TWEEDE BLAD TEXELSGHE COURANT Zes dagen. Texefsche Berichten Woensdag 22 Maart 1933. „Zesdaagsche" hier, „zesdaagsche" daar, „zesdaagsche" overal. Als voor een vermakelijkheid, die d'r geld moet op brengen, worden de koppels door de baandirectie gekeurd bij elke wedstrijd en met befaamde of opkomende „sterren" worden contracten afgesloten voor een aesdaagscbe hier of aaar. Dan staat in-i eens de nationale eer op het spel, die ver dedigd moet worden of moet zegevieren Leest er de verslagen maar op na. De zesdaagscheWat een offers worden er niet voor getroost; wat een voorbereiding gaat er niet aan vooraf De renners willen allemaal „in goede conditie" op de baan verschijnen Trai nen en nog eens trainen om fit te blijven is de boodschap. Als men toch maar „in vorm" is. Er zijn er, die alles een dwaasheid vin- Er zijn er óók, in sportkringen, die zich ernstig afvragen of alles nog iets met de eigenlijke sport te manen heeft. Er zijn er, die vooral de verwording van de zes daagsche hekelen, omdat tenslotte de rij ders geen zes dagen en nachten zelf rij den, maar voor bepaalde uren hun inval- lertjes hebben. Hoe dit zij (we blij veri er buiten) men leert er in elk geval iets van. Zes dagen wordt hier van spierkracht en zenuwen, van geest en lichaam enorm veel gevergd om een doel te bereiken. Hebben we in de zes werkdagen ook zóóveel over voor ons doel Zes dagenDie zes moeten voor ons allen een symbool zijn van onver moeid volhouden, van inspanning aller krachten voor ons doel, dat in de zevende besloten ligt. Voort voort voort onvermoeid, met stalen wil en een gezond gehouden lichaam. Laat die zesdaagsche aldus voor allen een symbool zijn! ALLERLEI. Eenzelfde advertentie, voor viermaal plaatsen ineens opgegeven wordt maar voor driemaal berekend. Op minimum- inaat geplaatst, kosten die VIER adverten ties dan maar f 1,80. Voor de handel zijn onze tarieven NOG voordeeliger. Vraagt om inlichtingen. Dat kost geen cent en kan u slechts voordeel bezorgen. o Wie het „Tesselaartje" lezen, dat iedere week minstens 56 kolommen speciaal voor Texel bestemde berichten en adver tenties bevat, weet in de uitgebreidste be- teekenis van het woord, wat er in onze gemeente en in de kringen van Texe laars aan de vaste wal „te koop" is. Samenlezers, we zouden het zeer op prijs stellen, wanneer u zich abon neert. Voor een enkele sigaar betaalt; ge net zooveel als voor de twee nummers van de „Tesselaar", die ge dan elke week op tijd ontvangen zult. R.K. LAND- EN TUINBOUWBOND. In de L.T.B. vergad. werd Maandag het Schapensteunplan besproken. Hierover deelt een onzer medewerkers het vol gende mee: Te even 8 uur kon de voorz., de heer C de Wit aan een 30-tal belangstellenden) alsmede aan de geestelijke adviseur ka pelaan Boelrijk, het welkom toeroepen. Spr. betreurt, dat de schapenteelt te genwoordig zoo weinig loonend is, dat er om steun bij de regeering zal moeten worden verzocht. Geen tak van bedrijf op Texel is zoo belangrijk. Immers 70 a 75 pet. der inkomsten komen voort uit de schapenteelt. Door alle takken van land bouw worden steunregelingen gevraagd. Secr. doet voorlezing van het ontwerp- steunplam. Hierna ontstaat een langdurige discus sie. De heer Commandeur vraagt: Wat verstaat men onder een normaal lam. Hij zag liever het gewicht bepaald. Voorz. meent, dat dit moeilijk zal gaan. Com mandeur zag liever, dat elke boer een bepaafa pet. kon leveren.. 