Os Nieuwe Tpxelsche Courant No. 4725 46s,e Jaargang Woensdag 5 April 1933 Van week tot week Een actie tegen Hitier, wetke misSukte, De geloofsvervolging in Duitschland. „Gnfwapenings" conferentie Rumoerig Spanje. TexeSsche Berichten Uw advertentie In dit blad wordt op Texel buis aan huls gelezen. H is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. UIIG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.li Langeveid en De Rooij Der Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 00 ct. iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv voor viermaal ineens opgegeven, vvordi driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4 ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.-; 8.-; 11.20; 2.35; 5.35. Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15; 6.55 Op Zon- en feestdagen: Van Den Helder: 7,-; 9,-; 12,20; 6,30. Van Texel: 6,-; 8,-; 11,15; 5,20. HOOGWATER ter reede van Texel v.m (nam. ongeveer 1/2 uur later.) 6 7 8 9 10 1 12 April 5,20 6,30 7,24 8,03 8,37 9,09 9.43 Rl| WIELEN en RIJTUIGEN 7 06 ZATERDAGAVOND. Een opzienbarende gebeurtenis Leeft zich deze week in Bronswijk afgespeeld. Daar zijn op een gegeven moment dooi de Brunswijksche autoriteiten (Nazi's) or ders uitgevaardigd om 'het gebouw van de Stahlbelm-organisatie, een regeeringspartij welke met twee leden in [het kabinet-Hitier vertegenwoordigd is, te bezetten en de Stahlhelm-leden, die er vertoefden, te ont wapenen en te arresteenen. Dat is dan. ook geschied. Er bleken ongeveer 1350 mannen in het gebouw te vertoeven, mee-, rendeels gewapend. Op het dak van het gebouw lagen een aantal lieden met het geweer in de aanslag en verschillende personen gaven zich eerst over, nadat ze liun geweer hadden gebroken. Dit incident tusschen twee regeeringsgezinden, en dooi de regeering zelf gewapende groepen gaf natuurlijk hevigesensatie. Het kabinet hield aanstonds een zitting maar de Stalil- helm-ministers hebben de zijde van Hit- Ier en zijn Nazi's, dus ook van de Bruns wijksche autoriteiten gekozen. Uit het on derzoek is gebleken, dat er onder de Stahlheimieden groote verontwaardiging bestond over liet feit, dat zelfs hun lei ders bij de bezetting van belangrijke pos ten werden gepasseerd en deze slechts aan de Nationaal-Socialisten werden toe bedeeld. Al waren die nog zoo proletig, zoo heeft een der Stahlhelmleiders zich uitgelaten. De Brunswijksche Stahlhelm zon daarom op een tegenzet. De af dee ling had werkelijk revolutionaire oogmer ken, plannen b.v. om openbare gebouwen te bezetten, enz. Socialisten en communis ten waren bereid om daarbij te helpen, Leden van de Rijksbanier en van de K.P. D. gingen in massa tot de Stahlhelm organisatie over en werden daar aange nomen en bewapend. De genoemde or ganisatie te Bronswijk is thans ontbonden en 1350 leden hebben zich eenige dagen in arrest bevonden; een kleine honderd zijn er gevangen gehouden en zullen wor den vervolgd. Het incident schijnt overi gens van plaatselijk karakter te zijn ge weest, maar Nat. *Soc. en Stahlhelm heb ben nu besloten, dat op de ledentoeloop zeer nauwkeurig moet en zal worden toe gezien. De Bronwijksche afdeeling is na dat een „zuivering" is doorgevoerd, weer toegelaten. In Polen, Engeland, 'de Ver. Staten en Frankrijk hebben Joodsche comité's we gens de vervolging van hun geloofsge- nooten een boycot-actie ingezet van Duitsche goederen. Ze hebben daarmee onbedoeld aan de