TWEEDE BLAD TEXELSOHE COURANT Schoonmaak Na de zonnige Zondag. VRIENDEN. Texefscbe Berichten VOGELBESCHERMING. TexeSsshe Boerderijen Gemengd Nieuws Woensdag 29 Maart 1933. Wat was dat een heerlijk begin van de Lente! Wat is er die inzet succesvol geweest! In dennen en duinen, op velden en wegen, 't Was overal vreugde en overal feest. Vergeten de zorgen, geen mensch nu meer grieperig, Vergeten de kwalen, vergeten de kou, Een Zondag met zon is een dubbele Zondag Het leven lijkt lichter, de lucht dubbel blauw. Een Zondag met zon is een dubbele Zondag Zoo'n zon-dag op Zondag Die doet dubbel goed: Verfrischt ons naar geest en Verfrischt ons naar lichaam En brengt, naast de RUST, Oók VERTROUWEN en MOED. Het woord wordt veel misbruikt, want «oeveel echte vrienden heeft een mensch? Hoevelen zijn er, die door dik en dun met iemand meegaan, hein niet alleen in vroolijke oogenblikken, maar ook in tijden van neergang hun sympathie, hun hulp, hun hartelijkheid zullen schenken Vroolijk te zijn met de vreugdigesn is geen kunst, is ook geen verdienste; iemand vleien met zijn goede hoedanigheden kan zelfs op lafheid gaan lijken, maar een vriend zijn feilen toonen is de beste dienst die men iemand kan bewijzen. Vrienden, hoeveel denken we er te heb ben en hoe weinig bezitten we er in feite. Vrienden hebben is een kostbaar goed, een vriend te verliezen brengt een leegte, die voor menigeen nooit en voor anderen slechts heel langzaam is te vullen. De wond groeit dicht, maar het lidtee- ken blijft. Na liefde is vriendschap het schoonst, dat een mensch wordt gegeven. Hebt ge een vriend, houdt hem in waarde. SPORTNIEUWS. Wandelsport. Het aantal deelnemers aan de afstands- marsch op a.s. Zondag bedraagt 206. Dit valt dus nogal mee. Deelnemers worden verzocht Zondag morgen voor kwart over tienen hun start kaart in ontvangst te nemen. Om 10,15 wordt nog een korte toelichting gegeven in hotel Texel. De start vindt plaats van de Groene- plaats, route vervolgens: Parkstraat, We verstraat, Hoogerstraat, Gravenstraat, Warmoesstraat, Schilderend, tot aan de Puffabriek, langs de Zandkuil, Zuidhaffel, de Kamp, den Hoorn, waar de stoet wordt ingehaald door het Hoornder Fan farecorps. Langs het nieuwe fietspad naai de Fonteinsnol. Hier wordt een half uur gerust. Na de rust door het Westerslag, langs het strand naar de Koog, waar bij Den Braven een tweede rust wordt ge houden van een half uur. Daarna langs Pijpersdijk door Waal en Burg naar de Waal, Boomendijk, Waalderstraat, Hoo gerstraat, Gravenstraat, Warmoesstraat, Weverstraat, Binnenburg, Groeneplaats. Het Texelsch Fanfarecorps zal de stoet met muziek den Burg binnenhalen. Direct na aankomst volgt prijsuitreiking in hotel Texel. De tijden zijn: vertrek Groeneplaats halt elf aankomst Fonteinsnol 12,45, ver trek 13,15. Aankomst café Den Braven 14,30, vertrek 15.Aankomst den Burg 16,20. Bij loting is de volgorde der clubs als volgt bepaald: le. Verdo Nigro. 2e. Individueelen. 3e. „Kolpings", Alkmaar. 4e. „de Zwaluw", den Hoorn. 5e. S.V.C. De Cocksdorp. 6e. P.T..T., den Helder. 7e. D.T.S., de Waal. 8e. „Deuoe", den Burg. 9e. Rebellenclub, den Burg.. OM. Dammen. Zondag speelde damclub O.K.K. alhier een bekerwedstrijd tegen de Heldersche damclub. Na de gebruikelijke begroeting: waarin de heer J. P. Standaart op de vriendschappelijke geest wees welke de spelers van beide clubs bezielt, werd door 38 dammers de strijd aangebonden. Het resultaat was, dat Texel 16 en den Helder 22 partijen won. Den Helder kwam aldus voor de tweede maal in het bezit van de beker, welke tot nu nog in het bezit van Texel was. Wie de beker driemaal achter een wint of vijfmaal in totaal, wordt eigenaar. De Film Hollands Glorie. Gistermiddag is in hotel Texel de aan (Vervolg) De heer J. Drijver vervolgde zijn rede in de vergadering van de Ned. Vereen, tot Bescherming van vogels: De Vereeniging, heel