ivéém PIJ ROL BEIT „RATIO" ideale Schapenvoedering -daar aangerichte bloedbad schreef hij toe aan 'het drijven van hen, die rondom het zaad der revolutie uitstrooien. Soc. Dem. en Communisten trachten de zielen met revolutionnaire denkbeelden te vergifti gen. Daartegen gaat onze strijd. Het ge zag moet gehandhaafd worden, desnoods -met geweld. Onze regeeri-ng trad heel lankmoedig op vergeleken bij het beleid in landen, waar soc. dein en comm. de baas spelen. Qeen wreeder menschen dan de revolutionnaire, die immers -door haat en wantrouwen worden bezield. Waarom werd de Kamer ontbonden? Omdat de regeering niet langer meende te kunnen samenwerken met een Kamer, die om tot noodzakelijke bezuiniging te komen, niet bereid was over onderge schikte bezwaren h-een te stappen. Alle linksche partijen, ook de Vrijh. Bond, -die zoo graag bezuinigt, stemden tegen de voorstellen, die h-et struikelblok werden. Diverse partijen beloven de kiezers ber gen van goud, maken de menschen wal wijs. Ook de'Chr. Dem.'Unie, die nota- bene een oud S.D.A.P. program voor een deel woordelijk overnam. Zij belooft meer. dan eenige partij zou kunnen volbrengen De Anti-R-ev.-Partij wil krachtige be strijding der werkloosheid, b.v. door drooglegging van moerassen, cultiveeren van woeste grond, drooglegging der Zui derzee. Dat werk geeft meer werk in de toekomst. De A.R.Partij ijvert voor steun aan de landbouw, een belangrijk bestaans middel, -dat met ondergang wordt be dreigd. Zonder Crisiszuivelwet zou de melk nog geen twee ct. per L. opbrengen De A.R.Partij waakt voor de gezondheid der Staatsfinanciën. Anders: waardedaling van het geld. Het grootste werk op so ciaal terrein in de laatste 100 jaar was -de redding van de gulden in 1923 dooi dr. Golijn. In Nederland is de werkloo- zenst-eun 'hooger dan -elders dank zij de gezonde positie va-n de staatsfinanciën. Onze staatkunde wordt sinds 50 jaai beh-eerscht door de tegenstelling: Ligt de maatstaf bij de b-eoordeeling va-n onze handelingen in de openbaring Gods of in de m-enschelijke rede? De tegenstelling conservati-ef-democratisch is onjuist, wan de volkswil kan zoowel behoudend als vooruitstrevend zijn. Bedenk, dat de Chr. Dem. Unie geen voortzetting van de Staalman-groep is. Zij belichaamt een on der Ghristelijke schijn zich aandienend soc.-democr. streven. De tegenstelling fas cismeanti-fascisme past hier niet. Ons volk is voor fascisme ongeschikt, terwijl de fascisten, -die er zijn, in 12 groepjes, ell met een „sterke man" verdeeld zijn. De aanhang va-n „Het gro-en-e front" kan uit de nood in d-e landbouw verklaard wor den, maar hij leidt tot niets. Als alle boeren boeren kozen, zouder er 12 in de Kamer kunnen komen, maar zij stonden machteloos tegen de overige 88 leden, die -dan bij de landbouw geen speciale be langen meer zouden hebben. IWie is nu het best in staat d-e groote problemen van deze tijd op te lossen? Ongetwijfeld dr. Colijn, ,,-de sterke man", zooals hij ook door tegenstanders wel ge noemd wordt. De liberalen zijn benauwd, -dat zij aan hem stemmen verliezen. Te recht. Ziet heen over de kleine dingen, laat af van de zondige verdeeldheid in prot. chr. kringen en stelt tegenover de leuzen der soc.