'Ook dit zou moeilijkheden opleveren meerit men. De vrije handel blijft bestaan. Iedere boer is vrij eerst te verkoopen en kan dan de rest afzetten tegen f5 per stuk. Die het meest voert, krijgt het beste lam en zal dus de hoogste prijs maken, hetgeen dan- ook moet. De heer Vendei meent, dat voeren alleen voor kapitalisten mogelijk is. Er moet steun komen, hoe dan ook. Jn. van Heerwaarden vraagt of de han delaren niet op de minimumprijs zullen aanhouden. Het wordt z.i.. een jodemvïn- kel. Voorz. ziet dit niet in. Dat er reeds de eerste week daardoor min derwaardige lammeren aan de markt ko men, wordt betwijfeld, aangezien het ont werp spreekt van een normaal marktlam. Een lam van 4 weken is dat toch niet. Ook met de distributie van de uit de markt genomen lammeren zal rekening moeten worden gehouden. Het zal niet aangaan, ineens met eer* 2 a 3000 lamme ren aan te komen, waar het ontwerp zelfs spreekt van ovterl 4 a 5 maanden ver deeld. Na vele besprekingen wordt op voor stel van de heer Commandeur besloten, voor elke boer een bepaald pet. at te zet ten aantal lammeren vast te stellen. De duur van 4 a 5 maanden zou men wil len stellen op zes weken. Wanneer de veehouder de lammeren tot b.v. Oct. moet houden, zal hij met f5.p. lam nog ver lies lijden. Commandeur vraagt nog er bij het Hoofdbestuur op aan te dringen, dat de schapenboter buiten de crisisregeling blijft, tiet bestuur zal met dit verzoek rekening houden. Na sluiting met de Chr. groiet, gaat het bestuur in comité vergaderen met de besturen H.M. van Landbouw afd.. Texel en Eierland, welke besturen intusschen reeds een plaatsje hadden gevonden in de eetzaal van hotel „de Zwaan". L. De gezamenlijke besturen hebben het plan vrijwel ongewijzigd aangenomen. Verloting Nutsbewaarsdhool. Even nakijken: 56 105 116 130 248 471. Dit zijn de nummers van loten van de Nutsbewaarschool, waarop prijzen vielen, die nog niet afgehaald zijn. Adres: Schoolgebouw, Waalderstr. Officieel veilingsbericht der Coop. P.T V. „Texel". Door de moeilijkheden m-et de afzet zakten de prijzen der eieren de afgcloo- pen week nog meer in. Mocht binnen kort nog geen regeling worden getrof fen voor eenige afzet, dan zullen de prij zen nog meer naar beneden gaan. Öt de reeds lage prijzen zich 'deze week zullen handhaven, moet nog worden afge wacht. SPORTNIEUWS. Wandelsport. De stroom van extraprijzen voor de deelnemers blijft aanhöuden. No. 9 S.V. Texel; no. 10 Korfbalclub D.T.S., de Waal; no. 11.. V.V.V. „Texel" de Koog. Reeds zijn inschrijvingen van deelne mers binnengekomen uit Zeist en LJtrecht. Vermoedelijk komen er deelnemers uit Haarlem enAlkmaar. Serieuze berichten hieromtrent bereikten ons reeds. Vergeet niet, dat ge u DEZE week op moet geven. De te den Helder door St. Christopho- rus uitgeschreven afstandsmarsch ging Zondag niet door; lrij is uitgesteld tot Zondag 9 April. Liefhebbers voor deze 40 K.M.. marsch kunnen zich alsnog aan melden. Er wordt ijverig getraind. Verleden week liepen op de vastgestelde trainings avond 39 personen mee. Op zoo'n avond Wordt van 15 tot 20 K.M. geloopen. G.M. Voetbal. Door slecht weer is een groot aantal wedstrijden niet doorgegaan. Ook „Texel" was de dupe. Het „Alkmaar"-terrein werd door de scheidrechter onbespeelbaar ver klaard. Dit had 'de consul 's morgens al behooren te doen. Het valt blijkbaar nogal moeilijk, zoo vroeg op te staan, waardoor een Vereen zonder noodzaak op hooge kosten gejaagd wordt. Texel was echter niet alleen. Ook Vrone is het zoo vergaan' met zijn reis naar Beverwijk, terwijl „Hel der" een vergeefsche reis naar Hoorn maakte. In