3e Hieuwe Ipxslschs Courant No. 4727 46ste Jaargang Woensdag 12 April 1933 Van week tot week De strijd om Groenland. Gebeurtenissen in Duitschiand. Engeland en Rusland in conflict? Texelsohe Berichten Darcissen-Tentoonstelling. Uit Texels verleden. Uw advertentie In dit blad wordt op Texel huls arm huls gttaon. is &kub 1 Juni 1930 In dit blad opgenomen. UlTü.N V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Dec Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1- 5 regels 60 d.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4 d. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.-; S.-; 11.20; 2.35; 5.35. Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15; 6.55. Op Zon- en feestdagen: Van Den Helder: 7,-; 9,-; 12,20; 6,30. Van Texel: 6,-; 8,-; 11,15; 5,20. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer 1/2 uur later.) 13 14 15 16 17 18 19 April 10,21 11,01 11,45 0,09 1,08 2,25 4.09 ZATERDAGAVOND. Toen de Noorsche regeering liet vorig jaar een „bezetting" naar een streek van, het onmetelijke en barre Groenland stuur de, een bezetting van anderhalve man, ontstond daardoor een conflict met Dene marken, dat zijn territoriale rechten zag geschonden. Het was ai met al eigenlijk 'n visscherijlavestie. Het conflict werd aan het oordeel van 't Internationale Hof van Arbitrage onderworpen en dat heeft uit spraak gedaan ten gunste van Denemar ken. De Deensche vlag blijft dus hoog wapperen op het omstreden gebied van Groenland, tenminste voor zoover er iemand aanwezig is om het dundoek uit te hangen. De Noorsche regeering heeft zich aanstonds bij de uitspraak neerge legd, zooals dat trouwens bij arbitrage ook past, dochzoo weinig gebeurt. De anti-Joodsche boycot-actie in Duitschiand is dan toch werkelijk ten einde. 'Intusschen beleven de Joden op liet oogenblik natuurlijk maar weinig genoe gen in het land. Én wegloopen naar een meer gastvrij oord mogen ze ook niet;, hun passen worden ingetrokken. Veel menschen worden dezer dagen tot wan hoop gebracht. Het aantal zelfmoorden stijgt onrustbarend, ook onder menschen, die in het economisch of politiek leven van het land tot nu toe een beteekenende rol speelden. Ook de vervolging van so cialisten en katholieken, voor zoover ze in het politieke leven naar voren traden, houdt aan. De Nazi's speuren met over dreven ijver naar corruptiegevallen van 't oude regime. In elke besteding van pu blieke gelden, welke vroeger niet openlijk bekend is gemaakt - en elk bestuur heeft toch haar speciale fondsen zien ze, of geven ze voor te zien, gevallen van per soonlijke bevoorrechting. Op zulke grond werd b.v. ook Dr. Esser (Centrum), vioe- voorzitter van de huidige rijksdag, aan gehouden. Hij werd echter spoedig weer in vrijheid gesteld. Ook de afgezette bur gemeester van Keulen, dr. Adenauer, is op beschuldiging van corruptie gearres teerd. De Hitler-regeering heeft ook een con flict gezocht met de vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers te Berlijn. Ze eisohte het aftreden van de voorzitter der organisatie van buitenlandsche pers vertegenwoordigers, omdat deze in een boek oneerbiedig zou hebben geschreven over Hitier c.s. De leden hebben het ont slag van hun voorzitter niet willen ac- oepteeren, en behalve dat Hitier de bui tenlandsche pers ook alweer met een boy cot bedreigt, schijnt hij ook van plan om de organisatie der buitenlandsche persvertegenwoordigers te doen ontbin den. Er zijn weer eenige nieuwe wetten uit gevaardigd. 