-dem. -de onze: Christelijke man en vrouw van alle kerken en standen, verzamelt u rond de Anti-R-ev. Banier. Dan -dient ge het waarachtig belang van land en volk. Van -de gelegenheid tot debat maakten eenige personen gebruik. De heer D.Frank vroeg maatregelen tot steun van d-e kleine neringdoenden. Antwoord: Dat valt moeilijk. Welk stelsel toepassen? De betrokken bonden oefen den nimmer eenige drang uit. De heer D.G.Bakker drukte zijn genoe gen uit over de steunplannen ten behoeve vnl. van rundvee, bollen en carton; hij gat de schuld van -d-e muiterij in de Oost voor een deel aan de regeering, wilde hooger successierechten voor aanzienlijke nalaten schappen; hij stelde vraag, of de boeren in de Kamer elkaar niet steunen en of het bankgeheim niet opgeheven kan worden. Antwoord: Ten aanzien van de muiterij had -de regeering inderdaad eerder van haar gezag moeten doen blijken. Dan was veel ellende verhoed. De successie rechten zijn al hoog, soms 6070 pet. De heer Braat wordt wel gesteund als hij wat verstandigs voorstelt. Alle boeren zijn echter niet verstandig. Bankgeheim op heffen -gaat niet. Nederland is gebonden aan internat, afspraken. H-et zou weinig helpen ook, want veler vermogen is erg geslonken. De heer Bakker bracht ook de 53 candidatenlijsten ter sprake, waar over hij zijn verbazing uitspreekt. Ant woord: Inderdaad Nergens ter wereld vind je dat zoo. Resultaat: Weinig volksinvloed en extra-parlementaire regeering. De heer H.Braam heeft weinig waar deering voor dr. Colijn, omdat hij te Genève niets voor de vrijhandel kon uit richten, maar dat van te voren wel wist. Hij oef-ent critiek op de Volkenbond en rept van 'hooge "bedragen, met^de^ afvaar diging van dr. 'Colijn naar uenève ge moeid. (Hij spreekt later van 'f 37000, vol gens de heer Fikse, voor enkele weken). Antw.: Dit laatste is een leugen. Er wordt maar f 17,50 per dag betaald, waar van alle kosten voldaan moeten worden, diging van dr. Colijn e.a. naar Genève ge- een zoo talentvol man bekend, dat een woord ter aanbeveling onnoodig is. Wat de Volkenbond aangaat: naast zijn gebre ken, heeft hij zeker zijn groote voordeden (bestrijding hand-el in opium en blanke slavinnen, voorkoming conflicten, enz.) De heer Joh. Daalder, Oosterend, zou verlaging wenschen van de salarissen der hoogste ambtenaren. Antw..: Zij ge nieten loon naar bekwaamheid. Bovendien zou bezuiniging nog maar weinig opleve ren. De heer J-n. Henkes betoogt, dat de S.D..A.P. de begrooting door heffing van directe belastingen sluitend wil ma ken, niet door indirecte. Zij stemde tegen de Cr.-Zuivelwet, omdat de last op de ar beider drukken zou. Tarw-ewet idem. Zij wil hooger successierechten i-n 2e en 3e graad en groote bezuiniging op defensie, welke voor ons land toch niets waard is. Antw.: Margarine en brood zijn go-ed- kooper dan voor de oorlog. Een klein be drag kan daarop dus wel betaald worden. Het was ook de eenige weg, want de schatkist is leeg. Met 25 pet. bezuinigen op Defensie zou 20 miljoen gevonden worden, wat het tekort lang niet dekt. Eenzijdige ontwapening noemde Troelstra pure volksmisleiding. Thans zeg"t de S.D. A.P.: Opdoeken leger en vloot, niks waard. Toch bleven we -er door uit de oorlog. Aanvallen zullen we de vijand ni-et, wel kunnen we ons er -mee verdedi gen. Zonder weermacht worden we ze ker in een -event, oorlog meegesleept. Bo vendien: Hoe zal het in Duitschland af- loopen Zullen Comm. en Soc.