vaak terzijde ge staan doolr de Ver. B. v. Natuurmonumen ten, zou nietskunnen beginnen, zoo er geen wet tot bescherming van vogels ware De Nederlandsche Vogelwet, op 1 Jan. 1914 in werking getreden, kan tot de beste van heel de wereld worden gerekend. Toch staan er helaas nog enkele vogel soorten op de zwarte lijst: zoo de Scholle vaar, die nog maar twee broedplaatsen heeft in ons (and én de Blauwe Reiger. Behalve dit hiaat in de vogelbescherming signaleerde spr. nog de al te talrijke ver gunningen, die sommige burgemeesters sfgeven tot het dooden van vogels, die schade aanrichten of dreigen aan te rich- ten. Zoo hebben kievitenvangers, "die deze als nuttig voor de landbouw, be schermde vogels, wenschten uit te voeren, van een burgemeester wel eens vergun ningen weten te verkrijgen tót het doo den of het vangen, onder het motief, dat zij schadelijk waren. De commissaris dei- Koningin in die provincie, trok, toen „Vogelbescherming" zijn aanuacht daarop had gevestigd, alle vergunningen in. Ook in andere gevallen hebben commissarissen der Koningin en de Minister aan Seze te groote vrijmacht van de burgemeester dun veTo In de weg gestefd. De Vogelwet bracht veel goeds. Ze hee'ft de vinkenbanen en hef strikken van lijsters verboden, de vangst van vogels voor de kooi aanzienlijk doen inkrimpen. Nederland staat echter in dit opzicht ach ter bij België, dat -een uitvoerverbod voof kooivogels uitvaardigde. Een aantal valt niet onder de Vogel- maar onder de Jachtwet. Het aantal soor ten daaronder vallende is echter zeer in gekrompen. Nederland is liet eenige land, van West-Europa, dat volledige bescher ming verleent aan Strandloopers en vele andere soorten, welke overigens door de meeste jagers, (die op „weidelijkheid" aanspraak maken), al lang niet meer als jachtobject werden beschouwd. De in krimping van de lijst van wild is een gekondigde film „Hollands Glorie" eerst vertoond voor de schoolkinderen van Oudeschild, de Koog, 4e Waal en uit de omstreken van den Burg, daarna voor schoolkinderen van den Burg en Ooster end. Van het gansche bollenbedrijf, van groei en bloei en verzorging der bollen van het veilingwezen, enz. gaf de film een duidelijk beeld. Een komisch filmpje als toegift werd natuurlijk zeer gewaardeerd. Des avonds hadden volwassenen toe gang. Een woord van dank aan heeren auto bezitters, dié belangeLoos hun wagen voor de schoolkinderen beschikbaar stelden, is hier op zijn plaats, alsmede aan het adres van de heer Joh. Parlevliet, die als ver tegenwoordiger van de Hobaho, deze filmvoorstellingen organiseerde. Feestavond S.V. Texel.. Houdt er de moed maar in en geniet als het even kan van het leven met volle teugen. Onder deze leuze organiseert S.V. Texel Zaterdag een feestavond. Het zal er ge zellig worden. De advertentie in dit num mer houdt voor liefhebbers veel aantrek kelijks in. „Drink meer melk". We hebben a( diverse campagnes 'be leefd: Eet meer brood, Eet meer visch, worst, enz. Nieuwe zijn er in de maak: Zoo b.v. Eet meer pinda-pinda.. Teveel om op te noemen, maar gaarne sluiten wij ons aan bij het streven van de Texelsc'ne Melk handel om, nu de melkprijs zoo geducht is gedaald, liet melkverbruik te bevorde ren) „Drink meer melk" dus, waar en wan neer gij kunt, wie gij ook zijt. Om de kosten behoeft ge het waarlijk niet te laten. Vier glazen vol voor zes oenten. Laat de gelegenheid om een zoo goed koop voedingsmiddel te bekomen, niet voorbii gaan. Een nieuwe autobus. Texel zal deze week het nieuwste snufje aanschouwen op het gebied van autobus- vervoer. De Duitsche firma P.P. Larri A.G., te Keulen, heeft een autobus met een verdieping geconstrueerd, welke in diverse plaatsen in ons land in gebruik zal worden genomen en, blijkens de eerste berichten, welke ons daaromtrent berei ken, wel opgang zal maken. Deze week zal zoo'n modern vervoermiddel ook op Texel zijn intree doen. De