Se Nieuwe Texelsche Courant No. 4729 46ste Jaargang Woensdag 19 April 1933 Texelsche Berichten Het H.B.G.-Jubileum. Uw adrertesitfe In dtt blad wvntt op Texel huls aan huls getana. is sinds 1 Juni 1930 hi dit blad opgenomen. U1TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Laruarveld en De Rooij Den Burg. Tel 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal barekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1losse nrs. 4 ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.-; 8.-; 11:20; 2.35; 5.35. Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15;6.55. Op Zon- en feestdagen: Van Den Helder: 7,-; 9,-; 12,20; 6,30. Van Texel: 6,-; 8,-; 11,15; 5,20. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer 1/2 uur later.) 20 21 22 23 24 25 26 April 5,35 6,32 7,17 7,51 8,25 8,57 9.30 LICHT OP RljWIELEN en RIJTUIGEN 7 30 Nationale Boerein-, Tuinders- en en Middanstandspartij. We deelden onlangs mee, verhinderd' te zijn geweest de vergadering bij Ie wo nen, waarin de hehr J. Barendregt, uit de Groote IJpolder, candidaat voor de Tweede Kamer voor bovengenoemde partij als spreker optrad. Aan de spreker Ver zochten we evenwel ons een resumé van zijn rede te willen doen toekomen. Waar deze daarna eerst na 20 dg. gevolg gaf, meenen we thans met een uittreksel te moeten volstaan. De regeeringen om ons heen trachten zooveel mogelijk zichzelf te helpen en vernietigen onze export. Toch gaan wij door met voor de export te produceeren, terwijl we diverse artikelen, o.m. veevoer in het buitenland koopen. Dat is allemaal werken en geld toegeven. De landbouw moet noodig krachtig gesteund worden. Daar wil de N.B.T.M.-Partij voor strijden. Boerencandidaten van andere partijen die nen alleen om boerenkiezers te lokken. De meesten komen toch niet in de Kamer. Ook de heer Louvves niet, die hier sprak. Wie hem stemt geeft zijn stem aan dr. Vos, die een gevaar is voor het platte land, want in het Handelsblad kon men onlangs lezen, dat hij „iedere oent, aan de landbouw besteed, uit den 'oooze acht". Vele partijen spreken van vrijhandel, maar willen die alleen voor de landbouw waarop alles en iedereen wordt losge laten. Het loonpeil in de stad ligt ver boven het niveau vain de prijzen der producten (verhouding van de loonen op liet platte land en in de stad: 68212). Wij willen loon naar prestatie, niet naar behoefte, zooals in de steden. Van alle crisiswetten werkt alleen de tarwewet goed. De suikerbietensteun kost de regeering niets. Als curiositeit kan nog genoemd worden het feit, dat toen onze bacon met verlies door de regeering in het buitenland verkocht werd, 2800 oude paar den werden ingevoerd en opgegeten. Onze agrarische producten kunnen de grens niet over of met hooge kosten, maar bloem kool, busgroenten, aardappelen, enz. wor den in groote hoeveelheden ingevoerd. De regeering heeft te kampen met groote tekorten. Op begrooting 1933 wel 300 miljoen. Toch is van ingrijpende be zuiniging geen sprake. Zelfs wordt per jaar nog voor 85 miljoen aan pensioenen en cummulaties (meervoudige bezoldiging) genoten. Wjanneer slechts één pensioen uitbetaald werd, zou geld vrij komen voor betaling vain f5 per week aan alle 65j jarigen. De Zuiderzee-gronden, kostprijs raming 11700 per H.A., komen op f5000. Toch zegt dr. Colijn: Doorgaan. Stem hem vooral niet. Hij is zeker een eminent man, en komt er evengoed. Ge zoudt er iemand mee in de Kamer helpen, die lijnrecht tegen uw belangen ingaat. Weest voor zichtig. Stemt uw eigen boerencandidaat. Stemt op lijst zes. SPORTNIEUWS. D.D. schrijft ons: Het Paaschprogramma is afgewekt. Groot was het ditmaal niet. Op 2e Paasch- dag werd de wedstrijd Texel IISchip pers, enz. in het beurtvaartbedrijf, die om 12 uur was vastgesteld, eerst om plm. halt een begonnen. Zijn we goed inge licht, dan had de leider van