Duitsche regeering een voorwendsel bezorgd om door haar orga nisaties een meer officieel en systemati sche Jodenvervolging te doen inzetten. Als protest, zoo heet het, tegen de acties in liet buitenland, zijn 1 April alle joodsche zaken geboycot. Massa's Nazi's hebben niet eens zoo lang kunnen wachten en het onmiddellijk gevolg daarvan was dat de meeste warenhuizen en eenheidsprijs-wjn- kels 'in Duitschland toen reecis gesloten- Waren. Voor toelating tot de Hooge Scho len en van artsen en advocaten zal ©en numerus clausus worden afgedwongen, d.i. de vaststelling van een toegelaten aantal, hetwelk in verhouding zal staan tot liet percentage Joden in Duitschland. Prof. Einstein, die ook een Israëliet is, kwam te Antwerpen aan op zijn reis uit Amerika. Ook deze geleerde van interna tionale reputatie wordt door de gang van zaken in Duitschland getroffen. Hij keert er niet heen terug en heeft zich te Ant werpen scherp over het huidige regime in Duitschland uitgelaten. Prof. Einstein heeft niet alleen als Jood weinig te ver wachten van Hitier en de zijnen, maar daar hij het ook nooit onder stoelen ot banken hee'ft gestoken, 'dat hij het com munisme goed gezind is, zal ook zijn po litieke overtuiging ot gezindheid wel een bezwaar zijn voor een vriendschappelijke verhouding tusschen de huidige heerschers in Eerlijn en zjjn persoon. De Ontwapeningsconferentie is ver daagd tot na Paschen, n.l. tot 26 April. Intusschen is het plan-MacDonald als ba sis voor verdere beraadslagingen aan vaard. De commissie voor de effectieven wilde doorwerken maar door de weige ring van Duitsche en Fransche afge vaardigden om aan de besprekingen deel te nemen, is dat mislukt. Franschen en Duitschers behoeven blijkbaar eerst in structies van ihun regeeringen, alvorens ze zich in deze commissie willen uitlaten. In Spanje blijft het Spaasch toegaan. In Barcelona, de -hoofdstad van het zelf standige Catalonië zijn de roerige syncli-, calisten volstrekt meester. President Ma- cia en een paar ministers zijn deze week tijdens een plechtige begrafenis moeten vluchten voor het hen achtervolgend ge peupel. SPORTNIEUWS. De Afstandsmarsdh. In ieder opzicht is de 35 K.M. Afstands- marsch, Zondag georganiseerd door Verdo-Nigro, geslaagd. Het weer kon niet beter en de deelname was groot. In totaal hadden zich 217 personen opgegeven, van wie er 204 aan de start verschenen. Vijf tig van hen -namen van buiten Texel aan de tocht deel. Te half elf wend van den Burg vertrokken, nadat in h-otei Texel bij monde van de heer G. Michels, de geestelijke vader van de gansche onder neming, diverse inlichtingen waren ver strekt. De belangstelling van de zijde van het publiek was biezonder groot, niet alleen te den Burg, maar ook te den1 Hoorn, de Koog en de Waal, over welke dorpen de tocht ging. Te de Koog was het drukker dan zomers in het vol-seizoen. Dc marsch werd binnen de vastgestelde tijd afgelegd. Te 4,20 kwamen de wande laars weer in den Burg terug, waar in hotel Texel de h-eer A. van der Me uien. een korte toespraak hield. Hij deelde mee, dat geen der deelnemers uitgevallen was en sprak de wensch uit, dat de deelne mers van de vaste wal.' na een tocht als deze goede propagandisten voor het vreemdelingeryerkeer zouden zijn. Hij dankte de vijf leden van de afd. Den Helder van het Roode Kruis voor hun be- langelooze medewerking en gat vervolgens net vroora aan üe heer Jac. Boon, den. Hoorn, die ondanks zijn bijna 65 jaren; de tocht zonder moeite'volbracht. De heer Boon bracht 't Verdo-N.