De lieuwe TexsUche Gaurani No. 4723 46stli Jaargang Woensdag 29 Maart 1933 O Duitsohe plannen. Duitschland SVI0ET kuonsn exporteren. Van 'week tot week TERUGBLIK. VREDESPLANNEN. Texelsche Berichten Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huls aan huls gekust. is stads 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. U1TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 dj iedere regel meer 12 ct, Eenzelfde adv voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten d«n Burg f 1losse nrs. 4ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Dan Helder v.v Op werkdagen: Van Texel: 6.-; 8.-; 11.20; 2.35; 5.35. Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15; 6.55. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.15; 5.20. Van den Helder: 9.12.20; 6.30. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer 1/2 uur later.) 30 3! 1 2 3 4 5 April 11,05 11,37 0,30 1,12 2,25 3 53 RIJWIELEN en RIJTUIGEN 6 54 ZATERDAGAVOND. Hoe ontzaglijk ver weg lijkt ons nu de wereldoorlog met de daarna plaats gehad hebbende revoluties in vele landen van. Europa, revoluties, die tronen deden in storten en nieuwe republikeinen ontstaan en die 'het staatkundig beeld van Europa geheel deden veranderen. Het waren in zekere zin alle internationale revoluties, die nieuwe grenzen vormden, waarbinnen zich democratisch geregeerde republieken vormden, nadat hier en daar de raden republieken het onderspit hadden moeten delven. Alleen in Rusland wist zich een socia listische politiek staan de te houden. Nu reeds ook meer dan tien jaar geleden ont stond in Italië het fascistische regeerings- stelsel, dat het koningschap weliswaar handhaafde, doch het van alle regeerings- daden uitsloot. Langzaam heeft de fascis tische ideologie zich over Europa uitge breid. Het eerste land, dat na Italië onder fas cistisch bewind kwam, was Spanje, met als dictator Primo de Riviera. Deze dieta- tor miste echter de hoedanigheden van een Mussolini en het slot van de Spaan- sche fascistische dictatuur is geweest, dat er een nieuwe revolutie uit voortsproot die de koning wegjoeg en een democra tische regeering stichtte. De fascistische ideologie heeft tenslotte ook Duitschland veroverd. Ook hier heeft iemand met een romantisch verleden zich tot leider, thans bijna tot dictator opge worpen. Het fascisme in Duitschland heeft zich getooid met de naam: tnatio- naal-socialisme en het behoeft geen ver wondering, dat het ten slotte een groot deel van het Duitsche volk, dat wegloopt met uniformen achter vlammende natio nale leuzen, heeft weten te vereenigen. Hitier heeft een geweldige organisatie uit de grond weten te stampen, een orga nisatie, die met ijzeren discipline geleid werd en een organisatie, die ten slotte het staatsapparaat heeft weten te ver overen. Hoe men de zaak thans bekijkt, een feit is het, dat de hakenkruisvlag zegevierend uit de strijd is te voorschijn gekomen. Gij kent de middelen. Het nieuwe Derde Duitsche Rijk is op 21 Maart, het begin van de lente, te Pots dam gegrondvest. Of deze grondvesten de noodige solidideit bezitten om dit neuwe Duitsche Rijk op te bouweri, zal slechts de toekomst ons kunnen leeren. Het is wel een zeer geweldige taak die de nieuwe bewindhebbers op hun schou ders hebben genomen, een taak, die zich niet enkel beperkt binnen de Duitsche grenzen, doch ver daarbuiten uitgaat. Want Duitschland kan zijn opbouwend werk slechts bij de gratie van het buiten- tenlamd verrichten. Immers, het grootste deel van de inkomsten moet het hebben van de export. Zonder export is 'het grootste deel van/ de Duitsche industrie ten doode opge schreven, maar nu is het wonderlijke van de nieuwe koers, dat datzelfde Duitsch land, dat het van die andere landen moet hebben, zijn grenzen sluit voor de artike len, die deze landen kunnen leveren. En in de internationale politiek geldt meer dan waar ook, dat de liefde niet van een kant kan komen. Als de nieuwe bewind hebbers hun buitenlandsehe handelspoli tiek niet grondig wijzigen, hebben wij vooralsnog een hard hoofd in de econo mische wederopbouw van dit land. Bijna gelijktijdig met de stichtings plechtigheid van het Derde Duitsche Rijk werd door MacDonald getracht de gede railleerde vredestrein weer op liet rechte spoor te brengen. Een reis naar Rome werd zelfs daartoe ondernomen. Mussolini vulde het vredesplan van MacDonald zelts aan met een nieuwe conventie, die beoogt, toenadering te brengen tusschen Duitsch land, Engeland, Frankrijk en Italië. In Engeland is dit plan over het alge meen gunstig opgenomen, maar het tegen deel kan men van Frankrijk zeggen. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat Mus solini's voorste! slechts waarde heeft, als ook Frankrijk zich er achter wil scharen. En Frankrijk moet over het algemeen niets hebben van pacten, die liet vredes verdrag van Versailles -ongedaan willen maken. Frankrijk kan zicli de weelde veroor loven een zoodanig standpunt in te nemen Het heeft in de jaren, die volgden na de wereldoorlog zijn militair apparaat tot in de puntjes verzorgd: met Rusland is het 't sterkst gewapende land ter wereld. Docli in tegenstelling met de sovjet-re publiek, heeft bet niet te kamen met bin- nenlandsche moeilijkheden, die een groot gedeelte van de militaire kracht ongedaan kan maken. Ook Frankrijk's Noordelijke buur Bel- gë heeft zorg gedragen voor een sterk le ger en de üonügenooten aan de oostelijke grenzen van Duitschland zijn eveneens goed bewapend. Het is nu maar de vraag, ot Frankrijk spoedig een nieuwe ooriog wil riskeeren. Geeft het op het oogen-i blik toe aan de verlangens 'van de „vredesapostelen" Mussolini en MacDo nald, dan wil dat zeggen, dat zijn erf vijand gelegenheid krijgt zich opnieuw te wapenen, terwijl Frankrijk zelf een groot gedeelte van zijn oorlogsapparaat zou moeten vernietigen. In zekere zin ook is het voorgestelde pact tegen Frankrijk gericht, dat èn door Engeland èn door Italië als een lastige kwant in Europa beschouwd wordt. De Fransohe hegemonie (opperheerschappij) moet teniet gedaan worden, dat is de bedoeling van het voorgestelde pact. En het is niet meer dan begrijpelijk, dat Frankrijk niet zoo gemakkelijk hierop in gaat. De politieke hemel is nog lang niet opgeklaard. S.DA.P.—PROPAGANDA. Plm. 100 personen gaven gevolg aan de oproep van het bestuur der afd. Texel der S.D.A.P., om Zaterdag 25 Maart de propaganda-avond in hotel Texel te wil len bijwonen. De heer Jac. Bruin sprak een inleidend woord en verwelkomde in het biezonder mevr. Portegies, van Alkmaar, declama- trice en de heer Klaas Singer, propagan dist, van Wijdenes. De heer Bruin be toogt, dat van andere partijen dan van de SD.A.P.. geen heil voor de arbeiders klasse te verwachten is en spreekt met een enkel woord over Duitschland, waar z.i. het fascisme, met Hitier voorop aan het moorden is geslagen. Mevr. Portegies declameert hierop achtereenvolgens „Het Slagveld", dat de oorlog in zijn afschuwelijkste vorm schil dert; „Hondenasyl", waarin tot uiting wordt gebracht, dat het „Hebt uw naasten lief" niet algemeen begrepen en toegepast wordt; „De Zondares", eetn aangrijpende schets uit de rechtszaal; tot slot een ko misch geval, waarin achtereenvolgens een deftig, een Jordaansch en een gewoon Joodsch moedertje ten tooneele worden gevoerd. Mevr. Portegies had er slag van en werd voor haar uitstekend werk met veel applaus beloond. Dan is het woord aan de heer Singer, die aanvangt met een buitengewoon hef tige verkiezingsstrijd te voorspellen. Hij wijdt uit over de oorzaak van de muiterij en de Kamerverkiezingen. Het gaat niet in hoofdzaak om de vestiging van een krach tig gezag en men behoeft niet te roepen om een „sterke man". Colijn was het, die na de muiterij zeide tot de regeering: „Torpedeer ze maar". Onze Wibaut ech ter, vervolgt spr., stelde de regeering voor het bloedvergieten verantwoordelijk. Engeland heeft destijds tactvol een mui terij bedwongen. Zonder aan gezag in te boeten. Figuurlijk gesproken, moet de lam lendige regeering, die we hebben, op 26 April getorpedeerd worden. Zij gaat Willem van Oranje huldigen. Die stond op tegen het wettig gezag van Koning Philips II. Was dat geen muiterij? Het gaat nu om democratie of dicta tuur. Hitier zal de galg in eer herstel len en vervolgt communisten en Joden op barbaarsehe manier. De „Telegraaf" houdt hem de hand boven het hoofd. Daarom: lees de Arbeiderspers. Dat deze