De Nieuwe ïexelsche Courant No. 4721 46ste Jaargang Woensdag 22 Maart 1933 Van week tot week Polen door de Volkenbond op zijn nummer gezet. Wat Hitier schreef. Een verwarde toestand in Oostenrijk. Oorlogsdreiging. ïexelsche Berichten Uw advertentie In dit blad wordt op Texel huls aan huls geleien. is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. UITU.N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.j iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4 ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.-; S.-; 11.20; 2.35; 5.35. Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15;6.55. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.15; 5.20. Van den Helder: 9.— 12.20; 6.30. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer y2 uur later.) 23 24 25 26 27 28 29 Maart 7.06 7,50 8,27 8,58 9,29 9,59 10 33 R1IWIELEN en RIJTUIGEN 6 42 - ZATERDAGAVOND. Het eerste conflict, dat in het Maart-, sohe Europa dreigde te ontstaan, en de vrede in gevaar had kunnen brengen, is voorloopig bijgelegd. Polen had op de Westerplatte in Dantzig troepen afgezet en munitie opgeslagen. Hiertegen diende de vrije stad Dantzig een protest bij de Volkenbond in en met een ongebruikelijke haast heeft men in Genève het gebeurde toen niet alleen onderzocht, maar ook da delijk al een beslissing genomen. Polen werd in het ongelijk gesteld en verplicht binnen de kortst mogelijke tijd de Wes terplatte in normale toestand te brengen Dit is een klein succesje voor de Vol kenbond en in# zekere zin ook voor Duitsdhland, da't straks in Genève een andere toon zal gaan aanslaan dan de vroegere regeeringsvertegemwoordigers, en zeker met kracht zal aandringen op een herziening van het verdrag van Versail les. 'Het zal in zijn pogingen daartoe steun vinden bij Italië, dat aan het nieuwe begrijpelijkerwijze zijn hart verpand heeft Niet enkel omdat het fascistisch is, meer nog omdat er nu kans bestaat om een nieuwe alliantie te sluiten, die Hongarije en Duitschland en, als het kan, ook Oos tenrijk zal omvatten, een verbond, dat, zich ten doel stelt, de Fransche heerschap pij over Europa te beknotten. De eeuwige strijd in Frankrijk en Duitschland moet men ook zien als een cultuurstrijd, een botsing van twee besdha- vingen, van verschillende levensopvattin gen. De Duitsche Nationaal socialisten aarzelen iniet de Fransche indringing in Europa en vooral in Duitschland destijds in het Rijngebied, de perverse sadistische wraakzucht van de erfvijand te noemen, indien de Franschen daarbij gebruikmaken van kleurlingen. Ja, men noemt in Nationaal Socialis tische kringen dit opnemen van negers in Europeesche leger de ijskoude berekening van Joden, die van Europeanen, bastaards trachten te maken, door het blanke ras te infecteeren met minderwaardig bloed om zoo zijn zelfstandigheid te breken Men begrijpt, dat deze uitlatingen niet afkomstig zijn uit een of ander diploma tiek stuk, neen men kan ze vinden in het boek van Hitier: „Mein Kampf", waarin ook andere dingen te lezen staan over de doelstellingen van de nationaal socia listen en de socialisten en de stichting van het Derde Rijk. Tegen het stichten van dit Derde Rijk heeft men in Oostenrijk nogal bezwaren. Noch de KatholiekeChristen Socialen, noch de Sociaal-Democraten moeten iets van het Hitlerianisme hebben. Toch wast de nationaal-socialistisohe stroom ook in Oostenrijk als gevolg van de vestiging van het nat.-soc. bewind in Duitschland, Er is in Oostenrijk thans wel een zeer verworden toestand ontstaan. DeSoc.