lo. 4728 46sle Jaargang Zaterdag 15 April 1933 EERSTE BLAD. Bij het Zilveren Jubilé van Texeis afd. H.B.G. JUBILEUM-NUMMER. a m sa n a®®®® sa®®® n mmmmmmmmmm iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii TEXELSCHE COURANT BLOEMSTUK VAN TROMPET-NARCISSEN. B1COLOR TROMPET-NARCIS ROSA LYND. Vandaag wordt op feestelijke wijze het feit van de stichting der afd.eeling Texel van Hollands Bloembollenkweekers Ge nootschap herdacht. Een heugelijk feit zonder twijfel, wanneer we nagaan, welk een kolossale uitbreiding de bloembollen cultuur in onze gemeente in die kwart eeuw heeft ondergaan. Reeds zijn de pro ducten van de Texelsche bollenteelt wijd en zijd bekend en nemen in het biezon- der hier geteelde narcissen Dubb. van Sion en Golden Spur een eerste plaats in. Een lichtpuntje aan een overigens zoo duistere hemel. We feliciteeren de afdeeling, het wak kere bestuur in het biezonder, met de suc cessen, in de 25 jaren van haar bestaan geoogst en hopen, dat binnen afzien bare tijd de economische omstandigheden in binnen- en buitenland zoo zeer ver beteren mogen, dat Hollands bloembollen cultuur en dus ook de Texelsche, zich in volle omvang zal kunnen ontplooien, tot meerdere wejvaart, tot meerdere le vensvreugde van allen, die daarbij be trokken zijn. o— En nu is het woord aan de lieer W.F. Schumaker, oprichter van de afd. Texel en van de aanvang af met het presidium bekleed. Tot ons genoegen vonden we deze pionier bereid een artikel te schrij ven voor dit nummer, waarin hij uit zijn rijke ervaring tal van wetenswaardigheden opdischt. W. F. SCHUMAKER. 25 jaar Voorzitter van de Afd. en lid van het Hoofdbestuur. (Foto—J. C. Bruin.) Sion f 1,75; D. Tulp Couronne d'or f4,50; E. T. Rose Grisdelin f2.Lil. TigriV numl3-|-af2; Dubb. Galanthus fl,10; Enk. Galanthus f 0,55, enz. EEN AFDEELING OPGERICHT. Het tweede tiental jaren bracht ons zoover, dat we „mee" konden doen in de kweekerswereld. De heer W. Droog, te Haarlem, als secretaris-redacteur van het H.B.G. kwam naar Texel en hield een 'le zing om aan te toonen, hoe noodig de kweekers moesten aansluiten aan het H.B.G. Half April 1908 werd daarop de oprichting van de afd. Texel van het H. B.G. een feit. De leden-oprichterslijst ver meldt de heeren J. Pz. Bakker, den Burg, G.J.O.D.Dikkers, den Burg, C. Eelman Az., Pijpersdijk, J.A.Gertenbach, den Burg; H.P.Hin, Dijkmanshuizen; G. W. Koorn, Hemmerkooi; J. Kortenhoeven, den Burg; H.Keesom, den Burg; A. Lan- geveld Pz., den Burg; H. Over, den Burg; P. van Rossum, P.H.Polder; j. Schagen, den Burg; C.Schoenmaker Az., den Burg; T. Thomassen, Eierland; K. Troost, de Cocksdorp; K. Uitgeest, Everstekoog; D. Verhoeven, Qngeren; T. Witte Dz., den Burg; M. J. de Waard, Oudeschild; R. J. Witte, den Burg; Adr. Wagemaker, den Burg; Jb. Zuidewind, den Burg; C. Zijm Mz., Zuidhaffel; 'terwijl overgeschreven werden van de afd. Haarlem naar Texel de heeren K. Kalis, Jb. Kikkert Nz. en W. F. Schumaker. Dus een flink begin met 26 leden op Texel. Tot leden van het bestuur werden be noemd de heeren W. F. Schumaker, voor zitter; G.J.O.D.Dikkers, secretaris en D. Verhoeven, penningmeester. In hoofdbestuursverg. van 23 April '08 werd deze afdeeling erkend en trad de voorz. der afdeeling op als lid van het Hoofdbestuur. VORST EN VUUR. Wat gebeurde er in de tien jaren, de oprichting voorafgaande? Twee leelijke tegenslagen voor de kweekers. De eerste slag gaf de vorst. De vorst was wel niet zoo zwaar, dat de bollen vernietigd wer den, maar de schade was belangrijk, door dat de kweeker geen raap had en het vol gend jaar nog noodig had om ze weer op kweekpeil te brengen. De tweede slag gaf het vuur. Deze blad ziekte, veroorzaakt door de zwam He- teresporium-Gracile, in le generatie zich op doodplantweefsel ontwikkelende, en'in 2e de groene bladeren der bollen kunnen de aantasten, maakte in drie dagen van schitterend groen bollenveld een totaal vernietigde boel. Deze zwam was hoogst waarschijnlijk op Texel gekomen met de partijen bollen, die de heer J. M. Stiggcl- bout voor zijn kweekerij uit de bollen streek importeerde. Want vóór die tijd was ze hier nog niet waargenomen. Zij woedde hevig, drie jaren lang, en deed de bollenkraam inkrimpen. Na dit optreden is zij niet weder verdwenen. Zij doet zich nog geregeld gevoelen, vooral op zwakke bollen. HET EERSTE AFD.