het gezelschap zich verslapen. Onder leiding van Nic. de Wat verstaat men in den volksmond onder „ASPIRIN" Verkeerd is de meening, dat elk hoofd pijntabletje „ASPIRiN" is. Alleen „ASPiRIN- FABLETTEN" met het Bayer-kruis zijn het origineele product, dat door zijn uitstekende werking, niet alleen tegen hoofd- en kies pijn, doch ook tegen alle ziekten, welke op kouvatten berusten, een wereldvermaardheid verkregen heeft en nog steeds ongeëven aard is. Let er dus in uw eigen belang op, steeds „ASPIRIN-TABLETTEN" (herkenbaar aan het Bayer-kruis) te ontvangen, indien U „ASPIRIN" verlangt. Verkrijgbaar in oranjeband buisjes van 20 tabletten 70 cent en oranje-zakjes van 2 tabletten a 10 cent bij apothekers en erkende drogisten Graaf, wie dit werkje uitstekend toever trouwd is, werd begonnen en het is een gemoedelijke partij geworden, waarbij waarbij goed te zien was, dat dit Texel 2 een aardig geheel was. Enkele vlugge aan vallen worden afgeslagen, maar ook de keeper der gasten kon menig applausje incasseeren. Vrij spoedig doelpunt Ver- heijen terwijl nogal eens onzuiver gescho ten wordt. Ook de tegenpartij beschikt over eenige goede spelers, terwijl de overigen door hard werken hun gemis aan spelvaardigheid aanvullen. Het wordt ge moedelijk opgevat. Rust 20. Na de thee komt Dirk van Jan zijn collega's te hulp. Het is wel merkbaar, maar doelpunten maken kan bij niet. Twee prachtkansen worden door hem gemist. Texel 2 maakt er 40 van. Dan vinden ze het blijkbaar welletjes en maken de gasten 2 tegenpun- ten. De eerste helft was het beste -gedeelte van de wedstrijd. De zeelieden hebben per autobus een toer over Texel gemaakt. Ze keerden in zeer vroölijke stemming terug, zoodat we concludeeren, dat ze edit „uit" gewieest zijn. Dan volgt de wedstrijd RestU.L.O.- elftal. Direct moet opgemerkt worden.dat R. niet al te sterk is, wat men natuurlijk kan verwachten, als men werkelijk aan de rest toe is. Het U-elftal zit goed in elkaar maar de soelers in de voorhoede moeten elkaar goed verstaan. Er werd een zeer vlug spel gespeeld. Rest was te zwak. Onder leiding van Verheijen, die het niet te lastig kreeg en zeer goed leidde, wordt begonnen. Het is nog een verken nen, waarbij de eerste aanval voor R. is maar niets oplevert. U. kan zich niet los werken. Na eenige R-aanvallen komt U. langzamerhand meer ten aanval en vrij onverwachts weten ze de leiding te ne men. Uit een vrije schop, welke door Oom goed laag ingeschoten wordt, maar door de keeper slecht gehouden, maakt R. ge lijk. Voor de rust weet U.. de leiding te nemen. Als voor de 2e maal de bal gaat rollen, is het met R. gedaan. De lust is er uit en we zien rare dingen gebeuren in het R. kamp. Met groote moeite gaat de voorhoede er een enkele maal vandoor en slechts eenmaal weet ze de U-keeper te passeeren, nadat U. er al 51 van ge maakt heeft. Met de uitslag 52 voor U. komt het einde. o— le Paaschdag speelde een zwak adsp. C-elftal tegen een te sterk B Zeemeeu- wenploeg. Volgens afspraak zou dit een match worden voor de kleinere jongens, waarom dit elftal speciaal met kleinere spelers was samengesteld. Z. bracht toch een sterk elftal, waarin enkele spelers uit A waren opgenomen. De Z.-overwinning verliest op deze wijze haar glans. De T- adsp. hebben nog dikwijls aardig partij gegeven. Voor de jongens was het echter een teleurstelling. Uitslag 5—0 voor Z.- adspiranten. Zaterdagmiddagcompetitie: Texel C Texel 22. Enkele spelers waren wegge bleven. Toch werd er soms aardig spel gegeven. Het eerste doelpunt direct na de aanvang was een juweel. Goed samen spelend gaan Dirk en Han er vandoor. De C-keeper heeft geen kans. D. maakt er 20 van. Na het omwisselen een mooi doelpunt van kleine „Wels" (Henk Broek man) en Dick in 't laatst de gelijkmaker, waarmede het einde komt. o— Zondag a.s. speelt Texel I haar laatste thuiswedstrijd, tevens het einde der comp. van dit seizoen en wel tegen D.T.S. D.T.S. heeft zich nogal aardig geweerd en is aan het puntenverzamelen. Dus zal T geducht moeten oppassen. Er dient toch gewonnen te worden. o Adsp.