autobus-met- „bovenzitje", zal hier eenige proefritten maken en, na gebleken geschiktheid, door een, ondernemend Texelaar worden aan gekocht, Wat we hierin moeten toejuichen is zeker dit, dat de Texelaars, die nu in de put zitten, een schoone gelegenheid zal worden geboden om „er boven op" te komen. In het volgend nummer hopen we na dere biezonderheden te kunnen doen. De bus zal te den Burg en vervolgens op de andere dorpen te bezichtigen zijn. groote overwinning geweest voor de Ned. Ver. t. b. v. Vogels en „Behoud van Na tuurmonumenten" naast haar. O De goede jagers en hun opzichters hebben veel gedaan om nestenplundering en vogelverdelging tegen te gaan. Maar met roofvogels en uilen staan ze nog wel eens te zeer op gespannen voet. Toch heeft de jacht in al haar vormei, op onze vogelstand heel wat invloed. Jaarlijks worden in eendenkooien onge veer 300.000 eenden van allerlei soort ge vangen. Door de jacht met het geweer erbij zal het aantal wel een halt miljoen bedragen. En van de Goudplevieren (de eenige niet beschermde plevieren) vallen er ook duizenden. De Bol op Texel, liet eerste winter- reservaat in Nederland, beschermt nu echter al heel wat trekwild. Spr. roerde voorts nog de regeling der jachttijden aan, die voor de watersnippen algemeen tot Maart vervroegd behoort te worden, wil men niet riskeeren in het grootste deel van ons land het zonderling blatend geluid dier dieren geheel kwijt te raken. Hij bracht voorts dank aan de politie, die, hoewel overladen met werk, toch heel wat overtredingen van de wet wist te achterhalen en te voorkomen. Wees voorts op de belangrijke factor der volksopvoe ding, die eanerzijds moet strekken om het uithalen van vogelnesten en het houden van vogels in kooien tegen te gaan, an derzijds de wintervoedering en liet plaat sen van nestkastjes moet bevorderen. (Slot volgt.) rtXUJCUC COl'MNT ALLERLEI. Het Kamerlid Chr. van den Heuvel zal 13 April in hotel Texel een spreek beurt vervullen. Op 29 April draait in hotel Texel de Bakkersfilm voor Bonds-leden en genoo- digden. o Uw advertentie in dit blad komt onder het oog van alle Texelaars. En toch kost ze maar een schijntje. O Samenlezers: Voor enkele centjes zijt gij abonnee. 'Dan 'ontvangt ge liet Tesse- laartje op tijd en ge zijt er zelf baas van, —o De vergadering van de Nat. Boeren-, Tuinders- en Middenst. Partij hebben we persoonlijk niet kunnen bijwonen. Een verslag, waarom we verzochten, hebben we voor dit nummer nog niet ontvangen. OOSTEREND. Diefstal van f59.—. Tijdens afwezigheid van de bewoners is een dezer dagen uit de woning van de tam. J. Smit, te Zevenhuizen, een bedrag van f50 ontvreemd. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol WAT BETEEKENT DIE NAAM? We geven hier de verklaring van eenige namen van Texelsche boerderijen, waar voor we zeker belangstelling mogen ver wachten. Indien we ons hierin niet vergis sen, zullen we gaarne op dit artikeltje meerdere laten volgen. Uw op- of aanmer kingen of eigen bijdragen voor deze ru briek zien we gaarne tegemoet. AURORA. Aurora was volgens de Grieksche my thologie de Godin van het morgenrood Iedere morgen verheft zich, volgens die godenleer, de rozenvingerige godin, in saffraankleurige gewaden gehuld, van haar legerstede Ze stijgt dan met haar paarden, Lampos en Phaeton, op uit de diepte der zee om de menschen het licht te brengen. CERVANTES. Miguel de Cervantes Saavedra was een Spaansch dichter en schrijver (1547-1616). Zijn wereldroem dankt hij aan zijn Don Quichote, welke roman de ridderromans voorgoed belachelijk maakte Het boek is komisch, tragisch) humoristisch en senti menteel tegelijk. Een boek voor de jeugd was het oorspronkelijk in geen geval. REMBRANDT. In het land van deze groote schilder (16061669) is een toelichting bij deze naam zeker overbodig. Willem van Oranje Herdenking. Op initiatief van de afd. van „Pro