onze afd.. werd geen enkele wedstrijd gespeeld. Texel 2 trok met enkele invallers naar Oudesluis en heeft daar een beste wedJ strijd gespeeld: gewonnen met 10. De scheidsrechter was niet opgekomen, zoodat de wedstrijd geleid werd door een lid van O., de heer Stammes, die dit op uitstekende wijze deed. AI direct bleek, dat onze jongens een heele toer zouden hebben om te winnen. "O. was iets ster ker, maar onze achterhoede en halflinie speelden een prima wedstrijd, terwijl Bram voor ons elftal een Van der Meulen was. Snel ging het spel van doel tot doel en de afwerking was bij T. dikwijls beter dan bij O.- Onder gestaag werken en een drachtig volhouden kwam met blanke stand de rust. Na de rust enkele pittige aanvallen van T. Ook O. wist Bram zeer dicht te naderen, maar op wonderbaarlijke wijze wist hij alles te redden. Aan de andere kant gingen enkele schoten pre cies naast. Toen er nog plm. 20 min. wa ren te spelen, kreeg T. een corner te ne men, welke, goed voor het doel geplaatst, door Jn. M. in eens werd ingeschoten. T. had de leiding. Toen kwam O. geweldig opzetten. T. speelde een verdedigend spel, wat uitermate gelukte. Enkele minuten voor het einde moet Jaap uitvallen. Van de lijn af moedigde hij z'n mannen aan en toen het einde kwam, hadden onze jongens zich door deze kranige overwin ning een plaats omhoog gewerkt. Dit is weer een bewijs van goede wil en een drachtig samenwerken. 'Bravo, Jongens, gefeliciteerd. Er is door alle spelers prima gewerkt. De voorhoede was het minst sterk bezet, maar wist dikwijls keurige aanvallen op te zetten. De halflinie heeft eveneens haar taak uitstekend opgevat, terwijl bij de laatste wedstrijden bewezen is, dat de achterhoede in deze samenstelling het sterkst is. Bram was in prima conditie- o— Texel A speelde tegen KVC. T. speelde in deze wedstrijd uitermate zwak. We kregen de indrux van te licht opnemen. K. daarentegen was overtuigd, dat alleen door hard werken iets te bereiken viel. K hee'ft danoók enorm gewerkt. Geen mo ment afwachten, steeds weer aanvallen en altijd in beweging. Dit maakte, dat ze haast niet te passeeren was. De kleine Vermeulen deed wonderen en eerst in de 2e helft van de wedstrijd wist Wim het le doelpunt te maken. Tot 5 min. voor het einde was de stand nog onveranderd in deze korte tijd wist T. de stand nog tot 3—0 op te voeren door Ben en Piet. De rechtervleugel speelde het best, de overige wisten blijkbaar., dat het wat kon lijden. Hiermede heeft Texel A zich voorgoed op de bovenste plaats gezet. Gefeliciteerd, jongens. O Texel B was op bezoek bij Texelsche Boys A. Hier is een goede wedstrijd ge speeld, onder goede leiding van Nic Ran. De T. Boys spelen voor de vrij sterke wind en ondernemen direct eenige goede aanvallen, welke keurig worden afgesla gen. Zelfs weten de T.-jongens eenige pittige aanvallen te ondernemen. Als de B.'s een goede aanval met een mooi schot besluiten, wordt Wim's uitzicht be lemmerd. Hij wordt gepasseerd: 10, terwijl even later een hoog schot hem te machtig blijkt: 20. Nog eenmaal weet B. een goed doelpunt te maken. Nu we ten de hardwerkende T.-adsp. stand te houden. Goed comb, weten ze nog enkele bezoeken te brengen aan de over kant, waar een goede kans nog verloreni gaat. Rust 30. Na de hervatting zijn de Boys niet geheel in het offensief. Al spoedig geeft Klaas eenige goede schoten, maar de B-keeper is op zijn post terwijl Wim aan de andere kant niet thuis geeft. Telkens brengen onze backs en halfs, waar Klaas en Piet dikwijls keu rig werk doen, de bal naar voren. Menig goede aanval kan nog maar net worden afgeslagen. Einde 3—0. Onze B.