-bestuur dank voor zijn goede zorgen. Hij constateerde to,t zijn genoegen, dat er goed was getraind en spoorde aan tot deelname aan de 40 KM.-marsch, welke te den Helder wacht. Driewerf hoera voor deze krasse tippe laar volgde. Een zeer goede prestatie! Ze moet jongelui, die in de gelegenheid waren om deel te nemen, maar liever lui dan -moe waren-, het schaamrood op de kaken brengen. Zij meen-en wellicht aan sport te doen, wanneer zij sport alleen als een „kijkspel" beschouwen en toekijken, terwijl anderen de sport werkelijk be oefenen Als oudste deelnemer ontving de heer Jac. Boon cle medaille, uitgeloofd -door Sporthandel A. C. Rab. Als grootste groep van de vaste wal, tevens de van het verst komende, ontvingen de Kolpings uit Alkmaar de T.E.S.O.-medaille, J. Kuyt, uit Hilversum, de lauwertak van V.V.V.. Texel te de Koog, T.C.Gov-ers, Laren en .PFranzen, Laren, de medailles resp. van Pension Bosch-en-Dum en hotel De Oranjeboom. Mej. G. Ruijs, den Burg, als jongste ijsclublid van de IJsclub den Burg medaille van de IJsclub; I. Boon, den Hoorn, als jongste deelnemer "(hij werd in Dec. n.l. 14 jaar), medaille Sport handel Wed. D.Schumaker; Sportvereen. de Cocksdorp (29 pers.) medaille Texel- sclie Korfbalbond; Korfbalclub D.T.S. de Waal (20 pers.), medaille Sportvereen Texel; Korfbalclub Dc Zwaluw (14 pers.) medaille tennisclub Deuce, den Burg; Tennisclub „Deuce (13 pers.), medaille Korfbalclub D.O.H., den Burg; „Rebellen club", den Burg (16 pers.), medaille D T.S., de Waal. (De voorz. van de Rebel lenclub, de heer S. Langeveid, schonk de medaille aan de pas opgerichte Warndel- delsportvereeniging.) Alle deelnemers mochten bovendien als aandenken een kleine draagmedaille in ontvangst nemen. Ook Piet Koorn, meer be kend onder de naam „Piet van Teun", die ook de gansche tocht te voet heeft meegemaakt. Namens de afd. den Helder van het Roode Kruis, bracht de heer Winter (den Helder) dank aan de heer G. Michels. Dc organisatie was uitermate, in de puntjes, verzorgd, sprak hij. Tevens maakte hij van cle gelegenheid gebruik om op te wekken ook hier een dienst eerste hulp bij onge lukken in te stellen. Hg trachtte met dit doel de afd. Texel vaii het Rooide Kruis uit haar diepe slaap te wekken. De heer Michels bood hierop de beide dames-leden van de Dienst voor Eerste Hulp als souvenirs een paar vaasjes aan, afgestaan, door een ingezetene, die onbe kend wienscht te blijven. Hij bracht dank aan dokter Boswijk voor zijn medewerking, al had men geluk kig van zijn diensten geen gebruik be hoeven te maken. Aan het slot betuigde hij dank aan heeren controleurs, chauf feurs, cle fanfarecorpsen van den Hoorn en den Burg, die de wandelaars bij hun aankomst inhaalden en aan hotelhouders die hun zalen disponibel stelden. Spr. zeide over het verloop buitengewoon le vreden te zijn en sloot hiermee de bijeen komst, welke inmiddels door deelnemers van buiten Texel reeds moest worden ver laten met het oog op de boot. VERLOREN: In de Dennen een groote verguld zilveren medaille (terug te be zorgen bij P.Eehnan) en een kruisje, aan denken aan de vierdaagsche afstanids- marsch (terug te bezorgen bij Nick Ran) FOTO'S. De voorz. van de Korfbalclub Verdo-Nigro zou gaarne van alle foto's die onderweg gemaakt zijn, een afdruk ontvangen, tegen betaling der