Re- ge" alhier zal op 24 April in de Geref. Kerk alhier een Willem van Oranje Herdenkingsavond worden gehouden. Er zullen twee sprekers optreden en de Chr. Zangvereen. „De Lofstem", dir. C.Bre mer, zal haar medewerking verleenen. Voordrachtavond. De heer K. J. van Dorp, van elders, zaï 'Iiier a.s. Woensdagavond een voor drachtavond geven in het Geb. voor Chr. belangen. De heer Van Dorp heeft op de Pro-Rege-avond bewezen, dat hij de voordrachtkunst goed verstaat. WAAL-EN-BURG. Benoeming. Eenoemd tot mclkontvangcr gedurende de zomermaanden aan de Coop. Zuivel fabriek Eendracht de heer D. Westdorp, alhier. OUDESCHILD. Soiree Dansclub. Dc lieer Kooij, voorz., l<on Zondag maar aan een klein publiek hes wel kom toeroepen. De crisis was daaraan zeker niet vreemd. Medewerking werd verleend door de dansclub van den Burg. Tooneelspel en zang vielen zeer in dc smaak. Met een dansje werd besloten. Visscherlj. Aangevoerd aan de vischafslag alhier: 24 Maart wegens ruw weer geen aan voer. 25 Maart: 146 K.G. wulken 22 23,5 ct.515 K.G. garnalen 1011 ct. vijf baal krukels f 1,75—2,— per baal. 27 Maart 771 K.G. wulken 23—25 ct..; 315 K.G. garnalen 10—11 ct. Uit de dagbladen van Zaterdag: ONT WAPENING. Professor Rutgers heeft in 'n rede in dc algemcene comm. der ontwapeningsconferentie te Genève de instemming van Nederland met de principes van liet plan-MacDonald ken baar gemaakt. BERLIJN. In een telefoongesprek met de directeur van een persbureau te New- York heeft de buitenlamdsohe-pers-chef der N.S.D.A.P. met machtiging van Rijks kanselier Hitier ontkend dat de joden in Duitschland vervolgd worden. Hij noemde berichten daarover „gemeene leu gens". GAS. Bij een gasontploffing in Wands- bek werden twee personen gedood. o Uit de 'dagbladen van Zondag: BERLIJN. Een lid van de N.S..D.A.P., die terecht stond, verzocht wrakkig van de joodsche rechter. De raadkamer stelde hem in het gelijk, „omdat zoo'n rechter niet objectiet oordeelen kan". ONTWAPENING. Italië is hereid het plan Mac Donald ongewijzigd te aan vaarden. OORLOG. Te Los Angelos is men be zig een groote oorlogsfilm te maken, vijftig oude gevechtsvliegtuigen worden hiervoor aange'kocht. In de film zullen verscheidene er van neerstorten. De'film- Mij. zoekt nu 50 piloten, om die toestel len te besturen. Wie zal zijn leven voor een zak goud wagen gaan o Uit de dagbladen van Maandag: VISCH. Het contigent fijne visch naar Frankrijk voor het tweede kwartaal is reeds bijna verbruikt. Voor andere visch- soorten is het contingent gelijk aan het tweede kwartaal 1932. DUITSCHLAND. In 'm onderhoud tus- schen Hitler en Göbbels is besloten scherpe tegenmaatregelen te nemen voor het tegengaan van de propaganda in het buitenland tegen het Hitler-regime. SCHILLER. Schiller was een Duitsch schnjver en dichter (17591805). Van zijn werken noemen we De Roovers, Don Carlos, Wallenstein, Wilhelm Tell, Die Glocke, Maria Stuart. GOETHE. Goethe was Duitschland's grootste dich ter (17491832). We noemen enkele van zijn werken: Faust, Egmond, Iphigenie, Tasso, Götz, Werthers Leiden, Hermann und Dorothea. SIR ROBERT PEEL. Sir Robert Peel was een Engélsch staatsman (1788—1850). In 1809 werd hij lid van het Lagerhuis. Hij zette de Katho lieken-emancipatie door en was later de leider der^conserv. oppositie; van 1834 1835 en 18411846 was hij minister president. Hij dreef het vrijhandeistelsel door tegen zijn eigen partijgenooten in en vormde daarna een middenpartij. POMONA. Pomona was de Romeinsche godin en beschermster van de tuinen en de vrucht- boomen. Ze was de geliefde van Ver- tumnus, die in verschillende gedaanten tót haar wist te naderen en ten slotte in zijn v/are gedaante als schoone jongeling. FLORA. Flora was de godin van de bloemen en de lente; haar feest, Floralia, van 28 April1 Mei, werd met uitgelaten .vreugde gevierd.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5