-Dem. toch overwinnen? Hun horden zouden zonder leger hier ons land overstroomen. Wat Hitler deed was heilig en kinderspel bij het bloedbad -dat in 1919 de soc. -d-em. Noske onder tegenstanders aanrichtte. De heer H-enkes protesteert, vraagt het woord opnieuw, wil anders onder protest de zaal verlaten. Spr. vervolgt: Wat de Volkenbond als minimale bewapening vaststelt, is hooger dan Nederl. heeft. Defensie kost -hier minder dan in het soc. dem. bestuurd Denemarken. De heer Henkes betoogt nog, dat Noske zijn- tegenstanders gewaarschuwd heeft, ter wijl Hitler oppermachtig dictator speelt Antw.Toch staat Noske als „bloed hond" bekend. U wordt door de roode pers misleid. Lees ook de Standaard eens. In Duitschland en Oostenrijk is de soc. democratie bijna verdwenen. Ik hoop, dat ze ook in Nederland gauw zal instorten. Hiermee besloot spr. zijn aandachtig beluisterde, nu -en dan door interrupties onderbroken, rede, waarna hij te ruim 11 uur met dankgebed sluit. N.V. T. E. M. KOOKT ELECTRISCH GOED EN GOEDKOOP. Bloemenweelde. Het toeval voerde ons naar de groote tuin achter d-e woning van de heer H. Bruijn, aan de Wilhelminalaan, waar een weelde van tulpen en narcissen ons oog boeide. Wie tuinliefhebber is en gaarne eens weet, wat met bolbloemen in tuinen te bereiken is, raden we aan ook -eens een kijkje te komen nemen. De heer Bruijn is gaarne bereid belangstellenden daartoe in de gelegenheid te stellen op -de middag van 2e Paaschdag. Afstandsrit Rijv-ereeiniging. In de deze week gehouden vergadering van bovengenoemde vereeniging, is beslo ten om op de 2e Pinksterdag (5 Juni) een afstandsrit te orga-niseeren. Deelname is opengesteld voor iedere liefhebber. Des avonds na aankomst der ruiters zal èen springconcours worden gehouden, waar voor medailles beschikbaar worden ge steld. De beide Rijvereenigingen van den Helder zullen ook uitgenoodigd wor-den. Iedere deelnemer, -die de tocht volbrengt, ontvangt een medaille als herinnering. Men kan zich n-u reeds opgeven bij de leden. SPORTNIEUWS. D.D. schrijft ons: Ondanks de moeite -er voor gedaan, zijn we -er niet in geslaagd voor Texel I e-en tegenstander te vinden, zoo-dat dit elftal vrijaf heeft. Texel II krijgt 2e Paaschdag bezoek van een combinatie van spelers, wer-k zaam in het beurtvaartbedrijf. Deze wed strijd vangt om 12 uur aan, daar onze gasten tegelijk van deze gelegenheid ge bruik zullen maken om Texel eens te be kijken. We hopen op een pittige wed strijd. Br. Daalder Jac. Helsloot Jb.Geus M.Vlaming A.Dros Bz. M.Koorn G.Dros A.Idema V-erheij-en J.Molenaar A.Huizinga o— Om 2,15 speelt „Rest" tegen „U.L.O." school. Elftal: Dick Visser A.Dros Dz. A.v.d.Slikke G.Coevert G.Witvliet P.Kok K.Linnhose S.du Porto Br. Geus A. Per Van Huizen Res.: K. du Porto. Ook dit kan een goede wedstrijd wor den. Morgen speelt een adsp. elftal .tegen Zeemeeuwen B te Oudeschild. Aanvang 12 uur. Vertrek Schilder-einde per fiets half twaalf. Elftal: W.Geus H. Pen L. Kuiper A.Lap D.Huizinga J.W..v.Huizen H.Broekman J.Rab W.Lang-eveld Joh.Kik kert D.Noordijk Res.: Jb. Koorn. o— Elftallen Zaterdagmiddag-competitie Res.: Aug. Zegel O. Goënga H. Pen L.Kuiprs A.Lap I.Hillen J.W.v.Huiz-en H.Broekman J.Rab W.Lang-eveld Joh. Kik kert, D.Noordijk W.Geus Jaap Koorn Joop Jellema F.v.Zeijlen C.v.Zutphen G.Broekman Ab.Keijser D.Huizinga H.Mulder Joh. Keesom P.Keijser. Res.: Loe