verbo den wordt, strekt ons tot eer. De waar heid mag niet geschreven worden. Colijn bezocht Mussolini, die zeide, de dag te zien naderen, dat ook Nederland een dictator krijgt. Het gaat er op lijken, Weg dan drukpersvrijheid, weg recht van vergaderen. De liberaal Van Rappard vroeg de regeering maatregelen tegen de SD.A.P. Liberale degeneratie. Daartegen gaat onze strijd. Onze collecte „Kort dag" bracht bijna f90,000 op. We gaan met moed aan de slag. Ook om oinze Vara te beschermen. Geen politiek uit de aether. Als de Avro liet feest van de tienjarige burgerwacht of een professorale redeover noodzakelijke loonsverlaging uitzendt, is dat dan geen politiek? De Bond voor Nationaal Herstel (ge neraal Snijders, dr. Westerman, enz.) wil de arbeiders nekken. Past daarvoor op. Hitier wil Duitschland er in vier jaar bovenop brengen. Het zal niet gaan. Mus solini speelde het tot nu toe met Italië ook niet klaar. Zijn begrooting sloot vorig jaar met een tekort van een miljard. De loonen zijn er laag. Italië is te beklagen. Wat deed onze regeering voor de ar beiders? Verhooging indirecte belastingen Over 1933 wordt op suiker 63 miljoen belasting geraamd, terwijl de opbrengst aan inkomstenbelasting (een veel billijker heffing) maar op 50 miljoen wordt ge raamd. Op elk pond suiker 13'/? ct. be lasting. Ook voor de arrnsten* Commissie Welter had met de arbeider ook weinig op. De a.s. weeldeverteringsbelasting is niet geheel naar ons zin, maar we bestrij den de katholiek Hellenberg Htibar, die pelsmantels, gouden- en platina horloges vrijstellen wil Wij willen een heffing op de groote vermogens, opbrengst 120 mil joen; een couponbelasting; belasting op goederen in de doende hand; de waarde dezer goederen wordt op 716 miljoen geschaf. Wij willen ontwapening. Het ontwapende Duitschland is wel zesmaal zoo sterk als 't bewapende Nederland. Ons legertje en vlootje beteekencn niets, terwijl het jaarlijks vele miljoenen kost. Gene raal Snijders 'heeft toegegeven, dat ons land in 1914 tegen een eventuoele inval niets had kunnen uitrichten. Zeg niet: we moeten bondgenooten hebben. Neem een voorbeeld aan België, dat .geholpen" maar toch platgetrapt werd en vele dui zenden menschenlevens moest offeren. Wat deed de regeering voor de land bouw? Steunen mét 200 miljoen gld., welk bedrag echter grootendeels in han den van de groote boeren kwam. Per bedrijf moest die steun op f930.per jaar komen, maar de practijk leert anders. Cummulatie van salarissen en pensioenen, moet verdwijnen, maar ook dient het ar beidsloos inkomen van renteniers, groot grondbezitters en groote aandeelhouders te worden belast. Wij willen een wet, die boeren recht geeft betaling van hypo theekrente uit te stellen, zulks om execu tie te voorkomen. Op spoedige behande ling is aangedrongen, maar de Kamer wilde geen haast maken. Ook Braat niet. Wij willen een beter pachtwet, die bestaan en rechtspositie van de pachter waar borgt. De bodem moet gesocialiseerd wor den, de opbrengst van de arbeid aan de arbeiders ten goede komen. Het distribu tiestelsel (van produoent naar gebruiker) deugt niet. Van de gulden, in de stad voor groenten betaald, krijgt de boer maar 35 ct. Toch maakt de groenteboer zoo groote winst niet. Daarvoor zorgt de concurrentie wel. Wij willen de afzet be ter regelen, (laindbouwexportbureau). Wat zien we nu? Australië vernietigt schapen (800.000 gingen de grond in), Canada tar we, Bretagne haring, Mexico bananen, Egypte katoen, Brazilië koffie, terwijl in China 60 miljoen, in Br. Indië 600.000 menschen van honger omkwamen. Het kapitalisme bezorgde de arbeiders een kommervol bestaan. Maar een nieuwe dag breekt aan. De stormklok luidt, het schip van staat is in nood. Op ten strijde en stemt ROOD. Hiermee sluit spr. zijn vlotte rede. (Applaus). Mevr.. Portegies vervolgt onmiddellijk aansluitend bij de laatst gesproken woorden, met declamatie van „De Daad". Hierna hooren we nog „Vrouwendag", dat de rechten en plich ten van de vrouw op de voorgrond stelt; „Na de Mis", waarin militairisme en schijn-christendom gehekeld worden; „Zijn eerste gulden", een aandoenlijk schetsje van huiselijk leed als gevolg van geringe inkomsten, en „Proclamatie", 'n aanklacht