-JAAR. De prijzen, besteed wordende het le jaar van ons afdeelingslevcn waren onder andere narcissen: Dubb. v. Sion f2,40; Enk. v. Sion fl,Golden Spur f2,85; Flevo f 1,25; Sir Watkin f 1,60; Stella t0,60; Cynosure f 0,55Figaro f 0,40; Leedsi Type f0,40; L. Rigulobus f0,75; L. Duch. de Brabant f 0,60L. Amabilus f 0,60Poëticus (gewoon) f 0,35P. Poe- tarum f0,60; Bic. Horsfieldi f 0,75; Trom pet Maximus f 1,20; Tr. Major f0,90; Princeps t'0,70; Albican f 1,75Ard Righ f 1.— Tulpen Rose Grisdelin f 1,75Gele Prins f0,90; La Camdeur f 1,65Tounne- sol f2,Gouden Arend f0,70; Gele Roos fl,—Rex Rubrorum f2,15; Gesn. Rosea f 0,60. Crown Imperials f5.per 100; Groote gele crocus f0,65; Enk. Galanthus f 0,65. TENTOONSTELLING. In Sept. 1908 hadden we de groote 5-j. landbouwtentoonstelling van de Holl. Mij. van Landbouw te den Burg. Op deze ten toonstelling was een afdeeling voor bloe men en planten en een speciaal voor bloem bollen. Met het oog op de resultaten, om Texel als le klas bollenveld te laten zien, werden er door de leidende kwee kers veel zorgen aan besteed. Ze gaven er zich veel moeite voor en hebben vele kosten gemaakt, waardoor een overzicht werd gegeven, dat veel opzien wekte. Ech ter viel zij door het slechte weer in het water, waardoor zij haar doel, om naar buiten propaganda te maken, miste. VOORUITGANG. We zijn dus als afdeeling van H.J3.G. met een tentoonstelling begonnen en ein digen ons 25-jarig bestaan als zoodanig ook weder met een expositie. Het oor deel over de twee laat ik aan hen over die in 1908 hebben gezien en geoordeeld. Is het verschil groot, het ledental is dan ook gegroeid van 29 tot 140, waardoor Texel een der grootste afd. H.B.G. is geworden. GESCHIEDENIS. Gaan we nu eens na, wat ons zoo ver gebracht heeft en wat de notulen van die 25 jaren ons doen zien. We begonnen onze afd. in de opko mende tijd en er werd gewerkt, om onze bollenen bolbloemen zooveel mogelijk po pulair te maken, vooral door auctie-zen dingen van gesneden veldbloemen voorde straatverkoop in het buitenland. Van de eerste paar jaren tijdens het secretariaat van notaris Dikkers ontbre- tg Gij bezoekt toch ook de Nar- ffl tg cissen-Tentoonstelling in de tg tg voormalige R. K. School in ffl ffi de Molenstraat? S3 De heer W.F.Schumaker, die tevens sinds 25 jaar zitting heeft in het Hoofd bestuur van het H.B.G., schrijft ons: BESCHEIDEN BEGIN. Voor deze gelegenheid wil ik bij uit zondering eens dieper ingaan op de ont wikkeling van het bloembollenbedrijf op Texel. Daartoe wil ik terugzien tot op zijn oorsprong. Ik zie mij dan als jongeling ten kantore van notaris Dikkers, die uit Winkel kwam ter opvolging van notaris Bok. In zijn tuin, de Boksberg, stonden diverse bolgewassen. Ook in Winkel bezat notaris reeds bloembollen, die hij door zijn kweeker Kamp op Texel liet brengen, waar ze op zijn land „Tubantia" werden uitgeplant. Door zijin liefde voor natuur en planten wist hij mij op te wekken het buitenleven hooger te Waardeeren dan het kantoorleven en vooral de bloembollencul tuur te zien als een loonend en aange naam bedrijf. Zoo nam ik in 188S een bescheiden gedeelte van de bollenkraam van notaris over. In deze dagen begon ook de_ heer K. Kalis, die als veehandelaar op zijn reizen naar Leiden met de bollenstreek in aan raking kwam, in te zien, dat de bloem bollenteelt meer vooruitzichten bood en minder te lijden had van de malaise van '80—'90 dan de veehandel. Nu kwam er meer aandacht voor bloem bollen en de nieuwe kweekers begonnen zoo hier en daar de tuinen na te gaan om de wildstaande bossen van narcis sen en sneeuwklokjes op te koopen voor uitbreiding hunner kraam. Ook de tuinlui, vooraan Jb. Rijk, wisten nogal wat op te koopen en weer met winst af te zetten. Zoo lokte de winst weer langzamerhand nieuwe beoefenaars aan. De een kocht wat van de ander. Het begin was echter steeds bescheiden. In opbouwende geest ging zoo het eerste tiental jaren voort. EENIGE PRIJZEN. Prijzen omstreeks '95 genoteerd Dubb. van Sion f2,50 per 100. Enk. narcis van

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1