Schot. o— Op Dinsdag a.s. wordt in ,,-de Oranje boom" een ledenvergadering gehoud-en, hoofdzakelijk om -eens eenige aangelegen heden de Elftal-Comm. betreffende, te be handelen. M-et klem roepen we alle leden op om -deze vergadering bij te wonen Werkt allen mee in het belang der S.V1. „Texel". Laat het een goed-e sport- en club-avond worden. Zoo mogelijk bespre king zomerprogramma. Examens. Onze plaatsgenoot, de heer D. Bruin, legde m-et gunstig gevolg -het examen Boekhouden af, afgenomen door de Ver eeniging Nederlandsch Handelsinstituut Onze vroegere plaatsgen. d-e heer A.P.C. Eecen, oud-leerling Z.V.S. alhier, slaagde Woensdag te den Haag voor'het examen le stuurman groote stoomvaart. MIDDENSTANDERS Een abonnement bij de N.V. PROVINCIAAL BELANG Handelsinformatie-en Incasso- Bureau voor den Middenstand, s opgericht 1864, biedt u in dezes tijden groote voordeden. Een volledig prospectus waar- uit zulks duidelijk blijkt met een exemplaai van de veertiendaag- sche zeer verzorgde courant, s wordt op schriftelijke aanvrage p.o. verstrekt. 1 NV. PROVINCIAAL BELANG 1 Lijnbaansgracht 231 AMSTERDAM C s Voor Middenst. Federaties er Bonden kan een speciale overeenkomst geti of- H| gfen worden ten behoeve hunner leden lilillll VVolprijzen. Aan de heer ir. M. D. Dijt, te Eierland, danken w-e deze opgaaf van Indexcijfers voor gekamde Australische Crossbr-ed loco Bradford: markten bij kort aanbod misschien nog prijshoudend, andere daartentegen iets lager, toe te schrijven aan het ontbreken van uitvoer-consenten naar Frankrijk. ALLERLEI. Een doos heerlijke chocolade-bonbons zendt de uitgever van het N. Modeblad aan ieder Texelsche Courant-abonnee, die zich van 1 April1 Oct. op dat Mode blad abonneert (Kosten f 1,20 per kwar taal, 6 nrs.; per post f 1,50). Als gevolg van de langdurige droogte heeft menige Texelaar in deze dagen met gebrek aan water te kampen. Dat is een teleurstelling, waar het schoonmaakfeest in volle gang is. In duinen -en dennen is door de droogte het gevaar voor brand niet gering. Van daar het rookverbod, dat met hooge boete een ieder bedreigt, die zich daaraan niet stoort. Moge ook zonder verbod een ieder zich van zijn plicht in dezen be wust zijn. Een advertentie in dit nummer geeft de uren aan, waarop de -narcissen-tentoon stelling geopend is. Let op de rectificatie Hedenavond -niet van 6—8, maar van 8-10 uur. Vandaag is in ons Zondagsblad de af beelding van 'n tafereel uit „Reepelsteeltj-e" de operette, welke onlangs door leerlin gen va-n d-e 0.1. school alhier is opgevoerd, opgenomen. 1925 1926 1927 192S 1929 1930 100 85,9 SS,2 93,6 70,9 48,6 1931 1932 1933 Jan. 1933 Febr. 1933 Maart 1933 6 April 39,1 29,1 2S,0 28,0 26,3 26,3 Texelsche wol wordt wel vergeleken met Crossbred. Vandaar deze cijfers. Voor Texelsche wol staan ons geen indexcijfers ten dienste. Wie er ons aan helpen kan, zal ons er zeer mee verplichten. Concert in het Park. Tex-elsch Fanfare geeft 2e Paaschdag van 3—4,30 uur een concert in het Park onder leiding van de heer T-h. C. Lug- tenburg. W-e laten het .programma hier volgen 1. Jubileum-Marsch Sam Vlessinm 2. Tancrède, ouverture Rossini, bewerkt G. Gadenne. 3. Freischiitz, Fantaisie Weber, M. J. H. Kess-els. 4. The Gladiator, Marsch, J.P. Sousa. 5. Les ruines d' Athenes, ouverture van Beethoven, bewerkt P. N. Labole. 