'Een socialistische 1-Mei-vie- ring wordt niet meer toegelaten; 1 Mei zal voortaan de dag van de Duitsche Ar beid zijn, een algemeene feestdag. De Joden zrijn getroffen met een verbod van ritueel slachten. Een wet is afgekondigd tot afweer van politieke gewelddaden en daarbij wordt o.m. met doodstraf be- dreimr hét in Brand steken van openbare gebouwen met hét doet om amgsi en schrik onder de bevoTking te verspreiden De wet schjjnt speciaal ingegeven door het verlangen, om van der Lubbe, de brandstichter van iiet rjjksdaggebomv, aan de galg te krijgen Op Dr Bell. een gewezen leider uit Nat Soc. kringen, 'is een veem-moord ge pleegde terwijl het slachtoffer op Oosten- riiksch gebied verBTeef Ziiin moordenaars kwamen per auto uit Beieren, schoten Dr. Bell in zijn hotel neer en verdwenen toen weer per auto met razende snelheid over de Beiersche grens. Het Engelsche Lagerhuis heeft de re geering gemachtigd om alle maatregelen te nemen in het conflict met Rusland, welke haar noodig voorkomen. Men schijnt ernstig rekening te houden met de noodzaak om de diplomatieke- en handels betrekkingen met Moskou te moeten ver breken. Moskou blijft intusschen, voor het uiterlijk, brutaal optreden tegenover de Engelsche protesten, maar toch zijn er teekenen, welke er op wijzen, dat de Rus sen het conflict liever niet al te zeer toe spitsen willen. Weer zijn n.l. drie gearres teerde Engelsche ingenieurs tegen borg tocht in vrijheid gesteld. Het proces zal op 10 dezer aanvangen. NIET BENAUWD Hier beelden we Lord Clydesdale af, de chef-piloot van de Engelsche expeditie, die met een vliegtuig over de Mount Everest is gevlogen, over de bergtop, der halve, welke de hoogste ter wereld wordt gerekend te zijn. (8800 M.). Het vliegtuig steeg tot 10675 M. Wat zou men nu met deze levensgevaarlijke en kostbare onder neming meer hebben behaald, dan een „handjevol" vluchtige roem Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de afd. Texel van Hollands Bloembollenkweekersgenootschap wordt op Zaterdag a.s. en de beide Paaschda- gen -een narcissententoonstelling gehou den in de voormalige R.K. School in de Molenstraat. Groote belangstelling wordt van de zijde der leden voor deze tentoonstelling aan de dag gelegd. Door 25 kweekers zullen narcissen worden in gezonden, en wel in zoo groote verscheiden heid, dat niet minder dan honderd en tien soorten vertegenwoordigd zullen zijn. JURY. Ais keurmeesters zijn aange zocht de heeren D. van Egmond Jr., J. F. Oh. Dix, L. v.d. Burg en W. van der Laan. DE BEOORDEELING zal, naar het bestuur ons meedeelt, als volgt geschie den. Er zijn twee rubrieken vastgesteld: A. inzenders van 15 en meer soorten. B. inzenders van 14 of minder soorten. PRIJZEN. Voor de beste groep narcis sen in rubriek A worden vijf prijzen uit geloofd. Alsmede vijf prijzen voor de vijf beste nieuwigheden in deze rubriek. Voor de beste groep narcissen in ru briek B worden drie prijzen uitgeloofd Alsmede drie prijzen voor de drie beste nieuwigheden in deze rubriek. Bovendien zijn nog drie extra medailles beschikbaar en wel één voor de beste Trompet, 'een voor de beste Bicolor en een voor de beste Incomperabilis. NUTTIGE WENKEN. De inzenders worden attent gemaakt op de wenken, in een adv. in dit nummer voor hen neer gelegd. Bedenkt, dat „ter opluistering" niet ingezonden kan worden. 