kosten. Ook de Texelsche Courant. Die is reeds tevree met ©en aardig kiekje, geschikt voor op. name in de krant of het Zondagsblad. Als biezonderheden vermelden we nog, dat in de Cocksclorper groep o.m. mee liepen de heer B. Nieboer met zijn vijt kinderen Jan, Harm, Annie, Mi-entje en Antje. Ook o.a. de lieer H.J,.A.Kraai, hoofd der o.l. school te den Burg en de heer Th. Reuvers, de Cocksdorp, namen met succes aan de tocht deel. Verdeeling Sdhapenpotje. In antwoord op het telegram van de afd. Texel van de L.T..B., aan de Minister van Econ. Zaken en Arbeid, waarin ge ïnformeerd werd naar de datum van de verdeeling van het „Schapenpotje", bericht de Minister dato 28 Maart het volgende: „In antwoord op uw telegram van 13 Maart heb ik de eer u mee te deelen, dat eerstdaags de besteding van de opbrengst der extra heffing op de uitvoer van scha. penvleesch zal worden ter hand geno men". o— Diplomatieke taal is wel eens duister De eigenschap rekbaar kan men aan het begrip „eerstdaags" zeker niet ontzeggen Evenwel Hoop doet leven. Dan is het Lente.t Mijn eega kocht een nieuwe hoed, De motor ronkt met frissche moed, De schoonmaak zet de rust aan kant Dan is de Lente weer in 't land. V.V.V. TEXEL. Op verzoek van de heer B. Lolkema en 16 andere leden van V.V.V. Texel belegde het bestuur Vrijdagavond een vergadering in het café van de heer L. den Braven,, alhier. De voorz., de heer R.. J. Daalder, sprak een kort woord ter inleiding en gat vervolgens het woord aan de heer Lolke ma, opdat die het doel van bovengemeld verzoek uiteen zou kunnen zetten. De heer Lolkema deelde mede, dat een aantal le den van meening is, dat in samenwerking met Mooi Texel meer voor de Koog kan worden bereikt. Vandaar -deze vergade ring, die, indien mogelijk, tot samenwer king met Mooi Texel zou moeten leiden. Mooi Texel heeft groote plannen. Het is voornemens in zeer groote oplaag een folder (vouwblaadje) in kleurendruk uit te geven. Foto's en cliché's zijn hiervoor reeds toegezegd. Er zal op ruime schaal geadverteerd worden. De Vereen, staat in contact -met de heer Strijbos, die wel licht bereid zal worden gevonden eenige artikelen over Texel in de groote pers (Telegraaf, N.Rott. Crt„ Arnh. Ort„ Nijtu. Courant) te doen opnemen. De bekende Vraagbaak," welke behalve tal van illustra ties ook wandelkaarten en een schat van gegevens bevat, zal wederom verschijnen, maar dan op beter papier en in brochure vorm. (Vorige jaren verscheen ze op het formaat van de Texelsche Courant en ook zoo gevouwen, telkens ten getale van 3000 stuks). Doel is: samenwerking met Mooi Texel. De Kooger Vereen, kan blijven bestaan om de plaatselijke belangen te be hartigen. Bij samenwerking der drie V. V.V.'s zullen T.E.S.O. en de Gemeente weer financ. steun verkenen, hetgeen an ders te betwijfelen is. Ook de heeren Igesz en Van Twisk lieten zich in die geest uit. De heer Van Twisk wees in liet biezonder op dc be tee loetnis van een goed secretaris, die -de gansche dag dis ponibel is en door T.E.S..O. zal worden bezoldigd. De lieer R.J.Daalder zag in samenwer king geen voordeel en veronderstelde, dat T.E.S.O. en de Gemeente evengoed wel adverteeren zullen om liet Vreemdelingen- bezoek te bevorderen. Dat het gemeente bestuur de Koog wat aan zijn lot zou overlaten, wanneer VVV Texel niet sa menwerken wil zooals een lid op merkte weigerde hij te gelooven. De heer Boogaard ziet geen kwaad in samenwerking