6. Am Meeresstrand-e, Valse de Concert, Max Fischer. 7. Odeon Marsch, Ant. Tierolf. No. 5 is -het verplichte nummer van het Bondsconcours in de af-d. Uitmuntendheid. Wolveahandel 6—12 April. De wolveehandel was op de meeste markten traag gestemd. Te Leiden, Leeu warden, Utrecht, Rotterdam, Purmerend, Sneek en Groningen, waren sommige Oliefab-ieken N.V., Amsterdam. Wie bezuinigen wil en toch op een ge- illustreerd weekblad geabonneerd wil zijn, abon-neere zich op het Zondagsblad van de Texelsche Courant: wekelijks 16 blz. met plm 50 foto's en goede lectuur; on der meer -een vervolgverhaal, een of twee complete verhalen, 'in blad voor d-e Vrouw en -een voor de jeugd, een pagina humor in woord en beeld, enz. Alles te zam-en voor nog geen vier ct. per week (buiten den Burg nog geen zes ct.) De Pensionlijst 1933 van „Mooi Texel" gaat straks in groote oplaag in zee. Wi-e nog verzuimde zijn opgaaf in te zenden, make daarmee spoed. VANDAAG nog. o B. en W. zullen het vervoer van huisvuil enz. aanbesteden, (zie adv.) o— Korfbalclub D.O.H. organiseert '-n feest avond in hotel Texel, op 2e Paaschdag. De cliché's (narcissen), op de voorpa gina afgedrukt, zijn ons welwillend ter be schikking gesteld door -de uitgever van -de serie „Weten en Kunnen", een reeks han dige, mooi geïllustreerde boekjes op al lerlei gebied. Op die over Narcissen en andere bolgewassen vestigen we gaarne de aandacht. (Prijs per deeltje 75 ct. Zie etalage Boekhandel Parkstraat.) DE COCKSDORP. Overplaatsing. Met ingang van 22 April a.s. wordt de heer P. B. Koster, postbesteller te Haar lem, overgeplaatst naar hier. Hij komt in de plaats van de heer A. v.d. Grij-n, die naar de Wieringerme-erpolder werd over geplaatst. Sportnieuws. Morgen ontvangt SVC de plaatselijke sportvereeniging van Vlieland. Om 9 uur vertrekken de gasten, plm. 30 person-en, per motorschip van Vlieland naar hier. De dames wordt gastvrijheid verleend bij verschillende leden van SVC, -de h-eeren zullen aan boord overnachten. Als het weer meezit, belooft het een prettige dag te worden. W-e rekenen danook op groote belangstelling. Namiddags zullen '12 da mes van SVC een korfbalw-edstrijd spélen tegen 12 dames van Vlieland, -daar de Vlielandsche korfbalclub uitsluitend uit dames bestaat. Na afloop van deze wed strijd, -die geleid wordt -door de heer W. Stolk, speelt SVC I tegen -het Vliela-nder elftal, scheidsrechter de heer Jo Bruin. Elftal SVC I: C.Lagerveld H.Stolk Jo Lampers N.Lampers G.Bakker C.v.Boven P.Boon M.Boon J.Lampers G.v.Voorn v.d. Kooij Daar het dames twaalftal nog niet be kend is, kunnen we hiervan nog geen op stelling geven. De 2e Paaschdag speelt SVC II thuis Het Doorzitten bij Wielrijden en een door de Zon Verbrande Huid, verzacht en geneest men met Doo* 30-60 co 90 ct Tube 80 ct. BtjApoth.cn DrogUtea O O .O O O O wordt bereikt door: Lammer- en schapenkrachtvoeder in blok jes geperst, waardoor bij voedering m ck weide het verlies door stuiven en morse* wordt voorkomen. Deze krachtvoeders be vatten de levensnoodzakelijke mineralezouten, waardoor een goed gedijen, een hooge pro ductiviteit en beter wolgroei is gewaarborgd, terwijl dit voeder het weerstandsvermogen tegen ziekten (strongylose, wolziekte enz.) verhoogt. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. O O

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 6