, dat op visite komt. EVC zal thuis tegen Zilvermeeuwen geducht dienen op te letten, temeer daar de Zaandammers ernstige plannen koes teren op de 2e plaats te eindigen. Een kleine overwinning voor de bezoekers ligt in dit verband wel in de lijn, wij kunnen Vrone, dat bij de kampioenen Beverwijk op bezoek gaat, geen kansje geven. o Uit het bovenstaande mogen we opma ken, dat Alkmaar beschouwd wordt, a.s. Zondag Texel als no. 2 aan haar zege kar te zullen binden. De uitslag van j.l. Zondag doet dit wel eehïgszins verwach ten, maar ook T. heeft nog wat goed te maken. Thuis tegen A. werd wel de minste van alle wedstrijden uit deze conn petitie gespeeld. A.s. Zondag 'het beste spel en dan komt het in orde. Daar reke nen we op. O Naar we vernemen, werd er van ge meentewege in den 'Helder een nieuw sportterrein aangelegd, bestemd voor de 2e klasser HRC. De heer Boeljon echter, hoofdconsul der K.N.V.B., heeft het veld voor voetbal totaal ongeschikt bevonden. Door zijn ongelijkheid zou het spelen er op levensgevaarlijk zijn en ook deugt de grasmat niet, daar er meer onkruid dan gras op voorkomt. Voorloopig is HRC met de aanleg van dit terrein dus geenszins geholpen. O Uitslagen van 'Zondag 2e klas E, N.H. V.B.JVC—Oudesluis 2—1; Schagen 2— Texel 2: 3—4. Programma voor morgen: Schagen 2JVC 1; Oudesluis 1-Texel2. T II zal alle zeilen moeten bijzetten. Met 21 verloor O. van de leiders van deze afdeeling. Als je wint, wordt de prestatie er in ieder geval mooier om. Dus: spant je in van het begin tot het einde en wie weet, brengen jullie de beide puntjes nog mee. T. I |en II vertrekken om 11 uur. Adsp.-comp., GEWIJZIGD programma: Texel AKVC A, 2 uur, Dapper; Tex. Boys A—Texel B, 2,30 u. NicRan. Zeemeeuwen A-SVC A, 4 u„ P.M.Koorn Van SVC A geen formulier ontvangen van de 12 Maart gespeelde wedstrijd tegen Texel A. Hedenmiddag 3 uur: Zeemeeuwen B Texel C. De adsp. „Texel" elftallen zijn als volgt: Texel A D.Visser A.Pen N/Huisman D.Geense Th.Lap G.Coevert l.Boon W.Mulder B.Mulder P. Kikkert D.C.Dros Texel B: W. Geus Jb. Coevert K. du Porto P. Vlaming S. de Porto I.Hillen MIDDENSTANDERS Een abonnement bij de N.V. PROVINCIAAL BELANG i| lüKUUtf Handelsinformatie-en Incasso-3 Bureau voor den Middenstand, opgericht 1864, biedt u in dezes 3 19 tijden groote voordeden. Een volledig prospectus, waar- uit zulks duidelijk blijkt met een exemplaar van de veertiendaag- sche zeer verzorgde courant. wordt op schri telijke aanvrage p.o. verstrekt. 1 NV. PROVINCIAAL BELANG 1 Lijnbaansgracht 231 I AMSTERDAM C §f 3 Voor Middenst. Federaties en Bonden kan een speciale overeenkomst getiof- Sfen worden ten behoeve hunner leden K.Kikkert D.Huizinga H.Boon D.Noordijk P.Keesom Texel C.: J.Stern H.Pen L.Kuiper A.Lap I.Hillen J.W.v.Huijzen H.Broekman J.Rab W.Langeveld .Joh. Kikkert Dick Noordjjk Wandelsport. G.M. schrijft ons: De inschrijving van deelnemers moet voor 26 Maart plaats vinden. Men wordt verzocht niet tot de laatste dag te wach ten. Na 26 Maart is de inschrijving onher roepelijk gesloten. Dit staat in verband! met de voorbereidende werkzaamheden Zij, die na de sluitingsdatum komen, vin den het kantoor gesloten Alleen van demi Helder reeds wordt een 100-tal deelne mers verwacht Een circulaire werd ver spreid iiï Haarlem, Alkmaar, Utrecht, Zeist en den Helder De lijst van de aanbieders van extra- prijzen wordt steeds grooter: no. 6. Ten nisclub, den Burg; no. '7.. T.E.S.O.no. 8 Korfbalclub D.O.H., den Burg. Elke club van 12 deelnemers met leider krijgt een vereen'igingsprijs. De extra- prijzen worden b.v. gegeven voor de grootste club van de vaste wal; de grootste club van Texel; de club met de meeste dames-deelnemers; de verstko- mende deelnemer; de oudste deelnemer; de