met het oog op een re clamecampagne. De heer Zaal, secr., is er tegen en betwist de heer Van Twisk het recht hein als secr. te vertegenwoor digen, zooals b.v. op de conferentie met T.E.S.O. bij de opening van het gebouw te Oudeschild. De heer Zaal was toen niet ziekteverlof. Dc voorz. schrijft de on- eenigh-eid in VVV Texel toe aan het uit treden van het Badhotel, hetgeen de lieer Van Twisk bestrijdt. Ieder staat vrij te doen wat hem goeddunkt. Ook betwijfelt de heer Daalder of'dc leden er wel mee accoord gaan, dat, bij samenwerking niet Mooi Texel 75 pet. van de contributie in de hoofdkas moet worden gestort. De heer Van Twisk meent van wel, om dat immers door het uitgeven van veel eii fnooie prospectussen en vele advertenties dc Koog veel meer zal terugverdienen dan 't geeft. De heer Van Twisk vindt 't aan bod van T.E.S..O. (subsidie voor propa ganda en bezoldiging van een. secretaris die te de Koog wonen zal) te aanlokkelijk [om er niet op in te gaan. Als een blijk van medewerking van T.E.S..O. noemt de heer Lolkema nog het feit, dat een aan vraag voor de Jeugdherberg voor Juni van veertig personen, die er eigenlijk niet thuis beho.oren, niet is ingewilligd. De heer Zaal kan zich m-ct de formatie van het nieuwe bestuur niet vereenigen: één van de Koog, één van Mooi Texel, één van de Cocksdorp, écn van het Gemeente bestuur, één van T.E.S.O., één neutraal persoon, door allen tezamen aan te wij zen. Dat konden dan wel vier personen uit den Burg worden, hetgeen hem niet toelacht. Hiertegen brengt de heer Van, Twisk in, dat alle correspondentie toch eerst naar de Koog wordt doorgezonden. De heer N. Gomes zegt, tegen samenwer king te zijn en vraagt o-t de Gids voor de Koog bij samengaan ook uit de groote kas wordt betaald. De heer Zaal ontkent dit laatste. De Oids zal zichzelf bedrui pen door de daarin opgenomen adverten ties en wordt gratis toegezonden aan wie daarom verzoeken. De heer Oomes wil desnoods een commissie om de mogelijk heid van samenwerking te onderzoeken Dit duurt de heer Van Twisk echter te lang. Voorz. zegt gaarne te zullen weten, wat d-e voorstanders van samenwerking zullen doen, indien de vergadering riiet tot sa mengaan met Mooi Texel besluit. Na eenige bespreking blijkt, dat dan de eige naars van plm. de helft van het aantal, ingeschreven bedden (cle betalers dus van, de helft der contributie) zouden bedan ken. Voorz. constateert dit met leedwezen en geeft te kennen, dat bij verlies van zooveel leden het bestuur noodgedwongen to-t samenwerking moet adviseeren. "im mers, anders is de vereen, 'financieel veel te zwak om nog iets van beteekenis te kunnen doen. Op een vraag van de 'heer Igesz, deelt de voorz. nog mee, dat hij tegen samenwerking is, omdat hij het voor de vereen, beter oordeelt, dat zij alle contributie zett besteedt. 'Er wordt vervolgens gestemd over de vraag: Samenwerking of niet? Uitslag: 17 voor, 17 tegen, 10 blanco. Bij tweede vrije stemming is de uitslag: 18 voor, 16 tegen, 10 blanco. Aldus besluit VVV Texel tot samenwerking met „Mooi Texel" op de basis, waarover we reeds -eerder schre ven. Voorz. deelt hierop mee, dat het be stuur zich met dez-e gang van zaken niet kan vereenigen en in zijn geheel aftreedt. Hij geeft in overweging nu maar een be stuur 'te kiezen, dat die samenwerking ge heel en al voorstaat. Anders loopt ze LICHT OP DE KOOG.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1