'De collectie zou anders al te uitgebreid worden. In zenders kunnen hun narcissen opstellen a.s Zaterdag tusschen 7 en 12 uur v.m. Zij mogen voor elke soort maar één vaas gebruiken en daarbij geen enkele ver siering (lof b.v.) aanbrengen. DE TENTOONSTELLING wordt Za terdagmiddag om drie uur voor liet pu bliek geopend. (Zie de uren in de adv. in dit nummer). Des avonds heeft de JUBlLEUM-ver- gadering plaats. De bollenbeplanting in het Park en in de plantsoenen, ook in het Boschje, be stemd om het H.B.G. bloembollen-feest meer luister bij te zetten, zullen aan haar doel stellig beantwoorden. Vele narcissen staan thans in volle bloei en komen der halve, mede dank zij de mooie dagen van Maart, prachtig op tijd. Dat mag dus Paasch-best lieeten. Texelaars en anderen aan de vaste wal, die voornemens zijn een bezoek aan Texel te brengen, raden wij aan: stelt dat niet uit. Komt nog deze week en ge geniet van de fraaie bloembollenbeplanting hier niet alleen, maar ook vaii een narcissententoonstel ling als Texel tot op heden niet te aan schouwen heeft kunnen geven. We ho pen van gansclier harte, dat het weer u gunstig zal zijn. N.V. T. E. M. GEBRUIK GEEN KOOKPLATEN e.d. ZONDER deugdelijke aardverbinding. Nationale Boeren-, Tuinders- en Mididieinstamcispartij. Zaterdagavond hield de afd. Texel van bovengenoemde partij een ledenvergade ring in „de Oranjeboom". Ze werd bijge woond door 14 van de ruim 50 leden en stond onder leiding van de heer Sijbr. C. Eelman, die aanving met verslag uitte brengen van de door hem te Alkmaar bij gewoonde Provinciale vergadering. Deze vergadering werd door 23 afdeelingen bij gewoond. Zij stelde vast, dat de contribu tie tl,per jaar zou bedragen, waar van f0,50 aan het hoofdbestuur zou moe ten worden afgestaan. Tevens werd een commissie benoemd, met de heer Bakker, van Wognum, als voorz., voor de verzor ging van de propaganda, welke met be hulp van aanplakbiljetten, circulaires en advertenties zal worden gevoerd. Tot bestuursleden van de afd. Texel werden thans benoemd de heer C. J. de Lugt, M.C.Keijser, Hcrm. Keijser, P.W. Swama en P. Meindertsma. Laatstge noemde bracht de heer S. C. Eelman dank voor zijn bemoeiingen. Hij gat de stoot tot de oprichting van deze afdeeling en op zijn initiatief traden de heeren Fikse en Braa't hier als sprekers op. Van de verder gevoerde besprekingen van huishoudelijke aard, vermelden we nog, dat de leden verzocht wordt de con tributie vóór a.s. Zaterdag bij een der bestuursleden te willen voldoen. Tot voorz. werd benoemd de 'heer C. J. de Lugt, te secr.-pcnn. de 'heer M. C. Keijser, de Waai. Waarschuwing, schapenhoeders. De aandacht onzer schapenhouders wordt met nadruk gevestigd op de adver tentie betreffende de schapeninventari satie in dit nummer. Concert Texelsdh Fanfare. Texelsch Fanfare zal op 2e Paaschdag van drie uur tot half vijf een conoert in liet Park geven. Propaganda-Partij Braat. Onze plaatsgenoot, de lieer S. C. Eel man, candidaat voor de Tweede Kamer, no. zes op lijst zes (Nat. Boeren-, Tuin ders- en Middenstandspartij, meer bekend onder de naam Plattelandersbond oftewel Partij-Braat), zal te Oosterend en de Cocksdorp propaganda-speeches afsteken. (Zie adv.) Propaganda-Fietstodht S.D.A.P. De afd. Texel van de S.D.A.P. is van plan op 2e Paaschdag een propaganda- fietstocht te ondernemen. Op een auto zal 'n gramofoon met geconserveerde pro paganda-speeches worden meegenomen. Op de dorpen zullen eenige platen worden afgedraaid. Tevens worden in dit nummer twee propag.