-ploeg speelde werkelijk goed. Uitslagen adsp.-comp.Zeemeeuwen A —SVC A 0—7; Tex.' Boys A—Texel B 3—0; Texel A—KVC 3—0. Verslag Ouaeschild te laat ontvangen. o Programma 26 Maart: Zeemeeuwen ATexel A, 12 uur, P. M. Koorn. 4 SVC A—KVC A, 2.30 u., Jb. v.d. Kooij. —o— Schoolwedstrijden: Voor deze wedstrij den is de belangstelling al grooter dan vorige jaren. Vermoedelijk zullen 8 a 9 schoolelftallen deelnemen. Een reglement werd vastgesteld en aan de betrokken schoolhoofden toegezonden. Volgende week zal, als de inschrijving gesloten is, het programma worden samengesteld. Er zal op Woensdag- en Zaterdagmiddag ge speeld worden. Driemaal achtereen werd de R.K, school winnaar. Een spannende kamp, welke door de jeugd altijd zoo spontaan wordt gespeeld, wordt ook nu weer verwacht. De wedstrijden blijven voor de jongens een herinnering, waaraan ze altijd met genoegen terugdenken. Voor onderwijzers en ouders om van harte in mee te leven. In vele dealen van ons land, worden jaarlijks schoolwedstrijden ge houden tot groote vreugde der school jeugd. o— Zaterdagmiddag-comp.Zeemeeuwen B Texel C. Uitslag 2—1. In een gelijk opgaande wedstrijd wist Z. te winnen. 'A.s. Zaterdagmiddag: Texel DZeemeeu wen B, aanvang 2,15 uur. Propaganda-avohd. N.J.V. De propaganda-avond van het N.J.V.., Maandag in Eben Haëzer gehouden, is zeer goed geslaagd. Het zaaltje was wat je noemt, stampvol. De leiding berustte bij de heer C. Blom, die een openings woord sprak, waarna ds. Visser uitweidde over het vereenigingsleven in het Jonge lingsverbond. Hierop was het woord aan Ds. Hoek van den Helder, die komische voorvallen, maar ook treffende biezonder- heden meedeelde uit het kamp te Huls^ horst. Jammer, dat door een defect aan de lantaarn geen lichtbeelden konden wor den vertoond. De goede stemming heeft hieronder echter niet geleden. DE WAAL. Merino-hoe ve. De nieuwe hoeve van de Doopsgezinde gemeente, welke in Tienhoven op de plaats van de verbrande verrijst, zal op voorstel van Ds. Vis waarschijnlijk „Menno-hoeve" worden genoemd. (Uit: De Lampen Brandend.) EIERLAND. Eerste Kievitsei. Door de jongeheeren Piet Eelman en Gijsbert Zeeman is Zondagmorgen in Z.- Eierland het eerste kievitsei gevonden Poelier Plaatsman betaalde er een gulden voor o Vorig jaar werd het eerste ei hier op 29 Maart gevonden en eveneens tegen f 1 door Plaatsman gekocht. Toen was Cor van Sijp de gelukkige. Hoe de konijnen ontvreemd werden. In de nacht van Vrijdag op Zaterdijg werden ten nadeele van de heer Kievit „Oorsprong" alhier, zeven konijnen ont vreemd: zijn buurman "bleek er twee te missen. Aangifte bij de politie volgde. En wat bleek toen bij haar onderzoek? Een hond had zich van de langooren 'meester gemaakt, had de dieren gedood en vervolgens weggestopt. Het is nu maar de vraag: welke hond? OUDESCHILD. Kerknieuws. Zondag zal de heer R. Boeke (Schoorl) cand. tot de H.D., op beroep pree ken in de N.H. kerk alhier. DE KOOG. MODERNE LANDARBEIDERSBOND. De zaal van den heer Den Braven was goedgevuld, toen de voorz., de heer R. Kiewiet, allen welkom heette. Als spreker zou optreden de lieer P. S. v.d. Vaart, Wethouder van den Helder, inplaats van de heer Van der Ham, die verhinderd was. De Mandolineclub van Oudeschild opende met een 3-tal nummers, eenige da mes zongen,,Broeders, verheft ti ten Vrij heid", er werd gedeclameerd en P.A.L. V.U. voerde een propagandastukje