-comp. Uitslag K.V.C.—Tex. Boys A 0-7. Programma 23 April a.s.: Zeemeeuwen ATex. Boys A, 2 uur; K. Gieles. KVCSVC A. aanvang 2 uur; Joh. Bruin. Zaterdagmiddag-comp. 22 April: Zee meeuwen BTexel D; Joh. Bruin. Aan vang half drie, vertrek Schildereind 2,15 u. Mocht eventueel een wedstrijd voor an dere elftallen vastgesteld worden, dani komt dit in de krant van 22 April a.s. Adsp. trainen heden op het terrein, aan vang halt zeven. Een groot succes Het 25-jarig bestaan van de afd. Texel van het H.B.G. is op waardige wijze ge vierd. De Narcissententoonstelling, ter gele genheid van dat heuglijk feit georganiseerd, heeft de stoutste verwachtingen overtroffen Ze was biezonder aantrekkelijk en heeft zelfs deskundigen uit de bollenstreek, die op dit punt meer hebben aanschouwd, uiter mate kunnen voldoen. De inzendingen wa ren talrijk, de verscheidenheid was groot. Het „neusje van de zalm" het mag dan geen „bloementaal" lieeten was in de voormalige R.K. school tentoongesteld en dwong ieders bewondering af. Doch laat ons bij liet begin beginnen, bij de oft'icieele opening, Zaterdagmiddag te ruim half drie door de voorz. van de afd. de heer W. F. Schumaker verricht. De Opening. De heer Schumaker verwelkomde dege- noodigden, in liet biezonder het gemeente bestuur, de juryleden J. Dix, D. van Egmond L. van den Burg en W. van der Laan en de heer Raaphorst, lid van het Hoofdbestuur. De voorz. gaf als zijn meening te kennen, dat de tentoonstelling mag worden gezien. Hij zag er vanaf een overzicht van de ge schiedenis van de HBG-afd. te geven. Hij verwees hiertoe naar zijn artikel in de Texelsche Courant en bracht de redactie dank voor haar zorg, aan het Jubileum nummer gewijd. Veel dank bracht hij aan de bestuursleden, die een werkzaam aan deel hadden in de voorbereiding, vooral aan de heer S. J. Flens, die biezonder veel werk verzette. Met trotsch en voldoening consta teerde hij, dat de teelt op Texel zoo voor uitgaat en dat kinderen hun vader boven het hoofd groeien. Hij sprak de wensch uit dat de cultuur zoo vooruit mag blijven gaan tot heil van de ganscne gemeente en ver klaarde vervolgens de tentoonstelling ge opend. Hierna werd het woord gevoerd door Burgemeester Oort, die namens het ge meentebestuur de afd. en haar voorzitter geluk wenschte. Spr. gaat de oorsprong na van de naam Narcis en wijdt uit over de schoone jongeling Narcissus uit de Grieksche mythologie, die de liefde van de nimf Echo versmaadde en tot straf hevige liefde opvatte voor zijn eigen beeld, dat hij in het water weerspiegeld zag. Hij dreigde toen van ijdel verlangen te verteren, waarop de goden door mede lijden werden bewogen en hem in een. narcis veranderden. In 1600 eerst kwam de narcis als bloem op de voorgrond, de kweekerij dateert van 1800. De bol komt uit M. en Z.-Europa, maar heeft in Neder land sinds lang burgerrecht verkregen, ook op Texel, waar we hem in groote verscheidenheid aantreffen. Burgemees ter dankt voor de gulheid, waarmede leden bollen voor 't Park en eenige plant soenen beschikbaar stelden en prijst in het bestuur de energie, waardoor de afd. thans zoo'in goede plaats inneemt. Hij besluit met de Vereen, nog tal van jaren van bloei toe te wenschen. Bij verhindering van de voorz. van het Hoofdbestuur, de heer Schoneveld, die n-1. belast is met het ambt van loco-bur gemeester van Rijnsburg, brengt de heer Raaphorst de felicitatie van het Hoofd bestuur over. De afd. Texel, aldus spr., heeft altijd boven de andere uitgeblon ken. Ze is een van de grootste, zoo niet de grootste en was altijd voor de directie een groote vreugd. Laks