-avonden geannonceerd. Even aandacht voor de T.E.M. De T.E.M. zet een reclame-campagne in. We maken onze lezers attent op iiaar annopces, waarin niet alleen de voordee- ien van electrische energie op de voor grond worden geplaatst, maar nu en dan ook wenken worden gegeven om het vei lig gebruiken daarvan te bevorderen. Voor afbraak te koop. De woon- en directiekcet aan de Scliil- derweg alhier, in gebruik geweest bij de dienst der Zuiderzeewerken, zal blijkens een adv. in dii nummer voor afbraak wor den verkocht. Geschriften met beschrijvingen van Texel, zooals zicli dat vertoonde in jaren, die een of meer eeuwen achter ons liggen, zijn niet voor het grijpen. Wanneer ge wat geluk licht, kunt ge voor veel geld nog wel eens een aardig boekske bemach tigen, maar ze blijven zeldzaam en zoo blijft gelegenheid tot kennisneming van die oude schrifturen vaak heel interes sant het voorrecht van slechts enkelen. Het verheugt ons daarom biezonder te kunnen mccdcclen, dat wij van zeer ge achte zijde, prof. mr. D. van Blom, te Leiden, ter publicatie mochten ontvangen een tweetal beschrijvingen van Texel, resp. dateerende van 1750 en 1S26. Overtuigd van de belangstelling voor dergelijke stof bij liet mee ren deel onzer lezers, zullen we die beschrijvingen hier een plaatsje inruimen. We vangen aan met de beschrijving van Texel in den jare 1750, ontleend aan een groot ISeeeuwsch verzamelwerk, getiteld „De Tegenwoor dige Staat der Vereenigde Nederlanden. We zullen telkens een gedeelte van de zelfde omvang opnemen en geven on/e lezers, in overweging die stukjes uit te knippen en in een boekje te plakken. Op die manier komt ge heel goedkoop aan een hoogst interessante historie van Texel waarin ge uw moeite ongetwijfeld ruimschoots beloond zult zien. (Met be houd van de oorspronkelijke stijl, hebben we de hedendaagsche spelling gevolgd). Hier volgt pagina 1 van uw Texelsch Geschiedboek Anno 1750: TEXEL IN DEN JARE 1750. Texel ligt niet ver benoorden de Noor delijkste hoek van Holland, van welke liet door de engte van de Noordzee, het Marsdiep genaamd, afgescheiden wordt. Texel wordt aan de West- en Noordwest kust evenals de gamsch Westkust van Holland, door duinen; doch aan de Zuid kant door dijken, tegen de zeevloeden beschermd. Ook heeft men van tijd tot tijd, verscheidene Poelen en Uiterwaarden in en aan liet eiland bedjjkt. Negen-en- dertig biezondere Polders zijn er op Texel; behalve de ingedijkte polders Waalenburg, Raaphorst, het Nieuwland en liet Grie, die in de gemeene dijklasten niet dragen. Het land is er doorgaans vrij goed en vruchtbaar en bestaat zoowel uit bouw-, wei- als hooiland. Inzonderheid worden er vele schapen geweid, van wel ker melk een soort van groene kaasjes gemaakt wordt, die bij de naam van ('exelsche kaas hekend zijn en door het gansche land gebruikt worden. De wol van de Texelsche schapen geeft onge twijfeld mede veel voordeel aan dit eiland. Zij wordt veel verzonden naar Waalscli Vlaanderen. In den jare 1562 werd door de Schout en de Gerechten van Texel aan Gedeputeerden van de Staten van Holland, naar dit eiland ge machtigd om deszelfs grootte te meten en de Landen te waardeeren, opgegeven, dat er eertijds geteld wanen twaalfduizend' ooiscliapen, behalve de weeren, rammen en lammeren. Maar toen was hier een ge- (Wordt vervolgd.) illlll EEN LACH EN EEN TRAAN. ||||lj KIPPEN-KOP-ZORG. Kippenhouder: Wat ik met die kip be ginnen moet, weet ik niet. Leggen doet ze niet. Bij verkoop wat opbrengen, doet ze niet. Ze is oud en taai, dus moet ik het beest zelf ook niet En tot overmaat van ramp is ze nog te schrander om zich door een auto te laten overrijden. TEXELSCHECOURA LICHT OP RijWIELEN en RIJTUIGEN 7.19 o-->v x 110 soorten marcissen.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1