grootste gemengde club; de club met aardigste kleeding, enz., enz. Mej. M. Dekker wandelde Zondag in Haaarlem ©en 30 K.M. marsch mee. Zij ontving behalve een persoonlijke prijs nog een extraprijs als verstkomende deel neemster. Morgen loopen eenige Te.xelsChe dames en heeren mee in de 40 K.M. marsch, uitgeschreven door St. Christophorus te den Helder. De leeftijdsgrens naar beneden is 16 jaar, naar boven onbeperkt. Dus, Texel sche wandelaars, Iaat u niet onbetuigd. Doe mee aan de Eerste Texelsche At- standsmarsch. Geeft u tijdig op. (zie adv.) TEXELSCHE ESPERANTO-BOND. „Kune ni venkos". Door het zeer slechte weer was de ledenvergadering van deze Bond Donder dagavond niet zoo goed bezocht als ver wacht mocht worden. Door afwezigheid van de secretaresse, konden de notulen van de vorige vergadering niet worden goedgekeurd. Binnengekomen was een ver zoek van de Esperanto-Bond „La Norda Stelo" om deel te nemen aan een bijeen-i komst op Zondag 19 dezer te den Hel der. Het doel van die bond is o.a. iedere, maand een bijeenkomst te houden om daar het Esperanto practisch te beoefe nen. Daar 'die bijeenkomsten iedere maand in een andere plaats worden gehouden, wordt voorgesteld de vergadering te dien Helder in ieder geval bij te wonen. Het bezoeken van de bijeenkomsten in verder afgelegen plaatsen zal „Kune ni venkos" wel wat bezwaarlijk zijn. Hierna wordt het ontwerp reg lement behandeld ©n aangenomen. De contribu tie blijft gehandhaafd op 25 ct. per maand Besloten wordt de jaarvergadering te houden op 2 Mei, waar door het testuur een programma zal worden ingediend voor de op 14 Mei te houden eerste excursie. Tot dit uitstapje zullen ook Esperantisten van buiten Texel worden uitgenoodigd. Bij de rondvraag blijkt dat het Espe ranto ook op Texel goede vorderingen maakt. Met een opwekking tot verdere flinke propaganda onder alle lagen van de Texelsche bevolking sluit de voorz. te 10 uur de zeer geanimeerde vergade ring. TEXELSCH SCHAPENSTAMBOEK. We ontvingen in druk het jaarverslag 1932. Dit verslag namen we uitvoerig reeds in ons verslag van de hier gehou den jaarvergadering op. Het boekje is echter verrijkt met diverse tabellenlijst van leden-fokkers met vermelding van het aantal ooien en rammen, overzicht resul taten wolcomtrole 1932 (voor wat Texel betreft door ons reeds vermeld), enz.. Een hoogst belangrijk boekje. Het aantal leden, fokkers van hetTexel- sche schaap, bedraagt 150, van wie er 30 op Texel woonachtig zijn. Alleen F. Groneman, Wieringerwaard, is erkend fokker van het type Lincoln, Het boekje is aan leden en andere be langstellenden toegezonden. Wie het niet ontving, schrijve er om: Adres: Land- bouwhuis, Kerkplein, Alkmaar. DRIE V.VV.'s, Deze week werd op initiatief van de N.V. T.E.S.O. opnieuw getracht de drie V.V.V.'s in onze gemeente, Mooi Texel, V.V.V. „Texel", (gevestigd te de Koog) en V.V.V. De Cocksdorp te doen samen smelten. De poging faalde echter ook nu. De Koog verklaarde, aldus deelt men ons mee, tot samengaan met de andere V.V.V.'s niet bereid te zijn. Examcm. Woensdag slaagde te den Haag voor derde stuurman groote stoomvaart de heer J Kramer, leerling Z.V.S. alhier. VERKIEZINGSVERGADERING DER S.D.A.P. De voorz. de heer Jac. Bruin, kom Dinsdagavond aan een talrijk publiek het welkom toeroepen. Spr. deelde mee, dat de verkiezingsinzameling op Texel ruim f 260 had opgebracht. Wanneer we be denken .dat dit bedrag hoofdzakelijk met dubbeltjes en kwartjes van het schamele loon der arbeiders 'is bijeengebracht, dan blijkt wel, dat, aldus spr., de S.D.A.P. feeft in de harten der arbeiders. Tooneel- veneen. P.A.L.V.U. voerde vervolgens op „Naar het Huis." Een felle aanklacht te gen de maatschappij en een warm plei dooi voor