-Dem. staan op hun achterste beenen tegen de maatregelen van Dolfus c.s., maatregelen die er in de eerste plaats op gericht, zijn een dam op te werpen tegen het Duitsche Het parlement is voorloopig buiten wer king gesteld en tal van noodverordenin gen zijn uitgevaardigd. Misschien, dat de eerstvolgende weken de oplossing brengen van de Oostenrijk- sche puzzle. Men voelt er niet voor een Derde Rijk, maar wel voor een Italiaamsch Oostenrijks-Hongaarsch-Duitsch verbond of zou hier, zooals zoo dikwijls in de po litiek, de schijn bedriegen? In Joego Slavië is men bezig een soort oorlogsstemming tegen Italië en zijn even - tueele bondgenooten aan te kweeken. Naar gemeld wordt zouden binnen enkele da gen op bevel van de koning 40,000 reser visten van verschillende lichtingen onder de wapenen worden opgeroepen om de garnizoenen in de Kroatische landen en in Slovenië op oorlogssterkte te brengen. Het oproepen dezer troepen wordt of ficieel gedekt door de mededeeling, dat het hier een proefmobilisatie betreft, maar heeft feitelijk niets anders ten doel, dan gereed te staan voor -een eventueele oorlog. Uit het feit, dat deze mobilisatie alleen in het westen van Joego-Slavië in voorbereiding is, kan men aannemen, dat ze bedoeld is tegen Hongarije, Oos tenrijk en Italië. Bovendien zijn de laat ste weken enorme hoeveelheden gifgas sen uit Frankrijk naar Joego-Slavië ver scheept, en in verschillende havens van Dalmatië gelost. 'Het ziet er dus zeer somber uit in het Zuid-Oosten van Europa. De oorlogs stemming wordt aangekweekt, het aantal conflicten, waaruit men een keuze kan doen om er een aanleiding tot oorlog in te zien, groeit met de dag. In Genève doet MacDonald wanhopige pogingen om het oorlogsgevaar af te wenden. Hij moge daarin slagen. WOLSTEUN. Van steun aan onze wol schijnt nog niets te kunnen komen. Het Tweede Ka merlid Braat heeft hieromtrent aan de Mi nister -eenige vragen gesteld. De Minister heeft hierop geantwoord dat hij tot zijn leedwezen in de gegeven omstandigheden genoopt is een afwijzend standpunt in te nemen. Er zijn vooralsnog geen maatrege len bekend, welke ten deze van Over heidswege zouden kunnen worden geno men, zonder daardoor al te zeer de -reeds, weinig gunstige economische positie van de Ned. wol verwerken de industrie te ver zwakken. Hetgeen reeds lang officieus bekend was, is met dit antwoord officieel bevestigd. Vraagt men ons nu, lezen we in het orgaan der H.M.v.L., of we ons nu maar bij dit besluit moeten 'neerleggen, dan antwoorden wij ontkennend. Wij ge- looven, dat inzonderheid met -het oog op de reclame voor het Nederlandsoh fabri kaat, welke thans met groote instemming van onze Minister van Econom. Zaken wordt gevoerd, wij nog eens opnieuw de zaak ter hand moeten nemen. Zou er nu werkelijk geen weg te vinden zijn onze wol in Nederland verwerkt te krijgen tegen -een wat draaglijker prijs? SPORTNIEUWS. Korfbal. Uitslag van de Zondag gespeelde wed strijd Texelsche Korfbalbond: de Waal: DTS—HKC: 1—3. Programma voor a.s. Zondag: Den Helder: HKCDTS; De Cocksdorp: SVC—Verdo-Nigro; Oudeschild: OKCde Zwaluw. VOGELBESCHERMING. De heer Jac. P. Thijsse schrijft in het Maart-nr. van „De Levende Natuur": De eigenaars van de Bol èn de B-eemes, de bekende broedplaatsen in polder -het Noorden, hebben zich bereid verklaard, -de jacht op beide terreinen kosteloos af te staan aan de Ned. Vereen, tot Be scherming van Vogels. Dit bet-eekent, dat daar nu niet meer gejaagd wordt. De be kende vogelwachter T. Brouwer houdt daar nu het heele jaar door toezicht. Na de afsluiting van de Zuiderzee is de waterbeweging in het Westelijk deei van de Waddenzee veranderd. Hoogwater komt hooger en laagwater komt lager. Bij hoog water komen nu veel meer" dan vroeger de strandvogels zich verzamelen binnendijks op de Bol. Het is prettig om te weten, dat die dieren daar nu een rus tige verblijfplaats vinden. Wij (en zij) mogen de heeren Koning wel zeer dankbaar zijn voor hun belangelooze me dewerking. Dit is een bescheiden begin voor krach tiger maatregelen. Ons land is als over winteringsoord en doortrekstation zoo be langrijk, dat wij wel zeer zeker de inter nationale verplichting hebben om hier ge bieden aan te wijzen, waar de vogels wer kelijk veilig kunnen vertoeven. Het zou overweging verdienen, een of meer van de randmeren, die bij de inpoldering van de Zuiderzee overblijven, daarvoor aan 'te wijzen. (Zie ook vorig nummer.) In zijn openingswoord zei de heer J. Kooiman, die bij afwezigheid van de voorz., de heer W.Schumaker, het wel komstwoord sprak, dat hij, hoewel de toestand voor de bollenkweekers niet be paald gunstig is, bet niet over "de crisis wilde hebben, aangezien dit een schaduw kon werpen op het feit, dat eerstdaags het 25-jarig bestaan der afd. zou worden gevierd, een feit, dat niet door donkere gedachten mocht worden verduisterd. De aanwezigen werd als vorig jaar weer een vrij gelag aangeboden. Medegedeeld werd, dat de beer S. J. Flens de oude St. jozefschool had be zocht, en deze school met zijn flinke ra men op het Noorden, een alleszins ge schikt lokaal had bevonden om er de ten toonstelling van gesneden bloemen te hou den. De hooge uitgaven, welke in de reke ning voorkwamen, waren in hoofdzaak ontstaan door de reis, welke 58^ leden voor rekening van de kas naar Sassen- heim maa'kten en door de betaling aan de heer Van Empelen voor zijn voorlich ting bij de beplanting van het Park. Door de heeren C. Kersemaker, H..Bruijn en C. van Heervvaarden werd de rekening in orde bevonden. Bij de behandeling van de Beschrij vingsbrief Alg. Vergadering werd een con cept huish. reglement H.B.Q. geheel voor gelezen en conform voorstel Hoofdbestuur goedgekeurd. Over vergoeding reiskosten zal de afgev. Flens echter nog eens een woordje spreken. Op een desbetreffende vraag, wordt ge antwoord zooveel mogelijk bollen over de wiling te verkoopen, vooral het grove goed. Door eenige leden werd van de gratis aanbieding, monsterzakjes Nitro- foska voor proefjes, een dankbaar gebruik gemaakt. Door Texelsch Fanfare werd aangeboden tijdens de tentoonstelling in het Park een conoert te geven. Er zal dan, behoudens goedkeuring van B. en W., een speldje a 10 ct. worden verkocht ten bate van het corps. Het gemeentebestuur zal verzocht worden liet Park die dagen 's avonds extra t-e verlichten. Goedge vonden werd nog een hondertal vazen aan te koop-en. Iedere kweeker kan gesneden bloemen inzenden, mits geteeld op de koude grond. De bloemen zullen op naam van de kwee ker worden tentoongesteld. Als leden der comm. tot het in orde maken van het lokaal stellen zich beschikbaar de heeren C.Wonder, N. Rijk, J. Huisman, N. Lap, H. Bruijn, J. Lips en Jb.. Hin Cz. De heer N. Schermer zal verzocht worden bij het ontwerpen der tafels behulpzaam te zijn. Ter sprake komen verder de behande ling van crocussen en gladiolen. Aange- geraden wordt gladiolen vóór het zenden naar de veiling zoo goed mogelijk uit te zoeken en de crucussen zoo voorziohtig als het kan uit te zoeken. Wanneer de buitenschil er af gaat, vormen zich spoe dig zwarte, versteende plekjes en worden de bollen daarom als ziek afgekeurd. Het 2-ct.-per-roe-fonds behoeft dit jaar niet te worden betaald. In zijn sluitingswoord brengt de heer Kooiman dank voor de bereidwilligheid, waarmee de commissieleden zich beschik baar stelden en tevens dank aan -de leden, voor de belangstelling en aangename be sprekingen. L. SOIREE DANSCLUB T.O.P.. Of de avond geslaagd is? In ieder ge val en zever wat de financiën betreft. De groote zaal van hotel Texel was Zondag avond stampvol, toen de heer IJ. Witibe ■met een kort woord van welkom de aan wezigen welkom heette. Als no. 1 van het programma werd door de heer M.Moojen gezongen „Mensch durf te leven". No. 2, het kamerstukje. „De stakende dienstboden" werd door de dames Riek Jellema, Tine Kikkert en Iet Ruijs zeer aardig vertolkt. No. 3 „Naar de Ardennen", zang door M.Moojen, had evenals no. 1 een verdiend applaus. Hierna volgde „Het weggestopte Pleeg kind", een aardig blijspel in 2 bedrijven. De dames Alie Jellema en Roel Pen en de heeren M. Moojen, Jb. Rijk, W. Stiggel- bout en Ko de Veij, wisten door hun spel en mimiek een groot succes te ver werven. Een complimentje voor de aan kleeding van het tweede bedrijf. De tuin en het priëel waren keurig in'orde. De heer IJ. Witte bracht in zjjn slui- sluitingswoord dank aan de heer Logman voor de welwillende leiding, de dames A. Jellema en R. Peil werd voor hun ver diensten een aardig cadeautje geoffreerd (zilveren brochespeld), mej. Nelly Mosk ontving dank voor de begeleiding bij de zangnummers, de heer Jn. Kikkert voor zijn medewerking, zijn medebestuursleden voor de prettige samenwerking, de heer P. Eelman