is het afdi,-be- stuur hier nooit geweest. Als lid van liet Hoofdbestuur heeft de heer W.Schumaker vrijwel nimmer een vergadering verzuimd. Texel maakt een goed figuur. Het is goed gezien vain de voorz. zijn functie aan een jongere kracht over te laten. Ik hoop, dat die kracht zijn voorbeeld volgen mag en dat de afd. altijd blijven mag een paref aan de kroon van het H.B.G. Het jubi leum kon niet beter gevierd worden dan met een tentoonstelling als deze. Ik hoop, dat ze een buitengewoon groot suc ces mag worden. Namens de afd. van Bloembollencultuur spreekt de heer Leber. Hij wenscht de afd. en haar voorz. geluk. Met voldoening kan de heer Schumaker op zijn werk terug zien Moge deze tentoonstelling hem als een aangename herinnering bijblijven in zijn verder leven. De heer W.v.d. Laan spreekt als ver tegenwoordiger van Holl. Bloembollen huis, mede namens de jury. Hij is voi N.V. T. E. M. KOOKT ELECTRISCH stroomverbruik 4 tot 10 cent per maaltijd. waardeering voor de Texelsche bollen, van welke vooral de Golden Spur en Dubb. v. Sion zoo zeer de aandacht trek ken. Hij brengt een saluut aan de Texel sche kweekers, die zich ook zooveel moeite geven om een gezond gewas te te len (grijskeuring!) Texel mag als bollen streek een uithoek zijn, de teelt gaat er met rassche schreden vooruit. „Wat van Texel komt, moet best zijn", zeggen ze hier. Dat is een juist systeem. De jury heeft getracht het beste uit het beste te kiezen. Haar lof voor de tentoonstelling is verdiend. De 'heeren Schumaker en Ka lis hebben de teelt hier opgewerkt. Ik voorzie, dat binnen afzienbare tijd ook andere bollen dan Spurren en Sions als prima soorten van Texel gaan. Ik hoop, dat de teelt een tijdperk van groote bloei tegemoet gaat. Dit wensoli ik liet bestuur en de leden, maar ook de Burgemeester, voor wiens gemeente de cultuur immers zoo'n goede bron van inkomsten kan uit maken. De voorz. dankt tenslotte voor al deze sympathieke woorden en noodigt de aan wezigen uit ook een bezoek aan de be planting in het Park te willen brengen. Bëkrolniingen. De jury stond voor een niet gering te schatten taak. De verscheidenheid was ongedacht groot en iedere inzending ge tuigde van liet streven om met het aller beste alleen voor de dag te komen. Na lang wikten en wegen was de uitslag als volgt: Groep A., inzenders van 15 en meer soorten: Beste groep: 1 A: Gebr. Kalis, zilveren beker van Veiling Hillegom; 1 B: N. Schermer, zilveren bloemeinvaas van Veiling Hoba'ho. 3. S. J. Flens, medaille. 4. P. Dalmeijer, med. 5. Gebr. Leber, med. Vijl beste nieuwigheden: 1. Gebr.. Kalis, zilveren bloemenvaas H.B.G. 2. N. Schermer, med. 3. S. J. FLens, med. 4. P. Dalmeijer, med. 5. Gebr. Leber, med. Groep B., inzenders van 14 of minder soorten: Beste groep: 1. Dick Keijser Cz., zil veren lauwertak van het Gemeentebestuur (hier speelt zeker een rol het feit, dat de heer Keijser de Tuinbouwschool te Lisse bezocht.) 2. J. Huisman Cz., med. 3. D. Bakker, med. Drie beste nieuwigheden (3 medailles) 1. D. Keijser. 2. W. A. Geus. 3. K. Beumkes. Beste Trompet-Narcis, Lord Wellington, S. J. FLens. Beste Bicolor, Mad. van Waveren, Dick Keijser. Beste Incomperabilis, Fortune, Gebr. Leber. Beste Poetaz, Glorious, N. Schermer. Beste Poeticus, Actea, Gebr. Kalis. o In een onderhoud, dat we met eender leden van de jury hadden, vernamen we, dat de tentoonstelling de bezichtiging ten. zeerste verdient. Ze kan, ook in vergelij king met tentoonstellingen elders, de toets der critiek volkomen doorstaan. Daar wij in het geheel niet ter zake kundig zijn, hebben wij ons door vooraan staande kweekers omtrent de inzendingen doen voorlichten. Zij wezen op de in EEN LACH EN EEN TRAAN STEL JE VOOR. Kijk eens moe, die man heeft zijn geld op zijn buik hangen. TEXELSCHECOU O O

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1