tegen van hoogerhand gesubsi dieerde ontucht (bordeelen aan liet front door de staat in stand gehouden). De ibeer J. Bruin sprak een kort slot woord en hoopte dat deze avond voor velen een onvergetelijke zou zijn. Met de wensch, dat algemeen rood zou worden gestemd, werd gesloten. Een collecte ten voordeele van de vrou wen, wier mannen in Indië met inhouding van salaris waren gestraft, bracht f 14 op. Voor de S.D.A.P. een goedgeslaagde avond met een aandachtig publiek. Wolhandel. De laatste dagen heeft de 'heer H. Keesom vrij wat wol afgenomen tegen de prijs van f0.45 per KG. Narcissen-Tentoonstelling. FIct bestuur van de afd. Texel besloot de Jubileum-tentoonstelling te doen plaats hebben in de oude R.K.. School op 15, 16 en 17 April a.s. Wie van de leden op deze narcissen-expositie wenscht in te zenden, geve daarvan, onder opgaaf van de in te zenden soorten, vóór Woensdag 5 April kennis aan de heer S. J. Flens, secr. NIEUWE BOOT VOOR T.E.S.O. Van bevoegde zijde deelt men ons mee, dat bestek en tóekening voor een nieuwe boot voor T.E.S.O. gereed zijn en binnen afzienbare tijd de inschrijving voor dc bouw onvoorziene omstandig heden voorbehouden tegemoet kan wor den gezien. Fietspad naar Noord-Texel. De plannen van ons gemeentebestuur voor de aanleg van een fietspad in de richting van de Eierl. vuurtoren, de bin nenkant van de duinen langs en aanslui tend op het fietspad Ruigedljk-de Koog, nemen reeds vaster vorm aan. We zouden liet toejuichen, wanneer nog voor het a.s. seizoen de uitvoering ter hand kon wór den genomen. De vreemdeling niet alleen maar ook menig Texelaar zal dan zijn fietstochten ook eens naar noordelijke re gionen uitstrekken en kennismaken met b.v. een zoo aantrekkelijk landschap als dat bij de Eendekooi, dat zijn weerga bijkans niet heeft. DE COCKSDORP. (Ingezonden.) V.V.V.. DE COCKSDORP. De heer A Blom Jz„ secr. V.VW. De Cocksdorp, schrijft ons: Mag ondergeteekende naar aanleiding van de officieele verklaring van het be stuur van V V.V. Texel te de Koog voor enkele regelen plaatsruimte verzoeken in uw blad. U, mijnheer de Redacteur, schijnt nogal optimistisch gestemd, (U weet: „Ieder vogeltje zingt.... Red.) omtrent de oplossing van de bezwaren, die momenteel een aaneensluiting van de bestaande V.V.V.'s op Texel in de weg staan. Ondergeteekende is dit helaas niet. Het bestuur van V.V.V. Texel te de Koog mag nu ten overvloede verzekeren', dat er van onwil om tot een bevredigende op lossing te komen in de verste verte geen sprake is, zijn houding op de vergadering met T.E.S.O. was toch verre van mee gaand. Op die vergadering zijn aan dat bestuur reeds veel meer concessies gedaan, dan het rechtens toekomen. Het besluit b.v., dat de algemecne secretaris het geheele jaar te de Koog zou wonen, kon lang niet de algemeene goedkeuring wegdragen, doch het werd tenslotte maar toegegeven, om dan toch nog tot eenig resultaat te komen. Het was nog niet genoeg. Neen, mijnheer de Redacteur, V.V.V.. Texei zou mogelijk wel vóór één groote vereeniging zijn, indien de statuten van die vereen, aan V.V.V. Texel voor 90 pet. de voordeden, aan zoo'n samenwerking verbonden, waarborgden. Er is hier een factor in Ihet spel, die vruchtbare samenwerking zoo niet geheel onmogelijk maakt, dan toch zeer tón on- gunste beïnvloedt en dat is „wangunst". De Koog wil het volle pond hebban en kan niet zien, dat er een korreltje van de groote hoop afrolt. Hierdoor is juist de geheele beweging ontstaan. Het zou me te ver voeren en te veel van uw plaats ruimte vergen, om alles, wat tot de schei ding met Mooi Texel heeft bijgedragen., tot in de finesses uit te pluizen. Een van de oorzaken daarvan is echter, dat we hier op De Cocksdorp meermalen onder vonden, dat vreemdelingen, die hier pen sion wilden zoeken of het voornemen hadden, om hier te kampeeren, opzettelijk omtrent de gelegenheid daarvoor on juist werden ingelicht. Indien V.V.V. Texel met de andere vereeniging wil samenwerken, zal ze de beteekenis van „leven en laten leven" beter dienen te begrijpen. Met dank voor de plaatsing. A. BLOM Jz. secr. V.V..V. De Cocksdorp. TEXELSCHE COURANT LICHT OP JUBILEUMH.B.G.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1