on. Het gebodene oogstte een dankbaar ap plaus. Vervolgens kwam de heer V. d. Vaart aan 't woord. Spr. zeide met veel plezier een spreekbeurt hier te vervullen. Texel' heeft voor hem een groote bekoring, daar hier steeds zoo mooi voor de beweging gewerkt wordt, door het grootste deel der leden en dit stenit tot vreugde. We leven in een tijd van groote spanningen; aan 'de eene kant strijdt de arbeidersklasse om; haar levenspeil te handhaven, aan de an dere kant tracht de bourgeoisie dit jreil omlaag te trappen. En het is goed er op te wijzen, dat alleen het moderne vak verbond steeds voor uw belai\gen op de bres staat. In de regeering en de 2e Kamer wor den "besluiten genomen (of nagelaten) van buitengewoon belang voor de arbeiders klasse, (ouderdomsrente, militarisme, onderwijs, enz.). Daarom moet het aantal arbeidersvertegenwoordigers in de Ka mers grooter worden. Evenals de lieer Th. Thijssen (zie ons verslag van Zater dag), sprak de 'heer Van der Vaart over het vrije woord, de gebeurtenissen in In- dië, de macht van het kapitalisme, de collecte voor de verkiezingen (f 82000 to taal). We moeten fel, doch voorzichtig strijden, aldus spr. Ik twijfel niet, of ook op Texel zal het een sucoes-jaar zijn. Deze avond is georganiseerd om de ban den te versterken en daarna gezamenlijk aan het werk deel te nemen. Besteedt uw tijd goed. Spr. richt zich dan tot de jon geren. Er zullen na de laatste verkiezin gen weer vele jongeren voor 't eerst deel nemen. Maak een goed gebruik van uw stemrecht. Helpt mede de maatschappij verder uit te bouwen, versterkt de fun deering van een maatschappij, die tot een gemeenschap moet worden, waar vrede en welvaart heerschen. In de pauze werden twee taarten ver loot, die door de lieeren Cor Eelman en A. Kiewiet gewonnen werden. Na de pauze kwam het vroolijke gedeelte. De Mandolineclub speelde en P.A.L..V.U. voerde op: „Ben huis met commensaals" en „Sullemans heeft trouwplannen", waar om onbedaarlijk werd gelachen. Het was voor de LandarbeidersDond aan succes volle avond. Met een gezellig bal werd besloten, N.V. Strandhotel „Prinses Juliana". Men deelt ons mee, dat N.V. Strandhotel „Prinses Juliana" uit V.V.V. „Texel" ge vestigd alhier, getreden is. Naar aanleiding vrin geruchten omtrent uitbreiding van het badhotel vernemen we dat hieromtrent nog geen definitieve beslis sing is genomen. DEN HOORN. Excursie Zwaardemaker's Fabrieken. De 'heer A. S. zendt ons een verslagje van een excursie, georganiseerd door Zwaardemaker's Fabrieken te Zaandam, vertegenwoordigd door de heer A. Bak ker, te Oudeschild. Tien personen namen er aan deel. We lezen in het verslag, dat de modern ingerichte fabrieken bezich tigd werden: pneumatische pomp voor de elevatoren, gedreven door 80 p.k. mo tor, de reinigingskamer, automatische weeg-, sorteer- en mengmachine, pellerij, malerij, graansilo's mêt een inhoud van 50150 ton. Er is weinig personeel, maar wel een 80-tal motoren. Het gezeU schap nam van dit bedrijf, behalve een monster (nlandsche wintergort, een uit stekende indruk mee. De directie heeft voor een gut onthaal gezorgd. OUDESCHILD. Een kostbare ruzie. Toen gisteren het motorschip van de fa. Bays aan de steiger wilde aanleggen, werd het daarin verhinderd door een on willige schipper, die niet van plaats wilde verwisselen. Er ontstond ruzie, waarbij de schipper met een haak dreigde. De knecht van Bays duwde hem daarop een maag- stomp toe, die dermate aankwam, dat

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5