Staatspensioen. De aanwezigen waren zeer onder de indruk. Daarna kreeg de heer Theo Tlvijssen het woord. Spreker begon met een verkla ring te geven van de oorzaak der Kamer ontbinding. Het kabinet had reeds lang 'n wankel bestaan, doch men vindt het thans een geschikte tijd, omdat men denkt thans voordeden te kunnen plukken van de ge beurtenissen in Indië. Velen achten nu de tijd gekomen voor een krachtig Natio naal Kabinet, dat het gezag kan nandha- haven, hoewel dit nooit in gevaar is ge weest. Wanneer in Indië eenige jonge ma trozen, door salarisverlagingen etc. ge prikkeld, een afkeurenswaardige daad te- gaan, dan heet het gezag in gevaar, hoe wel geen enkele partij hiervoor verant woording heeft, behalve dan de huidige regeering. De officieren aan boord en aan de wal gingen fuiven, hoewel ze nadrukke lijk gewaarschuwd waren, dat de toestand aan boord critiek was. Toen de matrozen er tenslotte met het schip vandoor gingen werd er met 'een bom geworpen, waardoor 23 jonge levens werden vernietigd. Dit is 'n beschaafde natie onwaardig, vooral daar terzelfder tijd door diezelfde natie in Genève op een verbod van het werpen van bommen werd aangedrongen. Spr. brengt hulde aan de soc.-dem. Vliegen, die onmiddellijk bedankte als vertegen woordiger der Ned. Regeering ter Qntw. Conferentie, (applaus). Een vrouw ,die nooit aan politiek deed, zei: Alleen al door deze daad is de re geering veroordeeld. Spr. hoopt, dat vele vrouwen haar dit na zullen zeggen. Doch wij zullen zorgen, dat de verkie zingen niet staan in het teeken van de Zeven Provinciën. Wij zullen de arbeiders klasse wijzen op de slechte politiek der regeering; Colijm voelt zich geroej>en als de Vader des Vaderlands. Men onder breekt zelfs het Wilhelmus om hem toe te juichen als de sterke man. En de Bond van Nationaal herstel, de fascistische or ganisatie met generaal Snijders aan het hoofd, wil ook een woordje meespreken. Deze partij wil het politiek bederf tegen gaan, maar stelt generaal Snijders no. 1 hoewel die niet naar de Tweede Kamer- zal gaan. Dit om stemmn te\. lokken voor de fascist Westerman, de leider van de Rott. Bank met haar miljoenen tekorten, die gered moest worden door de zieke staat. De Vrijz. Dem. teelden Marchant af met het roer van „Het schip van Staat" in handen. De Soc. Dem. voeren deze verkiezing echter in een ander tee ken. Achter ons liggen 4 jaren van wanbe heer, van het steeds verhalen der crisis ellende alleen op de arbeidersklasse. Het parool was steeds: Bescherm de brand- ttcgst. Tot Ihet jaar 1931 waren er steeds overschotten, hoewel er groote tekorten waren geraamd en men ging de belasting verlagen. Niet echter de onrechtvaardige indirecte belastingen, doch de directe be lastingen, b.v de personeele. Deze werd voor arm en rijk met 1/5 verminderd. De huurwetten werden opgeheven, de huur prijzen stegen, ook de personeele belas ting. Resultaat was, dat de z.g. belasting verlaging 8 miljoen meer opbracht. De sucessiebelasting werd verlaagd, doch de rijwielbelasting werd gehandhaafd. Doch het volgend jaar was er 50 miljoen gld. te kort. Toen werden de indirecte ver zwaard. We hebben thans de Tarwewet en de Crisiszuivelwet. De boeren moeten gesteund worden, doch men legt die steun op het brood en de arbeider betaalt al- wee!' liet gelag. Wij stelden voor om rnt de schatkist te steunen en vragen ophef fing van het bankgeheim, waardoor jaar lijks tientallen miljoenen aan de belasting worden ontdoken. Ons voorstel werd ver worpen? Een voorstel om 1/3 te bezuini gen, vond ook geen genade. Wel gingen de Chr. Partijen accoord met ontzagge lijke verslechtering van het onderwijs. In de commissie-Weiter was geen arbei-

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5