voor het keurig nabootsen van hét vogelgezang in liet 2e bedrijf en 'de aanwezigen voor hun opkomst. Door de heeren Kooij, De Jong, A. Eel man en K. Smidt, werd voor goede bal- muziek gezorgd. De pap'ieren mutsen tij dens hét bal verhoogden zeker 'de vroo- Ifikheid. ESPERANTO BOND „LA NORDA STELO". Zondagmiddag had te Den Heidereen druk bezochte districtsvergadering plaats, waaraan o.a. door 9 leden van de Texel sche Esperantobond „Kune ui venkos" werd deelgenomen. Daar de vorige ver gadering, waarin de bond wend opgericht, in 't Hollandsch werd gehouden, weiden de notulen van die vergadering ook in 't Hollandsch voorgelezen. De besprekin-, in deze vergadering werden vender uit sluitend in het Esperanto gevoerd. Besloten werd de contributie, bedra gende f 1.j>er jaar, voor meerdere per sonen uit één familie te stellen op f0,75' per jaar per lid. Werkloozen betalen geen, contributie. De eerstvolgende bijeenkomst ^al plaats [hebben op 23 April a.s. te Alkmaar., Door de heeren M. J. Oele en Joh. M. Duinker, van den Burg, werd gewezen op de noodzakelijkheid, de vergaderingen, vroeger te dóen aanvangen, opdat de le den van Texel -en andere verder afge legen plaatsen niet genoodzaakt zijn de vergaderingen voor 'het einde te verlaten. Als proet zal de eerstvolgende bijeen komst om 10 uur aanvangen Namens „Kune ni venkos" werden tie leden uitgenood igd, deel te nemen aan de door haar op 14 Mei a.s. op Texel te houden excursie naar de Dennen., enz.., waarover nog nadere mededeelingen zul len worden verstrekt. Hierna volgde een uitvoerige discussie ingeleid door de heer Joh. M. Duinker over de organisatievorm van de plaatse lijke Esperantogroepen. Als de meest ide ale oplossing werd voorgesteld een voor beeld te nemen aan het reglement van „Kune ni venkos". Daar hierover op deze vergadering geen besluiten konden worden genomen, stelde de voorz. voor, dat de leden dat reglement in hun plaatselijke groepen in bespreking brengen. Bij het declamatieconcours ontvingen o.a. de heeren Rudi König (Duitschland, tijdelijk den Burg) en Tn. Tiessen, den Burg, een premie. Met een krachtige opwekking om toch overal en altijd "liet Esperanto te doen doordringen, werd deze zeer geslaagde vergadering gesloten. VRIJHEIDSBOND. Voor de Liberale Staatspartij, de Vrij heidsbond, is Vrijdagavond in hotel Texel opgetreden de heer H D. Louwes, land-, bouwer te Ulrum, voorz. van de Gronin ger Mij. van Landbouw, no. 1 op de lijst Van de V.B. in deze Kieskring. De heer ir. M. D. Dijt leidde spr. met een kort woord in. Hij wees er op, dat de heer Louwes een groot, propagandist is voor de gelijkstelling van stad en platte land en constateerde met vreugde, dat er geen enkele partij met zooveel landbouw- candidaten op haar lijst is, als de V.B.: de heeren Louw-es, Van Rappard en Bier- ma, dus drie van de acht, die wel in de Kamer zullen komen. o Flierna verkrijgt de heer Louwes het woord. Hij behandelt eerst de liberale be ginselen. We moeten, aldus spr., in de politiek niet alleen op beginselen letten, maar ook op onze belangen. Toch mogen die beginselen nooit uit het oog verloren wor den. De beginselen van de Vrijheidsbond zijn: (1). Vrijheid van de menschelijke persoonlijkheid. (2). Wij huldigen de in- dividueefe bestaansmogelijkheid. Wij wen- schen uit principe hulp van de gemeen schap alleen in de uiterste nood te aan vaarden. Voor de boer vragen we steun, omdat hem de bestaansmogelijkheid ont breekt. 13). Wij strijden voor een stoer overheidsbeheer, voor een sterk gezag. Gevallen als met de 'Zeven Provinciën 'moeten met alle macht worden tegenge gaan. De groote vakorganisaties vormen een groote macht in de staat en onder mijnen het gezag. De regeering moet geen nevenregeering dulden. (4). Wij pleiten voor een nuchter zuinig overheids beheer, voor versobering van de staats-, dienst en van het leven van tal van Ne derlanders. Er moet energiek bezuinigd worden. De salarissen moeten aan de ge- TEXELSCHE COU LICHT OP fascisme. VERGADERING H.B.G. AFD. TEXEL. PROPAGANDA-AVOND

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1